Zet speelplaatsen ontspanning en open, schep laat leven! Correcties op de oude- en ruimte in nieuwe wijken Vakleerkrachten in geweer voor meer recreatie „De helft van ons volk verkeert voortdurend in gevaar" Schoolconcert in IJmuiden VOOR VELSENS „INGEBOUWDE" JEUGD: Alvast vele suggesties Vier kerkkoren in IJmuiden Tussen kleuter in het groen en recreatiestrook met expositieterrein Delta-plan is dringende noodzaak Echt en onecht in de jazz 9 Demonstraties Het kan! EHBO weerde zich een jaar lang uitstekend Kennemerlands eerste kievietsei Uitgevaren visserij vaartuigen Burgerlijke Stand Velsen EEG>AlYI<cr MAANDAG 18 MAART 195 7 (Van een onzer redacteuren HET PROBLEEM VAN DE BALDADIGHEID is sinds de oorlogsjaren een steeds dieper-besproken vraagstuk gaan worden en heeft vooral in de zich sterk uitbreidende steden van West Nederland aanleiding gegeven tot een menings vorming, die uitloopt van „Laat de jeugd maar betijen" tot „De knoet er over, anders wordt het nooit wat". De jeugd, enerzijds op het voetstuk geplaatst van een „nieuw geslacht, dat zijn eigen weg moet zoeken", heeft zich zelf in wezen nooit al te druk gemaakt over de problemen, die de ouderen schiepen althans die jeugd niet, welke na schooltijd een balletje ging trappen en daar een veldje voor zocht en bij het ontbreken van zulk een veldje wel eens een raam inschopte of de politie achter de broek kreeg. Want de jeugd zoekt ten aanzien van haar ontspanning haar eigen weg en vindt die, soms dwars tegen de weerstanden van stedebouwers en architecten, plantsoen diensten en sportverenigingen in. Om die jeugd, die bepaald nog geen probleem is, maar het wel zou kunnen worden, een handje te helpen bij het vinden van een plek om te ravotten en dat „balletje te trappen" is er nu een rapport verschenen van een commissie uit de vakleerkrachten in de Lichamelijke opvoeding, die dit zojuist vol tooid rapport begint met de constatering van het feit, dat het scheppen van verant woorde recreatiemogelijkheden géén gelijke tred heeft gehouden met de woning bouw, de industrialisatie, de toenemende verkeersdrukte en wat dies meer klemt in een stad als Velsen. In grote nieuwe woonkernen zijn dan ook geen stukken uitgespaard als vrije sport- en speelplaats en de vrije stukken, die er tot voor kort in bos en duin waren, worden steeds duidelijker opgeslokt door huizen en fabrieken, zodat het de commis sie voorkomt, dat bij de opbouw der ge meente Velsen geen rekening is gehouden met het tijdig reserveren van allerlei speelgelegenheden voor de jeugd in de ver schillende leeftijdsgroepen. Voor kinderen van drie tot zes jaar bij voorbeeld mist deze commissie nog vele speelplaatsen, die temidden der woonker nen moeten liggen en die bereikbaar zijn, zonder dat de kleine klanten drukke ver keerswegen moeten oversteken en die dan bovendien zijn ingericht om in de behoef ten van deze peuters te voorzien: met zandbakken, eenvoudige klim- en klauter- toestellen en knikkerbanen, springblokken en zovoorts. De afmetingen van deze speelplaatsjes moeten zo gehouden worden, dat zij niet aantrekkelijk zijn voor oudere kinderen, want tussen de 7 en de 12 komen er andere behoeften kijken - behoeften, die evenmin kunnen worden uitgeleefd in het dichtge bouwde Velsen: grotere speelplaatsen met een andere outillage, met een rolschaats- baantje en een open middenstuk met tegels bijwijze van slagbalbanen zouden hier een grote kring kinderen trekken. En voor de nog oudere jeugd heeft Vel sen evenmin veel te bieden: speelterreintjes met volleybal, badminton, basketbal en andere in opkomst zijnde sporten, die bij voorbeeld achter het Rijksmuseum in Am- Een viertal hervormde kerkkoren con certeerde vrijdagavond voor een goed ge vulde kerk aan de Kanaalstraat in IJmui den, waarbij liederen ten gehore werden gebracht die speciaal voor de protestantse eredienst zijn bedoeld, alsmede een paar werken van iets grotere allure. Het koor uit Velsen-Noord onder leiding van B. J. Beyleveld begon het programma met een bewerking van Adr. Schuurman van „Dankt, dankt nu allen God". De door de tenoren gezongen cantus werd goed gedis- canteerd door sopranen en alten. In de zetting van Bach volgde een koraal van Ph. Nicolaï, waarin het wel opviel dat de herenvleugel van dit kleine koor nog iets sterker kan worden bezet. Dit is echter een moeilijkheid waarmee tegenwoordig vrij wel alle koren hebben te kampen. Het koor van de Goede Herderkerk liet een beschaafd geluid horen. De dirigente mevrouw Jonker had veel aandacht be steed aan een goede uitspraak zonder enige stemforcering. Een van de Hernhutters af komstige melodie in een nogal vrije para frasering werd goed gezongen. Het Engelmunduskoor zong onder de cantor Joop Huizinga twee werkjes, die ik reeds eerder hoorde zingen. Het viel mij op dat mijn waardering in die tijd niet is ver anderd. Het Gloria van Theo van Zutphen is degelijk geschreven koormuziek, de uit voering ervan was mooi te noemen, het stemmenweefscl doorzichtig en de tekst steeds te verstaan. In het Miserere waren enkele zeer goede momenten te beluisteren. Het andere werk, een vrije bewerking van psalm 116, kon minder bekoren. Er wer den deze avond trouwens nog meer wer ken gezongen die hun afkomst uit het liedertafelgenre niet verloochenden, door spekt als zij waren met goedkope muzikale effecten, geboren uit de harmonie en niet uit de polyfonie. Kerkkoren kunnen putten uit zo'n rijk verleden aan muzikale wer ken, speciaal voor hen geschreven, dat zij zich gerust kunnen afwenden van de on beduidende muziekjes die het eind van de vorige en het begin van deze eeuw heb ben nagelaten. Jan te Loo deed de goede greep met het koor van IJmuiden-Wes't. Van Buxtehude voerde hij de kleine cantate „Befiehl dein' Engel" uit en toonde aan dat deze muziek zeer zeker binnen het bereik van een kerk koor ligt. Slechts een kleine oneffenheid tussen koor en orgel verstoorde het even wicht, doch misschien was het aantal re petities niet te groot geweest? Medewerking werd verder verleend door de bariton Herman Woltman, die over een gaaf en egaal geluid beschikt, hoewel hij in het hoge register niet helemaal trefzeker is. Zowel in het „Panis angelicus" van Franck als in een tweetal werkjes van Handel was zijn stem goed geschikt voor de ruimte van dè kerk. Als altijd wordt „het" Largo onder de kerkmuziek gerang schikt: laat het daarom hier nog eens ge zegd zijn dat het recitatief en de aria af komstig zijn uit de opera „Xerxes". De organist B. J. Beyleveld solieerde met de „Trompet Tune" van Purcell en een deel uit de tweede sonate van Mendelssohn. Ds. L. Brink wijdde enkele woorden aan de plaats van het kerkkoor in de protestantse eredienst. Mf sterdam nimmer onbezet zijn, geven de jeugd van 13 tot 17 jaar prachtige kansen om niet de kant uit te gaan, die schade toebrengt aan henzelf en aan het gemeen schappelijk eigendom. Uit de commissie is al een plan gekomen om op deze velden regelmatig demonstra ties te geven en aldus de kijkers tot spelers te maken en dan een steeds grotere groep kinderen in te schakelen voor het beoefenen van deze sporten. Wellicht kan. het dan nog eens tot buurt- en straatcompetities komen. Het plan ziet er dus smakelijk genoeg uit. om aangehoord te worden. Maar de uitvoering ervan zal bepaalde financiële gevolgen hebben. Deze hoeven niet zo zwaar te wegen, indien de bestaande schoolspeelplaatsen voorzien worden van een niet al te dure vaste outillage, terwijl daarnaast allerlei braakliggende stukjes grond gebruikt zouden kunnen worden voor speelgelegenheid voor deze jeugd. Van de kant der Velser Jeugdcentrale is al een inventarisatie opgemaakt van de lapjes grond binnen de bebouwde kom, die hier voor in aanmerking zouden komen - op korte termijn is er veel te bereiken, door de in andere zin deels „braak'Tiggende schoolpleinen geschikt te maken voor de jeugd en ze dan ook open te stellen voor allen. De commissie doet tenslotte enige aan bevelingen over terreinen, die zonder al te ingrijpende veranderingen voor „vrij speel terrein" ingericht zouden kunheh worden. Zij noemt in: Driehuis: De speelplaats van de Engel- mundusschool en het droog liggende vijver tje aan de Leeuweriklaan, dat wellicht voor dit doel geschikt zou zijn. In IJmuiden-Oost: het geëgaliseerde stukje veld op het gymnasiumterrein, het plein naast de gemeente-ontvanger (hoek Lorentzstraat-HeidestraatJ en de speel plaats van de Technische school. De speel plaats van de P. Vermeulen- en Juliana- school en St. Franciscusschool en vooral ook het prachtige speelterrein van de R. H.B.S., dat langdurig ongebruikt ligt. In IJmuiden komen in aanmerking het triabasveld aan de Kennemerlaan, de oude speeltuin aan de Homburgstraat en de speelplaats van de Moerbergschool plus de twee betonnen plateaux aan de Kanaal straat hoek Kerkstraat voor volleybal, met tenslotte de speelplaats van de Heilig Hart- school. Enkele braakliggende terreintjes, die met xoooocx3oc<xxxn>dcoooooooooooooooooooooooooooooooocoooooo< 8 8 De dringende actualiteit van het jeugdprobleemin Velsen heeft on- g langs in de gemeenteraad opnieuw relief gekregen door de mededelingen van de wethouder voor Sport en g Cidturele Zaken, de heer II. de Boer, pj uit wiens woorden viel op te maken, 8 dat er thans gewerkt wordt aan een gedeeltelijke oplossing van het gebrek s aan ruimte voor het opgroeiende ge- o slacht in een wassende stad. Dit pro- i 8 bleem heeft reeds meermalen onze g aandacht gehad, maar mondt nu 8 g onder meer uit in een rapport van een> 3 commissie uit de Vakleerkrachten 8 voor Lichamelijke opvoeding en in 8 enige andere plannen, die wij in bij- o gaande beschouwingen hebben ver- 3 werkt. In de stellige overtuiging, dat Q V 7 P Velsens stadsbeeld hier en daar ge- 8 corrigeerd moet worden en dat in de nieuwe uitbreidingen meer dan 8 vroeger rekening moet worden ge- 8 houden met de behoeften van het g 8 kind om zich ook buitenshuis te kun- g nen ontplooien cn uitleven. ooootxxnxxxxxjcxxjoooooooooooooooooooocxxsooooooooooooooocc weinig kosten gereed gemaakt kunnen worden, zijn: het stukje grond op de hoek van de Lagersstraat en de De Ruyterstraat, het stukje grond bij Velseroordstraat en Piet Heinstraat 'en het pleintje Hunze- straat-Reggestraat-Rijnstraat-Lekstraat. De afdeling Castricum van de E.H.B.O.- vereniging C.I.T.O. heeft in hotel „De Rus tende Jager" haar jaarvergadering gehou den. De voorzitter de heer S. Veenstra heeft tijdens deze bijeenkomst een kort openingswoord gesproken en daarin zijn teleurstelling geuit over de geringe op komst. Hij meende dit te moeten toeschrij ven aan de minder gunstige weersomstan digheden, maar onderkende daarin tevens de geringe belangstelling voor het wel en wee der afdeling. Ook de secretaris begon zijn jaarverslag in mineurstemming omdat hij moest mededelen dat het ledental van 81 was teruggelopen op 70. Optimistischer kon hij zich uitlaten over de cursussen die de ver eniging organiseert en waarvan binnen kort weer een aantal gediplomeerde leden zullen kunnen worden genoteerd. Thans telt de vereniging 57 gediplomeerde leden en het aantal donateurs was gestegen tot 112. Hij besprak voorts het afgelopen strandseizoen waarbij 220 maal hulp moest worden verleend. Ook releveerde hij de uitstekende samenwerking met het Rode Kruis en het feit dat thans reeds 25 hulp posten in de gemeente aanwezig zijn waar verbandtrommels en tassen ter beschik king zijn. Helaas was door de minder gun stige weersomstandigheden slechts één oefening gehouden, welke echter uitste kend geslaagd was. De deelname aan de landelijke oefening te Aalsmeer was wel zonder prijzen gebleven maar desniettemin toch zeer bevredigend verlopen. Tot slot van zijn verslag bracht de heer v. Staveren dank aan zijn medebestuurders en de dok toren voor de leiding tijdens de cursus avonden. Bij de hierna volgende bestuursverkie zing werden mevrouw Kroschell en de heer S. Veenstra herkozen terwijl in de vacature van H. Vellema werd voorzien door benoeming van mevrouw Teiwes. Leden van de kascommissie voor de twee komende jaren werden de heren Th. v. d. Himst en P. Zonneveld. Op voorstel van de afgetreden leden de zer commissie werd de penningmeesteresse gedechargeerd voor haar accuraat beleid. Op het einde van deze bijeenkomst werd door het plaatselijk hoofd zelfbescherming de heer J. Middelhof een kort filmpro gramma afgedraaid. Vertoond werden een korte propagandafilm van de B.B. en en kele natuuropnamen uit de Verenigde Staten. MARKTBERICHT. Beverwijk, 15 maart: Spinazie 4677, ra dijs 13—22, sla 13—24, rabarber 37—85, was- peen 3347, boerekool 822, groene kool 16 46. rode kool 612, gele kool 512, witlof 18—32, spruiten 33—86, knollen 8—23, uien DE VELSENSE STEDEBOUW moet gecorrigeerd worden en in de nieuwe uit breidingen zal er rekening mee moeten worden gehouden. Djit is in het kort de con clusie, die uit verschillende ideeën omtrent een grotere recreaticmogelijkheid voor Velsens jeugd van heel klein tot bijna volwassen kan worden getrokken. Dat het particulier initiatief in deze, blijkens het op deze pagina gepubliceerde rapport van de commissie uit de vakleerkrachten, een stimulerende kracht is gaan uitoefenen, is verheugend dat de gemeentelijke overheid anderzijds een open oog heeft voor de belangen van de jeugd, kan niet dan tot bevrediging leiden. Ook het college van B. en W. heeft, zoals al in de raad werd geopenbaard, de toenemende „druk" onder kend, waaronder de jeugd in de stad IJmuiden gaat leven. Want behalve de grote resultaten, die kleine veranderingen aan schoolpleinen kunnen afwerpen, zal er ook geheel nieuw gecreëerd of ingrijpend veranderd moeten worden. Om met het minst-kostbare te beginnen: de groenstroken, die Velsen gelukkig rijk is, kunnen niet alleen als aankleding van de stad en als visitekaartje der Velsense properheid beschouwd worden; zij kun nen een actieve functie gaan vervullen, als er eens een kleutervoet mag komen en een kinderwagen als moeder in haar „Het schijnt dat een mens eerst een klap op het hoofd moet krjjgen - figuurlijk ge sproken dan - voor er maatregelen worden genomen om rampen te voorkomen", was in het kort de mening van ir. Posthumus, die voor de leden van de afdeling Bever wijk van de Party van de Arbeid in 't Centrum een uiteenzetting gaf van het Delta-plan. Volgens deskundigen zouden zes miljoen mensen en de helft van ons land in gevaar verkeren, indien er weer een stormvloed komt opzetten, zoals dat in 1953 het geval is geweest, daar di' hele stuk Nederland beneden deze vloedlijn ligt. Volgens de spreker had de watersnood in 1916 mede tot gevolg dat de afsluitdijk werd gemaakt en de andere dijken verzwaard werden en hoewel h"t Deltaplan reeds in wording was vóór 1953. is het toen wel vast komen te staan, meende de spreker, dat uitvoering van dit massale werk niet langer kon wachten. In dit verband deelde de spreker dan ook mede, dat minister ir. J. Algera toestem ming heeft van de Tweede Kamer om die maatregelen te nemen, welke deze be windsman nodig acht voor dit belangrijke werk, hoewel normaliter geen beslissing van formaat mag worden genomen door een minister, voor de leden van de Kamer hierin gekend zijn. De heer Posthumus vertelde hoe de mens een paar duizend jaar terug op ter pen woonde, daarna door het aanslibben van de rivieren de beschikking kreeg over land, waarna hij begon lager gelegen ge bieden in te polderen. Mede door onderlinge twisten waren de dijken niet in een toestand om het vaak hoog opstuwende water te keren, met het gevolg dat de St. Elisabethsvloed in de dertiende eeuw duizenden doden veroor zaakte. Na vastgesteld te hebben dat de waters nood van 1953 behalve grote financiële schade ook veel mensen het leven heeft gekost, vertelde de heer Posthumus over de vele problemen, welke zijn verbonden aan het dichten van de zeegaten, en hoe dit zal moeten gebeuren van het hoge noorden tot aan het zuidelijkste gedeelte van ons land, met uitzondering dan van een paar zeegaten, die voor de scheepvaart nodig zijn. Uitvoerig lichtte de spreker toe, dat voor de veiligheid van land en volk het Delta plan van belang is, doch dat vooral ook de verzilting van de grond langs de westkust van het land er door tegengehouden wordt. Deze „verzilting" van het water maakt het wenselijk, menen de deskundigen, dat in de Nieuwe Waterweg en de Westerschelde sluizen worden gemaakt, al is dit voor een handelsplaats als Rotterdam een groot be zwaar. Wat het dichten van de zeegaten betreft, gaf de spreker de mening weer van de deskundigen van het Waterloop kundig Laboratorium te Delft, die nu alle mogelijke situaties de baas zijn om straks bij het dichten van de gaten met succes te kunnen werken. Spreker wees verder op het grote belang van het noordelijke ge deelte van ons land op de aanwezigheid van zoet water en meende te kunnen zeg gen dat het IJselmeer dit niet allemaal kon leveren. (Wij verwijzen in dit verband naar een artikel in „Erbij" over dit onderwerp. Red.) Nadat door de heer Posthumus de functie van de IJsel en de Lek in deze zaak was besproken, gaf hij als zijn mening dat Nederland voor een heel zware taak staat. Na de afsluitdijk kwam de inpoldering van het IJselmeer aan de orde en terwijl dit werk nog in volle gang is, vraagt de tunnelbouw op verschillende plaatsen aan dacht, de wegenbouw dient verder ter hand te worden genomen en in dat geheel is het Delta-plan het meest urgent, daar men nooit weet wanneer ons land weer zal worden getroffen door eenzelfde ramp als in 1953, waarbij het toen volgens de deskundigen nog een geluk is geweest dat het water in de rivieren laag was. Ware dit niet het geval geweest, zo menen zij, dan zou het water door hebben kunnen dringen tot zelfs boven het Noordzeekanaal. flat eens de rust kan hebben van het besef, dat de kleine in een stukje van het plant soen speelt en niet de straat op gedreven hoeft te worden. Het geldt voor IJmuiden en Velsen-Noord gelijkelijk.... De permanente speelgelegenheden voor de ouderen, waarop in het artikel over de gezichtspunten der commissie al geduid wordt, zullen niet alleen in de richting van de sportbeoefening gezocht hoeven te worden, maar er kan op de beschikbare terreinen volgens moderne ideeën gewerkt worden en niet zoals in het Maasplant soen helaas geschiedde langs de plat getreden paden, waarop al sinds het begin dezer eeuw schommels, wippen, draai molens en andere ijzeren werktuigen prij ken, die hun tijd en aantrekkelijkheden nu wel gehad en hun gevaren wel getoond hebben. De Scandinavische voorbeelden van vrije speelterreinen zijn in dit opzicht waardevolle exempelen. Maar nóg weidser wordt de blik, wan neer de mogelijkheden van de toekomstige recreatiestrook tussen Zeeweg en Van Ostadestraat worden onderkend. Want daar is gedacht aan een „Engelse weide", open voor moeder en kleuter, aan tennisvelden en volleybalterreincn en aan een perma nent expositieterrein achter het zwembad „De Heerenduinen", opdat toekomstige manifestaties niet alleen een onderkomen hebben, maar er bovendien een stuk ter rein wordt geschapen, dat in de „stille" tjjd voor andere recreatieve doeleinden ge bruikt kan worden. De nieuwbouw "an „Zeewijk", waar de torenflats wellicht de kans bieden brede groene banen tussen de wooncomplexen open te laten in het glooiende duin, biedt nieuwe kansen, die helaas in het IJmuiden dat na de oorlog groeide niet tot hun recht zijn gekomen en waar nu de klachten over baldadigheid en vernielzucht voor een niet gering deel uit voortkomen. Dezer dagen is ook in Kennemerland.en wel in Castricum, op het weiland van de heer P. Veldt aan de Brakersweg het eerste kievitsei gevonden door de heer J. Veldt. Het ei werd verkocht aan onze vroegere plaatsgenoot de heer B. Liefting te Am sterdam. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE occoocxpxooooooooooocoooooooaxxyyYrrrYYYrirriyoxooood i Vrijdagochtend werd de rijpere school jeugd van IJmuiden voor het eerst met de stichting „Het Schoolconcert" geconfron teerd, een organisatie die met rijkssubsi die in heel Nederland een opmerkelijke culturele actie ontplooit. In het afgelopen jaar gaf zij achthonderd concerten, ver zorgd door eersterangs solisten en pedago gen. Ongeveer tweeduizend scholieren, in drie groepen verdeeld, mochten in het Pa tronaatsgebouw te IJmuiden-Oost van dit ontwikkelingsuurtje profiteren. De eerste groepen waren te gast bij de conferentie over jazzmuziek en haar culturele achter gronden, de derde groep mocht luisteren naar een concert met toelichting over volksliederen uit verschillende landen. De vaardige pianist Willem Hielkema toonde zich een geestdriftig en ter zake kundig inleider van de te behandelen stof en de baszanger Leo Rommerts een voortreffelijke vertolker van de te pas ge brachte vocale nummers. Men zou de vraag kunnen steil ;n of het wel goed gezien was het jeugdige publiek over de jazz te on derhouden, een aangelegenheid die het over het algemeen niet aangepreekt be hoeft te krijgen, aangezien zovele jongelui nog vreemd staan tegenover onze westerse muziekcultuur, die toch de som is van vele eeuwen hoge beschaving, waartegen over de excessen van de commerciële amusementsmuziek eer verwildering dan beschaving in de hand werken. Doch ach teraf gezien was het pedagogisch een voor treffelijke zet de jongeren aan te pakken midden in een voor hen boeiend gegeven, waarop zij instinctief reageren. Inleider Hielkema liet niet n op de vervlakkende invloeden van radio en film te wijzen en te waa-schuwen tegen oneerlijke jazz-ex- perimenten, die als modeartikel gelan ceerd na een korte tijd weer verdwij nen, wanneer de commerciële doeleinden bereikt zijn en de initiatiefnemers er zich behoorlijk mee verrijkt hebben. Het gaat daarbij om „show" en uiteindelijk om „business". De jazz, welke haar naam waard is, dient men te leren onderscheiden van de ordinaire amusementsmuziek, die wel haar middelen gebruikt, doch haar bezieling en haar impuls mist. En zo kwam de inleider tot het kenschetsen van de achtergronden van de negermuziek, die zich in de eerste plaats heeft geuit in de negro-spirituals, de geestelijke liederen, waarin de neger slaaf zijn kinderlijk geloof uitzong met de spontane ingevingen, eigen aan zijn ras. Na dafschaffing van de slavernij het geen echter het vraagstuk blank-zwart niet oploste begon de neger te musice ren, vrij improviserend en spontaan, zoals hij voorheen ook zijr. geestelijke liederen impulsief gedicht en gezongen had. En ziedaar de jazz in wording: omspeling van een karakteristiek gegeven. Kenmerkend in dit alles is het syncopisch ritme door verplaatsing van wat wij als het natuur lijke accent aanvoelen. Eigenlijk is dit in de muziek niets nieuws, maar als conse quente aanwending, voortvloeiend uit de eigenaardigheden van het taalidioom der negers, evenwel van bijzondere karakter istiek. De heer Hielkema sprak voorts nog over het profane negerlied, de blues, dat in de jazz van invloed werd, verder wij kend op de pogingen (c'der meer door Gerswin) om de elementen van jazz en symfonische muziek tot een geheel te ver- srr. lten.. De hele lezing kon beschouwd worden als een vingerwijzing aan de jazz-liefheb- bers om echt van onecht te leren onder scheiden en zich niet met waardeloze hum bug in te laten. Willem Hielkema wees er op, dat het aldus mogelijk is een vermeen de tegenstelling tussen Westerse muziek cultuur en negerkunst op te heffen. Deze interessanto lezing werd rijkel.jk met ge zongen en op de piano gespeelde voorbeel den geïllustreerd en het was werkelijk een genot de markante basstem van Leo Rommerts, steeds raak ritmisch en bewo- Donderdag 28 februari: m.t. Maria Theresia KW 99; m.l. Nestor KW 101. Vrijdag 1 maart: s.t. Herman IJM 2 (15 maart binnen); m.t. Michiel HD 108; m.l. Gezina Geer trui KW 176. Zaterdag 2 maart: m.t. Emma IJM 15. Maandag 4 maart: m.t. Beatrice IJM 72, Sham rock IJM 129, Albertha Hendrika KW 81, Cor- nelis Vrolijk Fzn. SCH. 171; m.l. Syna Petronella KW 76, Toenadering KW 95, Voorwaarts VL 142; m.k. Limanda KW 33 (15 maart binnen). Dinsdag 5 maart: s.t. Abraham VL 77; m.t. Emma Wilhelmina KW 135; m.l. Orion KW 22, Helena KW 39, Everard Christina KW 40, Maria Jacoba KW 73, Doggersbank KW 75, Huiberdina Gi.isbertha KW 85, Robert William KW 123, Bali KW 129. Voorwaarts KW 140 (15 maart binnen), Java KW 159, Ja VL 61, Prinses Juliana VL 97, Noordster VL 197. Woensdag 6 maart: m.t. Wiron II IJM 211, Arie Ouwehand KW 122, Francina KW 153, Burge meester Heusdens VL 27; m.l. Rijnmond III KW 44, Neptunus KW 45, Cornelis Marinus KW 48. Donderdag 7 maart: s.t. Haarlem IJM 9; m.t. Maria van Hattem IJM 10, Ariadne IJM 18, Ada VL 7; m.l. Onderneming IV SCH 153. Vrijdag 8 maart: m.t. Wiron IV IJM 209, Stadt Enckhuysen KW 82; m.l. Annie IJM 14, Drie Gebroeders HD 79. Zaterdag 9 maart: s.t. Tzonne IJM 1. Maandag 11 maart: s.t. Vios I IJM 24; m.t. Amsterdam IJM 28, Eveline IJM 116, Albatros KW 87; m.l. Verwachting IJM 204, Wiron III IJM 221, Hubertha Gerarda KW 9, Willem Cor nelis KW 16, Arie Nico KW 17, Grietje KW 20, Cornelia KW 24, Concordia KW 26, De Ver wachting KW 28, Nederland VI KW 37, Floris KW 59, Elizabeth KW 64, Excelsior II KW 78, Dirk Maria KW 80, Willempje KW 89, Molva KW 91, De Vrouw Dirkje KW 104, Jacoba KW 107, Geertje KW 108, Avontuur KW 114, Petro nella KW 125, Wilhelmina II KW 138, Willy KW 141, Willy Alida KW 155, De Vier Gezusters KW 162, Gebroeders KW 166, Eendracht KW 168, Aleida KW 169, Oceaan II SCH 54, Dolfijn RO 2, m.k. De Twee Gebroeders IJM 3 (14 maart bin nen), Dageraad IJM 4, Zuiderkruis IJM 7, Maar- tje IJM 8. Poolster IJM 11, Klaas Junior IJM 22, Emisel IJM 31, Arend Willem IJM 40. De Hoop I IJM 45, Swift IJM 54, De Hoop II IJM 59, Corrie IJM 78, Wiron V IJM 208, Neeltje IJM 240, Mag- da IJM 272, Nehim I AM 16, Nehim II AM 17, Nehim III AM 18, Nehim IV AM 26, Leendert Jacoba KW 12, Arendje Jacoba KW 21, Anne Marie KW 27, Rein KW 30 Petronella KW 31, Stern KW 36, Wilhelmina KW 46, Prinses Mar griet KW 51, Hermina IV KW 53, Cornelia Adria- na KW 58, Gijsbertha KW 61, Margriet Josina KW 63 (14 maart binnen), Arend Cornelis KW 68 (14 maart binnen), Prinses Beatrix KW 72, Twee Gezusters KW 77, Zeearend KW 79 (12 maart binnen), Johanna Cornelia KW 88, Wil lem KW 94 (12 maart binnen), Nico KW 96, Arendje KW 98, Jacoba KW 105 (15 maart bin nen), Agatha Arie KW 126, Koningin Juliana KW 133, De Vrouw Alida KW 160, Alida Jacoba KW 165, Pieter Jacob KW 178, Jana KW 210, Samenwerking HD 125, Vier Gebroeders TX 14, Okko Bosker WR 25, Tiny Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34, Internos WR 49, Flevo WR 50, Stella Maris WR 51, Hendrikje BU 33, Coen Bot UK 3. Dinsdag 12 maart: s.t. Klaas Wijker IJM 85; m.t. Deining KW 8; m.l. Gorredijk IJM 75, Rijn mond IV KW 15, Bertha KW 38, Aafke Jacoba KW 41, Nelly Maria KW 70, Hette Margaretha KW 74, Cornelia Maria SCH 135; m.k. Tiny KW 34, Zeearend KW 79, Willem KW 94. Woensdag 13 maart: s.t. Viking Bank IJM 183; m.l. Martenshoek IJM 283, Adrianus KW 10, Dirk KW 19, Sursum Corda KW 124. Donderdag 14 maart: m.t. Curagao IJM 99; m.l. Liesje en Rutger VL 153; m.k. Arend Cor nelis KW 68. Vrijdag 15 maart: m.t. Thorina IJM 33, Post Boy IJM 35; m.k. Jacoba KW 105, Pietertje HD 87. gen begeleid door Willem Hielkema, deze modellen van negerliederen te horen ver tolken. In zekere zin deelde deze demon stratie van vocale negercultuur in het pro ject van de volgende lezing, waarin de volksliederen van andere landen en ras sen behandeld werden. Jos. de Klerk ONDERTROUWD: J. H. Moddemeijer, Feithlaan 2, Driehuis, en W. Bleeker, Van den Vondellaan 14, Driehuis, t.a.: Hofdijk laan 40, Driehuis. W. Schildmeijer, Roer straat 25, IJmuiden, en M. J. Koerts, Roer straat 25, IJmuiden, t.a.: Roerstraat no. 25, IJmuiden. C. O. Zorgdrager, Sparrenstr. 6, IJmuiden-oost, en M. Adriaanse, Van Die penstraat 26, Velsen-noord. G. Streefland, Tuindersstraat 45, IJmuiden-oost, en P. F. van Duijn, K-mpasstraat 48, IJmuiden, t.a.: Jupiterstraat 21. IJmuiden. D. van Berkum, Noordlaan 24, Bloemendaal, en J. W. Meijer, Duinweg of Duivelslaan 58, Santpoort, t.a.: Duinweg of Duivelslaan 58, Santpoort. A. S. Jordaan, Kompasstraat 64, IJmuiden, en D. van der Molen, Van der Helststraat no. 13, IJmuiden-oost, t.a,: Oranjestraat 89, IJmui den. W. J. N. Zonne eld, Hunzestraat no. 5, IJmuiden, en J. van Eeken, Hagelingerweg 33, Santpoort. J. rragstra, Walravenstraat 9, Velsen-noord, en R. van der Veen, Schulp weg 79, Velsen-noord, t.a.: Oranjestraat 97, IJmuiden. W. Viskil, Huijgenstraat no. 7, IJmuiden, en N. Muije, Seinpostweg no. 29, IJmuiden, t.a.: Huijgensstraat 7, IJmuiden. GEHUWD: P. SmitN. van Dijk, Berg en Dalseweg 354, Nijmegen; F. L. G. F. Uijen— K. G. de Booij. Kanaalstraat 208 rd., IJmui den; S. ClayM. A. Schoorl. Reitzstraat 37, Haarlem; P C. de JongChr. W. de Kluis, Maredijk 161, Leiden: M. J. VerhagenC. Borst, Oranjestraat 93. IJmuiden; E, G. Bruynzee!J. Wijker, Woo..ark Djember. De Wittcnkade t./o. 7E, Amsterdam: R. Willen- broekC. S. Krom, Harddraverslaan no. 18, Santpoort. BEVALLEN: A. P. van BellenRoossien, z„ Van der Poelstraat 27, Velsen-noord; J. A. KoningSikkenk, z., Antillenstraat 2, Sant poort; E. M. P'erikRozemeijer, d„ Parama- ribostraat 70. Santpoort; T. M. var Vliet Lobbes, d.. Rijnstraat 10, IJmuiden: S. Hoo- gerwerfNap, d., Hofdijklaan 72, Driehuis; C. A. F. RemiënsBrouwer, d., Rijksstraat weg 4, Haarlem; C L. HoflandSteenbak ker, d„ Radarsrtaat 74, IJmuiden; C. C. Boer Kuijs. d., Trompstraat 179, IJmuiden-oost; A. StokerVeldman, z„ De Ruijterstr. 104, IJmuiden-oost; C. M. ClaessenMeijer, d., Mercuriusstraat 18, IJmuiden; D, C. Sprui- tenburgDe Rade, z.. Binnenstraat 12, Vel sen-noord; A. LipsVan Dijk, z., Van Rijs- wijkstraat 34, Velsen-noord; H. H. Heijda Vastenhol't. z.. Gerard Doustraat 3, IJmui den-oost; I. N. J. de fauweVreeswijk, z., Scheldestraat 132, IJmuiden; E. Th. Molen kampVan Diepen, z., Curagaostraat no. 1, Santpoort. OVERLEDEN: A. J. Zwanenburg, 72 jaar, echtgenoot van E. Geldermans. Amsterdam- sewee 28, Velsen; C. J. Sturk, 69 j., weduwe van W C Borrius. Newtonstraat 89 bv„ Am sterdam; J. van Dijk, 41 j., echtgenoot van F. Dijkstra, Van Saelenplantsoen 34, Velsen- noord; S. Kolle, 81 j„ weduwnaar van J. Bakker, Rijnstraat 78, IJmuiden. 1 VOOR DE ZUIDZIJ IS HET een zwarte week geworden en in feite niet alleen voor de produktiesector van het bedrijf - er waren ook elders sombere geluiden te ver nemen. Maar een periode, waarin geen enkele trawler tot een lonende reis kon komen en er dus over de gehele linie met verlies moest worden gewerkt, kan dan toch wel zonder veel kans op tegenspraak tot een slechte, een zeer slechte voor de reders geproklameerd worden. De vangsten waren abominabel en als er dan eens een schip met een 700 kisten marktte, waren er zeker een paar honderd vol „paapjes" bij, waarvoor de handel de neus ophaalde en waardoor de besommin gen tussen de f9500 en de f 18,000 schom melden. Die hoogste kwam dan van de VIOS, die maandag voor zijn 1100 kisten tot de top van de barre week steeg en nie mand meer in zijn nabijheid duldde. Er is wel eens teruggedacht aan de eer ste drie maanden van het vorige jaar, toen de staking in de trawlvisserij niet zoveel geld kostte als er nu bij heeft gemoeten. Over het algemeen lag het niet aan de prijzen: in het midden van de week werd er graag een f50 voor een kistje braad gegeven en de wijting liep tot een f 30 tot f 35, waaruit het tekort wel duidelijk bleek en zelfs vrijdag, toen de 600 kisten schel vis eigenlijk min of meer naast de markt tuimelden, omdat de vrijdag nu eenmaal niet de gunstigste dag genoemd kan wor den, werd er niettemin nog een vaste f 30 betaald. Blijft echter de theorie, die men nimmer aan de praktijk kan toetsen, maar wel degelijk verdedigbaar is - namelijk, dat hetzelfde schip aan de donderdagmarkt voor een 150 kisten minder eenzelfde be somming had kunnen maken. Daar staat tegenover, dat de reder hef ook niet in de hand heeft zijn schepen precies naar die dagen te mikken, waarop de vis nog ver kocht kan worden, maar wederom is het allemaal een bewijs, dat over en weer vaak te weinig rekening wordt gehouden met de belangen van de overkant van de haven. België heeft zich kalm gehouden en dat was bij de grote aanvoeren in Oostende geen wonder - grote eigen aanvoeren en stevige importen uit Denemarken wel te verstaan. Door het teruglopen van de schol vangsten is hier de koers niet onbelangrijk gestegen en vrijdag en zaterdag, toen er toch een 70 platvisschepen aan de afslag verschenen, bleef de prijs hangen om de f33 voor grote- en middelschollen, waar zetsoorten en enen van f5 tot f10 boven kwamen. Het binnenland betaalde voor de tweeën een goede f30 en voor de drietjes, die er nu weer meer gaan komen, kwam rond f 15 per kist. De export op Engeland heeft zich overigens dapper geweerd. Even als zij, die moesten zien de stevige hoeveel heden tong weg te werken en er voor hiel pen zorgen, dat de langverwachte daling in de koersen, zelfs bij een aanbod van 70.000 kilo over twee dagen, uitbleef. De exportorders voor zowel vers als bevroren goed hebben deze neergang tegengehouden en de handel vraagt zich af, wat er wel moet komen om een deuk in de koers te drukken. En voor het binnenland is het een zware week geweest - tekorten aan rondvis, slap pe kwaliteit door de lange, moeilijke rei zen, weinig of geen platvis in het'midden van de weekde „juffrouw" vlucht on der zulke omstandigheden naar het eitje en de bief

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7