Tweemaal kwamen de nylon rekker en sleepdraad aan dek „Arend Reijm" Autorijschool „IJmond" Drie jarenplan" voor het Velsense onderwijs Kerkdiensten Agenda voor Velsen Visserij-varia Telefoon 4551 „Cycloop" in actie op Atlantic Lagos Ontariowas goliath achter de IJmuidense sleper Franse reuzentrawler met 2000 paardekrachten nj AUTOIM Nieuwbouw haast overal urgent 15 Veluwe geschikt geacht voor snijbloemencultuur Agenda voor Beverwijk Dieselelektrisch schip te water gelaten Gecombineerd koren concert in de Herv. kerk Grote belangstelling voor Vrouwen-Wereldgebedsdag Ouderavond met „onderwij sf orum" Uitslag knipselprijsvraag „Jonge Strijd" opent instuif in „Moerbergschool" LUXE VERHUUR Kinderkerkdiensten Zaterdag 9 maart 1957 Tijdens een vergadering van de afdeling Nijkerk-Harderwijk en omstreken van de Koninklijk Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft de heer C. Gelein uit Aalsmeer verklaard, dat de grond van de noorwest-Veluwe zich bijzon der goed leent voor de bloemencultuur. In het bijzonder noemde hij de Veluwe ge schikt voor de teelt van herbia's en orchi deeën. Hij meende, dat de snijbloemencul- OP DE „CYCLOOP" wisten de mannen in de middag van de dertiende februari al hun ligplaats in Brooklyn. De sleper was nog 24 uur stomen van New York verwijderd en Curafao lag al weer ettelijke honderden mijlen achter het schip. Die middag kwam er een telegram. Van Burwijs IJmuiden: opdracht om koers te Veranderen en koers te zetten naar de bijna 3000 ton frote „Maria Luisa", die ongeveer 320 mijl beoosten Bermuda ronddreef zonder randstof en dus sleepboothulp nodig had. „Wij hadden toen een noord westelijke wind, kracht 5 tot 6 en een hoge noordelijke deining", tekent Kapitein Hoek aan, „zodat we betrekkelijk voor de wind en de zee uit naar de Maria Luisa toe gingen, wat de vaart dan ook nog ten goede kwam". De stemming aan boord was opperbest, omdat het binnenbrengen van een job extra ver diensten oplevert. Vragen, zoals wanneer zijn we er bij en hoe kunnen we er zijn, waren aan boord niet van de lucht. Vooral kapitein Hoek gaf het een zekere voldoening op de Maria Luisa af te gaan: het werd zijn eerste job als kapitein. Hij hoopte alleen maar op dat moment dat het goed weer zou mogen blijven tot de Cycloop bij de Maria Luisa was om vast te maken. Spoedig had de „Cycloop" radioverbin ding met de Maria Luisa en tevens met een kotter van de Amerikaanse kustwacht, die in de nabijheid van de Liberiaan was om stand-bij te houden. De sleepboot gaf de positie, de vaart en de koers op en tevens de tijd en datum van aankomst bij de Ma ria Luisa. Dit werd dan zaterdag 16 fe bruari omstreeks drie uur in de middag. Zoals altijd was het ook nu weer voor de sleepbootopvarenden verrassend om het schip dat om assistentie had gevraagd pre cies recht vooruit in zicht te krijgen, het geen door middel van het uitwisselen van posities en radiopeilingen verkregen werd. Terwijl de „Cycloop" op de Maria Luisa aanhield, hadden de mannen op het ach terdek alles al klaar liggen: de sleepdraad en een nylon rekker die door middel van een lijn moesten worden ovefgegeven. De bemanning van de Maria Luisa zou dan in staat zijn de sleepdraad naar zich toe te halen en op de ankerkettinng, waarvan het anker was uitgesloten, in te sluiten. HET WEER was gelukkig goed en er stond nog wat deining, toen men op de Ma ria Luisa ook gereed was om klaar te ma ken. De „Cycloop" stoomde vlak langs het schip en de lijn, die daarbij werd overge gooid, werd onmiddellijk opgevangen. Hier door was snel verbinding gemaakt, werd de rest van het vastmaken kinderspel en kon de „Cycloop" met de Maria Luisa achter zich koers zetten naar Bermuda. Tijdens de reis naar de Bermuda-eilan- oooocooooooooooo den had men afwisselend weer, dan wat meer wind en dan weer iets beter. Steeds moes* echter recht in de wind op gesleept worden. Woensdag 20 februari was de sleep nog ongeveer 25 mijl van Bermuda verwijderd, toen het weer slechter werd en kapitein T. Hoek moest besluiten om de sleep gaande te houden en beter weer af te wachten voor het binnenlopen op de Bermuda's. In de avond werden de weersomstandigheden iets beter en de volgende morgen omstreeks twaalf uur kwam de „Cycloop" met haar sleep behouden op de Murray Anchorage aan. „TERWIJL WE bezig waren de Maria Luisa in een goede ankerpositie te leggen, kwam de waterklerk van ons agentschap te Bermuda aan boord en zei, dat we direct na het bunkeren weer moesten varen naar I het onder Panamese vlag varende Italiaan se schip Lagos Ontario (ruim 7000 ton), welk schip ongeveer 200 mijl ten noord westen van Bermuda ronddreef en naar Norfolk moest worden gesleept een af stand van 510 mijl." Na het bunkeren vertrok de „Cycloop" in de middag en kwam in ruw weer terecht waardoor de sleper meer op een duikboot geleek dan op een schip, dat eigenlijk op het water behoort te varen. Kenmerkend voor de goede eigenschap pen van dit type sleepboten is echter, dat een tienmijlsvaart kon worden staande ge houden. DE IJMUIDENSE sleepboot „Cycloop" van Bureau Wijsm.uller n.v. is in februari nogal eens in het nieuws geweest. De 1200 pk sterke sleper, die onder voeg was van Curagao naar New York, maakte achter elkaar op de Atlantische Oceaan twee schepen vast, die om assistentie hadden gevraagd en sleepte hen naar een haven. VOOR DE KAPITEIN van de „Cycloop", Teun Hoek uit IJmuiden, en voor de bemanning moet het wel een grote voldoening zijn geweest beide schepen behouden te hebben binnengebracht. Vooral voor Teun Hoek, die zijn eerste reis als kapitein maakte. Desgevraagd via de directeur de heer J. Wijsmuller, die thans in New York verblijft, hebben we van kapitein T. Hoek enige indruk ken over deze sleepreis mogen ontvangen. HOEWEL HIJ nogal aarzelend tegenover ons verzoek stond - „Er zijn ka.pi- teins, die uiteindelijk meer ervaring op sleepvaartgebied hebben dan' ik en die in de internationale sleepvaartwereld ook heel wat meer betekenen dan ik", schreef hij - waren de ons toegezonden aantekeningen juist door hun beknopt heid dermate kenschetsend voor het werk van de opvarenden van een zeesleper, dat wij ze in nevenstaand artikel hebben verwerkt. ixDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXXXlOOCOOOOOOOCOOOCOOO DOOOOOOOOCOO Wijsmullers sleepboot Cycloopin volle zee, gefotografeerd door de foto graaf Cees van der Meulen uit Zandvoort. DE VOLGENDE DAG, vrijdag 23 febru ari, kon de „Cycloop" 's middags om een uur aan de Lagos Ontario melden, dat zij recht vooruit gepeild werd. Op het achter dek werden sleepdraad en nylon rekker weer in gereedheid gebracht om vast te maken. Op de Lagos Ontario lag alles al klaar om gesleept te worden, daar het Li- bertyschip al twee dagen door de Helga van dezelfde rederij was gesleept. Door de slechte weersomstandigheden was de sleep kabel echter gebroken en was men genood zaakt geweest het slepen op te geven. Toen de „Cycloop" in de buurt kwam, lag de Italiaan al drie dagen te drijven. Daar het schip geheel leeg en als een blaas op het water lag, werd de „Cycloop" omstreeks twee uur 's middags langzaam voor de wind en de zee naar de Lagos Ontario gestuurd. Toen de sleper vlak onder het voorschip langs voer het weer was iets handzamer geworden hadden de mensen aan dek al gauw een van de vele hieuwlijnen te pak ken, die naar de „Cycloop" werden ge gooid. Ook dit vastmaken verliep zeer vlot en om half drie 's middags lag men al volle kracht te trekken aan de, bij de „Cycloop" vergeleken Goliath. HET WEER werd steeds beter en de ge hele reis naar de Amerikaanse kust had men prachtig weer. Bij de Chease Peak Bay werd het weer slechter, maar toen had de sleep er niet veel last meer van, zodat men 's nachts om twaalf minuten over twaalf Cape Henry passeerde en om vier uur in de morgen van woensdag 27 febru ari, bij Hampton Roads ten anker kwam. Het werk voor de „Cycloop" zat er weer op. TOEN KAPITEIN Hoek de volgende dag aan boord ging van de Lagos Ontario, die inmiddels bij een scheepwerf lag om het roer te laten repareren, heeft hij een praat je gemaakt met de dankbare Italiaanse ka pitein. Als presentje kreeg hij voor de be manning van de „Cycloop"een fles Hollandse jenever. ADVERTENTIE voer alle rijbewijzen: BUS - VRACHTAUTO - LUXE AUTO MOTOR SCOOTER Speciale avondlessen Verkeerstheorie - Motortechniek U wordt van huis gehaald en gebracht Gedlplom. Auto- en Motorrttschool Hagelingerweg 154 Santpoort Tel K2560 8930 ZATERDAG 9 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Ar tiesten en modellen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Een keerde niet terug". W. B. Theater, 20 uur: „S.O.S. in de stra tosfeer". 't Centrum, 14.30 uur: Vergadering Vereni ging „Flora". Openbare leeszaal, geopend van 10-13 en 14-17 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 14.30-16.30 uur. R. K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 10-13 en 14-17 uur; lees- en studie club geopend van 10-13 en 14-17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. ©duifstraat 12, geopend van 10-11 en 17-18 uur. ZONDAG 10 MAART Kennemer Theater, 14.30, 16.30, 19 en 21.15 uur: „Artiesten en modellen". Luxor Theater, 14.30 uur: „Aladin en zijn lamp", 16.30, 19 en 21.15 uur: „Een keerde niet terug". W. B. Theater, 14.30 uur: „The Cronso pi rate", 16.30 en 20 uur: „Stalen Jungle". Statenhuis, Velserweg, 10.30 uur: Humanis tisch Verbond. MAANDAG 11 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Her rie om Harry". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur. „Tosca. W. B. Theater. 20 uur: „Stalen Jungle", 't Centrum. 20 uur: Tuinbouwstudieclub. Openbare leeszaal, geopend van 15-17 en 19-20 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26 geopend van 19-20 uur. r.K Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend 'van 15-18 en 19-21 uur; lees- en studie zaal geopend van 15-18 en 19-21.30 uur. Agenda voor Heemskerk Marquette-theater: zaterdag en zondag 20 uur: „De onvergetelijke melodie". Zondag 14.30 uur: „Detective Father Brown". Het was in 1950 toen Duitsland begon met het in de vaart brengen van trawlers, die door middel van een diesel-elektrische installatie worden voortbewogen. De eer ste was de „Freiburg/Br", die weldra werd gevolgd door de „Tubingen", „Heidelberg" en „Bonn", zusterschepen met een inhoud van 449 reg. ton bruto en een verdrogen van 900 pk. Eind 1956 kwam de eerste Britse diesel- elektrische in bedrijf, de „Portia", groot 883 reg. ton bruto met een vermogen van 1500 pk. Thans is Frankrijk er ook toe overge gaan dit systeem van voortstuwing bij de visserij in te voeren. Het schip, één der grootste motortrawlers van Frankrijk, is tewater gelaten en kreeg de naam „Cap Fagnet III". De motortrawler heeft een lengte over alles van 74,80 meter en een breedte van 11,51 meter. Het vermogen van de voort- stuwingsinstallatie zal 2000 pk bedragen. De „Cap Fagnet III" is bestemd voor de Société des Pêcheries de Fécamp en zal dus ook de verre visserij gaan uitoefenen. De gezamenlijke kerkkoren in de IJmond geven een uniek concert in de Hervormde Kerk aan de Kanaalstraat. Medewerking wordt verleend door de heer B. J. Bcylc- veld en Joop Huizinga aan het orgel en de heer II. Woltman uit Utrecht (bariton). Het concert wordt gegeven op vrijdag 15 maart des avonds om acht uur door het Engelmundus-koor (Velsen-Zuid), hetWijk- Kerkkoor (Velsen-Noord, het Goede Her der-Kerkkoor (IJmuiden-Oost) en Kerk koor IJmuiden-West. De koren 150 zangers samen zul len gezamenlijk uitvoeren het Groot Glo ria, een lofprijzing op de Drie-eenheid. Ds. L. Brink zal vooraf in een korte toe spraak „Het Kerkkoor in de eredienst" be handelen. Vergadering van „Stille Omgang" De afdeling Velsen-Noord van het r.-k. genootschap „Stille Omgang" zal dinsdag avond in het St. Josephhuis aan de Ban- jaertstraat haar jaarlijkse ledenvergade ring houden. In deze bijeenkomst, die een bestuursverkiezing nodig maakt wegens aftreden van de penningmeester, zullen mededelingen worden gedaan over de bedevaart naar Amsterdam. ADVERTENTIE KENMEMERLAAh flfl Tijdens de vrijdagavond in het gemeen telijk ontspanningslokaal aan de Van Die penstraat gehouden bijeenkomst naar aan leiding van de herdenking van de Vrou wen-wereldgebedsdag, werd opvallend ge demonstreerd hoe de verschillende kerkge nootschappen, behalve de rooms-katholie- ke, oecumenisch samenwerken. Er was voor deze gebedsure een grote belangstel ling uit de kringen van de verschillende gezindten, die met devote aandacht de voor deze dag vastgestelde liturgie naar aan leiding van het onderwerp uit Romeinen 8:35 „Wie zal ons scheiden...." volgden. Deze liturgie, voorafgegaan door een korte begroeting, werd afwisselend gelezen door een vertegenwoordigster van de christelijk Gereformeerde kerk en een van de oud- katholieke kerk, waarbij enkele gedeelten gezamenlijk werden gelezen en voorts de aangegeven Gezangen en Psalmen door al len gezongen. Mevrouw Van Dijk verzorg de de muzikale begeleiding. Op dinsdag 19 maart zal er in het Cultu reel Centrum een ouderavond worden ge houden voor de ouders van leerlingen van de prof. v. d. Leeuwschool. Er is besloten om enkele prominente fi guren op onderwijsgebied te verzoeken om vragen op dit gebied in de ruimste zin des woords welke bij de ouders le ven, te komen beantwoorden. De heer J. Algera, inspecteur van het on derwijs te Velsen, zal het voorzitterschap vervullen, terwijl voorts de heren Boeke, Brinkkemper, Bouwmeester en Doevedans zitting in dit college zullen hebben. Dit forum wordt voorafgegaan door een plaatje met een praatje, dienende om een onderdeel van de onderwijsmethode en de ten dienste staande middelen te belichten. Wegens plaatsgebrek wordt de uitslag van de knipselprysvraag, die wij heden hadden willen publiceren, uitgesteld tot maandag aanstaande. De jongerenorganisatie van het N.V.V. „Jonge Strijd", die in Velsen-Noord met goede resultaten haar wekelijkse instuif- avond op donderdag houdt, zal nu ook IJmuiden in haar instuifwerk gaan be trekken. Nu geruime tijd de voorbereidin gen hiertoe zijn gemaakt, zal „Jonge Strijd" in IJmuiden regelmatig zijn gezellige bij eenkomsten houden, waarbij verschillende gezelschapsspelen de jeugdige bezoekers zullen bezighouden. Dinsdagavond om acht uur begint de eerste bijeenkomst in het gemeentelijk ver gaderlokaal in de Moerbergschool aan de Kerkstraat, hetgeen met enig officieel ver toon zal gebeuren. ZATERDAG 9 MAART Toneelver. „Jan van Dommelen", 20 uur toneeluitvoering zaal Zomerlust, Sant poort. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, geopend van 10 tot 12.30 en van 14.30 tot 17.30 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur. Thalia, 19 en 21.15 uur, „Moordend lood". Rex, geen opgave. IJmuidens Roem, 20 uur, Patronaatsge bouw, concert. DKV, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, to neeluitvoering door OTK. ZONDAG 10 MAART Thalia, 15 uur, „Opstand der Sioux-india- nen" 19 en 21.15 uur, „Moordend lood". Rex, geen opgave. MAANDAG 11 MAART Openbare Leeszaal en Bibliotheek, geopend van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, Heidestraat. Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag. Thalia. 20 uur, „Engelen zonder vleugels". Rex, geen opgave. Raadhuis, 1517 uur, spreekuur wethouder van onderwijs. Prijzen van vrijdag Per 1 kg: heilbot f 2.60, gr. tong f 2.90 2.70, grm. tong f 2.752.55, kim. tong f 3.20— 2.80, kl. tong I f3.10—2.80. kl. tong II f2.70— 2.60, tarbot I f2.702.20. Per 50 kg: tarbot II f124112, tarbot IV f7851, tongschar f74, sehartong f 26, gr. schol f 2922, grm. schol f23—18, kim. schol f3322, kl. schol I f28— 20. kl. schol II f 29—12, schar f 25—8, bot f 10 8, v. haring f2216. makreel f2216, gr. schelvis f 32, grm. schelvis f 3431, kim. schelvis f36— 31, kl. schelvis I f3633, kl. schelvis II f2711, wijting f 188, gr. gul f 41—39, mid. gul f 33—27, kl. gul f 24—20, kl. wolf f 37, poontjes f 20, kl. koolvis zw. f 16 15, kl. koolvis wit f 27. Per 125 kg: gr. ka beljauw f 16072. gr. koolvis zw. f 4435, gr. koolvis wit f 7064, gr. leng f 8680, gr wolf f 110. Aanvoer van vrijdag 329 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 4 tong schar en sehartong, 840 schol, 150 schar, 120 bot, 175 haring, 40 makreel, 180 schelvis, 145 wijting. HO kabeljauw en gul, 10 leng, 10 wolf, 10 poon, 25 koolvis, 20 diversen. In totaal 2170 kisten. Besommingen van vrijdag IJM 116 Eveline f8740, IJM 54 f6560. IJM 204 f4440, KW 135 f2750, IJM 221 f3470, KW 92 f 1070. ADVERTENTIE M VISSER - Celsiusstraat 52 - IJmuiden ADO zondag naar GVO ADO speelt zondagmiddag een uitwed strijd tegen GVO. De Heemskerkers ver schijnen in de volgende opstelling. Doel: Burger; achter: De Graaf en G. Beentjes; midden: A. Dam; J. Dam en v. d. Kolk; voor: Groot, N. van Tunen, T. Dam, G. van Tunen en De Wit. 95 Naar wjj vernemen is bjj het Velsense college van B. en W. een driejarenplan voor de Velsense scholenbouw Ingediend, uitgestippeld door de gemeentelijke inspecteur voor het onderwijs, de heer J. Algera. Hij maakte daartoe gebruik van de gegevens van het Nederlands Economisch Instituut, de Dienst voor de Volkshuisvesting, de bevolkingscijfers vooral ten aanzien van de te verwachten bevolkingsaanwas en gegevens van de directeur van Openbare Werken. De prognose wil weliswaar geen aanspraak maken op exactheid, maar in haar benadering is zij toch wel weer zo juist gesteld, dat het materiaal waardevolle conclusies oplevert voor de toekomstige scholenbouw in de gemeente Velsen. Voor Velsen-Noord komt de rapporteur tot een geruststellend oordeel: in vervolge op de eerder gepubliceerde gegevens van het N.E.I. is te constateren, dat er geen nieuwe school nodig is. Alleen de Water- vlietschool vraagt er een noodlokaal bij. Een dependance in de Gilden zal de op lossing moeten brengen. Duinwijk Over drie jaar zullen er in Duinwijk ernstige moeilijkheden komen als gevolg van het feit, dat er dan op de openbare school daar plaats moet zijn voor ongeveer 450 leerlingen. De Prof. van der Leeuw- school kan deze leerlingen niet bergen en de nieuw ontworpen school aan de Hunze- straat zal dus soelaas moeten bieden. Er moet echter op gerekend worden, dat deze nieuwe school over drie jaar al vol ledig bezet zal zijn. In totaal worden er in Duinwijk 2400 nieuwe huizen gebouwd en het lijkt dus gewenst, reeds volgend jaar te beginnen met een nieuwe openbare school in Duinwijk: voor vele kinderen zal de af stand DuinwijkHunzestraat een bezwaar worden. Aan een openbare kleuterschool in Duinwijk zal eveneens behoefte zijn. De plannen voor een nieuwe Groen van Prinstererschool zijn eveneens in een ver gevorderd stadium - samoen met de Bethle- hemschool zal deze school de aanwas van prot.-chr.- zijde wel kunnen opvangen. De plannen voor een r.k. lagere en kleuter school in deze wijk zijn eveneens in ont wikkeling. Nieuw IJmuiden De situatie in Oud-IJmuidcn geeft geen aanleiding tot moeilijkheden. Voor Nieuw- IJmuiden worden in de komende drie jaren 375 huizen verwacht en er zal gerekend kunnen worden op 1230 tot 1270 leerlingen voor het openbaar onderwijs. Dit aantal is voldoende om zes 6-klassige scholen te formeren. En dus zou er ruimte gezocht moeten worden, zo meent het rap port, voor twee lagere scholen. De ruimte voor de eerste zesklassige school zou ge vonden moeten worden in de Van Ossen- dorpschool - naarnaast huist namelijk een V.G.L.O.-school met 36 leerlingen, die vier lokalen in gebruik hebben en een hele school blokkeren. De tweede zesklassige school zou gebouwd kunnen worden op het terrein aan de Lorentzstraat en het is nodig, meent de rapporteur, dat hier onmiddellijk mee wordt begonnen. Voor het prot.-chr. onderwijs zou dit Nieuw-IJmuiden plaats bieden aan zes inplaats van de vijf be staande scholen; in de Katholieke sector doen zich vooralsnog geen problemen voor. Driehuis De nieuwbouw voor Velserbeek en Drie huis zal ongeveer 40 tot 100 schoolgaande kinderen opleveren. De nieuwe dependance van de Prot. Chr. school zal kunnen voorzien in de behoefte in die sector en met de Katholieke plannen voor een complex van kleuter-, lager-, ULO en BLO onderwijs is hier eveneens rekening gehouden met de te verwachten toeloop. In de openbare sector is de situatie niet zo eenvoudig. De Jan Campertschool raakt overbevolkt door het onttrekken van een gebouw het huidige gymnasium aan deze wijk. Het aantal leerlingen van de Jan Campert school zal oplopen tot 360 leerlingen en de Jan Campertschool zal daardoor misschien wel 11 leerkrachten moeten gaan tellen. De school ligt ongunstig ten aanzien van de uit breiding van Driehuis en er is dus te over wegen een dependance te stichten, die wel licht kan uitgroeien tot een volwaardige school. De grondsituatie geeft inmiddels moeilijkheden ten aanzien van een geheel nieuwe openbare school er is wel grond voor een kleuterschool, maar niet voor een lagere en het is niet onmogelijk, dat er een „noodkleuterschool" moet worden op gericht. Het zou dan, aldus de rapporteur, te overwegen zijn, op de plaats waar de de finitieve kleuterschool is geprojecteerd, een deel van de lagere school alvast te bou wen en daar in de loop der jaren een vleu gel aan te zetten, met later daarbij de kleu terschool. De Jan Campertschool iou op die manier uit de moeilijkheden zijn. Santpoort Volgens plan krijgt Santpoort in de eerst komende drie jaar 460 nieuwe huizen, waardoor er 152 nieuwe leerlingen ver wacht kunnen worden. De nieuwe depen dance van de School met de Bijbel is in staat de toevloed op te vangen de kleu terschool zal dan moeten beschikken over een eigen gebouw. De katholieke scholen liggen ongunstig t.a.v. de nieuwe uitbreidin gen in Santpoort-Noord of er lokalen aan vast moéten worden gebouwd is een bouwkundige vraag en de Brederodeschool zal zich, wat de ruimte betreft, kunnen ontwikkelen tot een twaalfklassige school (twee van zes). De Adolf van Nassauschool wordt uitge breid met twee permanente lokalen, maar de afstand tot Santpoort-Noord wordt wel wat groot, zodat het overweging zou ver dienen na een jaar of twee een openbare school in dat deel van het dorp te bouwen. Samenvattend heeft Velsen dus behoefte aan een dependance in De Gilden, een la gere school aan de Hunzestraat, een lagere school in Duinwijk, twee in het overige Nieuw IJmuiden. een dependance in Drie huis, een lagere school in Santpoort-Noord, een ULO in Duinwijk voor het openbaar onderwijs. Afgezien van een dergelijk prioriteits programma moet er rekening mee worden gehouden, dat de Openluchtschool in ontwerp over drie jaar klaar zou kun nen zijn. Zondag 10 maart IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 10 uur: ds. J. v. d. Berg 18.45 uur: ds. N. Steenbeek, jeugddienst 10.15 uur: Jeugdkapel wijkgebouw Radarstraat, de heer E. van Ruller. Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. D. C. v. Wijngaarden 17 uur: ds. S. de Roest Gebouw Chr. Belangen, 10 uur: de heer H. Remiëns woensdag, Ned. Herv. Kerk, 19 uur: ds. D. C. van Wijngaarden, jongerendienst. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. J. A. Tiemens; 15 'en 17 uur: ds. W. Diepersloot. Woensdag 20 uur: ds. J. A. Tiemens (bidstond). Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 16.30 uur: ds. P. Lok. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16.30 uur: prof. J. J. van der Schuit. Gemeente Gods, 10 uur: cultureel ge bouw, bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. Jacobszoon. Oud-Katholieke Kerk, zondag 8 uur: Vroegmis; 10 uur: Hoogmis; 19 uur: Lof met Lijdensmeditatie. Woensdag, vrijdag en zaterdag (Quatertemperdagen) 9 uur: Heilige Dienst. Baptistengemeente, Cultureel gebouw, 10 uur: ds. J. W. Weenink van Haarlem en 11.15 uur: zondagsschool. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. S. de Roest 19 uur: ds. J. H. W. Dickhout Ned. Herv. Jeugdgebouw, Jeugdkerk, 10 uur: de heer H. Bierling. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. J. van Leeuwen; woensdag 20 uur: ds. W. Diepersloot (bidstond). Ver. v. Vrjjz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: dr. A. de Wilde van Nieuwe Nie- dorp. Evangclisatievereniging „Elon", Kapel Vareniusstraat, 10 uur en 19.30 uur: Jb. Klein Haneveld van Bodegraven; 11.43 uur: zondagsschool. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, 10 uur, samenkomst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 17.15 uur: ds. J. A. Roskam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. J. H. W. Dickhout 19 uur: ds. G. W. Oberman van Utrecht, jeugddienst VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 en 19 uur: ds. H. P. Huisman. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal, Van Diepenstraat, 10 uur: Br. Bes- selaar van Amsterdam; woensdag 20 uur: Br. Pera van Den Haag. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. J. O. Norel. Irenekapel, 10 uur: Vic. W. Leenman; 19 uur: ds. J. A. Eek hof. Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oort- huys. Jeugdkapel „Groene Huis", 10 uur: heer A. Boer. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Vrjjz. Herv. Kerk, Prinsesselaan, 10.15 uur: ds. H. J. Kater van Amsterdam. Maranatha, 9.30 uur: bidstond; 10 uur: de heer Ed. W. Pera van Den Haag; 11.45 uur: zondagsschool; 19 uur: ds. J. van der Schors van Amsterdam; vrijdag 8 üur: bijbelbespreking van Jb. Klein Hane veld. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. Alle samen komsten staan o.l.v. Ie luitenante L. Ben jamins. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. A. Eekhof. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10 uur: ds. B. J. J. Naessens. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, „Dorpskerk", 10.30 uur: ds. S. S. M. Aertsen van Amsterdam- West; 19 uur: prof. dr. A. J. Rasker van Oegstgeest. ,.Dc Toorts", 9 uur: ds. A. B. Bekius, van Bergen. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. D. H. Biesma. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. IJMUIDEN-WEST: Herv. kinderdiensten: Creutzbergschool 10 uur: Comitéschool, 10 uur: Insinger- school, 10 uur. Geref. Evang. zondagsscholen, Groen van Prinstererschool 10.45 uur; Ichthusburcbt 11 uur. Leger des Heils kinderdienst, Gebouw Edisonstraat, 12.15 uur. IUMUIDEN-OOST: Kinderkerk „IJmuiden-Oost", Emma- school, 10 uur; Theo Thijssenschool, 10 uur. Ned. Herv. zondagsschool, Julianaschool, 10 uur. Geref. kinderdienst, Lariksburcht, 11.30 uur. Geref. Evang. zondagsschool, Ossendorp- school, ingang Lemairestraat, 10.30 uur. DRIEHUIS—VELSEN DORP: Herv. kinderdiensten: Marie Boreelkleu- terschool; 10 uur, alle leeftijden. Wijkge bouw, Torenstraat, 12 uur, leeftijd 5 en 6 jaar. VELSEN-NOORD: Herv. kinderdiensten, Kleuterschool aan de Banjaertstraat, 12 uur, 5 t/m 8 j. C.V.O.-school aan de Langeveldstraat, 12 uur, 8 t/m 13 j. Geref. Evang. zondagsschool, Da Costa- school, 11.30 uur. SANTPOORT: Herv. kinderdiensten, Kapel aan de Pas- torieweg, 12 uur, leeftijd 5 t/m 7 jaar. Jeugdhuis aan de Burg. Enschedélaan, 12 uur, 8 t/m 10 j. „School met de Bij bel", 12 uur, 11 en 12 jaar.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11