MET ERE Sterk Duits voetbalteam kreeg zijn revanche tegen Nederlands elftal Notermans uitblinker in dikwijls spannende strijd Blunder van Van der Hart kostte dure goal IN HET ZONNETJE Nederlandse goal na een sublieme actie van Faas Wilkes Van der Hart: „Ik keek tegen de zon in 9 Van der Voort weer in het militair elftal In de kleedkamers Temposlag T enig Sepp Herberger tevreden over zijn Duitse ploeg DONDERDAG 4 APRIL 1957 ADVERTENTIE Om de mening te peilen van de negen envijftigduizend mensen, die meer ver stand van voetbal hebben dan het bestuur en de technische commLsie van de K.N.V.B. bij elkaar, heb ik gistermiddag in het Olympisch Stadion te Amsterdam de ze ventiende ontmoeting tussen de vertegen woordigende elftallen van Nederland en Duitsland bijgewoond. Misschien vraagt u zich af, wie de overige zesduizend plaatsen hadden ingenomen, want u zult wel door middel van radio of televisie hebben ver nomen of door uw vergeefse pogingen om een toegangsbewijs te bemachtigen uit droeve ervaring weten, dat alle tribunes tot de laatste plaats waren uitverkocht. Zo staat het tenminste altijd in de krant. Nie mand weet voor wie die laatste plaats eigenlijk is. Op straat werd voor het begin van de ontmoeting nog een levendige zwar te handel bedreven: de ware voetballief hebbers verkochten daar entreebiljetten aan dwaze dilettanten voor prijzen tussen de dertig en veertig gulden. Gedurende het eerste half uur heb ik er inderdaad geen vermoeden van gehad, wie toch die zesduizend stille onbekenden wa ren. Dat bleek pas na het eerste doelpunt, toen vlak achter mij spandoeken omhoog gingen, toeters werden gestoken en spreek koren aangeheven: Deutschland vor, Deutschland vor! Noch ein Tor, noch ein Tor! Dat betekent: de in zwart en wit ge stoken spelers van de Duitse Bondsrepu bliek hebben thans de leiding genomen en de supporters zouden het op prijs stellen, indien zij kans zien de score te verhogen. Dit is tekenend voor hun mentaliteit. Zo lang zij gelijk stonden en zelfs nog kans op een nederlaag hadden, zwegen zij in alle talen en dialecten. Niet zodra echter kwam hun meerderheid tot uitdrukking, of zij poogden deze door luid gebral kracht bij te zetten, onmiddellijk méér eisend. Ik betwijfel het ernstig of zij ook strijdliede ren hadden ingestudeerd voor het geval zij een achterstand zouden oplopen De woorden deden mij denken aan het begin van „Faust" van Goethe, waar de titelheld zegt: „Hier steh ich nun, ich armer Tor, und bin so klug als wie zuvor!" En dat betekent ongeveer: „Hier sta ik nu, ik arme dwaas, nog even wijs als in 't begin". Het is misschien een ongeoorloofde gedachte in de sfeer van sportieve verbroedering, maar het was, toen ik van mijn zitplaats om keek naar de boventribune, een heerlijk gezicht daar duizenden dwazen achter een omheining van prikkeldraad te zien staan. Overigens was dat. eerste doelpunt een fraai presentje van Cor van der Hart, onze spil, die later als excuus verklaarde dat hij door de zon gehinderd, was. Maar dat is zijn eigen schuld: hij is blijkbaar een speler die voortdurend in het zonnetje wil staan. Naast mij zei iemand: „Die Van der Hart moesten ze in de voorhoede opnemen, in iedere wedstrijd gegarandeerd een goal!" Zijn buurman antwoordde: „Dat grapje kost mij zes gulden!" Verder kan ik u dan als de mening van de echte insiders meedelen, dat Wilkes een fantastische dribbelaar is, een egoïstische prutser, een prima spelverdeler, een jam merlijke knoeier en een briljante nietsnut, dat Notermans als een mieterse opruimer en een kleine doerak beschouwd moet worden en Bram Appel als een onproduk- tieve zwerver, een doorzetter en een on vervaarde wezel. Toen hij een prachtige kans verknoeide met de beste bedoelingen, riep iemand uit de grond van zijn hart: „Ai, wat jammer!" Onmiddellijk volgde een rectificatie van een buurtgenoot: „Nee, dat is slecht". De rest zal ik u maar besparen. Er staat al genoeg over deze wedstrijd op deze pagina. In de tram naar het Centraal Sta tion verklaarde een gewezen toeschouwer: „Veel kiek op voetbal heb ik niet. maar van zulke speulers hebben wie er bie oes in Twente wel doezend!" Net op dat m.o- m.ent was de conducteur hem, genaderd met de traditionele vraag: „Wat mag het wezen, meneer?" Hij keek melancholiek omhoog uit zijn benarde positie: „Gef mien maar een brandewien met soeker!" „Eén uit Twente was al genoeg geweest!", zei een reiskameraad. Ko Brugbier Het Nederlands militaire voetbalelftal, dat woensdag 10 april op het PSV-terrein in Eindhoven tegen het Belgische militaire team zal uitko-men, is als volgt samengesteld: doel: Van der Voort fRCH); achter: Van der Veen (Leeuwarden) en Van der Meer (ADO); midden: De Zwart (Willem II), Schilder (Volendam) en Althoff (Blauw Wit); voor: Van -<en Heuvel (PSV), Bosse- laar (Sparta), Oonk (Enschedé), Rutten (MVV) en Jans, n (Enschedé). Reserves: Van Neer (Willem II), Paauwe (HVC), Luyten (NAC) en Corpeleyn (Ex celsior). De wedstrijd geldt voor de voorronde van het internationale militaire voetbaltoernooi, doch is van weinig belang aangezien het Belgische team, dat met de ploegen van Nederland en Luxemburg ingedeeld is in groep 1, zich reeds geplaatst heeft voor de halve finalepoule. i Niets lukte de Nederlanders plotseling meer. Wilkes strandde bij een solo voor de i zoveelste maal door gebrek aan balcon trole, hetgeen het publiek tot fluiten aan zette. Maar nauwelijks waren de laatste schrille geluiden in de richting Stadion plein verdwenen, of een oorverdovend ge juich barstte los het gevolg van een weergaloos snelle actie. In een minimum van tijd was de bal van de rechterschoen van Wiersma naar Wilkes verhuisd, die loodrecht '■p het Duitse doel afstormde, (Van onze sportredacteur) Met precies dezelfde cijfers als de Nederlanders verleden jaar in Düsseldorf de zege behaalden, hebben de Duitsers gisteren in het Olympisch Stadion in Am sterdam het Oranjeteam geklopt in een vooral in de twee de helft enerverende wedstrijd. Het werd een uiterst be nauwd, maar door de duizenden Duitse supporters daarom niet minder luidruchtig begroet resultaat. Tafe relen, waarvoor destijds de vurige Nederlanders in het Rhein-Stadion zorgden, bleven van Duitse zijde uit in Amsterdam, doch wel hosten en sprongen de met vlag gen en spandoeken („Wer will es wagen den Weltmeister zu schlagen") voorziene Duitse supporters nog geruime tijd nadat Herbergers team van de grasmat was ver dwenen. Hoe moeizamer de zegepraal behaald wordt, hoe groter de vreugde. Zo ook gisteren. Want moeizaam was de zege en dus de revanche. En had Van der Hart in de eerste helft niet dé blunder begaan, die een school jongen nog niet gemaakt zou hebben, wij zouden het nog niet geweten hebben. Want al mochten dan de Duitsefs zich een klasse beter weten in technisch opzicht, van het na rust doeltreffend en bij tijd en wijl uiterst gevaar lijke aanvalsspel van de Oranjehemden hadden zij zo weinig terug dat zij niet zelden volkomen uit hun gewone doen raakten en met de rug tegen de muur kwamen. „Wir werden soviel Toren schieszen, wie hier zu lande Tulpen sprieszen", stond er op een spandoek van Duitse supporters op de tribune. Maar daar leek het in het begin van de wedstrijd niet veel op. Want hoewel spoedig duidelijk werd dat de Duitsers, zoals verwacht, technisch bekwamer waren, bleek al even ras dat Nederland wel raad wist met dat juist iets tè mooie spel. Het ingrijpen van Kuys, Wiersma en Van der Hart was naar behoren en toen Wilkes de bal uit een vrije schop van Notermans knalhard net over schoot, zat de schrik er meteen in bij de zo fel op revanche beluste Duitsers. Men zou na het zien van de spannende en bij tijd en wijle uiterst enerverende interlandwedstrijd tussen het Oranjeteam en de Duitsers geneigd zijn te beweren dat de Duitsers hun overwinning en dus hun revanche tenvolle toekwam. Want waren dan de Duitsers niet vaardiger met de bal, klopte hun samenspel niet oneindig veel beter dan het Nederlandse en had het Duitse elftal niet veel minder zwak bezet te plaatsen dan het Oranjeteam? Toegege ven, maar daar tegenover stond wel on omstotelijk vast dat het Nederlands elftal - ondanks de genoemde tekortkomingen in individuele vaardigheid van de spelers en wellicht mindere eenheid in team - kwali teiten aan de dag legde waaraan de Duit sers niet konden tippen. En dat was de onvervaarde moed, de stugge vasthoudend heid, het meer gevarieerde spel en het enorme uithoudingsvermogen - een bittere noodzaak bij dergelijk voetbal - dat men aan de dag legde. Goed voetbal steunt op gave techniek, maar met techniek alleen komt men er ook niet. Meer dan eens kwam dat verschil in vaardigheid gistermiddag aan het licht. Dat waren de perioden dat de Duitsers zich kiplekker voelden en de bal in grillige figuren van voet naar voet schoven: op de centimeter nauwkeurig en met 'n maximum aan gevoel voor combinatie- en positiespel. Er kwam dikwijls geen Nederlands been aan te pas. Maar wat gebeurde als die grillige figuur van steeds maar kundig combinerende Duitsers bij het Nederlandse strafschopgebied kwam en een Nederland se verdediger de combinatielijn verbrak? Dan stond dat Duitse vijf- of zestal met geschrokken gezichten en grote verbazing te kijken hoe de Nederlanders via de open gelaten plaatsen in het middenveld een tegenaanval opbouwden. Zuiver en met gevoel uitgevoerd aanvalsspel is prachtig - vooral om te zien - maar daarbij moet er een afwerker zijn - een man met een schot. Maar de Duitse aanvallen stierven in schoonheid en wat koopt men daarvoor? Een overwinning tegen het Nederlands elftal zal men zeggen, maar alleen tegen een Nederlands elftal, waarvan de stopper- spil een blunder maakt zoals hij dat zijn hele leven nog nooit gedaan heeft en wel licht ook nooit meer zal doen. Die blunder van Van der Hart drukte zijn stempel duidelijker op de wedstrijd dan welk ander incident ook gedaan zou kunnen hebben. En wel vooral omdat juist door de voorsprong die de Duitsers er door behaalden, de mannen van Herberger de rust kregen en dus weer hun gewone tech nische superioriteit konden tonen, hetgeen voor de Nederlanders niet zelden intimi datievoetbal betekende. Met alle gevolgen van dien. Nederland verloor dus. Maar als wij het eerlijk zeggen dan lag ons die nederlaag tegen de Duitsers beter dan de glansloze overwinning tegen de Luxemburgers. Want al mocht dan de aanvalslinie nog verre van ideaal zijif, het team als geheel stond en kele klassen boven het elftal van twee weken geleden. De weifelende defensie van toen was gisteren overzettelijker dan ooit. De Munck herstelde zich goed na een aarzelend begin en Wiersma en Kuys speel den het spel precies zoals dat tegen de Duitsers moest: ingrijpen op hét moment. Van der Hart verzette bergen werk en was - afgezien natuurlijk van zijn niet te vergeven blunder - een welkome steun. Klaassens speelde weinig opvallend, ter wijl in de voorhoede de spelers andermaal niet best bij elkaar bleken te passen, ook al ging het heel wat beter dan met de aan valslinie die tegen de Luxemburgers optrad trtf Eén speler evenwel ÊÊBÊBÊL stak met kop en schouders boven alle uit. En dat was juist een van de in postuur JL kleinste spelers in het Laapll11: veld: Notermans. De j. kleine kanthalf van Fortuna bracht alleen en tot hoorbaar ple zier van de toeschou wers tientallen Duitse aanvallen tot staan. Met goed getime-de slidings, met feilloos positie kiezen, met technische foefjes en schijnbewegingen kwam hij steeds als overwinnaar uit de duels, die veelal geen duels waren, maar een schijnbaar hope loze strijd van een klein mannetje tegen twee of drie stoere Duitsers. Al met al een wedstrijd, die waard was om in de herinnering te blijven. Ondanks de teleurstelling van een nederlaag. Zij toonde aan dat Nederland nog lang niet „bij" is voor zover het internationaal voet bal betreft, maar zij leerde ook dat van een daling in spelpeil geen sprake is. Ver liezen van een elftal als dat van de Duit sers, zoals dat gisteren speelde, is voor waar geen schande. Vooral daar er zeker niet op een lager spelpeil werd gespeeld als verleden jaar in de zo veel bejubelde en gewonnen wedstrijd tegen de Duitsers j in Düsseldorf. Een nederlaag is een neder laag. maar die van gisteren was voorwaar nog zo erg niet. E. Koning Eerst no„ kreeg Bosselaar een schiet kans, vooraleer het eerste Duitse gerichte schot voor de dag kwam. Maar dat was dan ook bijna raak. Kuys raakte de bal half met het hoofd, waardoor Schroder in kon schieten. De paal keerde echter zijn schot, waarna Van der Hart de bal ijzig kalm naar de op de grond liggende De I Munck terugspeelde. Nederland antwoord de met een al even gevaarlijke actie. Appel speelde de bal met een enorme boog naar Bosselaar en via diens knie ketste het leer naar Appel terug. Doch het werd geen goal, omdat Appels schoen op precies het zelfde moment tegen de bal kwam als keepers Tilkowski's borst. Typisch was de volkomen verschillende aanvalsopbouw in de hierna volgende pe riode, waarin overigens in een bijzonder laag tempo werd gespeeld. De Duitsers combineerden, tot men er duizelig van werd, wat wel leuk was om te zien, maar weinig opleverde, terwijl de Oranjehem den via Wilkes of Timmermans goed ge varieerde en af en toe verrassende aan vallen lieten zien. Die mochten dan door te veel solowerk van Wilkes of door on nauwkeurig plaatsen ook niet veel effect sorteren, gevaarlijker waren ze in ieder geval wel. Bij een schot van Timmermans moest Tilkowski overigens toch nog een keer met een pantersprong naar een hoek van zijn doel, maar Schroder herstelde de 1 balans door aan de andere kant andermaal j tegen de paal te knallen. Verschil in krachten was er tot dat mo- I ment nog niet. De Duitsers speelden wél veel meer volgens „het boekje". Aan het hoofdstuk improvisatie kwamen zi' even wel niet toe, ook al had juist dat de door slag kunnen geven. Nederland bleef evenwel goed variëren en bleef dus gevaarlijker. Weer moest Til kowski in horizontale houding naar een bedreigde hoek bij een schot van Timmer mans en ook bij twee schoten van Appel moest zijn - niet geringe - talenten tonen. Het voorbereidend werk bij een en ander was steeds verricht door de subliem spelende Notermans, die met de minuut in groter vorm kwam. i Maar toen volgde de terugslag. Juist toen zestigduizend Nederlandse kelen het Wilkes (8) maakt gelijk. Met een zuiver schot maakt hij Tilkowski kansloos. Spil Wewers (5) is dat reeds. Van der Gijp en Appel staan klaar de Neder landse schutter te bewieroken. Van der Hart heeft zijn blunder be gaan. Aanvoerder Wiersma vraagt zich met een wanhoopsgebaar af hoe dat nu wel mogelijk was. niet geringe lawaai van de vijfduizend Duitsers naar de achtergrond verschoven, speelde Van der Hart volkomen onge hinderd van even buite*- het strafschop gebied terug op zijn clubgenoot. Maar pre cies in de lijn van de bal stond de Duitse linksbuiten Siedl, die dus een buiten kansje kreeg, zoals hij dat zelfs niet had durven dromen. Nog voordat Van der Hart de handen in vertwijfeling omhoog had kunnen steken, lag de bal al achter de verbijsterde De Munck. Nul-één. En om hoog ging het spandoek „Wir werden so viel De blunder zette de domper op de Ne derlandse vastberadenheid. De Duitsers kwamen veelvuldigcr in de aanval met Siedl, Schmidt, Schroder en Rahn als de grote gangmakers. Even wankelde de Oranje-defensie toen Wiersma grandioos miste, maar De Munck wierp zich man moedig voor de voeten van de aanstormen de Sied Er kwamen nóg een paar scho ten, maar die misten de goede richting, ook al was dan de opbouw hoewel eenzijdig heel fraai. Een schot en een kopbal van Appel brachten evenwel opluchting in de Nederlandse gelederen. En juist werkte het Oranje-team zich weer naar een even wicht toen scheidsrechter Leafe voor de rust floot. Duitsland wilde direct na de hervat ting typisch de temposlag gaan voe ren. En dat leek te gaan lukken. Wiersma kon evenwel met een ferme sliding nog net redding brengen toen Schroder alleen voor De Munck ver scheen en even later knalde Siedl de bal hard naar de Nederlandse doelman na een razendsnelle Duitse aanval. Het Oranjeteam werd teruggedrongen en tot overmaat van ramp moest Bos selaar, die'een schot recht in zijn ge zicht had gekregen, uitvallen zodat Timmermans naar de rechtsbuiten plaats moest en invaller Clavan links binnen werd. Vier paar Duitse armen gaan omhoog bij de tweede goal, gemaakt door Afred Schmidt, die men tussen De Munck, Klaassens (6) en Kuys (3) ziet. daarbij tegenstanders laconiek voorbij stre vend. Vlak voor het strafschopgebied even wel gaf hij de bal af naar de meegelopen Timmermans, van wiens schoen de bal naar Appel verhuisde, die op zijn beurt in eens doortikte, naar de naar links ge zwenkte Wilkes. Deze passeerde met een snelle, maar doeltreffende beweging de verbouwereerde Wewers en knalde de bal vervolgens laag achter Tilkowski. Het stadion trilde op zijn grondvesten Dat was in de twintigste minuut. Vijfen twintig enerverende minuten zouden vol gen Duitsland kwam met de rug tegen de muur. Een geprikkeld Duits team. Szyma- niak maakte free kick, hetgeen hem op een boeh-roepen van zestigduizend Nederlan ders kwam te staan. Tot drie maal toe moest de voortreffelijke spil Wewers voor de voeten van Appel springen om de Oranje-midvoor het schieten te beletten. De schare op de tribune loeide van opwin ding. A. Schmidt kreeg een waarschuwing van referee Leafe en weer riep de schare boeh en bah. En toen waren plotseling d - Duitsers weer terug. De Munck keerde een hard en goed gericht schot van Rahn en Noter mans steeds maar weer present op de plaatsen waar het. gevaar dreigderedde bij een snelle Duitse actie. Even later' er was n half uur gespeeld redde Van der Hart vlak voor de doellijn met het hoofd bij een kopbal van Schmidt. En toen was er plotseling weer dat spandoek: „Wir werden soviel Toren schieszen...." Want toen de Duitse linksbinnen Schmidt recht in de Nederlandse ver dediging liep wachtten Van der Hart en Wiersma op elkaar bij het ingrij pen. Schmidt kon dus doorlopen naar de uitlopende De Munck. Een botsing was het gevolg en beide spelers tui melden op de grond. D~ bal ernaast. Maar de Duitser kon er net bij en met een wilde beenzwaai schoot hij de bal liggend in het verlaten doel. Een twee Gewonnen had Duitsland echter nog niet. Want in het resterende kwartier zette Nederland alles op de aanval, hetgeen wel zeer vergemakkelijkt werd doordat de Duitsers veel meer op de verdediging gin gen spelen. Onder oorverdovend lawaai volgde dan ook wel de ene aanval op de andere voor het Duitse doel. Maar er bleek geen doorkomen meer aan. Van der Hart wilde zijn blunder zelfs goedmaken en dook enkele malen voor het Duitse doel op, maar ook dat hielp niet. Tilkowski plukte de voorzetten van Van der Gijp de Feijenoorder kon steeds minder goed mee in de tweede helft - en Clavan steeds vaardiger uit de lucht en voor de rest kwa men de Nederlanders niet veel meer langs de Duitse ring van verdedigers. Ook al was dan de spanning soms wel zeer groot. Zo verloor Nederland toch nog, maar het was alleszins eervol. En dat wilde de schare op de overbevolkte tribunes, na het laatste signaal van' de uitstekend leidende Leafe wel erkennen ook. Notermans Een spannend moment uit de laatste phase van de strijd. Appel en Van der Gijp proberen met vereende krachten te scoren, maar keeper Tilkowski en Wewers blijven de situatie meester. Het is niet vaak gebeurd, dat wjj na af loop van een wedstrijd, welke voor het Nederlands elftal een nederlaag oplever de, een zo opgewekte stemming in de kleedkamer van de Oranje-mannen aan troffen. Er heerste gisteren de sfeer van een gematigde tevredenheid. Niet alleen over het resultaat, maar ook en eigen lijk is dat nog belangrijker over het vertoonde spel. Er was slechts één uitzon dering: Cor van der Hart! Van der Hart kon er nog niet over uit, dat hij Siedl de bal voor de voeten had gelegd. „Ik keek tegen de zon in, ik zag vrijwel niets, maar ik hoorde Frans de Munck roepen. Nou, en toen speel e ik die bal langs de doellijn en daar stond die Duitser. „O Van der Hart sloeg met de handpalm tegen zijn voorhoofd. „Zo heeft de ploeg, die het meeste geluk had, gewonnen", zei hij. Trainer Hardwick volgde de strijd met grote spanning. Dit was het oordeel van vrijwel alle spe lers. Aanvoerder Wiersma vond de 21 overwinning iets te veel. „Anderhalf tegen één was c1" uitslag geweest, die de verhou ding het best had aangegeven". Uit de monden van de officials tekenden wij de volgende reacties op: Hoolboom (voorzitter keuzecommissie): „Ik ben tevreden. De Duitsers hadden een betere conditie, maar onze jongens hebben een uitstekende wedstrijd gespeeld". Pellikaan (lid keuzecommissie): „Wij kunnen zeker voldaan zijn over het spel. Duitsland heeft gewonnen, omdat het over wicht van de Duitse achterhoede op onze aanval groter was dan het overwicht van de Nederlandse verdediging op de Duitse aanval". Kruyver (voorzitter technische commis sie): „Ik ben zeker niet ontevreden, maar er moet in onze voorhoede toch wat rrieer lijn, meer eenheid komen. Notermans was de grote uitblinker in onze gelederen". Steinvoorte (lid keuzecommisie): „Een eervolle nederlaag, maar een verdiende. Over de voorhoede ben ik niet zo te spreken". Brunt: „Verloren, maar goed gespeeld. Veel betere wedstrijd, dan die van' verle den jaar in Düsseldorf". Hardwick (trainer): „Het is mij erg mee gevallen. Nederland heeft een goede wed strijd gespeeld. De conditie van de meeste spelers was goed. Het spel was heel wat beter, dan dat in 'a wedstrijd tussen Oostenrijk en Duitsland in Wenen". Bij de Duitsers Een opgewekte Sepp Herberger gaf ons kort na de wedstrijd in de Duitse kleedka mer zijn mening over de wedstrijd. Ook de spelers waren zeer gelukkig met de be haalde zege. Maar toch heerste er geen hoera-s'emming. Heberger liet er geen twijfel over bestaan, dat hij, meer dan te vreden was met deze krappe overwinning. Lachend vertelde hij: „Die 21 is voor mij voldoende, zelfs 10 was voor mij genoeg geweest". Hij sprak vol lof over het Ne derlandse team. „Er was beslist geen klas se-verschil", waren zijn woorden en vertrouwde ons toe dat Nederland naar zijn mening met dit team tegen Oosten rijk een goede kans maakt. „Het was een goede wedstrijd en ik ben meer dan tevre den". „Geen toeval" Van enkele Duitse spelers kregen wij de volgende uitspraken: Siedl: „Neen, het was geen toeval, dat ik die bal van Van der Hart onderschepte. Ik heb jullie stopper vele malen zien spelen, onlangs nog bij NederlandLuxemburg op de tel-visie. Ik ken zijn liefde voor te rugspelen. En daarom stond ik tussen hem en De Munck. Wewers: „Het is een uitslag géworden die de krachtsverhoudingen goed weer geeft. Bijzonder moeilijk heb ik het niet gehad".

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3