ROMNT STAD DES LEVENS fSS Neger-journalist doet verslag van Ghana's geboorteuur De leerling van Doctor Marciolo Meubels opknappen?... Prachtbijts Ceta-Bever! ;n bondig Als U keelpijn hebt... Zwarte ster verving de Union Jack RAT MUIS De negen Muzen Caecilia' '-concert f Kort en WOENSDAG 6 MAART 1957 4 Lijdelijk verzet geëindigd te „Beenderribben" Inzaai Oostelijk Flevoland tegen de verstuivingen Pseudo-verhuurder lichtte woningzoekende op Vrijspraak dank zij onverwachte getuige Kerkelijk Nieuws Onder leiding van Henri Ar ends Vererende opdrachten voor architect Dudok Scenario-prijsvraag voor de schooljeugd Congres „Film en jeugd" De treinenloop te Utrecht Aanslag op Nederlandse administrateur in Langkat Filmfestival van Cannes gereorganiseerd S VERVOLGVERHAAL L. EINANDER Het komende weekeinde in Schouwburg en Concertzaal Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Agenda voor Haarlem Hier volgt een .verslag van de deken der journalisten in Accra, R. Ben Wuta- Ofei, hoofdredacteur van de enige in Ghana verschijnende krant, de „Accra City Press". ACCRA (UP). Vijf minuten geleden zag ik, hoe de Union Jack werd neerge haald en in de plaats daarvan de vlag met de zwarte ster van Ghana werd gehesen. Een enkele soldaat stond in de houding, de rode tuniek en korte, khaki broek ver licht door schijnwerpers. Terwijl de Union Jack werd neergehaald, woei er een zachte bries, die de vlag enkele malen, als in doodstrijd, deed klapperen. De menigte, eerst in de stad en daarna die, welke voor het parlementsgebouw was verzameld, hief een gejuich aan. De zware ster, tegen de groen-goud-rode achtergrond, verlicht door schijnwerpers, ging in top. Op dat moment begon de sirene van het postkan toor te loeien. De mensen konden hun vreugde niet langer bedwingen en dansten van plezier. De grond dreunde. De nieuwe staat Ghana was geboren. Een groep vrouwen liep het plein voor het parlementsgebouw op. Allen balan ceerden lampions op hun hoofd. Uit de luidsprekers voor het gebouw schetterde muziek. Toen de Britse vlag werd neer gehaald, schreeuwde een man naast mij: „Hier rust het imperialisme". Een ander antwoordde: „Dat het nooit meer op mag staan". Ik schrijf deze regels in het telegraaf kantoor, ongeveer tweehonderd meter van het parlement. Wat nu op straat te zien is kan men zich nauwelijks voorstellen. Er gaat een vrachtwagen voorbij: vol met in het wit geklede inwoners van Ghana, die aan hun vreugde uiting geven door met bellen te rinkelen. Nog een wagen, met in het midden een dansende vrouw. Kort voor middernacht nam ik een kijkje in een Europese club. Er zaten ongeveer der tig blanken, drinkend en pratend, een nachtwake bij de opneming van Ghana in de volkengemeenschap. Een van hen zette de radio aan. Muziek van het orkest der politie van Ghana stroomde het vertrek binnen. „Vrijheid", riepen twee bedienden. Ontmoetingen Ds. Martin Luther King, de negerleider van de busboycot in Montgomery (Ala bama) ontmoette in Accra de Amerikaanse vice-president Nixon. Hij vroeg Nixon een onderzoek in te stellen naar de beproe vingen waaraan Amerikaanse negers bloot staan. Aan het staatsiediner in het Ambassador hotel was een ereplaats voor mevrouw Manley, een Londense kamerverhuurster die zich twaalf jaar geleden over de neger student Kwame Nkroemah, thans premier van Ghana, ontfermde. De Britse communistische „Daily Wor ker" vermeldt vandaag de onafhankelijk heid van Ghana met een berichtje van twintig regels op pagina drie. Gelukwensen Minister J. M. A. H. Luns, heeft over de radio een gelukwens gericht tot re gering en volk van Ghana, die door de transcriptiedienst van de wereldomroep op een plaat opgenomen en naar Ghana gestuurd, waar zij via de radio daar wordt uitgezonden. Mr. Luns zegt daarin dat de volken van Ghana en Nederland geduren de een aanzienlijke periode in hun ge schiedenis nauw met elkaar verbonden zijn geweest. De politieke banden tussen beide landen, die meer dan twee en een ADVERTENTIE en uitgeroeid met In het Ambonezenkamp „Beenderribben" waar de bewoners zich gedurende tien maanden lijdelijk hebben verzet tegen de indertijd ingevoerde uitkeringsregeling, lijkt dit verzet sedert jongstleden zaterdag opgegeven te zijn. Toen hebben de gezins hoofden namelijk de vereiste formulieren getekend, waarop maandag de eerste uit betaling is gevolgd. De daarvoor in aan merking komende Ambonezen hebben met de ondertekening van de formulieren de verplichting op zich genomen om zich bij het arbeidsbureau als werkzoekenden te laten inschrijven. Een datum hiervoor werd vooralsnog echter niet gesteld. Men ziet nu de bewoners van het kamp weer in grotere getale dan voorheen win kelen en naar het lijkt zullen ook de kin deren weer evenals vroeger regelmatig naar school worden gestuurd. In het kamp, dat nog steeds onder voort durende politiebewaking staat, is de toe stand zeer rustig. Ook buiten het kamp hebben de Ambonezen zich al lange tijd weer normaal gedragen. De sterkte van de bewaking is geleidelijk ingekrompen en bedraagt nog ongeveer tien man. 's Avonds en 's nachts wordt het kamp, waarin 30 gezinnen, in een totaal van 137 personen, zijn gehuisvest, nog steeds door grote schijnwerpers hel verlicht. Dinsdagmorgen is door de directie van de Wieringermeer en Noordoostpoiderwer- ken een begin gemaakt met het inzaaien van haver en gerst op een gebied van 1500 ha drooggevallen grond in de polder Oos telijk Flevoland. Dit inzaaien geschiedt uitsluitend om het verstuiven van de drooggevallen grond tegen te gaan. De grond wordt tevoren dan ook niet bewerkt of bemest. Het in te zaaien gedeelte ligt bij het Zanddepot nabij de Roggebotsluis in de omgeving van Kampen. Per ha denkt men 100 kg zaad nodig te hebben, hetgeen dus neerkomt op een totaal van 150.000 kg. In dien het gewas zich goed ontwikkelt, wordt de opbrengst als zuivere winst beschouwd, omdat het slechts de bedoeling is om de grond vast te leggen. Het in cultuur bren gen volgt pas later. halve eeuw hebben bestaan, werden ver broken in 1873, bij het verdrag van El- mina. Goede betrekkingen en economische banden echter zijn nadien gebleven. Relletjes (Reuter/AFP). Te Kpandoe in Brits- Togoland zijn 34 personen gearresteerd nadat zij een aanval hadden gedaan op de voornaamste openbare gebouwen van de stad. Ongeveer 50 mensen, gewapend met knuppels en stokken, bestormden het postkantoor en het raadhuis van het dis trict. De relletjes zouden zijn uitgelokt door personen, die gekant zijn tegen op neming van Togoland in Ghana. In Jasi- kan zijn een vijftigtal mensen aangehou den tijdens protestbetogingen tegen de on afhankelijkheid van de Goudkust. De officier van justitie bij de Amster damse rechtbank heeft een jaar gevange nisstraf geëist tegen een 29-jarige vod denkoopman, die, misbruik makend van de woningnood, een dame op slimme wijze voor f 500 had opgelicht. Het was hem op gevallen dat de bewoner van een etage aan de Zieseniskade te Amsterdam vrijwel nooit thuis was. Op zekere dag Vond hij voor het huis een bos sleutels, waarvan er één op de voordeur paste. In een ad vertentie boot hij daarna de etage te huur aan en uiteraard ontving hij een stroom brieven. Aan één der gegadigden, een dame, berichtte hij dat zij de etage kon bezichtigen. Hij deed zich als de bewoner voor en stelde als voorwaarde, dat de dame de inboedel voor f 1500 moest over nemen. Zij ging op dit voorstel in en be taalde f 500 voorschot. Toen zij daarna niets meer hoorde van de „verhuurder", ging zij eens informeren, waarbij aan het licht kwam dat zij was opgelicht. De rechtbank zal op 19 maart uitspraak doen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 48-jarige scheepsbouwkundige C. H. M. uit Rotterdam vrijgesproken van het ver oorzaken van een dodelijk ongeluk op de rijksweg Utrecht-Arnhem. De rechtbank in Utrecht had hem een een maand hechte nis en anderhalf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid opgelegd. Op 6 mei van het vorig jaar reed M. met zijn auto op de rijksweg in de richting Arnhem. Hij meende voor zich een andere wagen naar links te zien uitwijken en remde zo hard, dat hij de middenberm op schoot, waar juist een 32-jarige Utrechtse hoofdagent van politie liep. De agent werd 40 meter meegesleurd en was vrijwel op slag dood. Na de rechtbankzitting meldde zich een Utrechtse koopman, die in de krant had gelezen, dat volgens alle getuigen de weg in de richting Arnhem volkomen vrij was geweest. Dit was echter niet juist, want zo verklaarde de koopman, hij had daar met zijn wagen gereden. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Sommelsdijk A. Gooyer, kand. te Huizen (N.H.), die be dankte voor Giessen-Nieuwkerk, Hei- en Boeicop, Leerbroek, Lexmond, Nieuw- Lekkerland, Schoonrewoerd, Stellendam, Ter Aa (U.) en voor Zijderveld. Beroepen te Ridderkerk C. Treure te Ederveen. Aan genomen naar 's-Heer Abtskerke (toez.) Th. F. Warffemius, vic. te Eindhoven, die bedankte voor Mechelen (België). Geref. Kerken Beroepen te Houwerzijl P. van Breugel, kand. te Amsterdam; te Zuidhorn C. Klap wijk te Bennebroek. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Zalk en Veecaten J. M. Goedhart, kand. te Kampen. Geref. Gemeenten Bedankt voor Boskoop L. Kieboom te Lisse; voor Nieuwerkerk-Oosterland J. B. Bel te Krabbendijke. Evang. Luth. Kerk Beroepen te Amersfoort-Kampen-Leer- dam en te Woerden-Leerdam-Zierikzee mej. da. M. E. Monsees te Dordrecht. Restauratie. Alle verwachte subsidies voor het restaureren van het schilderijen- bezit van de oud-katholieke kerk in Delft zijn thans verleend. Het betreft hier twin tig schilderijen, waaronder een groot doek van de Utrechtse zeventiende eeuwse meester Gerard van Honthorst. De doeken zijn voor restauratie naar Dordrecht ver stuurd. Men verwacht, dat de restauratie van het gehele bezit ongeveer twee jaar zal duren. Beeldhouwwerk Bij de kunsthandel Martinus Liernur aan de Zeestraat 63 in Den Haag exposeert van 9 tot 30 maart de beeldhouwer Paul Kingma een aantal van zijn werken. De expositie is op werkdagen van 10 tot 17 uur geopend, 's maandags van 13 tot 17 uur. Recital. De jonge Amerikaanse cellist Gregory Bemko, die in 1956 voor het eerst in ons land optrad en toen veel succes oogstte, zal zaterdagavond 9 maart optre den in de Bachzaal van het Amsterdams Conservatorium met de pianist Ivor New ton en een recital geven. Het programma vermeldt onder meer werk van Bach, Badings en Huré. 99 Dinsdagmiddag had in het Concertge bouw te Amsterdam de gebruikelijke donateursrepetitie plaats van het tweede seizoenconcert van de Maatschappij Cae cilia, dat donderdagavond gegeven wordt. Het Concertgebouw Orkest speelde ditkeer onder leiding van Henri Arends, de aan gekondigde medewerking van de sopraan Annette de la Bije kwam wegens ziekte van de zangeres te vervallen. De daardoor in het programma ontstane lacune werd door de uitvoering van een vrijwel onbe kende symfonie van Haydn gevuld. Overi gens was er nog de solistische medewer king van de vermaarde Belgische violist Arthur Grumiaux, die het Concert van Brahms kwam vertolken. De uitvoering werd ingeleid door een Concert-ouverture van Joh. Bern. van Bree, de Amsterdamse dirigent en compo nist, die in 1841 tot de stichters van de Maatschappij Caecilia behoorde en die honderd jaar geleden overleed. Met het spelen van deze ouverture werd een der lofwaardigste pioniers van het Amster damse muziekleven met ere herdacht. De muziek van Van Bree mag waarachtig nog gehoord worden: zij stoelt op een degelijke klassieke basis en zij voldoet in zoverre aan de romantische tendensen, als in het Holland van zijn tijd op zijn best denkbaar kon worden geacht, waardoor zij niet tot namaak Mendelssohn of Schumann versui- kerd is. Redelijkerwijs hoeft men geen ge denkdag af te wachten om deze muziek uit te voeren. Havdn's Symfonie no. 67, die in dit sei zoen voor het eerst op een programma van het Concertgebouw Orkest voorkwam, is in aanleg een naïef gemoedelijk werkje, dat echter verrast door zijn vrije vorm en door enkele grappige vondsten, onder an dere in het trio van het menuet, dat ge speeld wordt door een soloviool, begeleid door een verstemde tweede viool, die een soort „bourdon" laat horen. Een in de allegro-finale ingelast adagio, waarin ook de blazers - die overigens in het werk weinig te doen hebben - een belangrijke rol vervullen, groeit aanmerkelijk boven de algemene diverterende sfeer uit - men zou kunnen zeggen: het hoort er niet bij, maar achteraf gezien zou men het niet graag gemist hebben. Geheel in de stijl van een ouwerwets Caecilia-concert kwa men ook nog drie delen uit Mendelssohns toneelmuziek voor ..Een Midzomernacht- droom" van Shakespeare. Met het Vioolconcert van Brahms kwam er extra spanning in het musiceren. Arthur Grumiaux vertolkte het magistrale werk met virtuose beheersing en gezonde ex pressie. Dirigent Henri Arends liet zich door de strakke ritmiek en de voortvaren de tempi van de solist meeslepen en be reikte met het orkest een tegenspel, dat zich volkomen aanpaste bij Grumiaux' meesterlijke interpretatie. Wat de vertol king van de overige nummers van het pro gramma aangaat: ook daarin wist Henri Arends een vlot en boeiend samenspel af te dwingen. Jos. de Klerk Architect W. M. Dudok te Hilversum heeft een uitnodiging aanvaard om deel te nemen aan de besprekingen op 1 en 2 april in Washington van een jury die het beste ontwerp voor het maken van een bouwwerk van aluminium moet aanwijzen uit 100 inzendingen van architecten uit de gehele wereld. Er zijn 58 inzendingen uit Europa, 28 uit de Verenigde Staten en 8 uit Australië. De overige inzendingen komen uit andere delen van de wereld. De win naar wordt een prijs toegekend van 25.000 dollar, beschikbaar gesteld door de directie van een alumuniumfabriek in Amerika. Nadat de heer Dudok in Nederland is teruggekeerd, vertrekt hij naar Bagdad, op uitnodiging van de regering van Irak om voor het centrum van Bagdad een ont werp te maken voor een paleis van justi tie en het hoofdkwartier van de rijkspo litie. Twee andere architecten van wereld naam, de Amerikaan Bright en de Frans man Le Corbusier hebben eveneens een dergelijke opdracht ontvangen. De Ameri kaanse bouwmeester is aangezocht voor het ontwerpen van een operagebouw Architect Dudok zal zich eerst in Bagdad van de situatie op de hoogte stellen alvo rens een definitief antwoord te geven. De doctor en Lodo namen de terugweg aan door het bos en enkele uren later stapten ze weer veilig het huis binnen. Lodo beloofde, dat hij nooit meer onvoorzichtig zou zijn met de geheimzinnige dingen in het laboratorium, en hij hield woord; want hij wist nu maar al te goed, wat er al niet gebeuren kon. Dat had hij nu ondervonden! Hij werd een leerzaam en oppassend leerling van doctor Marciolo. En na dit avon tuur stond hij weer opgewekt in de apotheek en hielp de patiënten en klanten aan drankjes, maar niet zonder het toezicht van de knappe doctor zelf! 113-114 EINDE ADVERTENTIE Het Nederlands Filminstituut te Amster dam heeft in samenwerking met het Insti tuut Film en Jeugd te Den Haag een prijs vraag uitgeschreven onder de jeugd van alle scholen voor voortgezet onderwijs (Mulo, Ambachtscholen, Middelbare scho len e.d.) voor een filmscenario. Het is de bedoeling, dat leerlingen van deze scholen individueel of klasgewijs zelf een beknopt scenario samenstellen voor een film, zoals zij die graag gemaakt zou den zien. In het prijsvraag-reglement (op aanvraag verkrijgbaar bij het Nederlands Filminstituut) wordt een drietal moge lijkheden voor een dergelijk scenario opge somd. Desgewenst zorgt het Nederlands Filminstituut voor een mondelinge instruc tie op de scholen, die mee wensen te doen. De beste scenario's zullen worden be kroond tijdens de Filmweek-Den Haag, welke in de week van 1722 juni van dit jaar wordt gehouden. Voor de winnaars zijn diverse interessante prijzen beschik baar. Deze prijsvraag moet men zien als een mogelijke bijdrage tot de „filmische" vor ming van de schooljeugd. Het gaat dus niet zpjjger orp een spectaculaire wedstrijd dan wel om een stuk „filmopvoeding". Niettemin is de kans niet uitgesloten, dat een van de bekroonde inzendingen ver filmd zal worden. Op 10 en 11 april zal het instituut „Film en Jeugd", dat dan tien jaar bestaat, in het Kurhaus in Scheveningen een congres hou den. Uitgangspunt van de besprekingen zal zijn een door het instituut opgesteld rap port over de „Sociografie van de tweede wereld". De medewerkers van het instituut hebben zich met een aantal deskundigen uit het buitenland, onder meer België, Zwitserland. Duitsland en Scandinavië, verenigd. Deze groep komst omstreeks Pinksteren in Londen bijeen. De treinenloop via Utrecht, die enige stagnatie ondervindt door revisie aan een blok bij seinhuis A, functioneerde dinsdag aanmerkelijk beter dan maandag. De ver tragingen duurden niet langer dan tien minuten. DJAKARTA (ANP) Volgens met ver traging uit Medan in Djakarta ontvangen berichten, is de vorige week een aanslag gepleegd op de Nederlandse administra teur van een tabaksonderneming in Lang kat (Noord-Sumatra). Onbekend gebleven personen losten twintig geweerschoten op de kamer van de administrateur, zonder dat evenwel iemand getroffen werd. Ver volgens trokken de aanvallers zich terug. Daar geen poging werd gedaan om de ad ministrateurswoning te plunderen, wordt verondersteld dat de bandieten het op het leven van de administrateur hadden ge munt. De namen ven de administrateur en de onderneming zijn nog niet bekend. Ieder land mag maar één film insturen «f Het filmfestival van> >"Öannes wórdt dit jaar rigoreus gereorganiseerd. Voorgaande jaren moest de jury ongeveer honderd films beoordelen omdat ieder land met meer dan een film mocht deelnemen Dit keer mag niet meer dan één film, van welke soort ook, voor mededinging naar de Grand Prix worden ingezonden. De jury bestaat uit de dichter Jean Cocteau, de schijvers André Maurois, Jules Romain, Maurice Genevoix, de scenarioschrijver Marcel Pagnol, de Franse regeringsfunc tionaris voor de filmindustrie, George Huismans, en de directeur van een aantal theaters in Parijs Maurice Lehmann. Hier aan zullen nog vier buitenlandse regisseurs worden toegevoegd onder wie vei-moedelijk de Amerikaan William Wyler. De Fransen hebben voor hun inzending nog geen keus gemaakt. Er wordt al wel gedacht aan „Porte de Lilas" van René Clair. Duits land stuurt „Warum" met Maria Schell. Costa Rica heeft „Prelude a 1' après-midi d' un faune" genoemd. De Amerikaanse film „De reis om de wereld in tachtig dagen" van Mike Todd, die dezer dagen in Hollywood werd bekroond, zal het festival openen. ADVERTENTIE ■77 „Hoe...." „Geeft u dat toe?!" „Wel ja." „Vijftigduizend dollar voor benzine en telefoontjes." „En tijdveriet van mij." „O juist. Uw werkzaamheden hebben natuurlijk onder deze bezigheid geleden. Welke werkzaamheden verricht u doorgaans?" „Ik ben publicity manager." „Dus uw aandeel in de campagne tegen Life City was eigenlijk een uitoefening van uw normale werkzaam heden?" „Wel als u het zo noemen wilt." „U was dus, eenvoudig gezegd, een gehuurde reclame agent voor de stunt der automobilisten en fabrikanten tegen Life City?" „Ik protesteer!" riep Stephanson opgewonden. „Dit is een suggestie!" „Integendeel," zei Lincoln vriendelijk. „Dit is een sa menvatting. Getuige moet antwoorden." „Neen!" zei Rabinsky woest. „Geen gehuurde agent?" „Neen, zeg ik!" „Wat is het verschil tussen iemand, die bereid is voor een onkostenvergoeding van vijftigduizend dollar een karwei op te knappen en iemand, die gehuurd wordt voor vijftigduizend dollar?" „Ik begon Rabinsky, zichtbaar in de war. „Getuige hoeft niet te antwoorden," zei MacReally kalm. „Wij weten het antwoord al. Er is geen verschil." Er klonk een onderdrukt gemompel, dat aanhield tot de naam van de volgende getuige werd afgeroepen. Het was een zekere dokter Flowerson uit Pittsburgh. Een kleine, gezette man met een merkwaardig scherp- getekend gezicht kwam in de getuigenbank. Hij was eenvoudig, bijna sjofel gekleed en had een verwarde haardos, die in maanden niet gekamd moest zijn. „Uw naam is dokter R. Michael Flowerson?" vroeg MacReally. „Juist." „U oefent uw praktijk uit in Pittsburgh?" „Aan het State Hospital," verduidelijkte dokter Flo werson. „Ik ben chirurg en plastisch specialist." „Wilt u ons een beknopte beschrijving van uw werk zaamheden geven?" „Ik behandel voornamelijk zwaar geblesseerden, die verwondingen hebben aan ledematen of beenderstelsel. Uiteraard zijn dat meestal slachtoffers van verkeers ongelukken of ander geweld. Miin specialiteit is het herstellen van ogenschijnlijk onherstelbaar vernielde beenderen en wervels. Ik heb een eigen laboratorium met tien assistenten. Wanneer het onmogelijk is om door transplantatie of anderszins de patiënten het gebruik van hun gekwetste lichaamsdelen terug te geven, gebruik ik prothesen van een bepaalde plastic-soort, zowel in- als uitwendig." Wat is uw indruk van de verhouding tussen gemotori seerd verkeer en andere weggebruikers wat betreft ieders recht om zich over de weg voort te bewegen?" „U hebt het reeds van uw eminente dokter Malloway, wiens initiatief en strijdbaarheid ik ten zeerste bewon der, gehoord: wij dokters zijn gekomen tot de overtui ging, dat de motor als een dictator heerst op de wereld en niet alleen het geluk doch het leven der mensen ern stig bedreigt. Ik wil niet zover gaan dat ik mij in de schuldvraag verdiep. Een feit blijft het echter, dat de situatie tot noodtoestand is uitgegroeid en dat het men selijke geslacht bezig is zichzelf in een positie te plaat sen, die zijn waardigheid en de bestaansmogelijkheden aantast." „Wat is uw ervaring ten aanzien van de invloed dezer situatie op de menselijke psyche?" „Wel, ik ben geen psychiater, doch ik ken er vele en zij zijn unaniem....". „Protest!" riep Stephenson. De rechter was het met hem eens. „Getuige moet de vraag beantwoorden; niet vertellen wat anderen er van denken. We zullen die anderen horen als we het nodig vinden," zei hij. „Uw eigen mening graag, meneer Flowerson," ver zocht MacReally. „Mijn mening klopt met die van de meeste psychiaters, die ik ken," zei Flowerson handig. „Ik ben van mening dat de psyche van de mens gedrukt wordt door een voortdurende doodsbedreiging, niet alleen ten opzichte van zichzelf, doch ook ten opzichte van degenen die hem dierbaar zijn.Hierin ligt volgens mij de verklaring voor het feit, dat de omstreeks 1945 ingetreden, verbazing wekkende toeneming van neuroses en geestelijke ziekte gevallen zich in versneld tempo heeft voortgezet en ook heden nog voortgaat. Dat zich intussen een natuurlijke afweer in het menselijke wezen heeft gevormd, vind ik niet meer dan.... wel.... natuurlijk. Die afweer be staat, zoals iedereen in tal van wetenschappelijke publi caties heeft kunnen constateren, in een onverschillig heid, harteloosheid, individualiteit en egocentriciteit, welke steeds meer de maatschappelijke verhoudingen kenmerken." „Is de psychische verandering bij de kinderen al te constateren?" „Juist en vooral bij de kinderen. Jarenlang zijn de kinderen argeloos, en zonder te beseffen waarom, in steedis grotere aantallen doodgereden op de straten. Zij werden doodgereden omdat zij kinderen waren, dat wil zeggen zich gedroegen als kinderen in normale omstan digheden. Deze normale omstandigheden zijn reeds sinds 1925 ongeveer verdwenen. Toentertijd konden zij zich buiten de ouderlijke woning nog als normale, lichtzinnige, speelse kinderen gedragen. Nadien werd dat strafbaar met de dood. Het is te begriipen dat de kinderen jaren lang nodig hebben gehad net als bijvoorbeeld de hon den om zich aan te passen. Thans hebben wij meren deels kinderen, die geen echte kinderen meer zijn. Ze zijn hun kinderlijke argeloosheid kwijt, zijn wantrou wend en op gevaar beducht, denken eerst en vooral om zichzelf en hun eigen veiligheid, hebben afgestompte ze nuwen en zijn veel minder gevoelig dan vroeger. Het resultaat daarvan kunnen we thans nog niet volledig overzien, doch de specialisten vragen zich af, wat voor mensensoort uit hen uiteindelijk zal groeien. „Zeer interessant," zei MacReally. „Dr. Flowerson, kunt u ons een idee geven van de wijze, waarop deze problemen zouden kunnen worden opglost, zuiver gezien uit het standpunt van medici en psychiaters?" „Ik kan niet namens psychiaters spreken, aangezien ik er zelf geen ben. Maar ik heb in Pittsburg een aantal medici van uiteenlopende specialiteiten mogen aan horen in een bijeenkomst, die gewijd was aan dit pro bleem. Dat was in het voorjaar van vorig jaar. Men kwam algemeen tot de conclusie, dat de volksgezond heid ernstig benadeeld werd door de toeneming van het gemotoriseerde verkeer. De bezwangering door uitlaat gassen van de atmosfeer in bebouwde kommen was daarbij ook niet onbelangrijk, meende men. (Wordt vervolgd). Nijverheidsonderwijs. Door een her ziening van het rechtspositiebesluit n.o. 1935 worden de assistenten, werkzaam bij het middelbaar nijverheidsonderwijs, die inge volge het salarisbesluit m.n.o. 1955 wordt geacht tot het onderwijzend personeel te be horen, nu ook voor wat betreft zijn vakan tieverlof met deze categorie gelijkgesteld. Voorts is in dit wijzigingsbesluit nog een bepaling opgenomen, waardoor aan minder jarige beambten en aan beambten van 50 jaar of ouder extra vakantieverlof wordt verleend. Bolgashouder. De n.v. Gasvoorziening Kop Noord'holland zal in Alkmaar een hoge- druk bolgashouder bouwen met een capaci teit van 35.000 kubieke meter. De kosten worden geraamd op ƒ930.000. De bolgashou der krijgt een middellijn van ruim 20 meter en een geometrische inhoud van 4375 ku bieke meter. Door het gas op 8 atmosfeer te brengen, kan de inhoud verhoogd worden tot 35.000 kubieke meter. Tekort. De Alkmaarse gemeentebegro ting heeft voor 1957 een tekort van 1.269.426. Ter dekking zal uit de reserve ƒ220.106 ge put worden. Voor de overige ƒ1.049.320 moe ten nog dekkingsmiddelen worden gezocht. -Burgemeester. Tot burgemeester van Nijkerk is benoemd de heer J. Hoekstra, met toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester van Nieuwleusen. De heer Hoekstra is 46 jaar. Hij is lid van de Christelijk Historische Unie. Kolenproduktie. De produktie der Nederlandse kolenmijnen bedroeg in januari 1.078.683 ton tegen 850.205 ton in december. De koleninvoer bedroeg in januari 933.577 ton tegen 784.511 ton in december. Het Maaswater zakt. Behalve die te Belfeld, zijn nu alle stuwen in de Maas weer gesloten. Men verwacht, dat ook deze stuw binnenkort weer zal worden gesloten nu het water in de Maas aanzienlijk zakt als ge volg van het droge weer van de laatste week. Spanjaard onderscheiden. De Neder landse consul-generaal te Barcelona heeft de bronzen erepenning voor menslievend hulp betoon overhandigd aan Gispert Casadevall, een arbeider uit het badplaatsje Calella in de buurt van Barcelona. In de afgelopen zomer had Casadevall met levensgevaar een Nederlander gered die door een stormach tige zee was verrast, tegen de rotsen gesla gen en op het punt stond te verdrinken. ADVERTENTIE HAWI SUèDE JACKS ƒ52.50 Met teddy gevoerd 79.50 Gen. Cronjésiraat 40-44 Tel. 15438 Haarlem Zaterdag 9 maart, Stadsschouwburg, 20 u.: Het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap geeft onder regie van Frits van Dijk een voorstelling van het blijspel „Julia" van Somerset Maugham en Guy Bolton. Mede werkenden zijn onder anderen Rie Gilhuys, Ellen de Thouars en John Gobau. Zondag 10 maart, Stadsschouwburg, 20 u.: Het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap geeft een herhaling van „Julia" met onder anderen Rie Gilhuys en John Gobau. ADVERTENTIE Haarlem WOENSDAG 6 MAART Minerva: „Summer madness", 18 jaar, 8.15 uur. Roxy „Schoten in de nacht", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Boezemvrienden", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een stad gaat door de hel", 18 jaar, 8 uur. Lido: „De straat der geverfde lippen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „City Lights", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Bonjour Katrin", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Krelagchuis: Voorjaarsbeurs voor de Vrouw, 10 tot 5 en 7 tot 14 uur n.m. Frans Halsmuseum: Dr. C. J. Schuurman voor Volksuniversiteit over „Een diepte-psycho logische bezinning over de mens", 8 uur. Cultura: Openbare bijbelstudie door ds. C. P. de Ruiter, 8 uur. Concertgebouw: Emi gratievoorlichtingsavond over Australië, 3 u. Spruitcnbosstraat 9: Evangelisatiedienst door G. B. Adams voor Gemeente van Christus, 8 uur. DONDERDAG 7 MAART Minerva: .Summer madness", 18 jaar, 3.15 uur. Roxy: „Schoten in de nacht", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 u. Studio: „Boezemvrienden", alle leeft., 2.45, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een stad gaat door de hel", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: „De straat der ge verfde lippen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „City Lights", alle leeftijden, 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Bonjour Katrin", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Krelage- huis: Voorjaarsbeurs voor de Vrouw, 10 tot 5 en 7 tot 11 u. n.m. Concertgebouw: Tweede avond van populair pianistenserie door Robert Weisz, 8 uur. Zuiderkapel: J. Klein Haneveld, 8 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6