FLATS voor ZELFBEWONING Raymond Brulez over eigen werk Zoekt a plastic Plastic-koning S. J. DE GOEDE TE KOOP DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Vanmorgen in de vishal en op zee WOENSDAG 27 MAART 1957 11 eti dat van zijn Vlaamse landgenoten AMSTERDAM NEW YORK Saar-regering afgetreden Hillegommer kreeg geen voorrang en werd gewond Faillissementen Amateurtoneel „De kleine Apostel" Examens Feestavond ANBB Jaarvergadering KTK Soheenvaart „TAXI 5000" fs een hondje flinke kracht LENTETIJD SCHOONMAAKTIJD 10% voordeel als u nu uw TELEVISIE RADIO of PLATENSPELER bestelt Gaskachels Gashaarden Gasradiatoren Gasgeysers Gasfornuizen Gascomforen erkend Gasfitter Oiiestookhaarden en -kachels Kolenhaarden en -kachels Stofzuigers Wasmachines Centrifuges Gecomb. wasmachine met centrifuge Koelkasten met en zonder motor De Vlaamse schrijver Raymond Brulez heeft dinsdagavond voor de leden van de Volksuniversiteit, waarin opgenomen de Haarlemse Kunstgemeen^chap, in het Frans Halsmuseum iets verteld over zijn werk en over de positie van de Vlaamse letterkunde, dit laatste naar aanleiding van vragen, die na afloop van zijn voordracht werden gesteld. Het was jammer, dat Brulez zijn analyse van eigen werk op schrift had gesteld. Doordat hij de tijd heeft gehad zijn overwegingen nauwkeurig te formuleren was er al onmiddellijk een onbevredigende afstand tussen hem en zijn toehoorders. Bovenden maakt een geschre ven voordracht makkelijk de indruk al eens eerder te zijn voorgelezen, waardoor het contact waarvoor men in dit geval in de eerste plaats komt gauw verloren raakt en de aandacht verslapt. Overigens is men toch een paar aardige feiten over het ontstaan van Brulez' werk te weten ge komen. Over zijn eerste boek de roman „An- dré Terval" zei de schrijver bijvoor beeld, dat hij ertoe werd geïnspireerd door een portret geschilderd door Watteau: de afzijdigheid van alles en iedereen door de figuur op dat schilderij uitgedrukt, intri geerde Brulez en deed hem naar een ver klaring zoeken. Critici meenden destijds het verscheen in 1930 dat deze roman autobiografisch was. Brulez spreekt dit tegen. Zijn autobiografisch werk is pas bij „Het huis te Borgen" begonnen, het eerste deel van de vierdelige cyclus „Mijn wo ningen", waarin hij, vooral geïnspireerd door verzen van Appolinaire, zijn jeugd en zijn ontwikkeling beschrijft en tracht ge wone mensen op een aanvaardbare manier weer te geven. Gelijk bij „André Terval" waren kleine visuele of auditieve indruk ken de basis voor zijn andere werk. „She- herazade" noemde hij daarvan een goed voorbeeld. Het gelijknamige werk van Rimski-Korsakov was er eens tijdens een concert in Oostende de aanleiding toe. Bru lez zei ook blij te zijn, dat hij zijn auto biografische cyclus heeft kunnen afma ken. Een fragment er uit, „De gast met de zwaluwen" over de Hongaar Sandor, die ieder jaar in het huis te Borgen terug keerde las hij hierna voor. Vlaamse letterkunde Vervolgens beantwoordde Brulez enkele vragen over de positie van de Vlaamse let terkunde. We geven een samenvatting van De markt had dinsdag een onregelmatig karakter. De aandelen Koninklijke Olie waren eerder iets in reactie en lagen circa 0,50 beneden New Yorkse pariteit. Op een prijs van 178,80 in de morgenuren, kwam er aanbod los van Zwitserse zijde (winst nemingen), waar slechts geringe vraag voor Parijse rekening tegenover stond, 's Mid dags werd op 178,geopend. Parijs was wederom koper zij het op kleine schaal. Door verdere winstnemingen bleven de fluctuaties binnen beperkte grenzen en draaide de koers gedurende het gehele beursverloop om 178, Het ongeanimeerde koersverloop van Wallstreet had op de overige internationale waarden een ongunstige invloed. Philips verloor 2 punten terwijl ook Unilever iets zwakker in de markt lag. AKU daarentegen kon ruim 1 punt stijgen. Van de cultuurwaarden waren Amster dam Rubber fractioneel hoger doch Deli Mij. verloor 1 percent. Staatsfondsen goed prijshoudend. Scheepvaartwaarden vrijwel onveranderd met zeer geringe omzetten. Van Nievelt Goudriaan werd geadviseerd op 275 (315) ex 20 pet. dividend waarvan 10. pet. in aandelen. De adviesprijs voor de stockdividenden was 28,per aandeel van f 100,„Nederland" kon 1 punt ver beteren en kwam op 202 Vfe. N.V. Kwatta werden, op het verhoogde dividendvoorstel van 5 tot 8 percent, ge adviseerd op 110 bieden tegenover de laatst genoteerde prijs van 100. Prolongatie 3 3/4 pet. (ANP). De koersen waren gisteren wat vaster bij een iets grotere omzet, veroorzaakt door een korte periode van activiteit halverwege de markt. De korte opleving, die enkele koersen zelfs een dollar deed stijgen, was naar men aanneemt het gevolg van activi teit van specialisten. Over het algemeen wacht de handel tot het een of andere ver rassende nieuws een nieuwe opleving van vraag of verkoop veroorzaakt. De trage markten van de laatste dagen hebben de makelaars ernstig verontrust; hun zaken maken pas winst bij een beursomzet van tenminste 2.000.000 aandelen. De opleving halverwege de markt deed geen nieuwe vraag ontstaan en de activi teit nam dan ook snel weer af. Dat de in terne positie van de beurs sterk is, blijkt wel uit het feit, dat er geen verkoop ont stond bij de tijdens de opleving bereikte hoogtepunten. (UP). 3'/s %i Nederl. '47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew. PhilipsGloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsch Petml. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 87 91% 191 304 197 297 302 270 249% 148% 362 222% 876% 178,20 80'X 167% 176% 280 90 93% 200% 165 165 173 64u7I« 168 57% 38% 79% 34% Voorbeurs koersen 192 251 363 180,20 de voornaamste opmerkingen. Brulez vindt, dat het Vlaamse litteraire leven bloeit op een gezonde basis. Het wordt daarbij aanmerkelijk geholpen door de staat. De drie voornaamste litteraire perio dieken: Het Nieuw Vlaams Tijdschrift, De Vlaamse Gids en Het boek van Nu hebben hun bestaanszekerheid vooral te danken aan het feit, dat de daarin publi cerende Vlaamse auteurs per bladzijde vijfenzeventig Belgische francs van de uitgever en honderd francs van de staat ontvangen. Ze worden gesubsidieerd uit een fonds van de Vlaamse Academie voor Letterkunde, die een lijst van Nederlands lezende buitenlanders heeft, aan wie steeds gratis een exemplaar wordt toege stuurd. Daartoe koopt de academie van ieder tijdschrift al tweehonderd abonne menten. De Vlaamse Gids en het Nieuw Vlaams Tijdschrift staan bovendien onder bescherming van Vlaamse dagbladen. Het ereloon van honderd francs verstrekt de staat niet aan niet-Vlaamse schrijvers die in de tijdschriften publiceren, maar hierin zal misschien nadat prof. dr. Garmt Stuiveling de regeling niet helemaal billijk heeft genoemd verandering komen. Naast de drie genoemde verschijnen en verdwijnen regelmatig kleine nieuwe lit teraire bladen. Brulez noemde Meridiaan, Arsenaal en Taptoe als voorbeelden. In deze bladen publiceert overwegend de jon gere generatie. Taptoe vooral is sterk pole misch, het richt zich tegen de „gearri- veerden", waartoe Brulez hij zei het met een lachje inplaats van met woorden zich ook wel rekent. Deze polemiek kan in de verste verte niet met die in Ne derland worden vergeleken. „Er zijn hier tegenstellingen", aldus Brulez, „die wij niet goed begrijpen. Het ontbreken van grote meningsverschillen onder de Vlaam se schrijvers is een gevolg van het feit, dat wij om ons taalgebied te beschermen altijd gedwongen waren solidair te zijn. Daardoor is er nooit plaats voor twee dracht op cultureel gebied geweest. Maar met de jongere generatie kan het natuur lijk veranderen nu Vlaanderen ondanks het feit, dat Brussel voor het Vlaamse taal gebied verloren dreigt te gaan, in een steeds sterkere positie komt. De Vlaamse schrijvers worden in Vlaanderen nu ook veel meer gelezen. De boeken van Louis Paul Boon en Hugo Claus bijvoorbeeld worden behalve in Nederland ook in Vlaanderen veel verkocht. Daar zijn ook de in ons land vrijwel onbekende schrij vers Willem Putman, Aster Berkhof en Van Hemeldonck bijzonder populair. Mar- nix Gijsen, die in Vlaanderen erg veel ge lezen werd toen hij nog gold als een zeer orthodox-katholiek schrijver, heeft sinds hij met het katholicisme heeft gebroken in Nederland vijf tot zes keer meer belang stelling dan in Vlaanderen". Voor Brulez' eigen werk is men van ka tholieke zijde ook niet zo bijzonder enthou siast, maar hij wordt in Vlaanderen geto lereerd omdat hij niet zoals Gijsen liberaal is geworden, maar altijd liberaal is ge weest. Nederlandse schrijvers, die in Vlaanderen het meest worden gelezen, zijn volgens spreker: Bordewijk, Vestdijk, Jo- han Fabricius, Herman de Man en. Godfried Bomans, van welke laatste zelfs zeer veel wordt verkocht. Uiteraard kon Brulez de verhouding op letterkundig gebied tussen Nederland en Vlaanderen niet tot in details toelichten. Er blijft een aantal belangrijke schrijvers, die wederzijds een rol spelen, niet ge noemd. Maar hij heeft toch de situatie enigszins aangegeven. Zijn relaas was overigens minder zakelijk dan hierboven wordt gesuggereerd. Dit tweede deel van de avond was veel spontaner dan het eer ste, men kreeg daarom ook een betere in druk van de schrijver en men dankt er een aantal leuke, toepasselijke anekdotes aan. Een ervan willen we nog noemen, een die betrekking heelt op de poging van Vlaan deren zijn taalgebied te behouden en te vergroten. Brussel is al lang een omstreden plaats. Men spreekt er liever Frans dan Nederlands. Men rekent in Vlaanderen dan ook, dat alles ten zuiden van Brussel aan het Frans verloren is. Maar Brulez sprak onlangs een Nederlander, die hem zei zijn auto twintig kilometer ten zuiden van Brussel te hebben geparkeerd bij een ben zinestation en daar in het Frans had ge vraag om veertig liter benzine, waarop hij ten antwoord kreeg: „Zeg kaaskop, als je me dat niet in het Nederlands vraagt krijg je 't niet Brulez is hierom werke lijk blij, hij is een ras-Vlaming. SAARBRUCKEN (DPA/AFP) De Saarlandse regering van dr. Ney, bestaande uit christen-democraten en sociaal-demo craten is afgetreden, na vijftien maanden aan het bewind te zijn geweest. Dr. Ney is belast met de vorming van een nieuwe regering. Men verwacht, dat hij een nieuw kabinet op bredere basis zal vor men. Reeds in december bestond er een slui merende regeringscrisis, toen vorig jaar de democratische partij van dr. Schneider zich uit de coalitie terugtrok. Sedertdien steunde het kabinet op 24 van de 50 leden van het parlement. De mogelijkheid lijkt te be staan, dat de christelijke volkspartij van oud-premier Hoffmann aan een nieuwe regering zal deelnemen. Deze partij heeft elf zetels. Op de splitsing HoofdstraatRijksweg te Santpoort is een bromfietser uit Hillegom, P. J. H., die over het fietspad langs de Rijksweg reed, vrij ernstig gewond bij een aanrijding met een personenauto. De auto mobilist wilde, komend uit Haarlem, de Hoofdstraat inzwenken, toen H. hem uit noordelijke richting tegemoetkwam en op voorrang rekende. De automobilist heeft de brommer blijkbaar niet gezien; een bot sing volgde en H. moest met een linker beenbreuk en een hoofdwonde naar het Antoniusziekenhuis worden gebracht. Zijn voertuig werd vernield. Wegens het verbindend worden van de enige uitdehngslijst is op 25 maart 1957 ge ëindigd het faillissement van: A. A. van der Sijde, administrateur, destijds wonende te Haarlem, Prinsessekade 45, thans wonende te Hoorn. Rechter-commissaris mr. N. Smits. Cuartor mr. L. S. Römelingh te Haarlem. Het gebeurt niet zo vaak meer, dat een dillettantenvereniging „De Kleine Apostel" van A. W. G. van Riemsdijk ten tonele brengt. Toch heeft een opvoering ook nu nog onbetwist de charme van de zuivere intentie, welke men achter ieder woord en iedere handeling voelt steken, zelfs al is het stuk dan uit de tijd. Onze van so ciale voorzieningen geperfectioneerde maatschappij laat geen vondeling meer in een logement aansterken, nota bene een door de politie scherp in het oog gehouden verdacht onderkomen van zwervers en sjacheraars. Tegenwoordig vindt men ook geen kinderen van twaalf jaar meer in de sneeuw. En toch doet dat allemaal niéts af aan de strekking van „De Kleine Apos tel", want die blijft onveranderd sympa thiek en behoudt de idealistische kracht, welke de schrijver zijn tijdsbeeld in de pen gaf. Afgezien van soms te geforceerde gevoeligheidjes zit er in „De Kleine Apos tel" nog genoeg elementair speelbaars, nog genoeg waarheid, om de mens van nu met zijn spiegelbeeld te confronteren. Ik wil daarmee niet beweren, dat nu maar iedere vereniging dit stuk op zijn pro gramma moet nemen. Ik stel alleen vast dan zo'n enkele opvoering het heus nog wel doet. Nu moet men daarnaar ook spelen. Geen moderne speelstijl, maar de gedegen ouderwetse, met meer theatraal effect en pathos dan we gewend zijn, niet te sterk om het melodrama buiten te sluiten, maar toch recht uit het hart. Geef je maar! Tot mijn verbazing bleek het spelerstal van „De Kennemer Kunstkring" dat in zijn mars te hebben en wat een compliment in houdt aan de regie: op dat patroon werd de hele avond geborduurd. Er ontstond een kleurrijke compositie, waarnaar men geboeid zat te kijken en waarvan men al leen maar kon betreuren, dat- de effecten vooral door te spelen met de stilte niét nog meer werden uitgebuit, om een waarachtige ontroering te weeg te bren gen. Men speelde nog iets te voorzichtig. Toch en dat prijs ik in deze opvoering kreeg de toeschouwer een voorstelling met perspectief. Hij zat geen ogenblik doelloos of verveeld te kijken. Hij werd een wereld binnengevoerd, waarvoor hij zich wel moést interesseren. Wat deze gunstige gang van zaken voor al in de hand heeft gewerkt was de om standigheid, dat het ensemble een hechte eenheid vormde. Stuk voor stuk kregen de figuren de vereiste waarde en dat le verde een verrassend sterk totaalbeeld op. Ik zou bijvoorbeeld niet weten wie Lenie van Opzeeland-Kion een betere logement houdster zou kunnen voorspelen dan zij op poten zette. Een fel wijf met een hele boel opportunisme, dat haar goede hart tenminste in beweging zette. Ineke van Opzeeland speelde trouwhartig haar klein dochter. (Jammer dat haar zo'n onwaar schijnlijk stel vlechten was aangemeten). Piet van Zeist wist met zijn slimme, ver ruwde maar kinderlijk voelende Houtpoot uitnemend raad. Hij maakte er een fijn brok mens van. De horlogemaker kon in de gedaante van Nico Uden Masman de uiterlijke aannemelijkheid van het type zeker halen. Het was alleen te traag ge daan om overal effect te sorteren. Eenarm, de onwaarschijnlijke, beviel mij van Paul Torenburg bijzonder goed. Mooi volge houden zoals hij hem had opgezet: groot- schreeuwerig, dronken en nog niet hele-- maal verlopen. De moeilijke opgave een verharde Francisca te creeëren, die haar masker graag zou afleggen, bleek voor Corry Wassenberg wel eens te zwaar. Ze had gerust wat meer expressie mogen ge ven om zodoende scherper contrasten te bewerkstelligen. Nu wilde het publiek er niet helemaal aan. (Lastig dat publiek als het als maar wil lachen en dat op elke situatie projecteert). Koos was in de ver tolking van Rie Lablans-Van Konings hoven het ideale type. De heer A. van der Borg speelde de inspecteur voorbeeldig. Hij nam wel de tijd om de dingen te laten doorwerken, die tijd nodig hebben. De bri gadier kwam te weinig op om een beoor deling gewenst te maken. De kleine apostel tenslotte, Joce Klimmer, vond ik een wel zeer gelukkige keuze. Geen valse toontjes, geen aanstellerij, een heel natuurlijke ziéke jongen, die goed wil doen en ver tedert. Een pluim op zijn hoed! En een op het blazoen van de Kennemer Kunst kring! P. W. Franse GRONINGEN: Kandidaatsexamen sociale wetenschappen: mejuffrouw A. A. A. Grol, Groningen. Kandidaatsexamen wis- en na tuurkunde CA): B. A. van der Neut, Doetin- chem. Doctoraalexamen scheikunde: J. Bergsma,Sauverd; S. H. Hagen, Groningen (cum laude); P. Paulusma, Boornbergum; P. Plieger, Groningen. Doctoraalexamen bio logie: C. M. Ballintijn, Assen; H. van der Heide, Zeist. NIJMEGEN: Kandidaatsexamen rechten: R. A. F. van Lonik-huyzen. Wychen; A. J. M. Poelman, Oldenzaal; E. H. A. M. Donders, Arnhem. Doctoraalexamen rechten: O. J. H. L. Hooft v. Iddekinge, Arnhem; P. M. Peters Wychen; L. J. M. Stieger, Goes. AMSTERDAM (Gem. Universiteit): Be vorderd tot doctor in de letteren en wijsbe geerte: de heer C. J. Ruygh (met lof). De afdeling Velsen van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond houdt don derdag 28 maart een feestavond in het Pa tronaatsgebouw ter gelegenheid van het inschrijven van het driehonderdste lid in de afdeling. Op deze avond zullen onder meer de Klavierschippers optreden. Onder vrij grote belangstelling van de aangesloten verenigingen werd zaterdag avond de jaarvergadering van de Kennemer Turnkring gehouden, voor afwisseling dit keer niet in Haarlem doch in Beverwijk. Na een inleiding van de voorzitter en bekend making van enige ingekomen stukken, volg de de behandeling van het jaarverslag van de secretaris, dat ongewijzigd werd goedge keurd. Ook het financieel overzicht van de penningmeester werd, mede door het rap port van de controle-commissie, geaccep teerd. Doordat drie leden van de Technische Commissie hun functie niet konden prolon geren en de mogelijkheid bestond dat mede door de nieuw te benoemen technische com missieleden het programma gewijzigd zou worden, werd besloten, het ingediende pro gramma als richtlijn te beschouwen wat tot het gevolg had, dat ook de begroting 1957 als zodanig moest worden beschouwd. De wijzigingen in het Bondsreglement had den weder tot gevolg, dat de technische com missie als afzonderlijke commissie werd op geheven en de overblijvende leden automa tisch technisch bestuurslid werden. Over de noodzakelijkheid om voor de drie aftredende technische leden nieuwe techni sche bestuursleden te benoemen werd geen overeenstemming bereikt en het bestuur ver kreeg machtiging om deze aangelegenheid aan de hand van de komen'de gebeurtenissen nader te beoordelen en op de najaarsverga dering verslag te doen. De aan de beurt van aftreden zijnde be stuursleden werden vervolgens bij acclamatie herbenoemd. Bij de Bondsvergadering 1957 zal de Ken nemer Turnkring behalve door de voorzitter (ambtshalve) en een bestuurslid verder ver tegenwoordigd zijn door een lid van Sparta Velsen, S.S.H. Velsen en Turnlust Beverwijk, met als reserve een lid van de Turnvereni ging Santpoort. Arbeider maakte lelijke val in de kalkzandsteenfabriek In de afgelopen nacht is omstreeks twee uur de Amsterdammer G. L., werkzaam in de kalkzandsteenfabriek te IJmuiden van een steenpers gevallen en met de rug op een ijzeren pen terechtgekomen. Hij is ter observatie in het Antoniusziekenhuis op genomen. Viertal vandaag Woensdagmorgen waren aan de IJmui- dense afslag 15 schepen, waarbij vier trawlers, met een aanvoer van 3350 kisten vis, waarbij 105 schelvis, 475 wijting, 200 gul en kabeljauw, 560 koolvis, 665 haring, 570 makreel, 200 schol en schar. De „Vikingbank" (van 13-3) voerde aan 860 kisten vis, waarvan 270 koolvis, 230 makreel, 150 haring, 140 wijting; de „Cu ragao" (van 14-3) 1220 kisten, waarbij 370 koolvis, 130 makreel, 430 haring, 130 di versen; de „Thorina" (van 15-3) 515 kisten vis, waarbij 70 gul en kabeljauw, 150 ma kreel, 195 wijting en verder 130 stuks stijve kabeljauwen. De kleine vaart voerde aan 4000 kg tong en 250 kisten schol. Voor de export De export nam vandaag kabeljauw, tong en schol af. Regels grote kabeljauw maakten f 150f 160, kleine f 75f 80, kisten grote kabeljauw f 180f 170 en kis ten kleine kabeljauw f 152f 138. Grote .tong per kg maakte f 2.70f 2.80, groot- middel f 2.65—f 2.70, kleinmiddel f 3.40— f 2.50, tong I f 3.00—f 3.20 en tong II f 2.40 f 2.50. Grote schol noteerde f 24f 28, grootmiddel f 26f 33, kleinmiddel f 40 f 48 en schol I f 40f 48. Het binnenland in De binnenlandse handel kocht grote gul voor f 51f 60. middel voor f 41f 51 en torgullen voor f 30f 35. Zwarte koolvis maakte f 33f 28, grote en kleine gullen- maat f 13f 14. Witte koolvis deed f 77 f 86, wijting f 27f 32, grote schelvis f 55, middel f 54, kleinmiddel f 49f 54, pen nen f 49f 57 en braadschelvis f 46—f 56. Een aanzienlijke verbetering in de prijzen dus. Leng noteerde f 74f 82, schol II f 44—f 26, schol III f 27—f 14. Haring ging vandaag van de hand voor f 12f 22 en makreel voor f 12f 30. Wat er komt Voor de donderdagmarkt was van morgen officieel nog niets bekend. Er was sprake van dat de „Postboy" met nog on bekende vangst zal komen. Voorts ver wacht men de SCH 27 en de VL 210. Ook de HD 87 was thuisstomend. Voorts is de VL 153 rijp. En op zee De trawlers om de Noord hebben giste ren drie trekken kunnen doen. Het was goed weer; er stond een hoge zee. De ge middelde vangsten liepen van 150175 manden hoops. De loggers bij de Pitt-boei meldden et maalvangsten van 200250 kg tong, 24 mandjes tarbot en 68 manden vis. Op de kust vingen de loggers en kotters 130— 150 kg tong en 1520 manden vis, meest schol en schar. Aagtekerk, 25 v. Shanghai n. Yokohama. Amerskerk, pass. 25 Finisterre n. Antwerpen. Annenkerk, 26 te Antwerpen. Abbekerk, 26 te Hongkong. Algenib, 26 te Las Palmas. Alhena, 26 140 m. n.o. Sint Paulrocks n. Recife. Amstelkroon, 26 v. Bombay n. West-Australië. Barumun, 26 te Timordilly v. Sorong. Bengalen, 26 te Belawan. Britsum, 25 150 m. z.z.o. Halifax n. Avonmouth. Bloemfontein, 26 te Hamburg. Balong, 27 te Rastanura. Banda, 27 te Assab. Bogowonto. 26 te Surabaja. Bali, 24 te Amsterdam. Beninkust, 24 te Amsterdam. Berau, 26 v. Rotterdam op proeftocht. Caltex Leiden, 26 te Venetië. Corilla, 15/4 te Duckland. Castor, 25 550 m. n.o. Barbados n. Holland. Cleodora, 26 580 m. z.o. Ras Al Hadd n. Perz. G. Charis, pass. 25 La Guaira n. Georgetown. Caltex Delft, n. 26/27 te Avonmouth. Camerounkust, pass. 26 Teneriffe n. Freetown. Cinulia, pass. 26 Ouessant n. Harburg. Coryda, 28 te Saigon verw. Dorestad, 24 te Amsterdam. Delft, 250 m. w.z.w. Ouessant n. Trinidad. Duivendrecht, 26 v. Hamburg n. Rotterdam. Eos, 23 te Amsterdam. Eenhoorn, 25 te Algiers. Enggano, 25 v. Genua n. Dakar. Erinna, 26 te Bangkok v. Singapore. Eemland, 26 te Rosario v.t Pto. Alegre. Esso Den Haag, 26 v. Antw. n. Golf v. Mexico. Friesland KRL, 25 v. Las Palmas n. Rotterdam. Groote Kerk, 26 te Rangoon v. Madras. Gaasterland, 26 te Recife. Garoet, 26 te Houston v. Baltimore. Giessenkerk, 26 v. Hamburg n. Bremen. Cradle of Liberty, 25 480 m. z.w. Fayal n. Pta. Cardon. Guineekust, 24 v. Lagos n. Duala. Gabonkust, 27 te Abidjan. Gadila, 27 te Singapore. Giessenkerk, 26 te Bremen. Gordias, 26 v. Alexandrië n. Beyrouth. Hathor, 25 v. Palermo n. Alexandrië. Haarlem, 27 te Curagao v. Amsterdam. Ha uier wijk, 26 te Hampton Roads v. Rotterdam. Hilversum, 25 120 m. o.n.o. Lour. Marques naar Perzische Golf. Hera, 25 300 m. z.w. Landsend n. San Juan. Hector, 26 te Savona. Hersilia, 27 te Paramaribo. Hestia, 26 te Baltimore. Hoogkerk, 26 v. Fremantle n. Adelaide. Ilos, 26 te Rotterdam. Johan van Oldenbarnevelt, 26 180 m. z. Brisbane naar Surabaja. Joseph Frering, 26 rede Monrovia. Kasimbar, 25 te Maumeria verw. Katelysia, 25 v. Pta. Cardon n. Portland. Kopionella, 25 v. Bahrein n. Port Elizabeth. Kermia, 26 te Kaapstad v. Montevideo. Kalinga, 26 te Curagao. Kota Inten, 26 te Singapore Kabylia, 26 te Rio de Janeiro v. Curagao. Korovina, pass. 26 Cooktown n. Balikpapan. Karimata, 26 v. Colombo n. Durban. Kieldrecht, 26 v. Genua n. Marseille. Katelysaa, 26 v. Punta Cardon n. Portland. Lekhaven, pass. 26 Vlissingen n. Rotterdam. Lemsterkerk, 27 v. Damman n. Bandarabbas. Leopoldskerk, 26 te Bremen. Lieve Vrouwkerk, 24 te Amsterdam. Macuba, 25 v. Rotterdam n. Oslo. Maasland, 25 te Amsterdam. Maasdam, 26 te Southampton. Macoma, 28 te Abadan verw. Munttoren, 26 te Portland Maine. Mataram, pass. 26 Dakar n. Napels. Metula, 26 te Geelong. Nw. Amsterdam, 25 v. N. York n. Pt. Au Prince. Notos, 24 te Amsterdam. Oranje. 26 te Singapore v. Belawan. Ophir, 26 te Tj. Priok v. Singapore. Oranje, 28 te Tj. Priok verw. v. Singapore. Oostkerk, 26 te Durban v. Las Palmas. Orion, 26 te Alexandrië. Osiris, 26 te Barranquilla. Oranjefontein, 25 320 m. n.n.w. Kaapstad n. Las Palmas. Prins Philips Willem, 26 te Le Havre. Prins Willem IV v. Le Havre n. Rotterdam. Purfina Nederland, pass. 25 Str. Ormoes n. Durban. Pieter S, 26 v. Rotterdam n. Swansea. Pendrecht, pass. 26 East-London n. Perz. Golf. Perna, 26 te Poro v. Singapore. Prins Willem III, 26 te Dakar v. Takoradi. Peperkust, 24 te Port Amboia. Pr. Fred. Hendrik, 26 te Barranquilla v. Cristobal. Rijnkerk, pass. 25 East-London n. Mombasa. Ridderkerk, 26 te Hamburg v. Bremen. Rondo, 22 te Hamburg n. Bremen. Riouw, 27 te Belawan. Roggeveen, 26 v. Singapore n. Tj. Priok. Stad Delft, 25 v. Narvik n. botterdam. Straat Soenda, 25 v. Singapore n. Manilla. Sibajak, 26 te Rotterdam. Sloterdijk, 25 te Rotterdam. Stad Vlaardingen, 26 v. Rotterdam n. Narvik. Saidja, 26 te Pladju v. Bukom. Sinabang, 2/4 te Hollandia. Schouten, 26 te Mauritius v. Adelaide. Schiedijk, 27 te Antwerpen v. New York. Stad Leiden, 26 v. Norfolk n. Rotterdam. Stentor, 25 20 m. z.w. Jamaica n. Houston. Steenwijk, 28 te Rotterdam verw. Salatiga, 27 te Singapore. Saroena, 27 te Pladju. Soestdijk, 26 te New Orleans. Sommelsdijk, 25 v. Boston n. Philadelphia. Straat Torres, 26 v. Colombo n. Belawan. Stad Dordrecht, pass. 26 Dover n. Gibraltar. Statue of Liberty, 27 te Lavera. Telamon, 25 te Amsterdam. Themis, 24 v. Amsterdam te Hamburg. Tegelberg, 25 v. Buenos Aires n. Santos. Tankhaven II, 26 te Tj. Priok. Tiberius, 25 te Ponta Del Gada v. Amsterdam. Tomini, 25 Semarang n. Surabaja. Theobaldius, 27 te Curagao v. Rotterdam. Tibia, 26 180 m. w.z.w. Kp. Vine. n. Thameshaven. Tawali, 26 te Abadan. Themisto, 26 te Falmouth. Vlist, 30 te Rotterdam verw. W. Alton Jones, pass. 26 Wight n. Rotterdam. Waal, 26 te Ceuta v. Lattakia. Willem Ruys, 26 te Southampton v. Rotterdam. Westertoren, 26 v. Maracaibo. Van Waerwijck, 26 280 m. n.w. Fremantle naar Singapore. Westland, 26 voor IJmuiden verw. Zijpenberg, pass. 26 Kp. Vincent n. Pepel. KLEINE VAART Atlas, 25 v. Malta n. Catania. Bab T, 25 v. Bayonne n. Bordeaux. Beekbergen, pass. 26 Vlissingen n. Goole. Betty, 27 v. Delfzijl te Rotterdam verw. Bloemgracht, 26 te Antwerpen v. Londen. Boreas, 24 v. Thessaloniki n. Istanbul. Draco, 25 35 m. z.z.w. Savona n. Barcelona. Elsa, 23 te Preston v. Dublin. Flevo, 25 te Oporto n. Amsterdam. Herman Buisman, 26 te Rotterdam v. Amsterdam. Joost, 24 te Middlesbrough v. Gent. Kaap Falga, 23 te Bayonne v. Bilbao. Lijnbaangracht, 26 te Amsterdam v. Abo. Midas, 24 te Amsterdam n. Gothenburg. Notos, 24 te Amsterdam n. Alexandrië. Olivier van Noort, 27 te Grangemouth verw. van Bayonne. Plato, 25 te Amsterdam n. Hamburg. Pavo, 23 te Bilbao v. Newcastle. Phidias, 25 60 m. z. Finisterre n. Lissabon. Tilly, 25 dw. Beachyhead n. Dordrecht. Westerdok, 24 te Londen. SLEEPVAART Cycloop, 25 130 m. w.n.w. Little Cayman el. Ebro, 26 v. Monrovia n. Mombasa. Loire, 25 80 m. n.w. Kp. S. Antonio n. Maracaibo. Tyne, 26 v. Dartford te Rotterdam. Zwarte Zee, 25 300 m. z. Rio de Janeiro n. Pto. Belgrano. voor luxe verhuur en trouwrtjden KENNEMERLAAN 136 Garage: Reinier Claeszens- straat l. IJmuiden - Tel 5009 Verbuur zonder chauffeur De nieuwe Ford Anglia BIJ U AAN KOMEN LOPEN m Plaats een Luidspreker voor Gordijnen, tafel, kasten auto- en motorhoezen? Dan naar de op de Donderdagmarkt Plastic schorten v.a. 98 ct, Kwaliteit wint altijd. GEVRAAGD: voor het laden van vrachtauto's in de avond uren. In bezit van rijbewijs A. Brieven onder no. IJ 506, aan het bur. van dit blad. U kan nu uw woning zeer gezellig en aangenaam maken op ZEER GEMAKKELIJKE BETALING met de volgende artikelen: Nu in elk vertrek een NIEUWE VERLICHTING. Voor elk interieur hebben wij een PASSEND ZEER MODERN ORNAMENT. PLAFONNIERS KAPPEN KRONEN SCHEMERLAMPEN WANDLAMPEN GLASVERLICHTINGEN SCHALEN T.L. VERLICHTINGEN OSRAMGLOEILAMPEN enz. enz. Maar dan SIEMENS, dan heeft u het BESTE en het MOOISTE. Nu GASVERWARMING ook schoorsteenloos Closetpotten ƒ19.50 en ƒ22. Wasbekken ƒ21.compl. wastafels ƒ57.50 Douchebakken en badkuipen, Geisers le klas materiaal Ruim gesorteerd in: Lood-, Koper-, Zink-, Aluminium-, Polisanitebuis, Gaspijp, Gasfitting, Zinken afvoerpijp, Gummi en loden syphons, Div. kranen en fittingen, tinsoldeer, Gegalv. golfplaten, Dakleer, Asfaltpapier, Daklijm, Dakkit, mastiek. IETS NIEUWS - VLOEIBAAR DAKRUBBER!! WIJ MAKEN diverse SLEUTELS. LIIMAX GLOEILAMPEN MET 20KORTING! Prima GRONDVERF 1.50 Prima JAPANLAK 2.25 (Alle moderne kleuren) Nog enige aparte kleuren JAPANLAK 1.50 per bus zeer soepele betaling zeer concurrerende prijzen zeer ruime service zeer snelle levering ZIJLSTRAAT 11-15 bij de brug Haarlem TEL. 15039 Ook in de KRUISSTRAAT 27-29 b. d. Ridderstraat in onze SPORT- en KAMPEERARTIKELENZAAK regelen wij de betaling met u. In ons BENZINESTATION op de KINDERHUIS VEST 43-45 Tel. 17340 bij de Ziilbrug kunt u alle maten en alle merken AUTO- en MOTORBANDEN kopen, tevens onze beroemde EDEGO RIJWIELEN compl. voor 137.50 min 7.50 korting Eveneens op gemakkelijke condities. XXXXXXDOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOXXIOOOtX Reclame Is de motor voor uw bedrijf. Adverteren is de beste vorm van reclame LINNAEUSSTRAAT - IJMUIDEN Ind.: woonkamer, 3 slaapkamers, keuken, douchecel, berg ruimte in souterrain; benedenflats met flinke tuin. Prijzen vanaf ƒ15.250.—. Hypotheek beschikbaar. Inl. Corn. Janus en Zn., mak. N.B.M., Stationsweg 81, Velsen

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3