Sinteren bij Hoogovens is kitten van stof Nieuwe fabriek zorgt voor 2200 ton voedsel voor de Hoogovens Hotel „Royal" in IJmuiden vrijdag officieel geopend Hartelijk weerzien met drie broers van Belzen aan haven ACHTTIEN MANNEN EN VELE BANDEN Heringa Wathrich 5 VLAGGETJESDAG OP 18 MEI Het ziekenhuisdebat in de Amsterdamse raad De „Eben Haëzer" in IJmuiden Uitblazen Niet op maat Simpel en automatisch Aanbouw Washington wil Spanje in de NAVO doen opnemen Auditorium van Calvijn te Genève wordt hersteld Rijkswaterstaat stelt boeren schadeloos Gloei niet te ver Priktol met deuren Examens Secretaris-conservator „Toneelmuseum" gehuldigd ZATERDAG 9 MAART 1957 DE SILHOUET VAN IJMUIDEN wordt sinds kort in niet geringe mate bepaald door de blanke wolkenkrabber-van-een-schoorsteen, die met zijn 150 meter hoogte aan de westelijke rand van het Hoogoventerrein is verrezen. De paar gebouwen aan zijn brede voet zijn eigenlijk niet eens mee gaan tellen in het totaalbeeld van de noordelijke kanaaloever, maar die witte schoorsteen met des avonds haar drie ringen van lichtjes, is een blikvanger voor een wijde omtrek geworden. Toch vertegenwoordigen de nieuwe gebouwen en die schoorsteen samen een nieuw stuk industrie, dat een belangrijke schakel vormt in de keten tussen afgelegen ijzermijnen en soms even verre afnemers van ijzer en staal. Langs de transportbanden, die schuine lijnen trekken tussen de ver schillende fabrieksgebouwen, glijden namelijk het bruine poeder op en het grove sinter neer. Poeder is niet bruikbaar in een Hoogoven, sinter wel. Ziedaar, heel kort, het bestaansrecht van een sinterinstallatie. Ziedaar ook het nut van achttien mannen, die ronddolen in de stoffige duisternis van een fabriek, welke nog maar kort aan de slag is, maar reecis nu het grauwe uitzicht heeft van een ondergestoven klomp steen, maar de vrucht vormt van een bijzonder vernuftig samenspel van machines. Zij kunnen het met deze achttien mensen stellen en spuwen niettemin elke dag wederom 2200 ton sinter saamgekit ijzerertshoudende stof dus in de richting van de altijd hongerige Hoogovens. De gemeente Velsen en daarmee de ge hele IJmond is sinds vrijdagmiddag een uiterst aantrekkelijk hotel-café-restaurant rijker dat gelegen is in het centrum van de Kennemerlaan te IJmuiden en dat onder de naam „Royal" zeker een begrip zal gaan vormen voor de bevolking van een groot deel van Kennemerland. Tijdens de korte bijeenkomst die aan de officiële opening voorafging heette de heer ir. M. van Maarwijk Kooy de vele aan wezigen, waaronder talloze autoriteiten van harte welkom namens de Amstel-bier- brouwery, die dit bedrijf financieel moge lijk gemaakt heeft. De heer Van Maarwijk roemde daarbij het initiatief van de Vel- sense bevolking, waardoor het mogelijk is geworden dat een dergelijk hotel in de ge meente kon verrijzen en hij sprak de hoop uit dat het hotel zjjn bijdrage kon leveren in de verdere ontwikkeling van het gehele IJmond-gebied. De burgemeester van de gemeente Vel sen, mr. M. M. Kwint, gaf in zijn rede toe dat er in Velsen inderdaad gedurende de afgelopen jaren bijzonder hard gewerkt is door de gehele bevolking, waarbij hij als voorbeeld de zesduizend sinds de oorlog gereed gekomen woningen noemde. Voorts wees mr. Kwint op het rapport van de commissie die zich bezig heeft gehouden met de ontwikkeling van IJmuiden als bad plaats. Mr. Kwint verklaarde vervolgens het hotel „Royal" voor geopend, waarna de ge nodigden in de gelegenheid gesteld werden het gehele bedrijf tot in alle uithoeken te bezichtigen. Van de vele aanwezigen willen wij nog noemen de heer J. W. A. van Westerhoven die „Ons Belang", de vereni ging van koffiehuishouders in Kennemer land, vertegenwoordigde, de heer mr. W. P. A. van Voorst van Beest, de adjunct-direc teur van de Amstel-brouwerij en de heer J. F. Staal, een zeer bekend hotelier uit de hoofdstad. Het hotel zelf, dat ontworpen is door de Santpoortse architect de heer W. H. J. Hoo semans en dat is uitgevoerd door het aan nemingsbedrijf Bulters uit Heemstede, is in geheel strakke lijn opgetrokken. Ook het interieur, dat Verzorgd werd door de Het groots opgezette hotel dat een waardige plaats inneemt in de Kennemerlaan te IJmuiden. binnenhuisarchitect Schönau met mede werking van „Nederland" te IJmuiden, is daarbij aangepast. De Amsterdamse raad is niet tot een be sluit gekomen betreffende enerzijds het plan van B. en W. om het Wilhelmina Gasthuis te verbouwen tot academisch ziekenhuis en de stichting van een alge meen ziekenhuis in tuinstad-Slotervaart en anderzijds het plan van het raadslid dr. B. Sajet, dat de bouw van een medisch- academisch centrum beoogt aan de peri ferie van de stad, terwijl het Wilhelmina- gasthuis dan algemeen ziekenhuis zou worden. Wethouder mr. In 't veld betoogde dat op het W.G.-terrein een hypermodern ziekenhuis tot stand gebracht zal worden, volkomen verantwoord en beantwoordend aan de nieuwste inzichten in binnen- en buitenland. Welbewust is het standpunt ingenomen dat het academisch ziekenhuis van beperkte omvang zal zijn; B. en W. betreuren eigenlijk al de grootte met 1600 bedden. Mr. In 't Veld noemde het een wel daad, als over tien jaar begonnen kan wor den aan de sloop van ongeveer 1500 huizen en bedrijfsruimten in de Kinkerbuurt - nodig voor de uitbreiding van het W.G. als het academisch ziekenhuis wordt. Hij gaf de volgende prognose van de werkzaam heden: in de eerste periode van vijf jaar worden op het W.G.-terrein drie preklini sche instituten gebouwd en de kinderkli niek. Over negen jaar zijn de universitaire klinieken van het Binnen-gasthuis naar het W.G. overgebracht en zijn de nieuwe keu ken en het zusterhuis tot stand gekomen, terwijl dan begonnen is met de bouw van het algemene ziekenhuis in tuinstad-Sloter vaart. Over elf jaar is het Binnengasthuis ontruimd en overgebracht naar het Wil- helminagasthuis. De eerste tien jaar is een investering nodig van 6 miljoen, de vol gende tien jaar het dubbele. Over twee weken zal de raad repliceren. De transportkoker naar het hoogste gedeelte van de fabriek bevat de aan- voerband, links op de voorgrond de aanvoerplaats der grondstoffen en de kooksbrekerij met de bevoorradings band voor de bunkers (de brede koker) HERDENKING VAN PIJPER Het Werkcomité Willem Pijperherden king heeft uit particulier bezit en met me dewerking van de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag, de Openbare Muziekbiblio theek in Amsterdam en de stichting „Do- nemus" voldoende materiaal ter beschik king gekregen voor het inrichten van een kleine Willem Pijper-tentoonstelling. Deze expositie wordt gehouden in het Stedelijk Museum in Amsterdam van 15 tot en met 25 maart. Het verhaal is even indrukwekkend als de weg, die bijvoorbeeld het fijne ijzererts uit Algerië, dat bij „ijzervreters" bekend staat als „Alquife fijn", moet afleggen, voor het in de muil van een der Hoogovens gestopt kan worden en de Hoogovenchef kan zeggen „Dat is vuistgroot goed, dat kan ik gebruiken". Een Hoogoven slikt namelijk niet alles. Als er zeer fijn erts in gestopt zou worden, blies die enorme kachel het er aan de bovenkant weer handig uit. Vroeger, voor de sinterinstallatie verrezen was, moesten Hoogovens dan ook bepaalde soorten stof- erts afwijzen voor hun produktie en toen bleek, dat de stofertsen vaak een aantrek kelijk hoog ijzergehalte bezitten, heeft men het geprobeerd met het briketteren van dat stof. Het sinteren is echter veel voordeliger dan het-in-briketten-persen, want het aanrakingsoppervlak van zo'n sinter zie de produkten van een gewone kachel is door de sponsachtige struktuur uiteraard veel groter dan een stuk briket of een klomp ijzererts. Dit is het principe. Men neme dus poedererts, make dat iet wat vochtig, werpe het op een lopende band, waar een felle steekvlam boven brandt en ziet: aan het eind van de band is een juweel van een sintermassa ont staan, die via een zeef en een breker'de onbruikbare kleine en onhandelbare grote stukken afscheidt en aldus een ideaal dieet voor een Hoogoven oplevert. Door reductie en door het langsjagen van gassen maakt een Hoogoven uit erts vloeibaar ruwijzer. Kleine stukjes erts hebben betere kansen dan grote brokken, te kleine stukjes vliegen echter „de schoorsteen" uit. Zo'n 8 mm of iets meer is ideaal, maar de mijnen leveren nu een maal niet „op maat" en als dat al zou ge beuren werd de onontbeerlijke grondstof voor een ijzer- en staalindustrie onduld baar duur. Dus verandert men het erts zelf in stukjes gestolde spons. Het afval van de Hoogovens en van di verse andere bedrijven, zoals het pyriet- as dat bij de zwavelzuur-afscheiding vrij komt, is allemaal te sinteren en dus prima te gebruiken. Daar bovendien de wereld voorraad fijn-erts veel groter is dan die aan stuk-erts en de Hoogovens elke dag een 3000 ton vragen, is het duidelijk, dat de sinterinstallatie naar nut al dubbel en dwars heeft bewezen. Het is in wezen een heel simpele be werking, die daar binnen in de vierkante fabrieksgebouwen gebeurt en waarvan slechts een grijze rookpluim uit de beton nen schoorsteen aan de buitenkant het be staan verraadt. De lopende sinterband krijgt uit een batterij van 15 trechter vormige bunkers, die boven een voedings band zijn gebouwd en die op hun beurt van boven af door een andere band wor den gevuld men is bepaald niet bande loos te werk gegaan haar nauwkeurig gedoseerde mengsel van erts en fijnge- gruisd kooks, dat volautomatisch op deze Na de gloeiende band moet de sinter worden afgekoeld. Een logge priktol met vele deuren aan de buitenkant de sin- terkoeler draait bijna onzichtbaar- langzaam rond en krijgt een stevige koele storm door haar ingewanden, die gevuld zijn met nog hete sintermassa. Als één compartiment gekoeld is, opent de deur zich en stort de donkergrijze lading rate lend op alweer een lopende band, die naar een zeef loopt. Kleingoed valt daar onverbiddelijk door de mand, maar is vol strekt geen afval geworden, want het gaat retour en kan als onderlaag op de sinter band dienst doen om te voorkomen, dat het kooks-erts-mengsel door de gleuven in deze band zakt. Die retour-sinter is een beetje buiten spel, maar niettemin zeer nuttig. Het is zo goed als zeker dat de helft van de Nederlandse haringvloot op dinsdag 21 mei zal uitvaren, een week later gevolgd door het tweede gedeelte. De Redersver eniging voor de Nederlandse haringvisserij i heeft althans een advies van deze strek- i king uitgebracht aan het Produktschap voor Visserljprodukten, dat de datum van het uitvaren ter haringvisserij in een ver ordening moet vastleggen. Het comité vlaggetjesdag Scheveningen, dat dezer dagen zijn eerste bijeenkomst heeft gehouden, houdt met het oog op het advies van de redersvereniging rekening met de viering van vlaggetjesdag op zater dag 18 mei. Óp deze eerste bijeenkomst is een algemene gedachtenwisseling gehou den over het voor vlaggetjesdag op te stel len programma. Enkele commissies zijn ingesteld om de verschillende onderdelen van het voorlopige werkprogramma onder ogen te zien. Wel staat vast, dat ook dit jaar weer een vlootschouw een belangrijk onderdeel van het programma zal vormen. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken tracht „een klimaat te scheppen, dat gunstig is voor de toetreding van Spanje tot de NAVO". Onderminister Hill ver klaart in een brief aan de voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen, dat het „State Department" er geen bezwaar tegen heeft, als het Con gres een resolutie aanvaardt, waarin het zich voor toelating van Spanje tot de NAVO verklaart. Dit vereist echter een „verdere verbetering van de betrekkingen tussen Spanje en zekere NAVO-landen" aldus Hill. Het accent van de Vlaggetjesdagviering valt dit jaar op IJmuiden. De commissie Vlaggetjesdagviering te IJmuiden heeft al enige malen vergaderd en plannen opge steld, maar wil hierover nog geen mede delingen doen. Wel staat het vast dat de optocht van de Velsense verenigingen uit het traditionele programma op de een of andere wijze weer zal worden gehouden. Zoals bekend wensten tal van vereni gingen bij de bespreking van de Vlagge tjesdagviering te IJmuiden van vorig jaar een geheel andere opzet, vooral ten aan zien van de optocht, daar zij anders hun medewerking niet meer wensten te ver lenen. Onder meer vroeg men meer medewer king van het IJmuidense en Katwijkse bedrijfsleven. De commissie deed de toe zegging om een en ander onder ogen te zien. GENEVE (ANP) Waarschijnlijk zal men deze maand beginnen met de herstel werkzaamheden aan het Auditoire de Cal vin'de Genève, het gebouw waar Calvijn zijn voordrachten hield. De totale kosten van de restauratie bedragen ruim een half miljoen gulden, waarvan het grootste deel reeds bijeen is. De stad en het kanton Ge nève hebben honderdduizend gulden bij gedragen. Het is de bedoeling, dat het auditorium als internationaal centrum zal dienen. Een aantal buitenlandse gemeen ten in Genève, waaronder ook de Neder landse, zal als het gebouw klaar is, haar kerkdiensten hier houden. Thans moeten wij vernemen, dat het particuliere bedrijfsleven in de visserij sector niet bereid is om bij te springen. Hierop wenste men geen commentaar te verstrekken van de zijde der commissie. De commissie Vlaggetjesdagviering IJ muiden werd vorig jaar wel met zeven personen uitgebreid. Uit IJmuiden kwamen er bij de heer W. Meijboom, secretaris van de Redersvereniging; P. J. Verwaijen, di recteur van de Visserijschool; T. Struik mans, penningmeester van IJmuidens Bloei en M. Roos, voorzitter van IJmui dens Bloei. Uit Katwijk worden de vergaderingen van de commissie nu bijgewoond door drie reders-handelaren, de heren J. Parlevliet, A. Ouwehand en J. Parlevliet. Met de 150 meter hoge schoorsteen, die een zware ventilator als extra steuntje heeft, vormt het complex van de sinterinstallatiè een onmisbare aan winst in het Hoogovengeheel. Tijdens een vrijdagavond gehouden ver- radering van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond heeft de voorzitter, de heer M. Markerink meegedeeld, dat Rijks waterstaat een bedrag van f 54.000 be schikbaar heeft gesteld om uit te keren aan de boeren, die schade hebben door het pompen voor de tunnelwerkzaamheden op de zuidelijke kanaaloever. Dit bedrag komt grotendeels die boeren ten, goede wiens landerijen in de Meer- weide liggen en die door de tunnelwerk zaamheden veel last van droogte hebben gehad. Men hoopte dat dit bedrag zo spoedig mogelijk gan de betrokkenen zou worden uitbetaald. band wordt geschud door een heen en weer gaande „vuiler", die voor een mooi glad laagje zorgt. Dat gladde laagje rolt niets vermoedend een vurige poort van oliebanden binnen, die het mengsel aan de bovepkant doen gloeien maar méér vooral niet. De lengte van de transportband is zo uitge kiend, dat de gloeiing aan het einde ook de onderkant van het laagje heeft bereikt sterke zuigmonden aan de onderkant van dé sinterband helpen hier een handje bij en dat dan de sintering volkomen is. Het lijkt een grof en vuil werkje, maar het is in wezen een nauwkeurige en zeer gevoelige zaak: als de kruidenier aan de vijftien bunkers niet de goede verhouding mengt (het gaat allemaal automatisch en met ingenieuze zelf-regelende banden en een „denkende" weegschaal) of als de kachel boven de band te heet of te koud is, loopt de zaak aanzienlijk in het hon derd. DE DRIE VERMOEIDE BROERS Van Belzen zijn vrijdagmiddag omstreeks half zes in de IJmuidense Vissershaven teruggekeerd met hun kotter „Eben Haëzer", de IJM. 23. Vele vrienden, familieleden en allen, die deze garnalenvissers van nabij aan de havenkant kennen, waren naar de kop van de Vissershaven gekomen om de sloep, begeleid door de motorreddingboot „Neeltje Jacoba" te zien binnenkomen. Met de nationale vlag en het oranjedoek met de IJ in de mast werd de gedurende drie dagen verloren gewaande kotter achter in de haven gebracht, waar het bij de steiger tegenover het dok een hartelijk weerzien werd, vooral tussen schipper Jo van Belzen en zijn verloofde uit IJmuiden, Tiny Bakker. Schipper Barend van der Ree van de IJM. 249 „Adrianus" kon daarbij tevreden glimlachen. Hij was het, die de „Eben Haëzer" vrijdagmiddag omstreeks vier uur eindelijk op acht mijl ten noordwesten van IJmuiden na het optrekken van de dichte mist, die vier dagen boven de Noordzee heeft gehangen, aantrof. De drie broers waren toen al onderweg naar IJmuiden. Op de vloed en bij een licht briesje hadden zij het anker gelicht om te trachten zeilend de thuishaven te bereiken. Uiteraard was het drietal nogal ver baasd over al deze belangstelling, al kon den ze zich goed indenken, dat men on gerust was geweest over hun uitblijven. „Wat een drukte, hè", was de eerste reac tie van schipper Jo van Belzen tot zijn broer Klaas, toen het scheepje werd afge meerd naast het vlootje aan de steiger. Jo van Belzen sprong als eerste over en werd er op het naastliggende schip met een omhelzing begroet door zijn verloofde. De drie broers hadden daarna talloze han den te drukken van degenen, die de afge lopen dagen intens hadden meegeleefd met de lotgevallen van de IJM 23. Onrust door mist Rustig heeft schipper Van Belzen ons daarna op de voorplecht van zijn kotter van de belevenissen sinds dinsdagmorgen vroeg verteld. Naar zijn mening zou zeker niet een dergelijke grote ongerustheid veroorzaakt zijn, wanneer de mist niet vier dagen lang had geduurd. Zij vermoedden allicht dat er naar hun scheepje werd gezocht, maar zij konden zich daar ook indenken, dat dit opsporingswerk geen resultaat zou heb ben, omdat het zoeken was naar een speld in een hooiberg. Laatste trekje Dinsdagmorgen vroeg was de IJM 21, al dus ging schipper Van Belzen verder, met de laatste trek op de garnaal bezig. De kotter lag aan het net te trekken op een wat drogere plek, dan de garnalenvissers van IJmuiden gewoon zijn te bevissen. Hierdoor is het verklaarbaar, dat de col- lega-kottervissers de IJM 23 in de nacht van maandag op dinsdag mede door de mist uit het oog zijn verloren. De trek had ongeveer een uur geduurd, toen de kracht uit de motor van de „Eben Haëzer wegviel. Jo van Belzen is in de kleine motorkamer gekropen en moest vaststellen, dat de koelwaterleiding kapot was. Hij trachtte de leiding met asbest te ver pakken, maar toen hij daarin geslaagd was, bleek bovendien, dat de oliedruk was weggevallen. Doordat zout water in het carter was gekomen, was de olie stroop geworden en raakten ook alle leidingen verstopt. Het begon er donker uit te zien. Vooral toen de mist dinsdagmorgen dich ter werd. Mist trok niet op De gebroeders Van Belzen lieten het an ker vallen, nadat het scheepje inmiddels iets om de zuid was gedreven en hebben al het mogelijke gedaan om de motor weer op gang te krijgen. Vergeefs. Aan dek heb ben zij zich daarna bezig gehouden met het zeven van de vangst garnalen, die uit ongeveer 100 kg bestond. Dat alles in de hoop, dat de mist in de loop van de dag wel zou optrekken en een andere kotter van de rederij v. d. Ree hen zou zien en opslepen naar IJmuiden. Duitse „Palma" erbij De mist bleef echter; de gehele dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdagmorgen. Woensdagmiddag kwam de kleine Duitse tanker ..Palma" toen in hun nabijheid. Op hun signalen kwam de Duitser naderbij, De gebroeders Van Belzen bij hun aankomst te IJmuiden. waarop schipper Van Belzen de situatie heeft uiteengezet. De kapitein' zorgde voor brood, melk en een slof sigaretten en zeg de toe Scheveningen-Radio te waarschu wen. Op hun beurt voorzagen de drie broers de opvarenden van de „Palma" van een mandje vis. Van Belzen betwijfelde gistermiddag of de kapitein een juiste positie heeft door gegeven. Volgens hem lagen zij noorde lijker voor anker dan twintig mijl west ten zuiden van IJmuiden. Hij had de aan geboden sleephulp van de hand gewezen, omdat de hoop op spoedig optrekken van de mist bleef bestaan en hij tevens een tikje huiverig was voor de manoeuvres van de Duitser, die met het berghout bo ven op de kleine kotter lag. Verjaardagen De broers Van Belzen verlangden gis termiddag bij aankomst naar een stevige maaltijd en zochten na het gesprek dan ook vrijwel onmiddellijk de wal op om zich bij de familie Bakker aan de Rijke straat 11 te goed te doen. Er waren veel bloemen en er kwam heel wat bezoek voor het drietal. Vandaag en morgen is het voor hen een dubbel feest; Jan en Klaas vieren dit weekeinde beiden hun verjaardag. ADVERTENTIE AMSTERDAM (Gem. Universiteit): Be vorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: „Enige onderzoekingen over het richtinghoren" de heer R. A. van der Veer te Drachten,. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten: mejuffrouw M. Goudsmit en die heren H. Went en W. P. Boer ma. Amsterdam. DELFT: Geslaagd voor het inigenieurs- examen voor bouwkundig ingenieur F. Groot, Purmerend; H. A. Tielman, 's-Gra- venhgae; C. J. Wagenaar, Gouda; voor het kandidaatsexamen bouwkundig ingenieur: J. W. du Pon te Haarlem. GRONINGEN: Geslaagd voor het arts examen eerste gedeelte: mejuffrouw D. M. van der Borst, Amersfoort. Bevorderd tot arts: J. de Boer, Leeuwarden; J. E. Vogelen zang, Groningen. LEIDEN: Doctoraalexamen rechten: Mej. A. A. Wobe, Heerlen; mevrouw R. M. Haas Berger, Dordrecht; P. van der Heide, Voor burg. Kandidaatsexamen Engelse taal- en letterkunde; F. H. J. de L jede, Schiedam. (ADVERTENTlEi Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Vrijdagochtend heeft de Amsterdamse wethouder voor Kunstzaken mr. A. de Roos in een bijzondere bestuursvergadering van de vereniging „Het Toneelmuseum" de secretaris-conservator, de heer J. M. Cof- feng, gehuldigd ter gelegenheid van diens zeventigste verjaardag en hem namens het stadsbestuur de erepenning van de hoofd stad in brons overhandigd. De Hoogovens gebruiken voor de vul ling van hun ijzerproducenten al veertig percent sinter. Dat zal op den duur wel worden uitgebreid, want deze eerste sinter installatie kan er vrij gemakkelijk een tweelingzusje naast krijgen en een derde is dan nog maar sinterspel. Ligt dat nog in een verre toekomst, naderbij is wellicht de aanleg van een directe transportband van de nieuwe installatie naar de Hoog oven IV, de knaap, die al een aardig eind boven de grond is en die door het onver wacht uitvallen van Hoogoven III met spoed wordt afgebouwd. Zulk een „directe verbinding" heeft het voordeel van minder verkruimeling van de sinter onderweg en een gelijkmatiger aanvoer. Maar nu al kan de Hoogovenchef per manent de duim opsteken en zeggen: „Het is in orde met het erts". Hij dankt het aan vier ploegen van achttien werkers, die de sinterfabriek onder leiding van de heer J. M. Maes bemannen en haast niet meer terug t.e vinden zijn in de steile kokers vande transportbarden, langs de mengers of bij de bunkers. Ze worden ook zó vuil van het neerdwarre lende stof. dat ze te gen de doraker-best®- ven wanden en vloe ren nauwelijks te herkennen zijn. Maar ze bestaan. Hun stemmen klinken soms spookachtig door die fabrieksra- dio, als het om com mando's gaat.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7