ToGebKof Ruyirr Kennemer Lantaarn „Des konings pruik en een afscheid van gisteren Uw bril klaar terwijl u wacht Fascinerend Beverwijk Kolder Partisanen Sensatie Opera DE BEURS Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs van 4 tot en met 8 maart Burgerlijke Stand van Beverwijk „De jeugd vliegt uit Andere Hitchcock Hervormde toneelgroep met „Westerman en Zoon" L DE BOER - SVir. Opticien IJmond-damtitel voor Tielrooy Actief jaar voor de UW OLD CLOTHES NEW Medische verzorging tijdens weekeinde Onder uwen neus - een weldaad - Krassend rijden J/oethal en vondst Die taal Ponten en voorrang ZATERDAG 9 MAART 1957 „Moordend lood" (Thalia, vrijdag tot en met zondag). In de uitstekende western „Moordend lood" speelt Glenn Ford op fascinerende wijze de man George Kelby, die door zijn vader werd getraind tot de snelste schutter ter wereld, maar die het lef mist om een revolverheld te zijn. In zijn jeugd liep hij zelfs weg uit een gevecht, waarbij zijn vader sneuvelde. Dit kwelt zijn geweten en in het geheim blijft hij met zijn revolver oefenen, de erfenis van zijn vader, die hem blijft beheersen tot in het ziekelijke. De man die zich de snel ste schutter waant is Vinnie Harold, een brute rover; ook hij is een beetje gestoord, want hij zoekt het gevecht met elke snelle schutter om zich te bewijzen dat hij beter is dan de man, waarmee zijn vrouw er lang geleden vandoor is gegaan. Uiteinde lijk ontmoeten elkaar de bange Kelby en de brute Harold. „Moordend lood" is een voortreffelijke, zeer spannende film, waar in van de elementen van de gooi-smijt-en- schiet-Western alleen het panaorama is ge handhaafd. Glenn Ford maakt van de rol van de bange Kelby een creatie. „Artiesten en modellen". (Kennemer- theater, van vrijdag tot en met zondag) Als Dean Martin en Jerry Lewis op het filmdoek verschijnen, kan men een grote hoeveelheid kolder verwachten. In deze film viert de dwaasheid hoogtij, maar ook breekt nu en dan de humor door. Er wordt bijvoorbeeld heerlijk de draak gestoken met de Amerikaanse beeldromans, met goedkope Freudiaanse begrippen en om de jeugd bezorgde psychologen. Aan vankelijk dreigen Jerry en Dean te mis lukken als tekenaar en schrijver. Eerst is de een verslaafd aan beeldromans, maar als hij van zijn dwalingen is teruggekeerd, blijkt de ander zich nog drukker bezig te houden met het schrijven van zeer lugubere beeldromans, die hij uit de mond van zijn vriend tijdens diens dromen heeft opge tekend. Er verschijnen voor Dean en Jerry aantrekkelijke dames, maar hun amou reuze toenaderingen dreigen verstoord te worden door een bende, die achter een scheikundige formule aanjaagt. Deze for mule heeft de aan beeldromans verslaafde Jerry in zijn dromen uitgeschreeuwd en zijn vriend heeft haar prompt genoteerd. Een ontvoering tijdens een artiestenbal doet de spanning stijgen, maar als de ont voerders zijn ontmaskerd is het eindelijk de tijd voor Dean en Jerry de aanbeden meisjes in de armen te sluiten. „Een keerde niet terug" (L u x o r theater, vrijdag tot en met zondag) Majoor Steve Pitt van de Amerikaanse luchtmacht is in 1944 op Corsica gestationeerd en voert daar bombardementen uit boven Italië om de verbindingswegen der vijandelijke le gers te verbreken en het pad te effenen voor de geallieerde opmars. Tijdens een aanval wordt hij neergeschoten. Hij weet aan zijn vervolgers te ontkomen door hulp van Nina, een knappe Italiaanse, die lid is van een partisanengroep. Zij neemt hem mee naar het hoofdkwartier in de bergen, waar hij aanvankelijk met wantrouwen wordt ontvangen. Bruno, de guerillastrij- der, wil Steve slechts helpen, als hij het juiste tijdstip gekomen acht. Aldus moet Steve lange tijd wachten, aleer hij weer naar zijn basis kan terugkeren en neemt deel aan enkele overvallen op Duitse vrachtauto's. Al spoedig worden Nina en Steve verliefd op elkaar, zeer tot ongenoe gen van Aldo. Bruno en zijn mannen vin den dan een bevoorradingsdepot, dat zij van plan zijn te vernietigen. Het depot vliegt de lucht in, waarbij Bruno sneuvelt. Met behulp van een priester wordt Steve clandestien weer naar Corsica gebracht. Na de oorlog keert hij terug naar Italië om er met Nina te trouwen, die nog steeds op hem wacht. Zondagmiddag wordt vertoond „Aladdin en zijn lamp". dag bijzonder genieten van de film „Tos- ca", want aan de zang en muziek is de uiterste zorg besteed. Voor het vervaar digen van deze film naar een in 1900 ge schreven werk van Giacomo Puccini, heeft de regisseur Carmine Gallome zich de medewerking weten te verzekeren van be kende Italiaanse zangers en zangeressen. Men ziet en hoort Franca Duval als Tosca, Franco Corelli als Cavaradossi en Alfro Poli als Scarpia. Voorts het orkest en het koor van het Opera-theater van Rome. „Stalen Jungle" (W. B. - theater, zon dag en maandag). Ditmaal is het de onder wereld zelf, die aaan het woord komt in een verhaal vol bloedige verschrikking. Hoe het aan de zelfkant der samenleving wel is, leert men vrij geforceerd, kennen. Er is wel een dosis hardheid voor nodig om in deze geschiedenis op te gaan, die nogal eens speculeert op ongezonde senti menten en van sensatie niet verstoken is. Liefhebbers van de opera zullen in L u x o r van maandag tot en met woens- AMSTERDAM Er heerste gisteren een gedrukte stem ming op het Damrak ten gevolge van de teleurstellende slotkoersen uit New York, die weer het gevolg waren van de berich ten dat de Standard Oil of New Jersey en de Standard Oil California tot uitgifte van shares zijn overgegaan. Koninklijke Olies, gisteren nog ƒ1.- boven New Yorkse pari teit, lagen gisteren verlaten op een koers van 167.70, ongeveer 1.75 lager dan donderdag. Parijs en Brussel lieten in dit fonds verstek gaan en van publieke zijde was er geen belangstelling in verband met het weekeinde. Philips 1 punt lager op 251V2. Unilever zwak op 363 (3661/»). AKU was aan de flauwe kant op berich ten van prijsverlaging der rayongarens in Amerika, waardoor de American Enka ge troffen wordt. De AKU heeft grote belan gen in de American Enka. Geopend werd op 196'/2, waarna het fonds inzakte tot 195 om te sluiten op 196. De handel was echter gering. Scheepvaarten waren verdeeld met weinig verschil in koers van de vorige dag. Staatsfondsen bleven heel kalm en waren bij opening prijshoudend, maar tegen het slot kwamen iets lagere koersen wegens lichtelijk aanbod. Cultures waren over de gehele linie een punt verder in reactie. Billiton was vast (advieskoers 235-240) (232) op concessie-overeenkomst van Portu gese regering met de Billitoi. over het zoe ken naar en het exploiteren van de bauxiet - reserves in Angola en Guinea. Gisteren was 't de eerste dag van de claimhandel van brouwerij d'Oranjeboom. Advieskoers 40 a 50 per claim. Prolongatie 3K pet. (ANP) NEW YORK Door normale weekend-invloeden moes ten de meeste aandelen vrijdag fracties prijsgeven; één dollar of meer daalden en kele fondsen in de scheepsbouw-, metaal-, olie-, chemische- en vliegtuig-groepen. De omzet van 1.630.000„aandelen was..de ge ringste van de week en 200.000 lager dan die van donderdag. Beluchtheid voor maatregelen ter be perking van de regeringsuitgaven veroor zaakte enige verkoop. Vrees voor inkrim ping van het regerings-scheepsbouwpro- gramma werd weerspiegeld in de dalingen van twee of meer dollar bij Newport News, New York Ship en American Shipbuilding. Door een daling van drie dollar bij Uni ted Aircraft werd de vliegtuiggroep on gunstig beïnvloed en zakte het industrieel gemiddelde. Curtiss-Wright, Glenn Martin en General Dynamics daalden ongeveer een dollar. De dalingen bij de olies bedroegen onge veer een dollar bij Getty, Philips, Gulf en Cities Service, terwijl voor de Sun daar entegen een stijging van twee dollar werd genoteerd. Het dalende koersverloop werd door de handel beschouwd als een normale reactie op stijgende ontwikkeling tijdens verschil lende beursdagen deze week. Het industriegemiddelde sloot 2,54 lager op 471,63; dat voor spoorwegen 0,55 lager op 142,72 en openbare nutsbedrijven 0,56 lager op 70,74 (UP). Laagste Hoogste koers koers Alg Kunstzijde Unie 195*/® 202V4 Van Berkel's Patent I79 171'/s Van Gelder Zonen i89 1"! Kon. Ned Hoogovens2951/4 300 Ned. Kabelfabriek 282 279 Philips 259 253V4 Unilever 892 897 Wilton-Fijenoord 214'/« 217'/2 Kon. Petroleum 167,30 169,80 Holland-Amerika Lijn 169 I68V2 Kon. Ned. Stoomboot Mij 155 156 4 Ned. Scheepvaart Unie 199 I72^2 Van Ommeren 27^/2 Amsterdam Rubber 75/4 89 HV.A92 94</2 Ver. Deli Maatschappijen 99 A 99 3J4°/o Staffellening 1947 89'/s 90Vs 3°/o Invest, cert. Nederland 92s/i« 92'It 3°/o Nederland 196264 92''8 92''2 Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 9.011.488, Deze week (voorl.) Aandelen 8.521.856, Vrijdag 8 maart 1957 laatste koersverschil tijdvak t.o.v. 1 maart 196V4 170 189 295V4 262 - 25U/e 3637/s 2147/s 167,75 I66V4 4 55 1717/s 279V2 77 92V4 93V2 90Vs 927/i« 92s/i« 6V4 1/2 3'/t 43/4 5 37/s V4 2 5/s 0,70 >/4 IIV2 »/b U/2 U/4 5V4 5V2 U/4 Va »/s! Obligaties 9.335.487,- Obligaties 11.588.487,- GEBOREN: Henriëtte C. M., d. v. J. J. T. Donkers en A. M. Bierman; Leonardus J. G„ z. v. T. Dekker en J. J. Bergen; Olga, d. v. J. Broekhuijzen en A. Doze; Jerome R., z. v. A Portier en B. C. F. Erentreich; Hendricus T z v C Jongbloed en A. A. Teeuwen; Wilhelmio-a M„ d. v. H. C. Koelemeij en A. Pieters; Teunis W. N., z. v. H. J. Visser en I. W. de Jong; Gijsberdama J. C., d. v. A. f. Gouweleeuw en C. M. H. Nijssen. GEHUWD' P. A. Sohoorl en C. P. Rutten; B Hagen en H. C. van der Kamp; C. Huis man en P. H. van Eek; T. P. Bnujns en C. A. de Nijs; C. J. Docter en G. J. Bruijns. OVERLEDEN; M. Moolenaars, oud 59 j.; L. C. van Loon, oud 63 j., echtg. v. A. van Aken- H J W. Waterbeek, oud 86 wed. v A 'c 'Ooms; M. Rambing, oud 76 jaren, eohtg. v. M. W. G. Kennedy van Dam. ADVERTENTIE maakt een tocht door Nederland en ter ge legenheid van de Boekenweek 1957 organi seert Boekhandel Ab de Jong op 22 maart a.s. een avond in het Herv. Verenigingsge bouw aan de Rembrandtlaan. Medewerking verlenen: ENNY MOLSDE LEEUWE als moeder De Wit; JAN DE VRIES, de auteur van het hoorspel „De jeugd vliegt uit" en een hoorspeltechnicus van de Nederlandse Radio Unie voor geluidsweergave, terwijl er ook een radiohoorspel op het toneel ge bracht wordt. U maakt thans persoonlijk kennis met Moeder De Wit en hoort de anderen van onze „Nationale familie De Wit". Entree prijs 1.Kaarten verkrijgbaar bij de organiserende Boekhandel Ab de Jong, tel. 5326, Kennemerlaan 59. Wacht niet te lang met kaarten bestellen, want overal in den lande is de belangstelling overweldigend. „The trouble with Harry" (Kennemer Theater, maandag tot en met woensdag) In het Nederlands niet onaardig ver taald met „Herrie om Harry" is een an dere Hitchcock dan men gewend is en niet direct een van zijn beste. Dat zal dan volgens sommigen liggen in de moraal, om dat een lijk de inzet vormt van een hele boel verwikkelingen, die op een gladde ma nier tot oplossing worden gebracht, ditmaal zonder de geraffineerde dreigingen, welke Hitchcock weet op te roepen, maar wel met een heleboel vrolijkheid van een apart genre. Dit genre, de zogenaamde „so phisticated comedy", herbergt een aantal waanwijsheden, welke een nogal uitvoe rige tekst van node hebben. Het beeldspel in „The trouble with Harry" is in niet geringe mate gekoppeld aan het woorden spel. Dat vertraagt de oorzaak en verzwakt de affaire, die al lang niet geloofwaardig meer is als men het eind in zicht krijgt. In „Erbij" schreef ik reeds over de film, maar ter opfrissing van uw geheugen zij verteld, dat het hier gaat om een lijk, het lichaam van zekere Harry, dat in een bos wordt gevonden door een oud-kapitein, een eenzame vrijster, een lieftallige jonge vrouw, een schilder en een balorig knaap je. Omdat de vinders reden hebben te ge loven dat zij Harry in deze staat verzeild hebben doen raken, zorgen zij voor een passende begrafenis. Later oordelen zij het beter Harry maar weer op te graven om spoedig daarna weer van mening te ver anderen en tenslotte nogmaals een ander inzicht te krijgen. Enfin, Harry gaat kuil Glenn Ford en Jeanne Crain in „Moordend lood". in, kuil uit en de motiveringen van alle begrafenissen vormen dan de basis voor een serie geestige woord- en begripsspe lingen, gesecondeerd door de relaties tus sen de dramatis personae onderling. Men moet wel de humor van het geval inzien om er vrede mee te hebben. Er zijn men sen, die er beslist nooit om zullen lachen. Voor dezulken is deze Hitchcock niet ge maakt. Fr. De Hervormde toneelgroep te IJmuiden- Oost geeft op zaterdag 16 en maandag 18 maant haar tweede uitvoering in dit sei zoen in het Hervormd Jeugdgiebouw aan de Rembrandtlaan met opvoeringen van „Westierrnan en Zoon", geschreven door Christien van Bommel-Kouw en Henk Bakker. De regie is iin handen, van de heer C. de Jong. Met dit stuk komt de vereni ging tevens uit op het toneelconcours uit geschreven door de sectie toneel van de Velser Gemeenschap. Uitbreiding Van Gelder Ter gemeentesecretarie (4e afdeling) van Velsen ligt een van die vereiste bijla gen voorzien verzoek om vergunning inge volge de hinderwet van de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v., gevestigd te Amsterdam tot het uitbreiden van de transportmiddelen, welke gebruikt worden op het terrein vain de fabriek te Velsen, op het. perceel Kanaalkade 61 te Velsen-Noord. Op donderdag 28 maart 1957, te elf uur, zal ten gemeentehuize, ten overstaan van het gemeentebestuur, één of meer van zijn leden, dan wel één of meer door dit be stuur aangewezen ambtenaren, aan een ieder gelegenheid worden gegeven om mondeling bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek in te brengen. ADVERTENTIE ALLEEN BIJ Lange Nieuwstraat 789 PRISMAKI.TKER 7 x 50 135.— Het is Postma niet gelukt om met Tiel rooy gelijk te komen in de strijd om de IJmond-damtitel. De opgave van Postma om zijn laatste twee partijen te winnen van Van Wort en Van Straten was daar voor te zwaar. In een boeiende en span nende partij waarin Van Straten zelfs ge ruime tijd in de partij de leiding had, werd Postma op regelmatige wijze versla gen. Door dit resultaat is de 22-jarige Tiel rooy damkampioen van de IJmond gewor den. Deze talentvolle speler is een leerling van P. Roozenburg. Tielrooy zal nu voor het eerst het recht krijgen in het hoofdklasse kampioenschap van Kennemerland deel te nemen. De D.C.IJ.'er heeft ongeslagen en met grote voorsprong zijn eerste succes in zijn korte damloopbaan veroverd. Voor de tweede plaats in het IJmond- toernooi is nog volop spanning. De titel houder 1956 won van Krijgsman. Met Van Straten staat Van den Berg op de tweede plaats. Maar Postma kan door zijn laatste partij van Van Wort te winnen nog gelijk komen met dit tweetal. DCIJ-toernooi Voor de onderlinge competitie eerste klasse moest leider Ott een veer laten te gen Leeuw, maar hij staat met 16 partijen en 23 punten nog stevig aan de kop. Wel liep Binkhorst een punt op de leider in, door een overwinning op Van der Bos. Van Wort op de tweede plaats met 20 punten moest met Waal wegens het late uur de partij afbreken. Kaan leverde een prach tige prestatie door Gomes te verslaan. Binkhorst speelde met C. Lodder remise. Voor de hoofdklasse won Beukema van De Jong. Uit het jaarverslag der afdeling Velsen- IJmuiden van de U.V.V. over het jaar 1956 blijkt, dat er veel werk werd verricht. Ai zijn de werkobjecten vrijwel dezelfde ge bleven, er is naast het sociëteitswerk ook een handwerkclub voor bejaarden geko men, waarover mevrouw Borst de scepter zwaait. Velen van de dames zijn aktief werkzaam in het Welfare-werk, in het ka der van het Rode Kruis. De afdeling is lid geworden van de Vel ser Gemeenschap afdeling Sociale Sec tie: Coördinatie Commissie voor maat schappelijk werk. Afgevaardigde hiervoor is mevrouw Anten. Mej. Ledeboer heeft zitting in het bestuur. Ook is de afdeling aangesloten bij de Samenwerkende Vereniging van Vrouwen organisaties, „Samvro" genaamd. Voorzit ster mej. Ledeboer. De dames Anten en De Vries hebben zitting in de subcommissie voor sociaalwerk bejaarden. Voor de babyzitcentrale verzorgden me vrouw Anten 163x een oppas, mevrouw Bakker 216x, en mevrouw Homburg plm. 150x een oppas. ADVERTENTIE DRY CLEANING ONLY KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON IS" IJMUIDEN Dokters W. A. Oepts. Zeeweg 291, tel. 4023; P. C. de Weerdt, Stationsweg K 5, tel. 4614 en H. de Jonge, M. K. Hofstedestraat 48, tel. no. 5652. Apotheken Zondiag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Apotheek Ledeboer, Kenwemerlaan 80, tel 4229. Verloskundigen In. spoedgevallen raadplege men tussen zaterdagmiddag 2 uur en zondagavond 12 uur: mejuffrouw J. Winter, Evertsenstr. 3, tel. 5259, en mevrouw M. Bakker, Snellius- straat 53, telefoon 5053. VELSEN-NOORD en BEVERWIJK Dokters Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondag morgen 9 uur: mejuffrouw F. J. G. Swaab, Kuenenplein 48, tel. 4169. Van zondagmor gen tot 's avonds 12 uur: K. K. Visser, Zeestraat 96, tel. 3450. Apotheken De zondags- en nachtdiensten worden waargenomen door Apotheek Donker, Breestraat 61, tel. 3150. HEEMSKERK Dokters Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondag avond 12 uur: J. H. Schutte, Kerklaan 9, tel. 02512—266. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts J. Stoffel, Hoofdstraat 236, tel. 8510, te raadplegen. Apotheken Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalse- weg 85, Bloemendaal tel. K 2500 22181 en Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan no. 42. Santpoort-dorp, tel. K 2560 8284. VELSEN Wijkverpleging Voor Santpoort, Driehuis en IJmuiden- oost: zuster I. de Jong, Brederoodseweg 45, ADVERTENTIE Marktplein 30 - Telefoon 4273 tel. K 2560 8756; voor Velsen-noord, Velsen en IJmuiden-oost: zuster Spiers, Geelvinckstraat 27. tel. K 2510 3936; voor IJmuiden en IJmuiden-oost: zuster Man, Kanaalkade 240, telefoon 4383. Onder uwen neus wordt tus sen 11 en 24 maart een col lectebus of -lijst geduwd, welke ik met meer dan ge wone warmte bij u wil re commanderen. Het is de jaar lijkse inzameling voor dat enige leger ter wereld, dat zonder bajonetten of scherpe piepers te velde trekt en ont zaglijk veel goed doet: het Le ger des Heils, de Salvation Army of hoe het verder heten mag, maar in elk "geval het leger, dat steeds weer opvalt door ware menselijke moed en vasthoudendheid plus een on eindige deernis voor hen, die het met het leven minder goed getroffen hebben. Ge zult zeggen, dat het wat onwaarachtig aandoet, dat de stugge verkondigers van het evangelie, die nergens voor op zij gaan als het om uitdragen begonnen is, zich om zulke materiële zaken als geld be kreunen, maar daar weet ge zelf het antwoord wel op: zon d-er geld, nietwaar, is weinig te doen, zelfs niet als het evangelie er achter staat als een stormram. Duizenden soldaten zullen in de tijd tussen 11 en 24 maart stad en land en ook Velsen afstropen met een bedeesd verzoek, dat ik krachtig zou willen ondersteunen. Want wist ge. dat het Leger jaarlijks een kleine drie mil joen uitgeeft voor het maat schappelijk werk onder de duizenden, die in de tehuizen van het Leger een onderdak hebben gevonden, omdat de samenleving geen plaats meer bood? En weet ge, dat zeven kindertehuizen daarenboven ook nog een beste cent ver gen? En dat het moederhuis in Rotterdam.... nou ja, ik blijf niet opnoemen, maar dat er geld op de plank moet ko men, is wel geheel duidelijk. Als er iemand langs komt met een S op de kraag he laas móet dit er weer even bij omdat er afvallige legertjes met ongeveer dezelfde uni form onder de Heilsduiven po gen te schieten kunt ge er van verzekerd zijn, dat uw of fertje goed besteed wordt. En trek u verder niets aan van de roddel uit de andere korp sen, die echt niet' zo'n mooie rol vervullen. Doe wel aan dit leger! Het zal u gebeuren, wanneer ge als braaf automobilist na de slaap des rechtvaardigen in een te goeder naam en faam bekend staand hotel des mor gens het trouwe voituur voor de deur terug vindt met ge kraste portieren en gedeukte spatborden. Op zulke ogen blikken gaat er iets heel luid ruchtigs door u heen en ge belt snikkend de politie, die u vraagt, of er helemaal geen aanwijzingen zijn om de snode krassers en denkers te snap pen. Jawel, zegt ge dan, er stond gisteren een caravan voor mijn automobiel- Welaan, zegt d-e politie, wij zullen uw lot i-n on ze handen nemen. En zulk een politie gaat dan snorren en sneupen. De Velsense deed het met suc ces, wanit op de Lange Niéuw- straat stond een caravan, waar aan eniig letse-l tie ontwaren viel en bovendien bevonden er zich schilfers van de lak, waar mee des slapers auto gespoten was, aan dees' kampeerwagen. Dan belt de politie de eige n-aren van de caravan uit hun bedden en hoorrt, diait zij er niéts, in het geheel niéts van weten. Ma-ar die bewijzen zijn te sterk nietwaar en na een half uur praitens komit het h-oge woord er uit: mie-vrouw had achter het stuur gezeten van de auto, d'ie de kampeerwagen trok en het was heur schuld geweest, dat de achterstaande auto allerlei nare verwondin gen opliep. En dan gaat zo'n politie bevredigd huiswaarts, verwonderd ook over de men taliteit van sommige mensen, die maar raak krassen en het niet een-s even komen opbiech ten of hun visitekaartje ach terlaten. Er wordt nogal eens gevoet bald op het grasveld aan de IJmuiderstraatweg en eerlijk gezegd heb ik er ook wel eens zin in gehad. Nergens anders voetbalt het zo heerlijk-clan- destien als juist daar. Maar dat de jongetjes, die op deze vel den hun metsie maken, niette min uit het goede hout gesne den zijn, hebben zij deze week bewezen door met hunne zak ken vol gevonden flesjes „ver gif" naar het politiebureau te stiefelen, alwaar zij blakend van trots een grote inspecteur hun „levensgevaarlijke" vond sten toonden. Bij onderzoek bleek, d-at het allemaal nogal meeviel en dat een schoonmakende moeder blijkbaar de sc-heikundedioos vam een harer zonen in de plantsoenen had gezwiept, maar het had net zo goed cyaankali of iets anders ergs kunnen wezen en die voetbal lertjes verdienen dan oo-k een oprechte pluim voor hun oplet tendheid- Over dat voetballen zwijgen we s-amen. De tale der officiële Neder landers, zij wier taak het is onze nieuwe nazaten in te schrijven, onze belastingpen ningen grimmig te innen, onze grenzen potdicht te houden en onze openbare orde te bewa ken, is sinds onheugelijke tij den vastgeroest in een onmo gelijke, onverstaanbare, want volkomen eigen vocabulaire. Indertijd heeft onder deze Lantaarn een fictieve ambte naar gedarteld, die naar huis ging om te eten ik bedoel zich naar zijn opstal begaf om zijn weefsels te sterken en dat heeft uiteraard geen halfje geholpen. Want de officiële stukken, die van het Velsense gemeen tehuis uit over de goede bur gerij worden uitgestrooid zijn nog even onwezenlijk en on heus als ooit tevoren. Het on wezenlijke van de stadhuis taal zal wel nimmer verdwij nen, zolang er geslachten ko men en geslachten gaan, die zich in deze lange volzinnen vol verouderde termen te bui ten gaan, maar het onheuse zou er best eens uit kunnen. Nèèm nou die agenda voor Velsens raad van dinsdag avond eens. Toe maar, tast maar toe, neem nog een agen- daatje, ze staan er voor. Daar in wordt het nieuwe commu nistische raadslid, de heer D. Floor, die dinsdagavond Vel sens raad van nieuwe sikkels en hamers zal gaan voorzien, aangeduid als „de heer" Floor. Maar enige regelen dieper op dees' agenda staat het lagere volk van Velsen platweg zon der titel: verkoop van grond aan P. Zwart. De communis ten mogen van mij als heren in de raad blijven zetelen en de gemeente mag al haar grond verkopen, maar haal dan in vredesnaam die rare gewoonten uit de officiële do cumenten en laat iedereen heer blijven. Het is overigens waarlijk niet slechts het raadhuis, dat het Nederlandse taalgebruik dagelijks verrijkt, ook bij de politie worden er bruine bak sels geproduceerd. Men heeft het daar altoos over twee wielige lijwielen, maar dat kan nog, omdat er ook bak fietsen rondhobbelen. Maar van een fiets die geen bel heeft, zegt de politie op last van de justitie, die op dit punt bijzonder conservatief ge noemd moet worden: „Het rij wiel was niet voorzien van een bel, die tot op vijfentwintig meter een duidelijk geluid maakte. De fiets was in het geheel niet voorzien van een bel." Zo staat dat daar dan. Echt. En wij onze kinderen op onze scholen maar zuiver Ne derlands bijbrengen. Dénkt een mens, dat hij er met de Sluisweg-voor-de- auto's en de ponten-voor-de- vrachtknotsen helemaal is, wat de moeilijkheden betreft, komt er tóch nog weer een vergeten groep opdraven, die zich be nadeeld voelt. En ik moet zeg gen: niet geheel ten onrechte. Die vergeten groep bestaat uit de zogenaamde rijders-om- den-brode, die de omweg over de sluizen tegen een prijs van ruim 47 cent per liter (en re ken op een verbruik van één op tien, dan is de Sluisweg al tijd nog twee kwartjes extra plus de vaste kosten voor een automobiel) wat te kostbaar achten en dus liever in het op het Pontplein afgescherm de hokje voor de personen wagens en bestelauto's krui pen, teneinde daar lijdelijk hunne beurten af te wachten. Daar begint dan het gewerp in het glaswerk. Want de pont geeft de vrachtauto's voorrang, dat is bekend, daar is die pont ten slotte voor. Dan blijven er echter altijd, dat is bekend, nog wel een paar gaatjes over op zo'n pont, waar best een autootje bijgeschoven kan worden met wat goede wil en moeite, zeggen de wachtenden. Voelt ge de conflictstof, die zich pontenhoog opstapelt en aanleiding is tot het roepen van onverantwoorde zaken tegen Rijksambtenaren, die daarop hun schouders ophalen en hun slagbomen neerlaten? Een dezer beledigde auto mannen heeft mij uitvoerig verwittigd van deze gang van zaken, zeggende, dat ook hij liever over de sluis reed, ware het niet, dat een nauwkeurige berekening heeft uitgewezen, dat elk retourtje Sluisweg pak weg f 2,88 inclusief moet opbrengen, zodat hij dan liever maar even geduld oefent op het pontplein, stil hopend op dat verlossende gaatje en het vriendelijke ge zicht plus de nodende hand van de pontknecht. Natuurlijk zullen hier wel eens woorden zijn gewisseld, die beter ingeslikt hadden kunnen worden, verzekerde men mij ter ponte. Maar er zijn ook autoliên, die zo lek ker strak op hun stuk staan en op hun poot gaan spelen, dat een Rijksambtenaar niet veel meer overblijft dan het ophalen en neerlaten voor noemd. Zoals gewoonlijk ligt de waarheid weer uitgerekend in het midden. Aan beide kan ten zijn er kleine menselijke wreedheidjes begaan. Van bei de kanten kan er met vriende lijkheid en inschikkelijkheid veel bereikt worden. En ik hou het voorlopig op de moge lijkheid daartoe. Ruzie is zó makkelijk. Het Hervormde jeugdverkeer van Santpoort wordt al sinds jaar en dag bepaald én gericht door een aantal nijvere groepen, die onder hardwerkende leiding tot vaak verbazend aardige resultaten komen. De kerstfeesten in het oude kerkje hebben zo langzamerhand een bepaalde faam gekregen, de bindings avonden van „Bosvolk" en „Vrije Vogels", de namen, die mijn trouwste lezertjes in de. loop der lantaarns bekend zijn gaan klinken, lopen meestentijds uit op allergezelligste avonden en dan is er nog een operettegezelschapje, gerecruteerd uit de kleine Santpoorters, die eveneens al heel wat noten op hun zang hebben gehad en strepen aan de balk verwierven. Vrijdagavond de vijftiende (nee, niet de dertiende) en de zaterdag daarop komen de kleine operettisten aan bod in het Jeugdhuis aan de Burge meester Enschedélaan dat natuurlijk weer stampvol zal, lopen met „De pruik van de koning", een mooi en niet helemaal waar verhaal over een koning, die lichtelijk leed onder zijn kaalhoofdigheid, daartoe een pruik aanschafte en die pruikNee, ik zal het u niet allemaal gaan ver klappen, want daar is de ont knoping te fraai voor. Het is dus al met al een blije boel in dat Jeugdhuis, maar aan de andere kant komt er ook wat droefenis doorheen schemeren, want zaterdag avond 16 maart gaat de motor van het vele jeugdwerk, dat er in Hervormd verband gebeurd is al die jaren lang, zichzelf stopzetten. Meneer A. Bijtelaar, de ge zellige „hoofdbaas" over vele honderden, legt na bijna twin tig jaar de leiding in jongere handen en al wie hem heeft leren kennen, weet welk een stevige stuwer deze heer Bij telaar is geweest en met hoe veel succes hij in de twintig jaren van zijn rusteloze werk zaamheid het jeugdwerk heeft opgebouwd van een klein en aarzelend begin tot één van de actiefste organisaties in heel Velsen. Ik geef meneer Bijtelaar wel een tikkeltje gelijk overigens, want hij kreeg het te druk zo langzamerhand. Naast de za ken des dagelijksen levens hield hij nog maar amper tijd over om te eten, omdat het jeugdwerk zijn volledige aan dacht opeiste zelfs nu nog maar gelukkig waren vrouw en kinders er altijd weer voor te vinden zo nodig een handje uit te steken. Santpoort zal hem overigens na de zestiende op dit terrein missen deze heer Bijtelaar, wie nimmer iets te veel was en die inmiddels vaak veel te veel deed. Dat voor hem een weinig rust moge nederdalen aan de Terrasweg het is ook mijn hartelijke wens naast de vol ledige waardering, die Sant poort en ik voor hem zijn gaan opbrengen. Lampenier

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9