Goedkeuringsbeleid van G.S. bij gemeentelijke subsidiepolitiek Suezkanaalmaatschappij maakt haar testament Bonn wenst kernwapens voor zijn strijdkrachten Ook België moet zich hoeden voor inflatie-gevaren Woensdag gaat de „Job Gouda in Woubrugge te water DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Amerikaanse executrice geeft advies Grotewohl dreigt met maatregelen en schermt met luchtverdediging Wereldtentoonstelling is weelderige fagade voor duurder leven Voor Scheveningen voer de eerste trawler met radar proef DONDERDAG 4 APRIL 1957 17 H. J. Verkouzv tracht door verdienstelijk boekje orde te scheppen in onoverzichtelijke materie Wereld heeft groot gebrek aan scholen Geen onderwijs voor 50 percent der kinderen VV „Kinheim" viert zaterdag feest Wereldvredesraad verban nen uit Oostenrijks hoofstad Amerika werkt hard aan kunst-satelliet Uitspraken rechtbank Instituut voor kernfysica te Amsterdam wordt uitgebreid Aanvaring in de mist in de Theemsmonding Na de papegaaien nu de boeken W. M. Dudok bouwt het Hilversums Cultureel Centrum Het subsidiebeleid van gemeentebestu ren is een onderdeel van de gemeentepoli tiek, waarvan in de loop der jaren van ver- versoheidene zijden veel aandacht is ge wijd. Het vraagstuk heeft vele facetten en het zijn niet alleen de gemeentebesturen, die de hoogte van de gemeentelijke subsi dies bepalen. Immers Gedeputeerde Sta ten hebben de taak de begrotingen van in komsten en uitgaven van de gemeenten aan hun goedkeuring te onderwerpen en het is herhaaldelijk gebeurd dat Gedeputeerde Staten hun goedkeuring onthielden aan een door een gemeenteraad aanvaard voorstel tot subsidieverlening op grond van bezwa ren tegen de begroting zelf. Aangezien de Nederlandse wet niet aangeeft hoever het goedkeuringsbeleid van Gedeputeerde Sta ten zich uitstrekt kan slechts aan de hand van de in de loop der jaren gevormde ju risprudentie worden nagegaan, welke gren zen het toezichthoudend college en in ho ger beroep de Kroon aan het gemeentelijk subsidiebeleid hebben gesteld. Het is de verdienste van de heer H. J. Verkouw te Heemstede, administratief hoofdambtenaar ter provinciale griffie van Noordholland, geweest een boekje te heb ben samengesteld, waarin getracht wordt een overzicht te geven van de overwegin gen, die het gemeentelijk subsidiebeleid en de beslissingen van Gedeputeerde Staten van de provincie, hebben bepaald. Dit werkje is onder de titel „Het subsidiebe leid der gemeentebesturen" bij N. Samson n.v. te Alphen aan de Rijn uitgegeven. Als hier gesproken wordt van een poging het geheel van het gemeentelijke subsidie beleid in een boekje samen te vatten, dan is dit allerminst bedoeld als een beperking ten aanzien van het werk van de schrijver. Hem komt de verdienste toe een lijn te hebben gezocht in de overwegingen, die bij de verschillende bestuurscolleges ten aan zien van het besproken onderwerp bestaan. Dat dit niet altijd een rechte lijn is en er met name in de onderscheidende provincies nog al eens verschillend wordt geoordeeld over de wenselijkheid en toelaatbaarheid van de bijdragen, die de gemeenten in hun provincie aan diverse instellingen en vere nigingen wensen te geven, kan allerminst de schrijver worden verweten. De enige bron, waaruit de heer Verkouw Amsterdam De D'Exploration de Petrole au Sahara heeft van de Franse regering voor vijf jaar het reoht verkregen voor olieboringen over een terrein van 6000 vierkante kilometer in de Sahara. De oliereserves moeten daar, aldus deskundigen, alle verwachtingen overtreffen. De Koninklijke heeft voor 35 percent belang in bovenvermelde maat schappij en dit is de reden waarom Parijs en Zwitserland steeds grote belangstelling tonen voor aandelen Kon. Olie. New York nam niet alleen de vaste stemming van dinsdag van het Damrak over, maar gooide e nog een schepje op en sloot bepaald wil lig voor het fonds. Na een koers van 182.80 in de morgenuren, opende de beurs woensdagmiddag op 183.80 om door aan houdende vraag spoedig tot 184 aan te trekken hetgeen een nieuwe recordprijs is en 4 hoger dan dinsdag (tegen oude ba sis 20 punten). Parijs en Zwitserland wa ren de gangmakers. Winstnemingen wa ren de oorzaak dat het fonds tegen het slot van de beurs terugliep tot 182.50. Philips was opnieuw 4 tot 6 punten ho ger op het gepubliceerde jaarverslag. De handel was echter gering. Unilever liep vooruit op het jaarverslag van heden. Na de flinke stijging van dinsdag, steeg het fonds thans, na een opening op 38iy2 tot 3851/2 ofwel 9 punten boven dinsdag. Er was flinke handel. De AKU's die de laatste maanden sterk waren teruggevallen door het verlaagde dividend, lagen eveneens willig in de markt en bereikten de tweemaal parikoers, tegen dinsdag 192y2. Tegenover de vraag stond slechts een gering aanbod. De scheepvaarten waren in sympathie met de gehele markt ook wat vriendelijker en over de gehele linie 1 tot 2*/2 punt ho ger. Staatsfondsen nauwelijks prijshoudend. Van de cultuurwaarden konden A'dam Rubber en Deli Maatschappij zich iets ver beteren. Prolongatie 3)4 percent (ANP). New Yok Laatbeurs ontstond er lichte weerstand in de handel, die tot dat tijdstip geken merkt werd door een stevige aandelen- avans welke - evenals dinsdag - gerugge- steund werd door een verbeterde maar niet op concreet nieuws berustende stemming. Hoewel de meeste koersen aanzienlijk on der hun hoogste dagnotering kwamen te liggen, sloot de markt toch hoger en waren er talrijke sterke fondsen. Tijdens de avans was er een stevige om zet bij de vlotste handel sinds begin februari. Bij de daling nam de omzet af, zodat de totale omzet van 2.160.000 aan delen toch 140.000 minder bedroeg dan die van dinsdag. (UP) 3'/« Nederl. '47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew. Philips Gloeil. pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mij en Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsctie Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 86»/i« 91^ 198/4 312 201 300 30414 275 260 'A 150 383/4 220 904)4 182,30 8014 16814 178)4 285 92)4 94)4 203 168)4 16714 166 174 61)4 395/io 81 34% Voorbeurs koersen 199 261 383 182,50 ten aanzien van de interpretatie van de wet betreffende de behandelde materie kon putten, is mr. J. Oppenheim's „Het Neder landse Gemeenterecht" geweest. Systematisch is de ontwikkeling van het subsidiebeleid geschetst, waarbij gesteld wordt, dat beoordeling van aangevraagde subsidies slechts mag berusten op de over weging van de directe belangen, die een subsidieverlening voor de gemeente zai hebben, of op die van het algemene belang, dat met de uitgaaf gediend wordt en het onmiddellijk belang dat een deel der in gezetenen der gemeente bij de uitgaaf-heeft, gevoegd bij de geringe omvang van het betreffende bedrag. Hiervan uitgaande komt de schrijver tot een rubricering van gemeentelijke steun voor geneeskundige zorg, sociale zorg en kunstbescherming en cultuurbevordering. De schrijver licht dit aan de hand van een aantal voorbeelden toe, waarbij vooral van belang is de veranderde opvattingen inzake de subsidies voor kerkbouw. Deze kwestie is speciaal voor Haarlem van be lang, aangezien twee subsidie-aanvragen bij B. en W. zijn ingediend, waarvan één voor een gereformeerde kerk en één voor een rooms-katholieke kerk, beide in Haar lem-Noord. Ook in Heemstede is een sub sidie-aanvrage voor de bouw van een ge reformeerde kerk in behandeling. De schrij ver wijst erop, dat onlangs door G.S. van Gelderland de goedkeuring werd onthou den aan het gemeentebestuur van Nijmegen voor subsidieverlening aan een te bouwen rooms-katholieke kerk. De Kroon was het met deze beslissing niet eens en overwoog, dat de subsidie van kerkenbouw niet in strijd is met enige wettelijke bepaling. Bij een vraag hierover in de Tweede Kamer heeft de minister van Binnenlandse Zaken deze beslissing toegelicht, waarbij hij de wenselijkheid uitsprak van het vaststellen van bepaalde richtlijnen voor een derge lijke subsidiëring. Dat een scherp omlijnde formulering van een gemeentelijke subsidiepolitiek mogelijk is, bewijst de schrijver met het voorbeeld van de gemeente Heerde, waar een derge lijke formulering bestaat, die zelfs de hoog te van het subsidiebedrag in een wiskun dige formule vastlegt. Na nog een overzicht te hebben gegeven van tal van andere voorbeelden van het toe kennen van gemeentelijke steun geeft de schrijver tenslotte een vergelijkend over zicht van het subsidiebeleid van een aan tal gemeenten in Noordholland, waarbij deze worden verdeeld in telkens een ge meente van overwegend rooms-katholieke samenstelling, een gemeente van overwe gend niet rooms-katholieke samenstelling en een gemeente van gemengde samenstel ling voor een bevolkingsomvang van min der dan 5000 inwoners, van 5000-10.000, in woners, van 10.000-20.000 inwoners, van 20.000-30.000 en van boven de 30.000 inwo ners. Het boekje heeft de verdienste een po ging te hebben ondernomen klaarheid te scheppen in een tot dusverre onoverzichte lijke materie. Wij kunnen vastestellen, dat de schrijver in deze poging goeddeels is geslaagd, waardoor zijn boekje van grote waarde is als leidraad voor gemeentebe sturen (voor zover deze een dergelijke lei draad van node hebben) maar vooral van belang is voor die verenigingen en instel lingen, die voornemens zijn aan de ge meente hunner vestiging een financiële bij drage te vragen. NEW YORK (AFP). Uit een UNO- onderzoek naar de sociale toestand in de wereld het eerste sedert 1952 blijkt, dat sindsdien veelbetekenende vooruit gang is geboekt op verscheidene belang rijke terreinen: het sterftecijfer blijft da len, in het bijzonder in de economisch weinig ontwikkelde landen, epidemische ziekten vertonen de tendentie te verdwij nen, de produktie en het verbruik van levensmiddelen zijn in de gehele wereld toegenomen, hoewel de verdeling ongelijk is, het analfabetisme neemt af en het schoolbezoek toe, de industriële produktie wordt groter in een ongekend tempo Deze vooruitgang, aldus het UNO-rap- port is echter gering in vergelijking met de armoede en behoeften van een groot deel van de wereld en met de mogelijk heden van vooruitgang, die thans bestaan. De politieke problemen en de bewapenings wedloop worden de voornaamste belem meringen voor de ontwikkeling van de sociale vooruitgang genoemd. Op 30 juni 1955 waren er in de gehele wereld 2.691.000.000 mensen, 172 miljoen meer dan op 30 juni 1951. Vijftig percent der kinderen in de schoolgaande leeftijd bezoekt geen school. Zesenvijftig percent der wereldbevolking boven de vijftien jaar kan lezen en schrijven. Het aantal gevallen van tuberculose, moeraskoorts en kinderverlamming neemt af, maar dit is niet zo bij hartziekten en kanker. Vierhonderd miljoen mensen lij den nog aan ziekten die door parasieten worden veroorzaakt, en een evengroot aantal lijdt aan trachoom en andere be smettelijke ontstekingen. Grote hongers noden behoren tot het verleden, maar de problemen van chronische ondervoeding zijn nog niet opgelost en in talrijke landen is het voedselgebruik per inwoner nog beneden het peil van voor de oorlog, aldus het rapport. PARIJS (Reuter, AFP) De directeur- generaal van de oude Suezkanaalmaat schappij Georges-Picot heeft in Parijs verklaard, dat alleen zijn maatschappij gerechtigd is de tolgelden te innen tot, met haar instemming een internationale overeenkomst bereikt zal zijn. Zijn maat schappij is bereid een tijdelijke regeling te aanvaarden die haar rechten verzekert, in afwacl ng van een definitieve regeling op grond van de zes punten die vorig jaar oktober door de Veiligheidsraad zijn op gesteld. De maatschappij heeft twee documenten gepubliceerd, die betrekking he' ben op de toekomst van het Suez-kanaal. Het eerste document is een studie van het verkeer, dat naar verwacht wordt tussen 1956 en 1972 van het kanaal gebruik zal maken. Het tweede document is een programma van de grote werkzaamheden tot verbete ring van het kanaal, die ten doel hebben dit kanaal aan de behoeften van de inter nationale scheepvaart in genoemde periode te kunnen laten voldoen. De voornaamste conclusies van het on derzoek naar het toekomstige verkeer door het kanaal, dat in 1956 werd ingesteld door een Newyorkse firma, luiden als volgt: 1. Het olievervoer, dat in 1955 69 miljoen ton groot was, zal in 1972 een omvang van 335 miljoen ton bereiken. Het vervoer van andere goederen, dat in 1955 een omvang had van 39 miljoen ton, zal stijgen tot 54 miljoen ton in 1972. 2. De gemiddelde bruto-tonnage van de tankschepen, die van het Suezkanaal ge bruik maken, welke in 1955 18.900 ton was, zal in 1972 32.100 ton bedragen. Deze tank schepen, waarvan de snelheid in 1955 veer tien knopen bedroeg, zullen in 1972 zes tien knopen lopen. 3. Het aantal schepen, dat jaarlijks door het kanaal vaart, zal stijgen van 14.666 in (Van onze correspondent in Bonn) Sedert bekend geworden is, dat de NAVO-strijdkr achten kernwapens naar West-Duitsland hebben gebracht, zijn de gemoederen in Bonn in beroering. Men wil weten, waar die wapens zijn opgeslagen, maar dat blijkt een goed bewaakt geheim te zijn. Het Westduitse ministerie voor kern-aangelegenheden heeft aan de minis ter van Defensie inlichtingen gevraagd, maar Strauss zegt dat de plaats, waar de wapens gedeponeerd zijn geheim moet blij ven. In het ministerie voor kern-aangele genheden daarentegen acht men het een kwestie van het allergrootste belang dat men voortdurend weet, wanneer kernwa pens worden getransporteerd en waar ze heen zijn gebacht, omdat er ongelukken kunnen gebeuren. Het ministerie voelt zich verantwoordelijk voor de veiligheid van de bevolking. De socialistische oppositie wil van de regering weten of het in de bedoeling ligt (Van onze correspondent in Brussel) Men moet op het ogenblik voor het bou wen van een gewone arbeiderswoning in België ongeveer 38.000 neertellen. Voor hetzelfde bedrag kon men enkele jaren ge leden een veel mooiere woning bouwen. In sommige wijken van de Belgische hoofd stad betaalt men tot 500 frank voor een vierkante meter bouwgrond, soms tot 1000 frank (of 76 gulden). De oorzaak van de overspannen situatie op de bouwmarkt behoeft niet ver te wor den gezocht. Het zijn de openbare werken, welke de regering waarschijnlijk te weinig heeft ingekrompen, terwijl bovendien een groot aantal werken dienen te worden uit gevoerd om Brussel een fraai gezicht te geven voor de wereldtentoonstelling. In deze periode zou men de werken dienen te beperken tot de meest dringende en eco nomisch verantwoorde plannen. In de tweede plaats is de sterk toegeno men prijs van de kolen oorzaak van een algemene prijsstijging geweest. Van 1 april af werden de kolen, ook de huisbrand, op nieuw duurder. De anthraciet wordt 6 a7 gulden per ton duurder. De nasleep van de Suex-crisis zal het peil van de prijzen nog het gehele jaar 1957 door beïnvloeden. De meeste waarnemers rekenen er liefst niet mee, dat vele prijzen dit jaar een gevoe lige daling zullen te zien geven en zij ach ten het remmen van de inflatie verreweg het meest dringende overheidsprobleem. Loon en indexcijfer Sedert begin januari is de toestand op het sociale front in België echter buitengewoon rustig. Er zijn hier en daar sporadische sta kingsbewegingen geweest, maar zij konden spoedig uit de wereld worden geholpen. Men vraagt zich af hoe het mogelijk is dat de Belgische arbeiders, die nooit lang wach ten om meer loon te eisen, zo kalm blijven. De binding van het loon aan de stijging van het indexcijfer van de detailprijzen verhoedt natuurlijk,wel dat de arbeider de koopkracht van het loon ziet achteruitgaan. Wanneer het indexcijfer met een bepaald aantal punten stijgt, worden de lonen, in het raam van een vijftigtal conventies in de diverse takken van bedrijf, met 2,5 of 5 percent verhoogd. Maar een groot aan tal ingevoerde produkten en luxe-artikelen, die meer en meer door de arbeiders wor den gekocht, komen niet voor op het lijstje van de produkten voor de berekening van het maandelijks indexcijfer. Een van de oorzaken van die (wellicht voorlopige?) rust is, dat arbeiders helemaal niets voelen voor stakingen. In de meeste fabrieken wordt momenteel in twee, soms continu in drie ploegen gewerkt. Door over uren worden flinke salarissen verdiend, de werkgevers betalen premies, waardoor zij van de arbeidsinspectie vergunning ont vangen, terwijl zij hun arbeiders nogal ge makkelijk van de categorie van de onge schoolde naar de half-geschoolden of ge schoolden overschakelen. Krappe arbeidsmarkt Voor het verrichten van overuren is een aanvraag nodig, maar het kan vaak wor den geregeld met een telefoontje. De hoge lonen verplichten de werkgevers tot mechanisatie en automatisering en de vrijkomende arbeiders kunnen direct in een of andere nieuwe afdeling worden tewerk gesteld. Van de ongeveer 80.000 werklozen, die momenteel nog steun trekken, zijn meer dan de helft ongeschikt voor enig werk en de anderen vallen onder de categorie „moeilijk plaatsbaren". Sommige werkge vers zijn helemaal niet enthousiast voor de plannen ter verlenging van de schoolplicht tot 16 of 18 jaren, daar de arbeidsmarkt hierdoor nog krapper gaat worden. Drie of vier jaar geleden was de werkloosheid in België een ernstig en zorgelijk regerings probleem. Thans is het tekort aan geschoold personeel vraagstuk nummer één, net zo als in Nederland. In het „dode" Brugge zijn in het haven dok in de jongste maanden vier a vijf nieu we fabrieken in bedrijf genomen en er wordt een nieuwe televisie- en radiofabriek gebouwd. Maar door de sterk toegenomen economische activiteit zou België, zoals Ne derland, spoedig in een situatie van slepen de inflatie kunnen geraken en zou een be- bestedingsbeperking onvermijdelijk wor den. Thans is het nog niet zover. De toene mende levensduurte is het rode sein. De voetbalvereniging „Kinheim" gaat ondanks de bijna onmogelijk geworden po sitie om zich met het eerste elftal in de derde klasse KNVB te handhaven zater dagavond met haar leden en donateurs het jaarlijkse ontspanningsfeest vieren in ge bouw „Concordia". Aan deze avond werken mede de show band van Martin Erich met zang van Hen- ny Bos, het duo „Jolly and Joker", de „Broytons" met akrobatiek, de pianist Jip Vogel en Sylvain Poons, die de conference zal verzorgen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE het Westduitse leger ook van kernwapens te voorzien. Zij verlangt, dat de regering mededeelt hoe zij West-Duitsland tegen het gevaar van een atoomoorlog wil bescher men en wat zij van plan is te ondernemen, om een einde aan de wedloop in de kern bewapening te maken. Een bondsdagafgevaardigde van Ade nauer's CDU heeft de wens uitgesproken dat de Bundeswehr wordt uitgerust met kernwapens. Hij beweert dat er volgens de inlichtingendiensten in Oost-Duitsland al kernwapens zouden zijn. De minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano heeft op een persconferentie, „na terugkeer van zijn reis naar de Verenigde Staten, Australië en India ook over het uitrusten van het Westduitse leger met tactische kernwapens gesproken. Hij zei, dat het weinig zin zou hebben, wanneer West-Duitsland van een dergelijke bewapening afstand zou doen. Wanneer andere' landen zich volgens de modernste methoden bewapenen, kan West- Duitsland zich niet met voorladers tevre den stellen, aldus Von Brentano. W aarschuwing BERLIJN, (Reuter) Premier Grote wohl van Oost-Duitsland heeft in een rede tot de Volkskamer, die door alle Oostduitse zenders werd uitgezonden, verklaard, dat er „tegenmaatregelen' zullen worden ge nomen tegen de overbrenging van kernwa pens naar West-Duitsland. Hij deelde mee, dat men voorzorgen tegen luchtaanvallen zal nemen. Wij kunnen ons niet tot waar schuwen beperken", zo voegde hij hieraan toe. Grotewohl stelde voor een verdrag tus sen West- en Oost-Duitsland te sluiten om kernwapens te verbieden. Dit verbod zou ook inhouden, dat er in Duitsland geen kernwapens mogen worden vervaardigd, opgeslagen of gebruikt. Hij herhaalde het voorstel, dat de Amerikaanse, Russische, Britse en Franse strijdkrachten in Duits land het volgend jaar met een derde wor den verminderd en daarna geleidelijk ge heel worden teruggetrokken. Ook acht hij de vorming van een neutrale strook in Europa een belangrijke bijdrage voor de vrede. Zijns inziens moet het Duitse vraag stuk door middel van onderhandelingen tussen Oost- en West-Duitsland tot een op lossing worden gebracht. De verdragen in zake de Europese Economische Gemeen schap en Euratoom noemde hij een „slag tegen de samenwerking tussen alle landen van Europa". NEW YORK (AFP) De Westduitse minister voor kernenergie-aangelegenheden Balke heeft bij vertrek uit New York naar Europa verklaard, dat hij met de Ameri kaanse regering overeenkomsten gesloten gesloten heeft die voorzien in de levering van vier atoomreactors voor kernonderzoek voor de universiteiten van München, West- Berlijn, Frankfort en Hamburg. Voorts zul len de Verenigde Staten in de komende tien jaar 1500 kg verrijkt uranium aan West-Duitsland leveren, zo zei hij. (Van onze correspondent in Wenen) Krachtens een besluit van het Oosten rijkse ministerie van Binnenlandse Zaken is het secretariaat van de wereldvredes raad, dat zijn zetel in Wenen had, opgehe ven. De bureaux zijn verzegeld en men vermoedt dat het secretariaat zal verhui zen naar Praag. Deze vereniging kon zich in Oostenrijk alleen handhaven onder de bescherming van de Russische bezetting als een gecamoufleerde communistische organisatie, die door Moskou werd gediri geerd en gedeeltelijk gefinancierd. De Oostenrijkse minister van Binnen landse Zaken Helmer heeft er op gewezen dat een opvallend groot aantal bezoekers uit Oost-Europa het secretariaat in Wenen heeft bezocht na de jongste gebeurtenissen in Oosteuropese staten. De Oostenrijkse professor Brandweiner, een crypto-com- munist, heeft tegen het besluit geprotes teerd en een aanklacht bij het administra tieve gerechtshof ingediend. Bij dit protest hebben zich aangesloten de Belgische kunstschilder baron Allard, de Franse ad vocaat Cotelle en de Italiaanse senator Va- lenzi. 1955 tot 31.455 in 1972. Het daggemiddelde zal in genoemde periode komen van 22 op 61. De verhouding van het aantal ge laden tankschepen tot het totale aantal schepen zal stijgen van 27 percent in 1955 tot 35 percent in 1972. 4. Wanneer het kanaal geschikt gemaakt wordt voor de doorvaart van schepen met een diepgang van 39 voet in 1972, zullen vrijwel alle vaartuigen het kanaal kunnen passeren. Schepen van minder dan 50.000 ton zullen nog met volle lading kunnen passeren. Schepen van meer dan 50.000 ton zullen in normale gevallen varen op routes, die niet via het Suez-kanaal lopen. Op een persconferentie heeft Georges- Picot, medegedeeld, dat de snelle toene ming van het aantal en van de tonnage der schepen, die het kanaal passeerden, tijdens de laatste maanden van 1955, reeds de noodzakelijkheid van een nieuwe verbe tering van het kanaal, de negende sedert de opening in 1869, had doen verwachten. De Suez-kanaalmaatschappij heeft haar „testament" doen toekomen aan de UNO, de maatschappij van kanaalgebruikers en aan een aantal regeringen, die in het bij zonder belang hebben bij de toekomst van het kanaal. HOUSTON, TEXAS (UP) Twee ge leerden, die werken aan de satelliet der aarde, die de Amerikanen de ruimte willen insturen, Walter E. Green Jr. en Raymond G. Sipe van Martin Co. in Baltimore, hebben in Houston op een bijeenkomst van ingenieurs een uiteenzetting over dit pro ject gegeven. Zij vertelden, dat de uit drie delen be staande raket 's nachts afgevuurd zal wor den op de luchtmachtbasis Patrick aan de oostkust van Florida. Met een vermogen van 270.000 pk wordt de raket de ruimte in gestuwd en als zij een hoogte van 32,5 mijl bereikt heeft, zal het onderste stuk in de oceaan vallen. De rest van de raket al klimmen tot een hoogte van 139 mijl boven de aarde. Op deze afstand zal de raket door middel van explosieve bouten opengetrokken worden, zodat alleen een bol overblijft: de door de mens gemaakte aardsatelliet. Zij bevat allerlei gevoelige instrumenten, die het de geleerden op de aarde mogelijk zullen maken de satelliet op zijn weg te volgen, en zal om de aarde cirkelen met een snelheid van 18.000 mijl per uur. Van de instrumente in de bol hoopt men gegevens over de dichtheid buiten de at mosfeer, over de samenstelling van de aardkorst, de sterkte van de ultra-violette straling van de zon en over de intensiteit van kosmische stralen te krijgen. De satelliet is de Amerikaanse bijdrage tot het internationale geofysche jaar, gedu rende hetwelk 50 naties zullen trachten zo veel mogelijk over de aarde en haar at mosfeer gewaar te worden. De rechtbank te Haarlem heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de appèlzaak te gen een vijftigjarige chauffeur uit IJmui- den, die onnodig met een zware vracht auto met aanhanger door de Haarlemse binnenstad had gereden en aldaar op de Grote Markt met de aanhanger een fiet send meisje had geraakt. De chauffeur werd veroordeeld tot honderd gulden boe te, subs, een maand gevangenisstraf, een maand voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. De officier van Justitie had drie weken gevangenisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. Een 56-jarige Amsterdamse fabrikant kreeg door de rechtbank een boete van driehonderd gulden of een maand en een jaar intrekking van het rijbewijs opge legd. De man had op de Amsterdamse vaart in Haarlem onvoorzichtig gereder., waardoor een botsing was ontstaan. De officier had drie weken gevangenisstraf gerequireerd, alsmede intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar. Een 53-jarige vertegenwoordiger uit Zandvoort, die bij het wegrijden met zijn auto op de Jansweg te Haarlem niet vol doende op het verkeer zou hebben gelet, werd conform de eis vrijgesproken. Tegen een 38-jarige Haarlemse vertegenwoordi ger die in de Jacobijnestraat te Haarlem met zijn auto een daar geparkeerde wa gen had geramd, omdat hij niet voldoen de ruimte had om te passeren en de chauf feur van de andere auto geen ruimte wilde vrijmaken, had de officier honderd gulden boete en ontzegging van de rijbe voegdheid voor een jaar geëist. De uit spraak luidde: vijfentwintig gulden boete, subs, vijf dagen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten, dat de gemeente zich garant zal stellen voor de betaling van rente en af lossing van een geldlening van 1,3 miljoen gulden, die de stichting Instituut voor Kernfysisch Onderzoek zal aangaan ten behoeve van de noodzakelijk geworden uit breiding van de laboratoriumgebouwen aan de Oosterringdijk te Amsterdam. Er moeten extravoorzieningen worden ge troffen voor het hanteren van radio-actie ve stoffen in de radiochemische afdeling van het instituut. De beschikbare werk ruimte per medewerker is zo klein, dat onmogelijk aan de steeds stringenter wor dende beschermingsvoorschriften kan wor den voldaan. Bovendien is geen ruimte beschikbaar om het werk met het door het Engelse atoomcentrum „Harwell" aan het instituut ter beschikking gestelde pluto nium onder redelijke condities uit te voe ren. De verdere ontwikkeling van het gebruik van het cyclotron maakte het noodzakelijk de ruimte om het cyclotron vrij te maken voor experimenteel werk. Het instrumentarium voor deze uitbrei ding wordt bekostigd door de Stichting voor Fundamenteel Onderzoek der Materie. Verkeerslessen. Van 16 mei af zullen voortaan alle militairen van de Koninklijke Landmacht gedurende de laatste vier maan den van hun eerste oefening verkeersvoor- lichting ontvangen. Met de uitvoering van de voorlichting zijn 150 gegradueerden van de Koninklijke Marechaussee belast. 99 OP WOENSDAG 10 APRIL des middags om half vier wordt op de scheepswerf De Dageraad te Woubrugge de trawler „Job Gouda" te water gelaten. Het vaartuig is gebouwd voor rekening van de rederij Batavia te IJmuiden. De hoofdafmetingen bedragen: lengte 40,60 m, breedte 7 m en diepte 3,80 m. De voortstuwing geschiedt door een 700 pk industriemotor, met een extra-hulpaandrijving van 105 pk. Een deel van het visruim is bestemd voor tonnenberging, inhoud visruim 400 kantjes en 1600 kisten. Er is accommodatie voor 19 man, aan boord zijn twee toiletten, 2 douches, wasplaats, enz. Schipper wordt Cor Bal uit IJmuiden. Onmiddellijk na de tewaterlating wordt de kiel gelegd voor een trawler voor reke ning van de rederij Kennemerland te Kat wijk. De „Ali" voer proef Dezer dagen is verder een nieuwe traw ler van de Verre Visserij maatschappij te Scheveningen, de Sch. 210 „Ali" gereed gekomen. Deze trawler werd maart 1956 op de n.v. Scheephelling Maatschappij „Sche veningen" op stapel gezet. De Sch. 210 is de eerste Nederlandse trawler met een radar-installatie aan boord. Gistermiddag werd van de Parkkade te Rotterdam uit met deze trawler een proef vaart naar de Scheveningse haven ge maakt. De „Ali" was een dag tevoren naar de Waalhaven te Rotterdam gevaren, om daar gedemagnetiseerd te worden. Goede diensten Tijdens de proefvaart gistermiddag heeft de radarinstallatie, die ingesteld kan wor den op 1, 3, 8, 15 en 30 mijl, al direct goede diensten bewezen, omdat er op de Noord zee, tussen Hoek van Holland en Scheve ningen, zware mist hing en er geen zicht was. Zonder vaart te minderen de snel heid was 11 mijl per uur voer de SCH. 210 binnen een uur, evenwijdig aan de kust, op de radar van De Hoek naar de Scheveningse haven. Ook het binnenlopen te Scheveningen leverde totaal geen moei lijkheden op. Deze nieuwe trawler is 42,85 meter lang, 7,20 m breed en 4 m diep. Het laad vermogen is 3000 kisten haring of verse vis in één ruim. Er zijn ruime hutten voor de bemanning, in mahonie- en berkenhout. Twee Britse schepen zijn even buiten de monding van de Theems met elkaar in aanvaring gekomen. Het waren de 2747 ton metende kolentanker „Sir John Snell" en de 939 ton metende kustvaarder „Lisbeth". De Nederlandse sleepboot „Clyde" en de Franse sleepboot „Jean Bart" zijn naar de plaats van de aanvaring onderweg. De botsing had plaats in een dichte mist, zes mijl van Margate, op het punt waar de Theems in de Noordzee uitmondt. Een van de beide schepen, de Lisbety M, is zeer waarschijnlijk gezonken. Twaalf drenkelingen kwamen in Kingsgate Bay met een sloep aan land. Drie personen wa ren verdronken en nog twee werden ver mist. I Verder is er centrale verwarming, stro mend warm en koud water en een douche. Zware winch De motor is 1000 pk en de trawlwinch (de grootste van Scheveningen) wordt aan gedreven door een 185 pk motor. De snel heid is ruim 11 mijl per uur. Behalve de radar heeft deze trawler een nieuw plaats bepalingsapparaat, dat binnen de 10 meter werkt. Er zijn negen kostbare oude werken uit de bibliotheek van Artis gestolen. De waarde wordt geschat op totaal 12.000 gul den. De gestolen werken zijn: C. Gessner „Vögelbuch" (Zürich 1537); C. Stoll „Uijt- landsche donsvleugelen insecten dag- en nachtcapelle" 4 banden (1791); N. Meer burg „Plantae rariores vivis coloribus de- scriptae" (Leiden 1789); J. Jonston „Nauw keurige beschrijving van de natuur der viervoetige dieren" 2 banden (Amsterdam 1660). J. Oudaen „Roomschè Mogentheijt" (Amsterdam 1671, kwarto formaat); J. H. Knoop „Pomologia" (Leeuwarden 1758); Blaeu's atlas (gekleurd) ,,'t Koninklijck Nederland"; P. Goos „Zeeatlas of de wa terwereld" (Amsterdam 1669); B. Ch. Vogel „Sammlung deutscher Vogel, gemahlt von Barbara Regina Dietzschin" (Nürnberg 1772). De gemeenteraad van Hilversum heeft aan de Hilversumse bouwmeester W. M. Dudok de opdracht gegeven het thans goedgekeurde voorlopige schetsplan voor de bouw van een cultureel centrum uit te werken tot een definitief plan. Het ligt in de bedoeling het centrum te bouwen tegen, over de andere schepping van Dudok, het raadhuis van Hilversum. B. en W. hebben aan de raad nog geen begroting van het gehele bouwplan overgelegd, omdat dit nog onmogelijk is. Er wordt ook rekening gehouden met een opschorting van de plannen jegens de druk van rijksoverheid en de provinciale besturen op de gemeen ten inzake de bestedingsbespreking. Het voorlopige schetsplan, dat thans in een de finitief plan wordt omgezet, heeft ook de goedkeuring van de Hilversumse Raad voor de Kunst.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 19