IJmuidense kotter IJM. 23 al twee dagen op de Noordzee vermist Hockey in Kennemerland Kinheim speelt belangrijke wedstrijd tegen EHS-ers Voetbal in Kennemerland Vanmorgen in de vishal en op zee DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 15 Opsporingswerk van de „Neeltje Jacoba en vliegtuig van Koninklijke Marine De stand van zaken bij de tweedeklassers Kerkelijkheid in Zweden is voornamelijk traditioneel Scheiding van de kerk en de staat niet begeerd CASTRICUM Burgerlijke Stand Kort nieuws Laagste inschrijver voor haven Delfzijl Deze zomer weer Duitse manoeuvres Groot aantal aristocraten' bezet de officiersrangen AMSTERDAM NEW YORK Frans-Brits maandblad over internationale problemen Scheepvaart DONDERDAG 7 MAART 1957 CVan onze speciale verslaggever) OP VERZOEK VAN DE IJmuidense kotterreder A. v. d. Ree heeft Scheveilingen Radio gistermiddag van tien minuten voor twee af regelmatig een dringend bericht aan de scheepvaart op de Noordzee uitgezonden, waarin men werd verzocht uit te zien naar de IJmuidense viskotter IJM. 23, de „Eben Haezer". Het kleine, iets meer dan zeventien meter lange scheepje, dat drie man, de gebroeders Van Belzen uit Ouddorp, aan boord heeft, wordt sinds dinsdagmorgen vermist. Het ging maandag middag omstreeks twaalf uur uit IJmuiden naar zee om op ongeveer tien tot twaalf mijl ten noordwesten van IJmuiden ter garnaalvisserij te gaan. Er werd voor een dag voedsel meegenomen en de heer v. d. Ree sprak met schipper J. van Belzen af, dat de IJM. 23 dinsdagmorgen weer aan de afslag zou verschijnen. De kotter, die geen radio aan boord heeft, daagde niet op uit de mist; ook dinsdagmiddag bij de garnaalafslag niet. En evenmin woensdagmorgen. Toen de heer v. d. Ree woensdagmorgen omstreeks elf uur nog niets van de kotter had vernomen, is eerst een bespreking met het plaatselijk comité van de Koninklijke Noord Zuid Hollandse Reddingmaatschap pij gehouden. Na kort overleg werd alle hulp toegezegd en kreeg schipper Cor Koper met zijn bemanning opdracht met de reddingboot „Neeltje Jacoba" van IJmui den uit naar zee te gaan om naar de IJM 23 „Eben Haezer" te zoeken. De heer J. R. van Eerde van het plaat selijk comité lichtte ook de opsporings- en reddingsdienst van de Koninklijke Marine op het vliegveld Valkenburg bij Leiden in en daar werd onmiddellijk een vliegtuig, dat zich in de lucht bevond voor oefenin gen, gewaarschuwd om aan het opsporings werk mee te helpen. Omstreeks kwart voor drie was het marinevliegtuig, dat onder bevel stond van de luitenant ter zee vlie ger tweede klasse oudste categorie, G. J. J. de Leeuw, boven IJmuiden en zochten de schipper van de reddingboot en de marco nist van het vliegtuig verbinding met el kaar op de noodgolf. De „Neeltje Jacoba" voer op dat moment ongeveer zeven mijl ten westen van de brulboei in de nabij heid van een kustvaarder. Niets gevonden De gehele middag heeft het vliegtuig laag boven het water van de Noordzee en onder de kust naar de kleine houten kotter gezocht, maar om twintig minuten voor zes moest de marconist aan Scheveningen Radio melden, dat het te donker werd om verder te zoeken en dat de commandant het besluit had genomen naar de vliegbasis Valkenburg terug te keren. De „Neeltje Jacoba" zocht nog enige tijd verder, maar kwam tegen zeven uur ook op de thuis haven aan om omstreeks half negen vast te maken aan de steiger bij de Tegeltjes- markt. Evenals de schippers van de IJM 226 en de IJM 249 eveneens schepen van de heer A. v. d. Ree, die dinsdagmiddag al opdracht hadden gekregen uit te zien naar de „Eben Haezer", moest schipper Cor Ko per melden, dat men de kotter niet had kunnen ontdekken. Drie broers aan boord De schipper van de IJM 23 is de zeven- entwintigjarige Jo van Belzen uit Ouddorp. Voorts zijn aan boord zijn broers Klaas (23 jaar) en Jan (16 jaar). Het schip werd begin van dit jaar door de heer A. v. d. Ree gekocht als de in 1918 gebouwde „Oud- dorp 4" en in huurkoop gegeven als de IJM 23 „Eben Haezer" aan schipper Jo van Belzen. De laatste dagen is het bij de IJmuidense garnaalvissers gebruik om bij nacht te vis sen. De IJM 23 „Eben Haëzer" ging dan ook maandagmiddag in een vlootje van kotters naar zee, waarna de schippers el- kaars schepen in de mist en de duisternis op de visgronden onder de kust uit het oog verloren. Toen de IJM. 23 dinsdagmorgen niet aan de afslag was, heeft men aanvankelijk ge dacht, dat de visserij die nacht voor de gebroeders Van Belzen slecht moest zijn geweest en dat zij ook nog overdag bleven doorvissen. De kotters vissen thans zoute In de 2de klas A van West I, waarin de drie Beverwij kse tweedeklassers en VVB onderdak hebben gevonden, is de spanning groot, zowel in de bovenste als in de on derste regionen: Voor de bovenste plaats komen zeker nog vijf clubs in aanmerking, terwijl drie clubs angstig het oog gericht houden op de rode lantaarn en een vierde club zich ook niet helemaal veilig zal ge voelen. Nóch de Beverwijker tweedeklassers nóch VVB laten aanspraken gelden op de bovenste plaats, maar bij de strijd om de onderste plaats is Beverwijk al heel sterk geïnteresseerd en zal er zelfs Kennemers alles aan gelegen zijn haar tweede klasse schap wat veiliger te stellen dan momen teel met 13 punten uit 16 wedstrijden het geval is. De voor zondag vastgestelde plaatselijke ontmoeting tussen Beverwijk en Kenne mers wordt dan ook wel onder zeer bijzon dere omstandigheden gespeeld. Beverwijk bezet momenteel met 10 punten uit 17 wed strijden de onderste plaats, maar HBC en Schoten, beide met 11 punten uit 17 ont moetingen, staan er niet zo héél veel beter voor. Met 5 wedstrijden voor de boeg is er dus nog van alles mogelijk en dat Bever wijk deze kans zal aangrijpen, daarvan kan men zich van tevoren overtuigd houden. Kennemers' positie is zeker veel minder précair, maar in de voetbalwereld is het nu eenmaal zo, dat men liefst het zekere voor het onzekere neemt en daarom is het voor ons ook een uitgemaakte zaak, dat ook het elftal der roodzwarten alles op alles zal zetten om de begeerde punten binnen te halen, waarmee we maar zeggen willen, dat we aan de St. Aagtendijk een spannende strijd verwachten. Theoretisch kan door de vier onder DEM geklasseerde clubs ook het puntenaantal van deze vereniging nog gepasseerd wor den, maar in de praktijk zal hiervan wel niet veel terecht komen. Mogelijk echter zullen de DEM'ers met dit theoretische kansje toch rekening houden en dat kan hen in de strijd tegen WFC te pas komen, want hoewel deze Zaankanters momenteel slechts de zesde plaats innemen, hebben -■e één verliespunt minder dan de leidende riubs Hollandia en West-Frisia en zijn ze dus nog volop in de running voor de bo venste plaats. Men ziet het: Voetbalminnend Beverwijk •acht een spannende zondag! garnaal, die lang is goed te houden op zee, zodat snel markten niet een eerste vereiste is. In de middag was het scheepje om vier uur ook niet binnen in de Vissers haven, zodat de gedachten meer uitgingen naar motorschade. Het scheepje zou dan nog op de Noordzee ronddrijven, wellicht als een speelbal van stroom en oostenwind. Voorts werd gedacht aan een net in de schroef van de kotter. Een andere onver hoopte mogelijkheid is, dat de kleine „Eben Haëzer" op de Noordzee door een aanzienlijk groter schip is overvaren en onopgemerkt door de bemanning van dit schip is gezonken. Vanmorgen potdicht De „Neeltje Jacoba", die vanmorgen om half zes weer naar zee zou vertrekken om naar de „Eben Haezer" te zoeken is bin nengebleven, daar het op de gehele Noord zee potdicht van de mist is. Het heeft dan weinig zin het zoeken voort te zetten, daar het zicht slechts enige tientallen meters bedraagt. De weerberichten voor vandaag waren ook slecht en het zag er vanmorgen niet naar uit, dat het zou opklaren. Mocht de mist verdwijnen, dan gaat de reddingboot onmiddellijk naar zee en zal ook het vliegtuig de opsporingswerkzaamheden voortzetten. De uit ongeveer twintig scheepjes be staande garnalenvloot van IJmuiden heeft instructies van de reders gekregen om uit te zien naar de IJM. 23. Ook de kottervloot, die op ongeveer veertig mijl van IJmuiden op platvis trawlt, heeft haar medewerking toegezegd. (Van onze correspondent te Stockholm) Vele Zweden willen volgens een opinie onderzoek hun kerk niet van de staat scheiden. Achttien percent der onder vraagden is voor een scheiding en 51 per cent er tegen. Het overige deel voor namelijk de jeugd heeft geen oordeel. De (oud-Lutherse) staatskerk zal haar dominerende plaats voorlopig niet ver liezen. Het is hoofdzakelijk de gewoonte, die de Zweden trouw doet blijven aan hun staatskerk. Dit blijkt uit het feit dat slechts zes op de tien communisten vóór een scheiding waren. De traditie is het hoofdargument van degenen, die tegen een scheiding zijn, al is er een derde gedeelte met argumenten als: „Het rijk heeft de kerk nodig" of „De Kerk is het vaste punt van de staat". De voorstanders van een scheiding den ken veelal aan de financiën. Zij zijn tegen verplichte kerkbelasting. Er zijn evenwel ook andere gezichtspunten: „scheiding zou grotere vrijheid van de kerk waarborgen", „de kerk zou meer belangstelling wekken", of „het is beter dat de christenen zelf ver antwoording dragen" en „de kerk behoort onpolitiek te zijn". Het valt op, dat 54 HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. (4e klasse 12e lijst) ƒ2000: 6598 ƒ1500: 2467 6959 16019 18612 ƒ1000: 5942 6993 7404 12928 14043 ƒ4000: 2521 11109 12649 13052 16753 17258 19905 20855 200: 1053 1081 2095 4392 5435 5793 7235 7729 8435 8698 8737 11579 11647 12954 13324 13485 14941 15151 15786 15879 16070 16603 19745 20005 21126 21656 21737 21934 WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE percent van de jeugd (1718 jarigen) geen oordeel heeft en dat 65 percent van de pensioengerechtigden tégen 'n scheiding is. De propagandisten voor een scheiding van staat en kerk voeren aan dat de be lasting zou kunnen worden verlaagd. Bis schop Giertz heeft daarop gezegd, dat slechts één percent van de belasting van rijk en gemeente de kerk ten goede komt. Hij trok daarbij de kosten af, die de kerk draagt, maar die het rijk anders zou moe ten overnemen. Dat bedrag voor de kerk is een tiende van hetgeen de Zweed voor alcohol en tabak uitgeeft. Het is reeds een goede gewoonte gewor den dat de Velsense hockeyvereniging Strawberries gedurende de Pinksterdagen fungeert als gastheer van de hockeyvereni- gingen The Latymer Old Students Hockey club (dames) en Enfield Hockey Club (he ren) in het kader van de sportuitwisse- ling Velsen-Edmonton. Dit jaar vallen de Pinksterdagen voor deze sport wel bijzon der ongelukkig, want 9 en 10 juni zijn da gen die te ver in het hockey-seizoen liggen. Daarom is besloten dat beide verenigin gen dit jaar reeds gedurende de komende Paasdagen 21 en 22 april en de hierop vol gende week naar Velsen zullen komen voor dit jaarlijkse hockeyfestijn. Voor de hoog- De wethouders H. de Boer en W. Nies ten waren eendrachtig samen bij de opening van het vormingswerk voor de mannelijke bedrijfsjeugd in het „jeugdhonk" aan de Kanaalstraat te IJmuiden. En samen bekeken zij de werkstukken van de handvaardigheid der jeugd. Het oorspronkelijke voetbalprogramma voor 3 A en 3 B heeft nog al enige wijzi ging ondergaan, zodat o.m. de voor de on derste plaats in 3 A zo belangrijke wed strijd Always ForwardHelder geen door gang vindt. Daar staat evenwel weer tegen over, dat EHSKinheim - van belang voor de onderste plaats in 3 B - is ingelast. Van de kampioensgegadigden komen Purmer- steyn, QSC en Waterloo in actie. Purmersteyn, dat zo langzamerhand de kampioensvlag wel gereed kan leggen, brengt een bezoek aan CSV. In Purmerend moesten de Castricummers een maand ge leden met drie-nul het loodje leggen en we hebben geen reden om aan te nemen, dat de Purmerenders thans van plan zijn het met minder te doen. Of zou het feit, dat Helder het nog tot 18 punten kan brengen, terwijl ze er zelf nog maar 15 hebben, de Castricummers tot grote krachtsontplooiing inspireren? Bij EVCADO staat weinig op het spel, of het zou moeten zijn, dat de EVC'ers er prijs op stellen, de in september van het vorige jaar geleden 4-1 nederlaag te wre ken. In dat geval zou EVC wel eens aan het langste eind kunnen trekken! ZAPAlcm. Victrix wordt onder dezelf de omstandigheden gespeeld: ook hier staan geen bijzondere dingen op het spel, maar ZAP klopte destijds de Alkmaarders met niet minder dan één-vijf en dat zou laatstgenoemden wel eens dwars kunnen zitten. Ingelast werd HSVEgmondia. Dat kon wel eens op een gelijk spel uitdraaien. Kinheim speelt de belangrijke uitwedstrijd tegen EHS. Met 7 punten uit 17 wedstrijden staan de Velsenaren er ongetwijfeld slech ter voor dan de Haarlemmers met hun 9 punten uit 16 wedstrijden, maar daar staat tegenover, dat de Kinheimers de laatste tijd fel van zich afbijten en na de overwinning op Velsen vol zelfvertrouwen zullen zijn. Op 6 januari j.l. won EHS met twee-drie. De wedstrijd KWZilvermeeuwen is nog het meest voor de Meeuwen van be lang, hoewel deze met hun 12 punten o.i. vrij gerust kunnen zijn. Assendelft geven we, hoewel het op eigen terrein speelt, tegen QSC weinig of geen kans. Op 21 oktober wonnen de Wor- merveerders al met vier-één. In 4E is Nautilus vrij, maar Waterloo komt in het veld tegen ASV. ï)it wordt zo iets als de vuurproef voor de Waterloërs. Op eigen terrein won Waterloo destijds met één-nul. We maken ons sterk, dat de IJmuidenaren het ook ditmaal weer voor een dergelijke uitslag willen doen. Verder worden voor deze afdeling nog gespeeld AGSOnze Gezellen en Halfweg Dl O. GEBOREN: 27 februari Yvette, d. v. H. Mittendorf en N. Schweppe, Pr. Mauritsstr. no. 21; 1 maart: Welhelmus Theodorus, z. v. P. W. Druijven en T. van Dijk, Alkmaarder- straatweg 18; 3 maart: Adrianus Antonius. z. v. E. Twisk en A. M. Buur, Breedeweg 25. GEHUWD, 4 maart: Cornells Zeeman, wonende te Limmen en Johanna Martha van der Meij, wonende te Castricum. OVERLEDEN, 26 februari: Godfried de Wilde, oud 70 jaren, wonende te Amsterdam; 3 maart: Wilhelmina Geers, oud 72 jaren, wonende te 's-Gravenhage. Soldaat gewond. De 21-jarige dienst plichtige soldaat J. van B. is, toen hij op wacht stond te Arnhem, door nog onopge helderde wijze getroffen door twee kogels van zijn stengun. Hij is aanvankelijk naar het Diakonessenhuis te Arnhem overgebracht maar later naar het Academisch Ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Zijn toestand wordt kritiek geacht. Bankloper aan de loop. De 52-jarige bankloper L. J. C„ een oud-Indisch man, wiens familie nog in Indonesië woont, is in Amsterdam met een bedrag van bijna 12.500 spoorloos verdwenen. Hij was al anderhalf jaar in dienst bij een Amsterdam se firma en moest herhaaldelijk met cheques aan toonder bij de Nederlandse Handelmaatschappij contanten gaan halen. Onlangs kreeg hij de opdracht bij de Han delmaatschappij het bovengenoemde bedrag op te nemen e.i het geld vervolgens naar het kantoor van zijn werkgever te brengen. Wel verzilverde hij de cheque, maar in het kan toor zag men hem niet meer terug. De recherche van het bureau Singel doet thans pogingen de bankloper op te sporen. Restauratie. De minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een rijkssubsidie van 125.000 toegezegd voor de restauratie van een zeventiende-eeuws mo numentaal pand in de St. Jaeobstraat te Maastricht. Maastricht zal een subsidie -an 25,000 verlenen. ste teams van Strawberries, die reeds uitge speeld zijn, een goede gelegenheid om het hockeyseizoen toch nog op bijzonder waar dige en aantrekkelijke wijze te besluiten. Het herenprogramma voor deze week is vooral in verband met de ontmoeting WEST -ZUID bijzonder klein. De gewestelijke ploeg is als volgt samengesteld: Doel: L. Mulder (Amsterdam); achter: B. Keulen (Amersfoort) en H. Drijver (Togo); midden: H. Wagener (Hilversum), D. Loggere (Laren) aanvoerder en T. van Dijck (Kampong), voor F. Hooghiemstra (S.C.H.C.) E. Zwier (S.C.H.C.), J. W. van Erven Dorens (Laren), H. Bouwman (B.M. H.C.) en W. van Beaumont (Togo). Bij de heren zijn verder in de lagere klassen nog enkele wedstrijden vastgesteld. Voor de dames zijn vooral enkele belang rijke bekerwedstrijden vastgesteld. B.D. H.C. zal namelijk door een overwinning tegen Union proberen de halve eindstrijd te bereiken voor de Zilveren Roos. D.E.M. stelde verleden week door de nederlaag tegen Amsterdam II bijzonder teleur, doch krijgt nu voor de Amsterdam-beker een goede kans zich weer te herstellen met een overwinning tegen Hermes. De Rijkswaterstaat te Groningen heeft aanbesteed het maken van een buiten haven te Delfzijl, het verdiepen van het gedeelte van de bestaande haven, het ma ken van een verbindingsgeul tussen de te maken buitenhaven en het te verdiepen gedeelte van de bestaande haven. Voorts is aanbesteed het, onderhouden van de bodemdiepten in de haven gedurende 1957 en 1958, een en ander ten behoeve van de uitbreiding en het onderhoud van de ha venwerken te Delfzijl. Er waren vijftien inschrijvers. Hoogste was n.v. Th. Smeu- lers te Utrecht voor f 4.158.000,laagste Van Hattem en Blankevoort n.v. te Bever wijk voor f 2.916.000. De gunning is in beraad. Vandaag aan de afslag In de afslag stonden vanmorgen onge veer 2200 kisten vis. waarvan 270 schelvis, 150 wijting, 80 kabeljauw en gul, 240 kool- vis, 650 haring, 350 schol en 350 makreel. Er waren voorts 200 stuks stijve kabel jauwen. De Stadt Enchuysen loste 600 kisten vis, waarbij 200 haring, 160 makreel, 80 schel vis en 80 kool vis; de Tzonne 800 kisten, waarbij 190 schelvis, 160 koolvis, 170 ha ring en 150 makreel. Er waren drie snan- vissers met 280 kisten haring en de kleine vaart was present met 4000 kg tong, 80 stuks stijve kabeljauwen en 350 kisten schol. Wat er komt Voor de vrijdagmarkt komt de KW 87 Albatros aan de afslag met een nog onbe kende vangst (van 20 febr.). Voor de za terdag is al de SCH 54 bekend met 1125 kisten vis, waarvan 480 haring, 300 ma kreel, 110 schelvis, 90 koolvis, 30 wijting, 50 gul en 85 kisten kabeljauw. Een van de oudste boten is thans de Eveline (van 22 febr.). Van 28 februari zijn de Vios, die nog even schijnt weg te blij ven; de Vikingbank, de Amsterdam en de Claesje. Voor de export De export nam vandaag kabeljauw, grove schol, tong en tarbot af. De regels grote kabeljauw noteerden f 58—f 80, kleine f 40 f 50 en kisten grote kabeljauw f 84 f 102. Grote schol ging van de hand voor f 23f 26, middel voor f 16f 18, zetschol voor f 20f 26 en schol I voor f 27f 30. Grote tong per kg maakte f 2.80—f 2.90, grootmiddel f 3.10f 2.80, kleinmiddel f 3.30f 3.60, tong I f 2.90f 3 en tong 2 f 2.90f 2.70. Tarbot noteerde f 2.20 f 2.60. En op zee Om de Noord was het gisteravond op nieuw slecht weer. De vangsten waren eveneens slecht. De dagvangsten liepen van 100 tot 150 manden. Gisteravond lag de vloot te steken. De Amsterdam meldde een dagvangst van 100 manden en de Vios een dagvangst van 120 manden. De loggers en kotters bij de Pitt-boei vingen gisteren per etmaal 120150 kg tong, 1025 manden vis, 1020 kabel- jauwtjes en een mand tarbot. Donderdag morgen werd er meer tong gevangen. De loggers en kotters op de kust vingen woensdag per etmaal 80—100 kg tong en 1020 manden vis. Het binnenland In De binnenlandse handel nam vandaag kisten kleine kabeljauw af voor f 90f 96. grote gul voor f 40—f 41, middel voor f 36 f 32 en torgullen voor f 23f 26. Zwarte koolvis haalde f 33—f 40, grote gullenmaat f 15f 16. De witte koolvis bracht op f 54 f 69, leng f 80f 98, grote schelvis f 26— f 35, grootmiddel f 25—f 35, kleinmiddel f 23f 35, pennen f 26f 36 en braadschel- vis f 22—f 28. Wijting maakte f 16—f 20, schol 2 f 32—f 44 en schol 3 f 22—f 28. Besommingen van woensdag VL 7 Ada f13.090. IJM 18 Ariadne f8630, IJM 10 Hatte-m f9820, IJM 211 f8620 IJM 209 f7690, SCH 153 f14.810, KW 71 f240, Haarlem f 19.000, Allanwater f 17.130. (Van onze correspondent in Bonn) In de komende zomer zullen voor de eerste keer sedert vele jaren weer ma noeuvres van Duitse troepen worden ge houden en wel in de West-Duitse Bonds republiek. Deze manoeuvres zullen lang niet zo groot zijn als die welke de westelijke bondgenoten hier telkenjare ge houden hebben. Ook zullen er veel minder soldaten aan deelnemen. In Duitse mili taire kringen heeft men het nodig geacht er op te wijzen, dat er hoegenaamd geen verband tussen deze manoeuvres en de op komst zijnde algemene verkiezingen voor de Bondsdag bestaat, maar toch verwach ten de minister van Defensie, Franz Josef Strauss, en een paar generaals uit zijn naaste omgeving, dat deze grote militaire show een gunstige indruk op de burgerbe volking zal maken en daardoor ook op politiek gebied goede resultaten kan op leveren. Het ligt dan ook in de bedoeling, een levendig contact, tussen de militairen en de burgers in de hand te werken. In ettelijke kleine steden zouden „traditio nele" manoeuvre-bals moeten worden ge geven. Op 1 april zouden er 90.000, tegen het eind van dit jaar 120.000 en op 31 maart 1958 rond 150.000 Duitsers onder de wapens moeten zijn. In het voorjaar van 1961 hoopt men volgens de thans bestaande nlannen een leger van circa 400.000 man te bezitten. De voorzitter van de „Verband Deutscher Soldaten", een grote organisa tie van vroegere beroepsmilitairen, de ge wezen luitenant-kolonel Lochmann. beeft geconstateerd, dat het percentage aristo craten onder de officieren in het nieuwe Wer ..verbluffend hoog" is. Hij klaagde dat vele ex-officieren van burgerlijke komaf de toegang tot bet leger ontzegd geworden zou ziin. hetgeen eeht.er door het ministerie van Defensie met nadruk ge loochend is. In een ongeanimeerde markt was AKU woensdag ongeveer 3 punten lager op de bekendmaking van het slotdividend van 8 pet. In totaal keert de AKU over het boekjaar 1956 12 pet. dividend uit tegen het vorig jaar 15 pet., waarvan 3 pet. uit de agio. Een en ander was voor de beurs teleurstellend en dientengevolge was er enig aanbod in het fonds. Geopend werd op 199 waarna de koers verder inzakte tot 198 (201 Vz). Unilever moest een verlies van ruim 2 punten incasseren. Kon. Olie, teleurgesteld door de koers van dit fonds in New York, was ongeveer 1 gulden lager op f 167.30. Op dit niveau echter was er kleine vraag voor Parijse en Brusselse rekening. Philips verloor bij de opening 2 pet. om in het ver dere verloop van de markt dit koersverlies tot 1 pet. te reduceren. Scheepvaartwaarden waren vrijwel over de geheleriinig fractioneel lager. De scher pe daling voor de tra^ipvrachttarieven zijn niet bépöald gunstige ïacloren voor deze afdeling. HollandAmerika Lijn min twee op 166, Scheepvaartunie 171 (17272), Ne derland 203 (204). Ook in deze sector was de handel van weinig betekenis. Van de cultuurwaarden was VHA ruim 1 punt lager. Verenigde Deli min 27? pet. op 93 en Amsterdam Rubber min 1 pet. Staatsfondsen was in reactie na de vaste tendens van de laatste dagen. Staffel- lening 89 5/8 (90). Overige leningen alle fractioneel lager. Halberg 62. adviesprijs tegen dinsdag 55. Prolongatie 3/ pet. (ANP) Met een scherpe koersstijging .bij een vergrote omzet tegen beursslot werd de tot dan toe onregelmatige en weinig interes sante markt afgesloten. Autowaarden, ge leid door Chrysler, gingen voor in de ont stane vraag, die een reactie was op een me dedeling van de Dodge-fabrieken der maat schappij, dat er in de V.S. dit jaar zesen- half miljoen auto's zullen worden verkocht tegen 5.9 miljoen in 1956. Andere fondsen in de industriegroep pro fiteerden van de nieuwe vraag en de slot- noteringen gaven goede winsten aan voor de leveranciers der automobiel-industrie en voor chemische, metaal-, olie- en tal rijke individuele fondsen. Het industriegebied sloot 1,99 hoger op 474,87; openbare nutsbedrijven 0.13 hoger op 71,41; spoorwegen bleven buiten de stij ging en sloten 0,82 lager op 143,33. De om zet bleef 20.000 achter bij die van dinsdag, welke 1.860.000 bedroeg. Andere gunstige factoren, die de markt beïnvloeden, waren de Israëlische ontrui ming der nog bezette gebieden en de Sy rische toestemming voor het herstel van de tijdens de Engels-Franse actie vernielde olieleidingen. Internationale oliewaarden, die beginbeurs aan winstnemingen bloot stonden, volgden de stijging der andere fondsen. (UP). 3% »/n Nederl. '47 3 °/i) Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew. Philips Gloeil. pref .Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank. Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 90 92'/, 198 V, 300% 189 296 285 265 250% 150% 363 217% 827% f 167,60 78 166 170% 280 93% 93% 205 166% 170% 178 63% 174'/, 61 403/in 82% 36% Voorbeurs koersen 199 252% 365 169,20 PARIJS (UP). De volgende maand zal er een nieuw maandblad aan beide zijden van de Atlantische Oceaan verschijnen, dat commentaar en disputen zal bevatten over de strijd van het Westen met het communisme. „Western World" en „Occi dent" zijn de namen, die respectievelijk aan de Britse en de Franse uitgave van het tijdschrift zijn gegeven. Het zal in twintig landen uitkomen. Er bestaan plan nen voor uitgaven in andere talen. Verscheidene ministers van Buiten landse Zaken van Europese landen en an dere vooraanstaande persoonlijkheden stemmen in met de doeleinden van het blad. Onder hen bevinden zich Selwyn Lloyd van Groot-Brittannië, Christian Pi- neau van Frankrijk, Heinrich von Bren- tano van West-Duitsland, Gaetano Mar- tino van Italië, Paul-Henri Spaak van Bel gië, mr. J. M. A. H. Luns van Nederland en Halvard Lange van Noorwegen. De uitgevers zijn van plan elke be langrijke gebeurtenis te laten zien in het licht van de koude oorlog. Zij overwegen eveneens een maandelijks „trans-atlan- tisch debat" tussen een vooraanstaande Amerikaanse en een vooraanstaande Europese persoonlijkheid. Journalisten uit elf landen zullen aan de redactie en aan de uitgave van het blad deelnemen. Onder de leden van de redactie-commissie bevin den zich Richard Fry van de Manchester Guardian, John Walter van de Londense Times, Roger Massip van het Parijse dagblad Le Figaro en Ernest Cuneo van de North American Newspapers Alliance. Alcor, 5 v. Santos n. Montevideo. Angolakust, 5 v. Dakar n. Le Havre. Aagtekerk. 6 v. Hongkong n. Shanghai. Aardijk, 6 te Limasol. Axeldijk, 6 te Antwerpen. Arkeldijk. 6 te Houston v. New Orleans. Ariadne, 6 60 m. z.z.w. Kp. Finisterre n. Savona. Alberto Dodero, 6 te Amsterdam. Bengawan, 7 te Semarang. Beninkust, 7 te Takoradi. Bennekom, 8 te Rio Haina verw. Blit.ar, 5 te Khorramshar. Britsum, pass. 6 Madeira n. Ver. Staten. Boskoop, 6 v. Curagao n. Aruba. Caltex Utrecht pass. 5 Flores Az. n. Rotterdam. Caltex Pernis, pass. 6 Flores Az. n. Houston. Caltex The Hague, 6 te Key West n. Texascity. Cradle of Liberty, 6 v. Pta. Cardon n. R'dam. Coryda, 7 te Surabaja v. Pladju. Duivendrecht, 4 v. Houston n. Londen. Drente, 8 te Singapore verw. Dinteldijk, 6 v. Antwerpen n. Cristobal. Doris, 8 te Rotterdam verw. Delft, 6 te Amsterdam n. Emden. Dorestad, 5 1020 m. z.z.o. Monrovia n. L. Palmas. Eos, pass. 6 Kp. St. Vincent n. Antwerpen. Esso Den Haag 6 v. Kaapstad n. Antwerpen. Felipes, 7 te Telokanson. Gordias, 5 v. Rotterdam n. Tunis. Groote Beer, 5 v. R'dam n. Halifax en N. York. Giessenkerk, 6 v. Duinkerken n. Antwerpen. Gadila, 6 30 m. z.o. Thursday Isl. n. Balikpapan. Guineekust, pass. 5 dw. Lissabon n. Dakar. °s n. Rotterdam, msterdam. nsterdam. :s n. Dakar. iudad Trujillo. .li n. Rotterdam. Hispania, 5 v. Castrourr,i Helder, 5 v. Rotterdam Helena, 5 v. Rotterda Hilversum, pass. 6 La Hecuba, 7 te La Guaii Hydra, pass. 5 Port of L Hector, 7 v. Hamburg te Rotterdam verw. Ivoorkust, 6 te Takoradi. Isis, 6 te Willemstad. Kabylia, 5 v. Freport n. Curagao. Kota Baroe, 7 te Belawan. Karimata, 5 30 m. n.w. Semarang n. Singapore. Karossa, 6 te Makassar v. Ambon. Koningswaard, 6 te Calcutta v. Madras. Kasimbar, 6 v. Donggala n. Makassar. Krebsia, 6 te Delawaracity v. Bachaquero. Kenia, 6 v. Mena n.U.K. via Freetown. Kopionella, 5 1300 m. n.n.w. Abidjan v. Kaapstad. Korovina, 6 140 m. z.w. Str. Torres n. Wellington.. Laagkerk, 6 te East-London. Lombok, 6 te Port Elizabeth. Leuvekerk, 7 te Genua. Leto, 6 te Philadelphia. Maasland, pass. 5 Kaap Frio n. Las Palmas, Mit.ra, 5 v. Pta. Cardon n. Liverpool. Metula, 8 te New Plymouth verw. Muiderkerk, pass. 6 Gibraltar n. Genua. Malea, 6 te Surabaja v. Tarakan. Mapia, 6 te Tj. Priok v. Balikpapan. Marisa, 6 te Saloniki n. Berre. Montferland, 6 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Mylady, 6 te New Orleans verw. Noordam, 7 te Rotterdam verw. Notos, 5 100 m. o.z.o. Kp. Spartiento n. Rhodes. Oranjestad, 5 te Amsterdam. Ouwerkerk, 7 te Newcastle. Orion, 7 te Rotterdam verw. Prins Frederik Willem, 5 te Abidjan n. Dakar. Prins Willem II. 6 te Le Havre v. St. John. Prins Willem v. Oranje, 7 te Damman v. N. York. Roepat, pass. 5 Kaap Guardafui n. Mombasa. Ruys, 5 v. Singapore n. Penang. Rempang, pas. 6 Gibraltar n. Las Palmas. Roggeveen. 6 te Singapore v. Balikpapan. Rotti 7 te Tjilotjap v. Surabaja. Rijndam, 8 te Cobh verw. Sirah. 7 te Karachi. Stad Rotterdam, pass. 6 Gibraltar n. Rotterdam. Stanvac Djirak, 6 te Sungeigerong v. Noumea. Stanvac Talang Akar, 6 te Uban v. Sungeigerong. Soestdijk, 5 150 m. n.o. Horta n. Havana. Statue of Liberty, 5 330 m. z. Kaap Guardafui n. West-Europa. Swartenhondt, 6 te Cheribon v. Semarang. Schiedi.jk, 6 te Philadelphia v. Boston. Straat Malakka, 7 te Hongong v. Kobe. Stad Amsterdam, 7 te Baltimore verw. v. R'dam. Schelpwijk, 6 75 m. w.z.w. Miri n. Singapore. Sliedrecht, 6 210 m. w. Little Quoin n. Aden. Stad Schiedam, 6 te Bone v. Savona. Statendam, 6 te Port Au Prince. Sarpedon, 6 v. P. Cardon n. Maracaibo. Solon, 6 v. La Guaira n. P. Cabello. Theobaldius, 6 te Las Palmas verw. Trompenberg, 6 te Le Havre v. Mobile. Tiberius, 6 v. Amsterdam n. Hamburg. Tjisondari pass. 5 Diamantpunt n. Singapore Vasum, pass. 5 Kaapstad n. Mena Al Ahmadi Vlist, 5 v. Hamburg n. Hampton Roads. Van Noort, 3 rede Singapore. Waal, 6 v. Tunis n. Alexandrië. Westland, 8 te IJmuiden verw. Westertoren, 6 te Balboa v. Longbeach. Waterman, 6 te Rotterdam verw. Willemstad, 6 v. Aruba n. Puerto Lemers W. Alton Jones, 5 275 m. o. Mogadiscio n. R'dam. Zaanland, 5 v. Santos n. Montevideo. KLEINE VAART Alcetas, 5 te Malta n. Patras. Atlas, 4 te Gothenburg n. Amsterdam. Ador, 5 10 m. w. Breaksea n. Avonmouth. Aries. 5 20 m. n. Kp. Gata n. Ipswich. Audacia, pass. 6 Humber n. Bordeaux. Ariadne, 6 60 m. z.z.w. Finisterre n. .Savona. Aruba, 6 dw. Griz Nez n. Flixborough. Brem, 6 rede Vlissingen n. Antwerpen. Bram, 6 60 m. z.w. Barcelona n. Plymouth. Bab T, 5 te Santander v. Partington. Celebes, 6 dw. Humber n. Middlesbro. Catharina, 6 10 m. z. He de Ein n. Rotterdam Colette, 6 150 m. n.o. Villano n. Antwerpen. Deo Favente, 6 20 m. n. Leixous n. Leixous. Elsa, 3 te Bayonne v. Rochefort. Flevo, 5 v. Santander n. Bilbao, Gramsbergen, 6 dw Yersey n. Tynemouth. Henny T, 10 m. n. Catania n. Messina. Hulst, 4 95 m. n.o. Kp. Villano n. Lissabon. Hulst, 6 dw. Kp. Silleiro n. Lissabon. Joost, 4 v. Requejada n. Dordrecht. Kaap St. Vincent, 5 te Aalborg v. Frederikshavr Koningin Juliana, 5 dw. Humber n. Flixborough Kora, 5 op Thames n. Gravesend. Lauwers 6 dw. Skerries n. Cork. Midas, 6 v. Malaga n. Cadiz. Phidias, 6 te Antwerpen n. Amsterdam. Plato, 6 v. Lissabon n. Cadiz. Ponza, 5 dw. Ouessant n. Nantes. Polaris, 6 Rattay Head n. Invergordon. Roelof Buisman. 6 ing. Bristol kanaal n. Sw Tilly, 5 v. Nantes n. Bordeaux Ubbergen, 6 dw. Masagam n. Dakar. Vanda. 6 10 m. w. Weser n. Bremen. Walcheren, 6 op Thames n. Londen. SLEEPVAART Clyde, 2 te Ferrol. Ebro, 5 320 m. o. Madeira n. Mombasa. Humber, 3 v. Hamburg te Maassluis. Loire, 4 790 m. w.z.w. Acapulco n. New Orleans. Noordzee, 2 te Port Said. Oceaan, 4 340 m. n.o. Curagao n. Maracaibo Noordholiand, 5 1180 m. o.n.o. Barbados n. Pto. Cabelo. Rode Zee, 4 330 ra. z.w. Gibraltar n. Triest Thames, 5 480 m. o.n.o, Fayal n Azoien.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11