Problemen Bijdrage Noordholland voor weg over de Noorder Y- en Zeedijk „De Schepping" van Haydn door Toonkunstkoor Beverwijk Verbinding Beverwijk-Zaandam op de honderd velden J Tariefsverhoging voorgesteld Poolse strijdmacht zal worden ingekrompen Kunstmatige penicilline Anderhalf jaar geëist wegens oplichtingen Vreemdelingenactie van Baarn, Soest en Amersfoort Prinses op postzegel Diploma-uitreiking T uinbouwcursus Demonstraties in Gaza Ex-wethouder als raadslid terug in Schoonhovens raad Staat niet aansprakelijk voor wanbeheer van curator (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) Wat in rook opgaat Communistische stembus zege in Kerala in India DONDERDAG 14 MAART 1957 L> Wegens de nog dit jaar te verwachten ingebruikneming van de tunnel te Velsen heeft de minister van Verkeer en Water staat met Gedeputeerde Staten overleg gepleegd omtrent de verbetering van de verbinding tussen de gemeenten Beverwijk en Zaandam, opdat ook het verkeer uit de Zaanstreek van de tunnel te Velsen gebruik zal kunnen maken. Dat overleg heeft er toe geleid, dat de verbetering van de ver binding tussen Beverwijk en Buitenhuizen - waarmede inmiddels reeds een aanvang is gemaakt - door het rijk zal geschieden. De minister heeft hiertoe besloten in het vertrouwen, dat de provincie tot het ver beteren van de verbinding Buitenhuizen- Zaandam zal overgaan. Hoewel een groot gedeelte van het ver keer uit de Zaanstreek van de provinciale weg Buitenhuizen-Westzaan-Purmerend benoorden het veer te Buitenhuizen ge bruik zal maken, vormt toch de weg op de Noorder IJ- en Zeedijk tussen Buitenhui zen en Zaandam de verbinding met het centrum van die gemeente. Deze weg, welke deel uitmaakt van weg no. 60 van het tertiaire wegenplan, is in hoofdzaak in onderhoud bij het hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. De in die weg gelegen brug over de schutsluis bij Nauerna is in onderhoud bij het hoogheem raadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en Westfriesland, terwijl de in de weg gelegen brug over de Westzaner Overtoom in onderhoud is bij de polder Westzaan. De weg op de Noorder IJ- en Zeedijk heeft een zeer bochtig beloop; de breedte van de verharding bedraagt gemiddeld vijf meter. De ongeveer dertig jaar oude brug over de schutsluis te Nauerna is ge legen ten oosten van een scherpe, onover zichtelijke bocht in de dijk. De ligging van deze brug is zo ongunstig, dat autobussen en lange voertuigen vaak voor- en achter uit moeten rijden, voordat zij de bocht naar de brug kunnen nemen. Aangezien daarbij gemanoeuvreerd moet worden op een ge deelte van de weg, dat een sterke helling heeft, is deze manoeuvre niet alleen lastig, maar dikwijls ook niet zonder gevaar. De brug over de Westzaner Overtoom heeft tussen de randbalken een breedte van drie meter vijftig. Ook de breedte van de verhardingen van de naar deze brug leidende wegen is gering; deze bedraagt ongeveer vier meter. De brug verkeert niet meer in goede staat. De kosten van verbetering van de ver binding tussen Buitenhuizen en Zaandam, welke zullen bestaan uit het verbeteren van het wegvak bij de schutsluis te Nauer na door het maken van een nieuw elek trisch bewogen ophaalbrug met een rijdek- breedte van zes meter, het verbeteren van het wegvak bij de Westzaner Overtoom door het maken van een nieuwe vaste brug met een rijdekbreedte van zes meter, als mede uit het verbeteren van enige bochten en slingerende weggedeelten, worden glo- Voor tram en bus in Amsterdam B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld de tram-, bus en veertarieven van het gemeentevervoerbe drijf te verhogen. Voor het bus- en tramvervoer willen B. en W. een kaartje invoeren met overstap- mogelijkheid op alle lijnen binnen het half uur (f 0,25 voor volwassenen en f 0,15 voor kinderen tot 14 jaar) en eenzelfde kaart binnen het uur (alleen verkrijgbaar in drierittenkaart van f 1,—). Voor per sonen boven de 65 jaar wordt een apart tarief vastgesteld. De vroegritweekkaart, bestemd voor het vervoer van en naar het werk gedurende de spitsuren, krijgt een geldigheidsduur tot des morgens 9 uur inplaats van tot 8 uur. Deze voorgestelde wijzigingen zullen naar schatting rond 2,5 miljoen gulden per jaar meer opbrengen. Het tram- en bus bedrijf leed in 1955 ruim 3,5 miljoen ver lies. De tarieven voor de pontveren over het IJ, waarvoor thans een regeling bestaat met 14 verschillende tarieven, worden vol gens het voorstel gewijzigd in een tarief voor een voertuig met eigen voortbeweging (1 gulden) en een tarief voor een combi natie van twee of meer voertuigen, al dan niet met eigen voortbeweging (twee gul den). Het exploitatietekort op de pontveren was in 1956 f 2,4 miljoen. PARIJS (AFP) De Poolse vice-minis ter van Defensie, generaal Jerzy Bordzi- Iowski, heeft woensdag medegedeeld, dat het eindbedrag van de begroting van zijn ministerie voor 1957 twee miljard zloty minder zal zijn dan dat van 1956. Ook de Poolse strijdmacht zal worden ingekrom pen, aldus meldt het Poolse persbureau PAP. Uit dit bericht blijkt, zo merkt AFP op, dat in tegenstelling tot de geruchten vol gens welke generaal Bordzilowski onlangs uit Polen zou zijn vertrokken om zich voorgoed in de Sovjet-Unie te vestigen, hij de functie van vice-minister van De fensie heeft behouden. In een artikel over de betrekkingen tus sen de Poolse partijen critiseert het com munistische partijorgaan „Tribuna Ludu" de misslagen, die in het verleden begaan zijn. Het is van mening dat de politieke ommekeer van oktober de verscheidene partijen (de communistische, de verenig de boeren- en de democratische partij) toestaat het vertrouwen van de arbeidende massa's terug te winnen. Na er op te hebben gewezen, dat de he gemonie van de communistische ver enigde arbeiderspartij niet gevestigd kan worden door administratieve middelen, maar dom het vertrouwen, dat de partij moet schenken, kant het blad zich tegen de houding van bepaalde kameraden, die het niet eens zijn met de nieuwe landbouwpo litiek en de grondslagen door de partij vastgesteld en terugverlangen naar de oude vormen van activiteit. „Zij willen bevelen geven en niet sa menwerken", aldus het blad. baal op een som van 700.000 geraamd. Hieronder is circa 150.000 begrepen voor de brug bij Nauerna en circa 30.000 voor de brug over de Westzaner Overtoom. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat voor de uitvoering der werken gebruik zal kun nen worden gemaakt van opgebaggerde grond, waardoor een niet onaanzienlijke kostenbesparing zou worden verkregen. Mocht inderdaad van deze grond gebruik kunnen worden gemaakt, dan kan de som van 700.000 met rond 100.000 worden verminderd. Van de geraamde kosten zal in 1957 circa 300.000 en in 1958 het restant worden verwerkt. In de binnenkort te houden vergadering van de Provinciale Staten van Noordhol land zal een voorstel van Gedeputeerde Staten aan de orde komen een bedrag van 700.000 ten behoeve van de verbetering beschikbaar te stellen. Dr. John C. Sheehan en dr. K. R. He- nery-Logan van de Cambridge-universiteit in de Massachusetts zijn er na onderzoe kingen, die negen jaar duurden in geslaagd „kunstmatige" penicilline te vervaardigen. Penicilline werd tot op heden uit schim mels in een fermenterings- en zuiverings proces gewonnen. Beide geleerden hebben tien verschil lende variëteiten penicilline ontwikkeld. De kosten van deze „synthetische" peni cilline zijn hoger dan die van het natuur lijke produkt, doch men hoopt de che- misch-vervaardigde stof te kunnen gebrui ken bij aandoeningen, waar het „klassieke" produkt niet helpt en bij een groot aantal infecties. Men hoopt met name dat de nieuwe vorm van penicilline minder snel aller gische reacties bij de patiënten opwekt. Om dit te onderzoeken worden reeds proe ven op dieren genomen. Gedurende de tweede wereldoorlog heb ben honderden Amerikaanse en Engelse geleerden vergeefs gezocht naar een wijze, penicilline synthetisch te vervaardigen. Aan dit onderzoek werd destijds ook deel genomen door dr. Sheehan. Hij zette zijn proefnemingen in 1948 voort. De substituut-officier van Justitie bij de rechtbank te Maastricht heeft anderhalf jaar gevangenisstraf geëist tegen de 34- jarige mijnwerker P. J. L. uit Kerkrade. Deze had in december te Brunssum aan enkele oppervlakkige kennissen verteld, dat hij heel goedkoop kolen kon kopen bij een Duitse mijn. Hij vroeg en kreeg in totaal f 150 als vooruitbetaling voor kolen, die hij aan deze kennissen zou doorver kopen. Van kolenleveranties is echter geen sprake geweest. De officier eiste anderhalf jaar, omdat de verdachte een hardnekkig recidivist is, die in het verleden telkens weer bedrie gerijen heeft gepleegd en daarvoor ook herhaaldelijk is veroordeeld: hij smeerde bijvoorbeeld kolenstof in zijn gezicht om zijn vrouw te doen geloven, dat hij in een mijn werkte. De verdediger bepleitte clementie voor deze man. De rechtbank zal op 25 maart uitspraak doen. AANWINSTEN KRöLLER-MULLER Behalve enkele recente aanwinsten op het gebied der sculptuur, waaronder als de belangrijkste genoemd mogen worden: „La prière" van Julio Conzalez, „La con- quète" van Mastroianni en een uiterst me lodieus relief van Sophie Tauber-Arp, mag het rijksmuseum Kröller-Muller op de Hoge Veluwe zich zo gelukkig prijzen dankzij de steun der vereniging „Rembrandt" vier schilderijen en vier kleinere beeldhouw werken te hebben kunnen verwerven uit de nalatenschap van wijlen H. P. Bremmer. De belangrijkste aankoop is, behalve een sterk coloristisch bloemstuk van Verster, het schilderij „De vier knoteiken" van Vincent van Gogh. Het werd geschilderd op het eind van zijn verblijf in Nuenen, in november 1885. De verenigingen voor vreemdelingen verkeer in Amersfoort, Baarn en Soest hebben een folder laten ontwerpen, die aan de vreemdelingen, die bij de oost grens ons land binnenkomen, zal worden uitgereikt en waarop wordt medegedeeld, dat men niet het risico moet gaan lopen in Amsterdam en omstreken geen onder dak te kunnen krijgen. Amersfoort, Baarn en Soest, op slechts dertig tot veertig kilo meter van 's lands hoofdstad gelegen, heb ben genoeg hotel- en pensionkamers ter beschikking om de vreemdelingen onder dak te verschaffen, aldus de folder. De vreemdeling wordt wegwijs gemaakt door een plattegrond van de Randstad Holland met de toegangswegen van de grens af, en de wegen, die naar Amster dam en de bollenstreek gaan. Foto's van Amersfoort, Soest, Soestdijk, Baarn, Bun schoten, geven de toerist een indruk van de omgeving. Aan de folder is een biljet bevestigd, waarop staat: op vertoon van dit biljet zal de toerist gratis een kop koffie kun nen krijgen in een van de Horeca-bedrij- ven in de drie gemeenten. Als „tegen prestatie" wordt verlangd, dat de Duitse, Oostenrijkse of Zwitserse bezoeker zijn naam en adres op dit biljetje invult. Deze gezamenlijke actie is een gevolg van het feit, dat ieder voorjaar de toeloop van toeristen moeilijk verwerkt kon wor den. Velen werden doorgezonden naar de kop van Noordholland. De toerist per auto kan door de activiteit der drie VVV's nu van onderdak verzekerd zijn. Op 11 mei wordt in het vorstendom Monaco een nieuwe postzegel uitgege ven met de beeltenis van prinses Gracia Patricia en het onderschrift „23 januari 1956" - de geboortedatum van prinses Caroline. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ (4e klasse 16e lijst) ƒ25.000: 15604 ƒ5.000: 17096 ƒ2.000: 1255 10967 1.500 6495 12367 13919 18041 ƒ1.000 met premie ƒ30.000: 9539 f 1.000 2805 4116 7881 8610 11545 12750 12913 16533 18512 f400: 5347 5779 6936 7001 7101 7140 9164 9293 9437 18936 21448 f200: 3753 3921 4387 4856 4857 4990 5123 7327 7587 7885 8505 8757 8982 9122 9486 10176 10466 11257 11869 13572 13636 14053 14694 14737 15028 15916 16662 16691 16973 18920 19777 19782 19808 19997 20020 20072 20223 20946 21723 In de jongensschool te Heemskerk vond de laatste avond plaats van de gehouden tweejarige avondcursus van de tuinbouw school. In het bijzijn van een aantal ge nodigden werden de diploma's aan de ge slaagden uitgereikt door de heer G. J. Ver- Kley. Hij wees op het belang van het bezit van dit diploma voor de toekomst. Alleen indien men een uitstekend vakman is, zal er een kans zijn om zich te handhaven. De namen der geslaagden zijn: J. de Boer, A. Denneman, W. van Duin, J. Fa tels, A. van Lith, C. de Munck, J. de Munck, C. de Ruyter, L. Sinnige, P. de Wit, allen te Heemskerk; H. Daalhuizen, J. Dui ker, F. Kröder en C. Mudde te Beverwijk en J. Sikkink te Haarlem. De afdeling Beverwijk en omstreken van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst gaf woensdagavond in de concertzaal van het Kennemer Theater een uitvoering van „De Schepping" van Haydn. Het zal wel niet de eerste keer geweest zijn, dat Beverwijks Toonkunstkoor dit meesterstuk van het oratoriumrepertoire voor het publiek bracht, maar al zou het de honderdste keer geweest zijn, het blijft altijd een daad die respect afdwingt, gelet op de niet geringe eisen die het stelt aan een klein vocaal ensemble en de verant woording die men er mee neemt in artis tieke zin. Want na ruim anderhalve eeuw is Haydn's eerste oratorium nog steeds een monument van schoonheid, van kunstvaar digheid, fris en boeiend, geestig en verhe ven, in zijn gemoedelijke en natuurlijke eenvoud voor iedereen begrijpelijk. Geen wonder dat het het populairste oratorium geworden en gebleven is. Nochtans is die populariteit niet met goedkope middelen verworven, want achter die schijnbare eenvoud manifesteert zich een geraffi neerd handwerk, dat door het persoonlijke karakter geniaal mag heten. Dit alles vraagt voor de uitvoerders een verant woording, die soms maar al te lichtvaardig genomen wordt. Omdat het werk zo klaar en eenvoudig lijkt, meent men vaak ook dat de realisatie ervan ook eenvoudig is. En zo wordt dan wei eens een moord ge pleegd op het edele kunstwerk. Ik moet mij haasten te zeggen dat deze jongste uitvoering van „De Schepping" onder leiding van Jac. Kort met artistieke ernst, vooral met zorg voor het detail werk, verwezenlijkt werd. De bezonnen heid van de dirigent leidde soms wel eens tot een al te omzichtig tempo en verder - wanneer wij de interpretatie op de korrel willen nemen - bleek wel eens een gemis Deze foto geeft een beeld van de pro- Egyptische betogingen in Gaza. Leden van het Deense en Noorse UNO-con tingent drijven de demonstranten terug bij het hoofdkwartier van de UNO-troepen. In de maandagavond gehouden vengade- rimg van de gemeenteraad van Schoonho ven was een brief ingekomen vam de ge wezen wethouder C. P., waarin deze terug kwam op de kwestie van de anonieme brief en de raad dankte voor de wijze, waarop deze de zaak behandeld heeft. De heer P. heeft onlangs erkend, een anonieme brief met voor een mederaadslid beledigende in houd te hebben geschreven. II is naar aanleiding van deze kwestie als wethouder en als raadslid afgetreden. Uit de terminologie van de brief aan de raad werd door enkele raadsleden gecon cludeerd, dat de heer P. niet overtuigd was van het feit, dat de raad zijn handelwijze afkeurde. Zij dienden daarop een motie in. waarin op duidelijke wijze de afkeuring van de raad over het schrijven van een anonieme brief met beledigende inhoud aan een medelid werd uitgesproken. Dat deze zaak opnieuw aan de orde kon worden gesteld, kwam doordat de heer P. in deze vergadering opnieuw werd toege laten als lid van de raad, omdat hij be noemd was in een vacature. Hoewel de heer P. ook bedankt had als lid van de Partij van de Arbeid, keerde hij thans via de P.v.d.A.-lijst in de raad terug, echter zonder mandaat van deze partij. Als wethouder werd in zijn plaats geko zen de heer M. Slob (P.v.d.A.), die de be noeming aannam. De civiele kamer van de Haagse recht bank heeft uitspraak gedaan in de proef- procedure tussen een aantal Hagenaars en de staat, welke ten doel had de schade vergoed te krijgen, veroorzaakt door ver duistering van gelden uit een faillissement door een vanwege de rechtbank in dit faillissement aangestelde curator. De inzet bedroeg ruim een halve ton. De rechtbank acht de eisers niet ont vankelijk in hun eis. Zij is van oordeel dat de staat niet verantwoordelijk kan worden gesteld voor wanbeheer door de curator van dit proefproces, dat tegen de staat werd gevoerd door mr. M. P. Bloemsma, in een faillissement, evenmin als voor het beleid van de rechter-commissaris in dit opzicht. Mr. Bloemsma had gesteld, dat de staat wèl verantwoordelijk is, ten eerste omdat een curator indirect door de staat wordt benoemd en ten tweede omdat de rechter commissaris in dit faillissement te weinig toezicht op de handelingen van de curator zou hebben uitgeoefend. Het jaarlijks damtoernooi om de nationale damtitel is geëindigd.. Voor de IJmuidense dammers was dit toernooi een teleurstelling omdat Laros zijn rechten tot deelneming verspeelde. Sinds 1931 heeft DCIJ steeds spelers geleverd voor dit jaarlijks terug kerend damevenement. En na Dukel, Ligt- hart, Suyk, Ley te en thans Laros hebhen allen hun rechten tot deelneming zonder aan voorwedstrijden te behoeven deelnemen verloren (Roozenburg heeft als grootmees ter steeds rechten op deelneming). Typisch dat niet één der DCIJ'ers er ooit in slaagde de kampioenstitel te veroveren. Laros en Dukel kwamen als beste met R. C. Keiler gelijk, doch de beslissingismatch werd daarna door Keiler gewonnen. Ook Ligthart en Suyk konden eenmaal de tweedie plaats veroveren. Het geeft toch reden tot denken dat in de deelneming van de laatste 25 jaar juist op het beslissende moment de IJmui dense meestens faalden. De nieuwe kampioen werd de oudere broer van Piet Roozenburg, Wim Roozen burg. Maar voor het eerst werd in dit toer nooi door 't bestuur van de Kominkl. Neder landse Dambond het Sonnenborn-Berger systeem (art. 93a van 't wedstrijdreglement) toegepast en daardoor kreeg W. Roozenburg de titel. Want ook Van Dijk had 18 punten. Da score van 15 gespeelde wedstrijden en 18 punten is niet overtuigend. De titelhouder 1956 De Jong moet ook weer aan voorwed strijden deelnemen. Wel een teleurstelling voor de Haarlemmer, daar hij door een over winning op Laros in de laatste ronde de titel van grootmeester zou hebben veroverd. Beslist een aanwinst is de jonge speler F. Okro'gelmik (een broer van de jeugdkam pioen 1955 W. Okrogelnik). Laros heeft goedte en slechte partijen ge speeld. Tegen Van Dijk speelde hij een van "zijn beste partijen en het liep beslist niet mee toen Van Dijk er nog in slaagde remise te behalen. De stand na de 29ste zet van zwart: Zwart: Van Dijk. Wit: Laros. Laros had als laatste zet met wit 3731 gespeeld om de situatie te beheersen door 2126 te verhinderen. Op 2126 volgt ver rassend 3329 26x39 29x9 13x4 en 4034 met gelijk spel. Het spel verliep in de partij alsvolgt: 29) 7—12. 30) 31—26 2—7. 31) 26x17 12x21. 32) 3631. Ksiurig van Laros om Van Dijk te beletten 2126 te spelen. Steeds volgt nu winst door 3329. 32) 711. 33) 41—36 812. 34) 31—26 12—17. 35) Nu had wit pech dat 4339 niet kan wegens 1722 28x17 11x31 36x27 23—28 32x12 en 21x45. Op 3631 inplaats van 4339 volgt de kaatsing zet met 1722 en 2429 en 22x33 met door braak naar 45. Laros moest met de 35) be sluiten tot 4237, waarna zwart zich via 1722 speelruimte kon verschaffen. Er volg de nog 17—22 26x17, 22x42 38x47, 11x22 28x17, 23—29 43—38 18—23. Wit heeft belangrijk voordeel en het is in deze cijferstamd dat mogelijk Laros sterker had kunnen spelen. Wit: 17, 25, 32, 33, 35, 36, 38. 40. 47. Zwart: 6, 13, 14, 15, 10, 19, 23, 24, 29. Na 3227 2430 en toen Henk 25x34 sloeg werd het met veel moeite voor Van Dijk remise. Maar mogelijk moet Laros vervol gen na 2430 35x24 29x20 met goedé winst kansen voor wit. Aparte stijl Een geheel op zichzelf aangewezen speler is de Haarlemmer W. de Jong. Met geen mo gelijkheid is vooruit te bepalen welke rich ting hij het spel wil sturen. Hij is een groot liefhebber om stellingen te creëren welke nieuw zijn en waarvan de theorie niets af weet. Hij schept zich daarmede kansen voor het bord en aanvaardt daarvan de gevolgen. Na een wa.t aarzelend begin is hij tot die laatste ronde toch een ernstige titelkandi daat gebleven. Zijn partijen zijn stuk voor stuk het naspelen volkomen waard. Tegen de Friese schoolmeester Bergsma kreeg De Jong de volgende stand met zwart spelend. DE JONG lü fü BERGSMA De Jong speculeerde op de volgende dam- zet: 31) 40—35 8—12. 32) 37—31 18—22. 33) 38—33 13—18. 34) 24x13 22—27. 35) 31x11 3—8. 36) 13x22 27 enz. Maart-oplosserswedstrijd In de vorige rubriek hebben twee proble men ges-taan van de heer Scheyen uit Kerk- radc met de volgende cijferstand. No. 1, zwart: 9 stukken op 12, 13, 15, 22 ,25, 26. 27, 32 en 36. Wit 9 stukken op 24, 30, 31, 34, 42, 43, 47, 49 en 50. Wit speelt en wint geldt voor alle vier wedstrijd vraagstukken. No. 2, zwart: 2, 6, 8, 9. 11. 12, 13 en 39. Wit: 17, 21. 25, 27, 29, 31, 32 en 49. Thans volgen 3 en 4: No. 3 W.WB.WB...«1 Zwart: 7, 15, 17, 20, 21, 22, 23, 25, 27, 28, 36. Wit: 16, 24, 30, 31, 34, 39. 43, 47, 49, 50. No. 4 Zwart: 5, 6, 7, 8, 9, 15, 19, 30, 35, 45. Wit: 16, 22, 25, 27, 28, 31, 32, 34, 49, 50. Deze vier vraagstukken van die heer Scheyen worden voor de maart-wedstrijd ter oplossing aangeboden. De oplossingen zijn buitengewoon mooi en niet moeilijk. De heer Douma heeft een boek naar keuze beschik baar gesteld. De oplossingen van al deze vraagstukken worden tot uiterlijk 30 maart ingewacht. Van de „Kring der dianiprobliemaitiek" kregen wij opnieuw een fraai wedstrijdpro- bleem toegezonden, welke wij in de laatste rubriek van deze maand zullen plaatsen. Nu het goed oplossen van dit vraagstuk van J. H. H. Scheyen kan worden meegeloot om een halfjaarlijks abonnement op de „Problemist". Oplossingen en correspondentie te zen den aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden aan consequente toepassing van de ver sieringsnoten en voorhoudingen in de reci tatieven, de toepassing van weik stijlprin cipe de dirigent niet aan de willekeur van de solisten mag overlaten. Maar dit alles kon binnen het geheel als onbeduidend geacht worden tegenover de kwaliteiten die de heer Kort als dirigent met het vocale apparaat en met het orkest mani festeerde. Zijn ritme had een stevige be wustheid, waarmee werd voldaan aan de primaire eis voor samenzang en samenspel. Het Toonkunstkoor mag dan al niet groot zijn, het heeft in zijn damesbezetting een voortreffelijk klankvolume. De sopraan vleugel mag met ere vermeld worden. Ook de bassen zijn naar verhouding goed te noemen. De tenorvleugel is echter te dun bezet. Gelukkig werd de partij kranig ver dedigd door één fraaie stem. De solo sopraan Maria van Dongen had voortreffe lijke momenten. Haar sympathiek geluid bleef tot het einde toe fris, het werd zelfs geleidelijk aan expressiever. De tenorsolo partij werd gezongen door Chris van Woer- kom, nog een beetje vlak, maar als geheel niet onverdienstelijk. De bas Herman Schey bracht in de algemene interpretatie het warme, menselijke accent van een doorleefde vertolking. Zijn natuurlijke dy namiek sleepte ook de sopraan mee in de beide duetten uit het laatste gedeelte, dat dan ook een hoogtepunt van de avond werd. De begeleiding was toevertrouwd aan het Rotterdams Kamerorkest, een voortreffelijk ensemble, dat correct op de directie van Jac. Kort reageerde. De opstelling: het koor op het podium en het orkest op een lage verhoging in de zaal bleek akoestisch goede resultaten op te leveren. Beverwijks Toonkunstkoor kan met ge noegen op deze uitvoering terugzien. Jos. de Klerk Uit door het Centraal Bureau voor de Statis tiek gepubliceerde gegevens blijkt, dat in 1956 de kleinhandelswaarde van de voor bin nenlands verbruik beschikbaar gekomen ta- baksprodukten volgens de afgeleverde ban derolles 852.6 miljoen gulden heeft bedragen tegen 782,5 miljoen gulden in 1955 en 131,8 miljoen gulden in 1938. Per hoofd van de be volking komt dit uit op 78,33 tegen 72,80 in 1955 en 15.19 in 1938. Hierbij moet er ech ter met nadruk op worden gewezen, dat deze uitkomsten kunnen afwijken van de werke lijke consumptie, daar deze gegevens betrek king hebben op de hoeveelheid tabakspro- dukten welke ter beschikking zijn gekomen van fabrikanten en importeurs voor binnen lands verbruik. Wat de hoeveelheden betreft, blijkt de hoeveelheid sigaretten in 1956 in vergelijking met 1955 aanzienlijk te zijn gestegen, name lijk van 11.734 miljoen stuks tot 13.149 mil joen stuks. In 1954 bedroeg de hoeveelheid 11.296 miljoen stuks en in> 1939 4.766 miljoen stuks. De hoeveelheid sigaren nam toe van 850 mil joen stuks in 1954 tot 906 miljoen in 1955 en 942 miljoen in 1956, doch bleef nog aanzien lijk beneden de hoeveelheid van 1238 miljoen in 1938. De hoeveelheid overige sigaren (voornamelijk cigarillos) bedroeg in 1954 145 miljoen, in 1955 150 miljoen en in 1956 151 miljoen tegen 311 miljoen in 1938. Voor kerftabak werd de daling voortgezet en wel van 9.882.000 kg. in 1954 tot 8.315.000 kg. in 1955 en 8.208.000 kg. in 1956. In 1938 bedroeg de hoeveelheid nog 10.083.000 kg. Per hoofd van de bevolking bedroeg de hoeveelheid voor binnenlands verbruik ter beschikking gekomen sigaretten 1208 stuks in 1956 tegen 1092 in 1955, 1065 in 1954 en 549 in 1938, voor sigaren respectievelijk 87, 84, 80 en 143 stuks en voor kerftabak respectieve lijk 0 75, 0,77, 0,93 en 1,16 kg. NIEUW DELHI (UP) Bij de verkie zingen in d-e Indiase staat Allahabad heeft de partij van premier Nehroe de meerder heid behaald. In Kerala, de staat met verhoudingsge wijs het geringste aantal analfabeten van India, hebben de communisten hun over winning geconsolideerd. Van de 90 zetels in deze assemblee bezetten zij er 45, de Congrespartij 31, de Praja-socialisten 8. de Moslem-Liga 3 en de onafhankelijken 3. De communistische partijleider A. K. Gopalan kreeg voor de Lok-Sbaha, de fe derale volksvertegenwoordiging, 5000 stem men méér dan de onafhankelijke kandi daat, die onofficieel door de Congrespartij van Nehroe werd gesteund. Uitgezonderd in de staten Kerale en Bombay, waar vorig jaar grote ontevreden heid heerste over de weigering van de cen trale regering, als staatsgrenzen taalgren zen aan te houden, heeft de Congrespartij over het algemeen echter een grote over winning behaald. Tot dusverre bezet de Congrespartij in de federale volksvertegenwoordiging 47 zetels, de communisten 1, de Praja-socia listen 2 en de onafhankelijken 7- Oudste. De oudste mannelijke inwoner van Nederland, de heer J. Kip uit Dreischor, wordt op maandag 18 maart 106 jaar. In het dorp zal het die dag feest zijn. De schoolkin deren en de bejaarden worden getrakteerd, er is de hele dee draaiorgel-muziek en 's avonds wordt een lampionoptocht gehou den. Een serenade met bal na besluit het feest.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 15