Ook op Borneo nam het leger het gezag van Djakarta over Cairo maakt aanspraak op het bestuur in Gaza Republiek ingeschrompeld tot oorspronkelijke omvang HET WEER Haarlems Dagblad Acht doden in het verkeer Egypte geeft toestemming voor berging van het laatste wrak I DIT JAAR: 203 DODEN wÈÊ^*$' t v-t/iSSê Ministerraad voor het koninkrijk Israel verwacht Amerikaanse tank- boten in de Golf van Akaba „UNO-troepen hebben hun bevoegdheden overschreden", zo zegt Egypte Ook zij zijn de vijftiende in de zevende hemel Voorjaarswarmte Regeringscommissaris voor Duitse aangelegenheden Het woord is aan 'iltlifcs (Mill Ontzanding veroorzaakte mede de tunnel-inwatering Scheepvaart moet nu oppassen V erkeer songelukken Twee Haarlemmers gewond bij ernstig auto-ongeluk 71e JAARGANG No 207 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295°. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 12 MAART 1957 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARIEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No 55 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, franco p. post 7.65. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DJAKARTA, (ANP en UP). Volgens dinsdag in Djakarta ontvangen berichten, heeft Borneo het grootste eiland van de Indonesische archi pel zich aangesloten bij Midden- en Zuid-Sumatra en Oost-Indonesië in hun uitdaging van de centrale regering. De waarnemend militair com mandant van Borneo, luitenant-kolonel Hasan Basry, maakte maandag avond in Bandjermasin, de hoofdstad van Borneo, bekend dat een „revolu tionaire raad" is ingesteld, die het bestuur in de drie provincies van het eiland heeft overgenomen. De centrale regering oefent thans alleen nog maar op Java haar gezag uit. Tijdens de in de afgelopen week gehouden reünie van de voormalige „Lambung Mangkurat"-divisie werd door tal van deelnemers de instelling van een revolutionaire raad geëist, welke belast zou moeten worden met de uitvoering op „radicale en revolutionaire wijze" van de opbouw in dit onderbevolkte eiland. President Sukarno zal vanavond een bij eenkomst hebben met de chef-staf van de landmacht, generaal-majoor Nasution, de chef van de luchtmacht en het hoofd van de staatspolitie. Aangenomen wordt, dat de topleiders van de defensie en de staatsvei ligheid behalve de opstanden in de buiten gewesten en de huidige binnenlandse on rust, ook de voorgenomen ontmoeting tus sen Sukarno en Hatta zullen bespreken. Deze lang verbeide ontmoeting, die tot het herstel van de samenwerking tussen deze twee staatsleiders zou moeten leiden, waar op door de opstandige bewegingen wordt aangedrongen, heeft nog steeds niet plaats gehad. Uit Borneo is voorts bericht, dat de gou verneur van Zuid-Borneo, Sjarkawi, zich bij de beweging van Basry heeft aangeslo ten en gesteund wordt door luit.-kol. Su- mantri, een militaire commandant, ver bonden aan het zesde territoir, dat geheel Indonesisch Borneo omspant. Vertegen woordigers van de Zuidborneose raad zul len naar de hoofdstad komen om de situatie te bespreken. Kringen in de hoofdstad geloven dat Ibnu Hadjar, leider van een leger van 20.000 rebellen op Borneo, die zich aan de rege ring overgaf en vervolgens enkele dagen vóór de veteranenbijeenkomst ontsnapte, zich misschien bij de revolte zal aansluiten. Volgens dinsdag ontvangen berichten, verloopt het leven in Makassar, Ambon, Bali en Palembang normaal. In Makassar In Makassar maakte luitenant-kolonel Ventje Samual bekend, dat de opstande lingenleider Jan Timbuling zich met 3000 volgelingen, die in Noord-Celebes hebben geopereerd, zich aan de plaatselijke autori teiten hebben overgegeven. Met ingang van dinsdag is de avondklok in Makassar iets verzacht. Tijdens een in Makassar gehouden bij eenkomst, die door naar schatting 100.000 mensen werd bijgewoond, heeft luitenant kolonel Saleh Lahade, een der voornaam ste medewerkers van luitenant-kolonel Samual, een felle aanval gedaan op de centrale regering in Djakarta. In een uit eenzetting over de machtsgreep van lui tenant-kolonel Samual, zei deze spreker onder meer: „De leiders van de centrale regering hebben zeven jaar de tijd gehad om de toestanden in de buitengewesten te verbeteren, doch de bevolking leeft daar nog steeds onder treurige omstandigheden. Er is geen ontwikkeling, de economie stag neert en de moskeën, scholen en kazernes ADVERTENTIE XXiOOOOCOOCXXlOOOCKXXXDCXXXXXXJOaXXXXDOOClOOOOOOOOOOCóOOOOCXXy VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Droog weer met weinig bewol king. Zwakke tot matige zuid oostelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. xxiooooooacrxiooooooooooooooaxoaxxxxxococoooooooooooccxx DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S verkeren in staat van verval, terwijl de centrale regering geen gelden voor herstel beschikbaar stelt. Doch wèl is er geld voor het opzetten van grote gebouwen in Dja karta, voor feestpartijen en voor reizen naar het buitenland," aldus de spreker. Andere sprekers op deze bijeenkomst leverden critiek op de plannen van Sukar no om de communisten aan regering en nationale raad te laten deelnemen. „Ons land zal in verval raken, als wij het presidentiële plan aannemen," aldus een van deze sprekers. De bijeenkomst nam een resolutie aan, waarin herstel van de „twee-eenheid Su karnoHatta" wordt geëist. Volgens onbevestigde berichten zijn parachutisten uit Djakarta geland te Pa lembang, hoofdstad van Zuid-Sumatra, waar rebellen van het leger zaterdag een coup hebben uitgevoerd. Het hoofdkwartier van het leger in Djakarta wilde het bericht bevestigen noch ontkennen. Misschien be trof het een oefening, zo opperde men daar. New York Times slaat alarm De „New York Times" noemde maandag in een hoofdartikel Indonesië het meest onevenwichtige gebied in geheel Zuidoost- Azië. De bedreiging van de vrijheid van dit land, is een zaak die de bijeenkomst in Canberra van de ZOAVO-landen ter harte gaat. Op de achtergrond van alle proble men van communistische infiltratie en subversieve activiteit in Zuidoost-Azië, al dus het blad „staat de voortdurende dreiging van de ineenstorting en verandering van regering in 's werelds grootste archipel". „Indonesië is het voornaamste doelwit van de communisten en zij hebben daar reeds 6.000.000 aanhangers. Er is alle reden tot alarm." „President Sukarno's eenheidsstaat ver keert in een staat van nabije ontbinding, j Zijn nieuwe conceptie van geleide demo cratie met deelneming van de communisten I aan de top, heeft krachtige tegenstand ont- moet. Zijn gezag en dat der voornamelijk door Midden-Javanen gedomineerde rege ring is op enkele belangrijke punten ge tart." Als een van de voornaamste oor zaken van deze situatie noemt het blad het ontbreken van een krachtig algemeen bur gerlijk bestuur in Indonesië. Er moeten nieuwe vormen van representatief zelfbe stuur worden uitgewerkt, wil de vrijheid in de archipel bloeien. De oud-minister van Buitenlandse Zaken mr. J. W. Beycn zal binnenkort tot rege ringscommissaris voor Duitse aangelegen heden worden benoemd. De heer Beyen zal optreden als leider van de Nederlandse delegatie bij de Duits-Nederlandse onder handelingen. Anonymus Berouw is een misverstand, voortsprui tend uit de valse mening dat wij ooit iets zouden kunnen doen dat doelloos is in het geheel der schepping. ikvw - T ■wr m mÊÊÈfa&wÊmmmllaEByb 'i"fl Maandagmiddag om v(jf uur is de 54- jarige bromfietser J. C. van Etten, ploeg baas te Halfweg, op het kruispunt Ge dempte Oude GrachtKleine Houtstraat te Haarlem door nog onverklaarbare oorzaak in botsing gekomen met een be stelauto. De man reed over de Gedempte Oude Gracht in de richting van het Spaar- ne en wilde linksaf de Kleine Houtstraat inslaan. Vermoedelijk heeft hjj de van de tegenovergestelde zijde naderende bestel auto niet opgemerkt. Met een schedelbasis- fractuur werd de man in zorgwekkende toestand naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht, waar hij in de loop van de nacht is overleden. De politie verzoekt ge tuigen zich voor het geven van inlichtingen te melden. In de bouwput voor de verlenging van het ertsveld ten zuiden van de sinterinstal latie op het terrein van Hoogovens, is de uitvoerder van de firma Nelis, de heer J. van Dijk uit Velsen-Noord maandag morgen om kwart over twaalf bij een on geval om het leven gekomen. De heer Van Dijk, die 41 jaar oud en gehuwd was, wilde maandagmorgen de weg oversteken, toen hij struikelde over een rijplaat. Hij kwam ADVERTENTIE onder een achteruitrijdende vrachtauto en werd op slag gedood. Tussen Donkerbroek en Wijnjeterp is de 40-jarige melkrijder A. Friso uit Wijn jeterp, toen hij plotseling de weg overstak om zijn paard dat er met de wagen van door wilde gaan tegen te houden, aangere den door een personenauto. De heer Friso was vrijwel op slag dood. In de Voorstraat te Franeker, ter hoogte van de ouderlijke woning, waarin de vader voor het raam stond en nog waar schuwend tegen het raam tikte, klom de tienjarige J. W. Metselaar op de laatste van twee aan een tractor gekoppelde wagens. De jongen ging tussen beide wagens in en het gelukte hem zich op te werken, maar vijftig meter verder viel hij en kreeg de wielen van de laatste wagen over zich heen. Hij liep zelf nog naar huis, maar zak te daar ineen. Per ambulance werd hij naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden ver voerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Op de Amsterdamse Straatweg te Utrecht, ter hoogte van de Demka, heeft de 60-jarige bromfietser K. van Ooijen, die met zijn vrouw achterop op weg was naar zijn woonplaats te Zaandam bij het pas seren van twee voor hem fietsende meis jes waarschijnlijk het achterwiel van een van haar fietsen geraakt; hij raakte daar bij de macht over zijn stuur kwijt en reed tegen een lichtmast. Hij werd zwaar aan het hoofd gewond en overleed ter plaatse. Zijn echtgenote bleef ongedeerd. De 49.-jarige stratenmaker J. v. d. K. uit Amersfoort reed per bromfiets op het zui delijk rijwielpad Zeist-Utrecht in de rich ting Utrecht, terwijl ongeveer 100 meter achter hem zijn collega, de 47-jarige A. v. d. H. uit Amersfoort per bromfiets volgde. Toen Van der K. stopte om een kist van het rijwielpad te verwijderen botste Van der H. met een snelheid van circa 40 km tegen hem aan en bleef met zeer ernstige hoofdwonden liggen. In het St. Antonius Ziekenhuis te Utrecht is Van der H. aan zijn verwondingen bezweken. Op het kruispunt Loevesteinlaan-Steen- wijklaan te Den Haag zijn twee auto's met grote snelheid tegen elkaar gebotst, tengevolge waarvan een inzittende om het leven kwam en drie inzittenden ernstig wer den gewond. De auto, die op de Steenwijk- laan reed en van rechts komende voor rang had, reed de andere auto in de flank aan, waardoor deze kantelde en ver nield werd. De 54-jarige mevrouw H. T. M. Schaap-Krabbendam kwam om het leven. De 65-jarige P. J. A. H. R., wonende Vee- nendaalkade in Den Haag, bij wie mevrouw Schaap als huishoudster in dienst was, werd zo ernstig gewond dat voor haar le ven gevreesd wordt. De twee inzittenden van de andere auto, de 24-jarige J. Z. uit Rijswijk, die aan het stuur zat en de 21- jarige N. C. K., wonende aan de Laakkade te Den Haag hebben beiden een hersen schudding. De 73-jarige A. Faviani, die te Am sterdam door een tram werd aangere den op zaterdagdagavond, is aan zijn ver wondingen overleden. In Den Haag vergaderde maandag de ministerraad voor het koninkrijk ter behandeling van enige koninkrijksaan gelegenheden. De vergadering werd bijgewoond door de minister-president van de Nederlandse Antillen, de heer E. Jonckheer (links) en de minister president van Suriname, dr. J. H. E. Ferrier (tweede van links). Daarnaast minister Struycken en minister-presi dent dr. Drees. Achteraf blijkt, dat de ontzanding van de damwand van de noordelijke tunnel- bouwput te Velsen door het langsvarende scheepvaartverkeer en door de spuistroom, waarbij uiteraard op het smalste deel van het kanaal een grote stroomsnelheid ont staan is, mede van invloed is geweest op de nog steeds mysterieuze lekkage in de tunnelbouwput bij de bijna klaargekomen spoorwegtunnel. Het langsschurende water heeft namelijk, naar nu is geconstateerd, drie meter zand weggesleurd en doordat er in de put voort durend gepompt wordt, is het drukverschil dermate groot geworden tussen put en hoger gelegen grondwater, dat zich langs onderaardse wegen een wel voordeed. Het geen niet zeggen wil, aldus de Rijkswater staat, dat de tunnelput „lek" is geweest, want in dat geval was de hele put onder gelopen. Wel is het zaak, dat de scheep vaart in het smalle doorvaartgedeelte voor zichtig manoeuvreert. CAIRO, LONDEN (Reuter, AFP, Belga) De Egyptische regering heeft generaal Raymond Wheeler, de Amerikaan die het toezicht heeft op de bergingswerkzaamhe den in het Suezkanaal, toestemming gege ven voor het lichten van het wrak van de sleepboot „Edgar Bonnet", het laatste ob stakel voor de scheepvaart in het kanaal voor schepen tot tienduizend ton. Volgens een woordvoerder van de Egyptische ka naalmaatschappij zullen deskundigen van de maatschappij vandaag in samenwerking met de bergingsvloot van de UNO, met het lichten beginnen. De woordvoerder deelde mee, dat schepen tot 500 ton van heden af door het kanaal mogen varen. Volgens het Egyptische blad „AI Ahram" zal het lich ten van de „Edgar Bonnet" vijftien dagen duren. Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard dat in Londen geen bevestiging is ontvangen van de berichten, volgens welke de Egyptische regering officieus secreta ris-generaal Hammarskjoeld heeft laten weten dat zij ermee akkoord gaat de helft van de ontvangen kanaalgelden aan de Wereldbank over te maken, mits het to taalbedrag van de verschuldigde kanaal- gelden aan Egypte wordt betaald. Vertrouwen verloren President Nasser heeft volgens een In diase journalist verklaard, dat Frankrijk en Groot-Brittannië geen voorkeursbehan deling zullen krijgen. „De agressie waar van Egypte het slachtoffer werd, heeft dit land alle vertrouwen in het Westen doen verliezen", zo zei hij. Volgens Nasser is de' economische toestand van Egypte niet zo slecht als beweerd wordt. Egypte zal buitenlandse hulp aanvaarden als daaraan geen voorwaarden vastzitten. In antwoord op de vraag of Egypte bereid is een be slissing van het Internationale Gerechts hof te Den Haag over de scheepvaart in het kanaal en in de Golf van Akaba te aanvaarden, zei Nasser: „Wij bestuderen voorstellen en plegen overleg met onze vrienden, zoals Krisjna Menon". „Wij heb ben geen enkel bezwaar tegen een wetti ge economische samenwerking op gelijke voet met de westelijke mogendheden, in dien daarbij geen inbreuk wordt gemaakt op onze rechten en op onze souvereiniteit", aldus Nasser. De volgende maand wordt in Eilath, aan de Golf van Akaba een Amerikaanse tan ker met ruwe olie verwacht, aldus meldt het Israëlische blad „Jerusalem Post". Vol gens het blad zullen nog twee Amerikaan se tankers van dezelfde inhoud, met tus senpozen van tien dagen, geregeld tussen Eilath en de olievelden aan de Perzische Golf varen. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land ziin in 1957 otn j het leven gekomen 203 personen, van wie 28 kinderen. Een lifter werd zwaar en een autobe stuurder licht gewond bij een ernstige autobotsing, die vanochtend gebeurde op de Haarlemmerweg nabij het Kruithuis te Amsterdam. Met grote snelheid naderde uit de richting Haarlem een grote per sonenauto, die naar links uitweek om twee militaire vrachtwagens op deze driebaans- weg in te halen. Op dat moment naderde uit de tegengestelde richting een personen auto. De eerstgenoemde auto kon niet meer uitwijken en ramde in zijn snelle vaart de uit Amsterdam komende wagen. Deze werd totaal vernield. De andere auto schoot tus sen twee vrachtwagens door het rijwielpad op, reed tegen een boom en kwam in de sloot langs de weg. De bestuurder van deze wagen, de heer C. J. Bleekemolen uit Haar- lem, brak een arm. Een inzittende student R. ten Hagen, ook uit Haarlem, kwam on- der de auto. Hij kon pas uit de modder worden bevrijd, toen de wagen met behulp van andere auto's was opgetrokken. De student werd zwaar gewond en is evenals de heer Bleekemolen in een Amsterdams ziekenhuis opgenomen. De vier inzittenden uit de andere auto bleven ongedeerd. CAïRO (Reuter/AFP) De Egyptische regering heeft er bij secretaris-generaal Hammarskjoeld tegen geprotesteerd dat de UNO-politie „haar bevoegdheden over schrijdt" in de strook van Gaza en op de bevolking van het gebied het vuur heeft geopend. Zij heeft een militaire gouver neur benoemd, die het bestuur in de strook van Gaza onmiddellijk moet overnemen. Kolonel Abdel Kader Hatem, het hoofd van de Egyptische voorlichtingsdienst, heeft bekendgemaakt, dat Egypte akkoord is gegaan met het verblijf van de UNO- poütie in de strook van Gaza om de wa penstilstand af te dwingen en de terug trekking van de Israëlische strijdkrachten tot de bestandslinies te volgen. „Egypte zal niet toestaan dat het politieleger andere functies verricht", aldus Hatem. De Egyp tische regering heeft bevelen gegeven voor het overnemen van het bestuur. Volgens radio-Caïro zal deze week een delegatie van notabelen uit Gaza presi dent Nasser verslag uit komen brengen over de toestand in het gebied na het ver trek der Israëlische troepen. Er is in Gaza een volksfrontcomité opgericht, dat de bevolking heeft opgeroepen de betogingen voort te zetten tot de UNO-troepen door Egyptische vervangen zullen zijn. In krin gen, die in nauw contact staan met de Egyptische UNO-afvaardiging is men van mening dat de Egyptische bekend making voor het hernemen van het be stuur over Gaza niet onmiddellijk door een actie zal worden gevolgd. Egypte zou er alleen de aandacht op willen vestigen dat het niet van zins is zijn rechten op het bestuur van Gaza te laten varen. Volgens het hoofdkwartier van de UNO te Gaza slagen de troepen er in de orde te bewaren en zijn de eerste stappen gedaan om be langrijke openbare diensten in bedrijf te houden. Van negen uur 's avonds af zal er in Gaza een avondklok van kracht zijn. T eleurstelling Israëlische kringen in New York hebben uiting gegeven aan hun bittere teleurstel ling over de gebeurtenissen. De Israëliërs hadden, aldus een opmerking van een diplomaat, het gebied van Gaza aan de UNO overgedragen en niet aan de Egypte- naren. Deze zegsman wees nog eens op de verklaring van mevrouw Meir in de UNO- Assemblée, dat Israel zich zijn vrijheid van handelen ter verdediging van zijn rechten voorbehoudt indien zich in het ge bied van Gaza omstandigheden voordoen, die wijzen op een terugkeer naar de slechte toestand van voor de Israëlische actie. Ralph Bunche, plaatsvervangend secre taris-generaal van de UNO, zal vandaag in Cairo besprekingen voeren „op het hoogste niveau". Dr Bunche moet op verzoek van Hammarskjoeld een nadere verduidelijking pogen te krijgen omtrent het Egyptische communiqué over het bestuur van Gaza. Te Washington verluidt, dat ook de Ameri kaanse regering opheldering probeert te verkrijgen over het officiële standpunt van de Egyptische regering ten aanzien van het bestuur van Gaza en de scheepvaart in het Suezkanaal. De mededeling, dat Egypte het bestuur over de strook van Gaza on middellijk overneemt, heeft opzien gebaard in buitenlandse diplomatieke kringen en UNO-kringen in Cairo. De Franse minister-president Mollet heeft voor de Franse televisie gezegd dat de gebeurtenissen in Gaza hebben aange toond dat de Fransen het bij het juiste eind hadden toen zij Nassers houding ver oordeelden en dat hij de indruk heeft dat de Amerikanen tot het besef komen dat Frankrijk daarin gelijk had. Het Egyptische avondblad „Al Massa" meldt uit Gaza, dat meer dan honderddui zend mensen deelgenomen hebben aan be togingen voor terugkeer van het Egypti sche bestuur. In een verslag van generaal Burns aan de UNO staat dat het bij de be toging te Gaza van zondag slechts om en kele honderden personen ging, terwijl de rest van de bevolking een vriendelijke houding jegens de UNO-troepen toonde. Een neef van de Egyptische minister van Binnenlandse Zaken, Mohieddin, schreef in het Egyptische blad, dat de toestand veel slechter worden zal als onze Ara bische broeders weigeren met de UNO- troepen samen te werken. Hij stelde de vraag of de UNO-troepen een instrument van het „terrorisme" zouden worden. Egyptische persberichten uit Gaza maakten maandag melding van menings verschillen tussen kolonel Engholm en de bevelhebber van het Joegoslavische contin gent die geweigerd zou hebben zijn man nen in Gaza te laten patrouilleren. Hij zou hebben verklaard, dat zijn mannen iangs de bestandslijn gelegerd moeten worden en niet als bezettingsmacht mogen optreden. Palestijnse vluchtelingen hebben bij de intocht van de UNO-troepen in Gaza pro-Egyptische demonstraties gehou den. Zij droegen spandoeken met de leus: „Wij aanvaarden geen enkel be stuur behalve het Egyptische" en por tretten van president Nasser van Egypte en diens naaste medewerkers mee. De UNO-soldaten en de menigten verdroegen elkaar best, tot zondag op roerkraaiers het hoofdkwartier in Gaza poogden te bestormen. Inmiddels is de rust in de kuststrook weergekeerd.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1