IN DE DOOLHOF DER TEXTIEL Li 10 Maaltijden Proces-Montesi in Venetië wordt steeds vreemder Een leiddraad voor de verontruste huisvrouw t Maak het zelf BUTTERICK V ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN in het voorjaar Gladiolen ofzvel zwaardlelies Afdoende bewijzen ontbreken;positieve uitspraak is niet waarschijnlijk r DONDERDAG 7 MAART 1957 4 ZO GEMAKKELIJK als onze grootmoeders het hadden met de stoffen uit hun tijd, zo moeilijk heeft de huisvrouw van tegenwoordig het. Oma heeft het natuurlijk nooit beseft; zij wist niet beter of er was linnen, katoen en wol. Toen de twee kunstzijde (rayon) typen erbij kwamen viscose en acetaat ging het nog wel. Het aantal synthetische, kunstmatig gefabriceerde vezels is de laatste tijd echter met zo'n massa soorten vermeerderd, dat het vrijwel niet meer bij te benen is. Nylon, dacron en orlon zijn er nog maar enkele van; daarbij komen dan nog alle mengingen en de oude vezels in een nieuwe gedaante, doordat ze een speciale nabewerking hebben onder aan en op verschillende manieren zijn verbeterd. Zo kan men bijvoorbeeld atoen het uiterlijk geven van zijde en kunstzij laat men lijken op katoen. Een ware stoffendoolhof is ontstaan en zelfs deskundigen hebben er soms moeite mee, laat staan dus wij, doodgewone huisvrouwen. PAR 13 SE COIFFURES MOLENDIJK Kapsalons EEN KNIPPATROON EEN STOFFENCOiUCTIE <v oor de^D HET GROTE AANTAL wasmiddelen, al dan niet synthetisch, maakt het ons ook al niet gemakkelijker. Er is geluk kig wel een lichtpuntje: hoe langer hoe meer fabrikanten verstrekken bij hun stoffen labels met de samenstelling van het materiaal en een wasvoorschrift en soms staat de naam van de stof zelfs in de zelfkant gedrukt. Helaas is die voorziening van wasvoorschriften nog niet volledig doorgevoerd. Gelukkig zijn er dan andere middelen om ons te helpen. Bijvoorbeeld het boekje „Nieuwe Textielstoffen", een uitgave Gekleed jongemeisjes japonnetje van bedrukte Enkalon getoond op een show van A. G, B. De rok is geplooid op een band aan de onderkant en heeft de modieuse bolstaande roklijn. Model A. Lempereur, Parijs. vande Stichting Commissie Huishoude lijke en Gezinsvoorlichting. Het is erg goedkoop en de nieuwe stoffen en hun behandeling zijn er overzichtelijk in behandeld. Het boekje bespreekt vooral de nieuwe synthetische vezels met hun eigenschappen en wasvoorschriften en stipt ook even de oude vezels in hun nieuwe gedaante aan. Deze nieuwe stoffen hebben fantas tische voordelen, die ons in het onder houd heel wat tijd kunnen besparen. Synthetische stoffen en katoen met een no-iron finish (zodanig bewerkt, dat strijken niet nodig is) kreuken niet als we ze op de juiste wijze behandelen. Ze zijn snel droog en behoeven niet of bijna niet gestreken te worden. Dit soort weefsels mag men nooit te warm wassen (perkament nylon en paper- crisp u weet wel, die stijve nylon, waarvan petticoats worden gemaakt mogen alleen maar in een koud sop). Als de weefsels wit zijn, is de warmte- grens 60 graden Celcius. Voor gekleur de stoffen mag het water slechts lauw of koud zijn. Nooit wringen en een ruim sop gebruiken is het devies. Alle syn thetische stoffen hebben een laag smeltpunt. Bezit u een regelbaar strijkijzer, dan kunt u voorzichtig strij ken in de laagste stand, zo niet, dan kan het strijken beter achterwege blij ven, want slechts een zeer lauwe bout voorkomt ongelukken. Zo langzamerhand gaan we plezierig denken over onze zomergarderobe. Bij de lapjes stof of de geconfectioneerde produkten, die we ons aanschaffen, is vast wel no-iron katoen of een blouse hiervan. Dit materiaal, en dat geldt voor alle synthetische stoffen, mag bij het wassen nooit gewrongen worden. Het beste is zo'n blouse of jurkje kletsnat op een plastic hangertje te laten uit lekken. Wanneer u het kledingstuk dichtknoopt en de kraag, manchetten en naden in model rekt, zult u zien, dat er na het drogen weinig kreukeltjes over zijn. Bovendien werkt de lichaams warmte op de harsfinish (een nabewer king, waarbij hars blijvend in de stof wordt gebakken) en na tien minuten dragen is zo'n blouse niet meer van een gestreken exemplaar te onder scheiden. Naait u zelf een jurkje van deze weefsels, gebruik dan nylongaren en tussenvoerinkjes (triplure) van spun- nylon, nylon van een versponnen draad dus. ER ZIJN ook kreukherstellende stof fen van katoen, linnen, viscose of ace taat-rayon. Deze stoffen mogen nooit met chloor gebleekt worden en het wassen en strijken dient eveneens niet te warm te geschieden. Dit geldt ook voor kunstzijde met een katoenfinish een stof, die er aantrekkelijk uitziet en tot de goedkoopste soorten behoort. Nylon, gemaakt van polyamiden, is ons zo langzamerhand wel vertrouwd geworden. Aanvankelijk paste men on versponnen garens tóe, die het'bezwaar hadden de huid af te sluiten. De ver sponnen garens (spun nylon), kleine stukjes nylondraad, tot draden ver sponnen en een weefsel vormend, dat aan katoen doet denken, absorberen veel beter en zijn dus prettiger in het dragen. De in Nederland gemaakte ny lon heet enkalon, de Duitse soort is perion. Er is thans een wasmiddel in de handel, speciaal om geel geworden nylon te bleken. Momenteel kan men bedrukte nylon japonstoffen kopen, die volkomen on doorschijnend zijn, evenals nylon-satijn in mooie kwaliteiten. Meronyl is een japonstof, gemaakt van een mengsel van katoen en nylon, een prachtig ma teriaal met de goede eigenschappen van béide stoffen. Een betrekkelijk nieuwe toepassing voor onder-, thans ook voor bovenkleding is nylon-mousse, gemaakt van bijzonder elastische garens, doordat ze als het ware als een spiraal ineen zijn gedraaid. Een andere, zeer belangrijke synthe tische stof is dacron (Amerikaans) of terlenka (Nederlands), terylene (Engels), Diolen (Duiuts) of Tergal (Frans), ge maakt van polyesters als grondstof. Het komt versponnen en onversponnen voor en is in een menging van bijvoor beeld 55 percent terlenka en 45 percent wol bijzonder geschikt voor boven- Sportief jurkje van bedrukte raffia, een katoenen weefsel. kleding. De stof is blijvend plooihou- dend ook als ze gewassen is. U kent vast wel die aardige plooi- en plissé- rokken hiervan. Deze stof is nu ook aan het stuk verkrijgbaar. Een praktisch mengsel voor overhemden 65 percent spun-dacron en 35 percent katoen. Nieuw is de toepassing van dacron- vitrage; deze stof is namelijk licht- bestendig. WE HOPEN NIET, dat we u vervelen met al deze min of meer technische bijzonderheden, maar nu we eenmaal begonnen zijn, moeten we toch wel enigszins volledig blijven. Daarom moe ten we ook even de orlon of acrilan (Amerikaans), nymcrylon (Nederlands) en draion (Duits) vermelden, een syn thetisch materiaal, dat in wit niet geel wordt en vooral wordt toegepast in ge breide truitjes, vestjes, ondergoed en vitrage. Naast de reeds bestaande acetaat rayon is er thans eveneens triacetate, een stof, die warmer gestreken kan IN MAART, aldus het voorlichtings bureau voor de voeding, komen de voor jaarsgroenten aan de markt, die ons na de lange winter extra goed smaken. Zijn ze nog wat duur, dan kunt u op de hoe veelheid bezuinigen door ze rauw te ge bruiken, hetzij als sla, hetzij in een stamppot verwerkt Giet, als U de groente kookt, het vocht niet weg, maar maak er een soep of een saus van. Van Spinaziewater waarin vrij veel voedingszouten, o.a. ijzerzou- ten, voorkomen kunt U b.v. een smake lijke soep bereiden. Menu's Pouletsoup*; gebraden lende, witlof, aardappelen, jus; koffiepudding met custardsaus. Rest lende, sla van savoyekool en wortelen, aardappelen, jus gries meelpudding met bessensapsaus* Macaronisoep*, gebakken kaasplak, spruitjes, aardappelen, jus; appel* Gehakt, stamppot van rauwe raap stelen, jus; gevulde beschuitbollen met appelmoes* Hachee, rode kool, aardappelen; drie in de pan* Gebakken vis, spinazie, aardappe len, botersaus; havermoutpap* Groentesoep; gekookt ei, sla van witlof, biet en appel, gebakken aard appelen; banaan* De met een sterretje gemerkte gerech ten kunnen achterwege gelaten worden, zonder dat de maaltijden wat voe dingstoffen betreft onvolledig wor den. worden dan acetaat. Er worden onder andere permanent geplisseerde en ge plooide rokken van gemaakt. Lurex heet een metaalgaren, dat blij vend zijn glans behoudt, daar de laag aluminium, waaruit de draad is opge bouwd, gevangen zit tussen twee laagjes plastic film. Het is een materiaal, dat veel toepassing vindt in brocaat en laméestoffen. Men kan het wassen als rayon. Speciaal geschikt voor bedrijfs kleding is rhovyl, dat onontvlambaar en bestand tegen bijtende vloeistoffen is. Ook voor vitrages en dekenvulling wordt het gebruikt. En nogmaals: we kunnen u het boekje „Nieuwe Textielstoffen" van harte aanbevelen. U zult mede met de hulp hiervan langer plezier hebben van al die nieuwe snufjes, die in de prak tijk allerminst tot teleurstelling behoe ven te leiden. Een overzicht van de be langrijkste punten uit dit geschriftje drukken wij op deze pagina af. Tineke Raat Gladiolen of zwaardlelies zijn bij zonder mooie knolgewassen die speci aal in onze omgeving veel gekweekt worden. De nieuwere soorten voldoen uitstekend voor tuinbeplanting; de bloemen zijn over het algemeen helder van kleur en bijzonder groot en op vallend. Men kan er voor borderbe planting echte kleureffecten mee be reiken. Sommige soorten leveren zulke grote bloemen dat ze topzwaar worden en niet meer op eigen benen kunnen staan. Het is daarom nuttig om ze tegen de tijd dat ze gaan bloeien met een stok te steunen. Men kan gladiolen nu bestellen. Als het weer en de grond het toelaten kun nen ze dan ook direct na ontvangst ge poot worden. Zet ze maar op een diepte van ongeveer acht centimeter; dat is weivoldoende. Zorg voor een voedzame grondsoort; verse mest is niet geschikt. Het kan beslist geen kwaad als u er wat oude stalmest onder werkt. Bevat de grond voldoende humus dan kan men ook uitstekende resultaten be reiken met de bekende rose tuin- en gazonkorrelmest. Per vierkante meter hebt u aan ongeveer dertig gram vol doende. Laat de groei later te wensen over dan doet u er goed aan ze nog eens enkele malen een lichte overbe mesting te geven. Gladiolen ofwel zwaardlelies (Foto Turkenburgh) 50occoccoocccco"e^-~ccccoooooooooooooocoocococoooc»3aocococccooooooooa LICHTBE- STENDIG- HEID oooocooooooooootsoooooooooooocoooöoooooo: xxoooooooooocooocxxxxxocooooooocococooooooocooccooocoooooc«ïöocooo<550oooccoodoococcoooooocoooocococoooooooooooc MATERIAAL NYLON STERKTE zeer sterk minder goed WASSEN witte nylon: tot 60° C. gekleurde nylon en witte papercrisp nylon: koud of lauw. Niet wringen; geen wasmachine WASMIDDEL ieder goed was middel. Synthetische niet zelfwerkende wasmiddelen BLEKEN alleen in witte nylon vlekken met bleekwater verwijderen STRIJKEN In laagste stand van regelbaar ijzer TOEPASSINGEN Kousen, boven- en onderkleding, meu belbekleding, tapij ten, breigaren en menggarens. Geen vitrages ORLON sterk goed als witte en gekleurde nylon als witte en ge kleurde nylon als nylon als nylon Boven- en onder kleding, vitrages, breigaren. Géén kousen en sok ken DACRON zeer sterk goed als witte en gekleurde nylon als witte en ge kleurde nylon als nylon als nylon Bovenkleding, vitra ges en menggaren RHOVYL behoorlijk uitstekend witte en gekleurde rhovyl: koud. Niet wringen; geen wasmachine synthetisch niet zelfwerkend was middel ongewenst ongewenst Onderkleding, vitra ges en menggaren SARAN sterk uitstekend met natte spons af nemen overbodig ongewenst Markiezendoek, hoezen voor auto- zittingen en band TRI- ACETATE behoorlijk onbekehd als witte en gekleurde nylon Niet wringen; geen wasmachine als witte en ge kleurde nylon ongewenst met regelbaar ijzer in stand 3 (ongeveer als ka toen) zelfde toepassing als acetaatrayon dus vnl. boven- en on derkleding NO-IRON- COTTON (niet strijken katoen) matig ils katoen als witte en gekleurde nylon Niet wringen; geen wasmachine als witte en ge kleurde nylon witte no-iron- cotton mag voor zichtig in bleek water worden ge bleekt indien nodig als katoen Boven- en onder kleding ADVERTENTIE „VICTOR EN DE GOLDEN BLOEM" De kinder-operettevereniging „Vreugde In Spel En Dans" in IJmuiden, geeft zater dag 23 (om twee en om acht uur) en maan dag 25 maart in het Patronaatsgebouw drie opvoeringen van „Victor en de gouden bloem", een kinderoperette van Jo Mulder. Het programma vermeldt verder nog de twee dansen „Wachtparade" en „Fantasie". De regie is van Wim Bijl, de kostuums werden ohtworpen en vervaardigd door mevrouw Van der Vis-Roggers; Henny Paap schreef de choreografie. De muzikale begeleiding geschiedt aan de piano door Rob de Groot. ADVERTENTIE EENVOUDIGE. HOUDBARE Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 1970S Buslijnen 3 en 4 ysgp „Gouden Aren". Van 2631 augustus zal te Markelo de tentoonstelling „Gouden Aren" worden gehouden. Gedurende die week is er te Markelo een permanente ten toonstelling van landbouwwerktuigen, elke dag zal er een fokveekeuring worden ge houden en aan folklore zal grote aandacht worden besteed. Zeventien landen zijn uit genodigd om deel te nemen aan het folklo ristisch festival op zaterdag 31 augustus. - 3000000000 ÏOtyDÖC/yDOOOOÖOOOOOOCOOOOOOOOOOOOÖCOCXXX iOCöOOOÖSOOOOCÖOÖOCOOOOOCOOOOOC^ (Van onze correspondent in Rome) Het publiek, dat de Venetiaanse hotels vult en zich verdringt in de rechtszaal bij het proces-Montesi, krijgt waar voor zijn geld. Bijna iedereen in Italië vraagt zich af wat er gebeurd is met dat ongelukkige meisje Wilma Montesi, dat op 9 april 1953 dood is gevonden op het strand bij Napels. Een zekere Ezio de Sanctis, professor in „astrofysica" te Milaan (waar hij bekend staat als „de magiër" Orio) vertelde, als ge tuige, dat hij op 9 april 1953 vier bezoe kers ontving, die zich voorstelden als de markies van San Bartolomeo (de valse ti tel van Montagna), Pierre Morgan (de naam waaronder Piero Piccioni als jazz pianist optreedt). Wilma Montesi en Anna Maria Caglio. Op last van het Openbaar Ministerie werd de magiër geconfronteerd met juffrouw Caglio, die het, voor het eerst in dit proces, eens was met Montagna en verklaarde, dat zij de Milanees nooit had gezien. De sterrenwichelaar weigerde echter zijn verklaringen terug te nemen, hij zei alleen dat hij zich misschien in de personen had vergist. De magiër, die als getuige was binnengelaten, nam plaats op het beklaagdenbankje en kreeg de hoogste straf, die de Italiaanse wet voor meineed kent: anderhalf jaar. Geboeid, maar nog steeds glimlachend, verliet hij tussen twee carabinieri de zaal. Hij is een van de zeer vele slachtoffers, die dit opwindend proces heeft gemaakt. De mensen leven dermate mee,"dat ze er heilig van overtuigd raken Wilma Montesi of Montagna of een ande re figuur uit i het 'proces. ;te hebben gekend. Doodsbang Het verhoor van Anna Maria Caglio heeft stof genoeg doen opwaaien. Zij heeft niet alleen alles bevestigd wat zij vroeger heeft verklaard, maar ging nog veel verder. Weer hoorden wij over een bende, die zich bezig houdt met de handel in verdovende middelen, maar niet alleen Montagna werd nu genoemd als hoofd van die bende, doch tevens Pavone, die (thans is hij geschorst) in 1953 directeur-generaal van het poli tie- en veiligheidswezen, de hoogste func tionaris op het ministerie van Binnen landse Zaken was er verder Mastrobuono, een prefect, een rang, die overeenkomt met Commissaris der Koningin in ons land. Mastrobuono, die een vriend van Montag na was, is inmiddels overleden. Toen de president „La Caglio" vroeg waarom zij geen aanklacht heeft ingediend, antwoord de zij: „Ik was doodsbang, ik wilde niet eindigen als Wilma Montesi. Het is heus niet eenvoudig bij de politie een aanklacht in te dienen tegen de man, die aan het hoofd staat van het gehele politiewezen in ons land". „La Caglio" verklaarde verder dat haar, voor zij naar Venetië vertrok, door een kennis, zowel van haar als van Montagna en Piccioni, de dameskapper Bruno Pes- catore, was meegedeeld, dat zij onverschil lig welk bedrag van Montagna kon krij gen, indien zij voor het gerecht geen be zwarende feiten vertelde. „Ik heb het hem telefonisch laten herhalen en zorgde er voor, dat een journalist het gesprek kon volgen. Ik vroeg vooruitbetaling en kreeg de verzekering dat als ik te Venetië, voor ik naar de zitting ging, het hotel Luna zou opbellen, daar hetzij Bruno, hetzij advo caat Romei zou vinden met de verlangde som. Ik heb niet opgebeld en ben hier om te zeggen wat ik weet, zo zei zij. Omkoping van getuigen is een ernstig misdrijf, maar wat is er van waar? Mon tagna en Piccioni ontkennen de kapper ooit te hebben ontmoet. Bruno" stuurde een telegrafisch protest aan de rechtbank. De kapper zegt La Caglio telefonisch te hebben gewaarschuwd voorzichtig te zijn bij het getuigenverhoor en zich door een advocaat te laten bijstaan. Hij had haar zijn eigen advocaat, Romei, aangeraden... De vrouw van Pescatore kent Piccioni ech ter wel. Verbijsterend Verbijsterend was het verhaal van juf frouw Caglio, dat majoor Cerra cn gene raal Galli, beiden van do politie, iedere ochtend bij Montagna „rapport kwamen uitbrengen". Montagna heeft verklaard, dat Ceira inderdaad een van zijn vrien den is. „Waarom heeft u nooit over generaal Galli gesproken?" zo vroeg het Openbaar Ministerie. „Ik dacht dat het niet zo belangrijk was en ik wist ook niet, dat de politie generaals heeft", zei La Caglio. Toen de president aan Montagna vroeg of generaal Galli inderdaad een geregeld bezoeker bij hem was, antwoordde deze zoals vaak, onzeker: „Ik geloof wel hem te kennen, ik herinner het mij niet". De aanklacht van mejuffrouw Caglio steunt echter niet op bewijzen. Montagna had de ene dag miljoenen lire schuld en een dag later, zonder dat hij huizen had verkocht, waren alle schulden betaald en beschikte hij over grote bedragen. Hij ging zo zei zij vaak 's nachts tussen twee en vier uit, voor zaken. In huis was een kast, altijd gesloten, waaruit ik afleidde, dat hij handel dreef in verdovende midde len, aldus getuige. Zulk een redenering heeft voor de rechtbank geen waarde. Een deel van de pers doet het voorko men, dat mejuffrouw Caglio niets dan ver zinsels en leugens vertelt en het heirleger van advocaten der verdediging heeft alle moeite gedaan haar het lot te doen delen van de Milanese sterrenwichelaar, maar de rechtbank denkt er kennelijk anders over. In wat zij zegt schuilt ongetwijfeld veel waarheid, alleen haar gevolgtrekkin gen zijn waarschijnlijk niet altijd juist. Een van de belangrijkste punten uit het proces is het bezoek, dat Montagna en Piccioni op de avond van 29 april 1953 hebben gebracht aan Pavone, directeur- generaal van het veiligheidswezen in het ministerie van Binnenlandse Zaken. Na dat bezoek zei Montagna tegen La Caglio, die buiten in de auto had gewacht: „De zaak is in orde. Pavone regelt alles en Piccioni is uit de narigheid". Zijn minnares antwoordde: „Maar als Piccioni iets mis daan heeft, moet hij evengoed gestraft worden als ieder ander, al is zijn vader dan minister". Montagna zei daarop: „Jij weet te veel. Overmorgen ga je terug naar Milaan, goedschiks of onder politiegelei- de". De volgende dag gaf hij haar een aanbeveling van minister Spataro voor een betrekking bij de Milanese radio. Vernietigend Dat verhaal, met vele andere, vertelde juffrouw Caglio aan de Romeinse procu- reur-ggneraal Sigurani, die haar geen ge loof wilde schenken. Maar zij vertelde het ook aan een Jezuïeten-pater, pater Dell' Olio, die besloot, voor hij iets deed, het verhaal te onderzoeken. Een hoge ambte naar gaf hem de verzekering, dat Piccioni, begeleid door een oudere heer, die hij zijn advocaat noemde, een onderhoud had ge had met Pavone. Pater DeH'Olio zei daarop tegep de minister van Binnenlandse Zaken, Fanfani: „Het is uw plicht te zorgen, dat die zaak in het reine komt". Fanfani, gevolg gevend aan de woor den van zijn biechtvader, gaf generaal Pompei van de carabinieri opdracht een onderzoek in te stellen naar de kring rondom Montagna. Dit leidde tot het voor Montagna vernietigend rapport-Pompei. In 1954 was pater Dcll'Olio voor de rech ter van instructie zeer positief in zijn uit spraken. Nu was hij iets terughoudender. De ambtenaar van het ministerie beves tigde zij het dralend het bezoek van Piccioni en Montagna aan Pavone. Maar toen de president van de rechtbank vroeg: „Op welke dag viel dat bezoek?" ant woordde hij tot ieders stomme verbazing: „Op 5 mei". Het verschil is van grote be tekenis. Op 29 april had nog geen enkele courant de naam Piccioni vermeld in ver band met Wilma Montesi. Op 4 mei had den verscheidene royalistische bladen toe spelingen gemaakt op Piccioni en hoe on waarschijnlijk dit ook klinkt, het is moge lijk dat hij zich toen tot de hoogste poli- tie-autoriteit heeft gewend om te vragen, hoe hij zich tegen die laster moest verde digen. ADVERTENTIE met een KNIPPATROON. Wij bieden u de ideale combinatie: van wereldfaam van verrassende veelzijdigheid BETER VOORDELIGER PERSOONLIJKER en veel eenvoudiger dan u denkt. Alléénverkoop van BUTTERICK KNIPPATRONEN GROTE HOUTSTRAAT 14 - HAARLEM

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6