HET JONGENSEILAND DE BUIT BINNEN J Pleidooi voor Hongaarse Rakosi in de partijpers 'HACKS" r Verbannen aanhanger schreef het uit Rusland Kort en bondig 4 Solidariteit nodig Huid genezing Vierhonderd Hongaren uit Joegoslavië repatriëren „Liefde is méér waard dan n carrière Indiaas blad critiseerde koningin Elizabeth Premier Nehroe bood zijn verontschuldigingen aan Von Brentano waarschuwt tegen neutraal Duitsland Critiek of) Ollenhauer in Washington Neutraliteitsbeleid deugt niet, zegt Zweeds blad Verontwaardiging over de Russische beschuldiging Belgische onderscheiding voor K. R. van Staal f Agenda voor Haarlem ZATERDAG 9 MAART 195 7 BOEDAPEST (Reuter/AFP) Voor het eerst sinds Matyas Rakosi vorige zomer als secretaris-generaal van de Hongaarse com munistische partij de feitelijke leiding in Hongarije verloor, is donderdag zijn optre den in het openbaar verdedigd. Een van de voormalige medewerkers van Rakosi, Joz- sef Revai, een communist van de „oude garde", schreef in een artikel in het partij blad „Nepszabadsag" getiteld „Wij wensen ideologische zuiverheid", dat, hoewel Ra kosi en andere voormalige leiders „wezen lijke fouten" hebben begaan, de aanvallen op hen vaak „onrechtvaardig" zijn en een dekmantel vormen voor „tegenrevolutie". Het artikel bevat voorts de tot dusver krachtigste aanval op oud-premier Imre Nagy, de voormalige tegenspeler van Ra- KERKELiJK LEVEN Plannen voor N.-Afrika Wie dagelijks zijn krant openslaat komt vrijwel iedere dag weer nieuws over Al gerije tegen. Hij leest van strijd en moei lijkheden. Over de plaats die de kerken in nemen in dit gebied wordt gewoonlijk niets medegedeeld. Daarom willen wij dit in deze rubriek eens doen. Het is alleszins begrijpelijk, dat men zich wel eens heeft afgevraagd hoe de houding der kerken ten aanzien van al wat er in Noord-Afrika geschiedt, nu eigenlijk is. Ja, bij de schaarse berichtgeving hieromtrent zouden we ons kunnen voorstellen, dat er mensen zijn die betwijfelen of de kerken eigenlijk wel een bepaalde houding aanne men. Welnu, deze laatsten kunnen we met onze mededelingen die wij hierover ontvin gen, gerust stellen. Om alle misverstand echter te voorkomen zij voorop gesteld, dat men bij de kerken niet moet zoeken naar afgeronde politieke oplossingen. Om tot een bepaalde houding te komen is in Parijs een bijeenkomst gehouden van ver tegenwoordigers van de protestantse ker ken in Noord-Afrika samen met afge vaardigden van de bond van Franse ker ken. Het doel van deze samenkomst was om in het bijzonder te spreken over de si tuatie in Algerije. Alle mogelijke facetten kwamen aan de orde. Men begon met wast te stellen, dat een vrij groot aantal leden der protestantse kerken Noord-Afrika heeft verlaten. De gebeurtenissen hebben er toe geleid, dat zij zich er niet meer thuis voel den. De omstandigheden leiden er toe, dat het juist nu noodzakelijk is, dat de kerken haar opdracht blijven vervullen, hetgeen wil zeggen, dat met meer nadruk dan ooit getuigd moet worden van Jezus Christus, de Heer van kerk en wereld. Er zal een nauwe samenwerking met de zendingsge nootschappen en ook met niet-protestantse kerken tot stand moeten komen. Al dege nen, die in Afrika zijn gebleven hebben nu een zware verantwoordelijkheid op hun schouders gekregen voor het doen voortbe staan van het kerkelijk leven. Zij moeten er bij hun werk verzekerd van kunnen zijn, dat de elders wonende christenen in hun gebed voortdurend aan hen zullen denken. Nog te veel wordt in het alge meen de kracht der voorbede onderschat. Tijdens de besprekingen werd verder vastgesteld, dat de christelijke kerken in Marokko en Tunesië er beslist op staan en ook wel verwachten, dat de vrijheid van godsdienst overeenkomstig het handvest voor de rechten van de mens, ook in de toekomst gewaarborgd zal zijn. Natuurlijk werd gesproken, over de politieke moeilijk beden van Algerije. Bij hen, die hierbij zo nauw zijn "betrokken gelden deze zeer zwaar. Als kerkelijke vertegenwoordigers was men echter van mening, dat het niet hun zaak was om een bepaalde politieke oplossing van de uitermate ingewikkelde problemen aan de hand te doen. Men vol stond dan ook met uitdrukking te geven aan de hoop, dat de oplossing hiervan ge vonden zal worden op een wijze, waardoor begrippen als gerechtigheid, waardigheid, vrijheid en vrede voor alle inwoners van Algerije ook in de toekomst werkelijkheid zullen zijn. Er zijn in Noord-Afrika zeer belang rijke taken te vervullen op economisch en sociaal gebied. Hierover werd uitvoerig gesproken waarbij men tot de conclusie kwam, dat wat op dit terrein gedaan moet worden, beslist niet alleen kan worden verricht door het moederland Frankrijk, in samenwerking met Marokko, Tunesië en Algerije. De problemen waarom het gaat zijn te ingewikkeld en te veel omvattend. Bodig is, dat een hechte solidariteit tot stand komt tussen landen uit alle wereld delen, waarbij de Europese landen zich ex tra moeten inspannen. Over het probleem sprekend, dat ontstaan is doordat zovele geloofsgenoten tengevolge van de omstan digheden Afrika moesten verlaten, werd opgemerkt, dat in het moederland, waar heen verreweg de meesten zijn vertrokken, de kerken zich tot een nieuwe taak geroe pen moeten voelen. Zij dienen de uitgewe kenen op allerlei wijzen te helpen, waarbij aanvankelijk vooral medewerking moet worden verleend bij het vinden van een nieuwe bestaansmogelijkheid. Het zou intussen beslist onjuist zijn te veronderstellen, dat slechts Noord-Afrika nen naar Frankrijk trekken, andersom komt ook voor. Zo is een aantal jonge Franse christenen, die besloten zijn zich aan de nieuwe levensvoorwaarden aan te passen, naar Afrika gegaan. Dit is een feit, dat de grootste aandacht verdient. De ker ken zien er een versterking en vermeer dering van de getuigeniskracht van het christelijk geloof in. Aan hen moet alle mogelijke steun worden verleend. Het laat ste punt, waarmee men zich bij de bespre kingen in Parijs bezig hield was de plaats, die de in Frankrijk levende Noord-Afrika nen innemen. Ook hier ligt een reeks van problemen. De kerken moéten zich met deze mensen nog ernstiger bezig houden dan zij tot dusverre deden, besloot men. In het bijzonder gaat men van nu af nog eens extra hulp verlenen aan de talrijke jeugd bewegingen en aan de studentenorganisa ties, waarin Noord-Afrikanen zich in Frankrijk hebben verenigd. Het is een hele reeks punten waarover men het eens werd. Juist in de huidige moeilijke omstandigheden zal uitvoering van een en ander vaak op enorm grote problemen stuiten. Desondanks zal men er op kunnen rekenen, dat de kerken er naar zullen streven aan haar roeping getrouw te blijven. kosi. Revai noemde Nagy en zijn volgelin gen „verraders van de werkende klasse" en „voorbereiders en politieke leiders van de tegenrevolutie van oktober". Het Hongaarse publiek ziet in het arti kel een nieuw bewijs dat de communis tische partij steeds meer tot het stalinisme terugkeert. Ook in communistische kringen is men niet bepaald met het artikel ingenomen. Men herinnert er aan, dat Revai evenals andere in ongenade gevallen leiders in ok tober van het vorige jaar naar de Sovjet- Unie is uitgeweken, en men neemt aan, dat hij daar nog verblijft. Genoemde krin gen zien in het artikel een nauwelijks ver bloemde aanval op de regering-Kadar en haar politiek. Naar verluidt, was het stuk van Revai als memorandum op de onlangs gehouden bijeenkomst van het centrale partijcomité ter tafel gebracht. Kadar had het afgewezen en op dezelfde bijeenkomst was een veelbetekenend besluit ge nomen, dat tot dusver geheim was gehou den, namelijk om aan Rakosi en zijn opvol ger Geroe voor vijf jaar en hun uitgewe ken volgelingen gedurende een jaar de toe gang tot Hongarije te ontzeggen. Revai be hoort tot deze groep. Men vraagt zich dan ook af, wie er voor heeft gezorgd, dat het artikel van hem in het partij-orgaan is op genomen. In dit verband stelt men vast, dat de publikatie samenvalt met de aankomst van de nieuwe Russische ambassadeur in Boedapest. De V.S. hebben donderdag de Hongaarse regering ervan beschuldigd, dat zij Hon gaarse burgers heeft laten arresteren, nadat deze een bezoek hadden gebracht aan het Amerikaanse gezantschap te Boedapest. De Hongaarse minister van Buitenland se Zaken heeft donderdag Oostenrijk op nieuw beschuldigd van hulpverlening aan de contra-revolutie in Hongarije, aldus deelt het Hongaarse persbureau MTI mee. Volgens radio-Boedapest zijn te Szolnok drie leiders en verscheidene leden van een „gewapende tegenrevolutionaire organisa tie" gearresteerd, die van plan was op vijf tien maart de dag van de herdenking van de revolutie van 1848 een aanval op de hoofdstad te doen. De organisatie had op verscheidene plaatsen grote hoeveelhe den wapens verborgen, aldus het radio station. ADVERTENTIE Huidzuiverheid-Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol poeder BELGRADO (Reuter) Woensdag zijn 434 Hongaren, die na de Hongaarse op stand naar Joegoslavië waren uitgeweken, naar hun land teruggekeerd onder toe zicht van ambtenaren van de UNO en de Joegoslavische regering. De vluchtelingen, die vrijwillig te ken nen hadden gegeven naar hun land te willen terugkeren, werden te Horgqs aan de Joegoslavisch-Hongaarse grens toever trouwd aan Hongaarse ambtenaren, aldus is van Joegoslavische zijde vernomen. Oostenrijkse cijfers Volgens te Wenen gepubliceerde berich ten zijn slechts 52.000 Hongaarse vluchte lingen in Oostenrijk achtergebleven. Meer dan 118.000 zijn naar het buitenland ge gaan en iets meer dan 4.000 Hongaren zijn vrijwillig naar hun land teruggekeerd. ADVERTENTIE •////////////////W/////////W//W/A zegt AUDREY HEPBURN in het openhartige interview, dat zij op haar Parijse hotelkamer toestond aan de Engelse journaliste Margaret Gardner. „Wat er ook over mijn huwelijk verteld wordt, zonder Mei zou ik me ongelukkig voelen" ver klaart Audrey met nadruk. Nu de grote kleurenfilm OORLOG EN VREDE - waarin zij met groot ta lent de rol van Natasja speelt - in de Nederlandse bioscopen zal wor den vertoond, publiceert Libelle - eenzaam zonder Mei in het nummer van 16 maart - dit EXCLUSIEVE interview, waarin Audrey vertelt over haar werk, haar huwelijk en haar toekomstplannen. Een boeiend en verhelderend ge sprek met een even begaafde als beroemde actrice. Geïllustreerd met de nieuwste, nog niet eerder ge publiceerde foto's van de terecht zo populaire ster. Libelle - Nassauplein 7 - Haarlem NIEUW DELHI/LONDEN (Reuter) Premier Nehroe van India heeft koningin Elizabeth zijn verontschuldigingen aange boden voor het „alle perken te buiten gaande" artikel in de „Economie Review", een blad van de Indiase congrespartij, waarin de vorstin werd aangevallen we gens een rede, die zij tijdens haar bezoek aan Portugal zou hebben uitgesproken. Nehroe zegt in een verklaring dat hij hevig geschokt is bij de lezing van het artikel, dat van bijzonder slechte smaak getuigt. Het is mij gebleken dat het artikel bij afwezigheid van de hoofdredacteur en buiten diens medeweten, is gepubliceerd. Ik betreur de openbaarmaking van dit artikel ten zeerste. Ik ben er vooral over verstoord, dat de naam van de koningin in geding is gebracht en ik bied haar mijn verontschuldigingen hiervoor aan, aldus Nehroe. Volgens Britse regeringsfunctionarissen is de aanval gebaseerd op een redevoering, die het blad abusievelijk aan koningin Elizabeth toeschrijft. Zo stond in het ar tikel „de koningin zei dat de wereld thans zorgwekkender dagen beleeft dan een hal ve eeuw geleden, en dat het beschavings werk dat wij voortzetten niet altijd dat begrip ontmoette, dat gezien de bereikte resultaten terecht verwacht had mogen worden". Deze woorden zijn gesproken door de Portugese president Lopes tijdens een staatsiebanket ter ere van de koningin ADVERTENTIE RENAULT bestelauto's 300 kg. 1000 kg en 1500 kg. Geheel ontworpen op praktijk. Laadruimte tot 9 m3. Prijzen geheel compleet resp. f 4190.—, f 6900.— en 6900.Laag brandstofverbruik. GARAGE DEN HOUT WASHINGTON (Reuter) Dr. Heinrich von Brentano, de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, die op het ogenblik een bezoek aan de Verenigde Staten brengt, heeft op een lunch van de Amerikaanse nationale persclub verklaard, dat voor standers van een neutraal Duitsland blijk geven van een „ontstellend gebrek aan politiek gezond verstand". De vorige week heeft de leider van de Westduitse socialis tische partij, Erich Ollenhauer, aan het eind van zijn bezoek aan de Verenigde Staten op een lunch voor dezelfde pers club een uiteenzetting gegeven van de opvatting van zijn partij van een verenigd Duitsland buiten de NAVO en binnen een veiligheidsstelsel dat Oost en West omvat. Von Brentano betoogde, dat een neutraal Duitsland een pion in de wereldpolitiek zou worden. Zeventig miljoen mensen zouden dan politiek dakloos zijn. Duitsland kan niet geïsoleerd bestaan en zou vrienden moeten zoeken, doch elk samengaan met een ander land zou wantrouwen opwekken bij de andere buurlanden. Een neutraal Duitsland zou slechts kunnen bestaan als het een opportuniteitspolitiek voerde. In ieder geval zou het vacuum vroeg of laat opgevuld worden door een mogendheid die er op uit is het machtsevenwicht te ver- Storen. ATlé Duitsers weten, zo beslöoTRlj, dat zij een integrerend deel zijn van de vrije wereld eb zij zullen zich noöit van de vrije wereld laten scheiden. Gesprek In het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken zijn vertegen woordigers van Groot-Brittannië, Frank rijk, de Verenigde Staten en West-Duits- land besprekingen begonnen over het pro bleem van de Duitse hereniging en de mogelijkheden van een Europees veilig heidssysteem. Men verwacht, dat de be sprekingen tien dagen zullen duren. ADVERTENTIE „O, wat leuk!", riep Bunki. „Echt een eiland om avonturen te beleven!" „Juist!", lachte oom Tripje. „En hoe zouden jullie het nou vinden, als je daar alle drie je vakantie mochten doorbrengen?" Dat hoefde hij eigenlijk niet eens te vragende jongens juichten al van plezier. Mogen we dat", oom Tripje? „Ja", zei oom Tripje. „Morgen gaat de boot, daar mag je dan met een hoop andere jongens op naar Jongenseiland!" 5-6 Van onze correspondent te Stockholm) Het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Russische beschuldiging dat veertien Zweedse agenten in Rusland zou den zijn ontmaskerd en veroordeeld, kort weg absurd genoemd. Vanwaar die be schuldiging? De liberale „Dagens Nyheter", het grootste blad van Scandinavië, noemt de uitdaging zinloos. Indien Rusland Zwe den als vijand beschouwt, is de neutrali teitspolitiek verkeerd, zo zegt het blad, dat steeds voor aansluiting bij de NAVO pleit. Het conservatieve „Svenska Dagbladet" stelt vast, dat de aanklacht slaat op de Baltische landen. De meerderheid van het Zweedse volk zal met vreugde de bevrij ding van deze gebieden zien, zo zegt het blad, maar het wijst er op, dat de minister van Buitenlandse Zaken Unden juist we gens zijn geringe belangstelling voor het lot van deze landen veel critiek moet ver duren. Waarom - zo vraagt Svenska Dag bladet - worden niet alle namen van de veroordeelden, maar slechts de Baltische genoemd en waarom worden er geen bij zonderheden over het proces verstrekt. Dit blad komt tot de tegenovergestelde slot som, dat het propaganda is. Na het gebeu ren in Hongarije en de stroeve reactie op de mededeling, dat de Zweedse diplomaat Wallenberg al jaren geleden in een Mos- kouse gevangenis was overleden, zoekt de Sovjet-Unie toenadering.... door Zweden angst aan te jagen, aldus dit blad. Dc Sovjet-nota spreekt over de werkzaam heden van de Estische vrijheidsraad in Zweden. Het is evenwel dwaas te veronder stellen, dat de Zweedse regering met deze Esten in het geheim in Estland zou wer ken. De bewering, dat de agenten gedeel telijk door Zweedse militairen voor hun illegaal werk zouden zijn opgeleid, is on- vóörstelbahr. De belangrijkste vraag is echter, waarom 't proces tegen deze mannen pas nadat het oordeel is uitgesproken, bekend wordt ge maakt en waarom sluit deze bombastische bekendmaking met de zwakke formulering, dat de Sovjet-Unie hoopt, dat Zweden maatregelen neemt opdat dergelijke werk zaamheden niet meer voorkomen. Rusland heeft Zweden hiermee een duw in de rich ting van de NAVO gegeven. MOSKOU (UP) De Pravda en de Izvestia, de twee belangrijkste Russische kranten, beweren dat de Zweedse inlich tingendienst, in samenwerking met de Amerikaanse, een aantal Zweedse spionnen de Sovjet-Unie heeft binnengesmokkeld. Volgens de Russische bladen hebben de veertien gearresteerde spionnen tijdens de tweede wereldoorlog in strafbataljons van het Duitse leger gediend. De ambassadeur van België in Neder land, baron F. X. J. M. G. van der Straten- Waillet, heeft de onderscheiding van ridder in de kroonorde van België uitgereikt aan de heer K. R. van Staal, algemeen secre taris van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettings tijd en lid van het dagelijks bestuur van het te Brussel gevestigde Internationale comité ter bestrijding van het concentra tiekampsysteem. v.. PROLOOG 1 Het was een ongezellige avond in maart. Het was koud, er waaide een harde wind en de regen sloeg in vlagen neer. Daar het tegen zessen liep en een leger van kantoormensen zich door het nare weer naar huis haastte, was het begrijpelijk, dat verreweg de meesten meer aandacht schonken aan het vasthouden van hun paraplu's om zich tegen de regen te beschermen dan aan het gedrag van hun medemensen. Op dat tijdstip waren er echter maar heel weinig voor bijgangers op Princeworth Square in Londen. En als en kelen van degenen, die er dan nóg waren, toevallig ge keken hadden naar de indrukwekkende auto voor het kantoor van de Great Central Bank, zouden zij vermoe delijk de geüniformeerde chauffeur benijd hebben, die zo rustig en prettig achter zijn stuur zat, onbereikbaar voor regen en wind. Toen de kerkklok zes uur sloeg, gingen de lichten in het bankgebouw plotseling uit en op datzelfde ogenblik stapten twee mannen, gehuld in zware regenjassen, uit een portiek, waar zij hadden staan schuilen, en begaven zich naar de bank. Vrijwel tegelijkertijd verliet een enigszins bejaard man het gebouw. Hij droeg een bos sleutels in de hand en, ofschoon hij zojuist de deur van de bank had afgesloten, stapte het tweetal in regenjassen snel op hem af en een paar tellen later bevonden zij zich gedrieën in het gebouw, waarvan de deur achter hen was dichtgevallen. Twintig minuten lang zat de chauffeur stil achter zijn stuur, toen de deur van de bank opnieuw geopend werd en de twee mannen in regenjas te voorschijn kwamen. Hij opende snel de auto-portieren. Een van de passagiers droeg een kleine platte koffer en de ander een grote actetas. In een wip zat de chauffeur weer achter het stuur en de wagen gleed door het halfduister weg. Dit alles geschiedde zo onopvallend en snel, dat nie mand van het halve dozijn voorbijgangers op het plein, dat dit zag, begreep, dat hij getuige was van een van de grootste bankovervallen, die in jaren in het hartje van Londen was voorgekomen. „Rijd een beetje door, Harry", zij een van de twee regenjassen. „Dat doe ik al", antwoordde de chauffeur. „Ging alles vlot en gemakkelijk?" „Het kon niet beter. We hebben hem Nin zijn kamer opgesloten en hij kan voorlopig geen kwaad doen. Als alles goed gaat, hebben we ongeveer twee uur voor sprong. Kijk even naar een rustig plekje uit, zodra we buiten komen. Dan kunnen we het autonummer veran deren. En dan: vlug naar het huis om de poet te ver bergen!" „Alles?" „Ja, wat dacht je dan?" De baas geeft ons lauw kans. Als het je interesseert: het is een mooie partij biljetten van één pond en van tien shilling, ik denk zo ongeveer twee a driehonderdduizend gulden. Maar we moeten er nog even afblijven. Afwachten hoe de dingen lopen. Nou ja, tenslotte is het veilig genoeg waar wij de boel gaan verbergen", eindigde hij met een half onderdrukt ge lach. „Als je maar goed begrijpt, dat ik een grotere portie krijg dan jullie omdat ik een schuilplaats heb weten te vinden", zei de chauffeur. „O, dacht je dat?" zei de ander sarcastisch. „Jij hebt nogal wat gedaan voor je geld!" „Zo is het", viel de derde man hem bij. „Wij hebben alle beroerde risico gelopen en wij krijgen de slagen als we gepakt worden. En jij zat intussen maar in de wagen en je deed niets. En daarom. „Man hou op", zei de andere regenjas, „als de politie ons te pakken krijgt, zitten we er allemaal in. Maar laat Harry van geluk spreken, dat hij een deel van de buit krijgt, al is het dan wat minder. Overigens doet hij ver standig om er met zijn vingers af te blijven, want an ders", en er klonk nu een dreigende toon in zijn stem, „zou ik liever niet in zijn schoenen staan. Hoor je me, Harry". De chauffeur had kennelijk spijt van wat hij had ge- ■■egd. „Wat dacht je nou, dat ik was?", vroeg hij. De ander lachte ruw en onaangenaam. „Weet je wat ik dacht", zei hij, „aan wat jij zou zijn als je probeerde ons te bezwendelen. Ongeveer een uur later hield de auto stil bij een een zame weg in een woest gedeelte van Buckinghamshire. Harry sprong vlug uit de wagen en opende een sterk verwaarloosde tuinpoort. Een halve minuut later reed hij de auto een verwilderde tuin binnen, welke rondom een zo mogelijk nog meer aan zijn lot overgelaten huis lag. Na de tuinpoort gesloten te hebben, stapte hij de auto weer in en begon met de twee anderen te praten. „Luister, jongens", zei hij. „Ik ben in deze omgeving geboren en ik ken ze beter dan ik een van jullie beiden ken. De laatste twintig jaar heeft dit huis leeg gestaan, omdat de eigenaar het alleen maar wilde verkopen voor een nogal hoge prijs. Nou is-ie dood en zelfs zijn erfge namen hebben al twee jaar geprobeerd het voor elke prijs van de hand te doen. Maar niemand durft het aan. Al die jaren is er nooit een halve cent aan besteed en geen mens wil er om maar een prijs te noemen tienduizend gulden aan uitgeven met de zekerheid, dat hij er nog eens dertigduizend aan besteden moet om het bewoonbaar te maken. De anderen knikten eens en Harry ging voort: „Je ziet, dat de tuin een wildernis is en met het huis is het absoluut hopeloos. Waar kunnen we de poet dus beter verbergen? Zelfs als ze ons grijpen, wat bovendien niet erg onwaarschijnlijk is, kun je je leven erom ver wedden, dat de buit hier nog zou liggen als we er na een paar jaar weer eens naar kwamen kijken". ,,'t Lijkt me niet zo gek", merkte een van de regenjas sen op. „En waar had je gedacht?" „Nou, kom maar mee en zoek het zelf uit", antwoordde Harry. „Ik heb het huis eens goed doorgenomen en er zijn zeker een dozijn bergplaatsen, waar niemand ooit iets zoeken zal, zelfs als iemand zo idioot mocht zijn het huis te kopen. Stoppen we de boel in die ijzeren kist, dan is het geld zo veilig als in de Engelse Bank". „Nou vooruit dan maar. Laat het ons maar eens zién". Uit de Daily Monitor" van de volgende ochtend: „Gisteravond om zes uur is een bijzonder brutale roof overval gepleegd op de Great Central Bank, Princeworth Square Londen. De heer Geoffrey Newstead, administra teur, die als laatste het gebouw verliet, kwam juist de deur uit, toen twee goedgeklede mannen hem tussen zich innamen en, terwijl ze hun revolvers tegen hem aandrukten, hem dwongen naar de bank terug te gaan, waarna ze de deur zorgvuldig sloten. De heer Newstead werd vastgebonden en gekneveld. Met de sleutels, die hij in zijn hand droeg, hadden de heren vervolgens vrij spel. (Wordt vervolgd). Rechterlijke macht. Tot president van de rechtbank te Zutphen is benoemd mr. R. Bichon van IJsselmoode, thans rechter in die rechtbank. Tot rechter in de rechtbank te Amsterdam zijn benoemd mr. H. van Ever- dingen, thans rechter-plaatsvervanger, en mr. F. H. J. ten Kroode, thans substituut-grif fier bij die rechtbank. Tot rechter in de rechtbank te Utrecht is benoemd mr. J. F. J. de Kort, thans substituut-griffier bij de rechtbank te Almelo. Tot griffier van de rechtbank te Amsterdam is benoemd mr. J. W. van die Poel te Oegstgeest. Zeeman omgekomen. De 18-jarige zee man J M Vroegop uit Creil in de N.O.-pol der heeft in de haven van Uddevalla aan de Zweedse westkust een laadboom op het hoofd gekregen. Hij overleed een kwartier later. Het ongeluk gebeurde tijdens het Iaden van het kustvaartuig Sparta" uit Groningen. Het stoffelijk overschot zal met de „Sparta" naar Nederland vervoerd worden. Vrachtauto deugde niet. De Haagse rechtbank heeft een Arnhemse fruitgrossier wegens het doen rijden met een slecht onder houden vrachtauto met aanhangwagen ver oordeeld tot een boete van ƒ210,Van de vrachtwagen met aanhangwagen was op 15 juli 1955 te Rijswijk de koppeling losgegaan, tengevolge waarvan de aanhangwagen in reed op een groepje Haagse straat makers, vanwie één gedood werd en één ernstige kwesturen opliep. De chauffeur van d>e vrachtwagen werd destijds wegens dood door schuld tot 6 weken gevangenisstraf veroordeeld. S.E.R. Tot lid van de Sociaal-Econo mische Raad is in de plaats van prof. dr. I. Samkalden benoemd mevrouw dr. H. Ver- weyJonker en als haar plaatsvervangster mevrouw prof. C. W. Willi: ge PrinsVisser. In de vacature dr. ir. J. G. J. C. Nieuwen- huis, plaatsvervanger van het lid mr. W. Jonker, is benoemd mr. D. van Setten. In de plaats van het lid P. de Vries, die onlangs ontslag heeft genomen, is tot plaatsvervan gend lid benoemd de heer H. Visser. ADVERTENTIE Imp. H. van dan Bosch 4 Co - Posthus 80S4 - Amsterdam ZATERDAG 9 MAART Minerva: „Helena van Troje", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Oklahoma", 14 j., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Blake helpt een handje", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „De blonde heks", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Je kunt het haar niet kwalijk nemen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: Marie Antoinette", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Alarm in de pacific", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Nieuw Neder lands Toneelgezelschap met „Julia", 8 uur. ZONDAG 10 MAART Minerva: „On moonlight bay", alle leeft., 2 en 4.15 uur „Helena van Troje", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Désirée", 14 jaar, 11 u.; „Je kunt het haar niet kwalijk nemen", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het ver loren continent", -11e leeft., 11 uur; „Sissi", allel eeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LuxOr: „De blonde h"ks", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Schwarzwaldmadel", alle leeft., 11 uur; Marie Antoinette", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: „Alarm in de pacific", 14 j„ 2, 4.3Ü, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Koning der melodieën", alle leeftijden, 10.30 uur; „Oklahoma", 14 jaar. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Blake helpt een handje", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Nieuw Nederlands Toneelgezelschap met „Julia", 8 uur. Bakenessergracht 63: Wij- dingsddenst van 't Rozekruizersgenootschap, 10.30 uur. Spruitenbosstraat 9: G. B. Adams houdt evangel isatiedienrt voor Gemeente van Christus, 8 uur. Herenweg 141: Dr. D. J. Bruyn over „Israël en de wederkomst des Heren", 5 uur. Kapel Nieuw Vredenhof: „De man van Isenheim", 7 uur. MAANDAG 11 MAART Minerva: „Picnic", alle leeft., 8.15 uur. Roxy: „Onderwereld van Montmartre". 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Oklahoma", 14 jaar. 1.45, 4.15, 6.15 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi". alle tijftijden, 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Luxor: „De blonde heks", 18 j., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Je kunt het haar niet kwalijk nemen", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 u. Studio: „ITarie Antoinette", 18 j„ 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Alarm in de pacific", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Stadsschouwburg: Nieuw Nederlands Toneelgezelschap met „De vrouw met het rode haar", 8 u.- Begijn hofkapel: Interkerkelijk Evangelisatircomité A. Ramaker over „De grote donor", 8 uur. Zang en Vriendschap: De Grotere Wereld met vragenavoud, 8 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6