Dure maar nuttige „kiek" van gemeente VAN NELLE LASSIE HAVERMOUT Wilderoin IJmuider Courant Visserij- vana Hongaarse vluchtelingen moeten nog leren vrij te kunnen zijn Nieuwe kerk voor Gereformeerden (31 K.O.) aan de Rambonnetlaan Havenberichten Een ereplaatjein de krant voor... zware shag Voor 12.500 kan er een luchtfoto gemaakt worden Banketbakkerij Aanmeldingsformulier Extra-subsidie dank zijmisverstand es? SZ&x/ia le+Je/ 9 De eerste hoogbouw in Santpoort-Noord Flats aan de Johan Maurits van Nassaulaan SPECIAALZAAK C O R v. d. MEER Nu reeds spinazie van de koude grond Burgerlijke Stand Velsen Bridgeclub „Sans Atout" Twintig jaar veefonds „Onderling vertrouwen" Deens schip „Birte" op de Noorse kust Faillissementen Deskundige over vluchtelingenvraagstuk: „Oostereems" en „Hast IV" verkocht Nieuw schip voor de K.N.S.M. Geen ...maar EEN RIJK BEZIT F» dat is een SPAAR BOEKJE] van DONDERDAG 21 MAART 1957 B. en W. hebben de raad verteld, dat het voor een snelle beoordeling van een bepaalde situatie van groot nut is, indien kan worden beschikt over een luchtfoto, schaal 1 6000 a 1 7000 van de gehele gemeente. Zij denken hierbij in het bijzonder aan de ontwikkeling van Velsen-Noord, in het kader van de IJmondplannen, als mede van het strandplan IJmuiden en de daarbij aansluitende recreatieterreinen Duin en Kruidberg, Heerenduinen en Midden-Heerenduinen. Een luchtfoto geeft n.l. vrij nauwkeurig de begroeiing, hoogteligging, het wegen beloop, de waterafvoeren enz. van een be paald terrein weer, zodat aan de hand van een dergelijke luchtfoto bepaalde situaties van een ontwerp over terreinen gelegen buiten de bebouwde kom, direct op globale wijze kunnen worden beoordeeld. Dit geldt in het bijzonder voor het duin-, bos- en poldergebied, aangezien van deze gebieden geen metingen rechtstreeks in het terrein zullen worden verricht. Goedkoper Het raadplegen van een luchtfoto geeft voorts een besparing in de kosten van een voorlopige terreinverkenning, opzoeken van kaarten en dergelijke voorbereidende werkzaamheden. Indien voor een bepaald gebied van de gemeente tot kartering 1 1000 moet wor den overgegaan, dan betekent het gebruik van een luchtfoto naast een aanzienlijke tijdsbesparing een verlaging van de kosten van globaal 15 per ha. Revenuen Wanneer overigens derden van een be paald gebied een luchtfoto wensen te laten vervaardigen (gedacht is hierbij aan de grote bedrijven) en K.L.M. Aerocarto kan hiervoor gebruik maken van de voor de gemeente gemaakte luchtfoto, krijgt de ge meente een evenredig aandeel van de door haar gedane uitgaven terug. BB en documentatie Ook kan een luchtfoto voor andere ge meentelijke bedrijven of de dienst Bescher ming Bevolking goede diensten bewijzen, terwijl de foto eveneens uit een oogpunt van documentatie waarde heeft. Ten behoeve van de bouw van een aan tal eengezinswoningen en van enige flat gebouwen overeenkomstig het uitbreidings plan „Santpoort-Noord (plan B)", heeft de heer Joh. Bais te Driehuis de Uit de van de K.L.M. Aerocarto ont vangen prijsopgaaf blijkt dat aan het ma ken van een luchtfoto, inclusief de daaraan verbonden voorbereidende maatregelen (plaatsen terreinmarkeringen c.a.) een uit gave verbonden is van 12.500. Gezien het grote belang, dat aan het bezit van een luchtfoto voor de gemeente verbonden is, menen B. en W. dat hèt doen van deze uitgaaf verantwoord is, zodat zij de raad voorstellen het nodige krediet beschikbaar te stellen en de begroting te wijzigen overeenkomstig het ontwerp-be- sluit, dat bij de stukken is gevoegd. Renners rijden om supportersbeker De leden van de Beverwijkse renners club „Kennemerland" rijden op zondag 24 maart een wedstrijd om de supporters beker. De start heeft plaats 's morgens om 9 uur in de Wijkermeerpolder. „Als de klok waarschuwt" De r.k. toneelgroep „De kleine komedie" te Beverwijk geeft op donderdag 25 april in het KSA-gebouw een opvoering van het toneelspel „Als de klok waarschuwt". Kennemer Turnkring vergadert in Beverwijk De jaarvergadering van de Kennemer Turnkring vindt plaats op zaterdag 23 maart in het Statenhuis aan de Velserweg. Het aantal leden op 1 januari 1957 van de aangesloten verenigingen in deze streek bedroeg: ODIN 102, Sparta 227, SSH 261 en Turnlust 599. Particuliere woningbouw aan de Lindenstraat Ten behoeve van de bouw van enkele woningen heeft de heer P. F. de Jong te IJmuiden de gemeente verzocht aan hem te verkopen een perceel grond, groot onge veer 539 m2 aan de Lindenstraat te IJmui- den-Oost. De prijs van de grond is 7.50 per m2. De gegadigde heeft met deze prijs inge stemd. /i nvpft-ppiv-rnp Het beste ontbijt in de kortste ti/dl LASSIE KLAAR HAVERMOUT is verkriicbaar bi} de Het bekende adres vonr de betere levensmiddelen - KENNF.MFRLAAN 131 - TEL. 5386 Tevens ZOUTLOZE, SUIKERVRIJE en R E F O R M A - ARTIKELEN Aan de veiling Kennemerland werd woensdag de eerste spinazie van de koude grond aangevoerd. Tuinder M. Timmer uit Heemskerk zorgde voor deze primeur. Er werd 40 cent per kilo betaald, het was een partij van 20 kisten. Vorig jaar kwam deze tuinder ook met de eerste spinazie maar toen pas op 20 april. Zo is dan nog, op de laatste dag van de winter, de eerste spinazie van de koude grond aangevoerd. Het belooft een vroeg voorjaar te worden want naast de rabar ber van de koude grond is er nu ook al spinazie. Men moet wel twintig jaar terug deze Velsen verzocht aan hem te verkopen het terrein, groot ongeveer 6530 m2, liggende ten noorden van de Johan Maurits van Nassaulaan te Santpoort. De prijzen van de grond variëren van 16.50 tot 27.50 per vierkante meter. VEILIN GBERICHTEN. Beverwijk, 20 maart: Spinazie 1742. spi nazie koude grond 40, rabarber 2347, radijs 15—22, sla 13—18, witlof 7—33. prei 14—33, boerekool 815, spruiten 2256, peen 610. ADVERTENTIE gemeente i gaan om ook in de maand maart A.S. VRIJDAG toont zijn geheel gemoderniseerde etalage met zijn specialiteiten Een lust voor het oog Een streling voor de tong. Kennemerlaan 88 - Tel 5520 BEVALLEN: C. K. Mors—Van der Werff, d., Merwedestraat 58, IJmuiden; G. van der Steen—Vrijhof, z., Van Galenstraat no. 10, IJmuiden-oost: M. KalkmanDas. z., Cel- siusstraat 1. IJmuiden; C. Teunissen—Lebbe. d„ Graharnstraat 130, IJmuiden; M. Hoge- wegVerhoef, z„ IJmuiderstraatweg no. 79, IJmuiden-oost; W. H. de Bie—Wolterman. z., Willemsbeekweg 68, IJmuiden-oost; M. de Haan—De Paus, z„ Kalverstraat, 7 rood. IJmuiden-oost; M. den HollanderBakker, d., Kerkerinklaan 42, Santpoort; A. A. T "h- tenbeltBietterm an, z„ Litslaan 15, Sant poort; J. Th. Wolterman—Van Buanum, d.. Spaamestraat. 79, IJmuiden; J. W. Zonne veld—Van Noort. z., Oudendijk 6. Heems kerk; E. Duijn—Zuurbier, z„ Lorentzstr. 40, IJmuiden-oost; K. HofstraKeizer, z., Lange Nieuwstraat 130. IJmuiden; J. S. Verkruijs- sen—Bolt, d.. Molenstraat 17, Santpoort. OVERLEDEN: M. Snoek. 81 j., weduwe van H. G. Klokkers. Kanaalstraat no. 236, IJmuiden: A. C. Ploeger, 57 j.. echtgenoot van T. Mol. Kanaalstraat 119. IJmuiden: C. A. Spitsbaard, 59 j echtgenoot van M. Orij, De Ruijterstraat 96, IJmuiden-oost, eerste produkten van de koude grond aan te treffen. Zo kwam in 1939 de eerste kou de grond-rabarber op 19 maart aan de vei ling en de eerste spinazie werd in dat jaar op 31 maart aangevoerd. In het jaar daar voor kwam op 22 maart de eerste koude grond-rabarber aan de markt. Maar dit jaar spant toch wel de kroon, Verwacht mag worden dat er de eerstkomende weken een bescheiden aanvoer kan komen maar dat de oogst zieh niet zal ophopen, zodat men in enige wekën duizenden kisten moet verwerken. Het kan op deze wijze een lang spinazie-seizoen worden. In de kampioenscompetitie van de bridge club „Sans Atout" werden op de jongste clubavond de volgende resultaten behaald. Groep A: 1. Heer en mevr. Lagendijk 46V2 rap; 2. J. Berlee— C. Hoogeboom 44Vz mp; 3. C. Spruit—Th. Bakker 43l/2 mp; 4. j B0Sj, Bloemendaal 42V2 mp. 5. G. Gel dermansL. Kleyn 41 Vi mp. Groep B: 1. Th. v. Groningen—R. Ooster hout 49y2 mp; 2. N. Hendriks—J. Koop manschap 44 mp; 3. A. Worst—G. Zoon tjes 40V2 mp: 4- A- v- Balen—T. Tervoort 35 mp; 5. heer en mevr. Vollaerts 37 mp. Groep C: 1. A. Worst Jr—G. Haver 48'/2 mp; 2. K. v. d. Zon—B. Groot 44V2 mp; 3. dames RcymersKleyn 44Vg mp; 4. dames Beltermanvan Essen 43 Vé mp; 5. J. de Jong—J. Spijker 41 mp. Onder grote belangstelling heeft het vee fonds „Onderling Vertrouwen" woensdag avond in de Hecmskerkse zaal Nyman de jaarvergadering gehouden. In zijn openingswoord constateerde de voorzitter de heer Th. Aardenburg dat 1956 tot volle tevredenheid is verlopen, het ledental nam toe. De secretaris-penningmeester de heer J. Strik maakte melding van een batig saldo. De heren Th. Aardenburg, J. Strik en P. Koper werden als bestuursleden herkozen. Verleden jaar herdacht de vereniging het feit dat zij twintig jaar geleden werd opgericht. Er werd gestart met 51 leden en dit aantal is regelmatig gegroeid. In deze jaren werd voor 325 dieren een bedrag uit betaald van f ±34.732,Thans zijn 750 dieren verzekerd met een waarborgkapi taal van f 490.000, Van de oprichters maken thans nog steeds deel uit van het bestuur de heren Aardenburg, Strik, J. A. Schoehuys en J. Wentink. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich mei ingane van té abonneren op Handtekening: Zii die zich met ingang van 1 april 1957 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 maart 1957 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Op woensdag kwamen in IJmuiden bin nen: Doris van Rotterdam, Birka van Stock holm, Noorderlicht van Rotterdam, Dubhe van Norrköping, Congokust van Antwerpen, Raket van Rotterdam. Eemstroom van Lon den. Bloemfontein van Antwerpen, Bloem gracht van Helsinki, Cottica van Plymouth, Sumatra van Forfos Roads, Hermes van Londen, Vliestroom van Kingsley, Alcora van Emd^n. Amstel vaart van Liverpool, Tha mes van Rotterdam, Almeria van Rio de Janeiro. Vertrokken zijn: Hodur naar Kirkeness, Möwe I naar Rotterdam, Wim II naar Esb- jerg, Odin naar Hampton Roads, Joseph Svenden naar Antwerpen, Clelia Campanella naar Siera Leona, Heerengracht naar Rot terdam, Morey Firth naar Newcastle, Tela- mon naar Hamburg, Ciangula naar Rotter dam, Anna Elisabeth naar Basse In-dra, Wiros naar Rotterdam, Niobe naar Rotterdam, Zijpenberg naar Pepel, Nero naar Le Havre, City of Waterford naar Rotterdam, Phidias naar Rotterdam, Philetas naar Hamburg, B rilland near Bremen, Daniël naar Bremen, Ilias naar Rotterdam. Het 144 ton metende Deense zeilschip met hulpmotor „Birte" heeft in de vroege ochtenduren van woensdag geseind, dat het nabij de Noorse kust van het Skagerrak bij Jomfruland aan de grond is gelopen. Het vaartuig verzocht om onmiddellijke bijstand van een sleepboot en reddingboot, aangezien het water maakte. Een van de kustreddingsboten heeft in middels de „Birte" bereikt. De reddings sloep van het schip, waarin zich een man bevond, is ook terecht. Jaarvergadering „W.R.B." Op dinsdag 2 april houdt de Wijk aan Zeeër Reddingsbrigade in hotel „De Tuin- berg" de jaarvergadering. Van het bestuur treden af doch zijn her kiesbaar mejuffrouw D. Vis en de heren W. Franck, J. de Boer, P. J. Hakemulder en J. Schellevis. Prijzen van woensdag Per 1 kg: heilbot f 3.202.30, gr. tong f 2.80 2.75, grm. tong f 2.802.70, kim. tong f 3.40 —3.20, kl. tong I f2.75, kl. tong II f2.50-- 2.30, tarbot I f 2.302.05. Prijs per 50 k;g: tongschar f 79, schartong f 3229, gr. schol f 232-0, grm. schol f 2921, kim. schol f 25 22, kl. schol I f28—25, kl. schol II f41—22, schar f2710, bot f8, v. haring f2212, ma kreel f 2514, gr. schelvis f 4226, grm. schelvis f 4424, kim. schelvis f 45—26, kl. sohelvis I f 4325, kl. schelvis II f 3715, wijting f 188, gr. gul f 4024, mid. gul f 37 25, kl. gul f2620, poontjes f3510, kl. koolvis zw. f 1612.50, kl. koolvis wit f 28 24. Per 126 kg: gr. kabeljauw f 16657, gr. koolvis zw. f 3630, gr. koolvis wit f 62—57, gr. leng f7757, gr. wolf f 110. Aanvoer van woensdag 98 kisten tong en tarbot, 13 heilbot, 10 tongschar en schartong, 160 schol, 40 schar, 5 bot, 740 haring, 670 makreel, 825 schelvis, 1220 wijting, 500 kabeljauw en gul, 30 leng, 44 poon, 560 koolvis, 25 diversen. In totaal 4940 kisten. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op dinsdag 19 maart in staat van fail lissement verklaard: Bernardus van Opzeeland chauffeur, te Wijk aan Zee. Juliamaweg 63. Rechter-Com missaris mr. N. Smits. Curator: mr. A. A. M. Leesberg te Beverwijk. P. Vemout, uitvoerder van betonwerken, te Haarlem, Raamvest 37 rood. Rechter-Com missaris mr. N. Smits. Curator mr, B. E. van Tijn te Haarlem. Joh. W. Nooijen, koopman te Aalsmeer, Primulastraat 67. Rechter-Commissaris mr. N. Smits. Curator mr. G. J. H. de Leeuw te Haarlem. Wegenis het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 17 maart geëindigd het faillissement van: J. J. Vijverberg, wo ninginrichter, te Santpoort, Kruidbergerweg no. 71. Rechter-Commissaris mr. N. Reeling Brouwer. Curator mr. G. H. Veenhoven te Haarlem. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Haarlem van 12 maart is aan: Leonardus Maria Anthonius Roozen, bloem bollenhandelaar, te Heemstede, Schollevaer- laan 1, voorlopig surséance van betaling verleend, met benoeming van mr. F. M. Oberman te Haarlem tot bewindvoerder. Het verhoor van de schuldeisers is bepaald op maandag 6 mei des namiddags te 2 uur. Voorts is door de rechtbank met ingang van 24 december 1956 voor de tijd van één jaar en zes maanden, definitief surséance van betaling verleend aan Pieter Drijver, koopman, te IJmuiden, Huygenstraat no. 30. Mr. J. W. Rutgers te Haarlem is bewind voerder. ADVERTENTIE ,,Onzc taak ten opzichte van de Hongaar se vluchtelingen zal moeten zijn te trach ten lien van hun angsten te bevrijden en door persoonlijk contact hun vertrouwen te winnen. Een grote mate van begrip zal moeten worden getoond voor de geeste lijke moeilijkheden, die bij de vluchtelin gen ontstaan door de overgang van de dwangwereld naar de ongekende vrije wereld, die zich aan de vluchtelingen als een onbegrijpelijke wanorde opdringt" Met deze woorden richtte de heer J. van Broek huizen, directeur van de Europaische Bil- dungsgemeinschaft, zich dinsdagmiddag tot een aantal personen, die in Noordhol land bij de vluchtelingenhulp zijn betrok ken, op een bijeenkomst die in café-restau rant Brinkmann te Haarlem was belegd. De organisatie van deze bijeenkomst be rustte bij de provinciale Stichting voor Maatschappelijk Werk, welk orgaan in deze provincie met de vluchtelingenzorg is belast. Ondermeer waren aanwezig: afge vaardigden van de plaatselijke comité's voor vluchtelingenhulp in Haarlem, Am sterdam, Alkmaar, Hilversum en Zaan dam; functionarissen van gemeentelijke diensten voor Sociale Zaken en van ge westelijke arbeidsbureaus. Doel van de bij eenkomst was de aanwezigen een inzicht te geven in de problemen, waarmede de Hongaarse vluchtelingen worstelen, 's Avonds werd een speciale bijeenkomst voor pleeggezinnen, waarin de Hongaarse vluchtelingen zijn opgenomen, georgani seerd. De Europaische Bildungsgemeinschaft - Bij een aan de Velsense gemeenteraad gericht adres verzoekt de kerkeraad der Gereformeerde Kerk (onderhoudende art. 31 K.O.) van een subsidie in de stichtings- kosten van een kerkgebouw aan de Burge meester Rambonnetlaan te IJmuiden. Uit de gevoegde begroting blijkt, dat de stichtingskosten worden geraamd op 110.000. In het adres is tevens verzocht, de verle ning van een extra subsidie in de kosten van versiering van de oostelijke, blinde ge vel van het kerkgebouw in overweging te nemen. B. en W. zijn van mening, dat dit gedeel te van het verzoek, dat buiten de verorde ning valt, in begins'el niet voor inwilliging in aanmerking kan komen, aangezien juist aan de eisen van stedebouwkundige en ar chitectonische aard, welke de gemeente ook ten aanzien van de kerkbouw stelt, een mo tief is ontleend voor het vaststellen van de verordening. Dat B. en W. de raad noch tans voorstellen de aanvrage van dit extra- Mej. E. Kuys gekozen tot „Furenthela boy" Bij de gymnastiekvereniging V.I.O.S. te Castricum is het meest verdienstelijke en actieve lid mejuffrouw E. Kuys tot „Furen thela boy" 1956 gekozen. Tevens heeft het bestuur de plannen voor 1957 bekend gemaakt. Besloten werd om een senioren- en aspirantenuitvoering te doen geven bij Johanna's hof. De onderlinge wedstrijden zullen plaats hebben in oktober en in het zomerseizoen zullen op 4 a 5 plaatsen in het dorp demon straties worden gegeven als propaganda voor de turnsport. Bekend werd tevens dat de heer J. P. Kloes, die heeft moeten bedanken als se cretaris van de vereniging zal worden op gevolgd door mejuffrouw E. Marcker. subsidie in te willigen, heeft een bijzondere reden. Het is n.l. gebleken, dat adressant in de veronderstelling verkeerde, dat de van deskundige, gemeentelijke zijde ken baar gemaakte wens om een bepaalde ver siering aan de oostelijke, blinde gevel van het kerkgebouw te doen aanbrengen, als een gebod moest worden opgevat. Het was de kerkeraad niet bekend, en hij is er van die gemeentelijke zijde ook niet op gewe zen, dat het stellen van eisen als hierbe- doeld alleen door het college kan geschie den. Hoewel B. en W. uiteindelijk deze eisen niet hebben gesteld, achten zij het, met deze onjuiste gang van zaken voor ogen, rede lijk, dat de kosten van de versiering, ook voor het gedeelte, dat buiten toepassing van de verordening blijft, voor rekening van de gemeente worden genomen. Het 500 brt ton metende kustvaartuig „Oostereems" is door de eigenaar, de heer C. Bos, verkocht aan de „Zillah Shipping Co, Ltd" te Liverpool. Het schip is omge doopt in „Holmfield". Voorts is het 250 brt ton metende kust vaartuig „Hast IV" van de rederij Muron te Rotterdam verkocht aan de heer Held te Harens/Ems (West-Duitsland). Het schip zal onder de naam „Marie" weer in de vaart worden gebracht. Deze week wordt aan de markt verwacht de Helderse kotter „Machiel" HD 108. Toen de kotter enkele dagen gevist had, kreeg de bemanning motorpech, waarop besloten werd naar Aberdeen te varen om het euvel te verhelpen. De vis bracht f 2400 op. Het schip dat 1 maart uit IJmuiden vertrok, wordt deze week aan de markt verwacht. Eiserner Vorhang is een semi-officieel genootschap, dat zich bezig houdt met de vluchtelingenvraagstukken en ondermeer leergangen organiseert voor vluchtelingen uit de Oosteuropese landen om hen ver trouwd te maken met het vrije West-Euro pa. Voorts worden enquetes onder de vluchtelingen gehouden; om eén inzicht te krijgen in de vraagstukken, die zich bij deze mensen voordoen. De Bildungsgemeinschaft zal van 24 tot 30 maart in het Haus der Zukunft te Ber lijn een cursus organiseren ter oriëntering in het vluchtelingenvraagstuk. Mevrouw M. van der Wall-Duyvendak te Haarlem, die verbonden is aan de provinciale Stich ting voor Maatschappelijk Werk in Noord- hollan.d en belast is met het werk voor de integratie van de Hongaarse vluchtelingen in onze volksgemeenschap, zal deze cursus bijwonen. Na haar terugkomst zal me vrouw Van der Wall van haar ervaringen verslag doen aan functionarissen, die in Noordholland met de vluchtelingenzorg zijn belast. De heer C. Lijnzaad, directeur van de Stichting voor Maatschappelijk Werk, leidde de heer Van Broekhuizen in. Een speciaal woord van welkom richtte hij tot de echtgenote van de Commissaris der Ko ningin in Noordholland, mevrouw Prinsen, die het werk voor de vluchtelingen be langrijk heeft gesteund. Voorts heette hij welkom mevrouw Cremers, echtgenote van de burgemeester van Haarlem, en de hoofdinspecteur-directeur voor de Arbeids voorziening in deze provincie, de heer J. C. Corver. De heer Van Broekhuizen zei, dat diege nen, die zich met het vluchtelingenvraag stuk bezighouden praktisch geconfron teerd worden met'allé problemen, die zich in de wereld voordoen. Grote geestelijke spanningen, aldus spreker, gaan gepaard met de overgang vanuit de dwangwereld naar het vrije westen. Het is noodzakelijk, dat de personen, die met de Hongaarse vluchtelingen in aanraking komen, van deze spanningen en geestelijke moeilijkhe den op de hoogte zijn. Éen enquete in Duitsland onder de Hongaarse vluchtelin gen aldaar heeft uitgemaakt, dat reeds en kele weken na de vlucht tien percent van de Hongaren terug naar huis wil. Voorts wil ongeveer dertig percent naar landen overzee, bijvoorbeeld naar Amerika of Australië. Dikwijls leeft bij de vluchtelingen ook op de westerse maatschappij kritiek. Men mag echter niet vergeten dat de jonge mensen, die de meeste vluchtelingen zijn, boordevol negatieve kritiek zijn, ook ten opzichte van onze samenleving. Deze jonge mensen kunnen in onze sa menleving teleurgesteld zijn, omdat zij er andere verwachtingen van koesterden of omdat zij hier desillusies ondervonden. Het is belangrijk te weten, dat de regering Kadar honderden agenten naar het Westen zendt, die trachten de bewerkstelligen, dat de vluchtelingen weer naar hun land terugkeren. Voorts is het mogelijk, dat de vluchtelingen van familieleden uit hun land smeekbrieven krijgen, die onder dwang zijn geschreven en waarin wordt gevraagd terug te keren, omdat bijvoor beeld de moeder ziek is. De jeugdige vluchteling voelt zich in de ongekende vrije samenleving te midden van een onbegrijpelijke chaos, omdat hij vanuit een streng geordende samenleving vol verboden en geboden wordt overge plaatst in een maatschappij, waar alles verloopt zonder een regiem, zonder een ge heimzinnig spionagesysteem. Hij beoor deelt onze maatschappij met zijn door het communistische regiem gevormde inzich ten. Zijn taal heeft een geheel andere in- houdswaarde als die van de mensen, die hem benaderen. Overal vermoedt de vluchteling een dreiging, een wantrouwen. Alles in zijn eigen land diende staatspoli- tiek te worden bezien: wat niet verboden was, was geboden. Alle officiële instanties diende hij te wantrouwen; zelfs van zijn De directeur van de Koninklijke Neder landse Stoomboot Maatschappij heeft de 3900 ton metende „Themis" overgenomen van C. van der Giessen en Zonen's scheeps werven n.v. te Krimpen aan de IJssel. Deze overdracht geschiedde tijdens de officiële proefvaart van Rotterdam naar Amsterdam. Met de „Themis" is het aantal eenheden van de K.N.S.M.-vloot opnieuw op 121 ge bracht (77 zee-, 30 Rijnmotor- en 14 rijn- sleepschepen). ADVERTENTIE AF® Vraagt vrijblijvend inlichtingen t M.,ktpI.H Ijmuld». Interieurverzorging familieleden kon hij niet zeker zijn, omdat deze een verlengstuk konden zijn van de veiligheidspolitie. „De vrijheidsdrang overheerste, toen de Hongaren vluchtten, zij hebben echter niet geleerd vrij te k u n n en zijn en zelfstan dig te kunnen handelen", aldus de heer Van Broekhuizen. Jarenlang zijn zij ge ïnfecteerd met angstgevoelens en deze zul len zij niet in korte tijd kunnen kwijtra ken. De vluchtelingen vinden, volgens de ervaringen van de heer Van Broekhuizen, het leven in het vrije Westen uiterst moeilijk, omdat zij elk dag weer in alle vrijheid beslissingen moeten nemen en zelf moeten kiezen. Dit telkens weer zelf een keuze moeten doen veroorzaakt een zware geestelijke druk. Vele vluchtelingen vinden onze maatschappij egoïstisch, het geen vanuit hun ogen bezien begrijpelijk is; immers, ondanks de onvrijheid in het eigen land leefde er onder kleine groepjes mensen een zekere solidariteit, omdat de mensen elkaar nodig hadden. Het is deze solidariteit, die de vluchtelingen in onze samenleving missen. De heer Van Broekhuizen besprak voorts de moeilijkheden, ontstaan doordat de vluchtelingen uit hun vertrouwde samen leving met haar eigen geaardheid zijn weggerukt. Hij drong er tenslotte bij de aanwezigen op aan, de Hongaarse vluchte lingen met begrip en veel geduld tegemoet te treden, hun vertrouwen te schenken en door een open gesprek te trachten hun ver trouwen te winnen. Op verscheidene vragen van de aanwezi gen gaf de heer Van Broekhuizen een uit voerige beantwoording, 's Avonds had een bijeenkomst plaats voor personen, die een vluchteling in hun huis hebben opgeno men. Speciale aandacht werd op deze avond geschonken aan de opvoeding van de jeugd onder het communistische re giem. Verscheidene van de ongeveer veer tig aanwezigen uit Haarlem en omgeving bespraken de moeilijkheden, die in het contact met de vluchtelingen ontstaan, doordat er onvoldoende van gedachten kan worden gewisseld als gevolg van de taal barrière. Voorts werd gesproken over de volkomen andere geaardheid van de Hon garen, waardoor veel begrip voor hun doen en laten moet worden opgebracht. Een van de moeilijkheden is het tekort aan lectuur in de Hongaarse taal. De wenselijkheid werd uitgesproken, dat in de gemeenten buiten Haarlem, bijvoorbeeld in Velsen, eveneens de steun kan worden ingeroepen van een tolk, opdat de pleegouders eens met de in huis opgenomen Hongaar van gedachten kunnen wisselen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 13