Wat is het bijzondere van deze LONG RUN Filter King Size „Zonder voorbehoud en naar waarheid" r Voornaamste bezwaren tegen de Euromarkt in Nederland Linnaeushof belooft dit jaar aantrekkelijk te worden ^"Hoe is het ontstaan Hoge buitentarieven en sociale lasten protectionisme en privileges Zweedse ambassadeur opent op 5 april de bloementuin Olifanten houden oppasser voor de gek ZATERDAG 23 MAART 1957 Van dag tot dag j Burgemeester van Groenlo in conflict met de raad Brand op het s.s. „Breda" Europese verdragen zijn nog niet afgerond Spruit - Modeconfectie Dat het een King Size is? Die zijn er meer. Dat het een King Size filter is Ook die zijn er meer. Het bijzondere is dit't Is een filter sigaret en toch een échte sigaret. Ja, een échte sigaret. Want het Long Run acetaat filter houdt wel alles tegen dat aan de mildheid afbreuk zou kunnen doen, maar laat het rijke aroma van de Amerikaanse tabakken volledig door. U proeft dat u rookt Belasting-vermindering Op de CPraatstoel IN DE CONTRAMINE Het wekt enige verwondering dat men zich in Nederlandse medische kringen nog steeds niet duidelijk heeft uitgesproken over de mogelijkheden van het eertijds sterk omstreden Salk Vaccin tegen kinder verlamming, al heeft minister Suurhoff in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer vorige week in ze'hr voorzichtige termen gezinspeeld op een onderzoek naar de mogelijkheid van massale vaccinatie in het najaar. Het is namelijk bekend, dat de ervaring met en de resultaten van de mas sale inentingen in andere landen na aan vankelijke teleurstellingen in de Verenigde Staten van dien aard zijn, dat niet meer kan worden getwijfeld aan de heilzame werking van dit immuniseringsmiddel. Het is de gedegen en zeer te prijzen Neder landse voorzichtigheid geweest, die de overheid heeft weerhouden op een vroeg tijdstip tot massale inenting over te gaan, doch de tijd van „de kat uit de boom kij ken" moet nu wel verstreken zijn, aange zien men nu uit de statistieken kan af lezen welke successen men minimaal en maximaal van deze inenting kan verwach ten. Het zou zeer zeker aanbeveling ver dienen wanneer eerstdaags een duidelijk standpunt werd kenbaar gemaakt, vooral ook omdat naast de massale inentingsmo gelijkheid die voor het komende „polio seizoen" van dit jaar reeds weer vanwege de enorme organisatorische moeilijkheden nagenoeg is uitgesloten velen particulier van het Salk Vaccin gebruik zouden willen maken, indien men een duidelijk en geveri fieerd beeld zou kunnen krijgen van de resultaten en de gevaren. De epidemieën van vorige jaren hebben in Nederland vele slachtoffers gemaakt. Met angst zien vele ouders het komende warme seizoen tegemoet, waarbij zij aan de in Nederland te verwachten opeen hopingen van vakantiegangers denken. Het is een onzekere toestand, waarin men ten aanzien van deze zomerziekte telkenj are komt te verkeren. Buitenlandse reizen kunnen leiden naar centra van deze ge vreesde ziekte, vakantie-oorden voor kin deren kunnen haarden van besmetting blij ken. In het buitenland en met name in Scandinavië, Engeland en Amerika (15 mil joen inentingen!) heeft men aan deze on zekerheid een einde gemaakt en is men tot inenting op grote schaal overgegaan. Het door de producerende landen uitgevoerde vaccin wordt met zulke grote hoeveelheden door de „inentende" landen gebruikt, dat het moeilijk te krijgen is. Naar verluidt zijn er in Nederland reeds plannen in de semi-particuliere sector, om groepsgewijze het Salk Vaccin toe te die nen, bijvoorbeeld bij grote bedrijven. Zo lang echter de officiële instanties niet een duidelijke positieve dan wel negatieve be slissing nemen, blijft ook dat voor de be trokkenen een onzekere en onbehagelijke zaak. De Nederlandse volksgezondheid is ten nauwste met deze aangelegenheid betrok ken en wie het afschuwelijke kinderleed kent, dat jaarlijks door de kinderverlam ming wordt aangericht, zal zeker van oor deel zijn dat ten aanzien van polio met de grootste zorg en de grootste spoed moet worden beslist, of ook hier „voorkomen is beter dan genezen" gelden kan. De burgemeester van Groenlo, jhr. mr. E. M. van Nispen tot Pannerden, is in een ernstig conflict gewikkeld met de raad van zijn gemeente. De raad heeft in een spoedeisende vergadering zijn voorzitter ter verantwoording geroepen op grond van diens weigering uitvoering te geven aan een raadsbesluit van 31 december, dat be oogde uitbreiding mogelijk te maken van een textielfabriek. Vele raadsleden gaven in vaak zeer scherpe bewoordingen uiting aan hun verontwaardiging. Zij legden er de nadruk op, dat de raad het hoofd van de gemeente is en dat een burgemeester slechts de raadsbesluiten dient uit te voe ren of in beroep moet gaan bij de Kroon. De burgemeester heeft getracht de raads leden er van te overtuigen, dat het raads besluit in strijd was met het uitbreidings plan en dus ook met de wet, zodat hij het dus niet mocht uitvoeren. Na een besloten zitting sprak de raad de verwachting uit dat B. en W. de bouwaan- vraag van de textielfabriek nog eens in behandeling zullen nemen. Maandag komt de raad opnieuw bijeen om het resultaat te vernemen. De K.N.S.M. heeft vrijdag van de gezag voerder van het 11.000 ton metende s.s. „Breda" bericht ontvangen, dat in het boven-tussendek van ruim 2 brand was uitgebroken. Het schip bevond zich bij het uitbreken van de brand 200 mijl noord west van de Azoren. De met stukgoed gela den „Breda" is op weg naar Venezuela. Later ontving de K.N.S.M. een telegram waarin de gezagvoerder, kapitein S. Tig- chelaar, mededeelde dat men de brand in zoverre meester was dat alle gevaar gewe ken is. ADVERTENTIE Maandag zullen in het Kapitool, de burcht van het oude Rome, de verdragen inzake de Europese economische gemeen schap en de Euratoom worden onderte kend en wanneer beide verdragen eenmaal door de zes. parlementen van de E.G.K.S.- landen zullen zijn goedgekeurd, zal het tot dusver grootste Europese integratie-pro ject voorlopig zijn beslag hebben gekre gen. Intussen hebben zich op het laatste ogenblik nog enkele moeilijkheden voorge daan, die het noodzakelijk maken, dat de ministers elkaar enkele uren vóór de plechtigheid in het Kapitool nog een maal ontmoeten om de laatste oneffen heden weg te werken. De meeste beden kingen hebben betrekking op redactionele wijzigingen in de tekst van het verdrag inzake de gemeenschappelijke markt. Daarnaast zijn ook punten van principiële aard aan de orde gesteld. Dat de onder tekeningsplechtigheid zóu worden uitge steld of afgelast, wordt echter onwaar schijnlijk geacht. Ook de Nederlandse regering zou enkele punten graag geregeld zien, alvorens de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zijn handtekening onder de verdragen plaatst. Behalve, dat de positie van het bestuursorgaan (de Europese com missie) nog niet scherp genoeg omlijnd is, moet ook nog worden bepaald, hoeveel leden de Assemblee zal hebben. Volgens het ontwerp-verdrag zullen voorlopig 142 leden (36 Duitsers, 36 Fransen, 36 Italia nen, 14 Nederlanders, 14 Belgen en 6 Luxemburgers) in het parlement zitten, maar Nederland heeft voorgesteld dit aan tal met de helft uit te breiden en op 213 te brengen. Deze Nederlandse wens is reeds tijdens het ambtelijke overleg naar voren gebracht, maar vond weinig weer klank bij de overige delegaties. Onze re gering heeft dit onderwerp, nu via de di plomatieke kanalen aan de orde gesteld. Hiermee zijn de moeilijkheden nog niet uitgeput. In de beide verdragen is name lijk bepaald, dat de Franse, Duitse, Ita liaanse en Nederlandse tekst gelijkelijk authentiek zullen zijn. De ministers moe ten hun handtekening viermaal onder bei de verdragen zetten, maar de Nederlandse en Italiaanse verdragsteksten zijn niet op tijd gereed gekomen. De handtekeningen komen in beide gevallen op de omslag van het verdrag, waarin geen documenten aan wezig zijn. Een verrukkelijke soepelheid kenmerkt de tegenwoordige mode, getuige deze nonchalante maar perfect gesneden japon uit de nieuwe collectie van GROTE HOUTSTRAAT 136 HAARLEM ADVERTENTIE Nederlandse bezwaren tegen de Euro- markt werden dit jaar onder meer te berde gebracht door het centraal orgaan voor de economische betrekkingen met het buiten land, waarin vertegenwoordigd zijn in dustrie, handel, landbouw, visserij en ver keer. In een uitvoerig betoog, gericht aan de minister van Economische Zaken, werd gezegd, dat ondanks de instelling van een advies-commissie van de SER aan het bedrijfsleven onvoldoende gelegenheid werd geboden te beoordelen in hoeverre bij het ontwerpen van het verdrag reke ning werd gehouden met de belangen van het Nederlandse bedrijfsleven. Verder werd geëist, dat „overgangsregelingen" onder geen voorwaarde een „permanent karak ter" zullen krijgen. Het centraal orgaan bepleitte een procedure-regeling, die in het verdrag zelf wordt vastgelegd. Het wijst voorts op de tegenstrijdige be langen tussen onze landbouw en die van Frankrijk. Verder wenst het centraal or gaan dat ons land de vrijheid zal behou den grondstoffen voor zijn veredelings- produktie tegen wereldmarktprijzen te kopen. De kunstmatige preferenties die Frankrijk verlangt, wijst het centraal or gaan af. Het stelt voor de rechtenverhoging, in- haerent aan een gemeenschappelijk buiten tarief, zo veel mogelijk te beperken en acht tenslotte de sociale harmonisatie een Franse wens onaanvaardbaar. Om redenen van economische en sociale aard is het centraal orgaan overigens wèl een voorstander van de vorming op re delijk korte termijn van een markt. Men acht het ook redelijk, dat het Nederlandse bedrijfsleven zich offers moet getroosten, maar stelt dat de Nederlandse economie niet in haar grondslagen mag worden aan getast. De Vereniging van Metaalindustrieën sprak zich op 7 maart tegen de Euromarkt uit. Deze organisatie van 700 bedrijven verklaarde in een adres aan de raad van ministers, dat de gemeenschappelijke markt de Nederlandse metaalindustrie geen extra afzetmogelijkheden van noemens- waardige betekenis zal bieden. Op 7 maart liet ook dr. Hirschfeld in een rede voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam een critisch geluid over de Euromarkt horen: „Zullen Frankrijk en West-Duitsland het in de Euromarkt met elkaar eens zijn, dan bestaat er grote kans, dat zij hun eigen plannen zullen doorzet ten. Zijn zij het echter oneens, dat zullen de andere partners vermoedelijk niet sterk genoeg zijn ze weer tot elkaar te brengen". De heer Hirschfeld vreest ook dat de Euro markt geen werkelijke gemeenschap zou worden, maar een sterk gedirigeerde markt met tariefcontingenten, die een lawine van papier zal oproepen. Het Landbouwschap liet op 7 maart aan minister Mansholt weten, dat zij meent dat nog niet op redelijke wijze tegemoet is ge komen aan de bezwaren van de Neder landse landbouw. Op 12 maart verklaar den de vertegenwoordigers van de graan-, koffie-, rijst-, zuidvruchten-, cacao-, vee voeder-, oliehoudende zaden- en olieinvoer- handel het te fretr.euren dat principe? vooj de Euromarkt werden vastgesteld, zonder dat de belanghebbenden werden geraad pleegd. Mr. K. P. van der Mandele betoogde op 15 maart te Breda, dat de Euromarkt ver scheidene ernstige defecten toont: geen volledige vrije circulatie van goederen, personen en kapitaal, terwijl de economi sche en monetaire politiek der aangeslo ten landen overgelaten wordt aan de natio nale bevoegdheden. Al deze bezwaren zijn vooral gericht op: het hoge buitentarief; de harmonisatie der sociale voorzieningen; het protectionisti sche karakter van de Euromarkt en al-te extreme uitzonderingsposities. Daartegen over kan men wijzen op de uitspraak van de chef van de Nederlandse delegatie te Brussel, dr. Linthorst Homan, toen het Euromarkt-verdrag opgesteld was: „Alle Nederlandse reserves zijn uit de weg ge ruimd" en op de uitlating van het verbond van Nederlandse werkgevers in zijn or gaan: „Ons verbond heeft bij monde van zijn voorzitter al tegenover de regering gewezen op de bezwaren, die in ons bestuur tegen het ontwerp-verdrag gerezen zijn. Maar wij beseffen ook, dat wij dit verdrag slechts vanuit onze beperkte industrie- belangen kunnen beoordelen. Alléén de re gering is in staat het geheel te overzien, zodat ook zij alleen de verantwoordelijk heid voor de uiteindelijke beslissing kan dragen." Ook bij de geboorte van de Be nelux hebben tal van belangengroepen luide hun bezwaren verkondigd, doch dat de praktijk heeft bewezen, dat die bezwa ren geleidelijk aan wegvielen. Voor de Euromarkt kan dat een gunstig teken zijn. De Linnaeushof te Bennebroek, die vrij dagmiddag 5 april door de Zweedse ambas sadeur in ons land zal worden geopend, belooft dit jaar aantrekkelijk te worden. De directeur van de hof, de heer H. W. Koozen, heeft uiteraard geleerd van de er varingen, die hij vorig jaar met de exploi tatie van deze bloementuin heeft opgedaan. In nauwe samenwerking met de raad van (Van onze belastingmedewerker) Wij zullen het nu hebben over vermin dering van belasting, waarom de aangever kan verzoeken blijkens vraag 21 van het A-biljet en vraag 28 van het B-biljet. De oplettende lezer zal het niet ontgaan zijn, dat gesproken wordt van verminde ring van belasting en niet van verminde ring van het belastbaar inkomen. Dit inko men blijft onveranderd, maar op grond van bepaalde omstandigheden kan vermin dering van de te betalen belasting ver kregen worden. Die omstandigheden zijn tweeërlei: in de eerste plaats het op de aangever drukken van buitengewone lasten en in de tweede plaats het feit, dat hij bepaalde giften heeft gedaan. Beginnen we met het laatste. Vermindering wegens giften kan worden verkregen, wanneer deze in 1956 zijn ge daan en voorts al leen voor het be drag, waarmee ze in totaal 1 van het belastbaar in komen en tevens f 100 te boven gaan. Is dus 1 van het inkomen minder dan f 100, dan kan alleen voor wat boven dit bedrag geschonken is, voor aftrek in aanmerking komen. Gif ten zijn alleen schenkingen uit vrijgevig heid, vrijwillig gedaan en zonder dat er een op geld" waardeerbare prestatie tegen overstaat. Daarom is een bedrag, dat voor een plaats in een kerk betaald wordt, niet aftrekbaar. Wel aftrekbaar zijn kerkelijke belastingen. Vermelden we tenslotte nog, dat voor alle giften een schriftelijk bewijs aanwezig moet zijn. Van veel meer belang dan de giften zijn de buitengewone lasten. Voor aftrek we gens buitengewone lasten komt men in En wat zijn nu buitengewone lasten? Daarvan kunnen we twee soorten onder scheiden. Tot de eerste soort behoren uit gaven tot voorziening in het levensonder houd voor kinderen, voor wie geen aan spraak bestaat op kinderaftrek; ook voor aangetrouwde- en pleegkinderen en voorts voor andere bloed- en aanverwanten in de rechte linie (ouders, grootouders, klein kinderen) of de tweede graad der zijlinie (broers, zuster, zwagers, schoonzusters). Tot de tweede soort rekent het Besluit op de Inkomstenbelasting uitgaven ter zake van ziekte, invaliditeit, sterfgeval en an dere dergelijke uitgaven, gedaan voor de aangever, zijn echtgenote en verder voor dezelfde familieleden als zoeven genoemd, echter met dit verschil, dat voor ziekte enz. ook aftrek is toegestaan wanneer de kosten gemaakt worden voor kinderen, voor wie kinderaftrek wordt genoten. Dit verschil is wel logisch, want juist de kin deraftrek dient als tegemoetkoming in de kosten van het levensonderhoud. Toeken ning van een aftrek wegens buitengewone lasten voor diezelfde kosten zou dus een dubbele aftrek zijn. De vermindering kan gevraagd worden in het jaar, waarin de uitgaven zijn ge daan. Vanzelfsprekend is dat geen aftrek gevraagd kan worden voor zover de uitga ven niet op de belastingplichtige drukken, b.v. omdat ze door verzekering gedekt zijn. Tenslotte nog enkele algemene opmer kingen. Levensonderhoud betekent meer dan alleen wat noodzakelijk is om van te leven. Het omvat alles wat in redelijkheid nodig is om degene in wiens levensonder houd wordt voorzien, zijn plaats in de maatschappij te doen innemen. Zo kunnen niet alleen de uitgaven voor voedsel en kleren, maar ook voor studie en ook voor aanmerking, wanneer deze meer bedra gen dan 6 van het inkomen, verminderd emigratie voorziening in het levensonder- met voor ieder kind, waarvoor kin deraftrek wordt genoten. Hierbij geldt een kind, waarvoor dubbele of drievoudige kinderaftrek wordt genoten voor 2 of 3 kinderen. Anders dan bij de giften komt bij de buitengewone lasten, wanneer een maal het vereiste percentage is bereikt, het gehele bedrag voor de vermindering in aanmerking. houd betreffen. Uitgaven voor ziekte zijn ook de extra kos ten van een diëet en ook de kosten van huishoudelijke hulp bij ziekte van de vrouw des huizes. Bij de ziektekosten kun nen de premiën van de ziekteverzekering worden opgeteld. Eën volgend maal tot slot nog het één en ander over de vermogensaangifte. Het borstbeeld van Carolus Linnaeus, - de vermaarde Zweedse botanicus, die op 23 mei 230 jaar geleden werd ge boren, - zoals dat op de Linnaeushof is te zien. bijstand, die onder leiding staat van de heer J. C. Aschoff, wethouder van Velsen en voorzitter van gewestelijke bond V.V.V. in Zuid-Kennemerland, zijn enige voorzie ningen getroffen, waarvan men mag ver wachten, dat deze de bloementuin meer in trek bij het publiek zullen brengen. „De financiële positie van de Linnaeus hof is geconsolideerd", aldus de heer Aschoff, die meent, dat een streep moet worden gezet onder de moeilijkheden van vorig jaar. Naar zijn oordeel is het belang rijk, dat Zuid-Kennemerland een uit toe ristisch oogpunt aantrekkelijk object be zit, dat niet alleen in de bloembollentijd de mensen iets kan bieden, doch ook in de zomermaanden voldoende bezoekers kan blijven trekken. Daarom ook heeft de ge westelijke bond voor vreemdelingenver keer in Zuid-Kennemerland zijn volle steun aan de leiding van de Linnaeushof toegezegd. Deze medewerking komt onder meer tot uitdrukking in het voorzitter schap van de heer Aschoff van de raad van bijstand, die zich met financiële en orga nisatorische aangelegenheden zal bezig houden. En voorts in het feit, dat de direc teur van de stichting Haarlems Bloei en van de gewestelijke bond voor de V.V.V. de heer W. van Willige, de leiding heeft van de commissie van advies voor de pu bliciteit. Uiteraard kan niet verwacht worden en hierover heeft de heer Van Willige tij dens een persconferentie te Haarlem ook gesproken dat de Linnaeushof binnen een of twee jaar de „mooiste bloementuin van Europa" is. De waarde van de hof als bloementuin kan eigenlijk pas over een paar jaar worden beoordeeld, daar de meeste planten enige jaren nodig hebben om tot ontwikkeling te komen. Wat betreft de tuinarchitectuur worden ieder jaar nieu we voorzieningen en verbeteringen ge- troffeh. Ruim miljoen bollen Dit jaar zal de hof in het voorjaar ruim een miljoen bloeiende bollen te zien ge ven: tulpen, hyacinten, narcissen. Voorts zullen dit jaar tussen de bomen van dit fraaie bos op welke grond eens de ver maarde botanicus Carolus Linnaeus heeft gewerkt en gestudeerd ondermeer bloeien: seringen, azalea's, gladiolen, lelies en fresia's. Een hier tamelijk onbekend ADVERTENTIE Dat olifanten bijna menselijk pret kunnen hebben, blijkt uit een verhaal over hetgeen bij circus Sarrasani gebeurde. Een van de olifanten was er door onacht zaamheid van de oppasser in geslaagd, een sleutel te bemachtigen. De man, spoedig door collega's geassisteerd, trachtte het kost bare voorwerp terug te krijgen Maar allen liepen van het kastje naar de muur. Gorge lend en gichelend van plezier gaven de oli fanten de rij langs de sleutel door, dan was hij weer hier en dan weer ginds Dit is ook een van de tientallen kijkjes achter de schermen, waarover u kunt iezen in het circusalbum „De Bonte Droom van het Circus". Een boeiend en afwisselend ver haal met talloze pentekeningen, vele prachtige kleurenplaten en plaatjes; geschreven door de circuskenners bij uitstek J. v. Doveren en Fred Thomas. Voor slechts f 2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of recht streeks bestellen per brief of briefkaart bij Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, 's-Gravenhage. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rembours. Ver meld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag 1 A ppeltaart Mijn vriendin had een heel oude groot moeder, zo oud, dat elke ziekte haar dood kon betekenen en elke verjaardag haar laatste kon zijn. Intussen verstreken er toch nog vele jaren. Op haar verjaardagen was de grootmoe der er voor alle kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen, die haar, be schroomd om haar breekbare leeftijd, de doorzichtige hand kwamen drukken. Deze samenkomsten werden altijd in een respec- tueuse fluistertoon gehouden, aangegeven door tante Hermien, één van de dochters, die levenslang bij grootmoeder was geble ven en haar verzorgde. Was grootmoeder ziek, dan lag ze boven, in de grote, koude slaapkamer met het kille zeil, het kille licht en de kille, grote ramen, waarvoor, ondoorzichtig door de vele, gesteven plooien, de witte vitrage hing. In een ouderwets, houten ledikant lag ze, tussen krijtwitte, ongekreukte la kens, roerloos, levenloos. Maar tussen al dit dode, koude wit en in haar onbewege lijke gezicht stonden de ogen vast en don kerblauw van wilskracht. Wilskracht voor wat eigenlijk, op die leeftijd? Wilskracht om te leven, meer niet. En tante Hermien schikte zich erin. Een paar jaar verlenging van dit besloten, ordelijk bestaan stap voor stap naar groot moeders dood toe, aanvaardde ze goed schiks, Ze was zelf stil en ordelijk en haar werk voldeed haar plichtsgevoel. Eén dag, nadat weer alle familieleden rustig door tante Hermien gealarmeerd waren over grootmoeders laatste ziekte, besloot mijn vriendin er voor een bezoek naar toe te gaan. Tante Hermien trok bij het openen van de voordeur een berustend gezicht, als zovele malen voordien. Mijn vriendin werd de kapstok gewezen en de gangspiegel om haar haar te kammen. Daarop ging tante Hermien voor naar de zitkamer en gezeten aan de zware tafel gaf zij een kort verslag van grootmoeders ziekte. Vervolgens bracht ze een kopje koffie, dronk er zelf geen mee, wachtte tot mijn nicht klaar was, bracht haar, manend tot zacht lopen, naar de slaapkamer. Enkele minuten mocht mijn vriendin aan het voeteneinde van het bed staan. Het was altijd zo gegaan. Maar ditmaal sloeg grootmoeder niet de donkerblauwe blik recht op de bezoekster tegenover haar. Ze opende half en moei zaam haar ogen, die even dwaalden, sloot ze weer zonder misschien het beeld gevat te hebben. Mijn vriendin ging achter tante Hermien terug naar beneden. „De dokter verwacht vandaag wel het einde", zei deze daar. En toen: „Ik zal je een appeltaart meegeven", en ze liep naar de kelderdeur. Mijn vriendin volgde haar voorzichtig de smalle treden van de keldertrap af. Halverwege kwam een penetrante lucht haar tegemoet. Terwijl tante Hermien naar het rek met de appeltaart ging, keek mijn vriendin in de richting, waar die vreemde geur vandaan kwam. Terzijde van de kel dertrap, in de donkerste, koelste haek,ont^ dekte ze een krans van aronskelken. De grafkrans voor grootmoeder, die tante Hermien al vast had besteld. Magr op dat moment klonk van boven grootmoeder's stem, die riep: „Hermien, bak er voor mij ook een!" Grootmoeders gehoor was altijd uitste kend geweest. Op haar verjaardag werd dat jaar veel appeltaart gegeten. Maps Valk (ADVERTENTIE) N.V. MIJ. „HOLSTER"- OVERVEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook gewas is de Iris germanica, die bloeit in de periode, dat de bolbloemen pas zijn uitgebloeid en de zomerplanten nog niet geheel met hun schoonheid kunnen pron ken. In juni sluit de hof enige weken. Na de heropening zullen de begonia's en dahlia's in bloei komen, voor de aanplant waarvan de medewerking is verkregen van verscheidene kwekers, ondermeer uit Gent. Voorts wordt samengewerkt met een kwe ker van Canna's, een prachtige bloem, die het vooral moet hebben van een goede zo mer. Vanaf juli zullen op de „Rozenheu vel" duizenden rozen op een heuvelachtige plek in het terrein een kleurig beeld sprei den. Getracht wordt de aantrekkelijkheid van de bloementuin te verhogen door het doen plaatsen van een achttal beeldhouwwer ken. Hiertoe heeft zich onder leiding van de Amsterdamse beeldhouwer Barend Jor- dens een kleine combinatie van beeldhou wers gevormd. Voorts zijn een midget- golfbaan en een kleine speelplaats voor de kinderen aangelegd. De midget-golf komt te liggen aan de rand van het bosgebied, dicht bij het theehuis, dat wordt uitge breid met een zonneterras. In de speelhoek zal toezicht zijn, zodat de ouders met achterlating van de kinde ren bij het speelgoed, rustig door het bos kunnen wandelen. Met een bekend dieren park wordt thans onderhandeld over on derbrengen van exotische vogels in de bloementuin. Tenslotte zal dit jaar een speciale „hoffotograaf" aanwezig zijn. Een nieuwigheid zijn de gezinskaarten, waarop ouders met al hun kinderen vanaf april tot eind september toegang tot de hof hebben. Het woord contramine is, in het Ne derlands vertaald, tegenmijn. Het leg gen van tegenmijnen was bij de belege ring van steden in vroeger tijd een mid del om vijandelijke mijnen onschadelijk te maken, om de onderaardse werk zaamheden van de tegenstander te be spieden en zijn „aanvalsgalerijen" te i vernielen. Uit deze betekenis is een 1 figuurlijke afgeleid: een intrigue die te gen een andere inwerkt. En tenslotte is de zegswijze ontstaan: in de contra mine zijn. Men verstaat daaronder: uit een geest van verzet altijd het tegendeel doen of zeggen van wat verzocht of ver wacht wordt.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5