Mode, Charmant schoolcomplex voor Noord moest architectonische veer laten Visserij-varia Nicole Henriot pianosoliste bij N.Ph.O. onder Arends Mutsaerts kinderwagens Eerste Kamer bespreekt het buitenlands beleid Havenberichten Del Court van Krimpenschool 1 september klaar J. Brandenburg herdacht Vanmorgen in de vishal en op zee DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs WOENSDAG 13 MAART 1957 li De Tour de Flevo BABY SERVICE Burgerlijke Stand Velsen Huldeblijk Toon Verhey SPORTCOLBERTS en PANTALONS Nieuw Guinea „Blijheid in het gezin" voor katholieke Vrouwengilde AMSTERDAM NEW YORK TOEN DE GEMEENTELIJKE SUPERVISOR het plan voor een nieuwe Hervormde „Del Court van Krimpenschool", te bouwen aan de noordwestelijke grens van het Stratingsplantsoen, voor het eerst onder ogen kreeg, gaf hij min of meer zjjn fiat in de korte, goedkeurende woorden: „Dit is een charmant geheel". Nu de vloeren voor het complex donderdag al gestort worden en de aannemer beloofd heeft, voor het begin van de nieuwe cursus de negenklassige school gereed te hebben, voorzover er ryksgoedkeuring op werd ontvangen (helaas zonder gymnastieklokaal en handen- arbeidruimte, waardoor de architectuur van het geheel geen goed wordt gedaan) is al te zien, dat dit een juiste opmerking was de maquette van het plan leert dat nog eens ten overvloede. Want deze riante nieuwe school, die breekt met het type, dat Velsen zo langza merhand tot vervelens toe heeft gebouwd, krijgt inderdaad allure en wordt boven dien een goed tehuis voor de leerplichtige jeugd van Velsen-Noord met haar moderne lokalen, haar ruime speelplaats en haar ligging op het zuiden. Dat was de Ver eniging voor Christelijk Volksonderwijs, die haar oude gebouw aan de Van Lange- veldstraat aan de papierfabriek moest verkopen, ook al omdat het gebouw te decen traal kwam te liggen ten opzichte van de nieuwe uitbreidingen, dan ook wel aan haar stand verplicht, want tenslotte is zij de trotse exploitante van de oudste school van „Wijkeroog". In 1906 gaf de familie Del Court van Krimpen de grond voor de oude school, die nu bijna „uitgediend" is vandaar dan ook het eerbetoon aan deze milde schenkers, dat in de naamgeving van het nieuwe gebouw voortleeft. In het hart van de nieuwbouw, helaas nog van De Gilden afgesneden door de spoorlijn, die op deze manier steeds meer behoefte krijgt aan een „doorbraak" in de vorm van het beloofde en zozeer begeerde tunneltje, zal deze zomer de schepping van het architectenbureau Reinalda en De Zeeuw uit Leeuwarden verder verrijzen met zijn vriendelijke lijn, die speels langs het twee verdiepingen tellende hoofdge bouw e de lagere bijgebouwen naar het hoogste punt: de schoorsteen voor de cen trale verwarming glijdt. Open hal-type Helaas kon het geheel niet worden afge rond, zodat het „open hal-type", dat de oorspronkelijke tekeningen er ook de ma quette zo duidelijk laten zien, niet in die mate tot zijn recht komt als in de bedoe ling heeft gelegen. Het gymnastieklokaal is afgevallen en tevens sneuvelde een aanbouw, die gebruikt hacl moeten worden voor „gemeenschapswerk" en handenar beid en die ook als filmzaal uitermate ge schikt zou zijn geweest een kleine aula dus, waarvan de plannen op de lange baan zijn geschoven. Wat het nare gevolg heeft, dat er een blinde gevel aan de noordwest- kSnt ontstaat, waar men eigenlijk niet goed raad mee weet. Een bijkomend, maar minstens even zwaar wegend nadeel is het feit, dat de aannemer straks nog eens zal moeten be ginnen, als er wat meer ademruimte in de bouw komt en het woord bestedingsbeper king zijn dreigende klank heeft verloren. Met alle financiële consequenties van dien. Uitwisseling en keuze In de driehoek gevormd door Strating- plantsren en Duinvlietstraat verrijst in middels de rest zijnde het voornaamste. Met als overbuurvrouw de kleine Her vormde kerk en de pastorie, geeft het schoolcomplex mettertijd het Hervormde centrum in dit deel der gemeente mede ge stalte, waarbij uiteraard aan uitwisseling tussen de beide gebouwen wat hun ge bruiksmogelijkheden betreft, is gedacht: de kerk heeft het karakter van verenigings gebouw in- haar architectuur meegekregen en zal dus voor groepswerk onder de schooljeugd ten volle gebruikt kunnen worden. Voorts wordt door deze nieuw bouw de vrije schoolkeuze in Velsen-Noord sterk bevorderd, omdat nu de afstanden, die naar de Langeveldstraat vaak een be letsel vormden, gaan wegvallen voor de nieuwe school. In gele en rode steen en met veel glas in de gevel zal het gebouw een modern uiterlijk krijgen, waarin gedacht is aan va riatie door middel van kleurenverschil geel en rood en door het inwerken van baksteenmotieven, terwijl bovendien het trappenhuis en de hoofdingang fraaie on derbrekingen zullen vormen, waarbij al in de verte wordt gedacht aan artistieke ver fraaiingen. Maar daarover zijn de geleer den het nog niet eens: een plastiek tegen de voormuur zou bij de hoofdingang in middels een waardevolle opluistering kun nen vormen. De vier lokalen, die in de benedenetage worden ondergebracht en de kamer van het schoolhoofd op de Zuidwesthoek van het gebouw, welke kamer eveneens zal worden ingericht voor medische doeleinden ten dienste van de schooljeugd, sluiten de zuidelijke gevel af. om de hoek langs de Duinvlietstraat zet het gebouw zich voort met eer raam van de kamer voor het schoolhoofd, het trappenhuis en de kelder voor de centrale verwarming. Daar achter had het lage „kapelletje" moeten komen, dat de handwerklokaliteit had moeten herbergen. In de bovenverdieping werden vijf loka len geprojecteerd en de gangen aan de noordzijde van dit hoofdgebouw worden aan weerskanten afgesloten door gardero bes en uiteraard het trappenhuis. De in gangen voor de schooljeugd bevinden zich aan de kant van de speelplaats die deels door het gebouw wordt omsloten: voor de bovenverdieping en de benedenetage een afzonderlijke deur. Verkeersles op het plein Die speelplaats zelf is eveneens geschei den ontworpen om de leeftijdsverschillen van de toekomstige gebruikertjes te dienen en een deel ervan zal worden gebruikt voor het verplicht geworden verkeerson- derwijs, zodat de nieuwe Del Court van Krimpenschool in elk opzicht met haar tijd is meegegaan. Niet alleen uiterlijk trouwens, maar ook wat het interieur betreft. Men wil er nieu we, inmiddels vruchtbaar gebleken ideeën op didactisch en methodisch gebied toe passen en de meubilering van de klassen houden daar straks ten volle rekening mee: geen tweepersoonsbanken, maar afzonder lijke zitjes, geen al te streng klassever- band, maar een „vloeiend" klassestelsel, dat het nadelige effect van het „zitten blijven" ten dele probeert te elimineren. Als afronding van de oorspronkelijke op- Prijzen van dinsdag Per 1 kg: heilbot f 3.402.70, gr. tonig f 2.80 2.70, grm. tong f 2.802.60, kim. tonig f 3.70 —3.20, kl. tong I f3—2.75, kl. tong II f2.65— 2.50, tarbot I f2.50—2. Per 50 kg: tarbot II f112, tongschar f78, gr. schol f3227, grm. schol f 3430, kim. schol f 3734, kl. schol I f 45—38, kl. schol II f41—14, schar f 22—2, bot f 8, v. haring f 2217, makreel f 21—17, gr. schelvis f 3228, grm. schelvis f 3128, kim. schelvis f 3227, kl. schelvis I f 3d28, kl. schelvis II f 32—28, wijting f 22—9, gr. gul f40, mid. gul f37—35, kl. gul f28—23, ham f 10086, poontjes f 2220, kl. koolvis zw. f 1817.59, kl. koolvis wit f 30. Per 125 kg: gr. kabeljauw f 19276, gr. koolvis zw. f 45 42, gr. koolvis wit f 70, gr. leng f 7270, gr. wolf f112. Aanvoer van dinsdag 99 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 5 tong schar en schartong 150 schol, 40 schar, 10 bot, 10 haring, 75 makreel, 115 schelvis, 145 wij ting, 90 kabeljauw en gul, 8 leng, 2 ham, 10 wolf, 11 poon, 160 koolvis, 15 diversen. In totaal 1040 kisten. Besommingen van dinsdag RO 46 Claesje f16.100, SCH 135 f 3300, IJM 75 f2480. De door het bestuur van de katholieke jeugdclub te Castricum te organiseren z.g. Tour de Flevo gaat vaste vormen aanne men. Reeds is de medewerking toegezegd van een aantal adviseurs, dat er toe zal medewerken dat dit evenement voor de jeugd, dat men overweegt eind juli begin augustus te houden, zal slagen. Er is een route uitgestippeld met tijd ritten en o.m. een oriëntatierit over de Ve- luwe. zet verrijst tegelijkertijd aan de Noordkant van het terrein een bungalow voor het hoofd der school, die in de oorspronkelijke plannen harmonisch had kunnen aanslui ten bij de gymnastiekzaal en haar lagere bijgebouwen, maar die nu nog wat een zaam in het zand geplant moet worden. Achter de woning zijn schooltuintjes ge dacht en zo is het gehee' ondanks de te leurstellende afknabbelingen van rege ringszijde een bewijs van moderne opvat tingen geworden, dat breekt met traditio nalisme en rekening houdt met de nieuwe „jaargangen", die Velsen-Noord ongetwij feld zal opleveren in de zich sterk uitbrei dende bebouwing van de Gilden. De Linker auto op deze maquette staat op de Duinvlietstraat, de rechter aan de noordzijde van het Stratingplant- soen, waarvan de bestaande bebouwing op de achtergrond nog zichtbaar is: aldus verrijst in Velsen-Noord een nieuwe Christelijke school. Bij de schoorsteen links de „kapel", die nog niet gebouwd mag worden, ook al is het geld er voor, daarnaast het trap penhuis; achter het hoofdgebouw de laagbouw voor garderobes en ingang met de bijgebouwen voor de gymna stiekzaal, die evenmin gerealiseerd worden. Geheel links achteraan de bungalow voor het schoolhoofd. In het programma van het achtste dins dagavondconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest plaatste het be stuur een woord van dank en a. scheid aan Toon Verhey, die na tien jaren succesrijk werk in dienst van het muziekleven te Haarlem en in de provincie om gezond heidsredenen de dirigeeistok moest neer leggen en Om ontslag moest verzoeken uit zijn functie. Gezien de grote verdiensten van de scheidende dirigent voor de opbloei van het orkest, mag deze open brief een karige geste lijken en zou een openlijke hulde, waarin ook het publiek betrokken was geweest, een waardiger bekroning van zijn taak geworden zijn. Maar de verwe zenlijking daarvan moest stuiten op de oorzaak van zijn afscheid. En forceren zou de zaak wellicht nog pijnlijker gemaakt hebben. Zo werd het no idgtdwongen een afscheid per correspondentie. Wij hopen dat Verhey er, filosofisch berustend, voldoe ning in zal vinden en uit de woorden, die hem ten afscheid gewijd werden, de waar dering voor zijn streven ten volle zal proe ven de waardering tevens van het Haarlemse concertpubliek, waaronder ook wij ons rekenen. Verhey's opvolger Js eerste dirigent van het orkest, de heer Henri Arends, die pas in september officieel in dienst treedt, fungeerde deze dinsdagavond in de Haar lemse Concertzaal als gastdirigent. Hij vond ter begroeting een fraaie krans in de Haarlemse kleuren aan zijn lessenaar. Zijn temperamentrijke, wilskrachtige na tuur vond in het Concerto grosso opus 6 nummer 10 in d van Handel een dankbaar object. Maar het lijkt wel of Arends, ge wend als hij is aan de zoveel grotere strijkersbezetting va het Concertgebouw Orke t, de grenzen van de klankkracht van (ADVERTENTIE) Oersolidp en prima afgewerkt - alleen bij Edisonstraat 9 - IJmuiden BEVALLEN: G. Snel—De Beurs, z„ Lange Nieuwstraat 285, IJmuiden; K. van den Berg Zijl, d:, Lange Nieuwstraat 47, IJmuiden; F. BakkerDamsteek, z., Laurillardlaan 16, Santpoort; D. Spijkerman—Dangerman, d., Van Ostadestraat 89, IJmuiden-oost; E. Bur gerhoutVan der Wel, z., Rijksweg 307, Santpoort; A M. JansenHaver, z., Wüste- laan 73, Santpoort; P. E. Schoof—Pommerel, z., Kerkerinklaan 34, Soatpoort; A. Kabel Frankfort, z„ Tuindersstraat 31, IJmuiden-o.; S. P. E. van den BraberDekker, z., Zee weg 358, Driehuis; P. C. Gori®Groenen dijk, z., Wijkerstraatweg 257, Vetsen-noord; R. TomassenDercksen, z., Kluijskenslaan no. 32, Saniptoort; M. G. de RidderKaeper, z., Zwaainstraat 43, IJmuiden; E. M. Pikaar Vreke, z., Zwaanstraat 41, IJmuiden; Th. DrenthLeene, z., Sparrenstraat 9, IJmui- den-oost; A. M. LarnersBurger, z., Gj ert senstraat 5, IJmuiden. v OVERLEDEN: A. de Goede, 34 j„ echt genote van J. Schadê, Van Leeuwenstr. 65, IJmuiden; G. M. Oudendijk, 64 j., Driehui- zerkerkweg 65, Driehuis; A. W. W. Rave, 47 jaar, echtgenoot van K, Mieczndk, Kerkhof straat la, Hattem; A. H. J. Schweitzer, echt genoot van J. Ellinckhuijzen, Harddravers- laan 3, Santpoort. het N.Ph.O. al te weinig ontziet. Dit lijkt mij de keerzijde van een overigens bezield musicerer. dat in mildere tinten vooral in het Air en in de gracieuze majeur-finale bijzonder fraai klonk. Jan Hesmerg, Leen- dert de Graaf en Eduard Biele vormden met smaak het concertino. De Zes Adagio's van Willem Pijper kre gen een bezonken verklanking en de Sym- foni» in Es (K.V. 543) van Mozart had een vlot verloop. De Adagio-inleiding werd door klankvolume en ritmische tekening een machtig voorportaal van het heerlijke werk en de pétillant gespeelde finale toon de overduidelijk, dat Arends stevig vat op het orkest had. Het optreden van de Franse pianiste Nicole Henriot, met het Pianoconcert no. 1 in bes van Tsjaikofsky, wekte sensationele indrukken door de enorme kracht die zij ontwikkelde, door de rijke nuancering en de karakteristieke uitbeelding van ver schillende episoden en door een stuwing, die leek te werken als een natuurkracht. Pathos, bravour en zelfs lichte spotlust (waar de componist in het overigens fraaie tweede deel de melodie van een Frans straatliedje: „II faut s'amuser, danser et rire" als een banaal walsje te pas brengt) vierden in deze zeer doorleefde interpreta tie hoogtij. En Arends slaagde erin met het orkest een volmaakt tegenspel te leveren. Dit maakte de sensatie met het Tsjaikofs- ky-concert volledig. Jos. de Klerk Het bestuur van de stichting Noordhol lands Philharmonisch Orkest, niet in de gelegenheid zijnde officieel van Toon Ver hey afscheid te nemen, wil deze dirigent toch niet laten gaan, nu hij om gezond heidsredenen ontslag heeft moeten nemen, zonder enig blijk van waardering en dank baarheid. Hem zal een stoffelijk blijk daarvan worden aangeboden. Degenen, die daartoe iets willen bijdragen en dat zul len er ongetwijfeld velen zijn kunnen dit doen door storting op een der rekenin gen van het orkest of ten kantore van de administratie. ADVERTENTIE 'T IS NU DE TIJD Zéér uitgebreide keuze. tien. Cronjéstraat 40-44 Telefoon 15438 Haarlem HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ (4de klasse 15e lijst) ƒ10.000: 19731 ƒ5.000: 13054 ƒ2.000: 12531 f i son- Q04C 19071 ƒ1.000: 9353 15235 19726 20669 15458 ƒ400: 1182 3879 4587 4680 4714 7186 12873 12978 18751 21580 ƒ200: 2126 2373 3321 3800 4035 4108 4160 4217 5149 6015 6173 6212 6474 6803 8630 9081 9439 9627 10170 10335 11275 12465 13587 16805 16829 17688 18724 19627 20619 21983 In de Eerste Kamer is dinsdag het debat begonnen over de begroting van Buiten landse Zaken. Aan het begin van de ver gadering heeft minister Luns namens de regering deelneming betuigd met het over lijden van het Eerste Kamerlid de heer J. Brandenburg (C.P.N.). Minister Luns bracht het aandeel in het verzet van de heer Brandenburg in herinnering. Dit deed ook de voorzitter van de Kamer, mr. J. Jonkman, die de figuur van de heer Brandenburg vergeleek met het monument „De dokwerker" te Amsterdam. „De heer Brandenburg deed als leider in het ver zet belangrijk werk. Hij kwam altijd vier kant voor zijn opvattingen en overtuiging uit. Ondanks verschillen in politiek op zicht was de verhouding met de mens Brandenburg en de medeleden uitstekend. Men zal hem in deze kring zeer missen", aldus mr. Jonkman. Het debat over buitenlandse zaken werd geopend door prof. A n e m a (A.R.), die verheugd was over de verbeterde verhou ding tussen de Verenigde Staten en Israel en binnen de NAVO. Hij zei de hopen, dat toekomstige regelingen gebaseerd zullen zijn op het onverkorte recht en niet op relatief recht, dat alleen op macht ge baseerd kan zijn. Voorts spoorde prof. Anema aan tot aandacht en geduld bij de groei van de Benelux-unie. Prof. Beaufort (K.V.P.) achtte, hoe wel begrijpelijk door de voorafgaande provocaties, het Frans-Britse optreden in de Suez-kwestie juridisch nauwelijks ver dedigbaar, doch politiek geen misdaad. De tijd van het recht in eigen hand nemen is voorbij, tenzij bij noodzakelijke zelfver dediging, zoals voor Israel gold. Prof. Beaufort wijdde voorts een lange be schouwing aan de Verenigde Naties, die hij vergeleek met de spiegel van de we reld, waarin het goede, zowel als het slechte wordt afgebeeld. Hij meende dat de UNO minder een rechtsorganisatie dan wel een veiligheidsorganisatie is. Hij was van oordeel dat een aanbeveling van de algemene vergadering, vooral wanneer deze de taak heeft overgenomen van een machteloze veiligheidsraad, een belang rijk, moreel en politiek bindend karakter heeft, omdat hier de wil van de meerder heid van 81 landen aan enkele landen wordt opgelegd. Prof. R i p (A.R.) hield uitvoerige be schouwingen over het concept-verdrag voor de Europese markt. Hij waarschuwde tegen een te trage ontwikkeling van de markt met te lang vasthouden aan voor behouden. De sociale harmonisatie dient geleidelijk te zijn en het protectionisme binnen de zes landen moet zo gauw moge lijk verdwijnen, wil ons land economisch niet tussen twee stoelen komen te zitten. Prof. Schermerhorn (P.v.d.A.) vroeg met aandrang beslechting van de geschilpunten met Duitsland, voordat de Europese markt werkelijkheid wordt. Hij meende voorts in de Sovjet-Unie een des integratieproces van het stelsel te be speuren. De uitingen worden met terreur en geweld onderdrukt, doch de krachten worden niet geneutraliseerd. Van het denkbeeld-Gaitskell om met Duitsland en de satellietstaten een neutrale zone te vor men wilde prof. Schermerhorn niets weten. Hij wilde niet beweren, dat Enge land en Frankrijk in de kwestie-Suez geen directe koloniale oogmerken hadden. De Fransen hadden er het grootste belang bij een eind te maken aan de Egyptische steun aan Algerije. Ook België heeft in de Kongo een koloniaal systeem. Zo rust zijns inziens op de NAVO toch een odium van kolonialisme in de ogen van de Afro-Azia- tische landen, dat grote gevaren inhoudt. Ten aanzien van Nieuw Guinea zei prof. Schermerhorn dat het motief, waarop wij ons voor Nieuw Guinea verantwoordelijk stellen, hetzelfde is als de grondslag van de etische politiek uit de twintigste eeuw. „Wij scharen ons daarmee met behagen in de rij van de beherende mogendheden. Daarom is er bijzonder weinig hoop, dat de betrekkingen met Indonesië zullen ver beteren. Zelfs al zouden wij er in slagen ons te ontdoen van de schijn van koloniale mogendheid, dan nog zou het zeer lang duren, voordat het ressentiment jegens ons bij de gekleurde rassen verdwenen zou zijn", zo zei hij. Hij laakte de houding van voldoening van Nederlandse kringen bij de Verenigde Naties na afloop van de behandeling van de kwestie-Nieuw Guinea. Beseffen zij niet, dat deze afmattingstaktiek, waarbij ons land steeds in het defensief is, ons bij de Afro-Aziatische volken steeds in een slecht daglicht stelt?", zo vroeg hij. Mr. Vixseboxse (C.H.U.) hield een pleidooi voor supra-nationale organisatie ter bevordering van een internationale rechtsorde en het waarborgen van de rechten van de mens. Thans geldt het ver sleten adagium, dat men zich niet met bin nenlandse aangelegenheden van andere landen mag bemoeien. Mr. Sassen (K.V.P.) wilde van een veiligheidspact, waarbij Duitsland ver deeld blijft, niets weten. Instabiel zou de situatie worden, indien Duitsland her enigd zou worden met het instellen van een gedemilitariseerde veiligheidszone van 800 km. De hereniging van Duitsland ligt binnen de vereniging van Europa. Dat is de sleutel van het ganse vraagstuk. Ook mr. Bassen was van oordeel dat desinte gratie van de Sovjet-Unie onmiskenbaar is. Al te vlot speculeren echter op de des integratie van het Sovjetsysteem acht hij niet in overeenstemming met de nood zakelijke voorzichtigheid. Hij hield voorts een pleidooi voor het concentreren in één plaats van de parle menten van KSG, Euromarkt en Eura- toom. De heer G e u g j e s (C.P.N.) meende, dat ons land, door zich te conformeren met de politiek onder Amerikaanse leiding, volkomen op de verkeerde weg is. Bij de Aziatische volkeren demonstreert zich steeds sterker de afkeer van alles, wat Amerikaans en Europees is. Hij zei voorts, dat de bewapeningslast te zwaar wordt, dat de politiek jegens Indonesië onjuist is, dat het „koloniale" bestuur van Nieuw Guinea zo spoedig mo gelijk moet verdwijnen, dat de benoeming van Speidel een onvergeeflijke fout is, dat Euromarkt en Euratoom in wezen anti- Nederlands zijn en dat ons land een poli tieke weg moet inslaan, die leidt tot col lectieve veiligheid. Mr. Van R i e 1 (V.V.D.) zag een ten dentie in de ontwikkeling var de water stofbom, die uitbreiding van oorlog niet waarschijnlijk maakt. Desondanks kan een klein land als het onze in de verdrukking komen. Immers dreigt ons land tussen Scylla en Charibdis te komen nu ener zijds het gevaar bestaat van totale ver nietiging en anderzijds het in de steek laten door de grote mogendheden, die de H-bom bezitten. Mr. Van Riel had enige bezwaren tegen de Europese markt. Hij meende, dat wij ons niet zo sterk met Frankrijk en België moeten identificeren, omdat wij anders in de moeilijkheden van deze volken in Afrika betrokken worden. Hij wenste bij de onderhandelingen met Duitsland veel aandacht voor de schade loosstelling aan oorlogsslachtoffers en voorts aan de „Auslandsbonds", waarvoor wellicht een specifieke kredietverlening aan Duitsland als oplossing kan worden gevonden. Hoewel mr. Van Riel veel waardering had voor mr. Beyen, vroeg hij zich toch af of diens benoeming tot regeringscommis saris voor de onderhandelingen met Duits land wel juist is. Mr. Beyen is een diplo matiek geverseerde financier, die wordt aangewezen voor het werk, dat geheel op het terrein van het ministerie van Buiten landse Zaken ligt. Heeft dit ministerie niet voldoende deskundigen voor dit werk?, vroeg hij. De heer A 1 g r a (A.R.) hield een uit voerige beschouwing over het strikte han teren van westerse rechtsregels, zulks in verband met het feit dat Indonesië zich niet houdt aan vrijwillig plechtig gesloten verdragen en gemaakte afspraken. Hij ging voorts breedvoerig in op de Nederlandse verplichtingen jegens Nieuw Guinea. Hij verweet de Partij van de Ar beid te spelen met politieke onmogelijk heden wat overdracht van Nieuw Guinea of een trusteeschap betreft, terwijl niet gesproken wordt over de belangen van de papoea-bevolking. Vandaag wordt het debat voortgezet. Weinig voor de woensdag Vier trawlers en grote trawlloggers en kotters waren vandaag te IJmuiden bin nen met 1500 kisten vis, waarbij 300 kis ten schelvis, 300 kabeljauw en gul en 250 makreel. De „,Thorina" voerde aan 300 kisten vis, waarbij 70 schelvis, 70 kabeljauw en gul, 20 koolvis, 110 wijting, 10 haring, 20 makreel en verder 260 stuks stijve kabel jauwen; de Curaqao 530 kisten, waarbij 60 schelvis, 40 kabeljauw en gul, 140 koolvis, 140 haring, 40 makreel, 20 wijting en 90 diversen; de VL 153 Liesje en Rutger (eerste reis) 480 kisten, waarbij 55 schel vis, 105 kabeljauw en koolvis, 130 makreel, 135 haring, 55 gestripte makreel, 70 stuks iis- en 70 stuks stijve kabeljauwen en de HD 87 180 kisten, waarvan 100 schelvis, 70 gul en kabeljauw, 10 diversen en 400 stijve en 70 ijskabel.iauwen. De dagscheep jes waren er met wat platvis. Prijzen woensdag De export kocht vandaag uitsluitend ka beljauw. Regels grote kabeljauw gingen van de hand voor f 100f 76, kleine voor f 50f 46 en kisten kabeljauw voor f 96 f 88. De binnenlandse handel kocht de wijting voor f 26f 32, grote schelvis voor f 36f 31, grootmiddel voor f 38f 36, kleinmiddel voor f 41f 32, pennen voor f 41f 33 en braadschelvis voor f 42 f 35. Grote gul leverde op f 49f 37, middel f 36—f 32, torgullen f 32—f 30, zwarte koolvis f 45f 43, grote en kleine gullen- maat f 18—f 20. Leng maakte f 83—f 84, witte koolvis f 67f 72. De haring noteerde vandaag f 22f 14 en makreel f 24f 16. Voor de donderdag Oudste boten waren vanmorgen de KW 99, 101 en SCH. 117 (van 28 februari); de Herman. Polderman, Elie, Postboy, de Dirkje, HD 103 Machiel en SCH. 27 (van 1 maart) en de Emma (van 2 maart). Voor de donderdagmarkt werden van morgen officieel verwacht de SCH 117 met 400 kisten vis en de Postboy met 400 kis ten. Ook twee boten van de Marezaten, waarschijnlijk de Emrr.a en Polderman zouden op IJmuiden aankomen. En op zee De visserij om de Noord blijft schraal. De dagvangsten liepen van 100 tot 150 manden hoops. Bij de Patsh werd veel vis gevangen, maar ze was te klein om aan boord te houden. De Klaas Wijker heeft de visserij om de Noord opgegeven en is naar de Silverpit gestoomd om op de ha- ringjacht te gaan. De loggers bij de Pitt- beoi vingen 150200 kg tong en weinig bijvis: 68 manden vis. Op de kust werd minder tong en meer bijvis gevangen: 100- 120 kg tong en 25-30 mandjes schol per et maal. Op dinsdag kwamen in IJmuiden binnen: Sip. Hudson van Nathalie, Globe van Halm stad!, Eos van Antwerpen, Ostenhav van Rotterdam, Harm van Oslo, Depender van Liverpool, Bolivia van Antwerpen, Tanja van Swansea, Carvan van die Noordzee, Bill S van Rotterdam, Ciudad de Cucuta van Antwerpen, Herman Buisman van Silloth Hyria van Middlesborough, Sancta Monica van Farberg, Altho naar Londen, Breda van Antwerpen, Helicon van Port Ardal, Har- monique van Le Havre, Necton van Goole. St. Jean van Le Havre, Claus Turowsky van Rotterdam, Hectos van Kotka, Laertes van Dakar, Sunbjerg van Molay, Gertrud van Vestervick, Heilo van Rotterdam, Abroad van Middlesbrough, Barcarole van Rotter dam. Vertrokken zijn: Betty Anne S naar New castle, Sancta Margaretha naar Fowey, Hud son naar Maassluis, Emanuel II naar Esb- jerg, Hado naar Capellie a. d. IJsel, Menje naar Bremen, Atlantic Wave naar Hampton Roads, Stella Strömer naar Rotterdam, Roelf naar Odense, Vingo Sita naar Cadiz, Gerd Sterke naar Haugesund, Res Nova naar Malmö, Asloeh naar Rotterdam, Heriot naar Leith, Conigokust naar Hamburg, Gerd naar Londen, Holwierde naar Londen, Ilias naar Hamburg, Falcon naar Lnoden, Eos naar Nordenham, Havorn naar Rotterdam, Hen rietta B naar Rotterdam, Lingestroom naar Huil, Stortemelk naar Rotterdam, Lilly n„ar Rotterdam, Jongkind naar Rotterdam, Am- stelstroom naar Londen, Cap Möwe naar Hamburg. Bohv naar de Tyne. (Show», «nufjes en alle» wat verder In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) „Symfonie der elegance", zo had het modemagazijn Stoutenbeek zijn modeshow van een zeer gevarieerde collectie modieuze stoffen genoemd, die deze firma gevestigd in Beverwijk en Haarlem, dinsdagmiddag en -avond in het Kennemer Theater te Beverwijk aan een zeer talrijk publiek heeft getoond. In ruim vijftig modellen van mooie soepel vallende stoffen in fraaie dessins, goed van snit, elegant, charmant en veelal eenvoudig van makelij, heeft een viertal mannequins ons in een goed georgani seerde, vlot lopende show geconfronteerd met hetgeen er in lente en zomer 1957 aan stoffen gedragen zal worden. Dit zullen vooral bedrukte veredelde katoen, nylon en bedrukte popeline zijn; van de laatste stof moet vooral popeline chérie genoemd worden. Esbeline en raffia zijn de nieuwe, buitengewoon soepel vallende stoffen, die door de firma Stoutenbeek exclusief ver kocht zullen worden en die in het nieuwe seizoen bepaald furore zullen maken. Ver der moeten wij ook Meronyl noemen, een combinatie van nylon met katoen. De firma Stoutenbeek heeft met deze stoffen-show op overtuigende wijze ge toond dat de moderne vrouw die draad ën naald weet te hanteren, gebruik kan ma ken van de knippatronen van dit mode magazijn en haar nieuwe lente- en zomer- garderobe gemakkelijk zelf kan vervaar digen. Vrijdag 15 maart om kwart voor acht houdt mevrouw C. Boudens-Van Heel een in het KSA-gebouw te Beverwijk voor het Katholiek Vrouwengilde een lezing die ge titeld zal zijn „Blijheid in het gezin". De belangstelling voor de 2V2 pet. pre mielening groot 20 miljoen ten laste van de gemeente Rotterdam waarvoor dinsdag de inschrijving plaats vond was uitzonder lijk groot zodat het toe te wijzen bedrag wel heel gering zal zijn aldus de indruk ter beurze. Verder was de ondertoon voor de inter nationale waarden vrij goed te noemen hoewel Kon. Olies lager waren dan maan dag, in verband met het teleurstellende slot van New York. Speciaal voor de oliewaar- den was de ondertoon voor het fonds be slist goed te noemen. Werd in de morgen uren als laatste koers gehandeld op f 164,40 door aanbod van publieke zijde, 's middags was er bij opening al direct be langstelling van arbitragezijde voor Parijse» en Londense rekening. Het fonds opende op 165,- om daarna gedurende het beurs- verloop verder aan te trekken tot f 165,30. Philips min 2 bij opening op wat mMden- koersaanbod om daarna iets te herstellen tot 251. Ook Unilever 2 pet: 'ïa'gër' 'op 360 met heel kleine omzet. AKU lag wat ge drukt en verloor IV2 pet. ten opzichte van maandag. In de scheepvaartfondsen was Holland Amerika Lijn iets lager 166x/2 (167 7/8). De overige fondsen vertoonden weinig veran dering met de slotkoersen van maandag. Maatschappij Zeevaart echter reageerde niet op het verhoogde dividend van 12 tot 14 percent en de adviesprijs was 222224 onveranderd bij de vorige slotprijs. Van de cultuurwaarden was Amsterdam Rubber wat aangeboden 75 3/4 (77 1/4). Deli- maatschappij iets beter op 96 pet. In de staatsfondsen ging heel weinig om en de koersen schommelden om het slot van maandag. Billitons 240 bieden. In verband met de emissie van 4.400.000 in aandelen met claimrecht ten laste van de Nederland se Overzee Bank was er vandaag geen no tering in de aandelen. Prolongatie 3 3/4 pet. (ANP). Enkele individuele fondsen toonden scherpe koersveranderingen en enkele werden zeer actief verhandeld tijdens een over het algemeen onregelmatige beurs, die de kleinste omzet leverde sinds 26 fe bruari van dit jaar. De omzet bedroeg 1.600.000 aandelen, dat is 50.000 minder dan maandag. Het industriegemiddelde sloot 0,81 ho ger op 470,31; spoorwegen 0,16 lager op 141,80 en openbare nutsbedrijven 0,29 ho ger op 70,98. De handel had de meeste aandacht voor American Motors, dat nog steeds sterke vraag ontmoet in aansluiting op het nieuws dat de financier Louis Wolfson deelneming beoogt. Het fonds steeg met een halve dollar tot 754. Chrysler kwam van 74% op 75%. Van de 1.117 verhandelde fondsen slo ten er 462 lager, 401 hoger en 254 onver anderd. Er werden vijf nieuwe hoogte punten en 21 nieuwe laagtepunten be reikt. (UP). Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen VA Nederl. '47 90M 3 °/o Nedl. 1962/64 927/is A. K. U 19314 194 Calvé Delft 300'/j Van Gelder Zonen 190 K. N. Hoogovens 290 Nederl. Ford 285 N. Kabelfabriek 260 gew. Philips Gloeil. 249 252 pref .Philips Gloeil. 148 A Unilever 360 F. 362 Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. 817 Konkl. Petroleum 165,40 168- A'dam Rubber 77 Holl. Amer. Lijn 166/4 N. Scheepv. Unie 171/4 Phs. v. Ommeren 279/4 H. V. A 948/4 Verg. Deli Mijen 9654 Amsterd. Bank 205 Ned. Handel Mij 166 Rotterd. Bank. 17354 Twentsche Bank 178 Anaconda Copper 63 K Bethlehem Steel 16954 U. S. Steel 5954 General Motors. 40 Shell Union 82

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3