AMSTLEVEN levensverzekering „Zonder voorbehoud en naar waarheid" Britse H-bommenwerpers naar proefterrein in Stille Oceaan 's nachts pijn Brief aan ouders over gebrek aan werklust hunner kinderen r Van dag tot dag j Japan protesteert vergeefs naar twee zijden; zorgelijk WHO-rapport Endocil Dichters worden meer gelezen dan men meestal denkt 0/5 de ^Praatótoel WOENSDAG 13 MAART 1957 3 en !»Kaaca5 "'J Examens Boekenweek 1957 'AKKERTJES helpen direct Amsterdamse schoolbestuurders ongerust Suezkanaal 10 april open voor alle schepen Rente en verzekeringen Britse socialisten verdeeld over Speidels benoeming „Walgelijk"zei Shinwell GARAGE DEN HOUT Russische troepen blijven in Oost-Duitsland Gromyko en Zjoekov in Oost-Berlijn Het debat in de Tweede Kamer over de bestedingsbeperking is met een sisser af gelopen. De motie-Janssen, die verleden week vrijdag door de regering „onaan vaardbaar" was genoemd, is door de in diener zodanig gewijzigd dat iedereen be halve de P.v.d.A. er vrede mee kon heb ben en ze werd gisteren dan ook met een flinke meerderheid aangenomen. De verklaring van de heer Burger, dat hij „geen motief" had om vóór de motie te stemmen aangezien deze overbodig was genoemd door zijn partijgenoot minister Hofstra, zal sommigen bevreemd hebben. En nog bevreemdender was het, dat de hele P.v.d.A-fractie toen ook maar ineens tegen stemde. Misschien om te demon streren dat alles nu vergeven en vergeten was? In de wijziging, door de heer Janssen in de tekst van zijn motie aangebracht, wordt de regering uitgenodigd, „allereerst" met het middel van „verdergaande beste dingsbeperking in de sfeer van de rijks overheid" te „trachten", het door haar nodig geachte doel te bereiken. Het kan niet anders dan verheugend worden ge noemd, dat minister Hofstra hierop heeft geantwoord, dat de regering dit al van plan was en dat de motie, zij het mis schien met nuance-verschillen, nu de op vatting der regering dekt. Daar de heer Janssen betoogde, dat de tekstwijziging slechts een verduidelijking en geen in- houdsverandering was, moet de motie ook reeds verleden week vrijdag de opvatting der regering hebben gedekt en was er dus geen enkele gegronde reden voor de op winding, die zij toen veroorzaakte. Tot die conclusie is men aan beide zijden waar schijnlijk gekomen, toen men tijdens het weekeinde overdacht wat de gevolgen van een kabinetscrisis zouden zijn. Intussen is vrijwel het enige concrete resultaat van het lange Kamerdebat over de nota, dat de regering dus zal trach ten, dit jaar ter bekostiging van de subsidie op melk enige tientallen miljoen guldens „in de sfeer van de rijks-overheid" te be zuinigen. Heel duidelijk staat hier niet in te lezen, dat het daarbij gaat om bezuini ging op de kosten van het overheids apparaat zelf, maar er kan geen twijfel over bestaan dat dit de bedoeling is. Het is nu aan de regering, te laten zien wat zij zélf op bezuinigingsgebied kan presteren. Als zij dat doet, zal dit het voor ons allen gemakkelijker maken, elk op ons eigen terrein aan haar vermaningen ge volg te geven. Wat voor de Amsterdamse rectoren en directeuren van middelbare scholen aan leiding is geweest zich in een uitvoerige en bezorgde brief tot de ouders hunner leer lingen te wenden, ondervinden uiteraard de overheden van scholen in andere plaat sen eveneens: de leerlingen besteden niet voldoende zorg aan hun huiswerk, zij tonen een gebrek aan werklust, toewijding en accuratesse, zij falen in hun, wat de Am sterdamse directeuren noemen, „werk houding". In bovenaangehaalde brief tonen de rec toren en directeuren begrip voor de moei lijkheden, die het klimaat onzer huidige dynamische maatschappij en de huiselijke omstandigheden de leerlingen in de weg leggen. Zij klagen in hun brief dan ook niet zozeer over de leerlingen, dan wel over de ouders, die zij wijzen op tekort komingen in de huiselijke sfeer: te weinig aandacht van de ouders, onvoldoende nachtrust voor de kinderen, enzovoort. Uiteraard kunnen de ouders heel wat doen aan de „werkhouding" hunner kin deren. Wanneer zij tekortschieten in aan dacht en verantwoordelijkheidsbesef, komt er in de meeste gevallen niet veel van het studeren der kinderen terecht. Aan de an dere kant: alles kunnen de ouders niet doen. Er waart nu eenmaal een geest door de rangen der jeugd, die de huiselijke disci pline en het harmonische gezinsleven aan tast en slechts met de grootste inspanning enigszins kan worden geneutraliseerd. Die geest vormt zich echter niet alleen thuis. Op school beïnvloedt hij door het con tact tussen de kinderen hun houding even zeer en vaak zou men zijn kinderen een voudig buiten de sfeer van schoolkame raadschap moeten houden om iets te berei ken ten aanzien van een betere levenshou ding en een grotere plichtsbetrachting. Waarschijnlijk bestaat er tussen factoren op school ën in het gezin een funeste wis selwerking, die een verslechterende invloed uitoefent op de geestesgesteldheid van de kinderen. De belangstelling der jeugd voor wat de school hun wil bijbrengen, gaat steeds meer over op zaken buiten de school, op verschijnselen die de maatschap pij hun opdringt. Zij krijgt steeds meer neiging tot vroeg mens worden, inplaats van vroeg geleerd te zijn. De onderwijs methoden zullen zich naar die neiging moe ten richten, de opvoeding thuis zal er ter dege rekening mee moeten houden. De jeugd is bezig zich te ontworstelen aan verouderde methoden en slaat daarbij door de zekeringen. Als'de methoden zowel als de zekeringen tijdig worden vernieuwd en aangepast, zal zij wellicht gemakkelijk in een nieuw gareel te dwingen zijn, waar bij werklust en „werkhouding" in nieuwe vormen zullen terugkeren. Dit moge pae- dagogen en ouders spoedig duidelijk voor ogen komen staan. LONDEN (UP) Woensdag zijn vier wit geschilderde Vickers Valiant straal- bommenwerpers naar Christmas-Island in de Stille Oceaan vertrokken van een vlieg veld in Lincolnshire. Een van deze toe stellen zal de eerste Engelse waterstofbom afwerpen op een proefterrein in de Stille Oceaan. De toestellen werden vier uur vóór het officieel aangekondigde vertrek weggezonden. Als reden gaf men op dat men geen onrust wenste te veroorzaken in de landen, waarover de toestellen zouden vliegen. Britse geleerden zeggen, volgens UP, dat de Britse proef de „grootste explosie" van kernenergie zal zijn, welke tot dusver is geschied. Reeds maanden lang hebben de piloten geoefend in het werpen van de bom en het snel wegkomen daarna, want ondanks de snelheid van 900 kilometer per uur van de Valiant loopt de bemanning nog veel gevaar voor de radioactiviteit. Het grootste deel van de uitrusting en de voorraden zijn reeds ter plaatse. Ook enige H-bommen zijn daar opgeslagen, maar niemand weet op welke wijze deze zijn vervoerd. De „Warrior", een vliegdekschip van de Engelse marine, komt morgen in Honoloe- loe aan met duizend man Engelse mili tairen, die drie dagen verlof krijgen, na hun werkzaamheden op Christmas-Island. Protesten In Engeland is een „Britse nationale raad voor de afschaffing van proef nemingen met kernwapens" opgericht met het doel de regering te dwingen de ko mende proefnemingen bij Christmas-Island te laten vervallen. In een door de raad uitgegeven verklaring wordt medegedeeld, dat de raad wordt gesteund door parle mentsleden, geleerden en vele andere pro minente figuren. De Japanse „Raad tegen atoom- en wa terstofbommen" zal trachten een protest- vloot te zenden naar het gebied om Christ- mas-Island. De protestschepen zouden ech ter geen „zelfmoord-schepen" zijn. Inmiddels heeft Japan er in een nota aan Rusland tegen geprotesteerd, dat het niet tevoren van de jongste Russische proefnemingen in kennis was gesteld. De vorige kernproeven in Siberië hebben vol gens de nota de radio-activiteit van de lucht in naburige landen, waaronder Ja pan, verhoogd, hetgeen een gevaar voor de bewoners wordt geacht. Aartsbisschop Michael Jasjiro van de episcopale kerk van Japan heeft geweigerd op te treden als de speciale vertegenwoor diger van premier Noboesoeke Kisji om in Engeland tegen de Britse H-bomproeven bij Christmas-Island te gaan protesteren. Jasjiro antwoordde, dat hij tegen kern proeven gekant is, maar dat hij als lid van de geestelijkheid niet wenste met de re gering verbonden te worden in zulk een beweging. Hij wilde tegen kernproeven ageren op zijn eigen wijze als man van de kerk. „Gevolgen erfelijk" Deskundigen van de Wereldgezondheids organisatie van de UNO (W.H.O.), hebben als hun mening te kennen gegeven, dat het welzijn van volgende generaties ernstig wordt bedreigd door de ontwikkeling van het gebruik van kernenergie. Dit wordt gezegd in een rapport van twintig geleer den uit negen landen, die in augustus van het vorige jaar te Kopenhagen van ge dachten hebben gewisseld over de ge volgen van atoomstraling voor de erfe lijkheid. In het rapport wordt gezegd, dat geble ken is dat dergelijke stralingen mutaties teweeg brengen en dat een versterking hiervan schadelijk voor de mensen en hun nakomelingen zal zijn. De geleerden zijn van oordeel, dat er te weinig instellingen zijn, die zich met vraagstukken van de genetica bezig houden. Zij bevelen aan meer van deze instituten op te richten. ADVERTENTIE Endocil, de HORMOON crème van Organon, wekt de huidcellen tot nieuw leven. De huid wordt zacht en soepelrimpels en ongaaf heden verdwijnen. De hormoonwerking van Endocil gaat dag en nacht door. Gebruik Endocil dus ook overdag als basis voor poeder of make-up. Ontsluier uw schoonheid met hormooncrême van Organon-Oss per tube f 2,90 UTRECHT: De heer W. van Schie, wonen de te Garssel, is tot doctor in de genees kunde gepromoveerd op een proefschrift getiteld „Phaeochromocytoma". GRONINGEN: Op het proefschrift „The significance of electro-encephalagraphy for the diagnosis a,nd localisation of cerebral tumors" is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde: J. H. A. van der Drift, geboren te Wassenaar. HAARLEM: Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs: Getuigschrift eind examen: M. C. Zandbergen, Hillegom. NIJMEGEN: Doctoraalexamen rechten: A. H. E. Kerkhofs, Schimmert (L.). De voorzitter van de commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek, de heer Chr. Leeflang, heeft tijdens een te Amsterdam gehouden persconferentie mededelingen gedaan naar aanleiding van de Boekenweek 1957, die van 30 maart tot 6 april wordt gehouden. De belangstelling voor het boek is nog steeds groot. Vooral bij de jeugd bestaat er grote belangstelling voor serieuze litteratuur. Het boek profiteert over het algemeen deel van de verhoogde con junctuur, maar de vraag is of deze stijging wel voldoende is. Volgens een berekening van de UNESCO bedraagt de wereldpro- duktie vijf miljard boeken per jaar, dat wil zeggen twee boeken per persoon per jaar. Er verschijnen jaarlijks tweehonderdvijftig duizend nieuwe titels. Bovenaan staat IJs land, daarop volgen Zwitserland, Noorwegen en Nederland met het grootste aantal titels per honderdduizend inwoners. Het Britse Museum is bezig een catalogus samen te stellen van het bezit aan boeken, dat onge veer zes miljoen bedraagt. Deze catalogus bestaat uit driehonderd delen. Eens per week zal er een verschijnen. Het duurt dus zes jaar voor men alle titels kan naslaan! Vooral bij de jeugd bestaat er veel belang stelling voor uitgaven van poëzie in zakfor maat. Van de bundel „Nieuwe griffels, schone leien" werden reeds 27.500 exemplaren ver kocht. Thans zijn er weer 10.000 ter perse. Een bloemlezing uit het werk van de dich ter Achterberg behaalde een oplage van 20.000. Roland Holst tegen de 25.000. Van Ostayen 15.000 exemplaren. Van Gorters „Mei" werden 25.000 exemplaren verkocht. Hieruit olrkt dat er een wel zeer grote be langstelling is voor de poëzie. De uitgevers echter, aldus de heer Leeflang, moeten ten aanzien van „pocket"-edities een enorme zelfcritiek hebben. Ten aanzien van de Boekenweek werd mee gedeeld, dat men er dit jaar wederom in is geslaagd een novelle als „geschenk" te doen verschijnen. Er waren vijftig inzendingen, waarvan er vierenveertig voldeden aan de voorwaarden. Met algemene stemmen heeft de jury, die bestond uit de auteurs Anton Coolen, Clare Lennart, H. H. Gomperts, G. ADVERTENTIE en aldoor wakker Kamphuys en de leden van de propaganda- commissie, de novelle „De nacht der Giron dijnen" bekroond. Het verhaal heeft het drama van Westerbork, het doorgangskamp voor de transporten naar de Duitse „Ver- nichtungslager" tot onderwerp. Dit „ge schenk" verschijnt in de ongekende oplage van ruim honderdduizend exemplaren. Het is een fraai gebonden boek, door Henk Krij ger typografisch verzorgd. De gedichtenbun del voor de jeugd is door Ad den Bessen en Bert Voeten onder de titel „De muze en het meisje" samengesteld. Dit jaar zal de oplage vijfenveertigduizend exemplaren bedragen. Ook de Boekengids, die alom in de boekhan del verkrijgbaar zal zijn, is in een vergrote oplage verschenen, namelijk van driehonderd vijfduizend exemplaren. Het affiche voor de Boekenweek is ontworpen door Henk Broer. Openingsavond De officiële openingsavond van de Boe kenweek op vrijdag 29 maart in de Stads schouwburg te Amsterdam zal door Prinses Beatrix worden bijgewoond. Voor de pauze zal Nel Oosthout verhalen van Louis Cou perus („De binocle") en Harry Mulisch („De verschijning" voordragen. Het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell vult het tweede gedeelte met „Graduation Ball" van Lichine op muziek van Johann Strauss en „Dessins pour ies six" van Taras op mu ziek van Tsjaikofsky. Het schrijversbal in de door Wim Bijmoer versierde schouwburg wordt muzikaal opge luisterd door de Dutch Swing College Band en door het trio Sem Nijveen. Vroege aardappelen Door het prach tige voorjaarsweer zijn dia tuinders te Broek op Langendijk reeds begonnen met het uit- poten van vroege aardappelen. Dit is enige weken eerder dan vorig jaar, toen de win ter lang duurde. De rectoren en directeuren van alle Am sterdamse gemeentelijke middelbare onder wijsinstellingen hebben zich tot de ouders van hun leerlingen gewend met een ge zamenlijke brief van de volgende inhoud: „Niettegenstaande de maatschappelijke omstandigheden in de loop der jaren be langrijke wijzigingen hebben ondergaan, zijn de eisen die aan de leerlingen van scholen voor middelbaar onderwijs moeten worden gesteld, niet alleen aan hun ver stand, maar ook aan hun werkhouding (plichtsbesef, toewijding en accuratesse) niet geringer geworden. Nu moeten wij vaststellen, dat deze werkhouding bij te veel leerlingen te wensen overlaat. De werklust en de bereidheid zich te geven aan de op gedragen taken, zien wij steeds verminde ren, niet alleen in de lagere, maar vooral ook in de hogere klassen. Wij zijn ons bewust, dat in onze dynamische maat schappij het klimaat voor een goede werk- ADVERTENTIE ^«stuvtk ISMAILIA (Reuter). Een woordvoer der voor generaal Wheeler, die belast is met het toezicht op de bergingswerkzaam heden, in het Suezkanaal verricht in op dracht van de UNO, heeft meegedeeld, dat het Suezkanaal op 10 april voor alle soor ten schepen dus ook voor schepen van meer dan 10.000 ton, open zal zijn. Hieruit kan worden opgemaakt dat de streef datum voor de opening van het kanaal voor alle schepen van 10.000 ton en meer 10 april is. Generaal Wheeler heeft dinsdag in Suez het wrak van het gezonken Egyptische fregat Aboekir geïnspecteerd. De Egyp tische kanaalmaatschappij heeft nog geen verlof gegeven voor de berging van dit wrak. Naar verluidt is de Aboekir, die geen hinderpaal voor de scheepvaart vormt, met explosieve stoffen geladen. De Duitse bergingsploeg, die de Aboekir zal lichten, heeft maandag in de toegang tot de haven van Port Said een kraan van 80 ton gereed gemaakt. Generaal Wheeler heeft bekendgemaakt, dat er voor de ver lichting langs het kanaal elektriciteit in plaats van gas zal worden gebruikt. Het nieuwe verlichtingssysteem kan op 10 april in werking treden. Op die datum zullen ook de verbindingen langs het ka naal en de werkplaatsen weer in orde zijn. De woordvoerder deelde mee, dat een Nederlandse bergingsploeg „op volle toe ren" werkt aan de berging van de sleep boot Edgar Bonnet. De werkzaamheden aan de Edgar Bonnet" zullen drie weken in beslag nemen. De sleepboot „Walrus" bevindt zich naast de plaats waar de Ed gar Bonnet ligt, evenals de bergingssche pen „Zeehond" en „Blankenburg" en twee drijvende kranen. T eleurstelling Het feit, dat president Nasser niet heeft gereageerd op een toespeling van het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken over het Suezkanaal, die werd beschouwd als een nieuw beroep op Egypte om in te stemmen met een tijde lijke regeling, waarbij de kanaalrechten, in afwachting van een definitieve oplos sing, aan de Wereldbank zouden worden betaald, die de helft onverwijld aan de (Van onze belastingmedewerker) Van de inkomsten uit wat het aangifte biljet noemt roerend kapitaal, gaat de op brengst van effecten voorop. Het A-biljet geeft onder vraag 19 en 20 en het B-biljet onder vraag 26 en 27 ruimte om de op brengst van effecten te berekenen en opga ve te doen van de ingehouden dividend be lasting. Deze dividend belasting mag niet van de opbrengst worden afgetrokken evenmin als de loonbelasting van het loon of salaris maar wordt met de aanslag verrekend, hetgeen betekent dat de divi dend belasting (evenals de loonbelasting) van de te betalen inkomstenbelasting wordt afgetrokken. Voor het overige is de aangifte op dit punt niet moeilijk. Nu één van onze grote gemeenten weer een premie-lening uitgeeft is het voor onze lezers wellicht interessant te weten, dat de premiën, die op obligaties van een dergelijke lening vallen, niet vrij gesteld zijn van inkomstenbelasting. Ze worden in het Besluit op de Inkomstenbe lasting 1941 met name genoemd. Ook het gratis aan aandeelhouders uitgereikte bo nus-aandeel is belast voor de nominale waarde. Daarentegen is de opbrengst van de claim, die recht van inschrij ving geeft bij een emissie, waarop uitsluitend door aandeelhouders mag worden ingeschreven, vrij. Over de al of niet belastbaarheid van de bekende ,,Split-ups" kan men het beste inlichtin gen aan zijn bank vragen. Het volgende punt, waarover we een op merking zouden willen maken is de rente van tegoed bij banken. Dat deze rente tot het inkomen behoort spreekt vanzelf. Toen we het in ons blad van 6 maart j.l. hadden over de tijd en de aangifte zeiden we, dat rente, bijgeschreven op een spaarbank boekje tot het inkomen behoort op het ogenblik, dat ze zelf weer rentedragend is geworden. Duidelijk is dit te illustreren aan Egyptische autoriteiten zou uitkeren en de rijkspostspaarbank. Deze heeft, evenals de andere helft voorlopig zou beheren heeft hoge Amerikaanse ambtenaren te leurgesteld en verontrust. Zij hopen ech ter dat de verklaringen, die Nassers mede werkers hieromtrent hebben afgelegd en die op een „onaanvaardbaar" neerkwa men geen officiële uitingen betreffende de Egyptische politiek zijn geweest. andere jaren, in de loop van 1956 de rente over 1955 op de boekjes bijgeschreven. De rente vormt inkomen over 1956 omdat ze op 1 Januari van dat jaar zelf weer rente dragend is geworden. Of de ->te op het boekje is bijgeschreven of n, oet niet ter zake. Ook de nog niet op de boekjes bijgeschreven rente is op 1 januari 1956 dieke uitkeringen. aan het rentegevend tegoed toegevoegd en dus zelf rentedragend geworden. Vele lezers zal het vermoedelijk opval len, dat onder het inkomen uit roerend ka pitaal ook vallen lijfrenten, die men eerder zou verwachten onder de volgende post op het aangiftebiljet, n.l. periodieke uitkerin gen. Dat dit niet zo is ligt in het systeem van de wettelijke bepalingen, waarin slechts voor een beperkt aantal vormen van periodieke uitkeringen geplaats is. De aangifte van lijfrente-uitkeringen biedt overigens geen moeilijkheid. Alleen wat in 1956 op enigerlei wijze ontvangen is, moet aangegeven worden. Van de in het aangiftebiljet opgesomde inkomsten uit roerend kapitaal willen we ten slotte nog bespreken de rente begrepen in de uitkeringen uit levensverzekeringen. De bedoeling is deze: in iedere uitkering van een kapitaalsverzekering zit een ren tebestanddeel voor de tijd, dat de premiën die voor de uitkering zijn gedaan onder het beheer van de verzekeringsmaatschap pij zijn geweest. Deze rente is belastbaar evenals de rente van een gewoon bankte goed. Omdat de rente welke schuil gaat in de uitkering van een kapitaalverzekering niet gemakkelijk te berekenen is, heeft het Besluit een eenvoudige regeling gemaakt. De belastbare rente is volgens deze rege ling y pet. van de verzekerde som voor elk vol jaar dat de verzekering heeft ge lopen, doch verder dan 1 januari 1941 be hoeft men niet terug te gaan, en meer dan 25 jaar behoeft men nooit te rekenen. Iemand sluit b.v. in 1935 een levensverze kering voor een kapitaal van f 25.000, uit te betalen op 1 juli 1956 of bij eerder over lijden. Bij uitkering op 1 juli 19^6 moet nu de als inkomen over 1956 aan te geven rente als volgt worden berekend: Verzeke ring begonnen vóór 1 januari 1941. Er moet dus van die datum af worden gere kend. Looptijd 15 jaar. Rente 15 maal y pet. van f 25.000 of f2812.50. Vermelden we nog, dat de yA pet. ingeval een koopsom is gestort verhoogd wordt tot iy2 pet. Kosten van verwerving zijn aan de meeste hier behandelde inkomens-compo nenten gewoonlijk vrijwel niet verbonden. Bij inning van coupons zijn provisie en kosten versehuldigdg, die aftrekbaar zijn, evenals safehuur of kosten van z.g. open bewaargeving van effecten en ook de bui tenlandse dividend belasting. Een volgend maal hopen we te beginnen met de perio- houding niet gunstig is, nu zoveel aflei dende invloeden zich doen gelden en er zoveel gelegenheid is tot oppervlakkige verstrooiing. Maar wij ervaren dagelijks dat hieraan meer wordt toegegeven dan nodig en wenselijk is en dat het werk dien tengevolge niet altijd die aandacht krijgt, die het moet hebben." „Al te dikwijls hebben wij moeten con stateren dat het huiswerk oppervlakkig wordt geleerd en met weinig zorg wordt gemaakt. Zelfs blijkt op school nogal eens dat er helemaal niet is gewerkt en voor alle mogelijke bezigheden en pretjes school en huiswerk moeten wijken." „Lichtvaardig schoolverzuim, vaak met medeweten van de ouders, komt te vaak voor. Vele leerlingen krijgen niet voldoen de nachtrust en het is juist van zo groot belang, dat de kinderen op tijd naar bed gaan, waardoor zij goed uitgerust en fris hun werk op school kunnen beginnen." „Een ander verschijnsel van de laatste tijd is, dat steeds meer leerlingen hetzij dagelijks, hetzij op zaterdagen, hetzij in de vakantie werk in loondienst verrichten. Dit kan grote voordelen hebben (noodzakelijke financiële hulp in het gezin, waardering voor handenarbeid, een zelfbekostigde vakantiereis). Maar anders wordt het, als dit werk alleen maar dient tot het verwer ven van een ruim zakgeld, dat dan wordt besteed aan cultuurloze verstrooiing. Daar bij komt dat deze werkzaamheden vaak zoveel tijd en inspanning vragen dat zowel door vermoeidheid als door tijdgebrek het schoolwerk wordt verwaarloosd." „Wij hebben de indruk - aldus besluiten de rectoren en de directeuren hun brief - dat dit bij verschillende leerlingen het ge val is en wij menen hiertegen ernstig te moeten waarschuwen. Wij achten het van groot belang, dat u nagaat waaraan de kin deren hun zakgeld uitgeven en hoe zij hun vrije tijd gebruiken." LONDEN (Reuter) De voormalige socialistische minister van Oorlog en De fensie Shinwell heeft tijdens het debat in het Lagerhuis over de defensie beperking felle kritiek laten horen op de benoeming van de Westduitse generaal Speidel tot opperbevelhebber van de NAVO-land- strijdkrachten in Midden-Europa. Hij zei, dat de generaal tot 1944, toen hij „betrok ken zou zijn geweest in een complot tegen Hitier hoewel dat niet erg duidelijk is een vurig aanhanger van het nazisme is geweest". In 1941 zou hij enig aandeel hebben gehad in het ter dood brengen van duizend communisten en joodse vluchtelin gen. Er zou, volgens Shinwell, eventueel reden zijn om een Duitse generaal tot op perbevelhebber van de NAVO-landstrijd- krachten te benoemen, als de bondsrepu bliek de beloofde twaalf divisies op de been heeft gebracht. Onder deze omstandighe den vond hij de benoeming van Speidel „walgelijk". Zijn partijgenoot Bellenger, een voorma lige secretaris van oorlog, zei het opmerke lijk te achten, dat de Westduitse socialis ten de benoeming van Speidel hebben goedgekeurd. Op grond van zijn inlichtin gen is Speidel volkomen voor zijn taak be rekend. De socialistische afgevaardigde Paget verklaarde, zich zeer nadrukkelijk te willen distanciëren van hetgeen Shin well over Speidel had gezegd. Het be- sohimpen van personen, die wij in ons bondgenootschap hebben gehaald, lijkt mij verkeerd", aldus Paget die bij het proces te Neurenberg verdediger was van veld maarschalk Von Manstein. De Britse minister van Oorlog, John Hare, deelde in het Lagerhuis mee, dat het Britse leger „drastisch" wordt hervormd om zijn structuur voor de komende gene raties vast te stellen. Er worden plannen gemaakt het leger dit jaar verder in te krimpen. Hij zei dat het de bedoeling van de regering is, meer beroepsmilitairen aan te trekken. Koopmanschap Ik weet niet, of het voor mij in de ster ren geschreven staat - ik kan me eigenlijk niet voorstellen dat er op zo'n grote af stand een privé boekhouding van mijn geluk zou worden bijgehouden - maar het schijnt wel mijn noodlot te zijn, dat de meest onaanzienlijke dingen altijd onmid dellijk in waarde stijgen zodra ik ze wil hebben. Zo heb ik eens lang geleden, toen alles nog vrij vaag was in me, om een mij nü geheel duisteren reden een geitje willen hebben. Misschien was het, om het lande lijke karakter van mijn omgeving ietwat op te voeren. Verward en als het ware verbijsterd door de overstelpende hoeveel heid sex-appeal, die er braak lag in grote steden, was ik een fanatiek voorstander geworden van het „terug naar de natuur". Waarbij nog kwam, dat ik een idyllisch weitje had, waarop volgens bepaalde ro- manbeelden een geitje behoorde te blaten. Ik moest vrij veel voor het dier betalen, want merkwaardig genoeg stonden op dat moment gelten abnormaal hoog genoteerd. Bovendien was het, naar de koopman mij uitdrukkelijk verzekerde, een heel apart geitje. Inderdaad bleek het bij nadere be schouwing als geitje heel apart te zijn, want het was een bokje. Ik had blijkbaar bij de aankoop een paar details over het hoofd gezien. Hij had nog maar nauwelijks zijn plompe bokkepoten in mijn grasmat geplant, of hij begon zijn mannelijke instelling te demon streren. Hij werd arrogant en stoterig, er verschenen verdachte bobbels op zijn voorhoofd en na korte tijd mocht ik mijn eigen grasveldje, dat ik ten koste van veel met tegenzin opgebrachte energie had aan gelegd, zelf niet meer betreden. Ik was voor hem alleen maar een aanstootgevend voorwerp. Hij behandelde mij, alsof ik een koloniale mogendheid geweest was. En als ik me dan toch om een of andere reden binnen zijn actieradius moest wagen, deed ik dit in een toestand van alarm en met de gevechtsbereidheid van een stieren vechter. Zoals u zult begrijpen was ik al gauw deze bok beu. Ik wou zelf baas zijn in mijn tuin - het was een van de weinige plaatsen waar ik dat kon - en ik wou er ook wel eens argeloos doorheen wandelen zonder kans op een onverwachte aanmoediging van achteren. Maar nu bleek toevallig juist een fatale baisse in bokken te zijn ingetreden: de markt was er mee overvoerd, werd me verteld; iedereen scheen op dat moment zijn bokken kwijt te willen, zodat ik ten slotte zelfs geld moest toebetalen om het querulante ongedierte van mijn grasveld verwijderd te krijgen. Nee, de natuur ont ving mij niet met open armen! Ik heb me toen, geschokt door deze trieste ervaringen, voorgenomen om bij volgende gelegenheden vooraf een diep gaande studie te maken van: a. het geslacht van het te kopen dier; b. de tendens van de bokken- en gie- tenmarkt; c. het karakter van geit en koopman. En om het risico nog kleiner te maken, heb ik besloten om geen gehoornd vee meer in tuinverband op te nemen. Nee, in het vervolg zal mijn leus zijn: Vort met de geit! Chiel de Boer ADVERTENTIE Wij leverden de afgelopen week aan een vooraanstanad expeditiebedrijf de 37ste RENAULT BESTELAUTO!! Superlage aanschafprijs, laag brandstofver bruik, goedkope onderdelen. BERLIJN (Reuter, UP) De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, en zijn Oostduitse ambtgenoot, dr. Lothar Bolz, hebben te Oost-Berlijn een verdrag ondertekend nopens de „tij delijke legering" van Russische troepen in Oost-Duitsland. Ook de Russische en Oostduitse minister van Defensie, maar schalk Zjoekov en kolonel-generaal Stoph, tekenden het verdrag. De plechtigheid werd bijgewoond door het merendeel van de leden der Oostduitse regering. Gromyko verklaarde 's avonds aan een banket dat het verdrag tot stand is geko men op basis van „de Leninistische begin selen van gelijke rechten, eerbied voor eikaars souvereiniteit en niet-inmenging in eikaars binnenlandse aangelegenheden". Hij noemde het een „voorbeeld van het nieuwe type van internationale betrekkin gen, dat zich tussen de socialistische lan den heeft ontwikkeld". Voorts zei hij, dat West-Duitsland lang zamerhand moet inzien, dat hereniging van Duitsland en herbewapening niet kunnen samengaan en dat men de mening van Oost-Duitsland op dit punt niet meer kan negeren. De enige oplossing van het Duit se vraagstuk is naar zijn mening, dat de twee delen van Duitsland tot een akkoord komen. Zjoekov zei, dat de legering van Sovjet troepen in Oost-Duitsland noodzakelijk is om „de veiligheid van het gehele socialis tische kamp te waarborgen". Hij voegde hieraan toe, dat de Sovjet-regering al her haaldelijk heeft voorgesteld, alle buiten landse troepen uit Duitsland terug te trek ken. Aanvaarding van dit voorstel zou het eenvoudiger maken tot een duurzame vrede in Europa en tot een oplossing van het Duitse vraagstuk te komen, zo zei hij. Beiden verklaarden dat de huidige poli tiek van de westelijke mogendheden „uit sluitend kan leiden tot een nieuwe, alles vernietigende oorlog". Volgens „Neues Deutschland", het Oost duitse partijorgaan, is het verdrag in de af gelopen dagen door deskundigen opgesteld. Volgens UP zijn er 22 Russische divisies in Oost-Duitsland gelegerd. (DPA) De Oostduitse premier Grote- wohl heeft zich volgens „Neues Deutsch land" op een boerenlanddag in Güstrow in bittere bewoordingen uitgelaten over de „onvoldoende ontwikkeling" van de eco nomische produktie in Oost-Duitsland. Hij zei, dat er sedert 1951-1952 geen werkelijke vooruitgarg in de landbouwproduktie is gemaakt en dat een verhoogde invoer van levensmiddelen op het ogenblik niet moge lijk is. Volgens Grotewoh1 is de toenemen de trek van landarbeiders naar de indu strie een „veeg teken".

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5