Weinig enthousiasme over houding van regering ten aanzien van visserij Tweede Kamer ongerust over lot van IJselmeervissers Ondanks optimisme van minister: Voorlopig geen aparte 0 staatssecretaris DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs DONDERDAG 21 MAART 1957 13 Ongerustheid Prioriteit „Het gaat behoorlijk Staat niet verantwoordelijk voor mislukte muziekstudie Feest in Bakkums Zilveren jeugdherberg Burgerlijke Stand van Castricum Vloedgolf trof Japan Connie Stuart niet meer voor VARA-televisie Kernreactor bij Petten Deskundige uiteenzetting voor de raadsleden RCH zocht contact met KFC-bestuur inzake oud EDO-er Mul Conferentie van aan walvis vaart deelnemende landen Mr. Loopstra burgemeester van Finsterwolde Garantieprijzen voor rogge en haver Italië verstrekt beurzen voor Nederlanders AMSTERDAM NEW YORK DE TWEEDE KAMER heeft woensdagmiddag de behandeling van de begroting 195T van het departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening voortgezet. Aan de orde is thans de afdeling „directie van de visserijen". De heer Van der Zaal (A.R.) betoogt, dat er van een vooruitstrevend visserij bedrijf geen sprake meer is. De achteruitgang is schrikbarend. Er is geen rechtvaar diging voor de trage wjjze van optreden der overheid ten opzichte van de visserij. De verschillende instanties werken langs elkaar heen. Spreker verklaart, dat er allerlei factoren zijn, die de visserij bemoeilijken. Men kan bijna geen personeel krijgen, waarbij de loonkwestie ook een rol speelt. Het visserijprobleem is, naar sprekers oordeel, niet op te lossen aan de conferentietafel. De reders en vissers zijn individualisten. Spreker vraagt of hier niet n taak ligt voor de overheid, die een studiecommissie zou kunnen instellen om alle vraagstukken te bezien. De heer Van der Zaal ontwikkelt verder bezwaren tegen het prijsbeleid. Hij vraagt of de minister bereid is bij zijn ambtgenoot van Verkeer en Waterstaat aan te dringen op de aanleg van een visserjjhavcn in Katwijk. Voorts vraagt hij of de minister haast wil zetten achter de realisering van wat de commissie-Van der Zaal ten behoeve van de IJselmeervissers heeft voorgesteld. Zij vragen zich af of aan hen helemaal geen aandacht wordt besteed. De heer Den Hartog (V.V.D.) merkt op, dat de indruk bestaat, dat aan de zaken der visserij onvoldoende aandacht wordt besteed. Bij de kredietverlening schijnt vertraging op te treden en spreker vraagt of de minister bereid is te bevor deren dat de bezwaren uit de weg worden geruimd. Hij is het eens met de minister, dat voorshands ontkennend moet worden geant woord op de vraag of een staatssecretaris voor de visserij dient te worden benoemd. De zaak van een vangfabriekschip moet niet te lichtvaardig worden aangepakt. Het vraagstuk der verre visserij is naar zijn mening nog steeds klemmend. In reders kringen zou men een proef willen nemen. Het is voorts aan twijfel onderhevig of de afvloeiing van IJselmeervissers wel zo vlot verloopt als in de memorie van ant woord wordt gesuggereerd. De heer Den Hartog meent, dat de samenwerking in Beneluxverband niet be vredigend is. De heer Vermooten (Arb.) vraagt met het oog op de suggestie om een staats secretaris voor de visserij te benoemen of een coördinatie van de economische en technische kwesties niet van belang zou zijn. Spreker vraagt zich af of de fiscale regeling ingevolge de bestedingsbeperking niet onbillijk werkt ten aanzien van de visserij. Zijns inziens moet bezien worden of verdere kredietvoorziening nodig is om een voldoende snelle vlootvernieuwing te bereiken. De verre visserij moet naar zijn oordeel de aandacht behouden. Het visverbruik kan in ons land nog aanzienlijk worden uitge breid. In vergelijking met andere landen is dat verbruik maar matig. Het bemanningsvraagstuk bij de visserij- vloot aanroerende, bepleit spreker beteu geling van de overmatig lange werktijden aan boord der schepen. De opleidingsmoge lijkheid voor visserskinderen behoort naar het oordeel van de heer Vermooten alle aandacht te hebben. Spreker is van oordeel, dat de ongerustheid moet worden weggenomen, welke in Zee land is ontstaan door de plannen tot aan leg van een dam bjj Veere in verband met de Deltawerken. De heer Vermooten betoogt verder, dat onder de IJselmeervissers grote ongerust heid bestaat. Het gaat naar zijn mening niet aan uitgerangeerde IJselmeervissers op één lijn te stellen met willekeurige werklozen. Het aanpassingsproces moet door krachtige maatregelen tot een goed einde worden gebracht. De heer Van Dongen (K.V.P.) zegt zich op dit ogenblik te kunnen verenigen met het denkbeeld, dat niet tot benoeming van een staatssecretaris voor de visserij moet worden overgegaan. Daarmede wil hij zich echter niet binden voor de toe komst. Spreker hoopt, dat het tweede in spectievaartuig spoedig in de vaart zal komen. Ons land is ten deze achter bij andere. De verre visserij behoort de aan dacht te hebben omdat er in ons land be hoefte is aan de produkten van die visserij. Ondanks de bestedingsbeperking is het naar zijn oordeel noodzakelijk dat zo spoe dig mógelijk wordt overgegaan tot ver betering van de Scheveningse haven. Hij ondersteunt de aandrang tot bestudering van het vraagstuk der lange arbeidstijden in de visserij. Teleurstellend acht hij 's ministers stand punt ten aanzien van de afvloeiing van IJselmeervissers. Uit geen enkel woord in de memorie van antwoord blijkt, dat er begrip bestaat voor de positie van deze vissers. De heer Van Dongen hoopt, dat een spoedige beslissing zal worden genomen over het rapport der commissie-Van der Zaal. Hij dringt aan op een soepele toepas sing van de nieuwe visserijwet ten aan zien van de sportvissers. Voorts dringt hij aan op het tegengaan van waterverontrei niging. Spreker vraagt de aandacht voor de ramp, welke dreigt te ontstaan bij uitvoe ring der Deltaplannen voor de oester- en mosselcultuur. Vooral de mosselkwekers worden reeds getroffen door de afsluiting van de zandkreek en het Veerse gat. De heer Van Dongen vraagt of de ge troffenen prioriteit wordt verleend bij het verkrijgen van nieuwe percelen in de Waddenzee. Hij vraagt tenslotte of de minister ertoe wil meewerken, dat de schaderegeling voor de oester- en mossel- bedrijven er spoedig komt. De heer DeRuiter (C.H.) betoogt, dat het bedrijfsleven de toekomst met zorg tegemoet ziet. Men moet zijn inziens ken- S nis nemen van hetgeen in de ons omrin gende landen voor de visserij wordt ge daan. Er zal gezocht moeten worden naar middelen om onze vissers betere inkomsten te verschaffen. Het is zijns inziens niet gewenst een staatssecretaris voor de vis serij te benoemen, omdat de zaken de visserij betreffende over verschillende departementen lopen. Op korte termijn moet er iets voor de IJselmeervissers worden gedaan, betoogt ook de heer De Ruiter tenslotte. De heer Borst (C.P.N.) verklaart grote waardering te hebben voor het rapport der commissie-Van der Zaal. Zijn vol doening zou nog groter zijn als gevolg werd gegeven aan de in het rapport vervatte aanbevelingen ten behoeve van de IJsel meervissers. Het uitblijven van een rege ling geeft de indruk, dat de vissers on danks allerlei beloften in de steek worden gelaten. De heer Van Dis (S.G.) zegt, dat zijns inziens terecht de indruk bestaat, dat de overheid onvoldoende aandacht en zorg aan de visserij besteedt. In de betrokken kringen is men van oordeel, dat een posi tief beleid ontbreekt. Met het visserij beleid staat men er in andere landen beter voor. De daling van de haringvangsten moet naar zijn oordeel nauwlettend wor den gadegeslagen. Hij vraagt ook de aandacht voor het be- manningvraagstuk. Sperker verklaart zich tegen het vissen op zondag en hij betreurt het, dat de mi nister geen gevolg heeft gegeven aan het verzoek om een verbod terzake. Hij merkt op, dat de ontevredenheid onder de IJsel meervissers met de dag toeneemt omdat geen gevolg wordt gegeven aan de con clusies van het rapport der commissie-Van der Zaal. De belangen der oester- en mosselkwe kers behoren de voortdurende aandacht van de minister te hebben, aldus de heer Van Dis, die zijn misnoegen voorts ken baar maakt over de verklaringen van de minister nopens de havens van Scheve- ningen en Katwijk. Minister M a n s h o 11 merkt op, dat men uit de redevoeringen van deze middag de indruk zou kunnen krijgen dat het slecht gaat met de visserij. Over het algemeen kan men zeggen, dat het behoorlijk gaat al zjjn er natuurlijk veel problemen en moeilijkheden. Spreker meent, dat men voorzichtig moet zjjn met het maken van een vergelijking met de visserij in het buitenland. Wat Duitsland betreft bijvoorbeeld zi.jn er na de oorlog investeringen gedaan, die nu al onrendabel zijn. Frankrijk heeft prachtige plannen gemaakt, maar men moet eens nagaan, wat ervan is verwezenlijkt. Voor de kleine schepen is er niets gebeurd. Ne derland kan naar de mening van de mi nister de toets der vergelijking best door staan. De regering heeft steeds gaarne initia tieven van het bedrijfsleven gesteund. Het is goed, dat de visserij geen staatsbedrijf is. Men moet zich baseren op een visserij als vrij bedrijf. De minister verklaart helemaal geen be hoefte te hebben aan een staatssecretaris. Wel moet de coördinatie bevorderd wor den en spreker is van oordeel, dat hij daar toe in staat is. Mocht men menen dat dit niet het geval is dan zal hij dat gaarne vernemen. Het tekort aan personeel voor de vloot erkent spreker. Het is terug te brengen tot twee factoren: de aantrekkelijkheid van het werken aan de wal en het Jeit, dat een aantal schepen beslist niet voldoet aan de eisen, die gesteld zouden mogen worden. Er is met de stichting voor de visserij geen overeenstemming geweest over het verlenen van een slooppremie. Spreker heeft toen toegezegd een onderzoek te doen instellen of er reden zou zijn voor een zo danige premie. Dat onderzoek is negatief uitgevallen. De overheid is van oordeel dat er geen reden is om gelden beschikbaar te stellen. Wat de verbetering der Scheveningse haven aangaat zegt spreker te menen, dat zijn ambtgenoot van Verkeer en Water staat een principiële beslissing in gunstige zin heeft genomen. Ten aanzien van de haven voor Katwijk moet sprekers ambtgenoot, die de directe verantwoordelijkheid draagt, beslissen. Binnenkort zal worden aanbesteed de bouw van één inspectievaartuig voor de Wadden. Er moeten zeker twee schepen zijn, maar spreker meent, dat met het oog op de kosten de pas even moet worden in gehouden. De minister verklaart verder te zullen nagaan of de voorlichting geïntensiveerd kan worden. Hem staat daarbij voorlich ting als bij de landbouw door consulenten voor ogen. Spreker zegt nog geen antwoord te kun nen geven op de vraag wat er met het Veerse Gat zal gebeuren. Hij verbindt daaraan de toezegging, dat de belangen van de oester- en mosselcultuur met zorg zullen worden behartigd. Hij merkt op, dat sinds 1956 de Zeeuwse vissers al met prioriteit worden behandeld wanneer zij het terrein van hun werk zaamheid verleggen. De minister betoogt, dat er behoorlijk-* winsten ziin gemaakt in de visserij; rr werden redelijke prijzen gemaakt. Op die grond is er geen reden voor een bijzondere behandeling ten aanzien van de prjjsbe- heersing. Er kan geen uitzondering ge maakt worden ten aanzien van andere takken van het bedrijfsleven. Van ernstige vertraging in de krediet verlening was spreker niets bekend en hij vraagt dienaangaande nader te worden in gelicht. Hij zal in ieder geval nagaan of er vertraging is opgetreden. Ten aanzien van de wenselijkheid van een vangstfabriekschip merkt spreker op, dat daarvoor grote vangsten nodig zijn om het rendabel te maken. Hij zal ten deze een onderzoek doen instellen. De minister herinnert eraan, dat zijn ambtgenoot van Financiën bij de behan deling der bestedingsbeperkingsnota heeft gezegd, dat er geen uitzonderingen voor investeringsaftrek ten aanzien van be paalde takken van bedrijf gemaakt kun nen worden. Bij de „planning" van de vloot zal men zich moeten richten op dat type schepen, die het hele jaar door werk hebben. De Kamer zal zo spoedig mogelijk wor den ingelicht over het resultaat van het onderzoek naar de werktijden op de schepen. De afvloeiing van IJselmeervissers, waarbij verscheidene departementen zi.jn betrokken, is een moeilijke materje, zo geeft de minister te kennen. Het rapport der commissie-Van der Zaal bevat belang rijke zaken, maar spreker kan niet zeggen, dat alles wat de commissie voorstelt, wordt overgenomen. Zeer onlangs heeft hem het rapport over het interdeparte mentaal overleg bereikt en hii hoopt het vraagstuk spoedig verder te brengen en met een regeling te kunnen komen. Met betrekking tot de binnenvisserij merkt de minister onder meer op, dat een soepele toepassing lang niet altijd door de sportvissers wordt begeerd. Hij is nog ad viezen wachtende en voor hij die ont vangen heeft wil hij nog geen standpunt benalen ten aanzien van een versoepeling. Er wordt niet gerepliceerd. De begroting wordt zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. onder aantekening, dat de C.P.N. geacht wil worden te hebben tegenge stemd. De begroting van het landbouwegali- satiefonds wordt eveneens zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Het Haagse gerechtshof heeft het tussen vonnis begrachtigd, dat de Haagse recht bank op 1 december 1955 heeft gewezen in een civiele procedure tussen de heer P. van der A. en de Staat der Nederlanden. De heer P. van der A. stelde de staat verant woordelijk voor het mislukken van zijn trombonestudie aan het Koninklijk Con servatorium in Den Haag. Na een studie van ruim negen jaar, ge durende welke tijd hij zelfs studiebeurzen kreeg op grond van zijn goede prestaties en hoge cijfers, zou hem de toelating tot het eindexamen zi.jn geweigerd, omdat volgens de directeur van het conservato rium bij een voorafgaand examen zijn prestaties ver beneden de maat zouden zijn geweest. De heer P. van der A. stelde dat óf het oordeel van de directeur fout is ge weest, in welk geval hem de toelating tot het eindexamen ten onrechte is geweigerd, óf dat de cijfers gedurende de negen voorafgaande jaren fout zijn geweest. In beide gevallen is door het Koninklijk Conservatorium volgens hem een onrecht matige daad gepleegd en is de staat dus verplicht hem schadevergoeding te beta len. De rechtbank besliste in december 1955 dat de hoge cijfers niet noodzake lijkerwijs tot de conclusie behoeven te lei den dat het oordeel van de directeur vlak voor het eindexamen onjuist is geweest en dat de staat dus niet verantwoordelijk kan worden gesteld. De rechtbank liet zich er niet over uit of de hoge cijfers al dan niet juist zijn geweest. Tegen dit tussenvonnis tekende de heer P. van der A. beroep aan. Het gerechtshof heeft het tussenvonnis echter bekrachtigd. Ter beoordeling van het overige door de heer P. van der A. gestelde wees het hof de zaak terug naar de rechtbank, zodat het einde van deze langdurige procedure voorlopig nog niet in zicht is. Het Amerikaanse leger- en genie laboratorium in Fort Belvoir in Virgi nia heeft een mijnen-verklikker ont wikkeld, die op een jeep kan worden gemonteerd. Het apparaat doet de jeep automatisch stilstaan op het moment, dat een mijn ontdekt wordt. Er wordt zoals de foto toont een grote weg- breedte mee gecontroleerd. Wanneer zaterdag de jeugdherberg „Ko- ningsbos" te Bakkum het zilveren jubi leumfeest viert zal de reportagedienst van de VARA aanwezig zijn om enkele opna men te maken van verschillende onder delen van het programma dat voor deze dag is samengesteld. Het belooft inderdaad een groot feest te worden omdat niet alleen genodigden het zilveren feest mogen meemaken maar zondagmiddag zullen ook belangstellenden in de gelegenheid zijn het gebouw te be zichtigen en de revue bij te wonen die door trekkers en oud-trekkers zal worden opge voerd. De iqdeling van de feestelijkheden voor zaterdqg en zondag is als volgt vastge steld: Zaterdag van 45.30 uur: receptie, waarbij naar wij vernamen vermoedelijk burgemeester C. F. Smeets en een lid van Gedeputeerde Staten het woord zullen voeren. Van 67 uur maaltijd waarna om acht uur een feestavond zal volgen die tot elf uur duurt, daarna zal bovendien voor trekkers en treksters gelegenheid bestaan om hun gelukwensen, waarvan vele onge twijfeld- bp rijm, voor te dragen, terwijl men ook de volksdans kan beoefenen. Des zondags wordt er gewandeld of ge danst en dan volgt des middags na de lunch de revue waarvoor ook belangstel lenden zullen kunnen worden uitgenodigd. GEBORE'": Dominica Simone, d. v. W. R. F. de Jong en H. H. Kortbeek. Cieweg 11. Maria Johanna Agatha, d. v. P. Theissling en A. A. van der Aar, Poelven-straat 44 ben. Cees Eric, z. v. A. R. Soeteman en M. E. de Graaff, Pr. Mauritsstraat 3. Margaretha Jo seph, d. v. G. C. Borst en A. Lute, Heere- weg 72. ONDERTROUWD: Leopold Johannes Zim- mer, wonende te Amsterdam, en Anna die Mol, wonende te Castricum, Pr. Berrahard- straat 10. OVERLEDEN: Engel Zonneveld, 84 jaren, geh. met J. Opperveld, wonende te Castri cum. Johannes Gerairdus Dirk Emmering, 79 jaren, wonende te. Alkmaar. Martinus Arien Schermer, 56 jaren, wonende te Wor- merveer. Een vloedgolf heeft de kust van Japan in het district Foekoesjima getroffen. De golven van de Stille Oceaan, die een hoogte van tien meter bereikten, sloegen een bres van ongeveer 350 meter breedte in de zeedijk. Zestig huizen werden verwoest en bijna vijf honderd mensen werden dakloos. Deze luchtfoto geeft een beeld van de ravage Na vier keer in het beeld te zijn geweest zal Connie Stuart niet meer voor de VARA televisie optreden. Zij heeft haar contract, dat voor acht uitzendingen gold, verbroken, omdat zij moeilijkheden met de radio-omroepvereni ging gehad zou hebben. Deze moeilijkhe den waren onder meer ontstaan, toen op 26 januari Mary Dresselhuis in het zater dagavondprogramma van Eli Asser op trad, in plaats van Connie Stuart. Me vrouw Stuart had hiervoor een schadever goeding gekregen, maar dergelijke moei lijkheden zouden zich herhaald hebben, hetgeen haar er toe heeft doen besluiten haar contract te beëindigen. „Voor mij waren dit jaar radio en televi sie een manier om in contact met mijn pu bliek te blijven, toen ik niet meer op het toneel optrad", vertélde zij. Op 1 augustus zal zij echter weer optreden in het nieuwe programma van Wim Sonneveld, dat in Scheveningen start en daarvóór zal zij nog aan een programma van Eli Asser voor radio Luxemburg meewerken. Ook in de radio-programma's van de VARA zal Connie Stuart haar contract uit spelen, maar voor de VARA-televisie wil zij niet meer optreden, na een gesprek dat zij met het hoofd van de programmadienst van de VARA-televisie, de heer Piet te Nuyl jr., heeft gehad. Van de zijde van de omroepvereniging kon men ons vanmorgen nog geen commen taar op deze kwestie geven, aangezien het hoofd van de VARA-televisie, de heer J. W. Rengelink, nog niets van een contract- In een op dinsdag 25 maart in het raad huis te Schagerbrug te houden buitenge wone openbare vergadering van de raad der gemeente Zijpe zal de technisch direc teur van het Reactorcentrum Nederland, dr. ir. R. Houwink, een uiteenzetting geven over de betekenis van de in die gemeente nabij Petten te stichten kernreactor. Na afloop zullen dr. Houwink en de gemeente raadsleden van gedachten wisselen over deze plannen. B(j de in voetbal geïnteresseerde schare in Haarlem doen de laatste tijd vele ge ruchten de ronde over transfers van spe lers. In vele gevallen zijn dat praatjes die elke grond van waarheid missen. In een enkel geval, zoals de overgang van de VSV'er De Graaf naar „Haarlem", waarover men op de sportpagina kan lezen, zjjn de veronderstellingen juist. Uiteraard zijn vele voetbalclubs thans bezig te proberen nieuwe krachten voor hun elftallen te winnen, doch de bespre kingen over transfers zijn in de meeste gevallen nog maar informatief. Zo heeft bij voorbeeld RCH onderhandelingen aange knoopt met KFC over de vroegere EDO- speler Mul, maar een afspraak over de overgang van Mul naar RCH is - zelfs niet voorlopig - niet gemaakt. Ook andere clubs - zoals Ajax en Alkmaar - hebben belang stelling voor Mul en pas in juli zal defini tief worden beslist voor welke club de oud-Haarlemmer het komende seizoen zal uitkomen. Woensdag zullen vertegenwoordigers van vier van de vijf landen, die deelnemen aan de walvisvangst in het Zuidpoolgebied te Oslo bijeenkomen ter bespreking van het vraagstuk van het plaatsen van neutrale waarnemers aan boord van de vangsche- pen. De Noorse uitnodiging tot deelneming werd aanvaard door de regeringen van Groot-Brittannië, Japan en Nederland. De Russische autoriteiten hebben haar echter van de hand gewezen. Met ingang van 1 april is tot burge meester van Finsterwolde benoemd mr. G. Loopstra te Oosterwolde. De nieuwe func tionaris in deze in meerderheid commu nistische gemeente, is lid van de V.V.D. en lidmaat der Nederlandse Hervormde kerk. De heer Loopstra is thans werkzaam op de secretarie van de gemeente Ooststel lingwerf; tevoren was hij werkzaam op de secretarie te Leeuwarden. Hij is 32 jaar oud, studeerde Indisch recht te Leiden en was reserve-officier in Indonesië. De minister van Landbouw heeft na overleg met het Landbouwschap garantie prijzen vastgesteld voor de op lichte gron den geteelde voedergranen van de oogst 1956. Voor rogge is de prijs vastgesteld op 24.95 en voor haver op 25.35 per 100 kilo. Indien de gemiddelde marktwaarde van deze granen van de oogst 1956 lager zal blijken te zijn dan de garantieprijzen, zal aan de telers het verschil worden uit gekeerd. Voor gerst en gemengd gewas, welke op de lichte gronden zijn verbouwd, zal eenzelfde toeslag worden verleend als voor haver. De Italiaanse regering stelt voor de pe riode van 15 juli tot 15 oktober 1957 een aantal beurzen ter beschikking van Neder landers, hoofdzakelijk voor het volgen van een zomercursus in de Italiaanse taal- en letterkunde aan een der universiteiten van Rome, Perugia, Florence, Venetië en Via- reggio. Deze beurzen bedragen ieder hon derdduizend lires. De Italiaanse regering stelt tevens voor het studiejaar 1957-1958 (1 november 1957 30 juni 1958) een aantal studiebeurzen ter beschikking van Nederlanders. Deze beur zen worden toegekend voor een periode van acht maanden en bedragen ieder drie honderdzestigduizend lires. De mogelijk heid bestaat dat één beurs over twee ge gadigden verdeeld wordt. De beurzen zijn in principe bestemd voor hen, die hun stu die aan een Nederlandse instelling van hoger onderwijs of aan een erkende in stelling op het gebied van de beeldende kunsten, muziek en toneel, juist hebben beëindigd en die hun studie in Italië wen sen voort te zetten of zich aldaar op een bepaald gebied wensen te specialiseren. Er was woensdag levendige handel in aandelen Kon. Olie. Van tijd tot tijd ple gen er geruchten ter beurze de ronde te doen over een bonusuitkering. Dit was ook thans het geval. Voor Londensen rekening (waar het bonus-gerucht vandaan kwam) werd in de morgenuren reeds gekocht en liep de koers op van f 170 tot f 171. Bij opening 's middags werden de aankopen voortgezet en nu toonden ook Parijs en Brussel belangstelling voor het fonds. Tus sen een prijs van f 170.80 en f 171.30 wer den de stukken verhandeld. In verhouding tot dinsdag betekent dit een verhoging van ongeveer f 2 en ten opzichte van pa riteit New York lag Kon. Olie ruim f 1 beter. In de overige internationale waar den ging hoegenaamd niets om. Philips -2 op 247, AKU eveneens -2 op 186 het geen voor dit fonds een laagterecord sinds een jaar geleden betekent. Unilever prijshoudend. Van de cultuurwaarden kon Deli Mij zich 2 punten herstellen en kwam op 93 pet. Amsterdam Rubber onveranderd. Staatsfondsen goed prijshoudend. Scheepvaartwaarden fractioneel lager be halve voor Rotterdamsche Lloyd, die 172 pet. ex 121/2 pet dividend noteerde, te gen gisteren 183 pet. De aandelenmissie van de n.v. Indola te Rijswijk, groot f 555.500, alsmede de uitgifte van 5Va pet. obligaties, groot f IK miljoen, was voor de beurs een grote verrassing. Het dividend- voorstel van de n.v. Indola van 12 pet. in contanten over 1956 tegen 12 pet. (waar van 10 pet. in aandelen) in 1955 had op de koers van de aandelen hoegenaamd geen invloed. Woensdag was de laatste dag van de handel in claims Ned. Overzee Bank: adviesprijs f 20, prolongatie 3% pet. (ANP) De koersen daalden bij verkoop laat- beurs, na een vrijwel voortdurende stij ging bij een forse omzet. Bij gebrek aan enig nieuws dat de avans kon ruggesteu- nen moesten veel leidende fondsen hun hoogtepunt voor de dag prijsgeven, som migen zelfs sluitend beneden beginkoers. Bij dat al bleef het industrie-gemiddel de onveranderd 473,93; dat voor spoor wegen sloot 0,02 lager op 142,65 en open bare nutsbedrijven 0,37 lager op 70,93. Het algemeen gemiddelde van 65 fondsen daal de 0,19 tot 167,19. De omzet nam toe tot 1.830.000 aandelen, de omvangrijkste van de laatste zes beurs- dagen, tegen 1.540.000 op dinsdag. De aanvankelijke stijging was een voort zetting van die, welke dinsdag laatbeurs volgde op de bekendmaking van disconto verlaging. Er was ook enig gerucht over een belastingverlaging in verband met in krimping van de begroting, maar het was te vaag om ernstig te kunnen worden op gevat. Metaalwaarden behoorden tot de sterk ste fondsen; oliewaarden liepen ongeveer een dollar op. Van de 1.101 verhandelde fondsen sloten er 503 hoger, 337 lager en 261 onveranderd. Er werden veertien nieuwe hoogtepunten en vijf nieuwe laagtepunten bereikt; voor het eerst sinds 24 januari overtrof het aan tal hoogtepunten van de dag dat der laagtepunten. (UP) Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3% Nederl. '47 3 °/o Nedl. 1962/64 91% A. K. U m'A 188 Calvé Delft 297 Van Gelder Zonen 192)4 K. N. Hoogovens 292 Nederl. Ford 297 N. Kabelfabriek. 265 gew. Phili ps Gloeil. 246% 250 pref.Philips Gloeil. 148% Unilever 356 358 Wilton Fijenoord 220 Dordtsche Petrol. 843% Konkl. Petroleum 171,— 172,80 A'dam Rubber 76% Holl. Am er. Lijn. 166% N. Scheepv. Unie 176% Phs. v. Ommeren 279% H. V. A 89 Verg. Deli Mijen 93 Amsterd. Bank 203 Ned. Handel Mij 162 Rotterd. Bank 170 Twentsche Bank 174 Anaconda Copper 64% Bethlehem Steel. 168% U. S. Steel 58% General Motors. 39% Shell Union 81% «O) 35

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3