KWART MILJOEN MAALTIJDEN de lucht in Het bonte moederplantje Braziliaanse verstekeling op woelige Noordzee gered 11 Menu van de week ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Vis: gezond en altijd lekker Creatie van Maggy Rouff Twee recepten In IJmuiden aan land Loodsdienst blijft bij de Marine Drie gewonden bij hevige botsing Wilhelminagasthuis wordt academisch ziekenhuis Kerkelijk Nieuws DONDERDAG 21 MAART 1957 <V oor Je<V rouw De ene kant in de koude keuken van de K.L.M.: koks en lekkere beetjes. ,,Dit is Nederlands grootste keu ken en een van de modernste lucht vaartkeukens ter wereld werd ons met gepaste trots verteld, toen men ons op Schiphol het heiligdom van de koKs binnenvoerde. „In al deze afdelingen worden de hapjes en maaltijden bereid, die de passagiers tijdens hun vlucht consumeren". We stonden er inderdaad even van te kijken van die geweldige ruimte, waar dag en nacht een legertje van tachtig koks in touw is. Onze neus ging met graagte te gast in de af deling, die we het eerst betraden. Goudgele kippeboutjes, ontelbare omeletten, als soldaatjes in een rij opgesteld, een toren rolladen en reu- zenketels met soep wedijverden in geur met elkaar. De andere kant van de koude keuken der K.L.M.: lekkere beetjes en koks. WE WERDEN ER STIL VAN. Toen we onze tong weer konden gebruiken, vroegen we: „En Wordt dat nu allemaal warmgehouden tot het moment, dat het opgegeten wordt?" Dat bleek maar gedeeltelijk juist te zijn, namelijk alleen voor de maaltijden, bestemd voor de korte vluchten. Er wor den keurige porties van geschept in bakjes met een aparte ruimte voor vlees, groente en aardappelen. Die bakjes gaan in elektrisch verwarmde containers. Op wagentjes wordt de benodigde voorraad naar het vliegtuig gebracht. Maar wanneer het lange vluchten betreft neemt men zijn toevlucht tot het diepvriesproces. Zo van het fornuis verhui zen lunches en diners in aluminium bakjes, verpakt in zakjes van vetvrij papier, naar enorme diepvriescellen. Gedurende enkele uren wordt het voedsel op een temperatuur van circa min 40 graden ingevroren en dan verder bewaard op min 20 graden tot het nodig is. Elk menu heeft een eigen herken ningsnummer, hetgeen het overzicht natuurlijk zeer verge makkelijkt. Gaan de maaltijden op reis, dan worden ze in metalen voedselkoffers met koelsysteem verpakt. Aan boord hoeft men dus alleen maar de maaltijden in.de elektrische oven te ontdooien en op consumptietemperatuur te brengen. Als je dat zo verteld wordt, klinkt het allemaal heel een voudig. Wat moet hier echter een enorme organisatie achter staan, wat een inkoop-overleg en een uitkienerij! Een tweede afdeling vormt de sandwichkeuken, waar we achter een reusachtig blok boter een juffrouw ontdekken, die bezig is er met eerr handig instrumentje mooie rondjes uit te steken. Iemand anders legt steeds een blaadje sla op een sneetje brood, een volgende maakt er een kleurencompositie van door er een plak zalm op te vleien. Van hier verhuizen we naar de koude keuken, waar verrukkelijke hors d'oeuvres en bittergarnituren worden klaargemaakt. In ijskastjes langs de wand staat datgene wat reeds is afgewerkt. Maar er is ook een eigen banketbakkerij, waar cakes, gebak, pudding en ijs worden vervaardigd. Weet men toevallig, dat er een belangrijke jarige aan boord is, dan wordt deze passagier een taart of een compositie in gesponnen suiker aangeboden, zoals een bonbonnière in lief lila, gevuld met bonbons. |5en reizend voetbalelftal wordt bijvoorbeeld verrast met "een grappig suikeren veldje, waarop suikeren voetballers in slag orde staan opgesteld. Geestige marsepeinen dierenfiguurtjes staan in gelid klaar als attentie voor de kinderen tijdens de vlucht. EEN AFZONDERLIJKE AFDELING vormt weer de kof- fiekeuken, die maandelijks 7000 liter koffie en thee aflevert. In een eigen slagerij wordt het binnengekomen vlees uitge beend en panklaar afgeleverd. Een eigen controleur let voortdurend op de kwaliteit en versheid. Dit complex is zelfs een kosherkeuken rijk. Onder rabbinaal toezicht worden hier maaltijden bereid voor orthodox-joodse passagiers. Wanneer zij aan boord kosher willen eten, moeten zij dat even bij het boeken van de plaatsen vermelden. De Civiele Dienst zorgt dan voor de rest. We hebben bibberend van de kou enkele van de ruime diepvries- en koelkluizen, zo groot als een kamertje, betreden, waar al dat heerlijks vliegklaar staat opgesteld. Hier draagt het personeel dikke bont jakken, tenminste wanneer ze geruime tijd in deze Noordpooltempe- ratuur bezig moeten zijn. Men schijnt er echter aan te wen nen. Een jongeman met blozende wangen, waar de warmte van afstraalde, verzekerde ons, dat die kou niet de moeite waard was: „Ik loop er zo in, hoor, met mijn blote handen". Drie grote ijsblokjesmachines zorgen er aan de lopende band voor, dat men in het vliegtuig steeds voldoende voorraad heeft om de dranken koel te kunnen serveren. Ontzaglijk zijn ook de magazijnen, waarin de levensmiddelen worden opge slagen: koffie, thee, wanden vol blikgroente, kluizen vol vlees, boter en fruit. In een speciale bergruimte waar een temperatuurregelaar een wakend „oog" laat gaan over het vochtgehalte, staan dozen chocolade en bonbons. EEN AANGENAME GEUR komt uit de koelcel voor al lerlei soorten fruit. In een andere ruimte zien we hoe bin nen twee minuten prachtige schalen en manden fruit wor den opgemaakt. Later zullen zij in een vliegtuig circuleren. Wilt u enkel getallen? Per dag verbruikt men 100 kilo ba nanen, per maand 24.000 sinaasappels. Alles wat nodig is wordt centraal door deskundigen ingekocht, net als bijvoor beeld bij een groot warenhuis, waar elk vak een eigen in koper heeft. Het linnengoedmagazijn is ook van belang. Hier liggen 15.000 servetten en 10.000 donskussens klaar om er maar enkele artikelen tussenuit te nemen. Een wasserij met twee machines, die samen 100 kilo aan kunnen, twee gigan tische centrifuges, twee warmelucht-droogmachines en stoommangels van drie meter lang vormen een deel van de inventaris. Jaarlijks wordt 200.000 kilo goed gewassen. In een aparte naaikamer wordt het verstelwerk verzorgd. De afwas keuken heeft ons bijzonder geïmponeerd. Hier staat de gróót ste afwasmachine van Nederland. Het serviesgoed, dat eerst in twee chemische baden is gekuist, glijdt op roosters deze indrukwekkende machine binnen en de boel hoeft alleen nog maar nagedroogd te worden. Wilt u tot slot nog enkele cijfers, om net zo geïmponeerd te worden als wij? Hier zijn ze dan: jaarlijks gaan er in dit bedrijf 150.000 diepgevroren maaltijden, 100.000 andere maal- aijlen, 2.000.000 pakjes kauwgom, 4.000.000 zakjes suiker, 400'.000 eieren en 12.000 kilo koffie om. Tineke Raat Fruitcomposities in schalen en manden op de begane grond, klaar voor de consumptie hoger op. Het is altijd een prettige bezigheid om eens te neuzen in buitenlandse kookboe ken en vast te stellen hoe de voedings gewoonten in andere landen zijn. Zo maakt de Amerikaanse huisvrouw b.v. graag slaatjes, die bestaan uit voor ons dikwijls onbekende combinaties, die met mayonaise aangemaakt en fleurig ge garneerd, als opening van de warme maaltijd gegeven kunnen worden. Zou den wij dat ook niet eens proberen? Zondag: Waldorfsla. rollade, spruitjes, aardappelen, gevulde mandarijntjes. Maandag: Koud vlees, knolraapjes, aard.- puree, broodpannekoek. (bonen in de week zetten. Dinsdag: Bruine bonen met spek en ge fruite uien. bessenvla. Woensdag: Hutspot met klapstuk, appel moes. Donderdag: Kaasommelet, witte kooi, rauw gebakken aardappelen, fruit. Vrijdag: Gebakken vis, sla van biet en veldsla rijst, havermoutpap. Zaterdag: Nasi goreng^ yoghurt met banaan. Recept: Waldorfsla, 1 pond goudrenet ten 1 selderijknol, 2 bananen, 50 gr. noten, 1 citroen, mayonaise of dikke slasaus. De appelen schillen en in kleine blokjes snijden. Met citroensap besprenkelen om bruin worden te voorkomen. Selderijknol schillen en raspen of ook in heel kleine stukjes snijden. Banaan in schijfjes snij den de verschillende ingrediënten ver mengen en aanmaken met wat mayon naise. De sla op 1-persoons schaaltjes doen en garneren met wat mayonaise en gehakte noten. Het voorlichtingsbureau voor de voeding meldtdat vis een goed en gezond voedsel is en als vleesvervanging bij de warme maaltijd dienst kan doen is wel algemeen bekend, maar heel vaak denkt men er eenvoudig niet aan, vis op het menu te zetten. Het zou het best zijn in ieder geval één keer per week verse vis te eten, bijvoorbeeld steeds op dezelfde dag, zonder dat dit overigens behoeft te betekenen dat die wekelijkse vismaaltijd steeds dezelfde is. Variatie kunt u aan brengen door de manier, waarop de vis klaargemaakt wordt: bakken, koken, sto ven, eventueel door de saus, die erbij ge geven wordt (b.v. een zure-, peterselie-, mosterd, of botersaus), en de groente, die u erbij kiest (wortelen, rode kool, bieten, diverse slagerechten). Vergeet ook het gebakken of gestoofde visje niet als u zich afvraagt wat u nu weer eens op de boterham zult eten. Recepten voor 4 personen Gestoofde visfilets: 500 gr. verse of bevroren visfilets, zout, een citroen of 1 2 eetlepels tomatenpuree, 50 gr. boter of margarine. (Bevroren vis geheel of gedeeltelijk ont dooid in plakken snijden.) De boter of margarine smelten in een braadpan of vuurvaste schotel. Het sap van een halve citroen of twee eetlepels tomatenpuree er door roeren. De vis er in leggen, met zout bestrooien en de pan of schotel slui ten. De vis zachtjes tien minuten stoven in de oven of op het fornuis, de plakken keren en verder gaar stoven in nog onge veer tien minuten. Zoveel water toevoegen als voor saus no dig is, de saus op smaak afmaken, even laten doorkoken en desgewenst binden met aangemengd aardappelmeel of mai- zena. Visgoulash: 350 gr. of meer vismoten 2 uien, ongeveer 1 eetlepel paprika poeder, zout, boter, margarine of olie, bloem of maizena. De vis wassen en met zout inwrijven. De uien schoonmaken, snipperen en in de boter lichtbruin bakken. De vis in blokjes snijden en deze aan alle kanten lichtbruin en gaar bakken. De paprika op het laatst even meebakken zonder te laten kleuren. Zoveel water toevoegen dat de vis half onder staat. Het geheel tegen de kook brengen en 10 minuten zachtjes laten stoven. Het vocht binden met aangemeng de bloem of maizena. Het geheel op smaak afmaken en geven bij rijst of aardappelpuree en gekookte of rauwe groente. Cocktailjapon van mousseline en be drukte taft in helcfer rose en witte kleuren. Ontwerp van Maggy Rouf. Stamppot van rauwe raapstelen 2 kg. aardappelen, y2 kg. raapstelen, zout, j'2 1. melk, 80 gr. boter of marga rine. De aardappelen schillen, wassen en op zetten met kokend water en zout en in 20 minuten gaar laten worden. De aardappelen zo nodig afgieten. De melk aan de kook brengen. De aardappelen stampen, vermengen met boter of mar garine en de melk. De raapstelen schoonmaken, wassen, klein snijden en door de aardappelen warm maken, maar niet meer laten ko ken. Koffiepudding: yA 1. melk, 25 gr. (±16 blaadjes) witte gelatine, 2 dl. iy2 kopje) koffie-extract van 20 gr. koffie, 90 gr. 6 eetlepels) suiker. De puddingvorm met water wegzetten. Hierin de blaadjes gelatine ±15 minu ten weken. De melk aan de kook bren gen. De suiker in de melk oplossen. De gelatine uitknijpen en in weinig heet water oplossen. De gelatine mag niet koken. De melk enigzins laten afkoelen en er als ze niet meer dampt, onder roeren de gelatine en het koffie-extract bijvoegén. De massa verder af te laten koelen. De pudding, als zij drillig begint te worden, óverschenken in de pudding vorm. De pudding keren als ze volkomen koud is geworden. De pudding geven met custardsaus. Het Moederplantje-Saxifraga sarmen- tosa is vrij algemeen bekend. Minder bekend is dat hiervan ook zo'n mooie bonte vorm voorkomt: de var. tricolor met roodgele blaadjes. Een allerliefst dat nog niet zoveel gekweekt wordt en wel iets meer warmte moet hebben dan het gewone groene moederplantje. Het vormt ook wel dunne rankjes, waarop zich weer kleine plantjes ontwikkelen, maar hiervan moet men binnenshuis toch niet veel verwachten. In de winter zal men het in een normaal verwarmde kamer moeten kweken en 's zomers dient men het tegen de felle zon te beschermen. Het neemt niet veel ruimte in beslag. In een vochtige atmosfeer gedijt het goed. Op warme dagen zal men dus een beetje moeten sproeien, en wel in de morgenuren. De blaadjes moeten namelijk tegen de avond weer droog zijn. Aan koud water heeft het plantje een hekel. Als men het moet verpotten kan men dat in deze tijd van het jaar doen. Voedzame en luch tige grond is het beste. Meng daarom door de bloemistengrond nog een beet je turfmolm. G. Kromdijk Het bonte moederplantje. Van een onzer verslaggevers) BEGELEID DOOR MANNEN van de Koninklijke Marechaussee stapte gisteravond omstreeks half acht een ontredderd en gebroken man op de steiger van het loods wezen bij de Kleine Suis te IJmuiden. Het was, zover we uit de bijna onbegrijpelijke letters, die hij voor ons neerschreef, konden nagaan, de ongeveer dertigjarige Braziliaan Orlando M. Barcells. In Rio de Janeiro moet hij als verstekeling aan boord zijn gegaan van het ruim 4000 ton metende Liberiaanse schip „Almeria". Woensdag morgen omstreeks zeven uur voer het schip ter hoogte van de Noordhinder, toen Orlando overboord sprong of viel - de juiste toedracht is nog niet bekend. De man heeft daarna geluk gehad: op de 1303 ton grote Duitse kustvaarder „Olbers die hoogstens een halve mijl achter de „Almeria" voer had de uitkijk iets overboord zien vallen bij de Liberiaan. Na ongeveer een half uur had men Orlando Barcells uit het koude, door een harde wind met kracht 6 tot 7 opgezweepte Noordzeewater opgepikt. Volslagen hulpeloos en geknakt was de man bij aankomst in IJmuiden. De beman ning van de „Almeria", die later in de avond afmeerde in de Buitenhaven van Hoogovens, deelde echter mee, dat Orlando zich ook aan boord tijdens de reis „vreemd" had gedragen. De kapitein was van mening, dat men hier met een geestelijk gestoorde heeft te maken. Op de Atlantische Oceaan kwam de Braziliaan drie dagen na het vertrek uit Rio de Janeiro uit ruim 3 te voorschijn. Aan boord heeft hij tijdens de reis niet gewerkt; vierentwintig uur van de dag lag de man te bed. Op de „Bellatrix" Het overboord springen of vallen van de verstekeling heeft de bemannig van de Liberiaanse vrachtvaarder gistermorgen niet zelf opgemerkt. De 1303 metende Duitse kustvaarder „Olbers", die achter de „Almeria" voer, begon hevig te fluiten, toen de uitkijk de man overboord zag vallen. De „Olbers" draaide op en kon Orlando aan boord nemen. Via lampseinen werd beslo ten, dat de „Olbers" de drenkeling zou af geven aan de IJmuidense loodsboot, daar de Opnieuw is de kwestie aan de orde ge steld of het Loodswezen onder het Mi nisterie van Marine moet blijven ressor teren of niet. Naar aanleiding van een wetsontwerp bevattende nieuwe bepalin gen betreffende de loodsdienst voor zee schepen, heeft de vaste commissie voor de Scheepvaart uit de Tweede Kamer dezer dagen met de minister van Marine en de staatssecretaris van Marine mondeling overleg gepleegd of het met het oog op het civiele karakter van het loodswezen niet juister zou zijn, indien dit bedrijf on der een niet-militair departement, met name dat van Verkeer en Waterstaat, zou ressorteren. De onderbrenging van het loodswezen bij de Marine dateert reeds uit de Franse tijd. De wenselijkheid van deze regeling is sindsdien meermalen onder ogen gezien, onder meer in 1926, 1935 en 1948. In alle drie de gevallen kwam men tot de slotsom, dat overgang van deze dienst naar een ander departement hoe genaamd geen voordelen en veeleer niets dan nadelen met zich zou brengen. Ook uit oogpunt van bezuiniging zou slechts het tegendeel bereikt worden. Dit deelt de commissie aan de Kamer mede in haar verslag van het mondelinge overleg, waarbij van regeringszijde ook nu is opgemerkt, dat het aan ernstige twij fel onderhevig is, of het functioneren van de loodsdienst onder een ander departe ment dan dat van Marine goedkoper zou blijken. Dit bedrijf vertoont voorts een aantal aspecten, die ook uit andere hoofde reeds op het werkterrein van het departe ment van Marine liggen, zoals scheeps bouw, scheepsonderhoud, bebakening, be tonning, kustverlichting, kustwacht, elek trotechniek, hydrografie en radar. Voorts wordt de bevoorrading van de loodsdienst door het bevoorradingsapparaat van de Marine verzorgd, wordt het personeel van de dienst gerecruteerd uit personeel van de koopvaardij, dat aldus, zo werd van regeringszijde betoogd, bestaat uit be kwame zeelui en de dienst, die onder mili taire discipline staat, loopt uitstekend. De bewindslieden meenden op financiële, be- drijfstechnische en organisatorische gron den een andere opzet van het loodswezen dan het huidige van de hand te moeten wijzen. Bromfietser vannacht op IJmtiidens kruispunt aangereden Omstreeks het middernachtelijk uur zijn bij een hevige botsing tussen een kleine personenauto van de IJmuiden se dansleraar J. S. en de bromfiets van een huisknecht van de Haagse golf club te Wassenaar, P. J. van D. drie ge wonden gevallen: de huisknecht was er het ergst aan toe en moest in zorgwekkende toestand naar het Antoniusziekenhuis wor den overgebracht, S. en zijn passagiere kregen letsel door rondvliegende glasscher ven. De bromfietser kwam uit de richting van het Velserduinplein de Velserduinweg af met de bedoeling de Lange Nieuwstraat over te steken. Hij zag, dat een auto, die rechts geparkeerd was, achteruit kwam en ontweek deze, maar gaf daarop weer vol gas de Lange Nieuwstraat over. Daar na derde uit westelijke richting de Volks wagen van de heer S., die de bromfietser niet meer kon ontwijken en hem frontaal raakte. De bromfiets smakte tegen het dak van de auto en Van D„ die twintig meter verder terecht kwam, moest met een ern stige hoofdwonde, een hersenschudding en een gebroken rechteronderbeen in het zie kenhuis worden opgenomen. De inzittenden van de auto werden beiden licht gewond. Beide voertuigen zijn echter ernstig be schadigd de bromfiets, die ongeveer 35 meter werd weggeslingerd liet daarbij een spoor van brandende benzine na, maar vatte zelf geen vlam. Vierde gewonde Er viel een vierde gewonde in het Vel- sense verkeer: op de Zuiderkanaaldijk wil de een bromfietser op de hoek van de Kerkstraat twee voor hem rijdende brom mers passeren. Uit de tegenovergestelde richting naderde eveneens een brommer, waarvoor een van de beide voorop-rijden- de bromfietsers afremde met het gevolg, dat de inhalende op hem botste en met gelaatwonden naar huis moest worden gebracht- zee te hoog was om de „Almeria" nu al haar gast terug te geven. Omstreeks zes uur gisteravond was de Duitse kustvaarder voor IJmuiden en werd Orlando liefdevol opgenomen aan boord van de „Bellatrix", die daarna koers zette naar de pieren om de man over te zetten op de loodsafhaler „Geep". Orlando was gekleed in een oud khaki hemd en een versleten manchester broek, die omhooggehouden werd door een stuk touw. Det gelaat was bedekt met stookolie; het hoofd moet kort geleden kaal geknipt zijn geweest. Dankbaar had hij van een stuurman van de „Bellatrix" een jas aanvaard. Twee tolken erbij Grif nam hij ook een pakje cigaretten aan, toen hij van de „Geep" af op de steiger stapte en door de marechaussee naar een gereedstaande jeep werd gebracht. In het gebouw van de brigade IJmuiden van de Marechaussee heeft men getracht met behulp van twee Spaanse tolken meer aan de wet te komen omtrent deze Brazi liaan. En dan vooral over de reden van het terecht komen in een woelige Noordzee. Naar politiebureau Met de jas van de stuurman nog aan - er kwam bericht van de „Bellatrix", dat Orlando de jas mocht behouden - is de Braziliaan, die vermoedelijk van Portugese afkomst is, overgebracht naar het hoofd bureau van politie aan het Tiberiusplein te Velsen, waar hij de nacht heeft doorge bracht. De man zal Nederland weer moeten verlaten met de Liberiaanse „Almeria". De moeilijkheid is echter, dat de Liberiaan vermoedelijk in het dok gaat, wanneer de lading bij Hoogovens is gelost. Zekerheid hieromtrent bestond vanmorgen echter nog niet. Amsterdamse raad: De raad van de gemeente Amsterdam heeft woensdag het min of meer historische besluit genomen tot verbouwing en uitbrei ding van het Wilhelminagasthuis tot aca demisch ziekenhuis en tot de bouw van een nieuw algemeen ziekenhuis in Slotervaart ter vervanging van het tot verdwijnen ge doemde Binnengasthuis. De preklinische instituten van de Am sterdamse univeristeit zullen nu te zijner tijd worden gevestigd op een terrein ten noorden van de Jacob van Lennepkanaal in de kinkerbuurt, grenzende aan het hui dige terrein van het Wilhelminagasthuis. In afwachting daarvan worden als tijde lijke voorziening drie noodzakelijk te ver plaatsen laboratoria ondergebracht in de te bouwen laboratoriumvleugel van het be- handelingsblok in het Wilhelminagasthuis. De raad nam het besluit na een jaren lange voorbereiding van het desbetreffende voorstel van B. en W. na een urenlang de bat met 37-tegen 6 stemmen. Hiermee was een minderheidsvoorstel, ingediend door de nestor van de raad, de 70-jarige arts dr. B. H. Sajet (P.v.d.A.), om een ge heel nieuw medisch academisch centrum aan de rand van de stad te bouwen en het Wilhelminagasthuis als algemeen zieken huis in te richten ter vervanging van het Bbnnengasthuis, verworpen. Een lid van de protestants-christelijke fractie en vijf 'eden van de P. v. d. A. stemden tegen het voorstel van B. en W., twee andere P. v. d. A.-leden en een K.V.P.-vertegenwoordiger stemden vóór, hoewel ze verklaarden tegen het plan van B. en W. in grote lijnen te zijn. In tweede instantie voerden vele leden het woord. Dr. Sajet diende hierbij een mo tie in om het nieuw academisch ziekenhuis mogelijk te vestigen op het terrein tegen over het Amstelstation. Deze motie ver wierp de raad met 34 tegen 9 stemmen. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot vicaris te Krimpen a. d. IJsel H. J. Weernekers, kand. te Benne- kom. Aangenomen naar Kerkdriel J. A. Poel man, kand. te Wassenaar die bedankte voor Kethel en voor Rinsumageest. Beroepbaarstelling. De heer J. Plasman, vicaris, Paterwoldseweg 101 a, Groningen, is beroepbaar. Geref. Kerken Beroepen te Alphen a. d. Rijn (3e pred.- pl.) H. v. Benthem te Wieringerwerf. Beroepen te Bozum H. Langenbrug, kand. te Emmercompascuum te Kampen (vac. J. L. Wielenga) A. W. Meeder te Spij- kenisse. Aangenomen naar Bruinisse C. A. Wiele- maker, kand. te Silvolde. Bedankt voor Hazerswoude J. Banga te Vleuten-de Meern. Beroepen te Bolnes Th. Vollenhoven te Bergentheim. Hasselt P. van Breugel, kand. te Amsterdam. Nieuwerbrug en te Tijnje Th. W. A. Rijper, kand. te Amersfoort. Aangenomen de benoeming tot hulppred. te Montfoort G. J. van Reenen, emeritus pred. te Amsterdam, die bedankte voor de benoeming naar Bozum (Fr.). Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Niezijl-Kommerzijl J. M. Goedhart, kand. te Kampen, die be dankte voor Buitenpost, Nijverdal en voor Zalk en Veecaten. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Midwolda (Old) M. Vliet- stra te Eemdijk. Beroepen te St. Jansklooster L. Floor te Nieuw-Vennep. Evang. Luth. Kerk Aangenomen naar Nijmegen A. Stein- hart, kand. en hulppred. te Haarlem. Vrije Oud-Geref. Gem. Bedankt voor Klundert G. J. Zwoferink te Kampen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7