„Zonder voorbehoud en naar waarheid' Bundeswehr van 100.000 man is aanvaardbaar meent Smirnov „Guerilla"-stakingen zullen de vitale bedrijven treffen Mikojan waarschijnlijk naar Hannover „DE ZYLPOORT" MacLeod onderhandelt nog Vogelvrij Van dag tot dag Denen construeerden nieuw type benzinemotor Ruim honderd Hongaren zijn gerepatrieerd Verlaging van het inkomen SHERRY van Beaufort O/? de raatótoel Moskou zou vrije doorvaart voor Israel wensen Zaterdag eerste golf van de metaalstaking Westduitse verkiezingen op zondag 15 september DONDERDAG 21 MAART 1957 *S De Franse recruten blijken hun weetje te weten, want bij een toets van algemene ontwikkeling (heet zo iets tegenwoordig niet „quiz"?) kon niet minder dan 97 per cent van de nieuwbakken soldaten een juist antwoord geven op de vraag, wie de Tour de France van vorig jaar gewonner. heeft: Drie percent wist het niet, wat som bere verwachtingen wekt ten aanzien van hun geschiktheid als landsverdediger. Als zij immers zo weinig belangstelling hebben voor zaken, die nauw verbonden zijn met nationale eer en de prestaties der natie, hoe gering zal dan hun interesse zijn voor de verdediging daarvan. „Wie is premier van Frankrijk?" luidde de volgende vraag. Tachtig percent der recruten verzonk in gesloten formatie in diep nadenken, waar uit zij niet meer ontwaakten althans niet met enig resultaat. Vijftien percent wist dat Guy Mollet de schuldige was. Drie percent wedde nog op Mendès-France. En de rest bleef volhouden, dat Frankrijk's kabinet nog onder leiding staat van iemand, die vijf of zes kabinetten eerder op de premierszetel had gezeten. „Is Frankrijk een republiek of een koninkrijk?" vroeg de inquisiteur daarna. Dat wist zeventig percent niet, en de rest wel. Drie echter waren in de vaste overtuiging, dat zij de wapenrok van het koninkrijk Frankrijk droegen. Zij meen den blijkbaar, dat de Franse Revolutie een volkomen mislukking was geworden. „Wat is een afgevaardigde?" luidde de volgende vraag. Zeventig percent riep in koor uit: „Iemand die aan politiek doet". Tien percent vond dat het een belangrijke persoonlijkheid moest wezen en zes per cent definieerde een afgevaardigde als iemand, die zich met de zaken des lands bezighoudt. Op de vraag wat een senator dan wel mag zijn, antwoordde vijfentach tig percent: „Dat weet ik niet en het kan me niet schelen ook". Dit resultaat is niet zo schitterend als het bijna unaniem juiste antwoord op de eerste vraag aanvankelijk had doen ver wachten, doch het behoeft, dunkt ons, wei nig verrassing te wekken. Uitkomsten van dergelijke enquêtes zijn namelijk altijd zeer onbetrouwbaar. Zij zijn afhankelijk van allerlei factoren, die in de simpele weergave van het statistische resultaat niet worden genoemd. Wanneer men een pas aan de burger maatschappij onttrokken jongeling met al lerlei rare vragen komt lastig vallen op een moment, dat hij aan thuis en aan zijn meisje denkt, moet men niet verwachten dat hij zijn hersens zal pijnigen om een goed figuur te slaan. Als men hem vragen zou: „Hoeveel benen heeft een normaal mens?" zou men de kans lopen dat tach tig percent zou zeggen: „Zes". Dat is re- crutenrecept en dat is begrijpelijk. Militaire dienst scherpt de geest niet, integendeel. Een mens die zonder enig be grip van de politiek veroordeeld wordt tot een jarenlange dienst aan iets zeer ge compliceerds, dat voor de man in uniform wordt samengevat in een enigszins ver eenvoudigde formule als „landsverdedi ging", is geen normaal denkend en reage rend mens meer. Alleen die Tour de France was blijkba&r in staat de verdoofde belangstelling nog even te doen opvlammen. Doch voor dt: rest: „An me hakke", zouden ze in Neder landse kazernes zeggen. Over Nederlandse kazernes gesproken: daar doet men de laatste jaren veel om de algemene ontwikkeling van „de man" op een iets hoger peil te brengen. Men zorgt er voor dat de recruten, die zonder veel begrip van maatschappelijke verschijnse len en regels in dienst komen, na afloop van hun diensttijd daarvan wat méér we ten. Daaraan zou men in Frankrijk een voorbeeld kunnen nemen. Zodat recruten bij hun afscheid uit het leger althans zul len kunnen begrijpen, waarvoor zij in dienst zijn geweest. Twee Deense ingenieurs hebben voor een aantal Europese landen de patentrechten verworven voor een nieuw type benzine motor. De nieuwe motor, die geschikt is zowel voor auto's als voor motorrijwielen, heeft minder bewegende delen en is economi scher dan de normale zuigermotor. De in genieurs, Anders Fisker, directeur van een grote Deense motorrijwielenfabriek, en zijn assistent, Anton Rasmussen, noemen hun motor de „kleppenloze viertakt mo tor". Zij beweren niet dat het principe nieuw is, maar zeggen dat anderen die het toegepast hebben, niet geslaagd zijn door dat de smering grote moeilijkheden op leverde. De Deense motor heeft een rotor met kanalen die de gassen in de cylinder toe laten. Dezelfde kanalen worden gebruikt voor de afgewerkte gassen. Een prototype van de motor heeft in een motorrijwiel reeds 10.000 kilometer gedraaid. De motor levert meer paardekrachten dan de gewone kleppenmotor, omdat de cylinders een betere gasvulling krijgen. De rotor draait steeds in dezelfde richting, waardoor heen en weer gaande delen zijn vermeden. Het probleem van de smering is op een nog niet onthulde wijze opgelost. De rotor eist in het geheel geen smering. Ingenieur Fisker zal de motor niet in Denemarken in produktie brengen. De hoge belastingen acht hij daarvoor een ernstig beletsel. Het bestuur van de Federatie voor Vluchtelingenhulp heeft de volgende ver klaring uitgegeven: Hongaarse vluchtelin gen die overwegen om naar hun land terug te keren, wordt door het vluchtelingen comité van de gemeente waar zij domicilie hebben, gewezen op de risico's aan de te rugkeer verbonden. Besluiten zij desalniet temin om te repatriëren en zijn zij niet in staat om zelf de reis te betalen, dan kan de gemeentelijke sociale dienst financieel tegemoetkomen door het reisgeld op voor schotbasis te verstrekken. In de laatste dagen hebben vluchtelin gen inplaats van zich te wenden tot het vluchtelingencomité in hun woonplaats, zich op het bureau van de federatie ver voegd. De moeilijkheden, welke hiervan het gevolg waren, zijn besproken met de minister van Justitie. Overwogen is dat de Hongaren, die niet bereid zijn zich tot de instanties in de gemeente waar zij wonen, te wenden, niet tegen hun wil naar de gemeente zullen worden teruggebracht, maar desnoods vanwege de Federatie voor Vluchtelingenhulp eveneens op voor schotbasis aan een reisbiljet kunnen worden geholpen. De Hongaarse legatie neemt ten onrech te het standpunt in, dat harerzijds geen reisgeld wordt verstrekt. Door te verkla ren naar Hongarije te willen terugkeren ontneemt de betrokkene zichzelf de status van vluchteling, met als consequentie dat hij door de eigen legatie verder behoort te worden geholpen. Tot afgel- n maandag zijn 120 Honga ren gerepatrieerd. De meesten van hen werden gekweld door heimwee en zorg om achtergebleven verwanten. ADVERTENTIE BONN (DPA). - De Sovjet-ambassadeur in West-Duitsland, Smirnov, heeft, voor hij aan bondskanselier Adenauer een boodschap van premier Boelganin over handigde, op een persconferentie in Bonn verklaard, dat een bezoek van de Russische vice-premier Mikojan aan de bondsrepu bliek „waarschijnlijk" is. Er zijn onder handelingen over een uitnodiging aan Mikojan voor een bezoek aan de industrie tentoonstelling in Hannover gaande. Wij gaan er van uit, aldus Smirnov, dat spoedig vriendschappelijke betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en West-Duitsland ontwikkeld kunnen worden, maar om alle moeilijkheden tussen beide landen op te lossen is tijd en geduld nodig. Smirnov gaf als zijn persoonlijke mening, dat Westduit- se strijdkrachten tot een sterkte van hon derdduizend man - de bij het verdrag van Versailles (1919) voor de Reichswehr vast gelegde omvang aanvaardbaar zouden zijn. Als Duitsland herenigd zou zijn, zou over de totale sterkte der Duitse strijd krachten onderhandeld moeten worden. De voorgenomen vermindering van de Britse troepensterkte in Duitsland met 13.500 man acht Smirnov onvoldoende. De Sovjet- Unie heeft vermindering van de bezet tingstroepen met een derde voorgesteld. Op de vraag van een journalist, of de kwestie van de hereniging van Duitsland er beter voor zou komen te staan als na de verkiezingen op 15 september de socialis ten aan het bewind zouden komen, ant- Van onze belastingmedewerker) Met ons vorig artikel hebben we af scheid genomen van de verschillende in komsten, die samengeteld moeten worden om het belastbare inkomen te krijgen. We gaan ons nu eerst bezig houden met de bedragen, waarmee het inkomen als ge heel verlaagd kan worden. Maar vooraf nog iets over het bijzondere tarief. Bij vraag 21 op het A-biljet en vraag 28 op het B-biljet wordt de aangever uitge nodigd er van te doen blijken, als hij aan spraak maakt op vermindering van be lasting of op toepassing van een bijzon der tarief. Die vermindering van belas ting laten we nog even rusten en we vra gen ons nu eerst af, wat dat bijzondere tarief eigenlijk is. Dat bijzondere tarief is, voor zover in verband met deze artikelen van belang alleen het tarief van art. 48 van het Besluit op de Inkomstenbelasting. In dat artikel worden enige soorten van inkomsten genoemd, waarvoor de be lasting indien de aangever om toepas sing van art. 48 verzoekt niet minder dan 20% maar ook niet meer dan 40% be draagt. Het juiste percentage hangt af van de belas ting, welke gehe ven wordt van de laatste 800.van het inkomen, dat naar het gewone tarief wordt belast. Is dat b.v. 25%, dan wordt over het gehele bedrag, waarover het bij zondere tarief moet worden toegepast, ook 25% belasting geheven. Het belang voor de belastingbetaler is daarin gelegen, dat bij het bijzondere ta rief de progressie tot stilstand komt. Van de in deze artikelen behandelde inkom sten valt de rente, begrepen in uitke ringen uit levensverzekeringen en pre- miën op premie-obligaties er onder. Het betreft inkomsten, die als het ware over een reeks van jaren gerijpt zijn, doch in één jaar tot uitkering komen. Ook afkoop sommen vallen er onder. Te denken valt aan een bedrag ineens, dat iemand gege ven kan worden, wanneer hij van het ver der vervullen van een betrekking afziet. En nu de aftrekposten. We bedoelen de onder vraag 16 van het A-biljet en vraag 22 van het B-biljet genoemde aftrek we gens persoonlijke verplichtingen. Heel erg lang behoeven we daarover niet te zijn, want de meeste op het aangiftebiljet op gesomde posten spreken voor zichzelf. Zo rente van schulden en de premies (wij voor ons houden het bij premiën) van lijf rente. Dat voor deze premiën niet meer dan 3600,mag afgetrokken worden staat in de toelichting. Wat niet iedereen weet is, dat de aangever niet noodzake lijk zelf de begunstigde van de verzeke ring behoeft te zijn. Het enkele feit, dat de aangever een premie voor lijfrente be taalt is voldoende. Aan de definitie van wat nu precies een lijfrente is, wagen we ons op dit ogenblik liever niet. De prak tijk heeft er weinig moeite mee. In twij fel-geval vrage men de maatschappij bij welke de polis is gesloten. Dat is ook nodig, wanneer maar een deel van de premie aftrekbaar is, omdat behalve een lijfrente nog iets anders verzekerd is. Dan volgen op het aangiftebiljet de pre mies voor periodieke uitkeringen ter zake van ziekte of ongeval. Het gaat dus om verzekeringen, waarbij bedongen is een periodieke uitkering, als de verzekerde ziek wordt of een ongeval krijgt; dit ge woonlijk met de bedoeling, de inkomsten die stagneren als de verzekerde niet werkt, aan te vullen. Men vindt ze het meest bij de z.g. vrije beroepen. De verdere posten, n.l. pensioenen en echtscheidingsuitkeringen, met daaraan gehaakt, andere aftrekbare periodieke uit keringen, zijn duidelijk genoeg. De laatste aftrekpost voor niet-zaken- mensen is de verhoogde vermogensbelas ting. Deze is in de jaren 1951/54 meer ge weest dan f 2,50 per f 500,Dat meer dere is aftrekbaar in het .laar, waarin de aanslag onherroepelijk vast staat, anders gezegd, wanneer de reclame-termijn is verlopen en dat is twee maanden na de dagtekening van het aanslagbiljet. woordde Smirnov: „Men vraagt ons dik wijls of wij aan Ollenhauer of Adenauer de voorkeur geven. Wij zijn echter bereid met elke regering die door het volk gekozen is, samen te werken. Over mogelijke Russisch-Westduitse eco nomische besprekingen zei Smirnov nog, dat de Sovjet-Unie alles leveren kan van „diamanten en rozenolie tot erts en inge wikkelde machinerieën". Ook kan de Sov jet-Unie technische hulp verschaffen door ingenieurs en technici te zenden. 5.50 per fles. Telefoon 10717 Kinderhuisvest 47-51 ADVERTENTIE Tóch een lentegevoel In tegenstelling tot andere jaren lukte hetmij ditmaal niet, in echte lentesfeer te komen. Hoe het kwam weet ik niet. Misschien was de oorzaak de zachte winter, waardoor het echte verlangen naar een nieuwe milde tijd afwezig bleef. Mocht ik de voorgaande jaren met blijde verbazing naar de eerste bloeiende crocus kijken of luisteren naar het scherpe liefdesgekrijs van de over het grauwe rivierwater scherende meeuwen, deze maand ging dit alles mij in een rustig aanvaarden voorbij. Eerlijk gezegd, speet me dit toch wel. De herinnering aan het bruisende lente- gevoel van vorige jaren was te zoet. Maar ja, er was nu eenmaal niets aan te doen, dus legde ik me er bij neer. Hoe gelukkig was ik gisteren daarom, dat ik het gevoel toch plotseling mocht beleven. Hoe het kwam? Het was niet de schuld van de natuur. Wat kan wel de oorzaak was? Doodgewoon, twee mensen. Eén ervan in de allerprilste lente van het leven. U weet wel, zo'n dreumes van net vijf jaar. De ander in de late herfst. Een weduwnaar van even in de tachtig. De kleine hummel woont aan de rechter zijde van mijn woning. Zoals alle kleine kinderen speelt zij graag op straat en dik wijls kan ik daardoor van haar spel mee genieten. Mijn buurman aan de linkerzijde speelt naturlijk niet meer voor de deur. Wel mag hij o-zo-graag op de vensterbank zitten. Omdat zijn huisje met de voorkant op het zuiden ligt, koestert hij zich daar vaak in het zonnetje, 's Winters komt daar natuur lijk niets van, dat begrijpt u. Zo had ik dat schouwspel al een hele tijd gemist. Maar gisteren is de traditie hersteld en ik ben blij, er getuige van te zijn geweest. Ik was juist bezig de stoep te vegen, toen mijn aandacht getrokken werd door mijn buurmeisje. Met inspanning van al haar jonge krach ten trachtte zij, via een uitstekend steen tje, de bel van buurmans huisje te berei ken Het lukte haar inderdaad. Juist toen ik in mijn grote-mensen-ach- terdocht haar wilde berispen over haar belletje trekken, ging de deur open. Op buurmans vraag wat er aan de hand was, hoorde ik een zacht stemmetje zeg gen: „Opa, kom je buiten spelen?" De gehele middag heeft opa in zijn hemdsmouwen op de vensterbank gezeten. Met het verder draaien van de zon groei de de kinderschaar om hem heen. Wat de natuur dit jaar niet bij mij kon teweeg brengen, heeft mijn oude buurman gedaan. Door het herstellen van een tradi tie gaf hij me gisteren toch een echt ouder wets lentegevoel. Al iep Carets LONDEN (Tel Aviv/Caïro/UP/Reuter) Russische diplomaten in de Britse hoofd stad hebben verklaard dat Rusland de vrije doorvaart ook van Israëlische sche pen door het Suezkanaal voorstaat. Het Kremlin zou president Nasser van dit standpunt op de hoogte hebben gebracht. Rusland zal echter de Egyptische eis tot volledige betaling van alle kanaalgelden aan de Egyptische regering eveneens steu nen, aldus deze diplomaten. In Tel Aviv is officieel bekend gemaakt dat het gecharterde schip „Pandora" (de voormalige Queen ofSheba) (duizend ton), dat uit de Israëlische haven Eilath vertrok ken is, zonder hindernissen langs Sjarm el Sjeik door de straat van Tiran de Golf van Akaba verlaten heeft. De „Pandora" die onder Costaricaanse vlag vaart, is on derweg naar Massawa (Eritrea). Van onze correspondent in Londen) De derde looncrisis na die in de scheeps bouw en de metaalindustrie is thans be gonnen. De nationale unie van spoorweg personeel heeft gisteren eenstemmig na mens de 375.000 leden de toekenning van een 3 percent loonsverhoging door het loontribunaal er was 10 percent geëist verworpen en „beledigend" genoemd. Tevoren had de unie reeds een door de spoorwegleiding bij wijze van verzoe- ningsgebaar aangeboden loonsverhoging dat de onper- Het komt mij voor maatschappij dat soonlijke doch allesoverheer sende monster zeer bepaal de sym- en antipathieën koestert ten aanzien van de menigte, die om haar voeten krioelt. Sommige individuen kunnen het opperbest met haar vinden, doch anderen worden op duidelijke en be treurenswaardige wijze door haar vervolgd en gepijnigd ofschoon er moeilijk argumen ten voor een dergelijke sub jectieve bejegening te vinden zijn. De maatschappij huldigt blijkbaar de opvatting, bij voorbeeld, dat vrijgezellen uit den boze zijn. Vrijgezellen nader gepreciseerd als mensen die op huwbare leeftijd onge huwd blijken moeten vol gens gedegen en geijkte maat schappelijke opvattingen wor den beschouwd als schadelijk en vogelvrij. Daarop zou men de niet on aardige woordspeling van „vo gelvrijgezellen" kunnen ma ken, ware het niet dat de aan gelegenheid te ernstig is om er op schertsende wijze over te causeren. Natuurlijk is het tot op ze kere hoogte te vatten, dat on gehuwde huwbaren volgens sociale begrippen op de zwarte lijst staan, aangezien zij hun primaire maatschappelijke taak het aanvullen van het inwonertal in strikt theore tische zin ontgaan. Doch men kan deze kwestie van vele kanten bekijken en de con ventie bekijkt haar slechts van één kant. Dóar verbergt zich de grove onbillijkheid. Laten wij de vrijgezel eens van alle kanten bekijken. Een struise, vrolijke per soonlijkheid, die zwierig en gerust door het leven stapt zonder gekweld te worden door traditionele zorgen. Een plezierige kwant, goedgekleed en hechtdoorvoed, aangezien hij slechts zichzelf te kleden en te voeden heeft een man die de tijd kan gebruiken naar louter eigen goeddunken en daarbij wijntje en Trijntje niet verwaarloost: een wijntje, dat hij drinken kan waar en wanneer het hem zint een Trijntje dat gewend is aan af- scheidnemen voorgoed. Een vrijgezel is dus iemand, die het leven geniet zonder er de lasten van te dragen. Volgende kant. Een ietwat gedrukte, bebril de bleekneus, die na werk tijd hongerig en naar gezel schap snakkend eenzaam door de straten dwaalt, ten slotte aan een nauwelijks schoon te noemen marmeren tafeltje zijn cafétaria-varia naar binnen slikt en daarna schuw nog wat blijft zitten hangen, met de onbestemde hoop op een wonder in zijn verkilde hart. Een wonder, dat iedere dag opnieuw treiterend verstek laat gaan, waarna hij kale trappen bestijgt en in een kou de, schaars gemeubileerde ka mer de gloeilamp met het ge scheurde zijden kapje ont steekt, om zijn romannetje te beleven in een voordelige pocket-uitgave. De meisjes hebben hem links laten liggen, weshalve hij vrij gezel gebleven is uit pure noodzaak. Hij droomt van een huisje aan de rand van de stad met het onvermijdelijke tuintje er omheen en de onuit roeibare klimroos langs de ra men. Op hem past de vorige definitie slecht, wel echter deze: Een vrijgezel is iemand, die geen vrijgezellin heeft kunnen vinden. Volgende kant. Een vrolijke, nijvere jonge man, vol levenslust en initia tief, doch met een baas die slecht van zijn geld af kan. Een zwoegende, lesnemende, strevende figuur, die telkens opnieuw tot de conclusie komt dat hij nóg steeds niet kan trouwen met het meisje dat hem uitverkoren heeft. Een eeuwige verloofde, die niet hoog genoeg kan klim men om de sport van het hu welijksgeluk te bereiken en steeds opnieuw een eindje naar beneden zakt, doch daar bij de moed niet wenst te ver liezen. Sommigen beweren dat vrij gezellen iets op het huwelijk tegen hebben. Maar waarom zijn het dan altijd vrijgezellen, die trouwen? De maatschappij schept er een inconsequent genoegen in, haar toorn tegen de onsociale vrijgezellen bot te vieren door hen te beletten, in het huwe lijk te treden. Zij perst ze uit door middel van onberede neerde belastingen en hospita's als bankschroeven. Zij weigert hun woonruimte en veroor deelt hen tot een vicieuze cir kel van narigheden, die hun belet ooit iets anders dan vrij gezel te wezen. Past hier niet de gruwelijke definitie: „Een vrijgezel is iemand, wie het door de maat schappij zó kwalijk genomen wordt dat hij niet getrouwd is, dat zij hem door allerlei sancties verhindert om nog ooit te trouwen"? Er is tegenwoordig ook op het gebied der vrijgezelligheid organisatorisch verband. En iedereen heeft wel eens ge hoord van het Vrijgezellen- congres. Welnu, een dergelij ke organisatie heeft met on voorstelbare moeilijkheden te kampen. Terwijl andere orga nisaties hun ledental kunnen versterken door nu en dan eens op grootse en feestelijke wijze naar buiten te treden, doet ieder welgeslaagd vrijge zellenfeest het ledenaantal af nemen. Wanneer men man nelijke en vrouwelijke vrijge zellen bij elkaar brengt in een enigszins opgewekte sfeer, is er slechts één instantie die schade lijdt: het vrijgezellen dom. Doch deze merkwaardige moeilijkheid is een van de ge ringste. Veel erger is, dat een vrfjgezellenorganisatie ervan wordt verdacht, de grondsla gen van de staat te willen aan tasten. De grondslagen van de staat, waarin het gezin het hechte bouwcement vormt. En toch.Ook deze ziens wijze gaat mank aan grove onrechtvaardigheid. Want is het niet onomstotelijk juist, dat de status van vrijgezel een der eerlijkste, openhartigste is die er voor de mens beschik baar zijn? Zijn niet vele hu welijken waarin de maat schappelijke lasten minzaam worden verlicht en de maat schappelijke hulpdiensten streverig in het geweer komen enkel maar voordelige overeenkomsten tussen ver kapte vrijgezellen? Er zijn uiteraard ook tal van vrouwelijke vrijgezel len, die men wel eens vrijge zellinnen noemt. Wie de din gen in zwart-wit wil zien en daarbij azijn gedronken heeft, zal wellicht betogen: een mannelijk vrijgezel is een egoïst, een vrouwelijke vrij gezellin is het slachtoffer van egoïsten. Doch dat is waarlijk een trouvaille zonder redelij ke grond. Want vele vrijge zellinnen hebben hun levens bestemming gevonden en voe len zich allerr-inst slachtof fer, doch vrijgevochtene. En waarom ook niet? De maatschappij dat on persoonlijke en kortzichtige monster heeft zich een dom en redeloos principe gesteld: Mensen zijn er om met elkan der te trouwen. Een vrouw hoort in de keuken, een man in de fabriek. Zij gaat tewerk volgens dit domme principe en deelt genaden en straffen uit naargelang de mensen dit be ginsel honoreren of negeren. Het gevolg is, dat Neder land binnenkort zijn elf mil joenste inwoner mag verwel komen, al weet het niet waar het arme kind zijn kleine voetjes nog neer zal kunnen zetten. Als men de maatschappij om rekenschap vraagt en men verzoekt haar een ant woord op een reeks van drin gende vragen, zoals: Waarom is uw beleid op een zo snel mogelijke overbevol king gericht? Waarom heeft een vrijgezel minder recht op woonruimte dan een gezin? Waarom moet een vrijgezel meer belasting betalen? Waarom moet een vrijgezel de kinderbijslag en de pen sioenbedragen voor gehuwden opbrengen? Waarom hebt u zo'n hekel aan vrijgezellen en waarom belet u hen dan om een rede lijke grondslag voor een hu welijk te leggen? Waarom doet u altijd zo grimmig en zo dom, tegen alle beter weten in? Als men dat allemaal min zaam vraagt: Dan is er toevallig niemand thuis. J. L. van 3,5 percent afgewezen. Dit voorstel werd daarom ingetrokken. Er is door de jongste verwerping een zeer ernstige situa tie ontstaan, maar het is nog te vroeg om te zeggen of het op een staking zal uit draaien. Van een spoedbijeenkomst der vakbonds leiders met de voorzitter van de Britse transportcommissie, welke het genationali seerde spoorwegbedrijf beheert, hangt af wat verder zal gebeuren. De toestand lijkt niet zo gespannen als in de scheepsbouw en metaalnijverheid, zodat misschien nog een minnelijke schikking mogelijk zal blij ken. In elk geval dreigt het ontbreken van een geordende loonpolitiek in Engeland thans opnieuw tot chaos te leiden. Inmiddels heb ben de besturen van de metaalbewerkers organisaties de opening van de stakings campagne op zaterdag aangekondigd met een eerste golf van „guerilla"-stakingen. Geschat wordt, dat hierbij reeds dadelijk een miljoen arbeiders het werk zullen neerleggen. De staking „sneeuwbal" zal beginnen te rollen in een gebied waartoe onder meer behoren Bristol, Manchester, Southamp ton, Sheffield en Belfast en verder de cen tra langs de grote rivieren, waar de scheepsbouw reeds lam ligt. Voornamelijk zullen worden getroffen de zware industrie en vliegtuigfabrieken. De minister van Arbeid, MacLeod, hoopt vandaag in staat te zijn met de onderne mers en vakbondleiders uit de scheeps- bouwindustrie te vergaderen. De conflic ten in de scheepsbouw en metaalindustrie zijn nauw met elkaar verbonden. Vandaar dat de regering tracht zo snel mogelijk een wending ten goede te verkrijgen opdat de staking in de metaalbedrijven op het laat ste ogenblik nog kan worden afgewend, waarmede tevens het vooruitzicht zou wor den geopend om die in de scheepsbouw te eindigen. Aan de andere kant maakt het feit, dat er op de werven reqds gestaakt wordt de metaalbewerkers halsstarriger dan ooit. (UP) Zes sleepboten van de Britse ad miraliteit. door burgerpersoneel bemand, hebben de „Queen Mary" van haar lig plaats in de haven van Southampton weg gesleept, niettegenstaande de oproepen van de bonden tot de bemanningen van de sleepboten gericht, het reusachtige passa giersschip niet te helpen. Een paar minuten, voordat de sleepboten begonnen met het schip in beweging te brengen, kwamen er functionarissen van de vakbonden in een motorbootje langszij, die zich tot de bemanning richtten. Even tevoren hadden leden van de staf van de Cunard-line de touwen losgegooid, terwijl de sleepboten langszij kwamen. BONN (DPA) Het Westduitse kabinet heeft besloten de verkiezingen voor een nieuwe Bondsdag op zondag 15 september te houden. De wens van de leidende politici van Adenauers christelijk, democratische partij, om de verkiezingen naar juli te ver sohuiven is dus niet vervuld. Deze politici meenden, dat de CDU bij verkiezingen in juli betere kansen zou hebben. De regering heeft evenwel op voorstel van Adenauer en uit staatsrechtelijke over wegingen besloten de verkiezingen in sep tember te houden. De zittingsperiode van de huidige Bondsdag eindigt op 6 oktober.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5