Hoog boven alle lof verheven r v „Baby Doll": wat tragisch kon zijn wordt neurotische ballast Eerste Kamer veroordeelde actie in de mijnen Opbrengst omzetbelasting steeg door hamsteren in november De negen Muzen Elia Kazan weet wet wat filmen is Strijdig met het landsbelang en de P.B.O.-gedachte" DONDERDAG 4 APRIL 1957 Mijndirecties vertrouwen op bevredigende oplossing Promotie mej. J. J. C. Schreuder Geen korter werktijd voor bovengronders Wat de fiscus in februari ontving Loonpolitiek Parlementair commentaar Plaatwellerij Velsen herziet dividendvoorstel Haringen en taartjes op één schotel Waar woorden te kort schieten, spreekt de kwaliteit dag in dag uit een steeds overtuigender taal. Dat is de grote kracht van HUNTER American! Daarom groeit de vriendenkring van HUNTER American iedere dag en maakt haar tot Alléén Hunter American is Expositie Bij de kunsthandel Santee Landweer n.v. aan de Prinsengracht in Amsterdam exposeert Theo Bennes van 30 maart tot 18 april abstracte plastieken en schilderijen. Première. De Haagse Comedie zal 12 april in de Koninklijke Schouwburg de première geven van „De zwarte rechter" van Michael Hutton Squire. Jan Retèl heeft de regie en de vertaling is van Nel Bakker. Vondst. Volgens radio Moskou is in Rusland een schilderij van Rembrandt ge vonden, welks bestaan nog niet bekend was. Het is het portret van een oude man met een baard en een hoofddeksel. Waar het schilderij gevonden is, werd niet ver meldt. Aldus UP. Van de zijde der directie der gezamen lijke mijnen in Limburg heeft men de vol gende toelichting gegeven op de verkla ring omtrent de beëindiging van de lang- zaam-aan-actie in de Limburgse mijnen. „Tijdens de bespreking te Scheveningen op 2 april 1957 tussen de directies der ge zamenlijke steenkolenmijnen en de ver tegenwoordigers van de Nederlandse Ka tholieke Mijnwerkersbond en de Katholie ke Vereniging van Mijnbeambten is men tot de overtuiging gekomen, dat een ge meenschappelijke oplossing over de door beide genoemde organisaties aan de orde gestelde punten gevonden dient te worden en wel in de daarvoor bestemde organen. De directies hebben zich ten volle bereid verklaard om bij deze bespreking te zijner tijd van de verschillende problemen de moeilijkheden te helpen oplossen. Ook de geest waarin de bespreking te Schevenin gen is gevoerd, vormt een waarborg, dat de komende behandeling van de diverse punten in de mijnindustrieraad zal kun nen leiden tot een bevredigende oplossing" Vrijdag 5 april zal mejuffrouw J. C. Schreuder, geboren te Amsterdam, haar proefschrift getiteld: „De overwinningsge dachte bij Johann Christoph Blumhardt" verdedigen ter verkrijging van de graad van doctor in de theologie van de Vrije Universiteit. De plechtigheid zal om half vier worden gehouden in de Woestduin- kerk te Amsterdam-Zuid. HET GETAL DER NEUROSE-GEVAL LEN in de film is er weer met een ver meerderd. Het lijkt mij namelijk moeilijk tot een andere conclusie te geraken na het zien van de Amerikaanse film „Ba by Doll", waarvan de vertoningen in ons land zijn begonnen. De film is de keuring zonder kleerscheuren gepasseerd. In Ame rika heeft ze nogal stof doen opwaaien. Kardinaal Spellmann verbood haar beslist voor katholieken, de Amerikaanse leger leiding achtte haar voor vertoning aan de in Duitsland gelegerde militairen onge schikt. Er is alle reden al die drukte te be schouwen als storm in een glas water. De film afkeuren op grond van haar immorali teit lijkt mij rijkelijk overdreven. Hoog stens kan men vaststellen dat zij een deli caat probleem overigens nog met veel reserve in het openbaar behandelt. Een verderfelijke invloed heeft ze beslist niet. En omdat ze daarenboven op geen enkele wijze bijdraagt tot verheffing van wie er kenni§ van neemt, ja geen enkele kathar- sis bewerkstelligt, omdat de mogelijkheid daartoe niet in haar uitwerking ligt beslo ten, heeft het weinig zin te gaan fulmine ren tegen het bedenksel van de auteur Te- nessee Williams, -even weinig zin als het heeft regisseur Elia Kazan het vuur der verontwaardiging na aan de schenen te leg gen. De film „Baby Doll" zal snel vergeten worden en dat is helaas wat zij dan gemeen heeft met honderd andere films in dit genre. Men heeft een poging gewaagd er een naar de film toegespitst verhaal mee af te leveren van een heus niet onbekwaam schrijver, maar die poging is mislukt. Wie de schrijver hard valt om de immoraliteit van zijn gegeven zou er beter aan doen hem er hard om te vallen, dat hij in esthe- ticis niet is geslaagd. Hij heeft een probleem ter tafel gebracht als een feit en dat feit speelt hij de film lang uit. Beter: hij heeft een feit aan de orde gesteld als een pro bleem en verder aan het probleem niets ge daan. Men wordt anderhalf uur aan het lijntje gehouden. Het lijkt verschrikkelijk belangrijk, het is tenslotte niets. Alleen de filmkunst van Elia Kazan is wat. Die weet ons ten minste te begoochelen met wat na afloop wordt onderkend als kunst in het vlak van het kunstje, maar respectabel. „BABY DOLL" IS DE NAAM van een meisje, dat in mening opzicht nog in het geestelijk klimaat leeft van een kind al is zij naar het uiterlijk volwassen. Ze is uitgehuwd aan een slappeling, Archie Lee, die heeft beloofd zijn huwelijksrechten niet te zullen doen gelden tot zij twintig jaar is geworden. Begrijpelijk houdt de man er een neurose van over en worden de span ningen hem te veel. Zijn katoenbedrijf lijdt een kwijnend bestaan door de concurren tie van een nabijgelegen syndicaat van de Siciliaan Vacarro. Ten einde raad steekt Lee daar de boel in brand. De Siciliaan is niet dom en begrijpt wie hem dat heeft aangedaan. Hij laat Archie Lee zijn oogst - - - --1 Archee Lee, Baby Doll en de Siciliaan. er nog genoeg impasses voorhanden zijn om haar niet volledig toerekeningsvatbaar te achten. De Siciliaan laat haar achter met een onduidelijke belofte. Daarmee eindigt de film. DE TEGENSTELLING van lichamelijke gerijptheid en geestelijke impotentie ten opzichte van haar physieke hoedanigheden, het ontbreken daarin van harmonie en synthese, maken Baby Doll tot een „geval" even zo goed als het feit met dit meisje gehuwd te zijn Archie Lee tot een „geval" maakt, zij het dan van overspannenheid. Men kan die situatie aanvaarden zonder haar toe te juichen, want we zitten met de brokken en wat moeten we ermee? Weet Tenessee Williams er raad mee? Hij maakt er alleen gebruik van om spanningen op te roepen en ontwikkelingen te suggereren. De dramatische noodzaak van die ontwik kelingen is nergens duidelijk. Wat er ge beurt is niet onvermijdelijk, is niet de catastrofale losbarsting van wat dreigend lijkt voortbeschikt. Het gebeurt en dat moeten we dan maar aannemen en daar kijken we dan maar naar. Het bezwaar te gen de film in Amerika zal zich wel in hoofdzaak richten tegen de manier, waar op de Siciliaan speelt met het meisje, speelt met de zinnen. Ik hoop tenminste dat men zich daartegen kant want in de grond is dat een vertoning, die men niet bepaald fris kan noemen. De zichtbaar ma king daarvan geeft geen mens voldoening. Al blijft het vooral op de manier, waarop Kazan er zijn filminstrument bij hanteert, ongelooflijk gevoelig aangeduid en bijna subtiel geopenbaard. Speculatie op het zin nelijk associatievermogen kan hier echter onheil stichten: het bioscooppubliek is nu eenmaal geen psychiater. Wanneer de be zwaren zich evenwel zouden richten tegen het blote feit, dat de huwelijkssituatie van Archie Lee en Baby Doll ahsurd en onge zond is, lijken zij mij nog wat voorbarig. Men moet die zien tegen de uitwerking van het gegeven. Hoe het ook zij, de film „Baby Doll" is tenslotte te herleiden tot een verhaaltje waarvoor Tenessee Wil liams een onalledaags gegeven heeft be dacht en waarbij hij de mogelijkheden, die de media van de film hem boden, maar be perkt heeft waargenomen. De meeste ver diensten liggen in de strakke vorm, waarin Elia Kazan het verhaal giet. Zoals bij zijn vorige films dankbaar spelend met de foto grafie, de dramatische werking van licht en donker, de sfeer. Altijd hard, altijd fel op de feiten, de close-up overvloedig, maar niet overdadig, inschakelend om ons met onze neus op die feiten te duwen en de situaties te laden met spanningen en ge voelswaarden, die op het moment der ver schijning veelbetekenend zijn in de letter lijke zin van het woord. Ja, Elia Kazan kan het wel. P. W. Franse (Van onze Kamerverslaggever Minister Suurhnff heeft gisteravond in de Eerste Kamer betoogd, dat hjj de lang- zaam-aan-actie in de mijnen beschouwt als een zeer betreurenswaardig incident, dat gelukkig tot het verleden behoort. Daarom meende hjj er goed aan te doen er niet veel over te zeggen. De regering heeft de actie betreurd. Zolang deze duurde zijn er geen onderhandelingen gevoerd. De vergadering in het Kurhaus te Scheveningen, die leidde tot de stopzetting van de langzaam-aan-actie, bracht in zoverre overeenstem ming, dat de sfeer van onderling begrip is hervonden en dat men van werkgeverszijde zich bereid verklaarde de voorstellen van de bonden in constructieve geest te be naderen. Beslissingen over de arbeidsvoorwaarden kunnen echter alleen worden genomen in de Mijnindustrieraad. Er zijn in Scheveningen dus geen beslissingen genomen. Op de vergadering in het Kurhaus is minister Suurhoff niet aanwezig geweest. Hij was dinsdag in Den Haag wèl bij een bespreking tussen de Mijnindustrieraad en de ministers van Economische en Sociale Zaken over een verordening van de Mijn industrieraad om de ondergrondse mijn arbeiders éénmaal in de vier weken een vrije zaterdag te geven. Die ontwerp-verordening bevatte ook een regeling om de bovengrondse arbeiders, die in direct contact staan met de ondergrond se werkers, eveneens éénmaal in de vier weken een vrije zaterdag te geven. De regering stond echter op het standpunt, dat zij er niet aan kon denken een verordening - goed te keuren, die een verkorting van de zuiveren en maakt handig gebruik van de Werktijd voor de bovengrondse arbeiders halfvolwassenheid van Baby DoH^door haar zou inhoudeni omdat zij van mening is> dat zozeer in verwarring te brengen dat zij een verklaring tekent, waarbij Lee als de brandstichter wordt aangemerkt. Bij zijn thuiskomst zoekt Archie Lee heel wat meer achter de verhouding van het meisje tot de Siciliaan. Hij gaat tekeer als een wilde man en wordt in arrest gesteld. Baby Doll vertoont na alle opwinding te kenen dat haar volwassenheid inderdaad is ontloken, al blijft de suggestie levend, dat de tijd voor een algemene verkorting van de werktijd in Nederland nog niet is aan gebroken. Eerst zullen andere sociale wen sen en voorzieningen op het gebied van het onderwijs moeten worden verwezen lijkt. Voor die opvatting van de regering bestond begrip. In de laatste paar maanden hebben de vakbonden van de mijnwerkers voorstellen gedaan tot verbetering van de arbeidsvoor- Het ministerie van Financiën heeft een overzicht gegeven van de belastingop brengst in februari. Aan kohierbelastingen werd totaal f 166,9 miljoen ontvangen, tegenover 247,2 miljoen in januari. Deze vermindering betreft voornamelijk de in komstenbelasting, waarvan de ontvang sten in februari ad 135 miljoen ten achter bleven bij de ontvangsten in januari ad rond 200 miljoen tenge volge van het feit, dat betaling van voor lopige aanslagen 1956 in betekenis afneemt. Ook de ontvangsten van de vennootschaps belasting vertoonden een teruggang en wel van 24,4 miljoen in januari tot 14 mil joen in februari. De ontvangsten aan niet-kohierbelastin- gen bedroegen in februari totaal 381,7 miljoen tegenover 354 miljoen in de tweede maand van het voorafgaande kwar taal. De opbrengst van de loonbelasting be droeg 91,5 miljoen tegenover 75,7 mil joen in november. De hogere opbrengst is voor een deel te verklaren uit het door werken van de in de loop van 1956 tot stand gekomen gedifferentieerde loonsver hoging. Voorts zijn de ontvangsten in fe bruari hoger geworden doordat tengevolge van deze loonsverhoging en de premiehef fing A.O.W. het aantal werkgevers, dat door overschrijding van de daarvoor ge stelde minimumgrens per maand dit af te dragen, is vergroot. De per 1 januari vervallen verevenings heffing bracht in februari nog 20,4 mil joen op, waaruit blijkt, dat de afdrachten over het vierde kwartaal 1956 niet volledig in januari zijn geschied. Aan omzetbelasting werd in februari 106,6 miljoen ontvangen, tegenover 91,6 miljoen in november. Voor een deel is deze toeneming te verklaren uit de gro tere aankopen door het publiek in het vierde kwartaal 1956 onder invloed van de internationale spanningen. De opbrengst van de motorrijtuigenbe lasting was in februari 7,9 miljoen tegen 10 miljoen in januari toen navorderingen in verband met de tariefsverhoging voor dieselauto's een rol speelden. De ontvangsten aan invoerrechten waren in februari 74,5 miljoen (januari 60,8 miljoen). De hogere opbrengst hangt sa men met de naheffing wegens de verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine over voorraden en het volledig doorwerken van deze tariefsverhoging. Ook de opbrengst van de accijns op ge distilleerd is hoger geweest door navorde ring over voorraden wegens de tariefs verhoging. Uit het feit, dat desondanks slechts 12,5 miljoen werd geïnd, blijkt dat de normale ontvangsten betrekkelijk laag waren. De opbrengst van de accijns op tabak was in februari 35,7 miljoen tegen 37 miljoen in januari. waarden van groepen mijnpersoneel. Men heeft daarover in enkele vergaderingen van gedachten gewisseld, maar men was nog niet tot een resultaat gekomen, hoewel de mijndirecties niet afwijzend stonden tegenover de voorstellen. Terwijl dus het overleg nog gaande was, begon de lang zaam-aan-actie in de mijnen, dié als gevolg van de besprekingen in het Kurhaus tussen werkgevers en arbeiders is gestaakt. De langzaam-aan-actie in de mijnen is in de Eerste Kamer zeer slecht beoordeeld. Nadat prof. Molenaar (V.V.D.) had ge concludeerd, dat de actie in strijd was met de P.B.O.-gedachte, die gebaseerd is op samenwerking tussen werkgevers en arbei ders en ook in strijd met 's lands belang, noemde de heer R u p p e r t (A.R.), voorzit ter van het Chr. Nationaal Vakverbond, het in hoge mate onjuist, dat naar een machts middel was gegrepen terwijl een onderzoek naar de lonen nog gaande was. Bovendien vond hij de langzaam-aan-actie voor een bonafide katholieke organisatie een on waardig middel. Men presteert weinig, maar wil wel aan het einde van de week het volle loon ontvangen. Evenals prof. Molenaar was hij van mening, dat de actie niet paste in het kader van de P.B.O. Als machtsmisbruik kwalificeerde de heer Oosterhuis (P.v.d.A.), oud-voor zitter van het N.V.V. de langzaam-aan- actie. Zij was in strijd met elk redelijk begrip van verantwoordelijkheid en fat- soen.Wanneer men onderhandelingen voert moet men niet terzelfder tijd de leden op wekken de normale gang van zaken in de war te sturen door de produktie te ver lagen. Een dergelijk besluit van een bonds- bestuur, na beraad genomen, is een unicum in de geschiedenis van de vakbeweging in Nederland. De actie was temeer verwer pelijk omdat zij in strijd was met de eco nomische politiek van de vakbeweging. Ook de heer Oosterhuis noemde de actie strijdig met de P.B.O.-gedachte. Dat het bestaan van een P.B.O.-orgaan in de mijnindustrie, het eerste en belangrijk ste P.B.O.-orgaan in ons land, het uit breken van een conflict niet heeft kunnen voorkomen, betreurde ook de heer M i d- d e 1 h u i s (K.V.P.), voorzitter van de Ka tholieke Arbeidersbeweging. Maar een kleine mislukking kon hij niet zien als een bewijs, dat de P.B.O. geen zin heeft of moet worden afgeremd. Met geen woord ver dedigde hij echter de actie van zijn eigen mensen. Bij de bespreking van de loonpolitiek zeiden de heren Middelhuis en Rup- p e r t, dat zij voorstanders blijven van de gedifferentieerde loonpolitiek, hoewel deze niet actueel is, want materieel valt er thans niets te bereiken. Volgens de heer Ruppert is de fout geweest de loonsverhoging te stellen op ten hoogste 6 percent, waardoor dit percentage voor alle bedrijfstakken als een magneet werkte. Daarom suggereerde de heer Middelhuis andere methoden van loondifferentiatie, waarbij meer wordt ge let op de produktiviteit per bedrijfstak. Wetsontwerpen voor een algemene kin derbijslagverzekering en voor een uitkering aan weduwen en wezen wilde de heer Middelhuis, in weerwil van de bestedings beperking, spoedig ingediend zien omdat de datum van ingang eventueel later kan worden gesteld wanneer de economische toestand de invoering toelaat. Er gaat dan geen tijd verloren. Over de volksgezondheid spraken de heren VanLieshout (K.V.P.), W i b a u t (P.v.d.A.) en Polak (C.P.N.), van wie de laatstgenoemde, evenals de heer Schip pers (A.R.) de houding van de tandartsen in het conflict met de ziekenfondsen af keurde. De heer De Vos van Steen- w ij k (V.V.D.) drong aan op een spoedige indiening van de nieuwe Ziekenfondswet. Minister Suurhoff zal antwoorden op een nader te bepalen tijdstip. (Van onze parlementaire redacteur) Verreweg het belangrijkste in het Eerste Kamerdebat over de begroting van Sociale Zaken was hetgeen daarbij gezegd is over de „langzaam-aan-actie" in de Limburgse mijnen, die gelukkig na twee dagen reeds tot het verleden behoorde. Geen der sena toren heeft er een goed woord voor over gehad. Het communistische Kamerlid dr. Polak - die zich overigens als een zeer goed spreker ontpopte en ongetwijfeld blijk gaf van bijzondere deskundigheid op het ge bied van de volksgezondheid - moge, zoals minister Suurhoff opmerkte, „gelikke baard" hebben vanwege dat arbeidsconflict, toch kon ook hij allerminst betogen, dat de houding van de arbeiders juist was ge weest. In dat opzicht onthield hij zich van een oordeelvelling. Alle overige sprekers, die wèl hun mening omtrent de gedragin gen van de katholieke mijnwerkersorgani satie kenbaar maakten, keurden deze een stemmig af, onverschillig of zij liberale, christelijk-historische, socialistische dan wel katholieke staatkundige denkbeelden aanhingen. Want ook de K.V.P.-senator de heer Middelhuis, verbondsvoorzitter van de Katholieke Arbeiders Beweging, verheelde geenszins het optreden van de Limburgse organisatie te betreuren. Als ik de critiek samenvat, meen ik te kunnen zeggen, dat zij getuigde van een zekere oprechte ver ontwaardiging, omdat er in dit geval vol slagen in strijd met de goede „spelregels" was gehandeld en omdat men, terwijl er over bepaalde kwesties onderhandelingen gaande zijn, niet tot een actie mag over gaan, die formeel dan wel geen staking is, maar er toch heel dicht bij ligt en die in zoverre nog bedenkelijker was, daar men enerzijds de produktie in gevaar bracht, maar anderszijds toch het volle loon wenste te ontvangen. Kenmerkend was in het bij zonder de door de heer Oosterhuis (P.v.d.A.) gehouden boetpredikatie. Dit alles getuigde van een gezonde opvatting omtrent de in het arbeidsproces en in de arbeidsverhou dingen hoog te houden beginselen. Daar aan is het trouwens in belangrijke mate te danken, dat het in het algemeen in ons land nu al vele jaren lang met de arbeids- vrede uitstekend gesteld is. De directie van de n.v. De Plaatwellerij te Velsen deelt mede, dat zij besloten heeft haar dividendvoorstel over 1956 te herzien, In afwijking van het eerste bericht zal nu worden voorgesteld om zowel op de oude als op de nieuwe aandelen 5 percent dividend in aandelen uit te keren. Daar naast zal op de oude aandelen 7 pet en op de nieuwe aandelen 1 pet. in contanten wor den betaald. Het vorige voorstel luidde 10 pet. in aan delen en 2 pet. in contanten, en op de in 1956 uitgegeven nieuwe aandelen 5 pet in aandelen en 1 pet in contanten. Dit werd een bevoordeling geacht van de oude boven de nieuwe aandeelhouders. nurDTfivTH? De commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer zegt in haar voorlopig verslag over de begroting voor 1957 van het departement van Binnenlandse Za ken, Bezitsvorming en P.B.O., dat men weinig was ingenomen met de combi natie van de behartiging van de be langen, liggende op het terrein van Binnenlandse Zaken, met die, welke met de bezitsvorming en de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie verband houden. Vele leden achtten de samenvoeging allerminst vanzelfsprekend. Anderen hadden er ernstige bezwaren tegen. Weer anderen brachten het beeld naar voren, dat in de Tweede Kamer was gebruikt en waarin de vergelijking werd getrokken met haringen en taart jes op één schotel. Natuurlijk had men het zich pas de laat ste dagen voorgedaan hebbende mijncon- flict niet eerst schriftelijk kunnen behan delen. Maar noch de voorzitter, noch mi nister Suurhoff heeft er enig bezwaar tegen gemaakt, dat niettemin deze kwestie on voorbereid in de senaat besproken werd. Volgens een ongeschreven regel worden in de Kamers, waar de schriftelijke voorbe reiding van de openbare beraadslagingen zulk een grote rol vervult, zaken, waar over in het Voorlopig Verslag en in de Memorie van Antwoord is gezwegen, niet te berde gebracht, tenzij men zich hieromtrent tevoren met de regering heeft verstaan. In dit geval is zulks niet eens nodig geweest, want over en weer werd ingezien, dat het al te dwaas zou zijn geweest over het gebeurde in de mijnen stommetje te spelen. 4

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7