HET JONGENSEILAND 1 1 1 BUIT BINNEN Velser Kunstkring breidt aantal voorstellingen uit Havenberichten Agenda voor Haarlem r Marienschwestern SMYRNA- en SOEDANWERK Kort en bondig 4 Goede beroepskunst in „Rex" Heringa Wuthrich KERKELIJK LEVEN Onduidelijke taak Tehuis en theater Beverwijkse dammers in onderlinge competitie Regionale conferentie van de Noordzeehavens VARA-afdeling nam in ledental toe Jaarvergadering LTB Speciaalzaak LABOR N.V. SPAAR Zojuist verschenen NU MET FULL SPEED „DE AUTO IN DE MODERNE TIJD" TT'- VERDER K.. VERVOLGVERHAAL^ ZATERDAG 2 3 MAART 1957 DE BELANGSTELLING VOOR HET WERK van de Velser Kunstkring „Voor Allen - de kring bestaat het volgend seizoen vijf jaar - blijkt steeds groter te worden. De plannen voor het nieuwe seizoen zijn thans gereed en het heeft het bestuur bij zonder verheugd te kunnen meedeen, dat dankzij de medewerking van de directie van het Rex-theater het mogelijk is gebleken het aantal series uit te breiden tot drie. Tweeduizend personen kunnen er aldus van profiteren. Het bestuur wijst er met nadruk op, dat het dankzij de medewerking van het gemeentebestuur van Velsen mogelijk is goede beroepskunst in eigen woonplaats te genieten tegen prijzen, die binnen ieders bereik liggen. Op 10 en 17 september en 15 oktober komt het operagezelschap „Forum" met de opvoering van de opera „De parelvissers" van Georges Bizet. Op 5, 19 en 26 november treedt „Het Zuidelijk Toneel" op onder directie van Louis Saalborn en Lo van Hensbergen. De keuze van het te geven stuk wordt nog nader bekend gemaakt. Op 21 januari, 11 februari en 4 maart van het volgend jaar verzorgt het Noordhollands Philharmonisch Orkest een concert. Over de solistische medewerking wordt momen teel nog onderhandeld. Op 15, 22 en 29 april van het komende jaar komt het Rotter dams Toneel onder directie van Jan Teu- lings, Bob de Lange, Ton Lutz en Hans Tobi met een eveneens nog nader bekend te maken stuk. De houders van abonnementen genieten een belangrijke reductie in vergelijking (ADVERTENTIE) Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Het aantal kerkgenootschappen en an dere geloofsgemeenschappen in de wereld is groot in aantal en verscheidenheid. In Hessen in zuid-Duitsland wordt de laatste tijd veel gesproken over de „Marien schwestern", weer een nieuwe gemeen schap. Het best kan men deze „Marienschwes tern" een Evangelische orde noemen. De stichtster er van is dr. Clara Schlink, een opvallende persoonlijkheid, die haar eigen naam niet meer gebruikt, maar zich de titel van moeder Maria Basilea heeft ge geven. Volgens de Neue Zürcher Zeitung groeit het aantal leden van de gemeen schap langzaam maar zeker. Er wordt een zeer scherpe selectie toegepast bij het toe laten van nieuwe leden tot die gemeen schap. De groeiende populariteit, die de orde gaat genieten vraagt aandacht. Opvallend is het gevoel voor stijl, voor een waardige levenshouding. Het is eigen lijk moeilijk precies te omschrijven welke taak men zich stelt. Aanvankelijk waren het vooral de persoonlijke contacten en het helpen van zieken waarop de nadruk bij het werk viel. Men besteedde dan ook de grootste aandacht aan huisbezoek, zie kenverzorging en kinderzorg. Zoals bij vrijwel alle kerken kwam men in de orde steeds meer tot de overtuiging, dat er een belangrijke taak ligt voor de evangelisatie en men ziet dan ook dat vooral hieraan aandacht wordt besteed. Het confessionele karakter van de gemeenschap is lange tijd onduidelijk geweest en eigenlijk is het nog niet erg duidelijk, hoewel de praktijk langzamerhand toch wel op bepaalde richt lijnen gaat wijzen. Aanvankelijk viel een nogal sterke nei ging tot het rooms-katholicisme waar te nemen. Dit leidde er toe, dat er velen wa ren, die voorspelden dat de orde metter tijd wel in de r.k. kerk zou worden opge nomen. Deze profeten hebben geen gelijk gekregen en de wijze waarop de zusters zo nu en dan bewijzen hoezeer zij op haar zelfstandigheid gesteld zijn doet zeker ver wachten dat de voorspellers ook verder niet in het gelijk zullen worden gesteld. Een bewijs hoezeer men er aan vasthoudt zélf belangrijke beslissingen te kunnen ne men wordt geleverd doordat men er zo nu en dan wel toe overgaat een geestelijk leider aan te stellen, maar dat deze toch steeds weer verdwijnt. Dit gebeurt of uit eigener beweging óf hetgeen reeds meer dan eens is voorgekomen doordat men hem de wenk gaf maar weer heen te gaan, omdat men bedenkingen had tegen zijn opvattingen. De gemeenschap maakt naar buiten, vooral in zuid-Duitsland, waar, zoals ge zegd, het werk is begonnen, op steeds meerderen indruk. Dit is o.m. in Hessen zo doordat de aangesloten vrouwen er zelf een tehuis hebben gebouwd. Reeds kort nadat men met het werk was begonnen kwamen er vele hulpkrachten opdagen, die belangeloos verder hebben meege werkt. Er wordt nu ook een theater ge bouwd. Een belangrijk element in de opvattin gen van de „Schwestern" vormt de ge bedsverhoring, waaraan wij in deze ru briek -eds enkele malen aandacht be steedden. Bekend is het verhaal, dat de vrouwen eens in grote geldnood verkeer den, hetgeen kwam zo zeiden ze door de zonde. Zij deden boete voor God en zon den vurige gebeden op naar de hemel. Niet lange tijd daarna kwam het nodige geld van verscheidene zijden binnen. De „Ma rienschwestern" zijn er van overtuigd, dat zij in een bijzondere verhouding tot God staan. Door haar aanhoudend, dringend gebed wekken zij vaak de indruk, dat zij God willen dwingen. Echt kerkelijk besef wordt niet veel gevonden in de orde. Enkele jaren heeft de predikant van de evangelische kerk van Hessen als geeste lijk verzorger van de orde getracht de leden meer kerkelijk besef bij te brengen. Na enige tijd kwam hij echter tot de conclu sie, dat dit eigenlijk onmogelijk was en gaf hij zijn werk als geestelijk verzorger van de orde op. Een zekere hoogmoed ken merkt de „Schwestern". Ze beweren, dat God een bijzonder wonder aan haar heeft gedaan en dat zij in ieder geval voor zuid-Duitsland de geestelijke bron zijn, van waaruit nieuwe opwekkingen voort komen. Zij zijn er zich van bewust, dat het nodig is zo nu en dan met nieuwe opval lende punten te komen. Op de Kirchentag in Frankfort wekten de opvoeringen, die de zusters er gaven, grote belangstelling. met de losse kaartverkoop. Voor de eerste rang scheelt het 6.25, voor de vierde rang 3.50 op de vier voorstellingen. Bovendien zal naast het serieprogramma nog een vrije avond gegeven worden, waarbij aan de houders van de abonnementen A, B en C voorrang zal worden verleend bij het be trekken van kaarten tegen gereduceerde prijzen. De definitieve datum en het te geven programma zullen later bekend ge maakt worden. Wie voor het nieuwe programma inte resse heeft en de folder niet ontving, kan deze aanvragen bij het secretariaat van de Velser Kunstkring „Voor Allen", Moer- bergplantsoen 22, IJmuiden. Op 1 mei be gint de verkoop van losse kaarten. Wie dus een abonnement wil hebben, dient dit tijdig aan te vragen. De opening van de Velser tunnel houdt in, dat de spoorwegverbinding tussen halte Hoogvens en het station Velsen-IJmuiden- oost komt te vervallen. Voor de bezoekers uit Velsen-Noord zal, indien na de opening van de tunnel een regelmatige busdienst ontbreekt, voor vervoersmogelijkheid wor den gezorgd. Damnieuvus uit de IJmond In het Statenhuis hebben de Beverwijkse dammers de wedstrijden voor de onderlin ge competitie voortgezet. In de eerste af deling zorgde Van As voor de verrassing van de dag; geheel tegen de verwachting in bezorgde hij Conradi een gevoelige ne derlaag. In het openingsspel behaalde Van As op fraaie wijze een schijf winst, hij buitte dit uit en speelde zeer agressief ver der. Bij elke zet ontstond er voor Conradi een nieuwe dreiging. Lang kon Conradi dit weerstaan, doch toen hij uiteindelijk een tweede schijf achter kwam was hij ge doemd te verliezen. Reinhout deed ook goed werk; in een zeer goed gespeelde partij behaalde hij beide punten op Adelaar. Ook de remise van Nijman tegen Hoogvorst getuigt dat de staartgroep zich tot het uiterste geeft. De volledige uitslagen waren: Diederiks- Snel 20; Reinhout-Adelaar 20; Haver- Hoogenboom 20; Smit-Kikke 11; Nij- man-Hoogvorst 11; Conradi-Van As 02. In de tweede afdeling behaalde T. Verhaar een kostbare overwinning op A. Romeijn, J. Broersma speelde twee partijen, hij be haalde de volle winst tegen A. Roemeling en speelde remise tegen D. Willems. De partij tussen Albers en Roemeling moest wegens het late uur worden afgebro ken. De stand is voor Albers zeer nade lig en het zal voor hem een moeilijke op gave worden om deze partij niet te verlie zen. De resultaten in de derde afdeling zijn: Meinsbergen-Neeft 20; Zuidervaart- Geerling 02; Lavalette-Dijcks 02; Klein-Diemeer 02; Neeft-Mijnsbergen 2-0; Diemeer-Lavalette 20; Neeft- Zuidervaart 20. De commissie voor binnen- en transport van de internationale arbeidsorganisatie (ILO) heeft vrijdag te Hamburg met 50 tegen 38 stemmen aangedrongen op het spoedig organiseren van een regionale con ferentie der Noordzeehavens voor de uni forme vaststelling van de arbeidsvoor waarden voor havenarbeiders. Deze regio nale conferentie zou ook de sociale vraag stukken moeten behandelen, die ontstaan door de scherpe concurrentie van de noordzeehavens en door de oprichting van de gemeenschappelijke Europese markt. De transportconferentie van de ILO hield zich vooral bezig met de verbeterde ar beidsprestatie in de havens en met een internationaal arbeidstoezicht voor het be- roepswegvervoer. Aan de besprekingen werd deelgenomen door vertegenwoordi gers van 27 landen. Ook waren er waar nemers uit de Sovjet-Unie, van de UNO en van de Europese conferentie van verkeers ministers. De conferentie sprak zich in een met bijna algemene stemmen aangenomen reso lutie uit voor het steunen van alle pogin gen tot verbetering van de arbeids-orga- nisatie en arbeidsprestatie in de havens en tot bespoediging van 'de circulatie der schepen. Invoering van nieuwe werktuigen mag echter niet leiden tot plotselinge of willekeurige ontslagen. Ook het scheppen van een geschikt stel sel van toezicht op de arbeid in het weg vervoer werd in een met bijna algemene stemmen goedgekeurde resolutie goedge keurd. Voor de jaarlijkse ledenvergadering van de afdeling Velsen-Noord van de VARA was vrijdagavond in het gemeentelijk ont spanningslokaal aan de Van Diepenstraat een zeer grote belangstelling. De heer A. v. d. Hof, voorzitter, verklaarde in zijn korte begroeting te hopen dat men spoedig de 600 leden zou bereiken. De heer W. v. Manen, penningmeester, gaf zijn financiële overzicht weer. De heer G. Lampink jr., die als secreta ris vrij plotseling de zaken moest over nemen. illustreerde de sterke ledenaanwas met ruim zestig leden in 1956 tot thans 575 leden. Met het VARA-hoofdbestuur zijn onderhandelingen gaande inzake enige uitzendingen, waarin Velsen-Noord zal worden betrokken. De heer G. Eterman uit Santpoort, dis trictsbestuurder, behandelde het vereni gingsjaarverslag en het omroeprapport. Tot nieuwe bestuursleden werden ge kozen de heren Broers en Koopman. De kandidaten voor Verenigingsraad en dis- trictsbestuur werden opnieuw aanvaard; voor de IJmond de heren G. Broersma (IJmuiden) en G. Eterman (Santpoort). Een verrassing was de huldiging van de heer W. v. Manen, die op 29 maart 1932 in Duivendrecht zijn bestuurslidmaatschap voor de VARA-afdelingen begon en des wege gisteravond hartelijk door de heer Eterman namens het hoofdbestuur werd gehuldigd. Hem werden het diploma en het insigne van verdienste uitgereikt, ter wijl mevrouw Van M^ngn een grote doos bonbons kreeg aangeboden. Het afdelings bestuur bleef niet achter en overhandigde een grote taart. ADVERTENTIE Tijdens de vrijdagavond in Beverwijk gehouden jaarvergadering van de LTB heeft de voorzitter, de heer A. N. Aarden burg, er nogmaals met klem op gewezen dat de tuinders van wie het bedrijf voor de woningbouw moet worden onteigend zich er goed van moeten overtuigen niet te weinig schadevergoeding te krijgen, daar de huidige normen van de gemeente veel te laag zijn. Onderzoekingen hebben aan het licht ge bracht dat deze norfnen gebaseerd zijn op een aantal jaren terug en dat de prijzen nu veel hoger liggen. De voorzitter heeft er voorts in zijn ope ningswoord op gewezen dat de regerings maatregelen voor de boeren en de akker bouwers betere vooruitzichten geven. Het ledental der afdeling Beverwijk is onge veer hetzelfde als een jaar geleden, name lijk 153. 'De LTB'ers zullen zich gezamen lijk moeten verzetten om de tuinbouw in Kennemerland te kunnen behouden. De aftredende bestuursleden, de heren C. Jansen en J. Brandjes, werden herkozen. In de vacature Veld werd voorzien door de benoeming van de heer H. van der Hulst. Drs. Boelen hield tenslotte nog een inleiding over de geestelijke opbouw van Kennemerland. Bunkie legde zijn hand op de arm van de andere Indiaan. „Kom we gaan hem besluipen.'", fluisterde hij hem zachtjes in 't oor. Zonder leven te maken kropen ie langzaam over de grond; Bunkies plan was, achter Rick te komen en hem dan te vangen. Maar ze moesten heel voorzichtig zijn, want hij had ook een wapen! Steeds dichterbij kwamen de twee Indianen; langzaam maar zeker. En Rick stond daar maar achter het hek te turen. Waar was de vijand nou? Welvlak achter hem, en hij had er helemaal geen erg in, hoe dichtbij ze al 29-30 waren! ADVERTENTIE HAARLEM - Mr. Gornelisstfpot 33-35 - Tel. 1748Ó Filialen in Amsterdam - Zaandam - Zandvoort - Driehuis' HANDSCHOENEN en SJAALS Haarlem - Rijksstraatweg 127 - Tel. 24642 „Sans Atout" in de kampioens competitie In de kampioenscompetitie van de bridge club „Sant Atout" werden de volgende re sultaten behaald: Groep A: 1. C. Spruyt-Th. Bakker 50y2 mp; 2. J. Blom-J. Nijman 47V2 mp; 3. J. Bos-J. Bloemendaal 43V2 mp; 4. C. Gel- dermans-L. Kleyn 43 mp; 5. heer en mevr. Luyendijk 40 mp; 6. J. Berlee-C. Hooge- boom 40 mp; 7. J. Krab-G. C. Tabak 36 mp; 8. J. Hamers-J. v. Zutphen 35Vï mp. Groep B: 1. A. v. Balen-T. Tervoort 30 mp; 2. heer en mevr. Vollaerts 26V2 mp; 3. C. Luttik-D. Hoogeboom 25 mp; 4. A. en Ph. van Groningen 24V2 mp; 5. mevr. Ta- bak-D. Biben 23V2 mp; 6. A. Worst-G. Zoontjes 20 V2 mp. „Kijk Uit" won van „Pat-Mat" De IJmuider schaakclub „Kijk Uit" heeft de Kennemer Staten schaakvereniging „Pat Mat" een gevoelige nederlaag toege bracht in het toernooi om het kampioen schap van de IJmond. Met 6V23V2 gingen de Beverwijkers tèn öftfler.'De gedetailleerde uitslagen zijn: J. Blok (K)-M. P. Suiker (P) remise; W. Doornenbal-J. Zoontjes remise; A. Riike- L. Mostertman remise; W. Mees-P. Hart 1-0; W. Bakker-J. E. Strengers 0-1; J. Wijdogen-J. Jansen 1-0; F. Walda-E. Ek- hard 1-0; R. Visser-J. C. de Haas remise; Th. Hölscher-A. Slings remise; G. L. de Haas-J. Sonneveld 1-0. De stand om het kampioenschap van de IJmond is nu; Weenink 110 0 2 Kijk Uit 110 0 2 Pat Mat 10 0 10 Op vrijdag kwamen in IJmuiden binnen: Bullfinch van Londen, British Buchler van Isle of Green, Wulp van Rotterdam, Wormo van Antwerpen, Rahne van Vestervick, Neerlandia van Parr, Erholm van Antwer pen, Oldambt van Ostende, Viona van Norr- köping, Hinde van Londen, Arbon van Goole, Polarsol van Le Havre, Limousin van Novo- rossisk, Hydra va.n Port of Spain. Albert V van Imminigham, Hollandia van Vlissingen. Vertrokken zijn: Birka naar Rotterdam, Harold Schreuder naar Barbados, Sancta Margaritha naar Manchester, Hermes naar Malmö, Hera naar St. Juan, Claes Compaen naar Vlaardingen, Tinda naar Gothenburg, Vanda naar Antwerpen, Dubhe naar Stock holm, Petra naar Londen, Harrier naar In donesië, Alberta naar Cork, Ridderkerk naar Bremen. Otto naar Helsingfors, Wulp naar Manchester, Gemma Oldendorff naar Oslo, Normandia naar Gothenburg, Congokust naar Dakar, Jelö naar Sarpsborg, Erholm naar Oslo, Kastanjesingel naar Dublin, Bloemfontein naar Bremen, Bonaire naar Cork, Aeneas naar Kopenhagen, Arundo Hill naar Hampton Roads, Minerva II naar Waterford, Doris naar .Paramaribo, Anthar naar Surthe. Schaakclub'j,Wèeriink" achter de borden In de onderlinge competitie van de Be verwijkse schaakclub „Weenink" werden de volgende resultaten behaald: Limmen- Nijkamp 0-1; v. d. Does-Duinmeyer remi se; Alders-Nijman afg.; J. Meyer-Verdult afg.; A. Mooy-v. d. Kommer 1-0; Belter man-de Lange 1-0; v. d. Heyden-R. Meyer afg. ADVERTENTIE /✓- 1 1 Een fantastisch mooi vepzamei-'album voor de j nieuwe serie kleurenplaatjes van FULL SPEED J Vraag het uw winkelier (prijs f 1.85) Gasverstikking. De 82-jarige bewoon ster M. D. B. van een hofje aan de Park straat te Den Haag is door gasverstikking om het loven gekomen. De vrouw had het middagmaal op een gasstel gezet, maar het gaskraantje dat de toevoer naar een kachel regelde, opengezet. De slang naar deze gas kachel bleek niet goed te zijn aangesloten. Toen de buren, gealarmeerd door de gas- lucht, gingen kijken, bleek de vrouw reeds te zijn overleden. School voor Hongaren. In tegenwoor digheid van de Nederlands gezant in Oosten rijk, mr. E. Star Busmanin, en van dr. V. A. M. Beerman als vertegenwoordiger van de Hoge Commdsasris voor het Vluchtelingen- wezen in Oostenrijk, is woensdag in het Weense Industriegebouw de „Nederlandse Vereniging voor de Hongaarse Middelbare School op de Iselsberg" opgericht. Bij accla matie werd de heer Star Busmann tot ere voorzitter gekozen. De doelstelling van de vereniging is op de Iselsberg bij Wener een middelbare school met internaat te beheren voor tweehonderd jonge Hongaarse vluchte lingen. Vergissing. Een 52-jarige Rotterdamse vrouw moest zich voor de Haagse rechtbank verantwoorden wegens meineed. Volgens de tenlastelegging zou zij in mei 1955 voor het Haagse gerechtshof onder ede in strijd met de waarheid verklaard hebben als getuige in een echtscheidingsprocedure tussen haar broer en haar schoonzuster dat haar schoonzuster haar baby in 1945 slecht ver zorgd zou hebben. Maar deze baby was pas in 1947 geboren, zodat het de president aan nemelijk leek, dat, zoals ook de vrouw ver klaarde. een vergissing in het spel is ge weest. De rechtbank deed onmiddellijk uit spraak: de vrouw werd conform de eis van de officier van Justitie vrijgesproken. Noodlottige ruzie. De rechtbank te 's-Gravenha.ge heeft de chauffeur P. G. uit Katwijk veroordeeld tot een gevangenisstraf van viep maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 'drie" jaren en ondertoezicht stelling van een reclasseringsvereniging en een psychiater, omdat de chauffeur een poging tot zware mishandeling had onder nomen op een arbeider bij het lossen van zand in een polder. Tijdens dit werk kreeg G. ruzie met twee arbeiders, greep een schop en zwaaide er wild mee rond. Een van de arbeiders werd licht geraakt en viel hier door in een sloot. Hij liep een longontsteking op, waaraan hij later stierf. Nieuwe gouverneur. De nieuwbenoem de gouverneur van de Nederlandse Antillen, drs. A. B. Speekenbrink arriveert morgen uit Washington in ons land, waar hij tot om streeks 10 april zal blijven. Alvorens zijn nieuwe functie te aanvaarden gaat hij terug naar Washington voor de afwikkeling van zijn zaken als hoofd van de economische af deling van de Nederlandse Ambassade al daar. 1 7 „Maar dat deed hij natuurlijk niet, vermoed ik. En zijn naam zei hij zeker ook niet, is het wel?" „Precies. Denkt u, dat het de oplichter was, die later een bezoek bracht?" „Ik durf er bijna mijn hoofd om te verwedden. Waar schijnlijk heeft hij je het huis zien verlaten en hij wilde toen weten hoe lang je zou wegblijven en of jij alleen uit was gegaan of jullie met je beiden. Toen hij te horen kreeg, dat tante er nog was en dat jij nog wel even op je komst zou laten wachten, dacht hij dat het gemakke lijker zou zijn tante alleen onder handen te nemen dan wanneer jij er ook bij was. O ja, nog één vraag. Van wie heb je het huis gekocht?" „Van Jamieson en Jamieson, in Windycombe". „Door bemiddeling van de eigen notaris natuurlijk?" „Juist, dat is Preston, Farley en Zoon, vanLincoln's Inn Fields, die al vele jaren onze belangen heeft behartigd". „Hartelijk dank. Ik zal proberen of ik er een draad in kan ontdekken. En nogmaals: vergeet niet, dat een tele foontje mij ogenblikkelijk bij je brengt". „Wat verwacht u dan, juffrouw Wrayne?" „Ja, als ik dat precies wist...." Toen Joan Braxley een half uur later Daphne's kamer binnenkwam, was deze bezig te telefoneren, maar zij wenkte het meisje, dat zij kon blijven. Vol bewondering keek zij naar de jonge vrouw aan het toestel, een vrouw, die zij, evenals de andere leden van de staf, als het ware aanbad vanwege haar bijzondere eigenschappen. „Dank u zeer, meneer Farley. Ik zal u laten weten als er nog meer gebeurt. Goeden middag". Zij legde de hoorn op het telefoontoestel. „Het wordt hoe langer hoe geheimzinniger, Joan, en ik zie er nog steeds geen gat in". „O, maar dat komt nog wel, zoals gewoonlijk, Daphne", zei het meisje vol vertrouwen. „Je vriendin stond me wel aan en ze presenteerde me een probleem, dat er bijzonder boeiend uitziet. Laat ik je haar wonderlijk verhaal eens vertellen". Ze stak een sigaret aan en terwijl ze achterover in haar stoel lag, herhaalde ze alles, wat Sheila Morstone haar had medegedeeld. „Zo even heb ik met de notaris van Sheila gesproken, die destijds de koop van het huis in handen had, maar ik ben er geen steek wijzer van geworden. Het huis werd een honderd jaar geleden gebouwd en tot twee jaar gele den toen je vriendin het kocht, had 't twintig jaar leeg gestaan. De eigenaar, een zekere Jarvis Fothergill, was eeri rijke oude man, die, toen hij stierf, het huis aan zijn enig kind naliet, een dame, die toen vijf en veertig jaar oud was, en die in het Zuiden van Frankrijk placht te wonen. Zij weigerde het te verkopen, omdat zij, zoals de notaris zei, het plan scheen te koesteren nog eens naar Engeland terug te keren om dan dit landhuis te betrek ken. Zij vertikte het evenwel een cent aan onderhoud te besteden of een huisbewaarder aan te stellen. Daar was ze, volgens Farley, te gierig voor. Zodat het Witte Huis, toen ze stierf, in een allerberoerdste toestand verkeerde, zoals je begrijpen zult. En ofschoon een hele rij make laars het in hun boeken hadden staan om te verkopen, scheen niemand er aan te willen en zo ging het van kwaad tot erger. Zeer weinig mensen zijn nu eenmaal geneigd een huis-op-instorten voor tienduizend gulden te kopen om het dan voor dertigduizend te laten opknap pen". „Behalve Sheila", zei Joan lachend, „maar die is altijd al een beetje anders dan de meesten geweest"; „Precies. En zo zitten we nu met onze puzzel. Twintig jaar lang heeft niemand naar dit landhuis willen om kijken en nu schijnt iemand alle mogelijke moeite te doen om er binnen te komen. Als er nu nog een bewoner was geweest voordat Sheila er was komen wonen, dan kon je het begrijpen. Maar huis en tuin zijn twintig jaar lang een ruïne en een wildernis geweest. Snap jij dat nu?" „Toen je het verhaal van Sheila oververtelde, sprak je over „vermoedelijk dezelfde man", die opmetingen in het huid deed. Heb je reden om te veronderstellen, dat het de persoon was, die het eerst op bezoek kwam, toen Sheila en haar tante in de tuin zaten?". „Een reden heb ik niet, maar het is een mogelijkheid, die we niet over het hoofd mogen zien, Joan", antwoord de Daphne. „Sheila zag wel die eerste figuur, maar zij was uit, toen de tweede kwam. Beiden waren echter grote, flinke mannen, gezet en welvarend. Hoe dit zij, of er nu een of twee groepen lieden zijn, die het huis pogen binnen te dringen, doet er weinig toe; het beslissende punt is, dat iemand hoe dan ook het landhuis wil pene treren. En dat voorval met het stuk vergiftigd vlees doet natuurlijk helemaal de deur dicht." „Is het niet mogelijk, dat zij iets in haar bezit heeft ge kregen, waarvan zij zich meester willen maken en waar van zij de waarde niet kent of beseft?" „Ja, dat kan natuurlijk. Maar waarom hebben zij er dan niet eerder werk van gemaakt?", zei Daphne. „Sheila woont er nu immers al weer twee jaar. En het moet dan toch wel iets van grote waarde zijn, als de eerste bezoe ker bereid was de hele boel te kopen om ook eigenaar te worden van dat wat wij nu nog niet kennen. En ze had hem toch duidelijk verteld, dat ze drie- tot viermaal de prijs van de koopwaarde had besteed om het huis be woonbaar te maken". „Ik begrijp, wat je bedoelt. Ik zou wel eens willen we ten, wat ze nu gaan ondernemen. Vertelde Sheila, dat ze zeer goed met een revolver overweg kan?" „Nee, maar ik ben blij het te horen. Hééft ze d'r een en heeft ze een vergunning van de politie?" „Ja, die heeft ze. Ze is allesbehalve zenuwachtig, maar er zijn de laatste tijd zo vaak berovingen geweest en zij en haar tante wonen erg eenzaam. Ze zei tegen de politie, dat ze zich veel veiliger zou voelen als ze een vuur wapen had en ze heeft hen kunnen overtuigen, dat ze iemand is, die haar verantwoordelijkheid beseft. En toen hebben ze haar een vergunning gegeven". „Mooi. En gelukkig is Farao er ook nog, zodat ik me een beetje rustiger kan voelen. Nu ze zo pas gefaald hebben, is het niet waarschijnlijk, dat die jongens, wie ze dan ook mogen zijn, nu dadelijk een nieuwe poging zullen wagen. En intussen hoop ik uit te vinden wat ze in hun schild voeren. Het zal je wellicht interesseren, Joan, dat ik Saunders en Masterston opgedragen heb haar naar huis te volgen, ofschoon ze er niets van weet. Je kunt er zeker van zijn, dat die knapen een oogje in het zeil houden bij het Witte Huis. En het is zeer wel mogelijk dat ze gevolgd werd sinds het ogenblik, dat ze vanochtend Durville verliet". „Dacht je, dat ze zouden proberen haar te ontvoeren?", vroeg Joan ietwat ongelovig. Maar Daphne schudde ontkennend het hoofd. „Nee, dat denk ik niet. Als ze dat van plan waren ge weest, dan zou ze nooit hier gekomen zijn. Hebben ze in de gaten, dat ze mij geraadpleegd heeft, dan zouden ze wel eens wat kunnen ondernemen." (Wordt vervolgd). ZATERDAG 23 MAART Minerva: „De wereld der stilte", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Studio: „Mijn kleine Hongaar se Piroschka", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Sissi", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Duivel in zijde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het geheim van de vijf graven", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „El Paso", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „In de sloppen van een wereldstad", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mannen in het wit". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Nederlandse Comedie met „Aparte Tafels". 8 uur. ZONDAG 24 MAART Minerva: „De wereld der stilte", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Desirée", 14 j., 11 uur. „In de sloppen van een wereldstad". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Man nen in het wit", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Schwarzwald Mad-el", alle leeft., 11 uur. „Mij kleine Hongaarse Piroschka", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het verloren continent", alle leeftijden, 11 uur. „Sissi", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „O Congaceiro", 18 jaar, 10.30 uur. „Duivel in zijdie", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het geheim van de vijf graven", 1' jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: ..El Paso", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Stadsschouwburg: Nederlandse Comedie met „Van de brug af gezien", 8.15 uur. Concert gebouw: Bonte avond met Kees Manders en Zwarte Riek „Gaat dat zien!", 8 uur. Ge bouw Vrijzinnig Herv. Gem.: Muziekuitvoe ring. Nationaal muziekkorps van het Leger des HeiLs, 3 uur. Frans Hals: Filmvoorstel ling van „Kinderen der liefde" voor Ned. Ver. voor Sexuele Hervorming, 10.30 uur. Brinkmann: C. H Schonk voor Humanistisch Verbond over „Er is toch iets", 10.30 uur. Bakenessergracht 63: Wijdingsdienst van het Rozekruisersgenootschap, 10.30 uur. Zuider kapel: Th. Dikkes, 10 uur. Doopdienst in het Sportfondsenbad, 5 uur. Jeugddienst, 8 uur. MAANDAG 25 MAART Studio: „Mijn kleine Hongaarse Pirosch ka", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Sissi", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Duivel in zijde", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het geheim van de vijf graven", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 u. Lido: „in de sloppen van een wereldstad", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: „Mannen in het wit", 18 j., 2, 7 en 9.15 u. Minerva: „East of Eden", 14 jaar, 8.15 uur. Roxy: „Moorden de handen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Concertge bouw: Hohner Symphonie Accordeon Orkest o.l.v. R. Wüthnier, 8 uur. Zang en Vriend schap: Genezingsdienst o.l.v. H. C. van der Laan voor „Grotere Wereld", 8 uur. Begijn hofkapel: Interkerkelijk Evangelisatiecomité. J. Klein Haneveld over „Welke zekerheden zijn er voor gisteren?", 8 u. Zangdienst van 7.30 uur af. Wilhelminastraat 22: Vereniging van Spiritisten „Het Licht". Onderwerp: „Het boek, waar het om gaat", 8 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6