Chauffeur van zware vrachtauto reed onnodig door binnenstad Gevaarlijke stemming onder de Amerikaanse Democraten Officier bij Haarlemse rechtbank eist zware straf Senator Kennedy luidt de alarmklok: Republikeinen nestelen zich stevig Vanmorgen in de vishal en op zee DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs VRIJDAG 22 MAART 1957 19 Aanrijding voor Haarlems stadhuis Ongenaakbare Mont Blanc Poolexpositie in Londen Ontslag voor havenarbeiders V.S. startklaar voor Zuidpoolonderzoek Kostwinnersvergoeding voor Duitse soldaten AMSTERDAM NEW YORK Voor de export Het binnenland in Scheepvaart Drie weken gevangenisstraf en drie jaar intrekking van het rijbewijs eiste de offi cier van Justitie mr. G. F. F. van der Valk Bouman, donderdagmiddag tegen een vjjf tigjarige chauffeur uit IJmuiden, toen deze in appèl voor de Haarlemse recht bank terecht stond. Deze chauffeur van een zware vrachtauto zou op 3 juli van vorig jaar op de Grote Markt te Haarlem te veel rechts hebben gereden, waardoor hjj een wielrijdster had aangereden. De kantonrechter had de man een boete van vijftig gulden opgelegd, nadat de substi tuut-officier bij het kantongerecht honderd gulden boete en een voorwaardelijke in trekking van het rjjbewjjs voor de tjjd van zes maanden had geëist. Op de betreffende dag reed de chauffeur 's morgens met een vrachtauto met aan hanger totale lengte zestien meter en breedte 2.44 meter langs het raadhuis op de Grote Markt in de richting Koning straat. De zware vrachtauto zou in de Bar tel jorisstraat voor het rode stoplicht heb ben stilgestaan. Ter hoogte van de Pand- poord bij de ingang van de Koningstraat reden twee meisjes van respectievelijk zes tien en vijftien jaar op de fiets. De opleg ger is in aanraking gekomen met de fiets van het meisje, dat van beiden het meest links reed. De chauffeur van de vracht auto zou de fietsende meisjes niet hebben opgemerkt. Ter zitting van de rechtbank verklaarde de chauffeur, dat hij uiterst links had ge reden; met zijn linkervoorwielen zou hij zelfs de trottoirband van de voor het stad huis liggende vluchtheuvel hebben ge raakt. Hij kon echter geen afdoende ver klaring geven voor het feit, waarom hij met zijn zware vrachtauto de binnenstad niet had gemeden. Overigens kon hij thans nog niet begrijpen, hoe het kwam, dat hij een van de fietsende meisjes had geraakt. Een hoofdagent van politie te Velsen, die naast de chauffeur in de cabine had ge zeten, kon hiervoor ook geen verklaring geven. Deze zei voorts, dat de vrachtauto nadat het stoplicht op groen was gespron gen, langzaam was opgetrokken, dus de meisjes hadden sneller moeten kunnen wegrijden. „Maar ze hadden natuurlijk dat zware verkeer in die binnenstad al lang moeten verbieden", aldus de hoofdagent. „U had met die zware auto uit de bin nenstad moeten blijven. Het is voor u een geluk, dat de aanrijding zo goed is afge lopen", zei de officier van Justitie, die het de man zeer kwalijk nam, dat deze de nauwe straten in de binnenstad niet had gemeden. „De fietsers daar hebben toch ook nog een beetje recht". De officier meende, dat verdachte voor het stoplicht niet had stilgestaan. De officier achtte de straf van de kantonrechter te licht: „Een man met zo weinig verantwoordelijkheids gevoel als u dient het beroep van chauf feur niet uit te oefenen". Nadat de officier drie weken gevangenisstraf en drie jaar intrekking van Ijet rijbewijs had geëist, hield de raadsman, mr. H. J. Loman, een uitvoerig betoog. Deze meende, dat de zwa re vrachtauto vanuit de Barteljorisstraat gelijk met de fietsende meisjes was gere den, dat een van de meisjes was geschrok ken, toen zij de vrachtauto naast zich zag en lichtelijk in paniek was geraakt, waar door zij in aanraking met de oplegger was gekomen. Mr. Loman achtte hechtenis en ontzegging van de rijbevoegdheid voor deze chauffeur, die zeer betrouwbaar rijdt, niet op zijn plaats. Onder invloed Een 46-jarige hoofdcontroleur van de belastingen te Beverwijk zou in de nacht van 29 op 30 december 1956 even na het middernachtelijk uur in zijn woonplaats onder invloed van sterke drank een auto hebben bestuurd. Als gevolg hiervan zou hij tegen een stilstaande auto op de Noor- derwijkweg zijn gereden. Ter zitting ont kende verdachte echter, dat de botsing een gevolg zou zijn geweest van een teveel ge bruik van sterke drank. Het was die avond glad door ij zei als gevolg waarvan ver dachte volgens zijn lezing van het gebeur de zou zijn geslipt. De officier van Justitie meende, dat ver dachte teveel drank had gebruikt om een auto te besturen, hierbij afgaande op een verklaring van de politie, dat de man slingerend zou hebben gereden. De eis luid de vier weken gevangenisstraf en een jaar intrekking van het rijbewijs. Tegen een 37-jarige koopman uit Zaan dam, die eveneens onder invloed van ster ke drank zou hebben gereden, eiste de of ficier een veel hogere straf: drie maanden Een reddingsploeg glijdt over de be sneeuwde hellingen van de Mont Blanc met de stoffelijke overschotten van twee studenten, Vincedon en Henry, die om het leven zijn gekomen bij een poging de berg te beklimmen. Hun lichamen werden met grote moeite en na lang zoeken gevonden. gevangenisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De koopman, die voor eenzelfde feit reeds is veroordeeld, zou in Zaandam over een bochtige dijk hebben gereden, zonder ongelukken te hebben veroorzaakt. Alle tekenen en ook een bloedproef zouden er echter op hebben gewezen, dat de man onder invloed van drank zou zijn geweest. Na botsing doorgereden Hoogst kwalijk nam de officier van Jus titie het een 38-jarige technische instruc teur uit Zaandam, dat deze op 14 decem ber van vorig jaar na een botsing op de rijksweg Den HaagAmsterdam in de Haarlemmermeer was doorgereden. Ver dachte was in volle vaart op een voor zijn auto rijdende personenauto gereden. Naar de mening van verdachte was hij geslipt, mogelijk doordat de achterbanden van zijn auto waren versleten, 's Mans auto was bijna niet beschadigd. De andere bij de botsing betrokken auto was echter de berm ingereden en over de kop gesla gen. Als reden van zijn doorrijden gaf verdachte op, vermoed te hebben, dat de andere auto eveneens niet zwaar was be schadigd en ook zou zijn doorgereden. „Uw wijze van handelen is zeer onfatsoenlijk", aldus de officier, die een week gevangenis straf en een jaar intrekking van het rij bewijs requireerde. In al deze zaken uit spraak op donderdag 4 april. Prins Philip van Groot-Brittannië heeft de tentoonstelling over het leven en het wetenschappelijk onderzoek van de Britse Zuidpoolexpeditie in het Impe rial Institute te South Kensington (Londen) bezocht. De expositie geeft een beeld van de jongste Britse onder zoekingen rond de Falklandeilanden, die de prins op zijn wereldreis met de „Britannia" heeft aangedaan. Op de foto ziet men een model van een slee kamp op werkelijke grootte. (Van onze correspondent in Washington) Zowel tijdens de verkiezingen van 1952 als van 1956 heeft men herhaaldelijk kun nen horen: het Amerikaanse volk is in wezen niet Republikeins. Dat de Republi keinen winnen, komt alleen door een weer galoze populariteit van Eisenhower.Uit die redenering zou volgen, dat de Demo craten in 1960, wanneer Eisenhower zich niet herkiesbaar kan stellen, een uitsteken de kans hebben op een overwinning. Blijkt de sterkte van de Democraten trouwens ook niet uit het feit, dat zij hoewel een Republikein tot president werd gekozen toch de meerderheid behaalden in beide huizen van het Congres? De Democratische partij is een merkwaardige smeltkroes: vele negers uit het noorden behoren ertoe, maar ook de uiterst conservatieve blan ken uit het zuiden. Immigranten en. oud soldaten, arbeidersleiders en boeren, kort om een bundeling van heel verschillende groepen, die vaak uiteenlopende belangen hebben. Een bont geheel, dat in het verleden werd samengehouden door krachtig nationaal leiderschap. Dat de De mocraten op plaatselijk niveau nog altijd zeer sterk zijn, blijkt wel uit de omstan digheid, dat er de laatste tijd veel demo craten tot gouverneur van de verschillende staten zijn gekozen. En toch zou het niet verstandig zijn, in dien de Democraten denken dat in 1960 alles „vanzelf" weer in orde zou komen. Daar heeft de intelligente, 39 jarige, sena tor Kennedy krachtig tegen gewaarschuwd in het veertiendaagse tijdschrift „Life". Kennedy wijst erop, dat er in de Ameri kaanse geschiedenis machtige partijen ver dwenen zijn. Hij herinnert aan het „over lijden" van de Federalisten in het begin van de negentiende eeuw en aan de dood van de Whigs omstreeks het midden van die eeuw. Met een woordspeling zou men kunnen zeggen dat de Federalisten het af legden omdat zij niet meer vooruitkwamen en de Whigs het onderspit delfden omdat zij nergens meer voor uitkwamen beide gevaren bedreigen de Democraten. Als Democratisch leider heeft Kennedy reden zich bezorgd te maken. Vroeger kon den de Democraten rekenen op bepaalde grote steden, maar thans zijn die steden omkranst door plezante buitenwijken en voorsteden, waar veel Republikeinen wo nen en de stads-streek als geheel is voor de Democraten veelal minder trouw ge worden. Blijft de welvaart voortduren, dan hebben negers, immigranten en arbeiders in het algemeen weinig te verwachten van de Democraten, van oudsher de bescher mer van de kleine man. Glans En wat men vooral niet vergeten mag Eisenhower heeft aan het Repu blikeinse bewind een glans van vooruit strevendheid en van internationalisme we ten te geven, die vele Democraten ertoe gebracht heeft voor Ike te stemmen. De Republikeinen zitten de Democraten in het vaarwater. Zouden de Democratische par tijleiders hun koers meer naar rechts kie zen en bijvoorbeeld Eisenhower tegenwer ken wat hulp aan scholen betreft of in zake verruiming van immigratie, dan zou den zij reactionair genoemd worden. Maar, indien zij hun koers links verleggen, dan zouden zij weinig of geen kans hebben de gematigde, voormalige Democraten, die naar Eisenhower zijn overgegaan, terug te lokken, en een linkser koers is al evenmin aantrekkelijk voor de partijloze kiezers. De Republikeinen zullen het in 1960 zon der Eisenhower moeten doen, doch kans loos zullen zij zeker niet zijn. Zij hebben nog vier jaren het regeringsapparaat ter beschikking en door bezetting van federale posten kunnen zij zich stevig nestelen. Bovendien beschikt de Republikeinse par tij over groter fondsen en machtiger steun dan de Democratische. En Nixon? En Nixon? Meer en meer ziet men hem als de man, die trachten zal Eisenhower op te volgen. Enkele jaren geleden waren vrijwel alle Democraten ervan overtuigd, dat Nixon als kandidaat voor het presi dentschap zijn partij „de das zou om doen". Thans zijn vele Democraten daar niet meer zo zeker van. Nixon is voor zichtiger en bezadigder geworden. Hij spreekt met gezag en zorgt er voor toch in niets af te wijken van wat Eisenhower voorstaat. Hij werkt met ijver en tact aan zijn publiciteit: voortdurend vindt men nieuws over Nixon op alle voorpagina's. Eerst zijn reis naar Oostenrijk en nu naar Afrika. nog vier jaar kan dit zo door gaan en dan is Richard Nixon een geducht tegenstander voor iedere Democraat. Van daar dat Kennedy (die in 1956 bijna de Democratische kandidaat voor het vice- presidentschap was geworden) een ern stige waarschuwing tot zijn partij heeft gericht. Het zou uiterst gevaarlijk zijn, zo zegt hij, te rusten op de oude lauweren van Wilson en Roosevelt. Het is daarentegen dringend noodzakelijk met nieuwe denk beelden te komen en persoonlijke of regio nale tegenstellingen snel tot een oplossing te brengen. Bhrsten Over het negervraagstuk zijn de Demo craten het onderling lang niet eens en het lijkt niet waarschijnlijk dat zij veor 1960 „nieuwe ideeën" zullen brengen inzake de burgerrechten. Naar oud gebruik zal de scheur wel weer geheeld worden met een fraaie formule, die allen en niemand past, doch de barst zal blijven bestaan. Er is zelfs kans op dat er een nieuwe barst bij zal komen. Van oudsher waren de Democraten bij uitstek internationaal georiënteerd, doch dac.r komt verandering in. Tot dusverre was het Democratische zuiden er op gesteld goede buitenlandse marktkansen te houden voor de katoen. Meer en meer wordt het zuiden echter ge ïndustrialiseerd en dat maakt het inter nationalisme onder de zuidelijke Demo craten kennelijk geringer. Die nieuwe in dustrie behoeft bescherming en de Demo craten daar zijn er niet meer afkerig van tariefmuren. Dat afnemende internationalisme onder de zuidelijke Democraten bleek duidelijk bij de behandeling van de Eisenhower- resolutie in de Senaat. Toen de zuidelijke senator Russell een amendement indiende om de economische en militaire hulpver lening te schrappen uit de resolutie kreeg hij in totaal 25 stemmen voor zijn plan. Vijftien van de voorstemmers waren De mocraten uit het zuiden.... Het amende ment werd verworpen, doch de scheur in de Democratische partij over „internatio nalisme" werd officieel geregistreerd. Met ingang van 1 mei is per brief aan een dertigtal havenarbeiders te IJmuiden ontslag aangezegd wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. De „Stichting Vislosregeling" heeft de mannen, die allen een staat van trouwe dienst hebben van 35 tot 50 jaar er op gewezen, dat zij zich kunnen aanmelden voor de reservelijst. Deze lijst treedt in werking, wanneer een groot aantal schepen voor lossing en sor tering aan de kant ligt en de vaste kern havenarbeiders al in dienst is. Vrijwel alle havenarbeiders, die thans ontslag zijn aan gezegd, hebben zich voor deze drukke da gen als reserve kracht gemeld. Het is nog niet zeker of de loskracht met jongere krachten zal worden uitgebreid. WASHINGTON (UP). Dr. Laurence Gould, leider van het „Zuidpool-program- ma" der Verenigde Staten voor het inter nationale geofysische jaar heeft meege deeld, dat de marine-operatie „Diepvries" met succes haar voorbereidingen voor het begin van net wetenschappelijke program op 1 juli 1957 heeft voltooid. Alle speciale Amerikaanse wetenschap pelijke centra zijn thans gebouwd. Zeven tig geleerden en tweehonderd assistenten zijn in het afgelopen winterseizoen in het Zuidpoolgebied gebleven. Gould sprak op een receptie van de National Science Board. Hij is pas uit het Zuidpoolgebied teruggekeerd. Hij zei dat sommigen van de overwinterende groepen voor het eerst in het binnenland van het Zuidpool-vasteland onderdak gebracht zijn. Een enkele tractortrein vervoert thans tussen „Little America" en de „Mary Byrd"-nederzetting 225 ton vracht. Een zelfde transport zou in de tijd, dat Gould voor het eerst een bezoek bracht aan het Zuidpoolgebied, zevenentwintig jaar ge leden, negen- tot tienduizend honden ver eist hebben. Hij onthulde eveneens, dat „melkpoeder van voor het atoomtijdperk" op weg is naar Washington voor onderzoek. Die melk was in het Zuidpoolgebied begraven door vroegere expedities, voordat er nog ooit een atoomontploffing had plaats ge had en zij zal onderzocht worden op spo ren van radio-actief strontium. Geleerden hebben namelijk het vermoeden geuit, dat strontium ver over de aarde verspreid werd als gevolg van atomische ontplof fingen. „In het Zuidpoolgebied hoopt men nu te weten te komen, hoeveel van het voor mensen gevaarlijke strontium er normaal in de lucht is". Dulles bezorgd De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, heeft op een persconferentie in Canberra (Australië), verklaard, dat de Amerikaanse regering bezorgd is over de aanwezigheid van Rus sen in het Zuidpoolgebied in het inter nationale geofysische jaar. „Wij zullen scherp opletten, dat de Sov jets onder dekmantel van de geofysische onderzoekingen niet zullen over gaan tot een activiteit, die buiten dit onderzoek omgaat", zo zei hij. (Van onze correspondent in Bonn) Het West-Duitse leger bestaat op het ogenblik uitsluitend uit vrijwilligers, maar over een paar weken worden de eerste dienstplichtigen onder de wapens geroe pen. Tienduizend, meer kan de minister van Defensie, Franz Joseph Strauss, voor lopig niet gebruiken, want hij beschikt nog niet over voldoende kazernegebouwen en oefenterreinen. Van de dienstplichtigen komen natuur lijk eerst de jongere, maar later ook die oudere jaargangen aan de beurt, die nog geen militaire opleiding hebben gehad. Nu is men er ook in het buitenland - en vooral in de NAVO-landen - benieuwd naar hoe voor de familieleden van de re- cruten zal worden gezorgd, wanneer deze kostwinners zijn. De soldij is niet hoog. Een gewone sol daat krijgt twee mark per dag en daarvan kan hij geen grote sprongen maken. Bondsdag en Bondsraad moeten zich binnenkort met een desbetreffend wets ontwerp bezig houden. Men gaat er van uit, dat de gezinnen der opgeroepen kostwin ners op dezelfde voet voort moeten blijven leven. De laagste uitkering zou 200 mark per maand moeten bedragen. Dit bedrag zou dan worden betaald wanneer de dienst plichtige in het burgerlijke leven niet meer dan 260 mark heeft verdiend en wanneer hij slechts voor één persoon te zorgen heeft. Wanneer een dienstplichtige 500 mark in de maand heeft verdiend, zou men zijn vrouw 330 mark willen uitkeren, maar wanneer hij ook nog voor twee kinderen te zorgen heeft, zou het 391 mark in de maand moeten worden. In de hoogste kategorie vallen de dienst plichtigen, die 1200 mark of meer in de maand hebben verdiend. Wanneer ze al leen maar een vrouw hebben, moet de uit kering 550 mark bedragen, maar ze zal bij een groot gezin zelfs uit 800 kunnen bestaan. Het is de bedoeling, dat de staat in bij zondere gevallen ook nog uitgaven voor ziekenfondsen, bouwspaarfondsen, levens verzekeringen en huur voor zijn rekening neemt. SCHOTSE SPELERS VAN MORELE HERBEWAPENING IN ONS LAND Een groep van dertig Schotten, studen ten en academici van Edinburgh en Glas gow is donderdagavond, naar men ons van de zijde van Morele Herbewapening be richt, op Schiphol gearriveerd voor een tournee van twee weken in Nederland. Zij zijn de spelers van het ideologische to neelstuk van Morele Herbewapening ge titeld „We are tomorrow" dat met het to neelstuk „De Baas" in Leiden en Delft zal worden vertoond. Vandaag 41 schepen Aan de afslag waren vandaag vijf traw lers en trawlloggers en voorts 36 loggers en kotters van de kust met in totaal 4200 kisten vis, waarbij 465 schelvis, 470 wij ting, 170 gul en kabeljauw, 390 koolvis, 1265 haring, 435 makreel, 125 stokkebit, 13.000 kg tong en 420 stuks stijve kabel jauwen. De trawler „Vios I" loste 1200 kisten vis, waarbij 125 schelvis, 150 koolvis, 100 makreel, 650 haring, 100 wijting en 40 ka beljauw en gul; de SCH 153 450 kisten, waarbij 100 haring en 180 wijting en 210 stijve; de KW 82 650 kisten, waarbij 160 schelvis, 110 kabeljauw, gul en koolvis, 120 makreel, 170 haring, 120 stijve; de SCH 27 800 kisten, waarbij 130 koolvis, 360 ha ring en 100 wijting en 50 stijve en de*HD 108 240 kisten vis, waarvan 120 wijting en 80 makreel. De kleine vaart was present met 13.000 kg tong en 350 kisten schol. Wat er komt Voor de zaterdagmarkt lost de „Deining" 900 kisten vis, waarbij 275 schelvis, 190 wijting, 120 kabeljauw en leng, 20 makreel, 70 haring, 250 dichte wijting en schelvis. Deze 250 kisten werden bij de laatste trek door de „Deining" gevangen. De schipper moest besluiten de vangst onmiddellijk in het ruim te laten lopen, daar het storm weer werd. De trawler krijgt morgen vier pakkers extra om de vis uit te zoeken. Voorts lost morgen in IJmuiden de SCH 54 1250 kisten vis. Ook de „Amsterdam" komt er aan met 1200 kisten. Maar dit schip blijft liggen voor de maandagmarkt. En op zee De trawlers om de Noord hebben gis teren na het stormweer vier trekken kun nen doen. In de middag moest men weer liggen steken; vanmorgen was het goed weer. De dagvangsten liepen gisteren nog van 150 tot 200 manden hoops, niet slecht dus. De Beatrice meldde een trek van 30 manden makreel en 20 andere vis en daarna een trek van 40 makreel. Op de kust vingen de loggers en kotters gisteren per etmaal 80-100 kg tong en 6-10 manden vis. Bij de Pitt-boei was de tong visserij beter: 200 tot 250 kg tong en 4-5 mandjes vis. De markt werd donderdag beheerst door de handel in aandelen Koninklijke Olie. De bonusgeruchten blijven doorwer ken op de koers en het was vooral weer het buitenland, dat flinke belangstelling toonde voor deze oliewaarden. Parijs was de grote koper. Door het grote specula tieve karakter van het fonds toonde ook de arbitrage weer flinke belangstelling. Tegen een koers van f 172,in de morgenuren, werd 's middags op f 172,80 geopend. Door aanhoudende aankopen, speciaal Parijs en Londen, steeg de koers tot f 174,00, ofwel ruim 3 gulden hoger dan woensdag en ruim f 1,50 boven pariteit New York. Tijdens het beursverloop werden de winstcijfers van de Shell Oil Co. bekend. Dit was mede van invloed op de koers van Koninklijke Olie. In de overige internationale waarden ging heel weinig om. Door een bekend commissiehuis werd nog eens de aandacht gevestigd op de aandelen Philips. Het fonds lag vast in de nwrkt op 249% te gen gisteren 246 V2. Unilever kon ook on geveer 2 punten verbeteren en noteerde 358. AKU daarentegen bleef vrijwel ver laten en verloor 1 percent. Voor cultuur waarden noteerden Amsterdam Rubber en Deli Maatschappij 1 punt hoger. Voor de staatsleningen bestond weinig belangstel ling, de koersen waren fractioneel hoger. In de scheepvaarthoek was de handel groter dan gisteren en vrijwel over de ge hele linie werden winsten genoteerd van ongeveer 2 percent. Prolongatie 3% per cent. (ANP). De koersen vertoonden uiterst lichte, onregelmatige fluctuaties tijdens een bij gebrek aan enig stimulerend nieuws uiterst ongeamineerde markt. De omzet van 1.630.000 aandelen was 200.000 lager dan die van woensdag. Het industriegemiddelde sloot slechts 0,09 hoger op 474,02; spoorwegen 0.94 ho ger op 143,59 en openbare nutsbedrijven 0,30 lager op 70,63; het algemene gemid delde voor 65 fondsen steeg met 0,12 tot 167,31. Slechts enkele groepen en individuele fondsen zijn het vermelden waard. De han del was aarzelend. Vliegtuigwaarden behoorden tot de meest oplopende fondsen met stijgingen van meer dan twee dollar bij United en Douglas. Autowaarden hadden enige be langstelling; Chrysler daalde bijna een dollar en American Motors, het meest ver handelde fonds, zette zijn geleidelijke stij ging voort. Royal Dutch kwam als tweede achter American Motors en steeg meer dan een dollar. De staalwaarden sloten over het alge meen lager, evenals de chemicaliën. (UP). Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3% Nederl. '47 87 3 °/o Nedl. 1962/64 917/ie A. K. U 186 187 Calvé Delft 299 Van Gelder Zonen 193 K. N. Hoogovens 295 Nederl. Ford 300 N. Kabelfabriek. 268 gew. Philips Gloeil. 248% 248/2 pref.Philips Gloeil. 148% Unilever 358 359 Wilton Fijenoord 222 Dordtsche Petrol. 858% Konkl. Petroleum 174,60 176,30 A'dam Rubber 78% Holl. Amer. Lijn. 167% N. Scheepv. Unie I8OV2 Phs. v. Ommeren 282 H. V. A 91% Verg. Deli Mij en 95 Amsterd. Bank 200 Ned. Handel Mij 160 Rotterd. Bank 169 Twentsche Bank 17P/2 Anaconda Copper 6415/is Bethlehem Steel. 168% U. S. Steel 58% General Motors.. 40 Shell Union 81% Tidewater 34% Schol, tong en kabeljauw gingen van daag naar het buitenland. De grote schol maakte f 26 tot f 28, grootmiddel f 20 tot f 26, zetschol f 28 tot f 34, schol I f 25 tot f 32. Grote tong per kg noteerde f 2,70 tot f 2,80, grootmiddel f 2,60 tot f 2,70, klein- middel f 2,65 tot f 2,80, tong I f 2,65 tot f 2,80 en tong 2 f 2,55 tot f 2,65. Regels grote kabeljauw noteerden f 68 tot f 80 en kleine f 33 tot f 41. Kisten kabeljauw gin gen van de hand voor f 58 tot f 70. De grote schelvis maakte vandaag f 23 tot f 28, grootmiddel f 25 tot f 28, klein- middel f 25 tot f 31, pennen f 21 tot f 31 en braadschelvis f 12 tot f 24. Wijting haalde f 9 tot f 12, schol 2 f 30 tot f 38, schol 3 f 18 tot f 28. Haring ging vandaag van de hand voor f 11 tot f 16 en makreel voor f 14 tot f 24. Zwarte koolvis bracht op f 30 tot f 32, grote en kleine gullenmaat zwarte koolvis f 12 tot f 12,50. Grote gul deed f 25 tot f 18, middel f 25 tot f 26 en torgullen f 19 tot f 23. Witte koolvis maak te f 59. Aagtekerk, 22 te Shanghai. Alhena, 21 v. Las Palmas n. Recife. Antonia, 22 te Balikpapan. Amstelpark, 22 te Suraba.ia V. Priok. Almkerk,, 21 te East-London V. Port Elizabeth. Amerskerk, 21 te Barcelona v. Marseille. Atje Rav S, 22 te Philadelphia v. Lissabon. Alamak, 21 t.e Rio de Janeiro v. Las Palmas. Alblasserdijk. 21 te New Orleans. Alioth, 21 te Rio de Janeiro. Anker. 21 te Norfolk v. Hamburg. Annenkerk, 21 v. Ceuta n. Cadiz. Arkeldijk, 21 te New York v. Newport News. Amstelbrug, 21 145 m. z. Dakar n. Amsterdam. Averdijk, 21 te Bremen v. Rotterdam. Alwaki, 21 te Beira. Amerskerk, 21 te Barcelona. Anker, 21 te Norfolk. Arendskerk, pass. 20 Gibraltar n. Genua. Alnati, 21 te Antwerpen. Amstelvaart, 20 te Amsterdam. Axeldijk, 20 te Rotterdam. Banka, 21 v. Singapore n. Tj. Priok. Beninkust, pass. 22 Finisterre n. Amsterdam. Breda, 20 540 m. w.n.w. Finisterre n. San Juan, Baud, 21 te Makassar v. Buleleng. Bonaire, 21 te Barbados v. Dover. Bennekom, 21 v. Punta Cardon n. Maracaibo, Britsum, 21 te Boston v. Marseille. Batanghari, 21 te Cheribon. Bussum, pass. 20 Ouessant n. St. Kitts. Camerounkust, 20 v. Antwerpen n. Freetown. Charis, 21 te Maracaibo v. New Orleans. Camerounkust, pass. 21 Dover n. Freetown. Corilla, 22 te Singapore v. Balikpapan. Caltex Leiden, 20 v. Sidon n. Venetië. Cottica, 20 te Amsterdam. Dorestad, 20 v. Liverpool n. Amsterdam. Diemerdijk, 21 v. Las Angeles n. Cristobal. Dordrecht, 24 te Rotterdam verw. Delfland, pass. 20 St. Paulsrock n. Las Palmas. Delft, 21 te Amsterdam. F.sso Den Haag, 24 te Antwerpen verw. Esso Rotterdam, 21 v. Amuaybay n. Las Palmas. Felipes, 21 te Telukanson v. Pladju. Fairsea, 14 v. Curagao n. Cuxhaven. Guineekust. 21 te Vlagos v. Capecoast. Gooiland, 21 te Montevideo. Gadila, 22 te Pladju. Heemskerk, 21 v. Shanghai n. Tientsin. Hydra, 22 te Amsterdam verw. Hector, 21 te Lissabon v. Amsterdam. Hydra, 20 60 m. z.z.w. Scillys n. Amsterdam. Hilversum, 20 230 m. n.w. Kaap De Goede Hoop naar Perzische Golf. Hersilia, 21 v. Pampatar n. Carupano Johan van Oldenbarnevelt, 22 te Melbourne. Joseph Freering, 20 v. Las Palmas n. Monrovia. Kylix, 21 v. Freetown n. Mena Al Ahmadi. Karimata, 20 67 m. w. Sabang n. Colombo. Kota Inten, 21 te Surabaja. Kieldrecht, 20 50 m. z.o. Almeria n. Genua. Kota Agoeng, 21 v. Marseille n. Barcelona. Kertosono, 20 v. Panama n. Los Angeles. Kellia, 21 v. Rotterdam n. Gothenburg. Laertes, 22 te Kopenhagen. Limburg, 21 te Semarang v. Tjeribon. Lekhaven, pass. 21 Finisterre n. Antwerpen. Lieve Vrouwkerk, 21 te Rotterdam. Luna, 21 v. Amsterdam, 21 te Rotterdam. Loosdrecht, 20 v. Durban n. Damman. Liberty Bell, 20 v. Mena Al Ahmadi n. Landsend. Lutterkerk, pass. 20 East-London n. Kaapstad. Mentor, 20 80 m. n.w. Jamaica n. Mobile. Moordrecht, 21 80 m. n.o. Bahrein n. Landsend. Mod.iokerto, 2 2te Glasgow. Murena, 21 te Balikpapan. Maasland, 21 100 m. w. Lissabon n. Amsterdam. Metula, 21 v. Sydney n. Newcastle. Munttoren, 20 v. Pta. Cardon n. Portland. Notos, pass. 20 Wight n. Rotterdam. Oberon, 21 te Port of Spain v. Carupano. Oldekerk, 21 te Hamburg n. Antwerpen. Oranje, 22 te Colombo. Poelau Laut, 22 te Tj. Priok. Prins Casimir, 21 v. Bremen n. Hamburg. Prins Willem III, 21 v. Takoradi n. Dakar. Peperkust, 20 te Luanda. Prins Willem II, 21 te Bremen. Pygmalion, 20 v. Sint Kitts n. Miragoane. Pr. Frederik Hendrik, 21 te Esmeraldes v. Manta. Prins Willem II, 21 te Bremen. Pr. Joh. Will. Friso, 20 v. Rotterdam n. St. John. Rempang, 23 te Durban verw. v. Las Palmas. Radja, 21 500 m. n.o. Wake Islands n. Portland. Stan vac Selo, 21 te Singapore v. Sungeigerong. Straat Soenda, 22 te Singapore. Sibajak, 21 te Las Palmas v. Kaapstad. Sloterdijk, 23 te Antwerpen. Stad Dordrecht, 21 te Hoek van Holland. Schie, 23 te Santa Martha v. Le Havre. Sommelsdijk, 21 te Ntw York v. Antwerpen. Stentor, 20 v. Paramaribo n. Curasao. Soestdijk, 22 te Houston v. Havana. Solon, 21 te Ponce v. Porto Plata. Stad Alkmaar, pass. 21 Vlissingen n. Narvik. Stad Vlaardingen, 21 65 m. w. Wight n. R'dam. Statendam, 21 te Bridgetown n. Barbados. Sliedrecht, 20 v. Mena Al Ahmadi n. La Plata. Stentor, 20 v. Paramaribo n. Curasao. Stad Rotterdam, 20 v. R'dam n. Hampton Roads. Sumatra, 20 te Amsterdam. Tibia, 21 123 m. z.z.w. Cape Blanc n. Las Palmas. Themisto, 22 te Rotterdam verw. Tegelberg, 21 te Buenos Aires v. Montevideo. Trajanus, 21 400 m. z.w. Azoren n. Le Havre, Teiresias, 21 te Penang. Trompenberg, 22 te Antwerpen verw. Tarakan, 21 te Tj. Priok v. Singapore. Tjibantjet, 22 te Hongkong v. Moji. Tegelberg, 21 te Buenos Aires. Tomori, 20 v. Kaapstad n. Belawan. Telamon, 20 v. Amsterdam, 21 Hamburg verw. Themis, 20 v. Rotterdam, 20 te Amsterdam. Van Waerwi.ick, 21 v. Adelaide n. Singapore. Van Noort, 20 v. Belawan n. Whampoa. Waiwarang, 22 te Tegal v. Singapore. W. Alton Jones, 20 90 m. z.z.w. Dakar n. R'dam. Wonogiri, pass. 21 Reunion n. Belawan. Wonorato. 21 v. Chittagong n. Chalna. Weltevreden, pass. 20 Finisterre n. Dakar. IJssel, 21 v. New York n. Cape Haitie. Zaankerk, 21 v. Antwerpen n. Amsterdam. Zijpenberg, pass. 21 Dover n. Freetown. Zaanland, 21 v. Buenos Aires n. Santos. KLEINE VAART Alcetas, 21 dw. Zante eil. n. Milarzo. Alderd L, 21 20 m. n.n.o. Sunk n. Londen. Att S, 21 30 m. n.o. Noordhinder n. Rotterdam. Bab T, 20 te Gijon v. Preston. Concepcion, 19 v. Ascunsion n. Montevideo. Daniël, 21 Terschellingerbank n. Bremen. Elsa, 21 10 m. n. Smalls n. Dublin. Elsa, 19 v. Tonnay Charente n. Dublin. Favoriet, 21 dw. Tees n. Granton. Ferocia, 21 80 m. n. Ouessant n. Vaness. Flevo, 21 30 m. o. Kp. Penas n. Villagarcia. Geert Bodewes, .21 dwars lie de Vierge naar Immingham. Geestdijk, 21 10 m. n.w. Cromer n. Boston. Gefle, 21 bij Texel n. Parijs. Inspect. Mellema, 20 v. La Rochelle n. Rensburg. John M, 21 10 m. z.w. Terschell.bank n. Antw. Joost, 19 v. Requejada n. Gent. Kaap Falga. 16 v. Londen n. Bilbao. Kaap St. Vincent, 19 te Rotterdam v. Zaandam. Marie, 21 dw. Oporto n. Pt. Lyautey. Markab N, 21 45 m. n.w. Malta n. Aeglion. Meres N, 21 15 m. w. Goeree n. Rotterdam. Notos, 21 10 m. v. Hoek v. Holl. n. Rotterdam. Netta, 20 te Beachyhead n. Lissabon. Pavo, 21 te Casquets n. Bilbao. Pegasus, 21 10 m. z. Portlandbill n. Waterford. Plato, 19 v. Tunis n. Piraeus. Ponza, 20 10 m. z. Whitby n. Goole. Repeto, 21 v. Huelva te Goole verw. Ton S, 21 20 m. o.n.o. Westhtnder n. Rotterdam. Tilly, 19 v. Rochefort n. Santander. Vrede, 21 te Beachyhead n. Terneuzen. Westerdok, 21 Noordwijk gepass. n. Amsterdam. Wim, 21 10 m. n. Esbjerg v. A'dam n. Esbjerg. SLEEPVAART Clyde, 20 v. Londen te Hamburg. Cycloop, 21 380 m. w.n.w. Key West. Humber, 20 v. Maassluis t.e Le Havre. Oostzee, 20 130 m. n.w. Tristan Da Cunha naar Porto Belgrano. Poolzee, 20 280 m. w.z.w. Madeira n. Maracaibo. Rode Zee, 20 v. Triest n. Lissabon. Witte Zee, 21 v. Hoek v. Holland. Zwarte Zee, 20 330 m. n.o. Recife n. P. Balgrano.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 13