„Uitbreiding leerplicht zou greep op alle werkende jongeren verstevigen" Agenda voor Velsen Kennemer Lantaarn Visserij-varia VREDE OP AARDE.... Gouden bloempje achter een winkelraam Vormingswerk officieel begonnen Werkgevers op het hart gebonden het belang te onderkennen Ons openbare leesplankje Goud terecht 9 Twee bestuursleden boerenleenbank gehuldigd VAR A-af deling boekte flinke ledenwinst O.L. school met drie lokalen uitgebreid Fietsenorgie op de stoep Trouwboekje „Royal" gaat royaal open Op het nippertje 1 8 Ledental van „Weenink" bleef gelijk HEEMSKERK Acht winkelhuizen in plan „Poelenburg" Heemskerks raad donderdag bijeen WOENSDAG 6 MAART 1957 (Van een onzer redacteuren) TEGEN DE HANEBALKEN van het vroegere „zusterhuis" aan de Kanaal straat, dat sinds vele maanden Velsens jeugdhonk-zonder-jeugd is, werd gister middag het ietwat officiële startschot gelost voor het werk van de beide stichtingen, die de werkende mannelijke bedrijfsjeugd in de IJmond willen helpen. Daar hebben de Stichting Vorming Bedrijfsjeugd Kennemerland ën haar katholieke tegenhanger, de „Dr. Ariënsstichting" in verheugende eendracht het al sinds november draaiende cursuswerk met een bijeenkomst voor vele genodigden geopend. Wethouder H. de Boer, die met zijn Beverwijkse ambtgenoot de heer W. Niesten aanwezig was, heeft de opening na een korte toespraak verricht en hij wees op de noodzaak, dat de regering niet alleen dit vormende werk mogelijk maakt door de wethouders van financiën de nodige ruggesteun te geven, maar ook de greep op de werkende jeugd door deze instituten sterker maakt door bijvoorbeeld de leerplicht uit te breiden. Zodat alle meisjes en jongens tussen 14 en 18 jaar de kans krijgen te profiteren van de levensscholen ook zij, die op ULO, kweekschool en andere scholen nog een teveel aan intellectualistisch onderricht genieten. Precies om vier uur („een principe in de opvoeding van de jeugd is op tijd ergens zijn en op tijd beginnen") leidde de heer A. Stoel namens het bestuur van het Ken- nemer Vormingsinstituut de verschillende sprekers van deze middag in met dank aan de vele officiële vertegenwoordigers zowel van overheidswege, geestelijkheid als werkgevers voor hun aanwezigheid en hij dankte speciaal het Velsense gemeente bestuur, wegens de bereidwilligheid de bovenverdieping van het leegstaande jeugdhonk af te staan om daarna Openbare Werken te prijzen voor de smaak, waarmee deze zolderetage in orde werd gemaakt. Federatie noodzakelijk Dr. K. H. Groen Smit, de voorzitter van de dr. Ariënsstichting heeft vervolgens in een toespraak op het belang van dit werk gewezen, zoals het na de oorlog eigenlijk pas werd onderkend, dat in katholieke kring werd opgenomen en thans in vele industriecentra ontplooid wordt. Het nut van samenwerking met andersdenkenden werd al heel gauw ingezien „de federa tieve samenwerking moet ook in IJmond- verband vele oplossingen aangeven" en de samenwerking, die daaruit ontstond heeft vele overheidsinstanties geïmponeerd. De heer Groen Smit wees er op, hoe goed de huisvesting in Velsen is en hoe bekaaid het vormingswerk er in Beverwijk afkomt, maar hij kon tevens de later door wethou der Niesten bevestigde toezegging doen, dat daar spoedig een eind aan komt. (Wij vernamen inmiddels, dat het Beverwijkse gemeentebestuur in de richting van een noodlokaal systeem MAVEM zocht voor het onderbrengen van het vormingswerk, dat het tot nu toe in het K.S.A.-gebouw niet erg getroffen heeft.) „Geen egoïsme" Dr. Groen Smit heeft daarna de motie ven, die tot dit werk hebben geleid, geka rakteriseerd: geen egoïsme van de kant van de werkgevers, die „betere werkers" wilden kweken, maar veelal een juist en waar deerbaar altruïsme, dat de menselijke waarden centraal stelde. Namens de niet-katholieke sectie van het vormingswerk heeft de heer Stoel daarna zijn visie gegeven op de „levens school". Hij zette uiteen, hoe de levensscholen een poging doen, om de opgroeiende jeugd een ruggesteun te geven tijdens de over gang van school naar bedrijf in een kwetsbare periode van het jonge leven dus, waar vroeger de arbeidersgemeen schap haar jonge aanwinsten zelf door schade en schande wijs maakte. Industrialiserend Nederland heeft wer kers nodig, die aan bepaalde sociale en maatschappelijke eisen voldoen een noodzaak, die te sterker klemt voor de jeugd. De heer Stoel zette wethouder De Boer als het ware „op het spoor", door verder er op te wijzen, dat de levensscho len het gebrek aan een uitgebreidere leer plicht overbruggen met hun „leidende hand". „Al is het maar een halve dag per week, het is alvast wat", zei de heer Stoel, die er verder terloops op duidde, dat de handvaardigheid, zoals deze in een kleine tentoonstelling werd getoond, niet doel maar middel is een middel om de jeugd voor een latere toekomst vertrouwd te maken met de vreugde van het „zelf doen". Hij stak voorts cursusleider Joh. v. d. Schoor een welverdiende pluim op de hoed, vanwege het feit, dat deze in korte tijd veel heeft bereikt met zijn jongens. Al meende hij persoonlijk het naast elkaar bestaan van twee stichtingen te moeten betreuren, hij was er toch zeker van, dat op basis van gelijkgezindheid ten opzichte van het ge zamenlijke doel een hechte fundering kan gelegd worden voor een stuk belangrijk pedagogisch werk in de IJmond. Tachtig percent onbereikbaar Wethouder De Boer heeft vervolgens deze samenwerking eveneens verheugend genoemd, al was het alleen maar om der wille van het gebouwenprobleem, om voorts de theorie van dit werk de wer kende jeugd opvangen met de praktijk tachtig percent blijft onbereikbaar te vergelijken en daaraan de wenselijkheid te ontlewen, dat alle meisjes en jongens hier door middel van een verlengde leer plicht mee in contact raken. Al was hij het er wel helemaal mee eens, dat de opvoeding een kwestie van het gezin is, de structurele veranderingen in de maatschappij met werkende moeders en ploegendienst-lopende vaders maken, het nu eenmaal nodig, dat deze opvoedende "taak door andere instohties en dan de overheid voorop! deels wordt overgeno men. De wethouder vond het plezierig, dat in de IJmond het particuliere initiatief een voorbeeld van samenwerking heeft gege ven voor andere terreinen des levens. Uitbreiding dezer samenwerking met de jeugd- en sportverenigingen erbij was ook zijn wens en hij zou tenslotte de werk gevers er met klem op attent willen ma ken, hoeveel vruchten de halve dag vrij voor hun jonge werknemers afwerpt: de mens in het bedrijf wordt er beter van en het bedrijf zelf trekt er profijt van. Het gaat in de IJmond om een zeer kwetsbaar gebied, waar velen zijn saamgestroomd, die elders werden losgerukt!" Hij wenste het werk alle succes toe en de jeugd een zonnige toekomst in de IJ mond. Als directeur van het Nationaal Centrum Vorming Bedrijfsjeugd heeft daarna de Twee bestuursleden van de Coöperatieve boerenleenbank „Wijk aan Zee en Duin", de heren H. Dames en W. de Bie, zijn tijdens een dinsdagavond gehouden bestuursbijeen- komst gehuldigd in verband met het feit, dat zij 25 jaar deel uitmaakten van bet bestuur. De voorzitter der bank, de heer R. Hommes Gz. heeft een deel van de notulen voorge lezen van de jaarvergadering van maart 1932, toen de heren Dames en De Bie als bestuursleden werden gekozen in de vaca tures Jongert en Pirovano. Vervolgens wees de heer Hommes er op dat zij toen als jonge mensen deel uit gingen maken van een be stuur, dat overwegend uit oudere personen bestond. „Nu zijt gij de nestors onzer be stuurders. De crisisperiode was een moeilijke start. Maar het bedrijfsleven herstelde zich en de bank kwam ongeschonden door de crisisjaren heen", aldus de heer Hommes. Hij bracht hen dank voor het werk in deze heer A. Noyon het woord gevoerd en ten- kwart eeuw. Als blijk van waardering ont- slotte heeft de heer W. Weekenborg na mens de landelijke Stichting Katholieke Levensscholen „de leider" in beschouwing genomen in een referaat, dat tot de con clusie leidde, dat de jeugd in het geheel niet ongrijpbaar is, maar zich zeker voor een persoonlijke benadering laat vangen. vingen beide, een polshorloge, waarbij een schakelband was, die de samenwerking sym boliseert tussen de bestuursleden. Het be stuur der Centrale bank in Utrecht waar deerde deze kwart eeuw bestuurslidmaat schap eveneens, want de heren Dames en De Bie ontvingen een piatenalbum van Ne derland en een oorkonde. Toneel voor verpleegden Voor de bewoners van het Wijk aan Zeese badhotel en de verpleegden in „Maris Stella" heeft de toneelvereniging „Nieuw Leven" in de grote zaal van café „De Zon" een opvoering van het toneelspel „Boeven en madeliefjes" gegeven. Dit spel is vorige week voor de dona teurs op het toneel gebracht en ook nu weer werd veel succes behaald bij een dankbaar publiek. Dr. W. van Haselen vertolkte de gevoelens van allen. Als stof felijk blijk van waardering mocht de hoofdrolspeelster mejuffrouw Tiny Ursum bloemen in ontvangst nemen. Tweede winterconcert van „Arion" Burgemeester J. G. S. Bruinsma sprak het openingswoord bij het tweede winter concert van het Wijk aan Zeese fanfare- corp „Arion". Hij wees op het belangrijke feit van een passende vrijetijdsbesteding, die door deze vereniging wordt bevorderd. De geheel gevulde zaal heeft oprecht genoten van een met veel vaart onder lei ding van de heer Alb. Meijns uitgevoerd programma. Ter afwisseling trad op de pianist Nic. Grandiek. Het concert werd geopend door het onlangs opgerichte drum corps. In samenwerking met het orkest werd uitgevoerd „Appèl voor trompetten" van Ney. WOENSDAG 6 MAART Commissie Natuurbescherming, film over Spitsbergen door de heer Strijbos, 20 uur Ned. Herv. Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan IJmuiden-Oost. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 1012.30, 14.3017.30 en 19 21 uur. Thalia, 20 uur: „Het trottoir". Rcx, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur. DONDERDAG 7 MAART Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, 20 uur bijeenkomst Abelenstraat. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10 tot 12.30 uur. Thalia, 20 uur: „Vliegende tijgers". Pieter Vermeulenmuseum, als woens dag. Rex, geen opgave. Raadhuis, 9.3012 uur, spreekuur wet houder van Openbare Werken. Agendo voor Beverwijk WOENSDAG 6 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Phffft". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Het land van de glimlach". Hotel „Parkzicht", 14.30 uur: Jaarvergade ring Algemene Bond van Gepensioneer den. Kennemer Theater, 20 uur: NACO-Cebuto, Filmavond. Openbare leeszaal, geopend van 15-17 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 15-16 jaar. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 10-13 en 15-17 uur; lees- en studie zaal geopend van 10-13 en 15-18 uur. „Het Groene Huis", jeugdleeszaal en uit lening. geopend van 15.15-16.45 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Ódulfstraat 12, geopend van 10-11 en 17-18 uur. DONDERDAG 7 MAART K.S.A.-gebouw, 20 uur: „Morgen zie ik weer". R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 10-13 en 15-18 uur; lees- en studie zaal geopend van 10-13 en 15-18.30 uur. Tijdens de in 't Centrum te Beverwijk gehouden jaarvergadering van de afdeling Beverwijk van de Vara, heeft de voorzitter, de heer G. F. A. Lampink, meegedeeld dat in het afgelopen jaar het ledenaantal met 155 is gestegen, een prestatie waarvoor de afdeling een bronzen legpenning heeft ont vangen. De voorzitter meende echter de dank over te moeten brengen aan die wer kers, die dit succes hebben mogelijk ge maakt. Tevens deelde hij mede, dat in het komende seizoen weer 50 leden van de afdeling een bezoek mogen brengen aan een showboat-uitzending. Hiervoor dient men zich echter spoedig op te geven, daar men zal moeten loten. Zij, die al eens een bezoek brachten aan de studio, dingen niet mee. Uit het jaarverslag van de waar nemend secretaris, de heer H. Bronkhorst bleek, dat het ledental thans 1463 bedraagt. De voorgestelde kandidaten voor het hoofdbestuur, het districtsbestuur en de verenigingsraad kregen de goedkeuring van de vergadering. Ook de aftredende afdelingsbestuurders werden herkozen. Een woord van dank meende de voorzitter te moeten richten tot de heren Bast en Ger- tenbach - beiden niet herkiesbaar - voor het vele werk dat zij in het belang van de afdeling hebben verricht. Voor de heer Bast werd de heer Bronkhorst gekozen en voor de heer Gertenbach zal mevrouw Bronk horst de plaats innemen. De avond kreeg nog een ontspannend karakter door de aan wezigheid van de heren Th. Koopmans en M. Boei, die de kleurenfilms „Fliegt Bal- lone" en „Bergfuehrer" vertoonden. Van de inspecteur van het lager onder wijs hebben B. en W. bericht ontvangen dat op de urgentielijst. 1957 de openbare lagere school aan de Oosterstreng is ge plaatst met een uitbreiding van drie lo kalen. B. en W. hebben naar aanleiding hier van opdracht verstrekt aan de architect, die de school heeft ontworpen, om van deze uitbreiding een plan en kostenbegro- ting te maken. Hierbij werd op spoed aan gedrongen, omdat volgens de opgestelde bevolkingsprognose de verwachting is ge rechtvaardigd. dat in de tweede helft van dit jaar deze lokalen reeds in gebruik zul len moeten worden genomen door de be langrijke uitbreiding van het aantal leer lingen. Op 1 januari 1958 zullen volgens deze berekening reeds 161 leerlingen de open bare lagere school bezoeken, terwijl op 1 januari 1959 275 leerlingen zijn te ver wachten. Volgens de opgestelde begroting zullen de kosten bedragen f 101.907,51. Hierin zijn tevens begrepen de kosten van aanleg van verlichting, verwarming enz. Voorgesteld wordt dit bedrag als krediet beschikbaar te stellen. Het is niet de eerste maal, dat er dezerzjjds gewezen is op het euvel van de vele fietsen rekken, die vooral de zater dagse wandeling langs Lange Nieuw en Marktplein tot een race over de horden maken. Deze narigheid heeft vele overigens tevreden klanten van de daar gevestigde win kels al in het harrenas ge jaagd en er is nu weer zo'n dolende en geharnaste ridder bijgekomen, die mij weekla gend schrjjft over de blauwe plekken, die hij opliep tijdens zijn boodschappenloop in IJ- muidens winkelcentrum hier. „Er is geen doorkomen aan" verzucht hij met reden „en als het weer wat lenteachtig blijft, wordt dat nog veel erger". De goede man is enige ma len hardhandig aangereden door fietsers, die hunne rossen uit de rekken visten en door moeders, ja moeders melieven, die met hunnen kinderkaros sen door dat warnet van me taal en mensen laveerden en die het, naar ik aanneem, ook liever anders zouden zien. Ook nu komt er een oplos sing uit de bus, die niet nieuw meer is, maar blijkbaar nog steeds niet tot de mogelijkhe den kan gaan behoren: die fietsenrekken op het Markt plein. En een klein bordje aan de wand, dat rijwielen en kin derwagens op de ruimte ge stald kunnen worden. Het lijkt mij nu, toch wel zaak, om er eens óver te gSan praten, het euvel de kop<»in te drukken, want met'een druk seizoen en zoveel fietsen voor de deur haalt men zich in deze con treien een grote hoeveelheid geween en knersing der tan den op de hals. Naar gij hebt kunnen lezen, is uit de woning van de Kooi tjes aan het Oosterduinplein door een vuige onbekende niet alleen geld hetgeen erg is weggehaald, maar boven dien hetgeen erger is het trouwboekje. Dat kleine dier bare document vol herinne ringen en met de fraaie hand schriften der secretarie-amb tenaren erin, met deftige ze gels en andere ambtelijke ze kerheden over de echtheid van de eenmaal aangegane verbin tenis, wordt bij de bestolenen wel met lichte droefheid ge mist en de echtelieden, die over de eerste schrik van het geld gauw heen waren, want daar kun je je tenslotte tegen verzekeren, zijn toch wel on- de indruk van dat boekje, waar nu misschien een vent uit de onderwereld in loopt te snuffelen en dat hij wie weet achteloos in een vuil nisbak heeft gedeponeerd of misschien wel in het water. Stel je voor, in het water.... In elk geval zou het mij van die onbekende dief van die vrijdagnacht een heren- streek lijken, als hij tenminste dat trouwboekje terugzond. Adres bekend, dankbaarheid gegarandeerd. Het eerste hotel-restaurant, dat Velsen in al zjjn drift om maar een hoop huizen te bou wen, toch nog voor elkaar kreeg „Royal" aan de Ken- nemerlaan gaat vrijdag avond zijn gastvrije poorten royaal open doen. Of eigenlijk laten open doen, want burge meester mr. M. M. Kwint zal zulks in hoogsteigen persoon verrichten. S Hóe, dat is nog een ge heimpje. Of het met het om stoten van een glas, het con sumeren van een bierviltje of het doorsnijden van een warm worstje, het doen wegrollen van een biljartbal of het ope nen ener tapkraan gebeurt ik kan het u echt niet vertel len, maar er schuilen voor iemand met wat fantasie uiter aard legio mogelijkheden in. De hele Kennemerlaan heeft geloofd.te zullen vlaggen voor het nieuwe geval, dat in vrij 'korte tijd uit een diepe kuil verrees en waar meneer Ph. van Opbergen maar bijster trots op is, evenals trouwens zijn omliggende broeders in het zakendoen. Hóe trots, dat zal des avonds nog wel eventjes blijken, als alles in de lichtjes staat en de blazers van „Wilhelmina" op trekken naar deze nieuwe veste der gezelligheid binnen Velsens daaraan bepaald niet rijke stadswallen. Wat ik zeggen wou: alvast prèöst. En als de nieuwe bioscoop er nu óók nog tussen te wrin gen is, zou die Kennemerlaan best eens een centrum van uitgaand IJmuiden kunnen worden. Gezien evenwel de bestedingsbeperkingen en het daaruit voortvloeiende, plotse linge teruglopen van het getal regeringsambtenaren tot een waarlijk ontoelaatbaar peil, zullen wij op dat laatste nog maar niet al te fel rekenen. Want er zijn er straks nauwe lijks meer genoeg, om de for mulieren uit te reiken, die van node zijn om naast een restau rant een bioscoop te planten, hetgeen, naar gij weet toch wel diep in de bedoeling ligt en voor Velsen een zaak van gewicht moet worden geacht. Het staat er haast als 'n aan fluiting boven „vrede op aarde". Maar nochtans verzoek ik u eerbiedig en met klem er in te blijven geloven en er ten minste op te blijven hóper,, want het kan natuurlijk, als we bij onszelven beginnen en eigenlijk gezegd móet het ook nog eens zo ver komen. Al zullen u en ik minder kans hebben het te beleven dan de pukken van de kleuterschool. Maar voor hen vooral is het ook schoon te streven. En voor hen is het dan ook, dat vrijdag te half vijf in de Goede Herderkerk een klein stukje van het wereldgebed om een betere, een vrediger wereld zal opgezonden worden als scherfje van de „wereld- kindergebedsdag". Een lid van de Gereformeerde Kerk en een lid van het Leger des Heils zullen samen deze bijzondere dienst leiden, die overal ter wereld óók de kinders bijeen zal brengen. Deze vrijdag voorzover ge het niet weet vertel ik het u graag even is in feite de „wereldgebedsdag" al jaren lang. Dan trekken in alle lan den de vrouwen en meisjes op naar de heilige plaatsen van hun geloof en in alle dorpen, vlekken en wereldsteden ter aarde verenigen zij zich in ge- Nieuwe aanwinsten van de Ge- meenetbibliotheek Romans: M. van Goeree, De wil de waan; G. Griever, Remko, 'n liefde in Groninger-land; W. van Maanen, Al lang geleden; M. Mons, De carnavalsmoord; M. Mons, In specteur Perquin gaat met. vacan- tie: O. Arnold, De gouden stoel; J. Boland, Sneeuw in Augustus; H. Fallade, Kleine man wil vooruit; J. Klaas, Misschien ben ik dood; G. Ledig, Het Stalinorgel; J. Masters, Kruispunt Bhowani; J. A. Miche- ner, De bruggen bij Toko-Ri; A. Seton, Katherine; I,. Shapiro, De zesde juni; J. G. Vandel, Wereld zonder geheimen; H. Wouk, Mar- jorie; H. Böll, Der Zug war pünkt_ lich;M. Hausmann, Liebende Leben von der Vergebung; L. P. Hartley, A perfect woman; N. Shute, Re quiem for a wren; H. Troyat, Les eemailles et les moissöns. Studieboeken: J. H. van den Berg, Metabletica; H. R. Wijngaarden, Hoofdproblemen de volwassenheid; O. Jager, Feest op feest; P. J. Bou- man, Anton Philips; E. Gübelin, Edelstenen; Y. Hettema, De leer van het gezonde leven; F. Raman, Combineren op het dambord; W. Veldhuizen, Aquariumvissen uit Amerika, dl. Ill; K. Bos e.a., Tech nisch Engels, 6 delen; W. Lord, Nacht van verschrikking; J. de Vries, Radio bij de navigatie ter zee; M. Dendermonde en H. A. M. C. Dibbits, De dijken; S. Vestdijk, Het eerste en het laatste; W. Uit- tenbogaard en J. M. Wansink, Every-day words and idioms; M.Ch. Kokkelink, Wij vochten in het bos; K. Konkoly en A. Abranyi, Een land in vlammen; B. Aafjes, Log boek voor Dolle dinsdag'; G. Schildt, De droomreis: Ch. van Ba len, Uruguay; H. A. Bernatzik, In het rijk der Bidjogo. Der mensen lot kan soms vreemde wegen bewandelen. De kleine Fije uit IJmuiden kan er na tien jaar bestaan te hebben, nu al over meepraten. Zij fietste in de Scheldestraat zaterdagmiddag tegen het por tier van een auto aan, dat on- voorzichtigerwijs plots werd geopend door de bestuurder. Het kind kreeg erge pijn en moest naar het ziekenhuis, waar zaterdag tot aller schrik bleek, dat het armpje gebro ken toas. Maar Fijeke wist al leen, dat „die auto" groen was. Op zo'n moment gaat de politie al haar scherpzinnig heid te wapen roepen en in zetten voor de beschaving en ziet' na enig snuffelen bleek de Hermandadse dienaren, dat de auto toebehoord moest heb ben aan een inwoner van Zuid-Afrika, die zijn moeder in Egmond een bezoek had gebracht, maar op het punt stond terug te reizen naar de Unie via New York. Op Schiphol kon de man tenslotte nog op vriendelijke wijze worden onderschept. Net op de valreep, voorzover een Constellation van zulk een accessoire voorzien is. En het was een nétte Zuid-Afrikaan, want hij stelde zich op die val reep garant voor de kosten, die uit zijn onvoorzichtigheid mochten voortvloeien. Prijzen van dinsdag Per 1 kg: heilbot f3.60—2.90, gr. tong f2.90 —2.80, grm. tong f2.65—2.50, kl. tong I f2.85 —2.60, kl. tong II f2.50—235, tarbot I f2.10 —150. Per 50 kg: tarbot II f112—88. tarbot IV f 76—45, schartong f 37—29 gr. schol f20 —16.50, grm. schol f 17—11.50, kim. schol f 25—17.50, kl. schol I f 18.50—14, kl. schol II f22—8, schar f 26—8, bot f 12—8, v. haring f20—11, makreel f22—13, gr. schelvis f 38 18, grm. schelvis f 37—26, kim. schelvis f37 —28, kl. schelvis I f 36—27, kl. schelvis II f31—8. wijting f 24—8. gr. gul f38—27, mid. gul f 3429, kl gul f29—22, ham f11288, poontjes f 1815, kl koolvis zw. f 1816. kl. koolvis wit f31. Per 125 kg: gr. kabeljauw 1228—70, gr. koolvis zw. f 38—34, gr. kool- vis wit f6661, gr. leng f7271. Aanvoer van dinsdag 440 kisten tong en tarbot, 3 heilbot, 10 tongschar en schartong, 860 schol, 110 schar, 75 bot, 730 haring, 200 makreel, 1140 schel vis, 1070 wijting. 300 kabeljauw en gul. 6 leng. 3 ham, 38 poon, 165 koolvis, 30 diver sen. In totaal 5160 kisten. Besommingen van dinsdag VL 197 f6950, VL 27 f 13.720, VL 61 f6250, SCH 55 f 22.100, KW 64 f5110, KW 129 f6120, KW 39 f7450, KW 127 f6200, KW 141 f 7580, KW 45 f5420. KW 40 f6520, KW 85 f 8080, KW 159 f7760. KW 73 f 5650, KW 122 f 19.360, KW 123 f 7080, KW 140 f2120, KW 69 f2930. bed, voor dat, wat ons mensen het hoogste en beste lijkt: een waarachtige vrede, die in de mensen het ware welbehagen zou neerleggen, maar die he laas op dit woelige stukje ster vaak verder af lijkt dan ooit. Om nu even in Velsen te blijven: de Goede Herderkerk zal ook hier de plek van sa menkomst zijn op vrijdag avond te acht ure, de avond dus nadat de kindervoetjes er al des middags bedeesd zijn binnengeschuifeld. En de Vrij zinnigen en de Luthersen zul len er voor de avond samen de liturgie verzorgen. Maar omdat één bedehuis hoogst waarschijnlijk toch te klein zou zijn, wordt de gebedstond tegelijkertijd in de Hervormde Kerk aan de Kanaalstraat ge houden, waar de Gereformeer den en de Hervormden het sa men doen. Jonge vrouwen, ouderen, meisjes, kinderen: vrijdagmid dag en vrijdagavond is een plechtig uur, niet alleen van hope en gebed, maar ook van vertrouwen, van een klein beetje inkeer en het herken nen van onszelf. Want wij, u en ik dus, zijn er niet in de laatste plaats schuld aan, dat het vaak zo ernstig mis loopt op dit onder maanse. Elke maandag weerom tussen half vijf en het uur van eten is het Cultureel Centrum een kinderbijenkorf, waar nijver en met overgave wordt gestudeerd voor een operette, die het clubje van Oom Wim (Bijl) en Tante van der Vis zaterdagavond de drie-en-twintigste en de vijf-en-twintigste nog eens in het Patronaat bij leven en welzijn hopen op te voeren. Al eerder heb ik u verteld, hoe in een flat aan de Lange Nieuwstraat vele zweetdroppels worden geproduceerd om de kledij voor al die prinsesjes en elfjes, goede feeën en bozere dito's, vogeltjes en boerinnetjes op tijd gereed te krijgen, maar ge kunt veilig aannemen, dat er ook in het Cultureel Centrum heel wat vocht verdampt. Want niet alleen, dat er in de late maandagmiddagen met overgave gerepeteerd wordt, ook op woensdagavonden is het feest, maar dan in de Moerbergschool. Voor de bal lerina's van de kinderoperette- club, die als V.I.D.E.S. (Vreugd in dans en spel) een zelfstan dig bestaan is gaan leiden sinds het niet meer boterde met de oude operetteclub van Heuvelwijk. Sinds een dag of twee kunt ge al een kleine voorproef gaan halen in de etalage van Sterk aan de Kennemerlaan, waar het toneel van „Victor en de Gouden Bloem" in mi niatuur staat opgesteld, want Tante heeft immers al haar kostuumpjes eerst op poppen geprobeerd? Nou, die popjes zijn nu in de nuchtere IJmui- dense uitstalling een sprookje gaan vormen, dat vooral des avonds erg aanspreekt omdat het geheel net als in het echt lichtgevend is. V.I.D.E.S. stelt zich van de zaken veel voor, kan ik mij voorstellen en heeft dan ook drie voorstellingen in petto: op 23 maart om twee en acht uur en op 25 maart om acht uur. De moeite van deze hard werkende grote en kleine ama teurs komt er zéker uit, al was het alleen maar in de vorm van de verheugde snoeten van het toneelspelend grut. En dat het bovendien nog een lust wordt om naar te kijken, lijkt mij niet moeilijk te voorspel len, omdat de mensen achter de schermen al eens eerder hebben bewezen, dat zij van wanten weten. Lampenier ^oociooocooooocjocoaDocoooooooccococococca 8 De tot een klein mysterie geworden gouden armband, g u die blijkens de vorige Lan- b taarn ten politieburele be- f 3 rustte, nadat zij ter secre- 3 3 tarie gevonden was en aan- 6 3 gegeven, is bij de bazin te- (3 8 rug: maandag is een dame 8 dit schijnsel gelezen heb- 8 bende, het verlorene komen 3 afhalen. De tien percent 8 3 voor een dezerzijds aan te 8 3 wijzen liefdadig doel is nog'i 3 niet terecht, maar ik blijf 3 verheugd hopen. 3 ooocoooooooocxdodoooooooc>oooooocoooooooc< In het clubgebouw heeft de Beverwijkse schaakclub „Weenink" dinsdagavond de goed bezochte jaarvergadering gehouden. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter, de heer J. C. Muyen de vorig jaar overleden secretaris, de heer J. G. Jim- mink, waarna één minuut stilte in acht werd genomen. Met vreugde gewaagde de voorzitter van het behalen van het kampioenschap door het eerste tiental: Hij hoopte dat met de promotiewedstrijden meer succes zal wor den behaald dan verleden jaar. Het leden tal van de vereniging is gelijk gebleven, dit bedraagt thans 50. In het bestuur wer den twee nieuwe leden welkom geheten, het bestaat nu uit: J. C. Muyen, voorzitter, F. H. Piët, secretaris, L. Siebers, penning meester, J. Meyer sr., R. Meyer, Ph. Bak ker en N. de Lange. Teneinde verbetering te brengen in de financiële situatie werd besloten tot een kleine contributieverhoging. (Er was over 1956 een nadelig saldo van f35.78). Door de zustervereniging „Pat Mat" was een voorstel gedaan om te komen tot een sa menwerking inzake de jeugdopleiding. We gens omstandigheden zal hiervan evenwel niets kunnen komen. Voor de gedelegeerdenvergadering die op 23 maart in Uitgeest zal worden ge houden werden als afgevaardigden be noemd de heren J. Meyer sr. en C. Verduit. B. en W. van Heemskerk hebben de ge meenteraad meegedeeld dat er plannen be staan om te komen tot de bouw van een aantal winkelpanden in het plan „Poelen burg". In verband hiermee is op verzoek van het college van B. en W. door het Cen traal Orgaan ter Bevordering van de bouw van Middenstandsbedrijfspanden een rapport uitgebracht, waarin aankno pingspunten inzake aantal en samenstel ling naar branches hieromtrent werden opgenomen. Een en ander was voor B. en W. aanlei ding om te besluiten nadere plannen voor de bouw van acht winkelpanden met be drijfsruimten en bovenwoningen, te doen voorbereiden, uitgaande van de gedachte dat deze panden door de gemeente zouden worden gebouwd en aan gegadigden wor den verhuurd. Na een oriënterende bespreking met de bekende gegadigden, waarbij zij door de architect van de plannen de heer Jos. van Engelen, uitvoerig werden ingelicht om trent de kosten en mogelijkheden, ver klaarden zich nadien zeven personen defi nitief bereid de winkelpanden met be- driifsruimten en bovenwoningen te huren. Voor het laatst beschikbare pand zijn onderhandelingen met een serieuze ge gadigde gaande, waarvan op zeer korte termijn een gunstig resultaat wordt ver wacht. Teneinde in stallingsruimte voor auto's te kunnen voorzien, zijn tevens acht ga rages bij de betreffende winkelpanden ge projecteerd. B. en W. stellen de raad nu voor een krediet van f 472.600 beschikbaar te stel len, teneinde de bouw te realiseren. De gemeenteraad van Heemskerk komt donderdagavond 7 maart in openbare ver gadering bijeen voor het behandelen van de volgende agenda: Aanwijzing van een vervanger voor de gemeenteontvanger, voorstel tot verhoging van de vergoeding voor de leden van de raad, voorstel tot onbewoonbaarverklaring van het pand Pieter Breughelstraat 1, voorstel tot het verlenen van een krediet voor de aanschaffing van schoolbehoeften van de Ned. Hervormde schoolvereniging, voorstel tot uitbreiding van de openbare lagere school, voorstel tot wijziging van de beheerverordening woningbedrijf, voor stel tot wijziging van de verordening op de' dienst gemeentewerken, voorstel tot vaststelling van een verordening voor het grondbedrijf, voorstel tot verlening van een krediet voor de bouw van 38 woning wetwoningen, voorstel tot vaststelling van een krediet voor de bouw van acht winkel panden met garages in het plan „Poelen burg". P.W. Boys wonnen toernooi In het clubhuis „Café IJmond" is maandag avond door de klaverjasclub van de sup portersvereniging „Geel Zwart" de eind strijd in het toernooi met de clubs van „P. W. Boys", ..Hollandia" en „Holland Sport'' gehouden. Het gelukte „P. W. Boys" met 24.445 punten de eerste prijs, een twaalfdelig ontbijtservies te bemachtigen. „Geel Zwart" werd tweede met 24.088 punten op de voet gevolgd door Hollandia" met 24.046 punten. De vierde plaats was voor „Holland Sport" met 23.470 punten. Als gastvrouwe zag „Geel Zwart" van haar tweede prijs, een twaalfdelig glasservies, af om met de laatste prijs, een gebakstel ge noegen te nemen, hetgeen door de klaver jassers zeer werd gewaardeerd. De derde prijs bestond uit een compleet mclkstel.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7