Zi Purmersteyn kampioen in derde klasse A; Always Forward laatste Velsens ULO viert gouden feest op zoek naar nieuwe status Visserij- varia f THALIA „Bathing beauties" in Velserbad Voetbal in de IJmond Receptie bracht vele oud-leerlingen waaronder een wethouder, tesamen 8 Kinheim VVB T errasvogels Wijk aan Zee Vitesse ADO '20 Negenvoud Revolutie Jong Hercules Onderwijzer verduisterde gelden voor schoolreisje Drie groepen Vandaag h het theater met de beste films HIGH SOCIETY Ook in Dordrecht een expositie over De Ruyter EEBAnrKcr Volièreverenigingen „Vogelvreugd" en „Fauna Felisenum" Jeugd laat Hongaarse jongeren leren Grootse bliksemactie op 18 mei in Haarlem MAANDAG 1 APRIL 1957 De eerste kampioen is bekend: in 3 A legde Purmersteyn beslag op de begeerde titel. Always Forward kwam in deze afdeling op de onderste plaats terecht. IVV kon de kampioensvlag nog niet ontrollen, want wel wonnen de Ilpers, doch ook QSC legde beslag op beide punten. Kinheims toch al weinig hoopvolle positie verergerde nog. Nautilus won van Halfweg en heeft nu hoogstens nog twee punten nodig voor het kampioenschap. In de derde klasse A kon van de zes in de bovenste helft residerende clubs er slechts één het tot een overwinning bren gen: HSV won namelijk met nul-één van ADO. Maar Purmersteyn bracht het tegen het in degradatiegevaar verkerende Al ways Forward slechts tot een puntloos ge lijk spel. Toch was dit voldoende om op de kampioenstitel beslag te leggen, want de enige club, die voor de Purmerenders nog een bedreiging vormde, Alkmaarse Boys, verloor met één-twee van ZAP. De plaat selijke ontmoeting tussen Vitesse en CSV bracht de CSV'ers hun revanche: ze won nen met nul-twee. Helder werkte zich van de onderste plaats op door met twee-nul van EVC te winnen, zodat het verdienstelijke gelijke spel, dat Alw. Forward tegen de kam pioenen bewerkte, de Hoornse voetballers weinig baatte. Alcm. Victrix tenslotte ver loor met nul-één van Egmondia. In 3 B heeft Kinheim zich tegen IW kra nig geweerd: slechts met één-twee kon den de aanstaande kampioenen zegevieren over de nu vrijwel tot degradatie gedoem de Kinheimers. De IVV'ers staan er inder daad prachtig voor, maar het moet erkend worden, dat QSC kranig volhoudt. Ook de Wormerveerders wonnen hun wedstrijd te gen KW, zij het dan slechts met nul-één. Evenals CSV nam ook Velsen in haar plaatselijke ontmoeting tegen Terrasvogels revanche voor de in de eerste ontmoeting geleden twee-één nederlaag. Velsen won thans met drie-nul. EHS verwijderde zich verder van de onderste plaats door met drie-twee van Assendeift te winnen en Wijk aan Zee deed knap werk door WSV in Wormer met nul-één te verslaan. In 4 E nam Waterloo wraak voor het ge lijke spel van de vorige week: ditmaal keerde WH met een drie-nul nederlaag huiswaarts. Nautilus had met Halfweg de grootste moeite, maar haalde toch met één nul de twee punten binnen, zodat het, ge steld dat Waterloo de drie haar nog reste rende wedstrijden zou winnen, nog slechts twee punten uit evenveel wedstrijden nodig heeft, om zich kampioen te noemen. Onderaan voeren WH en Halfweg een verbeten strijd om degradatie te ontgaan. De standen luiden thans: Derde klasse A: Purmersteyn 21-30 Alcm. Victrix 22-25 Alkm. Boys 20-24 HSV 21-23 ZAP 21-22 Egmondia 20-20 ADO 21-20 Vitesse 21-20 EVC 21-20 CSV 20-19 Helder 21-14 Alw. Forward 21-13 Derde klasse B: Velsen Assendelft EHS Terrasvogels Zilvermeeuw. Kinheim 19-17 19-15 18-13 19-13 17-12 19- 7 Vierde klasse E: IVV QSC KW W. a. Zee WSV ZW 19-34 19-31 18-23 19-21 16-17 18-17 Nautilus Waterloo ASV NAS Onze Gezellen DIO Swift Geel Wit Bl'daal AGS Halfweg WH 20-33 19-28 19-25 20-24 20-20 19-18 19-18 19-17 19-17 20-14 19- 9 19- 9 Op „Rooswijk" heeft Kinheim, dat de laatste plaats op de ranglijst bezet, tegen de kampioenspretendent IVV een voor bei de ploegen enerverende wedstrijd gespeeld. De Kinheimers, die in de slotfase van deze strijd nog een gelijk spel voorbij lieten gaan k"amen met een gewijzigde ploeg uit, die een prima partij speelde tegen de kampioenskandidaten, welke wel enigs zins door zenuwen werden beïnvloed. Toen dan ook na vijf minuten een schot van F. Smit door de IW-doelman over de lat werd gewerkt, nam de nervositeit bij de Ilpendammers nog toe. Hieruit viel te ver klaren, dat een strafschop na tien minuten, veroorzaakt wegens hands van v. Well, hard naast werd geschoten. Doelman Pig- mans was in uitstekende vorm, maar toen twee minuten later de IW-rechtsbinnen een mooie aanval even fraai afsloot was het nul-één. De Kinheim-aanvalslinie. waarin de beide vleugelspelers jammer genoeg beneden de maat bleven, werkte hard. Dit werd na 25 minuten beloond toen Smit van ver af van een misverstand bij IVV handig profiteerde (één-één). Na de hervatting bleef "e strijd gelijk opgaan, waarbij de Kinheim-verdediging zeer goed op dreef was. Toch kwam er na 25 minu ten weer succes voor de bezoekers, die mooi combineerden en de rechtsbinnen on- houdbaa. Pigmans passeerde (één-twee). De thuisclub hield moedig vol om de kan sen te doen keren en zowaar kwam er de kans voor de gelijkmaker toen tien minu ten voor het einde de IW-doelman de Kinheimer Boeren, die een vrije schietkans had, vastpakte. Van Well schoot uit de strafschop tegen de paal en miste daardoor de unieke kans. Wel bleef de thuisclub sterk aanvallen, maar IVV won deson danks verdiend met één-twee. De kans van WFC om tot de ereplaats in de tweede klasse te kunnen doordringen werd op „Watervliet" door VVB de bodem ingeslagen in een wedstrijd, die wel de nodige spanning opleverde maar overi gens qua voetbal en vooral wegens het vaak forse veldwerk van WFC niet boven de middelmaat uitkwam. Hoewel WFC technisch iets beter speelde kon dit de WB-aanval ni#?t remmen, die echter d ir de stoere Wormerse verdediging werd afgeweerd. In het algemeen bleef de strijd gelijk opgaan, maar VVB miste door Kooimans en Boevink, die uiterst beweeg lijk middenvoor speelde, twee opgelegde kansen. Hierin zag WFC gevaar en kwam daardoor sterk opdringen. Toen na een half uur de WFC-rechtsbuiten uit een vrije trap de bal over zijn hoofd in de doelmond liet rollen was er de uitgesproken buiten spel staande rechtsbinnen, die vlak voor v. d. Kuil geen moeite had (01). Deze tegenslag zette VVB fel aan de slag en het was na een fraaie combinatie tussen v. d. Linde en Boevink, dat een WFC-hand de bal tegenhield. De strafschop, door v. d. Linde genomen, bracht de ploegen na 38 minuten op gelijke voet (11). Na de her vatting was het Kooimans, die even talmde om de voorsprong te kunnen vergroten. Nu werd VVB sterker en drong meer dan eens de bezoekers in de verdediging. De fout om de WFC-verdediging echter pre cies in de kaart te spelen, voorkwam doel punten. Verswijveren had geen geluk toen hij alleen voor open doel in de grond trap te, waarna v. d. Linde over en Boevink naast schoten bij opgelegde kansen. Het volhouden van VVB, bij wie Both een pri ma spilpartij speelde had na 38 minuten resultaat uit een hoekschop van Koppen, waaruit Verswijveren met een fraaie kop bal scoorde (21). Ondanks dat de scheids rechter zeven minuten te laat affloot kon WFC niet gelijk komen. Velsen, dat uitkwam met invallers voor Van Kaam en Hynen, heeft revanche ge nomen voor de in de eerste ontmoeting tegen Terrasvogels geleden twee-één ne derlaag: met niet minder dan drie-nul ze gevierden Bakkum en zijn mannen dit maal. Over het geheel stond de wedstrijd op zeer middelmatig peil. Veelal werd de bal door de lucht gespeeld en (of) kwam in plaats van bij een clubgenoot bij de tegen partij terecht. Voor de rust waren de Vo gels, gesteund door de wind, het meest in de aanval, maar de Velsen-defensie, met de zijn laatste wedstrijd spelende Tromp Sr aan het hoofd, stond haar mannetje en gaf zij al eens een schietkans weg, dan stond Kaasenbrood op de juiste plaats. Vóór de rust nog zag Bakkum aan de an dere kant zijn kans schoon en gaf Butter het nakijken (nul-één). Na de rust demonstreerde Velsen een zelfde meerderheid als Terrasvogels daar vóór. Ter rechterzijde vooral bleek de ver dediging der Vogels kwetsbaar en van de hand van Koelemey-Reyerse dreigde voor Terrasvogels dan ook het meeste gevaar. Braam en Koelemey wisten Butter ieder nog eenmaal te passeren, en daar de Ter rasvogels-voorhoede onmachtig bleek aan de overzijde hetzelfde bij Kaasenbrood te doen, kwam met nul-drie het einde. Zij nog vermeld, dat de scheidende Tromp èn van Velsenzijde èn van die van Terras vogels geschenken werden aangeboden. Wijk aan Zee heeft na weken van ge dwongen rust eindelijk weer eens gevoet bald, waarbij in de strijd met het lang niet zwakke WSV een fraaie één-nul overwin ning werd behaald. Als men bedenkt, dat Wijk aan Zee met een complete invallersvoorhoede speelde, bestaande uit spelers van het derde elftal, dan is deze prestatie toch wel een aparte vermelding waard. Maar dit was dan ook de reden dat de verdediging van de bad plaatsclub ditmaal een groot aandeel had in de score en speciaal doelman De Blok was weer in grootse vorm en bleek niet te passeren. Over het algemeen was WSV wel de be ter spelende ploeg maar door groot enthou siasme kon Wijk aan Zee aan alle storm lopen van de thuisclub het hoofd bieden. Nadat de rust met dubbelblanke stand was ingegaan werd de strijd ook in de tweede helft hoofdzakelijk op de helft van Wijk aan Zee gespeeld. Maar de enthousiaste jonge spelers gaven geen krimp en kwa men zelfs tot diverse gevaarlijke tegen aanvallen. Bij een daarvan scoorde Stroo- mer een fraai doelpunt, dat achteraf ook het enige zou blijken te zijn. Wat WSV hierna ook probeerde, de Wijk aan Zee defensie met De Blok aan het hoofd hield stand en behaalde een kleine maar niette min verdiende zege. Voor deze plaatselijke ontmoeting tussen Vitess en CSV bestond veel belangstel ling. CSV kwam goedkoop aan het eerste doelpunt: Stolk zette een bal voor: J. Tool veranderde deze van richting en de bal rolde langs Hagenaar: nul-één. Vele malen kwam Vitesse nu voor het CSV-doel maar Heer was op zijn post. In de tweede helft was CSV weer de gelukkige. Vitesse kon de snelle aanvallen ternauwernood het hoofd bieden. Kossen glipte langs de backs en schoot in: nul twee. Een steeds aanvallend ADO heeft in de laatste minuut de volle buit uan HSV moe ten laten. Voor de rust opereerde ADO steeds voor het doel van de Heilooërs maar verder dan enige corners kwam men niet. In de tweede helft moest de HSV-doel- man al direct enige gevaarlijke schoten stoppen. In de laatste minuut liep Burger zijn doel uit en Dekker kopte de bal over hem heen: nul-één. ZATERDAG EN VANDAAG wapperden de vlaggen van de Willem de Zwijger- school op de hoek van IJmuidens Tiberiusplein en de Platanenstraat: de „Franse school" van vroeger bestaat een halve eeuw en viert het jubileum in een tijd, dat de moderne onderwijsmethoden de herinneringen aan de beginjaren welhaast hebben uitgewist. Niettemin zijn ze tijdens de receptie, die zaterdagmiddag in het gymna stieklokaal van de school in alle fleur van lentebloemen en kleurig gedekte tafeltjes plaats had, nog even opgehaald in de rede van wethouder H. de Boer, die met zijn ambtgenoten R. Verbeek en C. P. J. Maas, met de chef der afdeling onderwijs de heer W. Chr. Suwerink en de gemeentelijke inspecteur de heer J. Algera achter de table-de-réception had plaats genomen. Niet alleen als wethouder, maar ook als schoolbestuurder en zelfs als oud-leerling, van wie er velen ter ontvangst versche nen waren om het gemeentebestuur, maar vooral het hoofd, de heer A. Wiedemeijer en zijn staf geluk te wensen. Van de andere scholen waren diverse gelukstelegrammen en bloemstukken ge zonden, vertegenwoordigingen van de Ne derlandse Onderwijzersvereniging en an dere officiële organisaties hadden even eens deputaties afgevaardigd en „staande de receptie" werd er een intekenlijst in gesteld. om de verjarende school een pas send geschenk te kunnen offreren. Wethouder De Boer heeft in zijn speech allen gememoreerd, die in de afgelopen halve eeuw hun beste krachten aan het ULO hebben gegeven en dacht nog even terug aan het beginjaar 1907, toen met 51 leerlingen werd begonnen aan het Willems- maar stelde een stoffelijk blijk van waar plem een aantal, dat tot de huidige populatie van 450 is uitgegroeid. Voorts herinnerde hij dan aan de belangstelling malen kenbaar heeft gemaakt voor dit onderwijs. Tot het hoofd en zijn korps richtte de wethouder zich in dankbare bewoordingen voor hun leiding, die te moeilijker is ge worden naarmate de „sociologische revo lutie" voortschreed en niettemin de kansen bood een naam te vestigen, die buiten Velsens grenzen een uitstekende klank bezit. Hij wees dan ook de felicitaties, welke het gemeentebestuur bereiken door naar de dagelijkse leiding van de Willem de Zwijgerschool, felicitaties, die naar zijn vaste overtuiging niet slechts uit het bur gerlijk fatsoen voortkwamen, maar vooral geënt waren op de menselijke dankbaar heid jegens een schoolgemeenschap, die haar stempel wist te drukken op zovele mensenlevens. Hij wilde de dank van het gemeentebestuur niet bij woorden laten, Een overzicht van het toneel der ver woestingen na een reusachtige dyna- mietontploffing in een vuurwerkfa briek in de hoofdstad van Mexico, waarbij volgens de tot dusver bestaan de gegevens veertien mensen het leven verloren en 150 werden gewond. Er vielen ook slachtoffers onder de brand weerlieden, die dadelijk na de eerste ontploffing ingrepen en toen door een tweede werden verrast. I die juist nu voor het ULO bestaat en de al om gevoelde wenselijkheid, om dit te vaak onderschatte onderwijs een status te ver lenen, die het verlost van de onderwaar dering, die het ten onrechte belast: dg dis kwalificatie namelijk van het „uitgebreid lager onderwijs". De heer De Boer nam hier stelling tegen door vast te stellen, hoeveel belangrijke functies hun funda ment in het ULO vonden en welk een diepe waardering het bedrijfsleven meer- In het begin van de wedstrijd tussen Kennemerland 4 en Jong Hercules leek het er niet op dat de wedstrijd met zulke grote cijfers (nul-acht) zou eindigen. Maar voor de rust was het door Veerbeek, De Ruiter en De Bree al nul-drie. In de tweede helft bood Kennemerland 4 hevige tegenstand maar toen Deus er nul- vier van maakte gaf men zich gewonnen en konden Veerbeek (2), Deus en Slager de stand op nul-acht brengen. Chr. Bond van politiepersoneel in Beverwijk groeide De afdeling Beverwijk van de christelijke bond van politiepersoneel zag haar ledental omhoog gaan, nu ook de manschappen van de rijkspolitie uit Castricum, Bakkum en Heemskerk als lid zijn toegetreden. Dit deelde de voorzitter van de afdeling Bever wijk, de heer G. de Ridder, op de in t Cen trum-" te Beverwijk gehouden contactavond mede. De politiemannen zetten deze avond de bloemetjes eens buiten en genoten van een gezellige feestavond, die werd verzorgd door een gezelschap onder leiding van de heer Jac. Hammer. DEM-leden vierden feest Vele DEM-leden waren zondagavond naar ,,'t Centrum" in Beverwijk gekomen om met volle teugen te genieten van een feestavond. Deze werd verzorgd door John. Davids, die op de piano en op zijn accordeon de aan wezigen spoedig uit volle borst liet meezin gen. Frans Eyckhof was er met zijn confe rences en hij trad als clown op. Truxini goochelde tesamen met de jongens. Haarlemse politierechter Vijf weken hechtenis met aftrek van voorarrest, drie maanden voorwaardelijk en drie jaar proeftijd eiste de officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, vrijdag morgen tegen een 23-jarige onderwijzer uit Velsen. die zich voor de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, wegens verduistering had te verantwoorden. Vorig jaar had de onderwijzer zich geld toege- eigend. dat bestemd was voor een school reisje en door de leerlingen bijeen was ge bracht. Het reisje ging door, maar bij de afrekening bleek, dat verdachte het geld reeds had uitgegeven. Voorts had hij twee radiotoestellen verduisterd, die hij als bij verdienste in reperatie had voor een radio handelaar in IJmuiden. Verdachte ver keerde in grote financiële moeilijkheden, die een gevolg waren van de ernstige ziekte van zijn echtgenote. De officier van Justitie meende in zijn requisitoir, dat verdachte ongeschikt was om als onderwijzer de kinderen op te voe den. Hij sprak zijn bevreemding uit over de houding van de wethouder van onder wijszaken van Velsen, die zijn medewer king zou hebben verleend om verdachte voort te helpen. In het reclasseringsrap- port over verdachte stond, dat diens moei lijkheden „overdreven" waren en dit gaf de officier aanleiding tevens zijn verwon dering uit te spreken over de clementie, die de militaire autoriteiten betracht heb ben ten aanzien van de dienstplicht van de onderwijzer. Nadat verdachte vijf we ken in voorlopige hechtenis had doorge bracht, had de raadkamer van de recht bank hem op vrije voeten gesteld. Ook over deze beslissing verwonderde de offi cier zich. „Zelfs de raadkamer heeft zich laten beetnemen door de verhaaltjes van verdachte", aldus mr. Pitlo. De raadsman van verdachte, mr. F. M. Oberman, protesteerde tegen de uitlatin gen van de officier van Justitie, die tegen beter weten in de zaak onjuist zou hebben voorgesteld. De officier van Justitie was aanwezig bij de behandeling van het ver zoek tot invrijheidstelling in raadkamer. Mr. Oberman sprak een van „comptent of court", minachting van een rechterlijk col lege, gedaan door de officier tijdens de behandeling van een strafzaak. De politie rechter zou hierdoor een onjuiste indruk krijgen over een voor verdachte gunstige beslissing van de raadkamer. De raadsman weigerde zijn pleidooi voort te zetten, ten zij de officier van Justitie zijn gewraakte uitlatingen zou terugnemen. Deze omzeilde een rechtstreeks antwoord, maar verzwak te niettemin zijn uitlatingen. Tenslotte be pleitte mr. Oberman clementie. De politierechter veroordeelde de onder wijzer tot een gevangenisstraf van drie maanden, waarvan twee voorwaardelijk, en een proeftijd1 van twee jaar en toezicht van de reclassering. Verdachte heeft reeds vijf weken in voorarrest doorgebracht, zodat hij geen ge vangenisstraf meer behoeft te ondergaan. dering in het vooruitzicht. Sprekende over de historie van de jubi lerende school, herinnerde de heer De Boer zich, hoe heel vroeger de leerlingen te onderscheiden waren in „betalenden", „minvermogenden" en „onvermogenden", wat karakteristiek is voor de situatie in die dagen. Een situatie overigens, die over wonnen is door modernere ideeën en door een gemeenteraad, welke de progressiviteit is toegedaan. Met een zegewens voor school en schoolgemeenschap besloot de heer De Boer zijn toespraak. De commissie, die onder leiding van de heer J. de Geus in korte tijd het feest programma in elkaar zette, is vanmorgen op de bijvelden van „Schoonenberg" met enkele sportontmoetingen op de proppen gekomen onder meer ontmoetten dan elkaar de Technische school en de ver jarende ULO en vanmiddag draait in het Patronaat een cabaretprogramma voor de kinderen. Prijzen van zaterdag Per 1 kg: heilbot f 2.702.25, gr. tong f 2.80 —2.55, grm. tong f 2.752.60, kim. tong f 2.90 2.60, kl. tong I f2.902.60, kl. tong II f2.80 2.30, tarbot I f 2702, Zalm f 4. Per 50 kg: tarbot II f108—90, tarbot IV f90— 52. kl. griet f 5548, tongschar f 10280, schartong f 4435, gr. schol f 4218, grm. schol f 56 19, kim. schol f 5828, kl. schol I f 4128, kl. schol II f 4512, schar f 288, bot f 13 8, v. haring f 1802, makreel f 2413, gr. schelvis f 4326, grm. schelvis f4725, kim. schelvis f 4426, kl. schelvis I f 4336, kl. schelvis II f 3922, wijting f 28—14. gr. gul f36—29, mid. gul f30—26. kl. gul f 27—23, poontjes f 2418, kl. koolvis zw. f 1615, kl. kolvis wit f3024. Per 125 kg: gr. kabel jauw f 18070, gr. koolvis zw. f3228.50, gr. koolvis wit f 6867, gr. leng f 9269, gr. wolf f 120. Aanvoer van zaterdag 580 kisten tong en tarbot. 5 heilbot, 10 griet, 10 tongschar en schartong, 880 schol, 130 schar, 75 bot, 540 haring, 755 makreel, 250 schelvis, 325 wijting, 225 kabeljauw en gul, 15 leng, 5 wolf, 25 poons 135 koolvis, 25 di versen. In totaal 3990 kisten. Besommingen van zaterdag VL 77 Abraham f 19.100, IJM 20 Polderman f16800, IJM 14 f 5020, HD 87 f7350, KW 48 f6620. KW 129 f 6750, KW 51 f830, IJM 40 f2570. IJM 59 f2740, KW 30 f1870, KW 128 f870, KW 56 f2190, KW 21 f1160, KW 105 f2840, KW 27 f2800, KW 77 f 1830, KW 61 f640, KW 65 f490, KW 35 f2110, RO 29 f1400, TX 14 f3020, WR 88 f1770, WR 7 f2040, WR 67 f 1850. Houtstof aangevoerd Zaterdagmorgen is voor. de papierfabriek Van Gelder Zonen aangekomen het Noorse ss. „Disa", dat van de Noorse haven Lerwik een lading van 1500 ton houtstof aanvoerde. ADVERTENTIE HEDENAVOND, DINSDAG en WOENSDAG - aanvang 8 nur beslist laatste voorstellingen met de grote succesfilm Grace Kelly - Bing Crosby Frank Sinatra. IEDEREEN ZEGT: „WaT EEN FILM EEN ZOGOED ALS tot de nok gevuld Velserbad heeft zaterdagavond met onver deelde belangstelling naar een variatie van zwemdeskundigheid gekeken, die „te wa ter" werd gevoerd door de vierentwintig charmante meisjes sterke groep „The ba thing Beauties" en de helft van een duo bekende schoon- en „krom"springers, Wim Schatens, die zijn collega moest missen, maar bevredigend terzijde werd gestaan door invaller Herman Karlas. Het is een avondfestijn vol muziek en kleur, gratie en humor geworden, die echter toch niet de vergelijking met een vroegere zwemshow van de kunstzwemstertjes van de ZAR kon doorstaan. Hetgeen de leidster van deze „Bathing Beauties", mevrouw Iet Koster van Feggelen zich niet zo erg hoeft aan te trekken, want het is tenslotte moeilijk con curreren tegen een groep van internatio nale faam. De verfijning van de ZAR-groep werd onder meer ontleend aan het feit, dat men vooral klassieke motieven koos voor hun programma: de badende schoonheden, die zaterdagavond optraden, beperken zich onzes inziens net iets te veel tot het popu laire genre. Hetgeen niet wegneemt, dat bijvoorbeeld een Blue Tango een succes werd, dank zij de perfecte discipline van de meiskes en de kleurige decoratie, die voor hen ingericht was in het daartoe bij zonder geschikte Velserbad. Met behulp van de onderwaterverlich ting en diverse andere kunstgrepen zijn er dan ook verscheidene aardige sprookjes opgevoerd, die muzikaal geïllustreerd wer den door een versterkerinstallatie, welke helaas een enkele keer haar plicht vergat door ontijdig af te breken, hetgeen enige verwarring onder de kunstzwemstertjes zaaide. Afwijkend van wat de ZAR laat zien, beginnen deze meisjes hun nummers meestal op de wal, hetgeen naar onze smaak de homogeniteit van de verschil lende programmaonderdelen wel eens ge weld aandoet, maar niettemin voor aardige openingen zorgde. Het blijft tenslotte een hele kunst, ballet en zwemvaardigheid tot een aantrekkelijk geheel aaneen te smeden en daarin zijn de jonge dienaressen van deze nog jonge muze af en toe toch heel aardig geslaagd. Al is het populaire genre uit de tango- en foxtrotverzamelingen echt niet helemaal geschikt. Dit viel bijvoorbeeld op bij Orpheus", een voortreffelijk geënscèneerd geheel, waarbij men gebruik maakte van drijvende bloemen met levende en zeer lieftallige hartjes en verrassend plezierige groepe ringen, die aan werkelijke choreografie deden denken, maar waarvoor de muziek zich dan ook kennelijk beter leende dan die van de componisten onzer dagen, die zich hoofdzakelijk tot de danslustigen in balzalen wenden. De metershoge fontein, die uit het mid den opklaterde, heeft vele handen verrukt op elkaar gebracht en zo waren er meer nummers uit het programma, die aller wegen rond de verlichte kuip enthousiasme verwekten. Het schoonspringen is een onderwerp apart. Zoals gezegd was Wim Schatens er om onbekende redenen alleen, maar deze oude rot in de schoonspringerij, die in het komieke tot vaak even grootse dingen komt, zag kans met zijn fraaie salto's en schroefsprongen vele kenners tot vervoe ring te brengen: de afwerking bijvoorbeeld van zijn twee-en-een-halve salto met aan loop gehurkt en die van zijn anderhalve salto met schroef waren perfect. En de manier waarop hij als zelfverze kerde opschepper de toren beklom, om tenslotte op vreemde wijze te water te raken of de wijze, waarop hij een blode beginneling in de duikkunst imiteerde, hebben menige langdurige schaterlach doen opklinken. De directeur van het bad, de heer C. W. van Schreeven, die samen met zijn adjunct directeur zulk een groot aandeel heeft ge had in de organisatie van deze avond, heeft na afloop een bouquet bloemen aan mevr. Koster overhandigd, een geste, die zowel door haar zelf als op de tribunes hogelijk werd gewaardeerd. Behalve in het Rijksmuseum in Amster dam wordt in het museum Van Gijn in Dordrecht een tentoonstelling gehouden van prenten, penningen, postzegels, boeken en dergelijke, die betrekking hebben op het leven van Michiel Adriaenszoon de Ruyter. De expositie bevat versscheidene zeldzame stukken. Canadees hout voor de papierfabriek Miet het Liberiaanse ss. „Ines", dat zater dagmiddag voor de steiger van de papier fabriek Van Gelder Zonen is aangekomen, werd een lading van 1217 vadem papderhout aangevoerd van de Canadese haven St. John. HET TEKORT AAN SCHELVIS heeft vorige week ontstellende vormen aange nomen en beter dan woorden brachten de prijzen deze situatie tot uitdrukking: de zelfde schelvisjes die vorige week zater dag voor f 16 maar net een koper konden vinden, gingen tot donderdag heel wat grager weg voor.... f67. Toen de week voor de handel er eenmaal opzat - vrijdag dus - liep deze markt terug tot f 40 maar dat was dan altijd nog een brandprijsje, waar men niet meer aan gewend was. Zaterdag is de braad zelfs tot f 30 gegaan. Kabeljauw moest eveneens met een lan taarntje gezocht worden en toen er vrijdag weer een redelijke regel gekocht kon wor den lagen de prijzen direct een f 30 lager dan de voorgaande dagen. Met de schol hetzelfde lied. Vrijdag, zaterdag en maan dag overvloed, zelfs teveel en daarna: stil te, angstwekkende stilte. De „goeie schol" brengt dan onmiddellijk prachtige prijzen op, temeer daar iedereen weet, dat de grove .scholvangsten gedecimeerd lijken te zijn. De kustschol zat nog altijd een f 10 lager dan de noordsoorten, maar niettemin is er grof geld gegeven. Door deze schrale markt liep de wijting ook al op tot fijnvisniveau, want als de schol verstek laat gaan moet er toch iéts gebakken wordenTong bleef onder deze omstandigheden oervast. Zelfs met 30.000 en 20.000 kilo in de hallen was er geen verwikken of verwegen aan. Haring blijft middelmatig tot slecht en het beste wordt er dan ook grif voor een gul den of twintig uitgepikt. Donderdag werd er vergaderd. Iedereen in de hal wist waarover: de gewraakte op- vangprijzen, die een probleempje zijn gaan vormen in het toch al woelige wereldje van de visserij. Men heeft zich wellicht gespiegeld aan de controverse, die er op precies hetzelfde chapiter in Cuxhafen groeide en waar de handel heeft gereageerd door een paar dagen niet te kopen. Van daar die goedkope Duitse koolfilets van f 0.60 de kilo in IJmuiden. Maar dat de zaak daarmee niet gesteld of opgelost is, bleek uit het feit, dat de Duitse reders niet allemaal rond de vetpot geschaard zitten en sommigen hun schepen zelfs voor de kant hielden omdat men niet rondkwam. Maar het steekt toch in IJmuidense han delskringen, dat de voor f 40 opgehouden kool elders terecht komt voor een billijker prijs en het conflict zal dan ook nog wel een staartje hebben dunkt ons. Over slechte reizen gesproken: het was weer niet veel voor de zuidzij: de eerste drie maanden van dit jaar hebben al met al nog maar weinig redersplezier te zien gegeven. De leden van de volièrevereniging „Vogel vreugd" uit Eeverwijk en omgeving zullen, hedenavond hun jaarvergadering houden in hotel..„Parkzicht" aan de Z.eestraa,t. te Bever, wijk. Behalve de gebruikelijke verslagen is er een bestuursverkiezing wegens .periodiek aftreden. Verheugend voor „Vogelvreugd" is dat negen nieuwe leden konden worden in geschreven. De IJmuidense volièrevereniging „Fauna Felisenum", die haar ontstaan te danken heeft aan „Vogelvreugd" en eveneens bijzon^ der actief is, zal op dinsdag 23 april in het Cultureel Centrum aan het Moerbergplant- soen te IJmuiden een feestavond houden, waarvoor het bestuur zich veel moeite heeft gegeven. A ctie „T over bal" Onder auspiciën van de Nederlandse .Teugd„c enschap wordt van 26 april tot 26 mei een actie gevoerd, waarmee gelden worden ingezameld om de Hongaarse jon geren in de Oostenrijkse kampen in staat te stellen het voor hen noodzakelijke on derwijs te volgen, zodat zij zich een plaats in de vrije westerse werel kunnen ver werven. Aan de actie „Toverbal" zullen de bij de Nederlandse Jeugdgemeenschap aangesloten organisaties meewerken: vier miljoen toverballen vier ir een doosje van één gulden zullen worden verhecht, hetgeen een opbrengst van een miljoen gulden oplevert. Het zuigen op de toverballen wordt wel zeer aanlokkelijk gemaakt. Vele ballen verbergen een geheim, dat "an het einde van de actie in een radiouitzending zal woi Jen bekend gemaakt. De kopers maken kans op een van de aantrekkelijke prijzen: huizen, auto's, studiebeurzen, televisietoe stellen, enz. Voor de jeugdgroepen, die in de kortste tijd het grootst aantal doosjes met toverballen verkopen, zijn groepsprij- zen beschikbaar, waaronder sportuitrustin- gen en clubhuisinrichtingen. Deze actie „Toverbal" is mede opgezet in samenwerking met het Rode Kruis en het Nationaal comité hulpverlening Honga rije. De organisatoren hopen ermee een groot bedrag voor de financiering van het onderwijs van drieduizend Hongaarse jon geren in vluchtelingenkampen bijeen te krijgen. In Haarlem is reeds besloten aan deze landelijke actie mee te werken. Op zater dag 18 mei zal een indrukwekkende blik semactie worden gehouden, tijdens welke de Haarlemse jeugd honderden toverballen aan de man (of vrouw) zal brengen. Hier toe is vrijdagmiddag besloten op een bij eenkomst, belegd door de Ra;.d voor de jeugd, waarop vertegenwoordigers(sters) van verscheidene overkoepelende organen voor de vrije jeugdvorming aanwezig wa ren. De speeltuinverenigingen hebben reeds besloten aan de actie mee t° werken. Ook de jeugdorganisaties, dc club- en buurthuizen, en de sportverenigingen zul len hun steentje bijdragen. Hondenden Haarlemse jongeren zullen op zaterdag 18 mei in alle delen van de Spaarnestad uitzwermen en hun koopwaar aanbieden: vier toverballen voor een gul den! Dit uitzwermen zal met veel tam-tam gepaard gaan, want vermoedelijk zullen enkele muziekbands aan deze smakelijke actie Lister bijzetten. Dit alles onder het motto: „Laat de Hongaarse jongeren leren".

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 10