W. van Waveren overleden „Zonder voorbehoud en naar waarheid" P. v. d. A.-bestuur distancieert zich van sociaal-democratisch centrum O Spaar nu met „full speed" verder! een gloednieuwe serie kleurenplaatjes KARPETTEN KASHMIR f~Hoe is het ontstaan?^ f Van dag tot dag Mr. Burger voor niet-socialistische doorbraakpartij naast de P. v. d. A. <^Praatótcel Parlementair commentaar Symfonie-orkest van Cleveland naar Europa Speciaalzaak LABOR n.v. Else Wouterse- Van Doesburg overleden K.L.M. legt het vliegveld Rotterdam niets in de weg BIJVERDIENSTEN Sociaal economisch Buitenlandse sprekers Bijzondere Antilliaanse postzegel op komst Tweede doorbraakpartij 0p Je Pieter Stuyvesantprijs voor drie Nederlanders Dit woord: PAS Z A ^hDAG 9 MAART 1957 Een commissie van medische deskundi gen uit de Gezondheidsraad heeft een rap port over „Roken en Longkanker" het licht doen zien, waaraan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid een waarschu wing heeft vastgeknoopt tegen het roken door jeugdige personen. De zeer voorzichtige conclusie van het rapport stellen enkel de aanwezigheid van een verband tussen roken en longkanker vast niet eens van een oorzakelijk ver band. De commissie heeft terecht het grootst mogelijke voorbehoud gemaakt ten aanzien van de absolute waarde der statis tieken, die in de richting van een verband wezen. Doch dat het roken, mét andere factoren, van invloed is op de toeneming van het aantal kankergevallen, is door de deskundigen wel als een niet te ontkennen feit aanvaard en uit dien hoofde heeft de commissie zich voornamelijk ongerust ge toond ten aanzien van de volgende gener ties, waarin kankerbevorderende factore. de thans reeds onrustbarende uitbreiding van de gevreesde ziekte nog aanzienlijk zouden kunnen doen toenemen. De jeugd van thans zou wellicht daar tegen enigszins kunnen worden beveiligd door zich zoveel mogelijk te onthouden van roken en zich in ieder geval het ro ken niet tot een dagelijkse gewoonte te maken. Afgezien van deze waarschuwing in ver band met het kankeronderzoek mag zeer zeker tegen het roken op jeugdige leeftijd met klem worden geageerd, omdat het in groei en ontwikkeling zijnde organisme der onvolwassenen ongetwijfeld nog veel meer nadelen en mankementen zal ondervinden van de nicotine, dan een sterke predisposi tie voor kanker. Ouders en leerkrachten hebben een grote verantwoordelijkheid in deze aangelegen heid. De ernst van het onderwerp behoeft niet duidelijker te worden onderstreept. De overheid tracht het hare te doen door de verkoop van tabaksartikelen aan kinderen te verbieden, doch dat is slechts een kleine onderdeel van de „therapie". De jeugd zou stelselmatig moeten worden gewend aan niet-roken, zoals zij ook in het algemeen gewend is aan de overtuiging dat alco hol niet bij haar past. De gezondheid der komende generatie die toch al op vele „moderne" manieren ernstig wordt bedreigd: men denke aan de bezwangerde atmosfeer vol uitlaatgassen, en aan de radio-activiteit in de lucht kan misschien nog door een verstandig beleid der pedagogen en jeugdleiders in de ruimste zin worden gered van verdere de generatie dan die, welke de onvermijdelijke levensomstandigheden reeds bewerkstelligd hebben op de huidige dag. (Van onze parlementaire redacteur Het kabinet heeft vrijdagmiddag het been tegenover de Kamer stijf gehouden. De volksvertegenwoordiging wenste min der vergaande maatregelen dan de rege ring, maar dit zou de schatkist tenslotte op 110 miljoen per jaar komen te staan. Men bleef echter in gebreke aan te geven, hoe men dan op korte termijn aan die 110 miljoen moest komen. De objectieve luis teraar naar het betoog van minister Hof- stra moet het duidelijk geweest zijn, dat deze, met het gehele kabinet, de welwil lendheid zelve was. Natuurlijk zal men alles op alles zetten om zoveel mogelijk nog verder te bezuinigen op de overheids uitgaven. Maar de minister van Financiën wees er nogmaals op, dat dit slechts in be perkte mate en bovendien ook geenszins terstond mogelijk zal zijn. De Kamer kreeg te horen, dat de motie-Janssen feiteliik een verwerping van de begroting van alle ministers zou betekenen. Een dergelijke motie zou niet kunnen worden aangenomen zonder dat het kabinet daaruit de conse quenties zou trekken. Onaanvaardbaar was het voor het kabinet zich thans door de Kamer een opdracht te doen geven tot be perking van uitgaven, waarvan niet vast staat of zij kan worden verwezenlijkt. Bin nen de door het kabinet gestelde grenzen zou er echter plaats zijn voor eventuele verwezenlijking van of tegemoetkoming aan wensen van de Kamer. Tot dinsdag hebben de heer Janssen en zijn vrienden gelegenheid zijn ..naakte" motie een beetje ..aan te kleden". Geschiedt dat. dan is de kans groot, dat het debat zonder ongelukken aflonnt. Wie mocht me nen, dat de regering alles nu nog riet 70 00 haren en snaren had behoeven te zetten en daarmee had kunnen wachten totdat bijvoorbeeld haar voorstellen tot verhoging van sommige belastingen aan de orde kwamen, geeft blijk niet te heseffen, dat het ondoenliik is voor het kabinet al die tijd op een kruitvat te blijven zitten. DE V"l PÉN EN DE NATUURLIJKE HISTORIF DE MOL 16 De mol slaapt heel de winter in zijn kerker en is des zomers ondergrondse werker. Dan maakt hij bergen en vreet dikke pieren F.n slakken en nog and're stomme dieren. Hij zoekt de beste uit. Niet gek. want ga maar na: U koopt uw pen toch ook het liefst bij DANTUMA Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Een van Amerika's bekendste symfonie orkesten, het Cleveland Orchestra, zal be gin volgend jaar een tournee door Europa maken Er zal ook een bezoek worden ge bracht aan Nederland. Behalve een uitge breid repertoire van klassieke muziek zal op elk concert een Amerikaanse compositie ten gehore worden gebracht. In de leeftijd van zesenzeventig jaar is te Aerdenhout overleden de heer W. van Waveren, president-directeur van de n.v. Van Waveren's koninklijke graanhandel te Haarlem, oud-lid van de gemeenteraad van Bloemendaal en vroeger een bekende figuur in sportkringen. De heer Van Waveren is op 2 september 1880 te Hillegom geboren, bezocht het In stituut Prins te Haarlem en vertoefde ver volgens ter verdere opleiding enige jaren in het buitenland. In 1900 kwam de thans overledene op het kantoor van de firma H. H. van Wa veren te Hillegom. In 1912 werd deze in 1850 opgerichte firma omgezet in de n.v. Van Waveren's graanhandel, die in 1903 overgeplaatst was naar Haarlem. De heer Van Waveren maakte vele rei zen naar het buitenland, welke tot gevolg hadden, dat het bedrijf deelnam in een Belgisch concern, met het doel zich toe te leggen op de export van graan van Argen tinië naar Europa. Kort voor de eerste wereldoorlog werd de deelname gelikwi- deerd. In 1916 vestigde de n.v. Van Wa veren's graanhandel zich in Argentinië. Deze vestiging werd in 1920 omgezet in de Compania de Comercia Limitoda Van Waveren. Ook werden buitenlandse vesti gingen opgericht in New York en Soera- ba.ja. In 1937 werd in de Wieringermeerpolder het bedrijfspand „Flevo" gebouwd, dat in 1947, nadat het door de Duitsers was ver woest, herbouwd moest worden. Bij de viering van het honderdjarig be staan in oktober 1950 werd de n.v. het predicaat koninklijk verleend en de heer W. van Waveren werd benoemd tot offi cier in de orde van Oranje-Nassau. De thans overledene is enige jaren lid geweest van de gemeenteraad van Bloe mendaal namens de Christelijk Historische Unie, was vice-voorzitter van de Vereni ging Amsterdamse Graanbeurs, bestuurs lid van de Bond van Nederlandse Graan- en Zaadimporteurs te Rotterdam, direc teur van de Hollandse Maatschappij der Wetenschappen en hoofdbestuurslid van de Nederlandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel. Ook was hij commissaris in verscheidene maatschappijen.- - Als sportman Ook als sportman trad de thans over ledene bijzonder op de voorgrond. Hij speelde voetbal bij HFC en was geruime tijd een steunpilaar van het eerste elftal. Tegen het einde van de vorige eeuw vorm de de heer Van Waveren. die in sport kringen bekend was als „Wijn", met zijn broer de rechtervleugel van HFC I. In 1902 ADVERTENTIE SMYRNA-en SOEDANWERK NYLONS en SOKKEN Haarlem - Rijksstraatweg 127 - Tel. 24642 speelden zij beiden in de achterhoede. Vrijwel steeds behoorde Wijn tot de beste spelers van het veld, vooral ook door zijn voortreffelijke kijk op het spel. Opvallender nog waren de verrich tingen van de heer Van Waveren bij cricket. In een van de gedenkboeken van de Haarlemse Cricket Club „Rood en Wit", waarvan hij erelid was, schreef jhr. mr. C. L. van Lennep: „Wijn van Waveren was de beste all-rounder uit onze vereni ging. Hard en in gemakkelijk stijl slaand batsman, was hij tevens de voornaamste partner van Postuma in de aanval, waar bij hij dikwijls met zeer fraaie cijfers uit de bus kwam. Als fielder onovertroffen door de accuratesse van zijn vangen, op pikken en aangooien. Merkwaardig ge noeg bewaarde hij zijn centuries voor in ternationaal cricket". De heer Van Waveren speelde voor Rood en Wit van 1895 tot 1921. Hij maakte in die periode 4641 runs in 280 innings. Hij bleef daarbij 20 maal not out. Zijn hoogste score was 135. Als bowler nam hij 469 wickets voor 6159 runs. Er staan 107 van gen op zijn naam. De teraardebestelling is vandaag te Westerveld in stilte geschied. In Santpoort is op 81-jarige leeftijd over leden de Haarlemse schilderes Else Louise Harmalina Woutersen-Van Doesburg, tijd genote en goede bekende van de „Amster damse Joffers". Ter gelegenheid van haar tachtigste ver jaardag werd in januari vorig jaar in „De Waag" te Haarlem een expositie gehouden van een aantal van haar miniaturen, por tretten, interieurstukken en stillevens. Onze medewerker voor beeldende kunst schreef naar aanleiding daarvan onder meer: „Men moet haar vooral bewonde ren om de miniaturen, die zij schilderde. Zij is daarin een specialiste en sommig werk schenkt ons meer dan alleen maar verbazing om de knapheid". Werk van haar is onder meer te vinden in het Frans Halsmuseum. De Teyler Stichting bezit van haar een serie getekende portretten van beroemde vrouwen, vooral schilderes sen, maar ook schrijfsters en actrices, die oorspronkelijk voor het tijdschrift „De vrouw en haar huis" gemaakt werd. Haar opleiding kreeg zij aanvankelijk aan de Rijksacademie voor beeldende kunst in Amsterdam, waarna zij onder leiding van Taelemans in Brussel en Haug in Stuttgart verder heeft gestudeerd. Haar werk is met de Willink van Collenprijs onderscheiden. Zij was lid van „Arti et Amicitiae" in Am sterdam en van het Haarlems genootschap „Kunst zij ons doel". Dinsdag 12 maart heeft op Westerveld de crematie plaats. Daar bij sommigen de mening heeft post gevat, dat aan de ontwikkeling van de luchthaven Rotterdam door de K.L.M. be lemmeringen iti de Wég zOtiden 'worden gelegd, heeft, naar aanleiding hiervan, mr. K. P. van der Mandele, voorzitter' Vhri de Rotterdamse Kamer van Koophandel, verklaard, dat de Kamer zich op het stand punt stelt, dat Schiphol als centrale lucht haven voor het intercontinentale passa- giersverkeer geen concurrentie moet wor den aangedaan, doch dat het vliegveld Rotterdam een aanvullende functie, afge stemd op de regionale belangen, kan ver vullen. De K.L.M. heeft begrip voor de wensen van Rotterdam, maar kan op commer ciële gronden een inschakeling van Rotter dam in haar luchtlijnen niet in overweging nemen. Volgens haar berekeningen zou de exploitatie van geregelde diensten voor haar aanzienlijke verliezen ten gevolge hebben. De K.L.M. sluit niet bij voorbaat de mo gelijkheid uit, dat inschakeling van Rotter dam te eniger tijd economisch aanvaard baar wordt. - ADVERTENTIE (Van onze belastingmedewerker) Na het inkomen uit dienstbetrekking en alles wat daarmee samenhangt, komt wat het aangiftebiljet eenvoudigweg „bijver diensten" noemt, „andere opbrengst van arbeid" is de wettelijke term. Vraag 11 op het A-biljet en vraag 17 op het B-biljet gaan hierover. De bedoeling is, dat hierbij aangegeven wordt inkomen, dat verkregen is uit arbeid, doch buiten bedrijf, beroep of loondienst. Een gewild voorbeeld vor men de privaatlessen van een leraar. Nu we dit voorbeeld noemen kunnen we meteen aanknopen aan wat we aan het slot van ons vorige artikel zeiden over „andere regelmatig uitgeoefende functies", een uit drukking, die bij de bespreking van de 5 percent-regeling aan de orde kwam. Deze lessen van een leraar zijn ook een goed voorbeeld van wat onder andere regelma tig uitgeoefende functies moet worden ver staan. Met de 5 percent-regeling is het. nu zo, dat ze ook kan toege past worden b.v. op de opbrengst van privaatlessen. Zijn er dus, hoe dan ook, meer dan 100 kosten van verwerving, dan kan ook van de opbrengst van de privaat lessen, die dan onder „bijverdiensten" moet worden aangegeven, 5 percent worden af getrokken. We merken hierbij nog op, dat het naar onze mening niet mogelijk is, voor het sa laris een beroep te doen op de 5 percent regeling, en voor de bijverdiensten een ho ger percentage te declareren. Salaris en bijverdiensten behoren wat dit betreft bij elkaar. Verwerpt men de 5 percent-rege ling voor het één, dan vervalt ze ook voor het ander. Voor deze 5 percent-regeling moeten we voor het overige naar ons vo rige artikel verwijzen. Plaatsgebrek ver biedt ons een herhaling. We vestigen ook nogmaals de aandacht op de toelichting bij de aangifte, die vertelt, wanneer reis- en verblijfkosten en ook verhuiskosten, bij toepassing van de 5 percent-regeling nog afzonderlijk in aftrek kunnen worden ge bracht. Keren we nog even naar de bijverdien sten terug. Wil iets als bijverdienste in aan merking komen, dan moeten er werkzaam heden voor verricht zijn, en meer werk dan louter vermogensbeheer of een enkele ver mogenstransactie meebrengt. Zo is de prijs, die verkregen wordt door het oplossen van een puzzel of het bedenken van een slag zin, belast; maar de winst behaald bij het enkele verkopen van een huis of effecten is (als men ten minste niet in deze zaken handelt) vrij. Ook een staatsloterij prijs is van belasting vrij. Wanneer we nu weer het aangiftebil jet volgen, komen we aan de opbrengst van vermogen. Het zijn de vragen 12 en 13 op het A-biljet en 18 enl9 op het B-biljet. Voorop gaat de opbrengst van huizenbezit, dan volgen renten, dividenden enz. De aangifte van de opbrengst van on roerend goed geeft over het algemeen wei nig moeilijkheden. Dat de huren moeten worden aangegeven spreekt vanzelf en dat ook de huurwaarde van het door de eige naar bewoonde huis tot zijn inkomen be hoort, valt niet moeilijk in te zien. Omtrent de kosten van verwerving mer ken we op, dat alle onderhouds werk daar toe behoort, maar niet de kosten van ver betering. Het is niet nodig, dat door deze verbetering de waarde van het huis beslist stijgt. Beter kan men deze kosten negatief benaderen: wat geen onderhoudskosten zijn kosten van verbetering. Zo zijn onder houdskosten verfwerk dakreparatie enz., maar wat nog wel eens voorkomt het maken van één woonkamer uit twee is ver betering. Over de afschrijvingen kunnen we kort zijn. Dat op woonhuizen 15 percent van de jaarlijkse huurwaarde mag worden afge schreven, is algemeen bekend. De toelich ting vertelt, dat dit bedoeld is voor huizen met een- levensduur van 40 jaar of meer. Gaat het om een huis met kortere levens duur we denken aan een houten huis b.v. dan kan meer worden afgeschreven overeenkomstig de geschatte jaarlijkse waardevermindering. Gewoonlijk wordt in dat geval een percentage van de aanschaf- fingprijs afgeschreven. Wij voor ons gelo ven niet, dat er zo heel veel huizen zijn, die geen 40 jaar halen. Het is een uitzon deringsgeval. Over de verdere opbrengsten van ver mogen een volgende keer. Liefhebbers van een fijne Virginia kunnen nu dóórgaan met zichzelf (of anderen I) een extra plezier te doen. Full Speed brengt namelijk met trots voor een nieuw auto-album: „De Auto in de moderne tijd United Tobacco Age.nfies - Postbus, 285 - Eindhoven De voorzitter van de Partij van de Ar beid, de heer E. Vermeer, heeft op de tweede dag van het congres van deze party hij, overtreft verre het partijbelang. Het is buiten twijfel, dat er duizenden in den lande reeds gewonnen zijn voor de ge- gewaarschuwd tegen de activiteiten van dachte van de doorbraak, maar niet voor het Sociaal-democratisch Centrum in de j de gedachte van het socialisme. Het zou P. v. d. A. De werkzaamheden van dit centrum moeten niet gaan lijken op een georganiseerde oppositie in de partij. Het partijbestuur zal de ontwikkeling van het centrum met de grootste zorg gade slaan. Het overweegt zelfs al maatregelen te nemen. Het congres nam een voorstel aan van de afdeling Rotterdam, waarin het partijbe stuur wordt verzocht aan de Dr. Wiardi Beckmanstichting opdracht te geven op zo kort mogelijke termijn een rapport uit te brengen over het voor en tegen van de oplossingen, welke in de laatste jaren zijn voorgesteld ten aanzien van het vraagstuk Nieuw Guinea. Voorts ging het congres akkoord met het terzake ingediende voor stel van het partijbestuur. Na de aanvaar ding van dit voorstel ontstond een conflict in het partijbestuur, omdat een der secre tarissen, de heer J. H. Scheps, zich niet met de aanvaarding bij handopsteken kon verenigen. Hij wenste zijn herbenoeming tot partijsecretaris in beraad te houden, waarop de voorzitter alsnog een schrifte lijke stemming gelastte. Zij werden op nieuw met grote meerderheid aangenomen, maar de heer Scheps bleef bij zijn stand punt. De heer K. Voskuil werd herkozen als hoofdredacteur van het partijblad. In de bezoldigde functies van het partijbestuur werden eveneens de heren Vermeer en Al- brecht, Mensink, Scheps en Willems en mej. R. de Bruijn Ouboter herkozen. naar zijn mening het Nederlandse politieke leven ten goede komen indien er naast de P. v. d. A. een niet-socialistische partij bestond, die, hoezeer zij in haar maat schappelijke doeleinden ook van de P.v.d.A. mocht verschillen, de gedachte van de door braak met haar gemeen zou hebben. Over de economische situatie in ons land sprekende, merkte mr. Burger op, dat thans correcties op het economische leven noodzakelijk zijn geworden. De te lang voortgezette investeringsfaciliteiten, de be lastingverlaging en het vrijere loonbeleid achtte hij daaraan mede schuldig. Vier buitenlandse gasten hebben gister middag op het congres het woord gevoerd. De Britse Labourleider Hugh Gaitskell meende, dat het Europese kernvraagstuk van de Duitse hereniging niet mag worden verwaarloosd. Het denkbeeld van een neu trale gordel tussen oost en west zou vol gens Gaitskell een oplossing kunnen zijn, mits hierover een bevredigend akkoord met de Russen kan wrden bereikt. Toen na Gaitskell de Israëlische Mapai- leider Mosje Sjaret het podium beklom, steeg er uit de zaal een enorm applaus op. De heer Sjaret betoogde dat de crisis in het midden-Oosten onvermijdelijk was, omdat er langzaam maar zeker een onhoudbare toestand langs Israels grenzen was ont staan. De Israëlische regering moest toe slaan om een catastrofe te voorkomen. De derde buitenlandse spreker was de afgevaardigde van de Franse socialistische partij Gerard Jacquet, die de nadruk legde op de internationale socialistische solidari teit. Tenslotte sprak de Belg Henri Fayat over de goede relaties tussen de Belgische De heer J. J. A. Berger kreeg vervolgens het woord voor het uitspreken van een lange rede, waarin hij de standpunten en zienswijzen van de P. v. d. A. inzake de sociaal-economische politiek in ons land en Nederlandse partij, uiteenzette. De P.v.d.A. stelt enerzijds met voldoening vast, dat de industriële produk- tie, de'werkgelegenheid en de inkomens in ons land in de laatste jaren zijn gestegen, maar signaleert aan de andere kant met grote zorg de overbesteding. Maatregelen tegen deze overbesteding zijn derhalve ge boden, waarbij men denkt aan opschorting van de investeringsaftrek, verhoging van Ter gelegenheid van het van 14 tot 19 maart op Aruba te houden Caraibische congres voor geestelijke volksgezondheid zal de postadministratie van de Neder- de vennootschapsbelasting, het strakker I landse Antillen een bijzondere postzegel aanhalen van het bouwvergunningenbeleid en het afremmen van het uitvoeren van projecten in de overheidssectoren. De be perkingen van de consumptieve besteding dienen voor een deel te worden gevonden in de sfeer van de overheid, maar voor een groter deel in de particuliere sfeer onder meer door verhoging van belastingen, prij zen en tarieven. De voorzitter van de Tweede Kamer fractie, mr. J. A. W. Burger, gaf vervolgens een uitvoerige schets van het politieke beeld in Nederland. De uitslag van de jongste Tweede Kamerverkiezingen, zo zei (zonder toeslag) uitgeven. De frankeerwaarde van de zegel be draagt vijftien cent (Antilliaans courant). De verkoopprijs hier te lande bedraagt dertig cent (Nederlands courant). De zegel, welke bij Joh. Enschedé en Zn te Haarlem is gedrukt, is uitgevoerd in de kleuren donker roodachtig bruin en licht geel De estetische verzorging is van de kunstenaar A. van der Vossen te Overveen. De zegel stelt voor een hoofd en boven lichaam van een man uitziende over een landschap, op de achtergrond de zee met een gezichtseinder een stralende opkomen de zon. De zegels zullen van 15 maart aan de filatelistenloketten verkrijgbaar zijn. Telefoon De telefoon rinkelde en ik nam de horen op en zei netjes wie ik was. „Met wie?", riep een gebolsterde manne- stem. Ik zei het nog maar eens. „O", zei de stem, „mag ik Emma even?" „Wie?", vroeg ik. voor alle zekerheid. „Emma", zei de stem. „Ik ken geen Emma", verklaarde ik naar eer en geweten. „Emma", zei de stem geduldig. „Van de wasserij". „Welke wasserij?", vroeg ik onthutst. „De wasserij naast u", legde de stem goedwillig uit. „Er is geen wasserij", zei ik. „Toe nou", zei de stem, „het is toch een kleine moeite. Twintig stappen op z'n hoogst, misschien achttien". „Ik zou ze graag doen", zei ik, „maar er is hier werkelijk geen wasserij". „Ik zeg niet dat u de wasserij bent; ik bedoel de wasserij naast u. Ik wou Emma even spreken". „Er is hier geen Emma", zei ik. „Nee", zei de stem, nu met iets geme lijks, „natuurlijk is ze niet bij u. Dat zou trouwens een mooie boel wezen. Ze is in de wasserij, waar ze hoort". „Maar in welke wasserij dan?" „In de wasserij naast u". „Maar ik zeg u toch, dat er naast me geen wasserij is. U bent verkeerd verbon den". „Luister nou eens", zei de stem redelijk. „Als u. te beroerd bent om aan een een voudig verzoek te voldoen, zeg het dan liever". „Daar ben ik helemaal niet te beroerd voor", zei ik, in mijn eer getast. „Mooi zo", zei de stem gerustgesteld. „Roep dan Emma even". „Maar hoe kan ik dat nou doen? Er is helemaal geen Emma!" „Hoe weet u of er geen Emma is, als u er nog niet geweest bent?", vroeg de stem spits. „Trouwens, u begon met te zeggen, dat er helemaal geen wasserij was". „Die is er ook niet", zei ik. „Hoe kan u dan beweren dat Emma er niet is?", vroeg de stem schamper. „Links van mij hief ik aan. „Nee, rechts", zei de stem. „Dat kan ik zien aan het nummer. De wasserij is op nummer 22". „En ik woon op nummer 12". Nou goed, dan zal het veertig stappen zijn,- vijftig, als u ze klein neemt, daar!" „Maar er is hier in de hele straat geen wasserij", riep ik wanhopig. „Met wie spreek ik?", vroeg de stem. Ik zei het nog maar weer een keertje. „En waar woont u?" Ik onthulde ook dat. „Waarom zegt u dat dan niet meteen", zei de stem boos. „Dan ben ik natuurlijk verkeerd verbonden". Hoor eens evenriep ik verbitterd. Maar hij had al afgebeld. Jac. van der Ster ADVERTENTIE van het vermaarde fabrikaat v. d. Brink en Campman te Laren. 180 x 125 95.— 200 x 140 119. 300 x 200 254. 325 x 225 310.— Kruisstraat 11 Haarlem Telefoon 11491 Drie Nederlandse zakenlieden, die zich door het bevorderen van de commerciële betrekkingen bijzonder verdienstelijk heb ben gemaakt bij het versterken van de tussen de Verenigde Staten en Nederland bestaande vriendschapsband en die vooral de wederzijdse waardering van de be woners dezer landen hebben verhoogd, zijn als eerste Nederlanders voorgedragen voor de Pieter Stuyvesantprijs. Zij zijn mr. A. Delprat, oud- directeur en president-com missaris van de n.v. Stoomvaartmaatschap pij Nederland; ir. F. S. Otten, directeur van de n.v. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven en de heer A. H. van Heek, directeur van de n.v. Rigtersbleek te En schedé. De prijzen, zilveren bokalen naar een ontwerp van de Amerikaanse zilver smid Paul Revere, zullen worden aange boden tijdens een lunch, die op 13 maart zal worden gegeven door de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, de heer Free man Matthews, in zijn ambtswoning in Den Haag. Evenals ontelbare andere woorden is pas oorspronkelijk een Latijns woord, passus, dat via het Frans in het Neder lands is gekomen in de betekenis: schrede. Onder invloed van het werkwoord passen is de betekenis verruimd. Veel al in de verbinding: te pas, komt het woord in talrijke zegswijzen voor. Men zegt dat iets goed te pas komt als men het kan gebruiken, dat iets niet te pas komt, wanneer men het als onbehoorlijk beschouwt, dat iemand slecht te pas is, j wanneer hij zich niet goed voelt. Ook in de betekenis: doortocht vindt men het woord. Men kan iemand de vrije pas geven of hem de pas afsnijden. Uit de oude uitdrukking: op dit pas, waaronder men verstond: op dit ogenblik, ontwik kelde zich de betekenis: kort geleden, ^zoëven. A

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5