Om écht in de wolken te zijn Opleiding tot stewardess is geen sinecure Buitenlandse bollentelers nog geen gevreesde concurrenten over carriere van Guy Laroche Italiaanse prijzen voor Nederlandse critici D Ui, DL xv DAG 14 MAART 1957 Onze tuin- en kamerplanten Wereldareaal bloembollen wordt groter Goed voorbeeld doet... Moord op krantenbezorger te Amsterdam berecht Geïnterneerde Ambonezen in vrijheid gesteld COULEUR LUMIèRE HANS JELTES <T) oor cie^O rouw Parijs praat „Wilt u koffie of thee?" Een blond meisje met een blad in de hand buigt zich over een luie zetel, waarin breeduit een ander meisje zit, dat haar lachend aankijkt. „Koffie graag", luidt het antwoord en even later is haar kopje vol water geschonken. De gastvrouwe vervolgt haar weg langs ae rijtjes van twee comfortabele stoelen. Alle „passagiers" hebben een plateau voor zich met bordjes, vorken, messen en een doosje hopjes. Wellicht heeft het water in de koppen u al op het spoor gebracht, dat wat hier gebeurt niet helemaal echt is, al worden de handelingen heel serieus en toegewijd verricht. Juist, we zijn op bezoek bij stewardessen-in-spe van ae K.L.M. In een tot in het kleinste detail nagebootst vliegtuig, ergens in een van de gebouwen op Schiphol, volgen zij een deel van hun opleiding. Beurtelings is men gastvrouwe en passagier. In het laatste geval mag men lekker lastig zijn en vreemdsoor tige wensen uiten. De keerzijde van de medaille is echter water in de kopjes en een verlangende blik op de heerlijke sandwiches en taartjes op het bordje, zonder tot de aanval te mogen overgaan. ZE HEBBEN er echt schik in, deze twaalf meisjes en dat kunnen we eigen lijk ook best begrijpen, want dit wer ken in de pantry, alsof ze in de lucht zijn, behoort wel tot het aantrekkelijk ste deel van hun opleiding. Voor de koffieschenkerij zagen we hoe keurig de meisjes de jassen aannamen. Ze be valen de reizigers hun riemen vast te maken. Daarna deelden ze kranten en kauwgom uit. We volgen het blondje naar haar keuken achter in het vliegtuig, waar alle ingrediënten overzichtelijk en praktisch bijeenstaan. Er is hier op een bijzonder vernuftige manier gewoekerd met de ruimte: kastjes met servies goed en richeltjes, waarin de reeds kant en klaar gemaakte plateaux passen, zjjn langs de wanden aangebracht. Ieder klein hoekje, ieder plekje is ge bruikt voor een laatje of een vakje. Het is de meest ideale keuken, die klein- behuisden zich zouden kunnen dromen. Terwijl je er middenin staat, kun je overal bij. Even schuiven en hup! uit de wand komt een rijtje glazen, vast gehouden door klemmetjes. Een andere handgreep en daar komt een handig tafeltje te voorschijn. Als men bedenkt wat er allemaal in record-tempo tij dens een vlucht van bijvoorbeeld een uur moet gebeuren om iedereen te be dienen, is het wel duidelijk, dat alles zo economisch mogelijk uitgekiend moet zijn, zodat er geen seconde ver loren gaat. De stewardessen moeten echt thuis zijn in dit domein. Ze dienen met één routinebeweging het koelkastje of het elektrisch verwarmingsapparaat te bedienen en onmiddellijk de plaats te weten voor het gebruikte servies goed. Dit is niet de enige oefenpantry. Elk type vliegtuig, de D.C. 6, de D.C. 7 of de Super Constellation, is natuurge trouw nagebootst en komen er weer nieuwe toestellen bij, dan betekent dat automatisch nieuwe oefenpantries. Men moet immers in elk type blindelings al les kunnen vinden en dat wil in de praktijk zeggen, dat men zich een hele boel kleine dingen moet inprenten: in dit vliegtuig vind ik de suiker hier, dat kraantje daar. We .zien de oefenpantry yan een vliegtuig voor lange vluchten: een gro ter keukentype, overigens even effi cient. Zelfs een serie oventjes om kippeboutjes te warmen is hier aan wezig. In dit toestel is ook ruimte voor enkele wiegen, die tegen de voorwand hangen of een hangwieg met haken aan het bagagerek. Babyverzorging be hoort ook tot de opleiding. Het oefenen in de pantry is nog maar een klein partje van de negen weken durende cursus, waaraan meisjes tus sen 23 en 30 met minstens MULO- diploma kunnen deelnemen. Zo is er ook een speciale oefenkeuken, waar men leert mooi opgemaakte hapjes te bereiden, krulletjes te spuiten en diep vriesgerechten op te warmen. Mr. G. A. de Stoppelaar, Hoofd Bu reau Opleidingen Cabinepersoneel, geeft ons nadere bijzonderheden, wan neer wij hem vragen aan welke eisen de aspiranten moeten voldoen. „Onder Stewardess- opleiding in de oefenpantry andere zich behoorlijk kunnen uitdruk ken in Frans, Duits en Engels. Vooral het Frans geeft moeilijkheden. Het zegt me niets, dat iemand jaren in Engeland is geweest, als ze zich niet met haar Frans kan redden. Heeft men daarbij nog enige kennis van Spaans of Ita liaans dan is dat prachtig. En iemand, die goed Russisch kent, zullen we met vlag en wimpel binnenhalen". Verdere eisen: beschaafd optreden, geen br-il dragen en een maximum 'lengte van 1.76 meter. „Zo'n onder deurtje is ook weer niet geschikt; die kan nergens bij". De gemiddelde diensttijd is drie en een half jaar. Vele stewardessen ver laten de K.L.M. om te gaan trouwen (vorig jaar liefst twee en veertig). Van daar dat er steeds nieuwe opleidingen zijn, v/aar overigens veel belangstel ling voor bestaat! De eisen zijn echter zwaar en er wordt een strenge selectie toegepast. Na acht weken doen de meisjes examen, waarna een proef- vliegtijd volgt, onder toezicht van eep, geroutineerde kracht. „Soms blijkt iemand dan twee linkerhanden te be zitten, maar meestal wordt dat al eer der ontdekt". Na anderhalf jaar Europa komt de stewardess op de intercontinentale lij nen. Vooral.in het begin zal men wel eens teleurgesteld zijn, dat men nog maar zo weinig van de wereld ziet, want de Europa-routes hebben vaak een te korte stoptijd om de stad in te gaan. WAT ER allemaal moet worden ge leerd? Ook vliegtuigkennis, dus tech nische gegevens om vragen van passa giers te kunnen beantwoorden. Het de vies luidt: de passagier is de klant. Hij mag desnoods dwaze vragen stellen, maar ons antwoord mag nooit gedaas zijn. Tot de verdere noodzakelijke ken nis behoren bijzonderheden omtrent in ternationale luchtvaartregels, de waar de van vreemde valuta, de behandeling van allerlei formulieren, kennis van de rangen en het terechthelpen van pas sagiers voor vertrek en na de landing. „Wanneer een meisje haar dienende taak begrijpt en er ook naar weet te handelen, zal ze zich in dit beroep on getwijfeld gelukkig voelen", aldus de heer De Stoppelaar. Tineke Raat Toen deze foto gemaakt werd, waren de modellen van de Parijse couturiers nog niet voor fotografen vrijgegeven. Guy Laroche was echter zo vriendelijk de deur van zijn salon op een kiertje voor onze fotograaf te openen en hier ziet u hem temidden van zijn eerste voorjaarscollectie. De tinten roze, oran je en bleekgroen domineren. De jurken en tailleurs van Laroche zien er speels en vrolijk uit. (Van onze Parijse medewerkster) Guy Laroche heet de nieuwe chouchou ofwel de lieveling van het Parijs pu bliek. Iedereen heeft de mond over hem vol. Laroche is het jongste kind in het Pa rijse gezin van de Haute Couture, en zijn succes is zo onverwacht dat hij er zelfs nauwelijks aan kan geloven. Een dergelijk succes heeft na Dior geen en kele beginneling genoten. Behalve op zijn imposant debuut kan Guy Laroche zich erop beroemen, dat hij de enige en eerste couturier in de geschiedenis is, die tegen een voordelige prijs zonder zich op te laten lichten een koe kan kopen of verkopen. Niet dat hij van boerenafkomst is. Zijn ouders wa ren hotelhouders in La Rochelle. Maar in zijn jeugd werd hij door de huisarts om zijn zwakke gezondheid het platte land opgestuurd. Omstreeks 1939 was hij zo goed thuis geraakt in het boerenbedrijf, dat zijn neef, een veehandelaar, het graag aan Guy overliet om op de markt koeien te gaan verhandelen. In zekere zin dankt de Haute Couture deze nieuwe maestro aan de Duitsers. Tijdens de Duitse bezetting dook hij in Parijs on'der. Om zich een beetje bezig te houden begon Guy bij een kapper op papier allerlei kapsels te verzienen, die door zijn vriend met veel succes op de hoofden van zijn vrouwelijke clientele werden beproefd. Dit succes moedigde Guy aan zich verder met de versiering van dames bezig te houden. Van het haar ging hij over op hoe den en wierp zich toen op de toiletten. Op een goede dag trok hij de stoute schoenen aan en presenteerde een paar van zijn modellen bij de modekoning Jean Dessès. Twee weken later kwam hij Dessès op de Champs Elysées tegen. „Je moet eens naar mijn nieuwe col lectie komen kijken. Er zijn twee ont werpen van jou bij, die de deur uit vlie gen. Een paar dagen later ging Laroche eens kijken en hij bleef er verder. Van daag de dag wordt hij „de jonge mode list van Dessès, die op eigen kracht gaat werken", genoemd. Dat is overigens niet helemaal juist. Drie jaar geleden heeft Guy Laroche het huis Dessès al verla ten om in New York bij de allergrootste confectie-fabrikanten te gaan werken. Op eigen kracht Het is ongetwijfeld waar, dat Guy Laroche héél erg veel aan Dessès te danken heeft. Hij heeft hem het vak ge leerd en het was Dessès die hem aan moedigde naar Amerika te gaan, en zijn eigen maison de couture op te richten. Zoiets is wel uiterst riskant. Vooral omdat Guy Laroche niet bepaald tot de gefortuneerden behoort. Verleden jaar zomer heeft al zijn spaarduiten in een klein appartementje op-„de&>Avenue Roosevelt gestoken», vl^k tegenover de overdekte ijsbaan. Franse vrienflten uit -Egypte boden aan een handje te helpen. Maar helaas, een maand later blokkeerde Nasser alle Franse bezittingen in Egypte, en de aan geboden hulp kon geen doorgang vin den. Guy Laroche heeft zich dus hele maal alléén moeten redden. Een van zijn principes is, dat hij zijn modehuis klein wil houden. Deze op vatting heeft hij trouwens gemeen met Chanel en Balenciaga, die ook handar beiders willen blijven. Verschillende an dere couturiers, die het van veel perso neel en perscampagnes moeten hebben (zoals bij voorbeeld Sohiaparelli en Ger- maine Lecomte), kunnen in deze tijd hun hoofden niet boven water houden. Guy Laroche heeft maar twee minus cule ateliers, één boekhouder, twee ver koopsters, en in het geheel een perso- neelsstaf van 50 man. Dior heeft 1100 personeelsleden. Een ander principe van hem is, dat zijn japonnen allemaal ex clusief zijn. Ze worden niet onder de 70.00 francs verkocht en zijn klanten moeten soms heel lang op hun bestelling wachten. Zwart is geen lentekleur Guy Larochie praat niet graag over zijn speciale „lijn". Wèl wil hij iets zeg gen over de kleuren, die hij in zijn col lectie gebruikt. Geen zwart, of héél weinig. Hij vindt het naar de vrouwen somber gekleed te zien gaan, vooral als de lente zo dicht in de buurt is. Guy Laroche ziet er zelf altijd heel sober en bijna streng uit in zijn grijze pak ken. Het is een man die ervan houdt, dat alles stipt in orde is. Een uitzonde ring maakt slechts zijn auto, waar altijd iets aan mankeert. Hij is voortdurend verplicht uit te stappen om zijn motor op te draaien. Maar voor de rest schijnt hem alles toch wel mee te lopen Ook de stewardessen van de „Air Cey lon" worden bij de K.L.M. opgeleid. De bloeiende hortensia. Bloeiende hortensia's zijn er weer te kust en te keur. In verschillende kleuren kan men ze aanschaffen. De rode en rose kleuren zijn erg gewild, maar ook wit en blauw zijn mooi. Overigens is die blauwe kleur niet natuurlijk: de bloemist heeft ammoniak-aluin door de grond gedaan en daardoor krijgen rose en rode hortensia's een blauwe tint. Zou u in uw tuin een rosë hortensia poten en de grond bevat veel ijzer dan bereikt u hetzelfde resul taat. Hortensia's kunnen als kamerplant uit stekend voldoen. Ze verdragen wel volle zon maar de bloemen hangen dan spoedig slap en daarom kan men ze beter niet in de zon zetten. Wilt u er vooral rekening mee houden dat het echte nathalzen zijn en dat éénmaal gieten per dag misschien niet voldoende is. In een zonnige tuin kan men van de hortensia nog jarenlang plezier hebben. Poot ze na de bloei maar in de volle grond en zorg voor voldoende voedsel. De uitgebloeide scheuten snoeie men dan tot op de helft terug. Hortensia's, die een jaar staan, mogen echter niet op die ma nier gesnoeid worden. De bloemknoppen zitten aan de uiteinden van de takken. Men mag dus alleen de scheuten wegne men, die geen bloemknoppen vormen. G. Kromdijk (Van onze correspondent in de Bloembollenstreek) Velen hebben in hun kinderjaren op de lagere school geleerd, dat de bloem bollen alleen konden worden geteeld op de geestgronden achter de duinen. Ter wijl de onderwijzers de kwaliteit van de geestgronden voor de bollenteelt roem den, was het echter al een vaststaand feit, dat een grote hoeveelheid bollen op de klei en de zavelgronden en zelfs in andere landen werden geteeld. Hoe groot die oppervlakten met bloembollen in het buitenland zijn, is moeilijk uit te maken. De teeltmaatregelen zijn daar namelijk aanmerkelijk minder scherp dan in ons land, met als gevolg dat de registratie van de hectaren bollen niet zo punctueel en ver doorgevoerd is als in ons land. Tegenwoordig leest men in buitenland se tuinbouwvakbladen geregeld verslagen over vergaderingen van bloembollenkwe- kende tuinders. Het blijkt, dat bijvoor beeld in Engeland veel activiteit op dit gebied ten toon wordt gespreid, en dat de tuinders weinig aan het toeval overlaten. Bekend is, dat in Engeland thans vijf honderd hectaren tulpen worden geteeld. Vooral Spalding geniet als teeltcentrum grote bekendheid en kan worden aange merkt als de „bollenstreek" van Engeland. Thans bestaan op het West-Schotse eiland Tiree eveneens plannen om bloembollen te telen volgens de Nederlandse inzichten. Deskundigen en practici hebben tien jaar lang proeven genomen. De regering, pro vincie en gemeenten hebben het project ondersteund, waarschijnlijk om de keuter boertjes in deze streek aan een menswaar diger bestaan te helpen. In ons land grij pen ook veel keuterboertjes de teelt van bloembollen, speciaal gladiolen, aan om een economisch-gezonder bedrijf op te bouwen. Op het eiland Tiree wordt in Scarinish een centrum van de nieuwe „industrie" ADVERTENTIE Zeker, haar grootmoeder en ook haar moeder gebruikten reeds MAÏZENA Dl:RYEA en zij volg de dat goede voorbeeld. Vandaar haar lekkere groenten, smakelijke soepen en smeuïge sausen. En als haar vriendinnen vragen hoe het komt dat zij zo lekker kan koken, dan zegt zij „Goed voorbeeld dóet goed volgen" en gebruik - zoals ik - MAÏZENA DURYEA voor het binden van groenten, soepen en sausen. Dan zijn mislukkingen Hj voorbaat uitgesloten. Dader veroordeeld tot twee jaar De rechtbank te Am' 'erdam heeft de 21- jarige elektricien Henk M. uit de hoofd stad wegens moord op de 71-jarige kran tenbezorger W. Eijkes veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek - het dub bele van de geëiste straf - en onvoor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering. De jongeman, epilepticus, had op 25 augustus van het vorig jaar de bejaarde krantenbezorger in diens woning in de Czaar Peterstraat met een hamer zodanig op het hoofd geslagen, dat de man tien dagen later overleed. De elektricien was zonder werk en wilde met zijn broers naar de bioscoop. Om zich geld te verschaffen besloot hij een kennis van zijn moeder, de krantenbezorger, die volgens zeggen „over een aardig duitje moest beschikken", bewusteloos te slaan en hem van een tientje te beroven. De minister van Justitie, die zich enige tijd geleden genoodzaakt zag een aantal Ambonezen te interneren in verband met hun invloed op de misdragingen van de groep (de P.N.M.S.) waartoe zij behoren, heeft deze mannen in vrijheid doen stellen. De laatste tijd is gebleken, dat in de houding van deze groep Ambonezen een aanmerkelijke verbetering is gekomen. Zij hebben thans de zelfverzorgingsregeling aanvaard en zich bereid verklaard arbeid te verrichten en hun kinderen naar school te zenden. Ook de in enkele woonoorden getroffen bijzondere maatregelen zullen in verband hiermee worden opgeheven. gemaakt. De handel en verzending wórden gevestigd in Lanarkshire. De teelt wordt coöperatief opgezet; zestien keuterboertjes zullen het spits afbijten. In Denemarken, aldus het Deense blad Gartner Tidente, is vorig jaar een record- oogst bereikt. Niet minder dan 33 tot 35 miljoen tulpebollen zijn er gerooid. Ons land voerde in 1955 bijna 786 miljoen uit, zodat de Deense oogst nog niet zo veel in druk maakt. Naar wordt aangenomen, is de opbrengst in Japan minstens groter dan de Deense, de Duitse kwekerijen mogen ook niet worden weggecijferd en in Zuid en Zuidwest-Frankrijk worden eveneens aardige „hoeken" geteeld. In Sleeswijk-Holstein bestaat een werk gemeenschap van bloembollenkwekers, die vergaderingen belegt ter bespreking van velerlei problemen. De kwekers behoeven niet, zoals hier, hun kostbare tijd te ver doen met ingewikkelde en verwarrende discussies over handelsmaatregelen, maar kunnen spreken over de voor- en nadelen van de verschillende types plantmachines. Ook daar zoekt men naar vervolmaking van de machines, doch de kwekers klagen erover, dat de industrie hiervoor zo wei nig belangstelling toont. Deze klachten kan men overigens hier ook horen. De in dustriëlen zien geen voordelen in het ont wikkelen van een machine, waarvan het afzetgebied te klein is. Kwaliteit doorslaggevend Om op de besprekingen van de Duitse kwekers terug te komen: cjjfers kwamen ter tafel van kwekers, die hadden be rekend, dat vijftig percent van de kosten bestaat uit lonen. Men kwam voorts tot de conclusie, dat de bloembollenteelt on getwijfeld kansen biedt, doch dat de kwaliteit doorslaggevend is. Volgens Nederlandse begrippen kunnen de buitenlandse cultures naar de mening van insiders qua kwaliteit niet met de Nederlandse bloembollen worden verge leken. De tulpen en narcissen hebben veel last van virusziekten, parasieten en klima tologische invloeden. Doordat de bloem bollencultuur hier vier eeuwen geleden werd aangepakt, kan men hier bogen op een schat van ervaringen, zowel als resul taat van de praktijk als van wetenschappe lijke proefnemingen. Deze eeuwenlange ervaring mist men op dit gebied in het buitenland; al wordt uiteraard de Neder landse vaklitteratuur in het buitenland grondig gelezen. Bovendien verkeerden de kwekers in ons land in de gelukkige om standigheid, dat de waterhuishouding grondig kon worden geregeld. Daardoor kunnen achter de Hollandse duinen de mooiste bloembollen worden ge teeld van de gehele wereld: die prachtige, glanzende bollen, die de winkeliers ook in het buitenland zo graag zien. En daarom behoeven de Nederlandse kwekers en ex porteurs voorlopig nog niet bevreesd te zijn voor zo'n grote buitenlandse concur rentie, dat hiervan gevoelige nadelen zullen worden ondervonden. Het blijft uiteraard zaak, de ontwikkeling van de bloembollen cultuur in het buitenland nauwlettend te volgen. Want mocht het wetenschappelijk onderzoek daar zodanige resultaten boe ken, dat de gevreesde virusziekten kunnen worden overwonnen, dan kan dit uiteinde lijk merkbare gevolgen hebben op de wereldmarkt. ADVERTENTIE ADVERTENTIE HAUTE COIFFURE Wagenweg 29 - Haarlem Tel. 20518 20 J A AR lONGER door de nieuwe De natuurlijke kleur- spoeling, die uw haar tevens sterk, soepel en j glanzend maakt. VENETIë (UP). Ter gelegenheid van de 28ste internationale kunsttentoonstel ling in Venetië is een prijsvraag voor de beste kunstcritieken gehouden. Een jury van Italiaanse kunstcritici en functiona rissen voor het vreemdelingenverkeer en verwante zaken heeft een eerste prijs van 150.000 lire toegekend aan A. C. Doelman, (Nieuwe Rotterdamse Courant) voor de beste kunstcritiek in een dagblad. In de afdeling der periodieken werd de tweede prijs voor de beste critiek aan Charles Wentinck in Amsterdam toegekend voor diens critiek in „Elseviers Weekblad". De prijs van Wentinck bedraagt 100.000 lire. „Amsteldijk" haalde drenkeling uit de Schelde Het s.s. „Amsteldijk" van de Holland- Amerika-Lijn heeft op weg van Antwerpen naar Rotterdam op de Schelde een drenke ling aan boord genomen. Deze bleek af komstig te zijn van de „Hador", een Is raëlisch schip, dat op weg was naar Ant werpen. In opdracht van de Holland-Ame- rika-Lijn zette de gezagvoerder van de „Amsteldijk" koers naar Vlissingen, waar de drenkeling aan land werd gezet en door de zorgen van de agent van deze maat schappij naar Antwerpen zal worden ge bracht waar hij zich weer bij zijn kapitein zal kunnen melden. ADVERTENTIE VAN HOGENDORPSTRAAT 25 - HAARLEM - TELEFOON 34682 GEDIPLOMEERD SCHOONHEIDSSPECIALISTE Schoonheidsbehandeling -Massage - Make-up - Epileren - Manicuren - enz. Eventueel aan huis te ontbieden. Gebruik van PAYOT-ARTIKELEN.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9