VAN NELLE KLINGDECOR N.V. DE HOUTWERF die shag Ben Goerion legt zijn lot in handen van het parlement Lening van f 650 miljoen aan Bank voor Ned. Gemeenten Van dag tot dag VI Een ogenblikje rWoe is het ontstaan?^ 1raatótoel Demonstraties binnen en buiten het gebouw door de rechtse Heroeth Staat wil garant zijn WOENSDAG 6 MAART 1957 Kosten van verwerving DE AANGIFTE VOORDE INKOMSTENBELASTING Haagse stem over de Suezkwestie Eli Asser heeft weer ruzie met VARA Egypte confiskeert lading van Nederlands schip Dit woord: KANDIDAAT Verkiezingen in Ierland Mosje Sjaret woont het P.v.d.A-congres bij R.A.F.-transportvliegtuig neergestort: 17 doden Britse H-bomproeven gaan door y De BM shag van VAN NELLE ligt vooradn. In smaak, in geur, in kwaliteit! De pure (lange!) Virginia tabak rolt gemakkelijk. U zult genieten van deze VAN NELLE shag Ik ben weer trots op mijn keuken, dank zij de enige goede plasticplaat. Zie onze Stand Voorjaarsbeurs. Kampersingel 20-24 - Tel. 11932 „Zonder voorbehoud en naar waarheid" (Van onze belastingmedewerker) Van het (bruto) inkomen mogen, zoals we reeds opmerkten, de kosten van ver werving worden afgetrokken. Deze kosten worden in de wettelijke bepalingen om schreven als „kosten tot verwerving, in ning en behoud der inkomsten en de op de inkomsten drukkende lasten". Tot een goed verstaan van deze definitie is het nodig te onderscheiden tussen de inkom sten en de bron, waaruit deze inkomsten vloeien. Alleen de kosten, welke de in komsten betreffen kunnen afgetrokken worden. Deze kosten van verwerving zul len we bij iedere volgende inkomenscate gorie, die we bespreken, ook tegenkomen. Steeds weer gaat het om de verkregen inkomsten verminderd met de kosten van verwerving. Beperken we ons betrekking, dan zien we, om een voorbeeld te noe men, dat niet af getrokken mogen worden de kosten, noodzakelijke voorwerpen tot de kosten van verwerving behoren. Het bekendste geval daarvan is wel een auto, die b.v. door een vertegenwoordiger wordt ge bruikt. Zulk een auto wordt vrijwel steeds ook voor privé-ritten gebruikt. Om deze reden is voorgeschreven, dat minstens een die een leraar maakt om een volledige be voegdheid en daarmede een vaste betrek king te verkrijgen. Wel aftrekbaar bleken de (studie) kosten, die alleen gemaakt werden om een functie, die de belastingplichtige bekleedde, beter te kunnen uitoefenen. In het eerste geval was de bron zelf de dienstbetrekking in het geding, in het tweede geval ging het er om de opbrengst te behouden. Vol gens dezelfde norm zijn o.a. aftrekbaar de kosten voor het vervullen van twee dienstbetrekkingen. Ook reiskosten ge maakt, omdat op de plaats, waar de dienstbetrekking wordt vervuld nog geen geschikte woning kan worden verkregen, zijn aftrekbaar, maar hierin zien wij voor ons een gelegenheids-beslissing in ver band met de woningschaarste. Als voor beeld voor andere kosten, die dan aftrek baar zouden zijn, is het o.i. niet bruikbaar. Want de kosten van verwerving moeten de inkomsten betreffen. Zij moeten staan buiten de persoonlijke omstandigheden van de belastingplichtige. Om deze reden heeft ons hoogste rechtscollege tot nu toe steeds weerstand geboden aan de drang, om toch als kosten van verwerving toe te laten de kosten van de hulp in de huis houding, nodig als man en vrouw beiden in dienstbetrekking zijn. Niet de dienst betrekking maar het getrouwd zijn was oorzaak, dat er hulp nodig was. Analoog aan de inkomsten, moeten de kosten van verwerving in aftrek worden gebracht in het jaar, waarin zij betaald of verrekend zijn. Behalve directe uitgaven kunnen ook afschrijvingen op voor de dienstbetrekking bedrag gelijk aan tien percent van de catalogus-prijs tot het inkomen moet wor den gerekend. De aanschaffingsprijs speelt hierbij geen rol. Natuurlijk wel bij de af schrijving, die tot de onkosten behoort. Tot de kosten van verwerving mag per saldo niet meer gerekend worden dan de werkelijke kosten inclusief de afschrij ving verminderd met tien percent van de catalogus-prijs. Hetzelfde geldt ook, als de werknemer van zijn werkgever een vergoeding krijgt voor de autokosten. Is het verschil tussen de werkelijke kosten en de vergoeding minder dan tien percent van de catalogusprijs, dan moet het be drag waarmee de ontvangen vergoeding de werkelijke kosten minus tien percent van de catalogusprijs overtreft, worden bijgeteld. We eindigen met een tweetal opmer kingen over de grootte van de kosten van verwerving, welke speciaal op de dienst betrekking slaan. In de eerste plaats wor den de kosten van verwerving, als ze min der dan f 100 belopen tot f 100 en als man en vrouw beide werken tot f 200 verhoogd. Hieraan is wel een beperking verbonden, doch daar komen we later wel op terug. In de tweede plaats mag, indien de kos ten méér bedragen dan f 100, vijf percent van het loon of salaris worden afgetrok ken, met een minimum van f 120 en een maximum van f 600. Dit is de z.g. „vijf percent-regeling", waarover de toelichting bij het aangiftebiljet ook het een en ander zegt. Wij vestigen er slechts de aandacht op, dat deze regeling niet toegepast be hoeft te worden. Meent de aangever meer dan vijf percent kosten van verwerving te hebben, dan kan hij die aftrekken, doch hij moet dan het volledige bedrag van de aftrek kunnen aantonen. Wordt de vijf percent-regeling toegepast voor loon of salaris, dan geldt ze ook voor „andere regelmatig uitgeoefende functies". Wat daarmee bedoeld wordt, vinden onze lezers in het volgende artikel. nu eerst tot de diensc- Ook een kranteman heeft momenten waarop hij zich onttrekt aan het dagelijk se bombardement van nieuws en even te rugdenkt aan de ontwikkeling, die zijn vak de laatste decennia heeft doorgemaakt. Bij zulk een blik in het verleden van onze „stiel" valt het op, dat het dagblad niet alleen in technische en daardoor uiterlijke vorm de laatste jaren sterk veranderd is, doch dat er ook een wijziging is gekomen in de verhouding tussen krant en lezer. De mens is in snel tempo veranderd in zijn instelling tegenover alles, wat hem in het leven omringt. Hij heeft een grotere zelfstandigheid en een scherpere blik ge kregen, die hem critischer doet staan te genover tal van verschijnselen en hem een eigen oordeel of althans een daartoe de grondslagleggende mening geven over gebeurtenissen en toestanden, niet alleen in zijn onmiddellijke omgeving, doch ook ver daar buiten. Wat zijn krant betreft, is hij gekomen tot een onafhankelijker positie ten opzichte van mededelingen en commentaren, welke hij erin aantreft. De grotere belangstelling voor de objectieve en niet aan groepsover- tuigingen gebonden krant is daaruit voor een deel te verklaren. Aan de andere kant heeft de krant zelf de invloed van deze ge wijzigde verhouding ondergaan en is hij in het algemeen gesproken neergedaald van een verheven superioriteit tot een dis cussiërende, overleggende en meer ontvan kelijke instelling tegenover zijn lezers, wier meningen hij niet alleen respecteert en in zich opneemt, doch ook op hun vaak hoge waarde weet te schatten in de vast stelling van zijn eigen standpunt. Dit alles geldt natuurlijk in zeer sterke mate voor de onafhankelijke krant, die meer dan andere een oprechte spiegel des levens wil en kan zijn en dus logica, recht en gezond verstand onbelemmerd als richtsnoer kan doen gelden. Het is een verheugend verschijnsel, dat de wissel werking tussen krant en lezer een grotere saamhorigheid heeft doen ontstaan dan die, welke vroeger op de grondslag van materiële belangen was gevestigd. De krant is niet meer louter de mededeler, verkondiger en adverteerdersspreekbuis, doch hij is de metgezel des levens gewor den, die wel eens faalt en vaak gelijk heeft, die raad geeft en helpt, die luistert en be grijpt. Daarnaast blijft hij de onmisbare nieuwsbron voor het wereldgebeuren en de zakelijke wetenswaardigheden, doch zijn voornaamste binding met zijn lezers heeft hij gevonden in een kameraadschap pelijke, vriendschappelijke en daardoor menselijke gemeenzaamheid, waarin hij met zijn lezers op gelijke voet temidden van de gebeurtenissen en situaties staat en waarin hij met zijn lezers naar uitwegen zoekt. Dit alles beseffende, realiseren wij ons dat een zo nauw mogelijk contact met onze lezers van het grootste belang is voor bei den. Vandaar dat stemmen uit de lezers kring met grote waardering en belangstel ling worden begroet en als bijdragen tot meningsvorming en beleid worden be schouwd. Dat zulks niet altijd langs directe weg en „stante pede" merkbaar wordt, spreekt echter vanzelf. Wij meenden dit even te moeten aanstip pen, omdat er soms misverstanden over deze kwestie blijken te bestaan. Niet iede re krantenlezer beseft, dat hij door middel van zijn krant deel uitmaakt van een ge meenschap; dat hij in die gemeenschap een vrije stem in de discussie heeft en zijn kostbare vrijheid van mening tot gelding kan brengen. En dat hij daardoor sterker dan op welke andere wijze ook, invloed kan hebben op de algemene gang van za ken in het leven. De verantwoordelijkheid die hem daardoor tegelijk op de schouders wordt gelegd, is een bijzonder voorrecht van vrije mensen, die weten dat het alge meen belang steun bij hen zoekt. En nu vragen de actualiteiten, verspreid over de andere kolommen van dit blad, weer de aandacht. Maar het moest ons toch even van het hart. Mr. H. E. Scheffer, raadadviseur bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat, heeft dinsdag een pleidooi gehouden voor inter nationalisatie van het Suezkanaal, op grond van de „zeer wezenlijke belangen", die voor de gehele wereld bij handhaving van dit kanaal als een betrouwbare, goed on derhouden vaarweg zijn betrokken. Hij deed dit tijdens een lunch van het Neder lands Verkeersinstituut te Rotterdam. De oplossing, zo meent hij, moet zoveel moge lijk worden gezocht in de richting van wat in het UNO-handvest is genoemd: de pro gressieve ontwikkeling van het internatio- naje recht Mr. Scheffer stelde de vraag: zijn er voor de voorstellen tot uitbreiding van de in ternationalisatie van het Suezkanaal, die in het verdrag van Konstantinopel slechts voor een gedeelte zijn verwezenlijkt, rechtsgronden aan te voeren? Met een ver wijzing naar de erkende vrijheid van de zee stelde hij: Indien de zee vrij moet zijn, dan moeten ook de verbindingen tussen de zeeën vrij zijn. Zijn conclusie was, dat een internationa lisatie van het Suezkanaal, die verder gaat dan de bepalingen van het verdrag van Konstantinopel, wenselijk is of, zoals hij in de titel van zijn voordracht uitdrukte, „een postulaat van het wereldverkeer" moet worden geacht. De heer Eli Asiser, een tekstschrijver var» de VARA-televisiesectie, heeft deze om roep thans bericht niet langer meer te wil len medewerken aan zijn programma's. Da VARA heeft de wens van de heer Asser inigewill'igld, in herhaling overigens van een eerdere verbreking van deize, daarna weer herstelde, relatie. 3 Inmiddels is besloten op 23 maant, mi er geen Asser-programma wordt gegeven, een televisiekomedie in cabaretvorm van Tom van Maaren op te voeren. Tenslotte verzekerde de VARA desge vraagd, dat Asser ook niet gaat werken voor enig VARA-radioprogramma. De oorzaak van deze opgeleefde twist is we derom gelegen in de opvatting van de heer Asser, dat hij een overwegend aandeel in de regie van de door hem geschreven spe len zou moeten hebben. De Egyptische commissie voor oorlogs buit heeft beslist dat de lading van het Ne derlandse vrachtschip „Viedala", bestemd voor Israel, is geconfiskeerd. Op 28 oktober werd de lading, bestaande uit bevroren vlees, huiden en kleding in Suez gelost, omdat de „Viedala" op weg was naar Haifa. De gezagvoerder van het schip kreeg toestemming de reis onmiddellijk voort te zetten. Dit was echter tot januari praktisch onmogelijk door de blokkade van het Suez kanaal. De geconfiskeerde lading zal in het openbaar worden verkocht. (UP). In het Latijn bestaat een woord can- didus dat:, wit betekent. Een candidatus is: een witgemaakte en speciaal: iemand die in een wit gewaad rondloopt. In Rome was het de gewoonte dat zij, die zich verkiesbaar stelden voor een open baar ambt, dit kenbaar maakten door zich in een helderwit kleed te vertonen. De betekenis verkiesbare heeft kandi daat ook nu nog. Iemand is kandidaat voor de Tweede Kamer bijvoorbeeld. Men kent ook de kandidaat tot de hei- lige dienst: de proponent die zich be roepbaar gesteld heeft als predikant. Een afgeleide betekenis is: iemand die zioh aan een examen onderwerpt en in academische kringen: iemand die door een examen af te leggen toegelaten i wordt tot de afsluitende studie. &p cle Reizen Alleen reeds de advertenties, de adver tenties van de reisbureaus! Waar wij alle maal heen kunnen wanneer wij nog een paar honderd smakkers uit de winterslaap hebben overgehouden. Mensenliefik heb op mijn gemak de voyage-autour-de-ma-chambre gemaakt aan de hand van de reisbureau-adverten ties in de Britse zondagsbladen. Wat mij, als ex-miljonair, het meest aan trekt is „the cruise on a millionnaire's yacht in Springtime": Nice, Elba, Rome, Napels, Capri, Ischia, Taormina, Syracuse. Malta, Sardinië; vijftien dagen, zeshonderd smakkers alles in alles - niet eens boter hammen meebrengen. Als het op een ge woon bootje was, taalde ik er niet naar. Maar er is zoveel. It's different, it's delightful: geniet meer daglicht in zonnig Zwedenof: de Costa Brava of: Stam boel, Athene, Ismir, Venetië de Oosten rijkse Alpen... de Zwitserse dito's... de Italiaanse Rivièra Duizend Blauwe Me ren Ieder jaar al die advertenties met niets dan zonneschijn uit blauwe luchten, witte boten, zoele zeeën, zoete bloemengeuren, blanke stranden, dames in badpakken, ca barets, kip met peren, zoete honing op knapperende goeiemorgenbroodjes, en wanneer je de prijzen ziet ben je gek als je niet meegaat, want thuis blijven kost meer. Toch heb ik - reizend met de zondags bladen in de gemakkelijkste aller gemak kelijke stoelen onder de leeslamp met de gordijnen dicht op een februarizondag in Holland - toch heb ik het gevoel dat het allemaal nét iets te idyllisch wordt voor gesteld. Net als margarine, die ook wel heerlijk zalig is maar toch ook weer net niet zó zalig als die dame, die omringd door vruchten en peren zit te bijten, het u en mij wil suggereren. Tenslotte staan er ook advertenties over Holland in: het land van bollen en bloe men, antieke steden, Amsterdam: een fas cinerend Venetië Den Haag: stad van parken en tuinen Marken en Volendam: een wonderlijke openbaring Keukenhof: een onafzienbaar sprookje van geur en kleur quaint, pittoresque Delftpun teren door Giethoorn. Trek de loopplank maar in, meneer de milionair, vaart u maar weg zonder mij. Ik heb Waalwijk nog niet gezien, noch Winschoten en Woubrugge. Ik ga met Maria naar Heerenveen. Als u wist hoe lief Maria is, zoudt u beoriipen welk een sprookje Heerenveen kan zijn. Elias r ADVERTENTIE ste 50 percent van het voor 1957 en 1958 toegezegde bedrag. De minister acht het bereikte akkoord met de institu tionele beleggers van zeer groot be lang voor de gemeenten. Een kapitaal aanbod tot het overeengekomen bedrag vormt een belangrijke bijdrage tot de con solidatie van de vlottende gemeenteschuld en de financiering van de woningbouw en daarmede samenhangende investeringen. Indien de consequenties van de met de geldgevers overeengekomen optie, ook in 1959 desgewenst leningen te verstrekken, voor rekening van de Bank voor Neder- landsche Gemeenten zouden worden ge laten, zou deze zich genoodzaakt zien in de leningcontracten, welke zij met de ge meenten zal sluiten, ten aanzien van de in 1957 en 1958 te verstrekken leningen te vens de bepaling op te nemen, dat deze gemeenten eventueel in 1959 een verdere lening moeten aanvaarden tot 50 percent van het over 1957 en 1958 geleende be drag. Dit zou echter naar het oordeel van de minister een element van te grote on zekerheid brengen in de financierings plannen van de gemeenten. Daarom acht de minister het de beste oplossing, de mogelijkheid te openen dat de staat, voor wat de optie betreft, als geldnemer in de plaats treedt van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Met het oog hierop is in het wetsontwerp een machtiging opgenomen tot het aangaan van leningen ten laste van de staat tot een bedrag van f 350 miljoen. BM) De VAN NE DUBLIN (Reuter) Het Ierse volk koos dinsdag een nieuw parlement. In de hui dige Dail heeft de Fianna Fail 67 zetels, de Fine Gael 48, de socialisten achttien, de boerenpartij vijf, de onafhankelijken vijf en de republikeinen drie. De afgetreden regering, die onder leiding stond van Cos- tello (Fine Gael) steunde op de Fine Gael, de socialisten, de boerenpartij en de repu blikeinen. Dez ecoalitie had 74 van de 146 zetels in het parlement. De belangrijkste tegenstander van Costello bij deze verkie zingen is de 74-jarige vroegere revolutio naire leider De Valera, die aan het hoofd staat van de Fianna Fail. Het ging in de verkiezingscampagne in het bijzonder om economische problemen: de 82.000 werklozen in Ierland en de ab normaal grote trek van Ieren naar Groot- Brittannië. Aan de verkiezingen wordt ook deelge nomen door de Sinn Fein, de politieke or ganisatie van de beweging, die met alle middelen streeft naar eenmaking van Ier land en sympathiseert met de gewapende overvallen van het illegale „Ierse republi keinse leger" in Ulster. De volledige uitslag wordt niet voor het eind van deze week verwacht. PRINSES IRENE BEZOCHT GALAPREMIèRE IN UTRECHT Prinses Irene heeft dinsdagavond in de Utrechtse Stadsschouwburg de galapre mière bijgewoond van „La vérité est mor- te" van Emmanuel Robles, dat onder de titel „De waarheid is dood" en onder regie van Eric van Ingen door studenten werd opgevoerd. (Van onze parlementaire redacteur) De Israëlische oud-minister-president en oud-minister van Buitenlandse Zaken Mosje Sjaret zal als een van de buiten landse gasten van de P.v.d.A. het door die partij op donderdag, vrijdag en zaterdag in Den Haag te houden congres bijwonen. Ten gevolge van de gang van zaken in het Israëlische parlement is hij echter ver hinderd reeds donderdag aanwezig te zijn, maar wel mag worden verwacht, dat hij vrijdagmiddag tegenwoordig zal zijn tij dens het buitenlands debat op het congres. Aanvankelijk had de heer Sjaret woensdagavond in Den Haag in de Rol zaal voor het Koos Vorrink-instituut een voordracht willen houden. Naar aan leiding van het feit dat hij zijn bezoek een dag heeft moeten uitstellen zal die lezing thans op dezelfde plaats en onder leiding van hetzelfde instituut zaterdag avond om acht uur gehouden worden. De bouw van Nederlands tweede motel aan de weg Amsterdam-Den Haag, vordert snel. De logiesgelegenheden zijn wat het exterieur betreft vrijwel gereed. ABINGDON (Reuter/UP). - Bij Abing don in Zuid-Engeland is dinsdag een Be verley transportvliegtuig van de Royal Air Force op een boerderij neergestort. Vijftien van de achttien inzittenden en twee bur gers kwamen om het leven. De viermoto rige Beverley Blackburn, een van de groot ste transportvliegtuigen die de R.A.F. ge bruikt, kreeg motorstoring, na een vlucht van Malta, bij het landen op het vlieg veld van Abington, en vloog in brand. Volgens een ooggetuige had het vliegtuig met een vleugel een boom geraakt. In zijn val vernielde het twee boerderijen. Drie van de inzittenden waren uit het toestel geslingerd en werden naar een ziekenhuis te Oxford gebracht. JERUZALEM-CAIRO (Reuter) Als premier Ben Goerion van Israel, die giste ren in het parlement te Jeruzalem een ver trouwensvotum heeft gevraagd op zijn be sluit om de Israëlische troepen uit het ge bied van Gaza en Sjarm El Sjeik terug te trekken, vandaag een meerderheid krijgt, wordt verwacht dat de UNO-troepen van daag of morgen de strook van Gaza zullen binnentrekken en dat de ontruiming van Sjarm El Sjeik in de loop Van deze week voltooid zal zijn. President Nasser van Egypte heeft gisteravond bevolen de alge mene mobilisatie in Egypte te beëindigen. Het regeringstoezicht op de sleutelindu strieën, de handel en het vervoer is in gaande 1 maart opgeheven. De noodtoe stand en de bepalingen krachtens de staat van beleg blijven gehandhaafd. De verklaring van Ben Goerion in het Israëlische parlement werd gisteren her haaldelijk onderbroken door woedende uit roepen van afgevaardigden van de rechtse Heroethpartij. Hij verklaarde dat het be sluit van de regering om de troepen terug te trekken, niet eenstemmig was genomen, maar dat alle ministers van de regerings coalitie zich aan de collectieve verantwoor delijkheid moeten onderwerpen. Geen zekerheid Er bestaat geen absolute zekerheid, dat de Egyptenaren niet naar de strook van Gaza zullen terugkeren", zo zei de premier. Hij gaf een optimistisch beeld van de kwestie betreffende de Golf van Akaba. Naar hij zei, hebben de grote mogendheden die niet aan de grillen van de Egyptische dictator willen zijn overgeleverd, verklaard dat zij de vrijheid van scheepvaart in dit zeegebied zullen handhaven. Ben Goerion zei, dat Israel zijn scheepvaart in de Golf van Akaba zal beschermen en elke belem mering hiervan zal beschouwen als een vijandige daad, waartegen het zich krach tens artikel 51 van het UNO-handvest kan verdedigen. De premier deelde mee, dat er een vooruitzicht is op de aanleg van een grote pijpleiding van Eilath aan de Golf van Akaba naar de Middellandse Zee, waar Israel voordeel uit kan trekken. Voorts verklaarde hij, dat de ongerust heid over de Amerikaanse verklaring in de UNO-Assemblée niet geheel is weggeno men door de brief van president Eisen hower. Ben Goerion besloot als volgt: „Wij hebben gestreden tegen de dubbele maat staf, die de UNO heeft aangenomen en de strijd was niet vergeefs. De president van de Verenigde Staten heeft een morele ver antwoordelijkheid jegens Israel op zich genomen. Vele andere staten hebben ver klaringen afgelegd, die morele verplichtin gen inhouden. De Israëlische diplomatie heeft tijd nodig om de publieke wereld opinie duidelijk te maken dat Israel ge handeld heeft uit zelfverdediging," aldus Ben Goerion. Een menigte van tienduizend mensen heeft dinsdag in het centrum van Jeruza lem geprotesteerd tegen de terugtrekking. ADVERTENTIE De bijeenkomst, die een ordelijk verloop had, was met toestemming van de politie georganiseerd door de Heroeth. De politie had de straten die naar het parlementsge bouw leiden, afgezet en bij het parlement hadden zich leden van Ben Goerions ar beiderspartij verzameld om de politie even tueel te helpen. (UP) De Achdoed Avoda partij, die het niet eens is met het besluit van de aftocht uit Egypte, heeft besloten de rege ring niet in de steek te laten. Zij oordeelt dat Israel door een kunstgreep tot overgave gebracht is. In Jeruzalem gelooft men dat een even tuele benoeming van dr. Ralph Bunche als civiel hoofd van het UNO-leger zowel door de Israëliërs als door de Egyptenaren met instemming begroet zou worden. De Britse premier Harold MacMillan heeft dinsdag in het Lagerhuis een voorstel om de Britse proeven met een waterstof bom in de Stille Oceaan niet door te laten gaan, verworpen. MacMillan zei in antwoord op vragen van Labourzijde: „Ik heb gehoord, dat de „Medical Research Council" geen bewijs heeft, dat de hoeveelheid strontium-90 en andere radio-actieve deeltjes, die bij een waterstofbom-ontploffing vrij komen, een werkelijk gevaarlijk niveau heeft bereikt. Toen de socialisten doorgingen met vragen tot hem te richten, zei MacMillan, dat „het verbieden van de proefnemingen een heel andere kwestie was dan hun mogelijke be perking. „Wat ik niet bereid ben te doen en ik denk niet, dat het land en het Huis dat zouden wensen is, van deze proeven af te zien op een ogenblik dat zulks ons in een inferieure positie ten opzichte van an dere mogendheden zou plaatsen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dulles heeft op zijn weke lijkse persconferentie in antwoord op vra gen, verklaard dat de Britse proefneming geen gevaar voor Hawaii kan opleveren. Er bestaat geen gevaar, dat radio-actieve as op deze Amerikaanse eilandengroep zal dalen, zo zei hij. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, waarbij de minister van Financiën machtiging vraagt de rente, af lossing en kosten van geldleningen, welke door de n.v. Bank voor Nederlandsche Ge meenten met institutionele beleggers zijn gesloten, van staatswege te garanderen. In de toelichting zegt de minister, dat hij, ter voorziening in de moeilijke om standigheden, waarin de gemeenten met betrekking tot de langlopende financiering van haar kapitaalsuitgaven verkeren, zich heeft verstaan met de grote institutionele beleggers. Deze bleken bereid ongeveer f 650 miljoen, te storten in 1957 en 1958, onder garantie van de staat aan de Bank voor Nederlandsche Gemeenten te lenen. Voorts hebben deze geldgevers het recht, desgewenst in 1959 leningen op dezelfde voorwaarden te verstrekken tot ten hoog-

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5