moquette tapijt NEDERLAND Het kinder hoekje van Santpoort krijgt een „Dreef" en dr. De Groot wordt vernoemd Agenda voor Velsen Burgemeester van Bloemendaal over eventuele koop van „Elswout" In Driehuis komen meer historische schrijvers op de naambordjes 17 VELE NIEUWE STRAATNAMEN Belangrijke wedstrijden voor IJmond-handbal Kapitein van Italiaans schip vermist Grootste drijvende bok van West-Europa naar België Burgerlijke Stand van Beverwijk Burgerlijke stand van Heemskerk Neutrale waarnemers bij walvisexpedities Een kamer zonder één naad, zonder één spijker Drank Vechten 1 Vechten II Vechten III Het nieuwe raadsel a a d e e e n O O r r r r s t t Zangerige tewaterlating Kerkelijk Nieuws Grote doordraai van kool in Noordscharwoude VRIJDAG 22 MAART 1957 Wegens de al deels voltooide aanleg van het gedeelte van de randweg langs de zui delijke bebouwingsgrens van IJmuiden tussen de Velserduinweg en Orionweg, moet er aan dit weggedeelte, een naam worden gegeven; B. en W. stellen de raad voor hieraan de naam Heerenduinweg te verbinden. Aan het op deze weg uitkomende wegge deelte, gelegen in het verlengde van de Van Ostadestraat, kan eveneens de naam Van Ostadestraat worden gegeven. Aan de straten en straatgedeelten, gele gen in het uitbreidingsplan „Driehuis" moeten ook namen worden gegeven en het college stelt voor aan deze straten, behou dens een tweetal plaatselijke benamingen, de namen te verbinden van Nederlandse schrijvers en letterkundigen, zoals dat in die buurt al gewoonte is geworden. De namen zijn: Aagtevonklaan (de aan deze laan gelegen landerijen stonden voor heen bekend als de Aagtevonk); Middeloo- laan (de naam Middeloo was verbonden aan nabij Driehuis gelegen gronden); Ja cob Catslaan (verlenging bestaande laan); Schaepmanlaan (verlenging); Nicolaas Beetslaan; Tesselschadeplantsoen; Wolff en Dekenlaan; Roemer Visscherlaan; Da Costalaan (verlenging); P. C. Hooftlaan (verlenging); Van Lenneplaan (verlenging); Lodewijk van Deyssellaan; Albert Verwey- laan; Bilderdijklaan (verlenging); Hiëro- nymus van Alphenlaan; Van Maerlantlaan; Bosboom-Toussaintlaan en Busken Huet- laan. Bij het viaduct De naam Van den Vondellaan kan wor den gegeven aan de in noordelijke en in zuidelijke richting verlengde gedeelten van deze laan, gerekend tot en met het wegge deelte onder het nieuwe viaduct, met in begrip van de aan de westzijde van deze verlenging gelegen parallelweg. Voorts moet er een naam worden gege ven aan het weggedeelte tussen het viaduct en de Hagelingerweg. B. en W. achten het gewenst, dat dit stuk eveneens de naam Hagelingerweg krijgt. De naam Hagelin gerweg voor het gedeelte van deze weg tussen de Biezenweg en de laan geprojec teerd ten zuiden van het bij het missiehuis behorende terrein kan voorlopig gehand haafd blijven. B. en W. vinden het inmiddels wel be ter, dat de noordelijke uitloper van de Ha gelingerweg een andere naam krijgt en stellen hiervoor „Driehuizerkerkweg" voor. Waarbij dan uiteraard de naam „Hagelin gerweg" voor dit stuk zal moeten worden ingetrokken. Nieuwe namen in Santpoort Aan reeds bestaande, maar nog niet be noemde straten en wegen en aan te leg gen straten In Santpoort moeten verder ook namen worden gegeven en daar is onder meer een oude wens, die indertijd al uit Santpoort naar het raadhuis door- ADVERTENTIE PERFECTE PLASTIC HULPSTUKKEN De handbalvereniging „IJmond", die vo rige week alle seniorenwedstrijden wegens het slechte weer zag afgelast, krijgt voor zondag enige belangrijke wedstrijden te spelen. Hoewel niet meer van belang voor het kampioenschap zullen de dames van IJmond I, die de eretitel inmiddels behaal den, er toch een eer in stellen de competitie te eindigen met de volle winst uit de wed strijd tegen Concordia 2 te Haarlem. Met deze laatste IJmondwedstrijd in afwachting van de komende promotiewedstrijden, moet het voor de IJmond-dames mogelijk zijn ook nu het ongeslagen record te hand haven. De IJmond I-heren krijgen bezoek van het Amsterdamse Niloc 2. IJmond I, dat nu uit negen wedstrijden twaalf punten heeft na Lijnden, met evenveel punten, maar een wedstrijd minder gespeeld, heeft nog kansen op het kampioen schap. Niloc 2 is een verrassende ploeg, die negen punten heeft uit acht ontmoetingen. Voor IJmond 3-heren, die op eigen veld Concordia 2 ontmoeten, ligt de zaak min der gemakkelijk. Misschien heeft IJmond 3 een verrassing in petto en kan tenminste één punt op Watervliet worden gehouden. Voor de meisjesaspiranten zijn vastge steld: IJmond A—De Blinkert D en IJ mond B—Zandvoortmeeuwen B. De opstellingen zijn: Dames IJmond I: M. de Vries; T. Groot en B. Dekker; H. Venus, D. Marckelbach en R. v. Buuren; H. Zwart, T. Schuit, J. Kruk, G. Slotman en G. Roos. Heren IJmond I: J- Böhm; J. v. Buuren en W. Reymer; IC Schik, H. Boom en A. Blok; G. Unger, J. Wolters, G. Kramer, E. Sauer en K. Klesser. ARRECIFE DE LANZAROTE (Canarische Eilanden) (UP) Van het Italiaanse schip „Emma" (vermoedelijk 10.394 ton, thuis haven Genua), is een radiobericht ontvan gen, volgens hetwelk de kapitein van het schip spoorloos verdwenen is, terwijl het schip op 350 mijl ten noorden van het eiland Lanzarote voer. drong, in vervulling gegaan: de bekende dorpsdokter De Groot zal worden geëerd in een laan. Het tot nu toe doodlopende straatgedeel te benoorden de Voorplaats, dat nu nog Kerkweg heet, gaat een doorlopende ver binding vormen en het dagelijks bestuur der gemeente vindt het beter die naam in te trekken en er een nieuwe naam aan te geven: Ranonkelstraat. Verder komen de volgende nieuwe na men op het lijstje van B. en W. voor: Santpoortse Dreef, Dreefplantsoen en Dok ter de Grootlaan, J. T. Cremerlaan (ver lenging) en Kruidbergerweg (verlenging). Deze laatste naam kan voor het stuk van deze weg tussen de Biallosterskilaan en de Duin en Kruidbergerweg aangehouden worden de verlenging van de Biallos terskilaan kan deze naam dragen en ook het verleende van de Patriciuslaan houdt deze naam. Naar het in de oorlog afgebro ken landgoed komt er een Roos en Beek laan en de oude Spanjaardsberg, die he laas moest wijken voor de uitbreidingen en de wegenaanleg, eveneens voortleven in een straatnaam. Eer aan verzetsstrijder De nagedachtenis van Johannes Pieter Coté, die in 1907 te Deurne werd geboren en in Limmen werd gefusilleerd op 6 april 1945, zal worden bewaard in de „Cotélaan" en verder is voorgesteld de oude hoeve „Westerhoeve" te vernoemen in een „Wes- terhoevelaan" en de boerderij „Hageveld", die in de oorlog sneefde, eveneens aan een laan te verbinden. Het Huis te Wissen, een oude ridderhofstede bij de Biezenweg, zal voort blijven bestaan in de Huis te Wissenlaan en de Nickeriestraat zal de laatste straat in de Westindische buurt zijn, die in dit kader een naam krijgt naar de bekende Surinaamse Nickerierivier. De verlenging van de Corantijnstraat houdt diezelfde naam, evenals de Stuyve- santstraat, het stukje Kerkweg, dat al eer der werd genoemd zal Ranonkelstraat gaan heten en verder komen er bij (in de bloe- menbuurt), de Fresiastraat, Crocussen- straat en een verlenging van de Narcissen- straat, terwijl de noordelijke verlenging van de Van Dalenlaan die naam houdt. (Van onze medewerkster in Brussel) De grootste drijvende bok van West- Europa (vierduizend ton) wordt over en kele dagen uit Brest te Zeebrugge ver wacht. Het is veertig meter lang en veer tig meter breed. Het zal worden gebruikt voor het opruimen van scheepswrakken, die sedert het begin van de tweede wereld oorlog de scheepvaart aan de Vlaamse kust belemmeren. Het wrak van het Amerikaanse Liberty- schip „Empire Blessing", dat ter hoogte van Knokke ligt, en waarvan de masten, bij laag water, boven de zeespiegel uit steken, is het gevaarlijkste van de vijf wrakken. Het is gelaten met bommen en ontplofbare stoffen. Het werd in de eerste dagen van de tweede wereldoorlog door een Duitse torpedoboot tot zinken ge bracht. Vakmensen zeggen, dat als de la ding van „het bommenschip" tot ontplof fing komt, een grootg edeelte van Knokke en misschien ook van het aangrenzende Cadzand vernield zal worden. De lichting is toevertrouwd aan een Antwerpse ber gingsmaatschappij. GEBOREN: Hermamus P. R. M., z. v. J. Burger en E. J. C. Schram; JohaiMTes A., z. v. M. P. Koedijk en A. M. Kehl; Theodorus J„ z. v. M. P. Koedijk en A. M. Kehl; Wil- heknina, d. v. J. Bijl en W. Hagedioorm; Maria T., d. v. G. van, Egmond en M. Castri- eum; An/tonius A. E., z. v. G. van Hooff en A. G. Commandeur; Morjo M. P., d. v. A. van Sloten en P. J. H. Salverda; Nicolaas C. J., z. v. F. Snel en M. M. Molenaar; Jo hannes B„ z. v. B. J. Min en C. A. T. Belt; Philippus P. M., z. v. A. P. van Noort en J. M. Wester; Linze W., z. v. M. Veenstra en G. Landmeter; Anna F., d. v. H. J. Samshuij- zer» en E. H. C. Nies; Nicolaas J., z. v. J. Jacobs en E. G. van den Broek; Alex C., z. v. A. C. van Luijn en T. Rasch; Maria, d. v. C. Hoeks en M. Brouwer; Nijs, z. v. N. Ver sluis en E. Posthumes; Marijke A., d. v. P. W. A. M. Derks en A. Baas; Astrid M., d. v. J. Aardenburg en W. Smit; Christina Y. G. M., d. v. J. C. Duits A. A. M. Badtas; Dirk C., z. v. P. J. Schot en G. Tarnmioga; Nicolaas, z. v. N. Jurriens en W. Hoogland. ONDERTROUWD: T. J. van der Scheer en J. Kriek; P. Siebers en J. W. E. Veen; H. H. Martens en J. Castricum. OVERLEDEN: P. Bothof, weduwe van P. Zoorraermeijer, oud 78 jaar; H. J. Fiege, weduwnaar van J. Stevens, oud 84 jaar; J. H. Lanigendijik, gehuwd met G. Groen, oud 72 jaar; P. Hourik, oud 64 jaar. GEBOREN: Cornells, z. v. C. van Vliet en G. C. van der Mey te Beverwijk; Jacobus L., z. v. A. Neeft en A. J. Hijnen; Simon, N. J., z. v. S. Stengs en C. Fatels; Petronella D. M., d, v. B. W. Tromp en P. J. Rumping te Beverwijk. ONDERTROUWD: P. C. Castricum en A. M. de Wit. GEHUWD: P. Th. A. de Wildt en H. Zon neveld. OVERLEDEN: J. G. Heideman, 45 jaar; J. F. J. Tuyn, 79 jaar. De conferentie van deskundigen voor de walvisvaart uit Engeland, Nederland, Ja pan en Noorwegen is vandaag geëindigd, nadat de afgevaardigden tot overeenstem ming waren gekomen over een ontwerp overeenkomst betreffende het plaatsen van neutrale waarnemers aan boord van de expedities in het Zuidpool-gebied. In een communiqué van het Noorse ministerie van Buitenlandse Zaken, wordt medege deeld, dat de ontwerpovereenkomst aan de verschillende regeringen zal worden toe gezonden voor het nemen van een uitein delijke beslissing. De Sovjet-Unie had geen gehoor gegeven aan de uitnodiging tot deelneming aan de conferentie. ADVERTENTIE Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, 2!) uur, filmavond in Cultureel Gebouw. Boekhandel „De Jong", litteraire avond met medewerking van Enny MolsDe Leeuwe in „De Jeugd vliegt uit" en de auteur Jan de Vries, 20 uur, Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandtlaan IJmuiden (Oost). Openbare Leeszaal en Bibliotheek, geopend van 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 u. Thalia, 20 uur: „Morgen zal ik huilen". Kex, geen opgave. Felison, 1921 uur, zaal Heidestraat, ex positie schilderwerken. VARA Velsen-Noord, 20 uur, zaal Van Diepenstraat, ledenvergadering. ZATERDAG 23 MAART Hooger Geest Ghesellen, 20 uur, toneel voorstelling in Hervormd Jeugdgebouw IJmuiden (O.) met „Mijn hart is niet hier". Kinderoperettevereniging „V.I.D.E.S.", 20 uur, Patronaatsgebouw kinderoperette „Victor en de Gouden Bloem". Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur. Pieter Vermeulenmuseum, geopend van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur. Cultureel Gebouw, IJmuiden. Thalia., 19 en 21.15 uur: „Morgen zal ik huilen". Rex, geen opgave. Raadhuis, 1011 uur, spreekuur wethou der van financiën. Felison, als vrijdag, open van 1417 uur. Matthaus Passion. Het Amsterdams Oratoriumkoor zal zaterdagavond 30 maart in het Concertgebouw in Amsterdam on der leiding van Piet van Egmond een uit voering geven van de Matthaus Passion. Dit ideale nieuws en nog veel meer demonstreren wij op onze voorjaarsexpositie t/m zaterdagavond in Flora t/o het Patronaatsgebouw COMPLETE WONINGINRICHTING Marktplein 29 - Telefoon 7541 Morgen zal ik huilen (Thalia, vrijdag, za terdag, zondag en maandag), Verslaafdheid aan de drank is meer dan eens het onder werp geweest van een Amerikaanse film. Billy Wilder werkte het thema verrassend sterk uit in „Lost week-end". Een gezapige variant leverde de verfilming van „Het meisje van buiten" op Thans is het de Hol- lywoodse filmmaker Daniel Mann, die met een nieuwe uitwerking komt in „Morgen zal ik huilen". De titel belooft niet veel goeds, de tranen immers dreigen rijkelijk te vloeien. Ze doen dat inderdaad. We zitten van meet af aan in de narigheid. Twee fac toren dragen er toe bij, dat die narigheid ons niet altijd zo naar het wezen wordt ge toond en ontroert als men voor een perfecte weergave had mogen veronderstelleen. Op de eerste plaats krijgt men een te vluch tige en oppervlakkige indruk van de hoofd persoon - een aan de drank geraakte film ster ditmaal - en op de tweede plaats is er te weinig tegenwicht voor al haar ellende in de vorm van situaties, waarin een bevrij dende lach zorgt voor de nodige ontspan ning. Zo geconcentreerd op het innerlijk als „Lost week-end" is „Morgen zal ik huilen" bij lange na niet, noch zo gaaf naar even wicht van constructie. Terwijl in „Lost week-end" de gebeurtenissen zich ontwik kelen in een strakke lijn naar de tragische climax, worden zij in „Morgen zal ik hui len" verbrokkeld tot verschillende episo den, waarin telkens de draad opnieuw wordt opgenomen. Pas tegen 't einde na de wanhoopsscène tussen moeder en dochter krijgt de film allure en bekommert ze zich meer om de mens dan om de franje. Die franje wordt wel erg benadrukt in deze film. Ik bedoel ermee de omgeving, luchtig en verveeld, waarin de hoofdpersoon ver keert. Ze danst en zingt en verwerft zich daarmee naam. Te uitvoerig doet men ons dat uit de doeken. Ze wordt door haar moe der voortdurend geleid en beschermd. Wel heel abrupt maakt ze zich daarvan los na de dood van de man, die ze liefheeft - een verscheiden, waarvan ons de ingrijpende betekenis niet duidelijk wordt gemaakt. Ze probeert verder te leven en leert de stimu lans van de alcohol kennen. Maar al spoe dig kan ze er niet meer buiten en voert haar behoefte op. Ze is zelden meer nuch ter, wordt een stiekeme drinkster, trouwt een dronkaard, die zich ontpopt als een sadist en wil ten slotte de hand aan zichzelf slaan. Het instituut der Anonieme Alcoho listen brengt haar redding. Daar leert ze de drank afzweren en weer meester te worden over zichzelf. Daar ook vindt ze een levenspartner, aan wiens zijde haar toekomst veilig is. Zondagmiddag draait in „T h a 1 i a" „De weg naar het westen" en dinsdag en woensdag kan men in dezelfde bioscoop „Viva Villa" bekijken waarin men op de hoogte gesteld wordt van de strijd tussen boeren en de grootgrondbezitters in Mexico. Een groot leger opstandelingen onder leiding van de zeer moedige Pancho Villa ontketent een revolutie die tot gevolg heeft dat Pancho zelf vermoord wordt maar dat de arme landlieden hun grond terugkrijgen. „Indiancnvechter" (Kennemer Thea ter vrijdag tot en met zondag). Onder de vele films uit Hollywood, die de strijd tus sen blanken en Indianen in beeld brengen, lang niet de minste. Er wordt niet zomaar raak gemoord en waar dat wel het geval is staat onmiddellijk de wrekende gerech tigheid gereed om voor de Vergelding te zorgen. Natuurlijk wordt er een beroep gedaan op het romantisch levensgevoel. De attenties die Kirk Douglas aan de doch ter van het Indianen-opperhoofd „Grote Wolk" betoont, blijven niet onbeantwoord. Maar Kirk houdt er een plezierige erecode op na en besteedt evenveel aandacht aan de liefde als aan het recht. De belegering der Indianen van een fort, bezet met maar weinig mannen, vormt het hoogtepunt van de film, in wier verwerkelijking van de Amerikaanse historie men wel wil ge loven. „De verlaten Wigwam" (W.B.-T heater vrijdag en zaterdag) Reeds talloze ma len is de strijd tussen de kolonisten in Amerika en de Indianen op het witte doek verschenen, waarbij men dan veelal ge tuige was van het gebeuren dat de rode broeders hun jachtvelden moesten ontrui men. „De verlaten Wigwam" vormt hierop geen uitzondering, al is het thema in deze film v/el van de nodige variaties voorzien. De verbitterde strijd die ergens in deze films altijd moet ontbranden, wordt hier slechts gevoerd door een tweetal fanatieke Indianen (onder-opperhoofden van de stam der Cheyennes) en een blank land meter van gelijke leeftijd. De rode krijgers moeten ook nu het onderspit delven. Er wordt aan beide zijden voldoende held haftigheid getoond, gepaard gaande met veel gegaloppeer, stille spanningsvolle mo menten en met luid gegil begeleidde scher mutselingen. De landmeter en de char mante dochter van een oud wijs opper hoofd zorgen tenslotte voor een „happy ending". Afgezien echter van dit gebruike lijke recept benadrukt deze film op vaak aangrijpende wijze de triestheid van het zwerverslot der Indianen, die in vroegere tijden voor de onstuitbare uitbreiding der blankenmaatschappij moesten wijken, het zij met geweld verdreven of „in vrede" wegtrekkend. Het doek laat bovendien verscheidene zeer fraaie natuuropnamen van deze in rustige tinten gekleurde cine- mascopefilm, zeer goed tot hun recht ko men. In het W.B.-Theater is voorts de be kende film „Sissi, de jonge keizerin" ge prolongeerd. (Morgen zal de lezer van deze rubriek nog een tweetal filmrecensies aantreffen). BESTE KINDEREN, Het mooie weer houdt aan. Het mag dan wel niet meer „om te puffen" zijn, maar vooi de tijd van het jaar vind ik het maar heerlijk, temeer omdat de vogels zich zo helemaal in het voorjaar wanen en 's morgens vroeg al hun keeltjes schor zingen om er de hele dag niet meer mee op te houden. En de kastanjes botten, de narcissen bloeien en zoals jullie hebt gelezen valt het bloemencorso in de bollenstreek dit jaar bijzonder vroeg. In de donderdag gehouden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal heeft burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller naar aanleiding van een vraag van de heer Daams over hetgeen gezegd is in de vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland, inzake het kopen van het landgoed „Elswout" te Overveen, mee gedeeld, dat hij een onderhoud heeft aan gevraagd aan de Commissaris der Ko ningin in de provincie. Het doel is hem uiteen te zetten op welke wijze de gemeen te de landgoederen beheert. De heer Daams (V.V.D.) zeide ge schrokken te zijn van hetgeen hij gelezen heeft over het gesprokene in de vergade ring der Provinciale Staten. Daaruit zou blijken, dat de gemeente niet in staat zou zijn het natuurschoon in stand te houden. Spreker meende dat er reden was tegen de opmerkingen te protesteren. De gemeen te geeft immers veel geld uit ten bate van behoud van natuurschoon. In dit seizoen is het heerlijk toeven in Velserbeek of de andere parken, die we hier gelukkig buiten de steenmassa's rijk zijn. Je moet er beslist eens een middag heen gaan, en eens opletten op het wonder van de nieuwe lente. Niet alleen in de bloesem en de bladerknoppen, die overal verschijnen, maar ook in het nieuwe leven, dat in de dieren gevaren schijnt te zijn en dat ze verschrikkelijk bedrijvig maakt. Heb je bijvoorbeeld al eens gezien, hoe de zwanen hun gerechtigheid afperken en er beslist geen buurvrouw of buurman op dulden? Dan is het vaak ruzie geblazen - „geblazen" ja in de meeste letterlijke zin. Want de nestelende zwanen gedogen geen vreemde zwanen in hun bijt en ze verzetten zich met snavel en vleugel tegen zulke gasten, die opzettelijk of kwasi-per-ongeluk in het vaarwatertje van de zwanen rond dobberen. Velserbeek wordt straks weer het domein van de kinderen - niet alleen in de pias vijver, die al een paar keer overvol is geweest met zomerse kinderen en hun zon nende moeders (langs het kantje dan), maar ook in de kinderboerderij, waarvan de opening niet lang meer op zich zal laten wachten. Er komen een paar nieuwe dieren bij, zodat ik je een bezoek ten volle kan aanraden. Maar houd dan je handen thuis. Ik bedoel: kwel de beesten niet onnodig en laat het bij aaien of aanhalen. Er zijn van die luidruchtige gasten in de kinderboer derij, die schreeuwend achter een big aan draven of net zolang achter de konijnen aanjagen, tot zij er zelf doodmoe en het konijntje er helemaal verschrikt van is. Soms vind ik, dat de bewakers in die boerderij wel eens wat al te lankmoedig zijn tegenover de kinderen, die zich tegen over de dieren niet gedragen, zoals het hoort. En - verder denkend over de genietin gen, die een nieuwe zomer ons zal brengen - kom ik in gedachten op het strand te recht. Gelukkig hebben honderden meisjes en jongens hun zwemdiploma gehaald in het Velserbad, zodat ze wel enigszins los vertrouwd zijn in het water, maar niet temin blijft voorzichtigheid toch nog altijd geboden. Hetgeen jullie wel weten, maar niet altijd opvolgen. Jammer, dat het „eerste strandje" zo verschrikkelijk vervuilt door het toenemen de vuil uit het kanaal, want daar was het een echt paradijsje voor de pukken, die het op den duur ergens anders zullen moeten zoeken, want ik geloof, dat dat strandje niet langer voor badertjes open zal blijven. Zo, dat was een heleboel in één keer. Al lemaal goede raadgevingen in de nieuwe lente. Geniet er maar volop van, probeer alvast een beetje bruin te worden, maar kijk uit - overal - vooral op straat. Want wat ik nog zeggen wou: met de schoon maakwoede van moeder worden jullie wel eens een eindje uit wandelen gestuurd en dan zie ik wel een enkele keer, dat de straat gebruikt wordt voor spelletjes, die op z'n zachtst gezegd levensgevaarlijk zijn. Ik wéét het: er is weinig speelruimte in deze stad, maar laat je dat niet verleiden tot onvoorzichtigheid. Want ik hou jullie graag wat bij elkaar, net als moeder! Van links naar rechts en van boven naar beneden moet met de gegeven letters het zelfde komen te staan. En wel: 1. een meisjesnaam; 2. rivier in Duitsland; 3. ander woord voor kier; 4. ander woord voor dok ter. ^OOOOOCOOOOC)000(XXXXXX)OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXXX>D< 3 Een Engelsman, een Fransman en een j Amerikaan zaten samen in de trein. De Engelsman zei: „In Engeland is deze j week toch zo'n groot schip de haven binnengelopen, dat de machinist met een Fordje door de machinekamer reed om kolen in de machine te doen" „O, dat is nog niets bij ons vergele- ken", vertelde daarop de Fransman. „Daar vliegt de kapitein met een vlieg- machine over het dek, om zijn bevelen te geven". „Maar dan moet je bij ons komen", l zei de Amerikaan. „Daar duikt de kok met een duikboot in de pan met aard- jjj appelen, om te zien of die wel gaar zijn!" Het strand - een zomers paradijs voor jullie, maar ook een bron van gevaren. Zou je nog niet zwemles nemen, als je die kunst niet meester bent Bij het te water laten van een schip in Japan wordt vóór het van stapel lopen een kooi met zangvogels aan de voorste ven bevestigd. Zodra het schip het water raakt trekt iemand door middel van een touw een schuif van de kooi open; het vrolijke gefladder en gejubel van de be vrijde vogels geldt als een gunstig teken voor de toekomst van het schip. Nu eens wat anders dan onze eeuwige champagne fles, vinden jullie niet? De oplossing van het raadsel van ver leden week is. vaderland: (hevel, pan, le der, krent, kerel, malen, lat, konijn, kader). Leerkrachten voor vormingswerk aan de Huishoudschool B. en W. stellen de raad voor te benoe men aan de mevr. dr. J. van den Bergh van Eysinga-Eliasschool te IJmuiden (cursus Zonnebloem/Klimop) voor het tijd vak september 1956 t.e.m. juni 1957: 1. dr. J. P. Jacobszoon en mevr. J. Krom. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Huizen (N.H.) (toez.) (vac. C. Dop J. H. Cirkel te Woudenberg. Aangenomen naar Saaxum (Gr.) W. Straatsma, vicaris te Utrecht. Bedankt voor Leiden (vac. N. Kleer maker) L. Kievit te Woerden. Geref. Kerken Beroepen te Nieuw-Beets (Fr.) Th. W. A. Rijper, kand. te Amersfoort. Dr. Peereboom Voller merkte op, dat „Elswout" niet aan de gemeente is overgegaan. Mejuffrouw mr. Ribbius Pele- tier heeft meegedeeld, dat Gedeputeerde Staten aan de Stichting De Kennemerdui- nen een tip zouden kunnen geven over de eventuele aankoop van „Elswout", maar dat was een jaar geleden ook mogelijk. Wat in de vergadering der Staten gezegd is geeft alleen de mening van het lid mr. W. Westerman weer. Deze heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt zijn eigen in zichten en gevoelens mee te delen. Het is jammer, dat Gedeputeerde Staten er niet op zijn ingegaan. Binnenkort verwacht spreker een onderhoud te hebben met de Commissaris der Koningin en dan kan hij de mening van Bloemendaal over de wijze van beheer van landgoederen weergeven. De voorzitter deed mededelingen over de excursie, die de leden van de ge meenteraad op Donderdag 4 april in de gemeente zullen maken. In de morgenuren zullen in Vogelenzang en Aerdenhout vele punten bezocht worden. In Vogelenzang zal onder meer aandacht worden besteed aan de Bekslaan en de openbare school en in Aerdenhout aan het tracé van de weg die ir. De Ranitz zich heeft voorge steld, aan de bouw van woningen en aan het plan Bovenweg en omgeving. Na de lunch wordt een bezoek gebracht aan Bloe- men da al-Noord en aan het pompstation; in dit station zijn verbeteringen aange bracht. De punten van de agenda werden in een vlot tempo afgewerkt. Aan de heer E. J. Joosse werd eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de Hartenlustschool we gens zijn benoeming tot hoofd in Haarlem. Gekozen werden tot leden van de open baar onderwijsraad de dames J. C. H. Fre- derikse-Dyserinck, M. A. Bloemendaal en de heren ir. J. W. Ie Nobel, C. Kruger, D. Duinker en A. Abbas en de vergadering benoemde de heer J. G. van Uden tot amb tenaar van de burgerlijke stand. Besloten werd tot verkoop van een strookje grond aan de Leidsevaart aan de heer C. Keur en tot ruiling van grond aan de Van Haemstedelaan met de heer F. J. A. de Jongh. Goedgekeurd werden de voor stellen tot voorbereiding van een partiëel uitbreidingsplan in onderdelen van gron den bij de Van Haemstedelaan en de Zij weg en de voorbereiding van het partiëel uitbreidingsplan voor de terreinen te Aer denhout, begrensd door Vondellaan, Ju liana van Stolberglaan, Bellamylaan en Borgerweg. Verder stelde de vergadering een nieuwe legesverordening vast en verleende zij garantie voor rente en aflossing van hypo theken voor bouwkaswoningen. Winkelsluiting Op voorstel van de heer Daams besloot de raad ontheffing van de middagsluiting van winkels te verlenen in de week vóór Pasen en vóór Pinksteren. De voorzitter van de Noordermarktbond te Noordscharwoude, de heer P. Duyvis, heeft medegedeeld, dat de export van kool bijna geheel is weggevallen, met'als ge volg een grote doordraai. Met deze voort gang, en niets wijst op verbetering op korte termijn, zal het voor vele tuinders moeilijk, zo niet onmogelijk zijn om het bedrijf weer op gang te brengen voor het komende seizoen. De voorzitter meende dan ook, dat steun, in de vorm van een toeslag op het produkt, onontbeerlijk zal zijn. De veilingomzet in februari j.l. be droeg f 305.283,78 tegen f 958.045,70 in februari 1956.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 19