Israel zinspeelt op een actie uit zelfverdediging tegen Egypte Magsaysay, sterke man der Philippijnen, verongelukt Mevrouw Meir eist vertrek van Latif uit Gaza JAN VERDONK ZEVENTIG JAAR HET WEER Haarlems Dagblad UNO-politie uit Gaza naar de bestandslij nen v er trokken Passagiers van de „Waterman' stapten over op „Zuiderkruis" Dag Hammarskjoeld en Krisjna Menon naar Cairo Rouw over geliefd president en geruchten over sabotage Palestijnse politie nam controle over EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Het woord is aan Moordpartij op Frans vissersvaartuig Dodenherdenking in BergenBelsen Opgeschort zondagsrij verbod thans definitief ingetrokken Gejuich in Gaza Toenemende bewolking 1 I Twee doden in het verkeer; acht zwaargewonden V erkeersongelukken DIT JAAR: 216 DODENj Tsjechisch diplomaat moet Oostenrijk uit 71e JAARGANG No 212 MAANDAG 18 MAART 1957 302e JAARGANG No 6 J .Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519, Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295°. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, franco p. post 7.65. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Peter Sirius: Velen smeden hun geluk op het aam beeld van anderen. MANILLA (AFP, Reuter, UP) Presi dent Ramon Magsaysay van de Philippü- nen is zondag bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen. Het vliegtuig, waar mee hij op weg was van Debu naar Ma nilla, is neergestort op de berg Pinatubo, nabij het dorp Tapyawan, 32 kilometer ten noorden van de stad Cebu. Negentien passagiers, onder wie de president, en de vijf leden van de bemanning kwamen om het leven. De enige inzittende, die het on geluk overleefde, was Nestor Mata, een medewerker van de „Philippine Herald", die in een ziekenhuis is opgenomen. Vice-president Carlos Garcia, die on middellijk uit Canberra, waar hij de con ferentie van de ZOAVO-raad heeft bijge woond, zal terugkeren, volgt Magsaysay op. Op het eerste bericht, dat grote versla genheid in de Philippijnen wekte, volgden aanvankelijk andere, die de doodstijding van de president in twijfel trokken, omdat diens stoffelijk overschot niet was gevon den. Maar vandaag werd te Manilla offi cieel bekendgemaakt, dat men het stoffe lijk overschot van president Ramon Mag saysay heeft gevonden. De enige overlevende van de 25 inziten- den van het verongelukte vliegtuig, de journalist Nestor Mata, heeft medegedeeld, dat hij wat zat te soezen, toen er zich een geweldige ontploffing aan boord van het toestel voordeed. Toen hij weer bij zijn po sitieven kwam, lag hij met brandwonden aan armen en benen op de berghelling, niet ver van het brandende wrak, waaruit zo nu en dan explosies klonken. Mata ver klaarde, dat hij herhaaldelijk de naam van de president had geroepen, maar dat hij geen antwoord had gekregen. Hij meende Bemanning van acht tot drie man gereduceerd De politie van de Spaanse havenstad Malaga heeft drie Marokkaanse vissers gearresteerd, die deze week met hun boot, de onder Franse vlag varende „Marc- Eric", in Malaga waren aangekomen. Zij worden ervan beschuldigd hun vijf 1 kameraden op de „Marc-Eric" in een he vige vechtpartij te hebben vermoord. De vissersboot met zijn gereduceerde beman ning is door een Costaricaans vrachtschip naar Malaga gesleept. De drie Marokkanen trachtten via Alge- ciras naar Tanger te ontvluchten, maar konden nog tijdig gevat worden. De politie en de plaatselijk consul van Frankrijk 'heb ben de zaak in onderzoek. zijn leven te danken aan het feit, dat hij nooit zijn veiligheidsgordel vastmaakte, als hij per vliegtuig reisde. Hierdoor was hij uit het brandende toestel geslingerd. Behalve het lijk van de president heeft men ook de stoffelijke resten'kunnen iden tificeren van de minister van Onderwijs, Gregorio Hernandez, de oud-senator To- mas Cabili, de afgevaardigde Pedro Lopez en een familielid van de president, Pater- no Magsaysay. „Paard en twee leeuwen" Ramon Magsaysay, die in 1906 geboren werd al zoon van een boer, werd na een snelle carrière op 47-jarige leeftijd tot president van de Philippijnen gekozen. Hij verwierf zich een bijna legendari sche faam door zijn ondergrondse activi teit tegen de Japanse bezetters in de Twee de Wereldoorlog. Na de oorlog werd hij in het parlement gekozen en kort daarna be noemd tot voorzitter van de commissie van Defensie in het Huis van Afgevaardigden. In 1950 werd Magsaysay, wiens naam „een paard en twee leeuwen" betekent, benoemd tot minister van Defensie. Als zodanig organiseerde hij de strijd tegen de stam der Hukbalahaps, die kort na het einde van de oorlog tegen de regering in opstand was gekomen. Magsaysay ontsloeg drie generaals, reorganiseerde het leger en brak spoedig het verzet van de Huks, dis onder communistische leiding stonden. Vervolgens bond hij de strijd aan tegen de corruptie en de economische moeilijk heden. Tijdens de campagne voor de presidents verkiezingen in november 1953 verklaarde Magsaysay onder meer, dat hij „elke offi cier, die schuldig zou worden bevonden aan machtsmisbruik, de nek zou breken". Op grond van zijn program, dat onder meer verschaffen van grond aan de bevol king, de bouw van scholen en bescherming tegen onrecht inhield, werd hij met grote meerderheid tot president gekozen. Als 'aatshoofd stond hij een politiek voor van „vrijheid en vriendschap in Azië", met recht op zelfbeschikking en on afhankelijkheid voor alle Aziatische lan den. Op de conferentie van Afrikaans- Aziatische landen te Bandung in 1955 deed hij een scherpe aanval op het internationa le communisme, dat hij een bedreiging voor Azië noemde. Onderzoek Het hoofd der Philipoijnse politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld met het oog op hardnekkige r Tuchten over sabo tage. Een van de geruchten behelst, dat er een bom verborgen was in een mand met mango's, die aan de president werd aan geboden, kort vóór het vliegtuig opsteeg. In ieder geval heeft de enige overlevende verklaard dat hij tijdens de vlucht ont waakt is door een ontploffing. In Amerikaanse kringen in Manilla maakt men er geen g.heim van, dat de dood van president Magsaysay een slag is voor de Amerikaanse politiek ten opzichte van de Philippijnen. Men verwacht een pe riode van oolitieke onrus', reeds omdat de persoonlijkheid van Magsaysay in de anti communistische houding van de Philip- pijnse regering een belangrijke rol speel de. Daarbij komt, dat Magsay ny de drij vende kracht was echter de bestrijding van corruptie in de Philippijnse politiek, een euvel waaraan de Philippijnen lang ernstig geleden hebben. Duizenden kinderen uit Noord-Duitsland hebben zondag bloemen gelegd op de gra ven van de dertigduizend Joden die in het concentratiekamp van Bergen-Belsen om het leven zijn gekomen. De pelgrimmage was georganiseerd door de Westduitse ver eniging voor samenwerking tussen Chris tenen en Joden. Hierbij werd gesproken door een vroeger lid .van de „Hitler-jeugd", die tot het Joodse geloof is overgegaan en de jonge Duitsers de groeten overbracht van Israel. De jongeman woont nu in Israel en heeft het staatsburgerschap van dit land gekregen. JERUZALEM/NEW YORK/WASHINGTON (Reuter) In Jeruzalem ver luidt dat het Israëlische kabinet, dat zondag in Jeruzalem bijeen is geweest, andere dan diplomatieke maatregelen overwogen zou hebben om de nieuwe crisis in de strook van Gaza het hoofd te kunnen bieden. Volgens deze kringen zullen premier Ben Goerion en zijn kabinet waarschijnlijk geen definitieve beslissingen nemen over een of andere verdere stap, totdat de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevrouw Golda Meir, verslag heeft uitge bracht over haar besprekingen met ambtenaren van de Verenigde Staten en de UNO. Na haar aankomst in New York zei mevrouw Meir dat de aanwezigheid van een Egyptische militaire staf in de strook van Gaza „een ge vaar voor de veiligheid van Israel" betekent. Zij verklaarde dat Israel wel eens gedwongen kan worden uit zelfverdediging tot een actie over te gaan. Op de vraag of Israel zich door de UNO „verraden" voelt, antwoordde mevrouw Meir: „Wij zullen nog één of twee dagen wachten". Zij zei teleurgesteld te zijn, dat het UNO-leger een Egyptische generaal en zijn staf naar de strook van Gaza heeft laten terugkeren. „Deze generaal heeft medegedeeld dat hij het bestuur over Gaza voert en dat de oude toestand hersteld zal worden", aldus mevrouw Meir. heeft met de president over de jongste ontwikkelingen in het Nabije Oosten ge sproken. Eisenhower heeft sinds zaterdag avond drie speciale rapporten over de toe stand ontvangen. Hij staat voortdurend in verbinding met het „State Department". De minister van Economische Zaken heeft besloten het zondagsrüverbod, dat reeds enkele weken geleden werd opge schort, in te trekken. Dit omdat ook vol gens internationaal beschikbare gegevens de voorzieningssituatie voor aardoliepro- dukten zich voor de naaste toekomst gun stiger laat aanzien dan de vorige maand nog vaststond. Voorts is aan de aardoliemaatschappijen toestemming gegeven, de afleveringen van benzine en van andere aardolieprodukten aan te passen aan het verbruik. Dit be tekent, dat praktisch geheel aan de vraag, zoals deze wordt voorzien, kan worden voldaan. Duizenden Palestijnen hebben in Gaza de Egyptische gouverneur, generaal- majoor Abdoel Latif, met stormachtige toejuichingen ingehaald. De straten waren versierd met spandoeken met pro-Egyptische leuzen. Op de foto ziet men het konvooi van Latif, dat uit El Arisj kwam, in de hoofdstraat van Gaza ADVERTENTIE j LEDEREN MOTORKLF51NG Desgevraagd antwoordde zij, dat zij blij was in Parijs vastgesteld te hebben dat er tussen de Franse en Israëlische regering geen meningsverschillen bestaan over de toestand in het Nabije Oosten. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dulles zal vandaag in Wash ington met mevrouw Meir beraadslagen. De Israëlische minister zei zaterdag in Pa rijs voor haar vertrek naar New York, dat zij Dulles zal wijzen op de „zeer ernstige situatie" in de zone van Gaza welke zich anders heeft ontwikkeld dan Israel zich had gedacht, toen het de zone ontruimde. Zij zei, dat de Israëlische regering zich vastbesloten verzet tegen legering van UNO-troepen aan de Israëlische zijde van de bestandsgrens. Amerikaanse functionarissen verklaar den te Washington, dat de Verenigde Sta ten tot een „passende actie" zullen over gaan, indien Egypte of andere landen weer een blokkade in de Straat van Tiran zouden instellen. Deze actie zou kunnen worden ondernomen in de UNO want de Verenigde Staten zijn niet van plan bij wijze van proef schepen door de Golf van Akaba te laten varen. Er zullen alleen schepen door de waterweg worden ge stuurd, die er voor normale handelsdoe len doorheen moeten. Zij noemden het zen den van een Egyptisch burgerlijk bestuur naar Gaza een „overijlde" maatregel. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat mevrouw Meir in Wash ington zal eisen, dat de UNO-politie de volledige en uitsluitende verantwoordelijk heid voor het gehele bestuur in de zone van Gaza op zich neemt. Zij zal tevens eisen, dat de Egyptische gouverneur, ge neraal Latif met zijn staf uit de zone ver trekt. De woordvoerder verklaarde verder, dat de „reeds zeer ernstige toestand" in X^X>OOOOOOOOOOOOOOOC XX>DOOOOCCXXXXXXXXXXXXJCJCXXXX AXx xxxx> 8 VERWACHTING, medegedeeld door b het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van 8 maandagavond tot dinsdagavond, op- 8 gemaakt om 11.15 uur: Toenemende bewolking met 8 later plaatselijk enige regen, 8 Matige tot krachtige wind tus- o sen west en zuidwest. Vannacht 8 kouder, morgen overdag onge- jj veer dezelfde temperaturen als 8 vandaag. 3 Volledige weerrapporten op pagina twee. 8 A-OUC» XXiCXXXXJGOUOOCXXXXXXXXXXSüOCXXXXXXXXXOOUOOOOOa DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Morgen, dinsdag 19 maart, wordt de beeldhouwer Jan Verdonk zeventig jaar. Deze nog altijd in volle actie zijnde kunstenaar van Brabantse kom af heeft een leven van grote werk zaamheid in Haarlem doorgebracht, waarbij zijn grote bescheidenheid hem deed onderduiken in een gestadige, noeste toepassing van zijn ouderwetse, gedegen vakkennis. Ouderwets in de goede zin: hij is een van de weinige overlevenden der beeldhouwersgenera tie, die het mooie vak van de prille jeugd af leerde beheersen; het geslacht van doorknede ambachtslieden. Op de foto: Jan Verdonk bij een gipsafgietsel van een zijner werkstukken, een tuin beeld, in zijn atelier. WENEN (Reuter). - Een secretaris van de Tsjechische legatie in Wenen, Jiri Stejskal. heeft aanzegging gekregen Oostenrijk te verlaten.'Hij wordt beschuldigd van spion- nage. Hij heeft volgens een officiële verklaring een Oostenrijks politieman aanzienlijke bedragen betaald voor gegevens uit de kampen voor Hongaarse vluchtelingen. Gaza nog zou verergeren, indien de be richten waar blijken, dat de UNO-troepen hun politietaken aan de plaatselijke Arabi sche politie hebben overgedragen. Senator Mansfield, plaatsvervangend leider der Democratische fractie in de Amerikaanse senaat, heeft aangedrongen op een boycot van het Suezkanaal door alle onder eigen en vreemde vlag varende Amerikaanse schepen, en optreden van de UNO, indien Egyptische trc :pen Gaza weer zouden bezetten. „Wij moeten tegen Egypte op dezelfde strenge wijze optreden, als wij tegenover Israel hebben gedaan", aldus Mansfield, die verder aanbeval dat de Ver enigde Staten in dat geval een beroep op hun bondgenoten zouden doen, desgelijks te handelen. De persoonlijke vertegenwoordiger van premier Nehroe van India, de minister zon der portef uille Krisjna Menon zal van daag op uitnodiging van president Nas ser uit Nieuw Delhi naar Cairo ver trekken. Het verluidt, dat Menon met Nasser over de toestand in het Nabije Oosten zal spre ken, waarbij speciaal aandacht zal wor den geschonken aan Gaza, de vaart in de Golf van Akaba en de heropening van het Suezkanaal. Secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld zal volgens de Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Lester Pearson, vandaag naar Cairo vertrekken om een onderzoek in te stellen naar de crisis, die is ontstaan door de Egyptische maatregelen ten aan zien van Gaza. Het hoofd van het secretariaat van het Witte Ifuis, brigade-generaal Andrew Goodpaster, is op de Amerikaanse kruiser „Canberra" aangekomen, waarmede pre sident Eisenhower, voor zijn besprekin gen met de Britse permier MacMillan, naar de Bermuda-eilanden reist. Goodpaster CAï'RO-JERUZALEM (Reuter-AFP) Dr. Ralph Bunche, plaatsvervangend secre taris-generaal van de UNO, heeft te Cairo in antwoord op vragen over de berichten dat de Egyptenaren het burgerlijke bestuur in Gaza hebben overgenomen, verklaard: „U kunt niet zeggen dat de Egyptenaren het burgerlijk bestuur over Gaza hebben overgenomen, want dat zou vele dingen inhouden." Dr. Bunche verbeterde later zijn antwoord, zeggend: „Het is onmogelijk de vraag in de vorm, waarin zij is gesteld, te beantwoorden, daar dit vele dingen zou inhouden." In antwoord op een vraag, of het UNO-leger naar de bestandslijnen is opgerukt, antwoordde Bunche: „Dit is ge deeltelijk reeds geschied." Radio Cairo heeft omgeroepen dat het Egyptische bestuur in Gaza thans de ver antwoordelijkheid voor het verzekeren van de veiligheid in gebied en stad van de Het achtjarige jongetje F. van der Meij uit St. Annaparochie is bij het spelen nabij het veilinggebouw Berlicum onder een achteruitrijdende locomotief geraakt. Hij werd overreden en was onmiddellijk dood. Een personenauto, waarmee de echtparen Nacken en Bierman, woonachtig te Arn hem, van een familiefeest huiswaarts keer den, slipte zaterdagavond in een bocht van de weg te Hoogkeppel en botste, na vier bomen te hebben geraakt, tegen een vijfde boom. Alle inzittenden werden uit de wagen geslingerd. De dertigjarige mevrouw Nacken, moeder van zes kinde ren, werd op slag gedood. Haar 35-jarige echtgenoot en de heer en mevrouw Bier man, beiden 27 jaar oud, werden zwaar gewond. De auto werd volkomen vernield. Door tot nu toe onbekende oorzaak zijn zondagavond op het kruispunt van de Aartshertogenlaan en de Orthenseweg te 's- Hertogenbosch een kleine auto bus en een kleine personenauto met elkaar in botsing gekomen, tengevolgen waarvan vijf personen ernstig gewond werden. De inzittenden van het busje waren de heer en mevrouw Kloppenburg uit Eindhoven en de 77-jarige heer Kloppenburg uit Arn hem. Zij werden naar het Ziekengasthuis te 's-Hertogenbosch overgebracht. In de personenauto zaten de 56-jarige heer A. Houtschild, en de 35-jarige heer Th. Kuy- pers uit 's-Gravenhage, die naar het Sint Carolus ziekenhuis zijn overgebracht. UNO-troepen heeft overgenomen. De nach telijke patrouilles zullen in het vervolg door de plaatselijke (Egyptische) politie worden verricht. Volgens radio-Caïro heeft een eenheid van de Egyptische grenswacht de UNO-troepen op de weg van El Arisj naar Gaza afgelost. Radio-Caïro meldt, dat de UNO-troepen uit de straten van Gaza zijn verdwenen. Volgens het Egyptische blad „Al Massaa" heeft de „Palestijnse politie" de controleposten aan de grens van de strook van Gaza overgenomen. Vergun ningen, die door de UNO-troepen werden uitgegeven, zijn afgeschaft, aldus het blad. Het Joegoslavische persbureau Tanjoeg meldt uit Gaza, dat de Joegoslavische com pagnie, die in Gaza gelegerd was, op last van het UNO-opperbevel naar El Arisj is vertrokken. Een Arabische arbeider is zaterdag per ongeluk door een soldaat van het Deens- Noorse bataljon van de UNO-politiemacht gedood, toen hij geen gehoor gaf aan een sommatie het UNO-hoofdkwartier niet te betreden, Generaal-majoor Burns, de op perbevelhebber der UNO-troepen, heeft de Egyptische autoriteiten zijn leedwezen over het gebeurde betuigd. De politie zal een onderzoek instellen. De soldaat is in hech tenis genomen. Volgens het Egyptische blad „Al Ahram" is zondag te Gaza een Palestijnse vluchteling door het UNO-leger doodgeschoten. Kringen van de UNO te Cairo hebben dit incident niet bevestigd. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 216 personen, van wie 32 kinderen. In de Franse marinehaven Brest zijn zondag de ruim achthonderd emigranten van de gehavende „Waterman" overge stapt op het zusterschip „Zuiderkruis", dat daarna naar de Verenigde Staten is ver trokken. Zaterdagochtend vroeg meerde in de niet voor grote passagiersschepen bestemde ma rinehaven de „Waterman" en nauwelijks 24 uur Jater, zondagmorgen, kwam de „Zuiderkruis", langszij, geheel uit- en toe gerust om de last van het gehavende zus terschip over te nemen. Met deze operatie is zondagochtend met grote spoed begonnen. De bagage kon ge makkelijk van het ene ruim naar eenzelfde plaats in het andere scheepsruim worden overgeladen. De passagiers behoefden slechts hun hut in het gehavende schip te verlaten en over te stappen naar eenzelfde hut met hetzelfde nummer in de „Zuider kruis". Tegen het eind van de zondagmid dag was de „grootscheepse" operatie vol tooid, dankzij de intensieve arbeid en nau we samenwerking van regeringsinstanties, rederijen en bemanningsleden. De Neder landse en Hongaarse emigranten konden toen met de „Zuiderkruis" hun weg naar het nieuwe vaderland vervolgen, terwijl de aan de bakboord-achterzijde opengereten „Waterman", voorzien van een zeewaar- digheidseertificaat, terugkeerde naar Rot terdam voor reparatie, die vier a vijf da gen in beslag zal nemen. Zaterdagavond laat was de „Zuider kruis" voor de rede van Brest aangekc men. De 200 leden van de bemanning van de „Zuiderkruis" zouden pas morgen, dins dag, uit Amsterdam met emigranten naar Australië vertrekken. Zij waren nu in al lerijl opgeroepen en bleken op tijd present te zijn, behalve de scheeparts, die nu in Brest aan boord is gestapt. De „Zuiderkruis" heeft 100 ton drink water over boord moeten pompen en 400 ton olie naar het voorschip moeten over brengen, alvorens het schip zondagmorgen langszij de „Waterman" kon worden ge loodst. Als de „Waterman", die dinsdagochtend in Rotterdam wordt verwacht, gerepa reerd is, vertrekt het schip naar Austra lië met de emigranten, die aanvankelijk met de „Zuiderkruis" hadden moeten gaan. De „Zuiderkruis" zal op 24 maart in Ha lifax arriveren. Vervolgens gaat het schip naar New York en daarna naar Canada. Het Nederlandse s.s. „Waterman", dat bij een aanvaring tijdens dichte mist een flinke scheur bij het achterschip heeft opgelopen (joto rechts) is naar Brest gevaren, waar passagiers en bagage op de „Zuiderkruis" zijn over gebracht. De „Zuiderkruis" zal de tocht naar Amerika voortzetten. De linker foto toont een van de passagiers, die het „overstapje" wel heel letterlijk opvatte: hij had er zelfs geen loopplank voor nodig

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1