Nederlands eerste eis, de lijn Los Angeles, niet toegewezen Egypte wijst Amerikaanse suggesties van de hand Ewijk's Br'11 H-bomproeven registreerbaar in andere landen of niet? HETWEER I Hatta ontbreekt bij politici, die Sukarno bijeenroept l i I i B TEXTIELHANDEL FRAANJE Haarlems Dagblad Andere gevraagde rechten verleend Labour stelt lastige vragen Ook Rusland zou zulke experimenten >stil" hebben weten te houden DIT JAAR: 277 DODEN Britse reders mijden het Suezkanaal Abdulgani uit rechtzaal gehaald om president te adviseren EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Luchtvaartverdrag met F.5. ondertekend Los Angeles-Iijn in ijskast MOTOR - BROMF1ETSKLEDING Eden op weg naar Boston Zonnig Blikseminslag in P.A.A.-lijnvliegtuig Vijf doden in het verkeer Verkeersongelukken Eisenhower treedt niet af ten gunste van Nixon Het woord is aan Britse arbeiders hervatten het werk met tegenzin Geweer verving de sluier Israel verwacht massale emigratie uit Rusland Willemsbeekweg 1 - IJmuiden Telefoon 4640 Keurig Werkoverhemd A qa 71e JAARGANG No 22 7 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 4 APRIL 1957 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No 7 o Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Ane Jelle Zijlstra zal onderhand wel weten dat een vader, die minister is, een onberekenbare speelmakker is. Nu moet de minister weer naar Zuid- Afrika, om als hoofd van een economi sche missie van Nederlandse industrië len besprekingen te voeren. Ane Jelle kreeg een hartelijke afscheidskus. Mis schien zit hij nu te spelen en denkt: i „Ik zou willen dat ik minister was". En zou prof. dr. J. Zijlstra misschien soms denken: „Ik wou dat ik met Ane Jelle zat te spelen?" Van onze correspondent in Washington) DE EERSTE OFFICIëLE luchtvaartovereenkomst tussen Nederland en Amerika is ondertekend. Nederland heeft het halve ei verkozen boven de lege dop, maar tevens alle moeite gedaan om te bewerken, dat de andere helft van het ei in de ijskast wordt gezet. Staatssecretaris Van der Beugel, het hoofd van de Nederlandse delegatie, heeft de onderhandelingen scherpzinnig en met beheerste felheid gevoerd. Ons land krijgt door deze overeenkomst allereerst natuurlijk wederom het oude recht van de lucht lijnen AmsterdamNew York, alsmede naar de Antillen en Miami. Nieuw is het landingsrecht voor Houston in Texas, dat zal worden aangedaan op de route Amster damMontrealMexico City. Bovendien mag Nederland thans een lijn New York Curasao openen. Nederland krijgt derhalve twee van de drie nieuwe concessies, die waren gevraagd. De Amerikaanse onderhandelaars hebben de Nederlandse gedelegeerden toegevoegd: „Ge kunt tevreden zijn, want ge krijgt tweederde van wat ge verlangt". Deze voorstelling van zaken is echter onjuist. Wat de waarde betreft, heeft Nederland immers op zijn hoogst de helft verkregen. 9fy (Van onze correspondent in Londen) In de Britse Labourpartij doen zich moei lijkheden voor over de Britse H-bom. Evenals de regering aanvaardt de partij leiding de bom als noodzakelijk afschrik wekkend middel en dientengevolge ook de komende proefnemingen met dit wapen. Een groot gedeelte van de partij is echter tegen de bom en zeker tegen een ongelimi teerde reeks proefexplosies door Engeland en andere landen, die gevaren beginnen op te leveren voor de mensheid, al wordt dan ook op het ogenblik door de verant woordelijke staatslieden de mate van dit risico schromelijk overdreven geacht. Het conflict in de Labourpartij over de H-bom is dan ook niet van zuiver politieke aard, maar een weerspiegeling van een algemeen gewetensconflict over dit wapen. Woens dag heeft de socialistische Lagerhuis-frac tie op voorstel van oppositieleider Gaits- kell een motie aangenomen om er bij de Britse regering op aan te dringen het ini tiatief te nemen tot een internationale con ferentie om te trachten overeenstemming te bereiken over de proefexplosies en in de tussentijd voor een beperkte periode de proefnemingen uit te stellen. Door deze stap is de Labour-partij over deze kwestie weer verenigd. (UP) Twee Labour-leden van het Brit se Lagerhuis zullen premier MacMillan vandaag vragen stellen naar aanleiding van de vrij talrijke berichten, dat de Engelse H-bommen, die bij Christmas-eiland tot explosie zullen worden gebracht, van een type zijn, dat geen sporen nalaat. Tijdens de ontwapeningsconferentie in ADVERTENTIE BARIEIJORIJSTR HAARLEM IEL 13439 'fERÖ BOLSTR. 48 ADAM IEL. 717162 WELLINGTON (UP) Het toestel waar mede ex-premier Eden de eerste etappe van zijn reis naar Boston zou afleggen waar hij geopereerd moet worden heeft machinestoring gekregen en is naar Nieuw-Zeeland teruggekeerd Men ver wacht Eden nu vandaag in Suva op de Fidzji-eilanden vanwaar hij via Honoloe- loe en Vancouver naar Boston vliegt waar hij ook in 1953 geopereerd is. Het advies naar Boston te gaan, dwong Eden een voorgenomen reis naar Austra lië als gast van premier Menzies af te zeg gen. In een communiqué is gezegd, dat, ondanks een rustige vakantie op Nieuw- Zeeland, de algemene gezondheid van Sir Anthony niet voldoende verbeterd is om voltooiing van het bezoek mogelijk te maken. XXXXDaXXXXXOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOi VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Droog en zonnig weer, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Overwegend zwakke wind. Dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S Londen hebben Engelse en Amerikaanse woordvoerders verklaard, dat de Sovjet- Unie beschikt over waterstofbommen, wel ker explosie niet waarneembaar is in het buitenland, hetgeen met vorige proefexplo sies wèl het geval was. Sindsdien zijn er aanduidingen geweest, dat ook de Engelse waterstofbommen van een dergelijk type zijn hun explosie kan niet waargenomen worden op de conven tionele manieren door seismografen, of door middel van het radio-actief gehalte der luchtlagen. Minder „afval" MacMillan heeft bovendien, bij de ver dediging van het Engelse besluit tot het houden van proefontploffingen gezegd, dat er een minimum aan „afval" zou zijn. Het is die „afval", die fijne deeltjes, die door de wind door de bovenste lagen van de atmosfeer worden gedreven, die de andere landen ervan op de hoogte brengt, dat er ergens een atoom-ontploffing heeft plaats gehad. De Verenigde Staten hebben hun aan dacht ook al geconcentreerd op de ontwik keling van zogenaamde „schone" bommen, met een minimum aan „afval". Een belangrijke overweging daarbij is ook, dat er dan atoomkoppen vervaardigd kunnen worden, die boven de Verenigde Staten beproefd kunnen worden zonder dat de bevolking door de radio-actieve uit straling in gevaar zou worden gebracht. De Amerikaanse commissie voor atoom energie heeft woensdag in Washington be kendgemaakt, dat ongeveer 15 mei op de proefterreinen in de Amerikaanse staat Nevada een nieuwe serie atoomproeven zal beginnen, die met onderbrekingen de ge hele zomer duren zal. De commissie maakte niet bekend, hoeveel ontploffingen er te weeg gebracht zullen worden. In januari was reeds aangekondigd, dat dit voorjaar proeven genomen zouden wor den. Toen werd gezegd, dat de ontploffin gen een betrekkelijk geringe kracht zouden hebben. O pslagproeven De commissie maakte woensdag voorts bekend, dat op 10 april een' proef „die ver band houdt met de veiligheid bij de behan deling en het opslaan van kernwapens" gehouden zal worden, die gelijkt op de proeven die in november 1955 en januari 1956 genomen zijn. Daarbij zullen geen ont ploffingen tot stand gebracht worden, zo dat men er buiten het proefterrein niets van zal merken. Reuter meldt uit Tokio, dat Sir Esler Dening, de Britse ambassadeur in Tokio, heeft gezegd, dat kernwapens thans op zo danige wijze tot ontploffing kunnen wor den gebracht, dat ontdekking nagenoeg onmogelijk is. In Japan had men van de laatste Russische proef niets gemerkt en ook van enkele vorige niet. Een internationaal verbod van kern wapens was er des te noodzakelijker om, maar zo'n verbod moest worden gekoppeld aan een algemene ontwapening. De ambas sadeur sprak tot een groep buitenlandse journalisten. BERLIJN (UP) Naar de Pan American World Airways bekendmaakt, is een toestel van deze maatschappij, dat dinsdagavond op weg was van West-Berlijn naar het vliegveld Wahn (bij Bonn), door de bliksem getroffen. Onder de passagiers bevond zich de bur gemeester van West-Berlijn, prof. Otto Suhr. Het toestel verzeilde in een onweer boven Oostduits gebied. Toen het door de bliksem werd getroffen, brak door het oor verdovende lawaai, waarmee dit gepaard ging, bijna een paniek onder de passagiers uit, maar men liet zich kalmeren, toen ver zekerd werd dat het toestel niet ernstig beschadigd was. Het landde dan ook vei lig op Wahn. Toen Nederland inzag, dat het landings recht voor Los Angeles beslist nog niet was los te krijgen, heeft het getracht vast te leggen, dat dit recht in principe - dus niet terstond - zou worden toegekend, maar tot zulk een formulering bleken de Amerika nen niet te bewegen, waarschijnlijk door dat de concurrerende Amerikaanse maat schappijen hemel en aarde hebben bewo gen om zulk een principiële toezegging tegen te houden. Intussen is Nederland er toch in geslaagd zich aanspraken op Los Angeles voor te behouden door aan de thans gesloten over eenkomst de briefwisseling toe te voegen tussen de heren Van der Beugel en Herter, Amerika's onder-minister van Buitenlandse Zaken. Drs. Van der Beugel spreekt in zijn brief teleurstelling uit over het feit dat geen landingsrecht voor Los Angeles is verkregen en kondigt aan dat Nederland zo spoedig mogelijk beraadslagingen daarover wil beginnen teneinde alsnog een lijn op de westkust in te lassen. Herter heeft hierop geantwoord dat de pasgesloten overeenkomst inderdaad voor ziet in eventuele verdere beraadslagingen opdat het akkoord voor beide zijden zo bevredigend mogelijk zal zijn. Door de toe voeging dezer briefwisseling heeft Neder land getracht de kwestie inzake Los Ange les zoveel doenlijk open te houden. Het zal evenwel, gezien de felle oppositie der Ame rikaanse luchtvaartmaatschappijen, uiterst moeilijk zijn deze wens ingewilligd te krij gen. De onderhandelingen hebben duidelijk aangetoond hoezeer de Amerikaanse rege ring bij het aangaan van overeenkomsten met een vreemde mogendheid onder druk kan worden gesteld door machtige belan gengroepen, in dit geval de luchtvaart maatschappijen. Het is waarlijk indruk wekkend hoe vooral de Pan American Worldairways een ware mobilisatie door voerde in het Congres, de Kamers van Koophandel enzovoorts, teneinde zo weinig mogelijk aan een concurrent als de K.L.M. ten deel te doen vallen. De „mobilisatie" werd zó indrukwekkend, dat gedurende de laatste dagen de onderhandelingen geleken op het binnenhalen van de oogst bij drei gend onweer. Wij vroegen de heer Van der Beugel of hij de activiteit van president Eisenhower een behulpzame dan wel een remmende factor had gevonden ter bereiking van een voor Nederland vrij gunstig resultaat. De staatssecretaris antwoordde: „Beslist be hulpzaam". Het Amerikaansq ministerie van Buiten landse Zaken, dat zich waarschijnlijk enigszins moest dekken tegen de verbolgen heid der Amerikaanse maatschappijen, heeft beslist gewenst dat Eisenhower ruim gelegenheid zou krijgen de overeenkomst te bezien alvorens deze werd ondertekend. Daar Eisenhower woensdagmiddag echter niet bereikbaar was, heeft het tot zeven uur geduurd voordat de heren Herter en Van der Beugel hun handtekening konden zetten. Haarlems jongetje na aanrijding overleden J. G. Schouten, het negenjarig jongetje dat woensdagmorgen voor schooltijd in de Linschotenstraat te Haarlem speelde en daarbij door een tot nu toe onbekend ge bleven fietser werd aangereden, is nadat hjj door vriendjes naar huis was gebracht in de loop van de ochtend overleden aan naar men vermoedt een hersenschud ding. De Haarlemse politie verzoekt even tuele getuigen zich bij haar aan de Lange Wijngaardstraat te melden. De 52-jarige bromfietser A. Mijnten uit Nijkerk is bij het oversteken van de Amers- foortsestraat te N ij k e r k tegen een pas serende personenauto, de uit de richting Harderwijk naderde, gebotst en daarbij om gekomen. Hij laat een vrouw en negen kinderen achter. In het ziekenhuis te V e n r a y is de 58-jarige M. Wolniak, Bergen (L.) aan de gevolgen van een hem vorige week over komen verkeersongeval overleden. In de Oranjeboomstraat te Rotte rd am is de zesjarige Jilles Verweij uit de Rose- spoorstraat bij het oversteken door een per sonenauto aangereden en tegen de straat gesmakt. Met ernstige hoofdwonden en in wendige kneuzingen is hij naar het Zui derziekenhuis vervoerd, waar bij aankomst bleek, dat hij was overleden. De 21-jarige A. Harmsen zat te Bus- sum achterop de bagagedrager van zijn vriend M., die enige dagen geleden een bromfiets had overgenomen. Op de Voor- meulenweg schoot de bagadrager los, waar door Harmsen achterover van de bromfiets viel en zo ongelukkig terecht kwam, dat hij naar de Gerardus Majellastichting moest worden overgebracht. Harmsen is in het ziekenhuis aan de inwendige bloedingen overleden. Tengevolge van verkeersonge- j lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 277 personen, i van wie 50 kinderen. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft, op zijn wekelijkse pers conferentie te Washington, naar aanleiding van een vraag over het voorstel tot een amendement op de grondwet, dat voorziet in overdracht van de presidentiële be voegdheden aan de vice-president in geval de president tijdelijk niet in staat zou zijn zijn functie uit te oefenen, twee voorbeel den gegeven van gevallen waarvoor het amendement bedoeld is. Het is bedoeld voor een president, die voor een gevaar lijke operatie in een ziekenhuis moet wor den opgenomen en weet, dat hij voor een bepaalde tijd zijn ambt niet kan uitoefenen. Ook is het bedoeld voor het geval dat een president, die bijvoorbeeld door een be roerte is getroffen niet in staat is te ver klaren, dat hij zijn werkzaamheden niet kan verrichten. De vice-president zal de zaak dan moeten indienen bij het kabinet. Het kabinet, dat door de president is be noemd, zal een besluit nemen. De vice- president zal de presidentiële bevoegd heden op zich nemen, totdat de president weer in staat zal zijn te verklaren, dat hij weer in functie kan treden. President Eisenhower keerde zich heftig tegen berichten volgens welke hij, wanneer de toestand in de wereld het zou toelaten, zal aftreden en zijn taak zal overdragen aan vice-president Nixon. St. Augustinus: De mens ziet zichzelf nooit zoals hij werkelijk is, doch hij ziet slechts de weg die hij gaat en dan nog over korte afstand. LONDEN (Reuter). - Op de dag dat in Londen een regeringshof van onderzoek met zijn werkzaamheden begon, hebben de stakers - die vandaag, zij het met tegen zin, weer aan het werk zullen gaan door het hele land vergaderingen belegd, waar het nogal rumoerig toeging en de leiders van een „verkooptactiek" tegenover de werkgevers werden beschuldigd. Functionarissen van de vakvereniging van ketelmakers in Liverpool, die afzonderlijk met hun werkgevers onderhandeld hebben, besloten dat de 3000 leden van hun bond in het gebied van de rivier de Mersey zul len blijven staken. Ook de ladingklerken in Tilbury aan de Theems staken door. Het plaatselijke comité van vakvereni gingen van scheepswerfarbeiders te South ampton heeft besloten de boycot van het Britse passagiersschip Queen Mary op te heffen. LONDEN-WASHINGTON (Reuter-AFP). Radio-Caïro heeft meegedeeld, dat Egypte internationalisatie van het Suez kanaal weigert en in zijn weigering vol hardt". Radio-Caïro antwoordde in het Arabisch op een uitnodiging van de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles aan Egypte binnen 48 uur akkoord te gaan met het voeren van onderhande lingen over een aanvaardbaar plan voor het beheer van het Suezkanaal. „Als wjj DJAKARTA (ANP, UP) Volgens po litieke kringen in Djakarta is het moge lijk, dat president Sukarno een nood-ka binet zal vormen, dat door hemzelf zal worden geleid, om een einde te maken aan de ingewikkelde crisis waarin het land is geraakt. Sukarno heeft 74 politieke leiders en r.ndere vooraanstaande Indone siërs, vrijwel alle politieke partijen verte genwoordigend, uitgenodigd voor een bij eenkomst, die donderdagavond in het pre sidentiële paleis zal worden gehouden. De naam van drs. Hatta komt niet op deze lijst voor. De kabinetscrisis duurt nu drie weken. Dinsdag kondigde Sukarno aan, dat hij binnen twee of drie dagen stappen zou ne men, toen hij Suwirjo van de opdracht tot het vormen van een nieuwe regering ont hief. De demissionaire minister van Buiten landse Zaken Ruslan Abdulgani, reeds ge ruime tijd op nonactief, gezien het tegen hem lopende proces inzake deviezen- overtredingen, is woensdag door president 1 S» -■ M 11 JL f 1 H 1 A ill i S s." r.F fTt f De jonge meisjes van Syrië, die zich nog niet zo lang geleden alleen ge sluierd in het openbaar vertoonden, marcheren nu gewapend in uniformen door de straten van Damascus. Deze afdeling jonge vrouwen, uitgerust met Tsjechoslowaakse machinepistolen, die zij op de Russische wijze dragen, nam deel aan een parade in de Syrische hoofdstad ter gelegenheid van het sluiten der culturele unie tussen Egypte, Jordanië en Syrië. TEL AVIV (Reuter) De Israëlische pre mier David Ben Goerion heeft in Tel Aviv verklaard, dat wellicht een grootscheepse emigratie van jodèn uit de Sovjet-Unie naar Israel verwacht kan worden. „Vooraan staande Israëliërs, die onlangs een bezoek aan de Sovjet-Unie hebben gebracht, ver klaren, dat bijna alle jonge joden in Rus land haar Israel willen vertrekken". Sukarno ontboden om hem van raad te dienen over de huidige politieke situatie. Tot dat doel moest de minister de recht zaal verlaten, hetgeen geschiedde met toe stemming van de rechter. Volgens onbevestigde berichten over het optreden van de militaire politie tegen corruptie zouden reeds drie demissionaire ministers onder verdenking van corruptie vastzitten. De militaire gezaghebber van Djakarta heeft sinds kort censuur ingesteld op de berichten, welke door de in Djakarta ge accrediteerde buitenlandse corresponden ten ter verzending worden aangeboden. „Wij passen censuur toe op alle berich ten, die nadelig zijn voor ons land", aldus de woordvoerder, die daaraan toevoegde, dat sinds de instelling van de censuur reeds enkele berichten werden aangehou den, die het land zeker zouden hebben be nadeeld, indien zij waren gepubliceerd. Zuidsumatranen in arrest Van militaire zijde is stadsarrest opge legd aan een aantal vooraanstaande inwo ners van Djakarta, die afkomstig zijn uit Zuid-Sumatra. Dit is medegedeeld door Omar Tusin, vertegenwoordiger van de Zuidsumatraanse revolutionaire „Garuda- raad" in de Indonesische hoofdstad. Hij verklaarde, dat het bijna allen leden van deze raad betreft, die thans zonder officiële toestemming de stad niet mogen verlaten. Volgens een bericht uit Washington heeft de leider van de beweging van Russische Solidaristen, N.T.S., dr. Vladimir D. Po- remsky tegenover de Amerikaanse Se naatscommissie voor Binnenlandse Veilig heid verklaard, dat de Russische ambassa de te Djakarta het grootste Sovjet-spiona- gecentrum in het Verre Oosten is. Onge veer vijfhonderd personen zouden er voor werkzaam zijn. Overval Bij een overval door een goed bewapen de bende van 250 man op een militaire post bij Tjitapen in West-Ja va zijn woensdag negen Indonesische militairen en een bur ger gedood. Vijf militairen werden ernstig gewond. De bendeleden maakten zich meester van een aantal vuurwapens, staken 33 huizen in brand en ontvoerden vijf bur gers toen zij zich na een vuurgevecht van 2 uur terugtrokken. ADVERTENTIE U DEZE WEEK 200 gr bitterkoekjes en Wellingtons 85 ct 250 gr Gooise moppen 65 ct Koninginnerol 90 ct IEDERE WOENSDAG ROZIJNENBOLLENDAG. Voor 'n smakelijk sneetje tarwebrood neem ons PANDABROOD. Werkelijk iets aparts ons verlaten op de verklaringen van Dulles, zullen wij zien dat het voorgestelde plan binnenkort neerkomt op internationalisatie van het kanaal en het stellen van het ka naal onder beheer van het westelijk blok, aldus radio-Caïro. De Verenigde Staten hebben een „voor lopig antwoord" van Egypte ontvangen op hun voorstellen voor het beheer van het Suezkanaal, aldus heeft het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken be kendgemaakt. De woordvoerder van het departement wilde niets over de inhoud meedelen. Te Londen verluidt, dat het Egyptische antwoord een verwerping inhoudt van een compromis-voorstel, volgens hetwelk het Egyptische memorandum, de zes beginselen van de UNO en de briefwisseling tussen secretaris-generaal Hammarskjoeld en mi nister Fawzi als basis zouden dienen voor onderhandelingen. In Britse diplomatieke kringen acht men het niet onmogelijk, dat de kwestie weer voor de Veiligheidsraad zal worden gebracht. Van Franse zijde is dienaangaande een suggestie gedaan. De Britse reders hebben besloten geen schepen door het Suezkanaal te zenden, zolang de kwestie van de betaling der tol gelden en de veiligheid van het kanaal niet geregeld zijn, zo is bekendgemaakt door een functionaris van de algemene raad voor de Britse scheepvaart. Minister Watkinson heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de regering wacht op de intrekking van de Egyptische waarschuwing van November, dat er in een bepaald gebied van de Golf van Suez mijnen gelegd waren. De Britse autoriteiten betwijfelen of de technische uitrusting van het kanaal compleet is. President Eisenhower heeft op zijn weke lijkse persconferentie te Washington ont huld dat hij op het hoogtepunt van de Suezcrisis van het vorige jaar had over wogen de Britse en Franse premier uit te nodigen naar Washington te vliegen en een bestand voor het Suezkanaalgebied af te kondigen. Hij had echter later tot uitstel besloten totdat de toestand zo was gewor den, dat de hele wereld het zou begrijpen. Hij ontkende dat de uitnodigingen waren overhandigd en daarna herroepen. In antwoord op een vraag naar de „on derstellingen" volgens welke Israel de ge bieden van Gaza en Akaba heeft ontruimd, zei de president dat premier Ben Goerion in zijn brieven het onderwerp van de vrije vaart van Israëlische schepen door het kanaal als een van de condities voor een terugtrekking uit Egypte niet had genoemd. Hij zei dat de enige verontschuldiging die Egypte aanvoert zijn verklaring is dat beide landen zich in staat van oorlog be vinden. De Verenigde Staten zullen de UNO in haar pogen recht voor ieder te krijgen, steunen, aldus Eisenhower, die eraan toevoegde hiermee zo lang te zullen doorgaan als Hammarskjoeld oordeelt dat er kans op slagen is. Hoogtepunt Kolonel Hatem, directeur van de 'Egyp tische voorlichtingsdienst, heeft verklaard, dat Egypte van plan is het Suezkanaal zo danig uit te breiden dat er twee schepen naast elkaar kunnen varen en er ruimte is voor een derde in geval van nood. Dit plan vormt een onderdeel van een geweldig pro gram, dat door de Egyptische kanaalmaat schappij wordt uitgewerkt, aldus Hatem. Volgens het Egyptische dagblad „Al Sjaab" heeft de Sovjet-Unie haar instem ming betuigd met het Egyptische memoran dum betreffende het Suezkanaal. De Sovjet ambassadeur Kisselev zou dit ter kennis van de minister van Buitenlandse Zaken Fawzi gebracht hebben. Volgens het semi- officiële blad „Al Gomhoeria" heeft Egypte' voorgesteld, een nieuwe conventie te slui ten, waaraan staten, die niet de conventie van 1888 hebben ondertekend, kunnen deel nemen. Egypte stelt voor deze nieuwe conventie bij de UNO te deponeren. Het weekblad „Acher Saa" bericht, dat de Sovjet-ambassade te Caïro het Mosseriy- paleis heeft gekocht voor 400.000 Egyptische ponden (ongeveer 4.5 miljoen gulden). ADVERTENTIE diverse kleurenf KEIZER WILHELMSTRAAT 16

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1