Vele Nederlandse industrieën floreren dank zij afvalmaterialen Plan voor instructieschip van Visserijscholen vindt steun Joh. Meyer Zn. n Jaarverslag Visserijschool 1956 Duitse reders betalen opleiding van jonge vissers Oud-metaalhandel vooral na oorlog tot grote bloei gekomen School in eigenaardige positie door verminderd bezoek van vissers BERGEN SCHROOT LANGS HET SPAARNE Hoogovens Landsbelang Nadelig KAB in Heemskerk groeit te langzaam PAR USE COIFFURES MOLENDIJK Kapsalons ZAKGELD TIJDENS STUDIE Coöp. Land- en Tuinbouw- bank in 1958 60 jaar BB-contactcommissie kreeg nieuw bestuur 6 HANS JELTES ij DAG 2 2 MAART 1957 In de omgeving van de Haarlemse scheepswerven en machinefabrieken, tussen walmende fabrieksschoorstenen, jachtende arbeiders en dreunstampende motoren, liggen her en der hoogopgetaste stapels halfver'roest ijzer. Overal langs de oevers van het Spaarne, waar het industriehart van de Bavo-stad klopt, kan men deze bergen, ogenschijnlijk onbruikbaar, afvalmateriaal aanschouwen. Deze partijen metaal zijn voor de handelaars in oude materialen en afvalstoffen echter goud waard. Zonder deze afvalprodukten zouden vele fabrieken hun poorten wel voor goed kunnen sluiten. Het spook van de werkloosheid - welbekend uit de dertiger jaren - zou dan weer gaan rondwaren. De economische structuur van Nederland zou worden ontwricht. De fabrieksschoorstenen aan het Spaarne zouden niet meer roken. Lezing voor de NGVB De afdeling Velsen van de Ned. Chris ten Vrouwenbond houdt maandag 25 maart in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat de ledenvergadering. In deze bijeenkomst zal zuster W. van Kuijk van de dr. mr. W. v. d. Bergh Stich ting te Noordwijk spreken over „Het werk der stichting". De handel in oude metalen en afval stoffen is vooral na de oorlog tot grote bloei gekomen. Immers tijdens de bezet tingsjaren was men een grote mate van zuinigheid gaan betrachten. De huisvrouw was niet zo vlot als voorheen met het weg gooien van afval. Deze zuinigheid deed zich ook in het bedrijfsleven voelen. Van dit feit profiteerden de handelaren in oude metalen. Uit het bedrijfsleven, van de grote fabrieken en van de overheids instellingen betrokken zij de afvalstoffen, die, in het begin in kleine loodsen, later in enorme pakhuizen werden opgeslagen, om vervolgens gesorteerd te worden. Een van de grote oud-metaalbedrijven aan de Harmenjansweg in Haarlem, dat geregeld grote partijen schroot aan de Hoogovens in IJmuiden levert, roept bij het sorteren van de metalen zelfs de hulp in van een scheikundig ingenieursbureau uit Den Haag. Wanneer de mensen van het bedrijf niet geheel zeker zijn van de lege ring van een bepaald metaal, wordt een monster ervan naar het scheikundig bureau gezonden. In het laboratorium onderwerpt een uitgelezen staf van deskundigen het metaal aan een grondige analyse. Hun be vindingen worden in een rapport vastge legd en vervolgens opgestuurd naar het bedrijf. De arbeiders, die op een dergelijk bedrijf in dienst zijn, hebben meestal door de praktijk een zeer uitgebreide kennis van de verschillende metaalsoorten - en dat zijn er heel wat - gekregen. Zij weten van elke soort wel het een en ander te vertel len, De grotere bedrijven hebben ook een aantal lassers in dienst, die de machines, auto-onderdelen en dergelijke, die met be hulp van snijbranders, die een vlam van 1600 of 1700 graden produceren, weer in kleinere stukken snijden. Een knipschaar- machine, een soort reuzen knijptang, die door een elektrische motor wordt aange dreven en zesendertig slagen per minuut maakt, kan grote ijzeren balken van 22 centimeter dikte in een oogwenk „door bijten". Massieve ijzeren assen tot een dikte van 12 centimeter worden door deze machine gemakkelijk doorgeknipt. De handelaren verkrijgen de afval over wegend van het bedrijfsleven. In diverse rayons, op grote bijna niet te overzi'ene terreinen worden de oude en afgekeurde materialen van de rijksorganen opgeslagen. Een van de bronnen waaruit de handela ren In afvalstoffen putten, wordt dan ook door de materialen gevormd, die zij door inschrijvingen op de inspectie van de staatsdomeinen verwerven. De handel in afvalstoffen is dus niet alleen van grote betekenis voor de verscheidene industrieën, maar speelt ook indirect een grote rol in de belastingopbrengst. De firma M. Paardebek is de grootste Haarlemse leverancier van de Hoogovens. In een contract, dat de firma met dit be drijf heeft gesloten, is bepaald, dat elke drie maanden een bepaalde hoeveelheid schroot zal worden geleverd. De firma heeft met het oog op het belang van de nationale welvaart besloten niet te exporteren, hoewel de minste soorten schroot in het buitenland meer opleveren dan de beste in het eigen land. Dit loffelijk streven is als het ware een traditie van het bedrijf geworden. Ondanks de enorme hoeveelheden schroot, die de hoogovens uit het binnen land betrekken - 180.000 ton per jaar, waarin Haarlem ook een aanzienlijk aan deel heeft - bestaat er nog een vrij groot tekort. Er moet op betrekkelijk grote schaal, voornamelijk uit Amerika, worden ingevoerd. Daarom is het te betreuren, dat vele Nederlandse handelaren hun streven naar winst van groter belang achten dan de welvaart van hun land. Metalen, die niet naar de Hoogovens gaan, zoals koper, worden veelal reeds bij de oud-metaalbedrijven zelf gegoten. De Haarlemse firma's hebben geen eigen schepen in dienst. Fabrieken, die het schroot betrekken, bekostigen de vrachten, dilater van de te betalen prijs worden afgetrokken. Een goede organisatie staat borg voor de bloei van deze zo uiterst belangrijke han del. Bijna alle Haarlemse bedrijven zijn aangesloten bij de verschillende branche verenigingen. Voorts zijn de bedrijven lid van de Algemene Vereniging van Lompen en Metaalhandel en komen zij elke maan dag in de Amsterdamse Beurs bijeen om tegen de geldende noteringen te verkopen. Nadelig voor de bonafide handelaren is, dat het beroep vrjj is. Wel heeft de „vod denraper" in de dop, wil hij het bedrijf uit oefenen, een vergunning van de gemeente nodig en moet hjj zich laten inschrijven bij de Kamer van Koophandel. Een vestigings vergunning is echter geen vereiste. Naar men ons van de zijde van het ministerie van Economische Zaken meedeelde, wordt er van de zijde van de handelaren wel op aangedrongen een vestigingsregeling te gaan treffen. De Vereniging van Lompen en Metaal- handel streeft naar erkenning en houdt cursussen in warenkennis en andere vak ken, die bij de branche van pas komen. Verscheidene gemeenten, waaronder Haar lem, hebben reeds bepaald, dat slechts dan een vergunning kan worden verleend, als men lid is van deze vereniging. Toch zijn de grotere bedrijven, ondanks de veelheid van kleine opkopers, niet bang voor concurrentie. Immers als over enige tijd de crisis inzet, hebben zij nog voldoen de reserves achter de hand om het hoofd boven water te houden. De kleine opkopers zullen dan moeten verdwijnen. Soms vindt men de merkwaardigste voorwerpen tussen de hopen afval. Een van de handelaren vond op een goede dag een scherpgesteld projectiel van vijfhon derd kilo tussen de ingedeukte fluitketels, afgedankte potkachels en afgekeurde fa- brieksmachines. Onmiddellijk belde hij de mijnopruimingsdienst op, die het stukje „oud roest" in de duinen in een speciaal daarvoor gegraven gat, waar wel vijf hui zen in konden staan, tot ontploffing bracht. De ramp zou niet te overzien zijn geweest als het projectiel in de Hoogovens terecht was gekomen. De schepen met schroot worden bij de Hoogovens overigens ter dege niet alleen op kwaliteit en kwantiteit, maar ook op eventuele projectielen onderzocht. Ook zijn er bedrijven in Haarlem, die louter en alleen oude auto's opkopen. Door middel van inschrijvingen komen zij in het bezit van de voertuigen en ook kopen zij wel van particulieren, die hun „oude beestje" graag voor een zacht prijsje van de hand willen doen. De onderdelen, die nog bruikbaar zijn, worden gesloopt en aan garages verkocht. „Een oud merk auto is daarom zoveel waard", vertelde een opkoper, die even van te voren met een door de olie besmeurd gezicht onder een gedeukt karkas te voor schijn was gekropen, „omdat de onder delen hiervan op de fabrieken niet meer worden aangemaakt en dus nog kunnen worden gemonteerd op wagens van het zelfde merk, die nog in roulatie zjjn." De opkoper heeft verscheidene mensen in dienst, die er met vrachtwagens op uit trekken om de oude halfverroeste vehikels, die door middel van inschrijving waren gekocht, op te halen. Het komt herhaaldelijk voor, dat drie of vier wrakke auto's, die nauwelijks rijden kunnen, op sleeptouw worden genomen. De vrachtwagen wordt Vaak zo vol geladen dat de goederen er aan alle kanten uit puilen. De auto kan dan slechts op een haar na onder de viaducten door. „Af en toe krijgen wij wel eens een bekeuring, maar die wordt dan tot de bedrijfsonkosten gerekend." „Fa, je moet in dit vak wel eens wat riskeren," zei deze zegsman met een knipoogje. Zonder het werk, dat deze opkopers ver richten, zouden verscheidene takken van het bedrijfsleven onmogelijk kunnen func tioneren. Het is een merkwaardig feit te weten, dat een groot gedeelte van de voor werpen, die wij ons aanschaffen, gedeelte lijk uit afvalstoffen is vervaardigd. Stapels oud ijzer liggen her en der tussen wrakke auto's. Bedrijvig lopen arbeiders met beitel en hamer in de hand heen en weer en kijken met kenners blik of er nog bruikbare onderdelen van de auto's kunnen worden gesloopt. Op de achtergrond een oude stadsbus, die ook betere dagen heeft gekend. De groei van de KAB in Heemskerk gaat in een te langzaam tempo. Tot deze con clusie kwam de secretaris de heer B. Dijk man in zijn verslag over 1956 tijdens de donderdagavond in café „De Oranjeboom" gehouden jaarvergadering. Er is in verband met de uitbreidingen een grote taak voor de K.A.B.'ers wegge legd, betoogde de voorzitter, de heer J. Nijman, die de aanwezigen opwekte meer propaganda te maken. Het ledental be draagt nu 560. De penningmeester, de heer A. Martens, meldde een batig saldo van 67,74, waar door het bezit der afdeling is gestegen tot 174,74. De aftredende bestuursleden de heren W. Dijkman, R. Rozing, A. Martens en J. Nijman werden herkozen. In de kas controlecommissie namen zitting de heren G. Veldhuis en J. Butter. Tot besluit sprak de districtsbestuurder de heer J. G. de Lange een propagandis tisch woord, waarbij hij wees op het be lang van het lidmaatschap van de K.A.B. ADO zondag tegen ZAP ADO speelt zondagmiddag een uitwed strijd tegen ZAP. De Heemskerkers ver schijnen in de volgende opstelling: doel: Burger; achter: De Graaf en G. Beentjes; midden: A. Dam, J. Dam en v. d. Kolk; voor: Groot, N. van Tunen, T. Dam, G. van Tunen en De Wit. „Langs koele stranden" in Hervormd wijkhuis De onlangs in IJmuiden gehouden film avond door de commissie voor natuurbe scherming te Velsen,waar de heer J. P. Strij- bos, de bekende natuuronderzoeker, zulk een grote belangstelling ondervond, zal nu ook in Velsen-Noord worden gehouden. De heer Strijbos zal vrijdag 29 maart in het Hervormd wijkhuis aan de Dijckmans- straat de film „Langs koele stranden" ver tonen. WAREN HET DESTIJDS HOOFDZAKELIJK de opvarenden van de trawlervloot, die de gemeentelijke Visserijschool te IJmuiden bezochten, thans neemt dit aantal gestadig af. Het is geen geheim, aldus de directeur van de school in het jaarverslag over 1956, dat het schoolbezoek door de zeevarenden in de visserijsector, hoewel een niet te verwaarlozen factor zijnde, toch niet meer die overheersende positie inneemt, die het vroeger had. Al met al is gebleken, dat van de totale schoolbevolking het percentage zeevarenden van Handelsvaart en Zeesleepvaart gestadig toenam. Vele opvarenden van de trawlervloot vonden ook emplooi bij deze takken van het zee- vaartbedrijf. Vele nieuwe inwoners van het snel groeiende Velsen kregen aan de Visserijschool mogelijkheid tot studeren. Hoewel „sea-minded" bleek men meer gericht te zijn op koopvaardij dan op visserij. Naar de mening van de directeur der school is het begrijpelijk dat het aantal opvarenden der trawlervloot, dat de school bezoekt, afneemt. Men behoeft slechts te denken aan de sterk geslonken trawler vloot, waarvan het gezaghebbend perso neel al gediplomeerd is. Vooralsnog zal van een uitbreiding van deze vloot, zoals deze heden ten dage reilt en zeilt, wel niet veel komen. De concurrentiemogelijkheden van deze schepen ten opzichte van het andere type vissersvaartuig, zoals de kotter of de trawllogger, zullen hier niet vreemd aan zijn. Het beeld wordt compleet, als men nog rekening houdt met de arbeidsconflicten in 1956. De maandenlange staking had tot gevolg, dat de vlucht naar andere bedrijfs takken, zoals industrie, koopvaardij en zee sleepvaart hierdoor zeer werd gestimuleerd. Het motto om de vloot te ontvolken had niet alleen tot gevolg, dat het toch al precaire personeelsvraagstuk werd ver ergerd, maar ook het schoolbezoek van deze categorie leerlingen ongunstig werd beïnvloed. Groeiende belangstelling Het is verheugend, aldus de directeur, te constateren, dat bij werknemers in een andere tak van het visserijbedrijf - bij hen die in de vishallen werkzaam zijn - be langstelling groeiende is voor een goede vakopleiding. De oprichting van een spoed cursus in het fileren van vis, getuigt hier van. Een derde van buiten Tweeëndertig percent van de leerlingen der IJmuidense Visserijschool bleek niet in Velsen woonachtig te zijn. De zozeer ge wenste cantine, vooral voor deze leerlingen, kwam nog steeds niet tot stand. De plan nen hiervoor zijn echter in een ver ge vorderd stadium, zodat de hoop gewettigd is, dat in 1957 aan de bouw en inrichting hiervan zal worden begonnen. Een bezwaar, waar heel weinig aan te doen was, vormde de huisvesting van deze leerlingen. Van de 137 leerlingen uit andere gemeenten waren er velen, die uren reizen van de woon plaats verwijderd waren. In veel gevallen kon voor deze mensen voor onderdak wor den gezorgd in de nabijheid van de Visserij school. Het is gebleken, dat door verschillende instanties de wenselijkheid wordt ingezien om binnen afzienbare tijd een internaat Een elektrische reuzenkn'ijptang „bijt" enorme brokken metaal in stukken. Het ijzer wordt vervolgens gesorteerd en in grote dekschepen geladen, die hun vracht naar de Hoogovens zullen vervoeren. ADVERTENTIE EENVOUDIGE, HOUDBARE Santpoorterplein 1 Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4 „Weenink" versloeg „Kijk Uit" In de eerste ronde om het kampioen schap van Kennemerland speelde de Be- verwijkse schaakclub „Weenink" tegen „Kijk Uit" uit IJmuiden. Na een enerve rend verloop wisten de Beverwijkers een 5'/2-4V! overwinning te behalen. De gede tailleerde uitslagen waren: Duisenberg (W) -Blok (K) 1-0; v. Vuuren-Walda 0-1; Bak ker-Wijdogen 0-1; Stet-Visser 1-0; Slings- Kistemaker 1-0; Piët-De Haas 1-0; Muyen- Holscher remise; Boonstra-Reinhout re mise; Beekhoven-Doorenbal remise; v. 't Hoff-Aarts 0-1. de wens van de Commissie van toezicht op de Visserijschool om naast de avondcursus voor het voorlopig diploma als scheeps- werktuigkundige een eenjarige cursus aan deze school te verbinden. Men is ervan overtuigd, dat een dergelijke cursus aan de Visserijschool zeker op zijn plaats zou zijn en voldoende levensvatbaarheid zou bezitten. Instructievaartuig In het vorige jaarverslag, aldus de direc teur, is er op gewezen, dat een instructie vaartuig voor Visserijscholen in Nederland als aanvulling op de tweejarige dagcursus voor het bedrijf zeker van nut zou zijn. Het is gebleken, dat men in rederskringen de belangrijkheid van een dergelijk schip niet bagatelliseert. Er bestaan althans plan nen om een en ander te verwezenlijken. In verband met de verdere drooglegging van het IJselmeer worden thans pogingen gedaan om de hierdoor gedupeerde vissers als opvarenden op de trawlers te plaatsen. In verband met de bemanningsschaarste is voor jeugdige leerlingen aan de school te verbinden. Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben eveneens hier voor gepleit. Het is toen gebleken, dat de het te hopen, aldus het jaarverslag, dat minister van Onderwijs, Kunsten en We- i deze pogingen succes zullen hebben. Zeer tenschappen hier zeker niet afwijzend zeker zou een korte opleiding voor het dek tegenover staat. j personeel, waarbij een cursus in visbehan Conserveren In de afdeling visverwerking van de school kon het conserveren nog steeds niet worden toegepast. De hiervoor bestelde toestellen konden niet op tijd worden af geleverd. Men hoopt hiermee thans in 1957 te beginnen - de plannen voor een moderne rokerij moesten voorlopig worden uitgesteld deling zou moeten aansluiten, niet over bodig zijn voor deze mensen. De directeur stelt tenslotte vast, dat er nog vele wensen ten aanzien van het on derwijs aan deze school overblijven. Dat deze wensen niet uitsluitend moeten uit gaan naar verbetering van het .visserij- onderwijs is duidelijk, gezien de eigenaar dige positie, waarin de school is komen te verkeren. Hoewel de school hoofdzakelijk De aangekondigde avondcursus voor het de belangen van het visserijbedrijf zal moei diploma kapitein voor de binnenvaart ging ten dienen, zal men voor de eisen van dit jaar nog niet door. Inmiddels is deze op andere takken van zeevaart een open oog 4 januari 1957 begonnen. Het is nog steeds hebben. HET DUITSE TRAWLVISSERIJBEDRIJF opent op 1 april in Bremerhaven een school voor jonge vissers, waarin telkens zestig jongens kunnen worden opgenomen en er tegelijk hun tehuis vinden. Zij zullen in een cursus, die drie maanden duurt, theoretisch en praktisch worden voorbereid op het werk en leven aan boord van de trawlers. Met deze school treedt het Duitse visserijbedrijf in de voetsporen van de grote vaart. Het bedrijf stelde al lang een dergelijke vooropleiding als eis voor dat de jongen als leerjongen op de trawler ter visserij ging. Behalve degenen, die van de lagere school komen, kunnen ook jeugdige per sonen tot de leeftijd van achttien jaar voor toelating tot de school in aanmerking komen. Reeds gedurende de cursus staan de jongens in arbeidsverband met de rede rij, die hen geplaatst heeft. De rederij schiet hen de kosten voor, zowel voor de heenreis, de medische test, de visserij- boeken en de visserij-uitrusting, waartoe laarzen, oliegoed en andere zaken behoren, die nogal in de papieren lopen. Terwijl de aankomende visserman, die straks de verre wateren zal opzoeken, nog op de schoolbanken zit, betaalt de rederij hem een zakgeld van ongeveer f 20,per maand, zodat de jongeman zich in de vrije tijd ook nog eens een bezoek aan bioscoop of een theater kan veroorloven. Hij moet zich hiervoor echter verplichten, na be ëindiging van zijn opleiding op het droge, minstens een half jaar bij zijn rederij te blijven. Doet hij dat, dan neemt deze rederij de kosten iri zijn geheel voor haar rekening. Gezonde kerels Uiteraard is er een bepaalde reden voor, dat het Duitse trawlvisserijbedrijf zich zo veel zorgen maakt voor het jonge geslacht op de visserijvloot. Niet iedere jongeman is voor het beroep geschikt. Wie een loop baan ter Noordzee- of verre visserij wil inslaan, moet volkomen gezond zijn, vrij van lichamelijke afwijkingen en van aan leg tot chronische ziekten. Anders kan hij de inspanningen en de klimatologische in vloed van het werk op zee nauwelijks ver dragen, heeft het bedrijf aan de Duitse jeugd meegedeeld. Wie kleurenblind is, heeft ook geen geluk. De vissers moet het volledige kleuren- en gezichtsonderschei dingsvermogen bezitten. Wie zich dus voor het beroep interesseert moet zich door een dokter volledig laten keuren. De verdiensten voor de jongeman en de kansen op promotie zijn goed, aldus het Westduitse bedrijf via het voorlichtings bureau. Reeds als jongste aan boord van de trawler verdient hij over het gehele jaar genomen f 250,— per maand. Hier van is f 127,50 vaste gage, vrije kost en huisvesting aan boord, die door de be lasting worden gesteld op f 57,— en nog een volgens tarief vastgesteld aandeel uit de opbrengst van traan-, lever- en kuit- geld, wat gemiddeld f 65,50 per maand be draagt. De jongeman verdient dit tijdens zijn leertijd aan boord van de trawler. Reeds na een diensttijd van zes maanden kan hij bij bijzondere prestatie lichtmatroos wor den. En later blijft voor hem als uiteinde lijk doel de commandobrug. Om stuurman en kapitein te kunnen worden, moet hij dan nog een zeevaartschool bezoeken. Maar gedurende zijn vaartijd als matroos ver dient hij niet slecht, zodat hem voldoende overblijft, dat hij het studiegeld opzij kan leggen. Visser op de trawlervloot ter verre visserij is een beroep met toekomst, aldus de Duitse voorlichtingsdienst. De Duitse trawlervloot is nog in opbouw en heeft jaar op jaar jonge kerels nodig. ADVERTENTIE Ontvangen de nieuwste VOOR] AARSMODELLEN ALLEENVERKOOP VOOR VELSEN Dames- en Herenmodes - Confectie Maatkleermakers KENNEMERLAAN 36 - TEL. 4433 Onder voorzitterschap van de heer Q. de Ruiter heeft de Coöperatieve Land- en Tuinbouwbank te Heemskerk donderdag avond een goed bezochte jaarvergadering gehouden. Plannen zijn ontworpen voor de bouw van een nieuw kantoor, waarvoor een bedrag werd gereserveerd van 4000. De omzet van 1955, welke een record was, werd in 1956 met bijna 4'/s miljoen gulden overtroffen en bedroeg ruim 24 miljoen gulden. Het aantal leden is gestegen tot 453. In 1958 hoopt de bank haar zestigjarig bestaan te herdenken, waarbij dan drie leden niet minder dan een halve eeuw lid zullen zijn. Met betrekking tot de grondontginningen ten behoeve van de woningbouw deelde de heer De Ruyter mede dat ondanks de vele moeite die het I.L.V.T. zich getroost voor velen geen bevredigende regeling wordt gevonden. De aftredende bestuursleden de heren G. Koper, J. Baltus en Th. Groot werden her kozen. De heer G. A. van Egmond werd als lid van de Raad van toezicht herbenoemd. Voor de bijeenkomst van de bindings contactcommissie van wijk 3 van de Be scherming Bevolking te Velsen-Noord, die geruime tijd niet aan het voornemen om voor de leden een contactavond te houden tegemoet kon komen, bestond donderdag avond in het gemeentelijk ontspannings lokaal aan de Van Diepenstraat zeer grote belangstelling. De heer C. van Dijk, voor zitter was uiteraard verheugd over de gro te opkomst en meende, dat een gezellig samenzijn van de Noord-Velsense leden op zijn plaats was. Hij achtte het nodig, voor al om de bevolking nader met de BB te confronteren, om binnenkort een oefening te houden. Men is druk bezig met de voor bereidingen. De voorzitter herdacht met enkele woorden het vorige week wegens een ongeval overleden lid de heer Joh. van Dijk, waarna een minuut stilte in acht werd genomen. Aangezien het voorlopige bestuur in zijn geheel aftrad en bovendien een uitbreiding nodig werd geacht, werd op vlotte wijze een verkiezing gehouden. Hierin werden gekozen de dames mej. D. Hekman, mevr. R. v. RixelZonneveld, mevr. H. v. d. Lin denKomen en de heren C. van Dijk, C. Groot, Ten Brinke, B. Lute, F. Braken- hoff en A. Dubbis als adviseur. Na dit officieële gedeelte zette het grote gezelschap zich aan de kienwedstrijden, die een zeer geanimeerd en gezellig verloop hadden. Grondstof fenaanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is donderdagmorgen aangekomen het Zweedse m.s. „Robert Mayhofer", dat van de Zweedse haven Sandarne een lading van 400 ton cellulose aanvoerde. ADVERTENTIE <0 6 <3i 6 C ADVERTENTIE VAN HOGENDORPSTRAAT 25 - HAARLEM - TELEFOON 34682 GEDIPLOMEERD SCHOONHEIDSSPECIALISTE Schoonheidsbehandeling -Massage - Make-up - Epileren - Manicuren - enz. Eventueel aan huis te ontbieden. Gebruik van PAYOT-ARTIKELEN.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 17