N m De „Pruik van de Koning" door Santpoorts Hervormde jeugd DE BUIT BINNEN r°MR»!!ÏKvK!ïsAsAL Euromarkt biedt onze landbouw op lange termijn voordelen HET JONGENSEILAND Agenda voor Haarlem Zuivelindustrie profiteert meteen Lak 't zelf met NEDO-MEX Transparante kleurlak Kort en bondig 4 Ondergang van de „Amor" is nog een raadsel Lading pyrieterts is wellicht gaan schuiven Kerkelijk Nieuws Nederlandse parlementaire delegatie in Suriname Studentencongres der Nederlanden gesloten Kamerlid Fens kandidaat in Straatsburg Belgisch toneelgezelschap naar ons land Wegen moeten landschap verlevendigen Ruzie met dodelijke afloop Examens J Afscheid van de heer Bijtelaar van militaire strafvordering v_. MAANDAG 18 MAART 1957 (Van onze correspondent in Brussel) Het verdrag van de Euromarkt bepaalt dat de agrarische produkten in deze markt worden opgenomen en dat er na de twaalf jarige of vijftienjarige overgangsperiode een gemeenschappelijk landbouwbeleid tot stand moet zijn gekomen. In de gemeen schappelijke markt, die begint als een ge wone douane-unie, zal de Nederlandse landbouw een voordelige positie innemen en de laagste prijzen kunnen berekenen, behalve voor primeurgroenten en fruit, waarvoor Zuid-Frankrijk en Italië het gunstigst gelegen zijn. Voor zuivelproducten is Nederland's po sitie wel het sterkst, daar geen enkele van de vijf andere landen zulke hoge rende menten van melk en vetgehalte per koe heeft als Nederland. De gemeenschappelijke landbouwpolitiek moet over twaalf of vijftien jaren geba seerd zijn op een gemeenschappelijke or ganisatie, die al naar gelang het produkt, gebruik zal kunnen maken van gemeen schappelijke concurrentiebedinging, van een verplichte coördinatie der nationale landbouwregelingen óf van een Europese marktregeling. De Nederlandse landbouwkringen zijn met dergelijke regelingen op het binnen landse plan vertrouwd, wanneer deze rege lingen echter in Europees verband worden getroffen, gaat het in de meeste gevallen om marktbescherming. De nationale rege ringen mogen hun binnenlandse markt niet langer afsluiten met douanerechten, daar deze in de loop van de overgangsperiode tussen de zes landen integraal worden af geschaft. Bovendien zullen ook de invoer contingenten langzamerhand zo ruim wor den gesteld, dat zij hun beperkend karak ter verliezen. Minimumprijzen De nationale regeringen zullen zelfstan dig minimumprijzen voor hun landbouw- produkten kunnen vaststellen. Wanneer door de vrije invoer van een bepaald pro dukt, de binnenlandse marktprijs onder die minimumprijs valt, lgan de grens voor dat produkt gesloten worden totdat de mini mumprijs weer is overschreden. Dat sy steem van de minimumprijs bestaat in het raam van het Benelux-landbouwprotocol, en het geeft soms aanleiding, gelijk in het geval van de export van Nederlandse toma ten naar België, tot hinderlijke grens- sluitingen. De nationale regeringen moeten die minimumprijzen echter berekenen vol gens gemeenschappelijke maatstaven, die het uitvoerend orgaan van de raad van ministers (de Europese commissie) zal op stellen. Tegenover het recht van de nationale regeringen zelf minimumprijzen vast te stellen, zij het dan op gemeenschappelijke basis, staat de verplichting in de gemeen schap te kopen. Frankrijk moet Nederland se boter invoeren, als het importbehoefte heeft. Wanneer er in Frankrijk of Italië behoefte is aan groenten uit een ander land, als de zomer in het zuiden te droog is bijvoorbeeld, zullen de marktprijzen al daar hoog boven de gefixeerde minimum prijs liggen en zal Nederland vrij groenten naar Frankrijk kunnen leveren. Is er in alle landen van de gemeenschap een over- produktie, dan zal de minimumprijs prijs- bederf beletten, maar zullen grote hoeveel heden moeten worden doorgedraaid. Het komt er op aan dat de nationale regerin gen hun minimumprijzen niet te hoog stel len. Het verdrag maakt het mogelijk, dat de raad van ministers, na de eerste acht jaren van de overgangsperiode, een natio nale minimumprijs ongedaan kan maken. Die beslissing wordt volgens een gekwali ficeerde meerderheid genomen. In de raad De oorzaak van de ondergang van het 2817 ton metende Nederlandse vrachtschip „Amor", dat verleden week ten zuiden van Kreta in de golven verdween is nog een raadsel, verklaarde zaterdag de heer M. C. Kieft, een der directeuren van de K.N.S.M., tijdens de ontvangst van de 32 geredde op varenden op het Centraal Station te Am sterdam. Zij reisden rechtstreeks van Triëst daarheen. Tun familieleden wacht ten hen op het station op. De „Amor" was geladen met 2750 ton pyriet. Doorgaan vormt dit erts in laad ruimten een compacte massa. Vlak voor de ondergang van het in 1952 gebouwde schip nam men, aldus de heer Kieft, een geheel onbekend en raadselachtig verschijnsel waar. De bovenlaag van de pyrietlading kwam namelijk in beweging en deed den ken aan lava. Het schip maakte toen reeds slagzij. Het is niet ondenkbaar dat het ver schuiven van de lading de ondergang van de „Amor" bewerkstelligde. Ook viel de oliedruk in de machinekamer weg, waar door de machines stopten. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Veenendaal (5de pred.pl.) L. Kievit te Woerden. Bedankt voor Boven- Hardinxveld J. H. Cirkel te Woudenberg. Geref. Kerken Tweetal te Amersfoort (4de pred.pl.) D. Krijger te 's Gravenhage-West en W. A. Krijger te Schiedam. Beroepen te Opperdoes A. G. de Valk, te Wierum (Fr.). Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Kampen (als miss. predikant voor Zuid-Afrika) J. Vonkeman, kand. te Amersfoort. Geref. Gemeenten Bedankt voor Aagtekerke en voor Kam pen H. van Gilst te Dirksland. In een vergadering van de Surinaamse Staten, belegd voor een ontvangst van de bezoekende parlementaire delegaties uit Nederland en de Antillen, hebben de voor zitters der delegaties gesproken over de grote betekenis van het parlementaire be zoek aan Suriname. De leden der oppositie in de Surinaamse staten, die reeds voor het bezoek hadden medegedeeld, op geen enkele officiële ontvangst van de delegatie aanwezig te zullen zijn, woonden deze ver gadering niet bij. hebben de drie grote landen ieder vier stemmen, België en Nederland ieder twee en Luxemburg één stem. De gekwalificeer de meerderheid is twaalf stemmen van de zeventien, met dien verstande dat in de twaalf stemmen vier van de zes staten vertegenwoordigd moeten zijn. Een natio nale regering kan dus niet eigenmachtig over een minimumprijs beslissen. Dat is een voordeel voor de concurrente land bouweconomieën. Is het stelsel van de minimumprijzen na delig voor Nederland, de verplichting om in de gemeenschap te kopen is voor de Nederlandse landbouw een voordeel. Want de landen die een invoerbehoefte hebben, zullen zich tot een van de landen van de gemeenschap moeten wenden. Nederland zal, als het systeem goed werkt, waar schijnlijk niet meer met grote hoeveelheden onverkochte koelhuisboter blijven zitten en deze tegen normale prijzen in de ge meenschap kunnen afzetten, waar nu zware verliezen worden geleden. Het zal van de raad van ministers èn van de Europese commissie, het voornaam ste uitvoeringsorgaan van de gemeenschap afhangen, of er een geïntegreerd landbouw beleid tot stand komt, waarbij alle partijen geregeld voordeel hebben. Men zal zijn verwachtingen, in de eerste jaren althans, niet te hoog mogen stellen. Maar in begin sel krijgt Nederland vrije toegang tot een gemeenschappelijke markt van 150 miljoen verbruikers, met daarbij, in de toekomst, de vijftig miljoen verbruikers van de over zeese gebiedsdelen. Op de lange duur - tien of twintig jaren - moet dat een voordeel zijn voor de landbouw èn voor de gehele gemeenschap. Het studentencongres te Nijmegen werd vrijdagmiddag in „De Vereeniging" met een uitstekende vergadering besloten. Na dat de ab-actis de ontvangst van een tele gram van koningin Juliana had medege deeld, las de voorzitter der congrescom missie het eindrapport der sectievoorzit ters voor. Hierin werd gezegd, dat welis waar de belangstelling voor het thema tijdens de discussies zeer groot was geble ken, maar dat de ingezonden scripties door gebrek aan wetenschappelijke exactheid, niet bevredigend zijn geweest. De rede, uitgesproken door de Leuvense hoogleraar Demeyer, over het dringend belang van economische eenheid in Euro pa, was het sluitstuk van de vergadering en van de laatste congresdag. Na eerst als inleidende opmerking gewezen te hebben op de belangrijkheid van het moment, waarop dit congres gehouden wordt, om dat immers de Westeuropese landen op dit ogenblik beslissingen nemen aangaande economische integratie, zei de spreker, dat de politieke rol van Europa is uitgespeeld. De vroegere koloniën hebben deze overge nomen. Niet alleen politiek, maar ook eco nomisch is de toestand weinig bemoedi gend. Met betrekking tot Amerika en de Sovjet-Unie staat het oude Europa thans ver achter en nog steeds vindt ér een ach teruitgang van de produktie plaats. „Alleen wanneer we ons afhouden van het nationalisme, dat tot nu toe steeds ten ondergang heeft gevoerd, is het mogelijk om tot enige eenheid op economisch ge bied te komen. Niet met een afzonderlijke, maar door een gezamenlijke economie kunnen de landen van Europa nog in een minder ongunstige positie geraken. België en Nederland kunnen door hun voorbeeld, niet door ongezonde gespletenheid van het nationalisme, maar door een gezonde plu- ralisatie van het nationaliteitsgevoel, zeer belangrijk medewerkende arbeid verrich ten". MEVROUW J. LUGT-KLEVER RIDDER IN HET LEGIOEN VAN EER Blijkens een besluit, opgeiiomen in de Franse Staatscourant, is mevrouw Jacoba Lugt-Klever benoemd tot ridder in het le gioen van eer. In het besluit wordt ver meld, dat mevrouw Lugt-Klever belang rijke diensten heeft bewezen voor de ont wikkeling van de culturele betrekkingen tussen Frankrijk en Nederland, in het bij zonder met betrekking, tot de stichting van het Nederlands Instituut in Parijs. De Nederlandse regering heeft, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, het Tweede-Kamerlid J. J. Fens (KVP) bij het comité van ministers van de Raad van Europa voorgedragen als kandidaat voor de functie van secretaris-generaal van deze organisatie. De beslissing over de bezetting van deze post zal worden genomen door de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, die op 29 april in Straatsburg bijeen komt. De Italiaanse regering heeft de Italiaan L. Benvenuti candidaat ge steld. De heer Fens is sedert 1951 lid van de Raadgevende Vergadering, waar hij als rapporteur van verscheidene commissies op de voorgrond is getreden. De troep van de Parkschouwburg in Brussel komt van 24 april af.naar Rotter dam, Den Haag en Amsterdam met de door de Belg Louis Boxus gemoderniseerde Griekse tragedie „De snoevende soldaat" en een komedie van Eugene Labiche. Professor Van Wisselingh: Voor een kleine groep van bestuurs leden, donateurs en contribuanten van de stichting „Het Noordhollands Landschap" heeft de voorzitter der stichting, professor ir. T. H. van Wisselingh, in „Boekenrode" te Heemstede een inleiding met lichtbeel den gehouden over „De aanpassing van de weg aan het landschap". De inleider stel de, dat het bebouwen van vroegere cul tuurgronden de noodzaak meebrengt, dat de resterende natuurruimte de naam landschap ten volle verdient, opdat de be volking uit de wooncentra in deze ruimte kan verpozen en hier het gebrek aan openheid en ruimte in de dichtgebouwde steden kan compenseren. De wegen in het landschap dienen uiter aard om de weggebruikers zo snel moge lijk te doen reizen, doch hun functie is ook: de stoffering van het landschap. In de polders en andere uitgestrekte vlakke gebieden kan de openheid bijvoorbeeld worden getemperd door wegen, die deze gebieden doorsnijden en met hun beplan ting langs de bermen de openheid breken. Het is bij aanleg van nieuwe wegen daar om niet alleen noodzakelijk naar het ver keerstechnische aspect te kijken, maar ook naar het esthetische. Het verkeer zal, aldus professor Van Wisselingh, de over heid in de komende jaren noodzaken de wegen te verbreden en verbeteren; diverse wegen zullen vierbaans moeten worden om het snel toenemende verkeer te kun nen verwerken. Bij de huidige toename van het aantal voertuigen zal voor 1970 negenhonderd kilometer weg met vier banen moeten worden uitgevoerd of zal een dergelijke lengte aan nieuwe wegen moeten worden aangelegd. De wegen hebben mede als functie de schoonheid van het landschap onder de ogen van de weggebruikers te brengen en zij mogen niet storend werken. Bij de aan leg dient naar variatie te worden ge streefd: lange, eentonige wegen moeten worden vermeden omdat zij de oplettend heid doen verslappen. Met hier en daar aangelegde beplantingen en bochten, die aangepast zijn aan het landschap, kan het wegbeeld worden verlevendigd. Door mid del van een groot aantal lichtbeelden maakte de inleider het gesprokene duide lijk: hieruit bleek vooral, hoe verkeerd het is rechte wegen door bossen aan te leggen, waardoor men de indruk krijgt, dat het bos door midden is „gesneden". Ook de plaatsing van hekken langs de wegen, de bouw van benzinestations en de reclame aan lichtmasten en dergelijke werden door de inleider besproken. Na de pauze sprak de heer H. W. E. Croockewit, lid van het dagelijks bestuur, over enige natuurreservaten in het bui tenland. Ook hij lichtte zijn onderwerp met kleurendia's toe. De politie te Delft heeft de kelner L. uit Delft, die er van verdacht wordt een man zodanig te hebben geslagen, dat deze aan de verwondingen is overleden, in ar rest gesteld. Op zaterdagavond 9 maart kwam de 49- jarige G. J. van der W. te Delft in een café aan de Oude Langedijk. Kelner L weigerde hem een borrel te schenken en er ontstond een woordenwisseling tussen r> l .3 1 de beide mannen. L. gaf de bezoeker r El" KOltlt een HlCUW WetbOCK klap. Van der W. ging daarop naar buiten en is enige meters verder in elkaar gezakt, waar voorbijgangers hem vonden. Hij werd overgebracht naar het Oude- en Nieuwe Gasthuis te Delft en is daar vrijdag over leden. De politie liet sectie op het lijk verrich ten, waarbij kwam vast te staan dat de dood het gevolg was van de klap. De kel ner heeft bekend Van der W. een klap te hebben gegeven. AMSTERDAM, Gemeente Universiteit: Kandidaatsexamen economie: Tjio Eng Tjiang, H. W. Wamsteker, beiden te Amster dam. Kandidaatsexamen Frans: F. A. Roth, Amsterdam. Kandidaatsexamen politieke en sociale wetenschappen (sectie Cl): D. 't Hart, Amsterdam. Doctoraalexamen poli tieke en sociale wetenschappen: mejuffrouw L. Twijnstra, Amsterdam; J. Douwes, G. J. Lievens, beiden te Amsterdam; G. de Lange, Schiedam. GRONINGEN: Kandidaatsexamen psycho logie: mejuffrouw S J. Stelma, Bloemen- diaal. Artsexamen le ged. W. P. M. A. La- mers, Venlo. Bevorderd tot arts: R. Klijnsma Leeuwarden; R. J. Polée, Hoogkerk. ujjjrV A Hl Het was een hoog gevaarte, die houten uitkijktoren. De jongens beklommen de trap en stonden even later op het platform. „Oei!", riep Rick. „Wat kun je hier ver zienje kan van hier uit het hele eiland overzien!" Beneden hen zagen ze overal jongens lopen en draven en verderop zagen ze het gebouw, waar ze deze tijd woonden en sliepen. En om het eiland heen lag het water. „Nou zijn we Robinson Crusoes!"lachte Bunkie. „Ja", zei Rick „Een heleboel tegelijk". 19-20 Zoals wij reeds eerder hebben bericht, heeft de heer A. P. F. Bijtelaar zijn taak neergelegd als leider van het jeugdwerk, zoals dit in Santpoort door „De Vrije Vo gels" en „Het Bosvolk" wordt beoefend. Ter gelegenheid hiervan werd hem zater dagavond in het Jeugdhuis een hartelijk afscheid bereid, na afloop van de opvoe ring van de kinderoperette „De pruik van de koning". Van deze operette werden vrijdagavond en zaterdagmiddag in het zelfde gebouw ook opvoeringen gegeven. Het leek wel alsof de kinderen dit af scheid van hun sympathieke leider extra luister wilden bijzetten door het publiek enige voorstellingen aan te bieden, die alle voorgaande stellig overtroffen hebben. De gespeelde operette verplaatst ons opnieuw naar het hof van een sprookjeskoning, dit maal Ironing Archibald de derde, die wei gert zijn dochter Sièna met prins Ottokar te laten trouwen, alleen omdat hij vreest met dit huwelijk het decorum te zullen schaden. Want wanneer beiden elkaar later met de voornaam zullen aanspreken, wordt het rijk immers geregeerd door Ot en Sien, hetgeen voor vorstelijke personen in zijn ogen geen pas geeft. Maar door toedoen van de kabouters krijgt prins Ot tokar toch „de hele prinses en het halve koninkrijk". Hetgeen een passende aan leiding vormt voor het gebruikelijke hof feest met zang en dans aan het slot. C. H. van der Woud-Van Donge heeft hiermee een alleraardigste kinderoperette voor de jeugd geschreven, die zich onder- Aan een commissie van deskundigen is opdracht gegeven tot het ontwerpen van een nieuw wetboek van militaire straf vordering. Daarbij zal ook de positie van de verdediger in het militaire strafproces worden bezien. Minister Samkalden deelt dit mee in zijn antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Berkhouwer. De minister kan zich geheel verenigen met de opvatting, waaraan de ministers Donker en Staf reeds enige keren uitdrukking had den gegeven, dat de rechtspleging in het militaire strafrecht als verouderd moet worden beschouwd. In het nieuwe wetboek van militaire strafvordering zal, zo kan verwacht worden, nauw bij de regeling van het Wetboek van Strafvordering wor den aangesloten, ook omdat in de praktijk van de militaire rechtspleging reeds in aanzienlijke mate aansluiting wordt ge zocht bij de gewone strafrechtspleging. ADVERTENTIE Product van Ceta-Bcver scheidt door verscheidene geestige vond sten en frisse, originele wijsjes. Het ope ningskoortje lag zelfs bijzonder prettig in het gehoor en het duet van de koning in het bad (uiteraard achter de coulisson) met de prinses op het toneel, zou waar schijnlijk in de „grote" operette eveneens een behoorlijk succes hebben opgeleverd. Deze opvoering was ook voor de volwasse nen zo aantrekkelijk door de manier waar op een bijzonder vrijmoedige knaap ko ning Archibald gestalte gaf. Met zijn schelle jongensstem zong en acteerde hij, dat het een lust was en hij liet zich door geen enkele lastige situatie van zijn stuk brengen. En juist dergelijke hiaatjes zijn voor het grote publiek altijd een der groot ste attracties. Hij werd hierbij door een allerliefste prinses Sièna naar behoren ge assisteerd, zodat jong en oud deze voor stellingen met plezier en genoegen hebben bekeken. Ook van het decor was meer werk gemaakt dan ooit. Vooral met de troonzaal in het eerste bedrijf was op dit betrekkelijk kleine toneel een uitstekend effect bereikt. Nadat zaterdagavond het laatste ver diende applaus, dat de jeugdige spelers en speelsters van de kinderoperette „De pruik van de koning" gold, was uitgestorven, was er in de zaal geen spoor te bekennen van enig voornemen om zich als rustige en op passende burgers naar huis te begeven. Noch het late uur noch de tot ongekende hoogte gestegen temperatuur in de zaal konden de aanwezigen weerhouden om ac tief of passief deel te nemen aan de huldi ging van de heer Bijtelaar die twintig lange jaren de stimulans was van de Santpoort- se Hervormde jeugdbeweging. Namens de leiding van de V.C.J.C. sprak als eerste de heer W. Doevedans. Als dank voor het vele werk dat de heer Bijtelaar verricht heeft bood hij hem een schilderij aan voorstellende de Amsterdamse Wester toren waaraan de jubilaris, naar hij ver klaarde goede oude herinneringen koester de. Hierna offreerden de meisjes en jon gens van de vier afdelingen der Santpoortse V.C.J.C. een kloostertafel, die gecomple menteerd werd met fraaie stoffage en even fraaie bloemen. Als een der ouders was vervolgens de beurt aan de heer Korting. Hij wees erop dat de heer Bijtelaar zijn gewicht in goud waard was voor de V.C.J.C. een organi satie die voor de kinderen een groot bezit voor hun hele verdere leven zal blijken te zijn. Mejuffrouw T. van Euwijk, lid van het hoofdbestuur voegde er aan toe dat de ju bilaris een der weinigen was die de waar de van het werk ingezien hebben. Zij wenste hem de rust toe, die hij „bij de jeugd" ongetwijfeld niet heeft kunnen ge nieten. Ten laatste sprak hierna de heer H. de Jong voorzitter van het gewestelijk bestuur enige afscheidswoorden. Overladen met geschenken dankten de heer en mevrouw Bijtelaar voor al het goeds dat zij in de laatste twintig jaren van de Santpoortse jongeren hadden mogen ondervinden. P „Wat is er, Farao?", vroeg ze, want ze zag, dat de grote hond de lange gordijnen voor haar venster ge scheiden had en, met zijn voorpoten op de vensterbank, naar buiten in de tuin staarde, terwijl hij veelbetekenend gromde. Het volgende ogenblik had ze het licht weer uitgedaan, stapte ze uit bed eri ging door de kamer naar het raam. Na de gebeurtenissen van de paar laatste dagen waren haar zintuigen nu tot het uiterste gespan nen. De hond bleef kwaadaardig grommen. „Wat is er, oude jongen?", vroeg ze zacht, terwijl ze hem over de kop streelde. „Wat is er aan de hand?" Hij keek naar haar op en jankte zachtjes, alsof hij te kennen wilde geven, dat hij haar om twee uur in de nacht niet voor niets uit bed had laten komen. Toen ging z'n blik weer naar de rustige tuin beneden en weer begon hij te grommen "ten teken, dat daar iets was, dat er niet te maken had. Op dat ogenblik kwam de maan van achter een wolk. En Sheila, die de blik van de hond gevolgd had, meende iets te hebben zien bewegen in de boom die dicht bij de tuinmuur stond. Vlug liep ze naar haar kaptafel, waar ook een zaklan taarn op lag, die ze meenam. Farao ging nog steeds door met grommen en zij begreep, dat hij er goede reden voor moest hebben. „Kom mee, Farao", ze ze zacht. „We zullen wel spoedig ontdekken wat jou zo onrustig maakt". De hond was allang beneden voordat zij aan de bui tendeur was aangekomen. Hij jankte en scheen er op ge brand naar buiten te gaan. Sheila schoof de grendels terug en maakte heel even de ketting los om hem door te laten. Als een pijl uit een boog schoot hij over het grasveld naar de boom, waar zijzelf meende iets te heb ben gezien. Dadelijk bracht zij weer de ketting aan om verrassingen te voorkomen en zij stond even ingespan nen te luisteren. Tegelijkertijd bedacht zij wat zij moest doen als Farao erin slaagde een insluiper beet te pak ken. Veel tijd om hierover te piekeren had zij niet. De hond was met woedend geblaf over het grasveld gesto ven, maar het geblaf was in grommen overgegaan op het ogenblik, dat hij begon het struikgewas te doorzoeken. Ineens zag ze hem langzaam terug komen lopen. Bij de deur begon hij te janken, terwijl hij naar het lage ge boomte keek. Het was alsof hij haar wilde meetronen. Maar Sheila liet zich niet overhalen. „Kom maar hier, Farao", zei ze zachtjes. „Ik heb al begrepen, dat er iets is, dat je me wilt laten zien. Maar we moeten heus tot morgen wachten. Kom binnen! Ik ben niet van plan midden in de nacht de donkere tuin in te stappen, gekleed in een pyjama. Wat er is, moet maar wachten." Met kennelijke tegenzin kwam Farao het huis binnen. Sheila sloot de deur en schoof de gren dels er weer voor. Op haar kamer viel het haar op, dat de hond rechtstreeks naar het venster liep en in de tuin bleef staren. Toch was zij nu rustig geworden. Vroege zonneschijn viel door een kier in haar kamer, toen Sheila de volgende ochtend wakker werd. Scherp herinnerde zij zich weer wat er zich die nacht had afge speeld, want nog voordat zij zich had aangekleed, was Farao al naar beneden gerend. De hond scheen geen minuut meer te willen wachten om haar in de tuin te laten zien, wat hij er in het donker ontdekt had Enkele ogenblikken later stonden zij en de hond bij de boom, die die nacht in beider belangstelling had gestaan. Haar hand streelde de kop van het trouwe dier. „Je bent een brave hond", zei ze, terwijl ze naar het grote stuk vlees keek, dat een halve meter van haar van daan op de grond lag. „Dat is vies, Farao, vies vlees! Goed, dat je er niet van gegeten hebt, je bent een brave hond!" Terwijl de hond naar haar opkeek en met zijn staart kwispelde, hief ze haar vinger waarschuwend in de hoogte. „Kom er maar niet aan, lieverd", zei ze. „Dat vlees is vergiftigd. Kom maar gauw mee, dan krijg je een stukje lekker vlees, omdat je zo'n verstandig beest bent ge weest!" „Wat ben ik blij, dat ik besloten heb Daphne Wrayne te gaan opzoeken", mompelde ze, toen ze even later naar huis terugliep. „Ik zal het vlees mee naar de dokter nemen en die moet het maar eens onderzoeken, al weet ik nu al, dat het vergiftigd is. Het wordt nu helemaal raadselachtig". Tante keek er van op, toen zij het hele verhaal van die nacht aan het ontbijt te horen kreeg. „Wat een ge ruststelling, dat we Farao nog hebben", zei ze, „en wat heerlijk, dat je hem zo goed getraind hebt. Iemand wil blijkbaar dolgraag ons huis binnenkomen, maar wat zou z'n bedoeling zijn?" „Laten we hopen, dat we er spoedig achterkomen, tante. Zoals u weet, heb ik Joan geschreven en ik weet zeker, dat zij er in slagen zal een gesprek met mij met Daphne Wrayne te arrangeren. Volgens Joan haalt Daphne haar hart op aan alles wat ongewoon is." „Nu, dan zal ze hier zeker wel in haar element zijn", merkte tante droogjes op. HOOFDSTUK II In haar gerieflijke kamer in Conduit Street was Daphne Wrayne juist bezig enige brieven te openen, toen er zacht op de deur geklopt werd. „Kom binnen, Toan". Toen de deur openging, vervolgde ze, zonder van haar bezigheid op te kijken: „Vertel me eens, wat er is. Ik hoop dat het iets op windends is. Maar ga zitten en neem een sigaret". Het lange, knappe, blonde meisje, dat de kamer was binnengekomen, deed zoals haar gezegd werd. Maar met haar verhaal wachtte ze nog even. Ze bleef kijken naar Daphne, die nog nog een brief zat te lezen. Op haar gezicht lag een mengeling van verwarring en bewonde ring. „Juffrouw Wraynebegon te tenslotte. Maar Daphne, die zich achter in haar stoel had laten zakken, viel haar in de rede. „Hoe lang ben je hier nu, Joan?" „Bijna vier jaar, juffrouw Wrayne". „Nu, vind je het dan geen tijd worden, dat we dat formele „gejuffrouw" eens achterwege laten? Je zult me een groot genoegen doen door me voortaan Daphne te noemen, zoals ook mijn collega's doen. Ik weet wel, dat ik ouder ben dan jij, maar „Ouder? Niemand zou het geloven!", lachte Joan. Vrou wen zijn immers zo oud als ze eruit zien. Maar ver tel me toch eens, hoe je wist dat ik ergens over kwam praten!" Daphne lachte vrolijk. „O, maar dat is toch gemakkelijk genoeg", antwoordde ze. „Het ligt immers voor de hand. Kom je dikwijls binnen behalve als ik je geroepen heb of in geval je met een speciaal laboratorium-werkje voor me bezig bent?" „Nee nooit". (Wordt vervolgd). „Brugse Florialiën". De „Brugse Flo- rialiën", de grote tentoonstelling van bloe men en planten in Brugge, zullen dit jaar van 13 tot 24 april gehouden worden. Aan deze tentoonstelling werken tal van kwekers uit geheel België mede onder de leiding van het hoofd van de Brugse plantsoenendienst. „Baikal" te water. Zaterdagmiddag is op de werf van die n.v. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te Vlissiogen het m.s. ..Baikal" te water gelaten. Dit 6590 tc.n metende schip is het laattse van een serie die voor Russische rekening in aanbouw is. volgens het Nederlands-Russische handels verdrag. P. Stein overleden. Te Willemstad op Curagao is zaterdag de heer P. Stein derde vlieger bij de K.L.M., die vorige week bij het zwemmen een ongeluk heeft gehad, overleden. Zijn ouders, die na het ongeval naar Curagao waren overgekomen, hebben de begrafenis bijgewoond. Prins Bernhard te Genève. Prins Bern- hard heeft zaterdag te Genève een eendaag se zitting bijgewoond van het bestuur van de Europese Culturele Stichting, waarvan hij een van de stichters en actiefste leden is. De stichting, die onder leiding staat van de Engelsman sir Terence Airey, bevordert litteraire, muzikale, educatieve en andere culturele activiteiten in Europa. Een woord voerder weigerde te onthullen welke onder werpen ditmaal besproken zijn. Deze hou ding is gebruikelijk bij deze stichting. Oliebrand. Zondagmorgen vroeg werd brand ontdekt in de raffinaderij voor spijs olie en het laboratorium van een oliefabriek aan de Hellingkade te Maassluis. De brand weer wist met negen stralen het vuur te doven. Het laboratorium en enige tiendui zenden liters spijsolie gingen verloren. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Mayflower-passagicr. Joe Meany, de 17-jarige Amerikaanse jongen die in april als scheepsjongen meegaat met de „Mayflo wer II", een nabootsing van het zeilschip, waarmede de „pilgrim fathers" drie eeuwen geleden de oceaan overstaken, is zondag laat op Schiphol aangekomen. Nieuw schip. Aan de Lloydfcade te Rotterdam is het door d<e Rotterdamschs Droogdok Ma&tschappij gebouwde9,709 brt, metende m.s. „Merwe Lloyd" overgedragen aan de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd. Dit schip is de tweede van een serie van zes, die de naam van een rivier draagt, be ginnend met de letter M en daaraan toege voegd het woord lloyd. Op 23 maart a.s. zal de „Merwe Lloyd" voor de eerste reis naar Indonesië vertrekken. Sparen. Bij de spaarbanken aange sloten bij de Nederlandse Spaarbankbond, werd in februari ingelegd f83.131.898 en terugbetaald f70.051.183, een positief saldo dus van f 13.080.715. Bij de niet aangesloten algemene spaarbanken overtroffen de terug betalingen de inleg met f 139.043. De inleg bedroeg f 651.862-en de terugbetaling f700.905 Oplichterstruc. De Tilburgse recherche heeft een 40-jarige autohandelaar uit Waal wijk aangehouden, die bekend heeft in twee jaar tijds vele mensen, die een auto wilden kopen, voor totaal 150.000,te hebben op gelicht. De auto's, die hij hun aanbod, had hij echter gehuurd. Als hij een voorschot had gekregen, bracht hij de wagens naar de verhuurders terug. Hij wist de kopers een tijdlang op sleeptouw te houden, maar hun wantrouwen werd tenslotte zo groot, dat de politie in de zaak werd gemengd, waardoor alles uitkwam. Parade. Hr' feit, dat Michiel Adriaans- zoon de Ruyter 350 jaar geleden word ge- boren zal in Den Helder op 25 maart wor den gevierd met een parade van de Ko ninklijke Marine, die de grootste zal zijn, welke ooit in Nederland is gehouden. Deze parade zal worden gehouden op het nieuwe haventerrein, dat voor het publiek toegan kelijk zal zijn. Havermout. De prijsstop van haver mout, die op 28 december 1956 was afgekon digd, is ingetrokken. De minister van Eco nomische Zaken heeft hiertoe besloten nadat de fabrikanten zich bereid hebben verklaard hun prijzen niet te zullen verhogen dan na voorafgaand overleg met het ministerie. Het Gelders paviljoen. De Stichting Gelders Paviljoen voor Hongaarss Vluchte lingen in Oostenrijk beschikt thans over ruim een ton, waarvan een eerste paviljoen zal kunnen worden gebouwd. De aanbeste ding zal binnenkort plaats vinden. In het najaar zal dan de bouw gereed zijn, naar men hoopt. MAANDAG 18 MAART Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen". 18 jaar, 8.15 uur. Roxy: „Het mysterie van de cobra", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De gewetenlozen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Schuldig bloed", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Anastasia", alle leeftijden, 7 en ,9.15 uur. Luxor: „Bloed in de zon", 14 j., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De schaduw op het dak", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Zang en Vriendschap: Geestelijk Centrum „De Gro tere Wereld" met toespraak. 8 uur. Begijn hofkapel: J. A. de Wilde over „Wat speelt zich in Oostenrijk af?" Zangdienst van 7.30 uur af. DINSDAG 19 MAART Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. Roxy: „Het mys terie van de cobra", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De gewetenlozen", 18 j., 2.30 en 8 uur. Studio: „Schuldig bloed", 18 j„ 2, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Anastasia", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Bloed in de zon", 14 j„ 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De schaduw op het dak", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: De Haagse Comedie mzt „Een maan voor misdeelden", 8 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6