RODENT HET JONGENSEILAND DE BUIT BINNEN Toneelstuk van Georges Simenon Agenda voor Haarlem HOOGTEZON Sportcolberts „De sneeuw was vuil RAT en MUIS Kort en bond DONDERDAG 4 APRIL 1957 7 Wéér dat schroeiend, brandend maagzuur. Museumbeambten in beroep tegen hun ontslag H. 3. MAERTENS N.V. Expositie van vaklitteratuur Twee balletvoorstellingen in Amsterdam Jaarvergadering van de Nederlandse Bioscoopbond Franse belangstelling voor Rembrandt Examens Structuurwijziging in landbouw noodzakelijk Bedankt voor beroep V Canadezen betaalden met ongedekte cheques Kerkelijk Nieuws Franse invoerbeperking niet voor EGKS-landen vanaf ƒ49. Heren pantalons vanaf 22.75 tot 54.75 Georges Simenon geniet in ons land voor namelijk bekendheid als de schepper van de figuur van de pijprokende commissaris Maigret in zijn speurderromans, waarvan er vele tot de meesterwerken in dit genre gerekend mogen worden. Ten hoogste weet men misschien verder nog dat hij een Belg van geboorte is, dat hij enige tijd secretaris van Joséphine Baker was en dat hij be schikt over een fabelachtige produktieca- paciteit. Onder eigen naam en diverse pseudoniemen heeft hij reeds honderden boeken bijeengeschreven, waaronder er enkele zijn die op de planken der serieuze litteratuur thuishoren en waarvoor de eer ste waardering van André Gide is uitge gaan. In Nederland heeft speciaal Pierre H. Dubois de aandacht op de letterkundige betekenis gevestigd: „Simenon verstaat de kunstde mens weer te geven als le vende materie, in zijn subjectieve vrijheid, die objectief tenslotte toch weer een fatali teit is, een soort van nutteloze passie, om dat men doen kan wat men wil, maar daar bij wil wat men moet". Tot deze categorie behoort ook „La neige était sale". Er is een scenario aan ontleend voor de gelijknamige film, die hier jaren geleden al in circulatie is geweest. Simenon heeft zijn stof ook tot een toneelstuk om gewerkt, dat thans (onder meer donderdag in Zandvoort) door het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap wordt vertoond onder de titel „De sneeuw was vuil". De hoofdper soon is de amper twintigjarige Frank Friedmayer, de zoon van een bordeelhoud ster, die door de om hem heen heersende vulgariteit en corruptie (hoewel tijd en plaats niet precies zijn aangeduid, mag men aannemen dat de handeling zich tijdens de tweede wereldoorlog in een stad in de Elzas voltrekt) tot in zijn diepste wezen is aange tast. Hij wil zichzelf en anderen bewijzen, dat hij nergens voor terugschrikt. Al zijn daden ook die hem buiten een doelbe wuste voorkennis worden ingegeven zijn de logische consequenties van een verrot tingsproces, waarbij uiterlijke omstandig heden en innerlijke gesteldheid in wissel werking zijn „schofterigheid" bevorderen. Voor zijn dood voor het executiepeloton komt hij echter tot een finale afrekening met het kwaad, zodat hij kan sterven als een gelouterd mens. Dit is een wel heel erg schematische sa menvatting van een buitengewoon gecom pliceerd geval, maar veel meer krijgt men er in het theater niet van te zien. Dat wil zeggen: er gebeurt nog wel het een en an der, maar zonder psychologisch reliëf. Door de eenzijdige en voor de rest verwarde in leiding in het programma krijgt men dan ook gemakkelijk een verkeerd (en eerlijk gezegd nogal vervelend) beeld van de ge brekkig gemotiveerde gebeurtenissen. Het toppunt van bedreven kwaad is de verlei ding van een lief buurmeisje, waar Frank Friedmayer verliefd op is, ten behoeve van een in het donker zijn plaats innemende „duistere" vriend, die zo graag eens een maagd wil bezitten. Bovendien besteelt hij een oude vriendin van haar kostbare hor loges voor een soort zwarte handel met een Duitse generaal. Dat hij daarbij ook twee moorden bedrijft is voor zijn gewe- tensstrijd van minder belang. Aan het bovenstaande moet nog worden toegevoegd, dat Guus Hermus als regisseur de mogelijkheden tot begrip nog verder heeft zoekgemaakt door de melodramati sche enscènering van het eerberovingsta- freel. Merkwaardig genoeg is het Guus Hermus, maar nu als acteur, die helemaal aan het slot van de voorstelling de zo ge wenste opheldering komt geven, als het eigenlijk al te laat is, want de terugwer kende kracht op het toneel mag men niet overschatten. Friedmayer heeft namelijk maar één drijfveer: begrepen te willen worden door de vader van het meisje, de tramconducteur Holst, die hij haat om de afstand die hen scheidt. De symboliek van deze „vaderrol" wordt de lezer van de roman duidelijk genoeg. De toeschouwer van het toneelstuk beseft deze pas achter af. Zo kan men verder zoeken, bijvoorbeeld naar de symbolische functie van de in de titel genoemde sneeuw. Maar als men zo- ADVERTENT1E Tijd voor 'n paar Rennies! Wéér een avond bedorven waarvan ze zich zoveel hadden voorgesteld Bij de eerste hap eten al viel 't verkeerd. Zuurbranden voor en na. En niet te stillenTotdat een paar Rennies redding brachten. Onmiddellijk 'n Wonder die Rennies - U gebruikt ze toch ook? In iedere apotheek en drogisterij ver koopt men u Rennies graag. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft het ontslag behandeld van twee ge wezen beambten bij het Stedelijk Museum te Amsterdam, wegens knoeierijen met toegangsbewij zen. Mr. H. F. Heierman, die voor de beamb ten optrad, achtte het ontslag niet billijk omdat de directeur van het museum des tijds had te kennen gegeven, dat hij de be trokkenen in dienst zou houden, wanneer de tegen hen aanhangig gemaakte straf zaak voor de rechtbank te Amsterdam zou aflopen met een voorwaardelijke gevange nisstraf. Dit laatste is inderdaad geschied en toch volgde ontslag. Mr. Heierman achtte het ontslag ook on rechtvaardig omdat gebleken is, dat vrijwel het gehele personeel van het museum zich aan corruptie schuldig heeft gemaakt, zo dat het niet billijk is hieruit twee mensen te kiezen en deze door strafmaatregelen te treffen. Mr. Heierman bood aan bewijzen te leveren en personen te noemen in ver band met de door hem geuite corruptie-be schuldigingen ten aanzien van het gehele personeel. De vertegenwoordiger van B. en W. van Amsterdam, mr. Ensing, verdedigde de tegen de betrokken ambtenaren toegepaste strafmaatregel voornamelijk op juridische gronden. B. en W. hebben de bevoegdheid, ambtenaren die door de strafrechter zijn veroordeeld, te ontslaan. Bij de beoordeling door de centrale raad komen zijns inziens alleen juridische argumenten en geen bil lijkheids- of rechtvaardigheidsoverwegin gen in aanmerking. De directeur van het museum was inderdaad aanvankelijk van plan beide personen te handhaven. Daar is hij later van teruggekomen op grond van onjuiste beschuldigingen, die de twee be ambten omtrent de interne toestand bij het museum hadden geuit. De centrale raad zal op 23 april uitspraak doen. Cor van Rijn met Ad van Gessel in De sneeuw was vuil" van Georges Simenon door het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap. doende tot begrip poogt te komen van wat de „bedoeling" schromelijk onvoldoende doet blijken, is het te laat voor meegevoel. Speciaal voor de pauze is deze vertoning (met een al te nadrukkelijke milieuschil dering a la de omgeving van het stadhuis in Amsterdam) een nogal kitscherige aan gelegenheid. De hoofdpersoon wordt vol gens de inleider gedreven door „een on bewuste hang naar de katharsis, pogend zich te redden door zichzelf te vernietigen". Dienovereenkomstig hangt Frank Fried mayer op een divan bij het fornuis of in de buurt van de bar in een louche café. Daarmee wil echter niets ten nadele ge zegd zijn van Cor van Rijn, een jonge ac teur, die in „klein werk" reeds enige keren de aandacht trok en die zich kennelijk ern stig moeite getroostte om tot een overtui gende creatie te komen. Hij heeft een te beperkte techniek zeer verstandig aange wend en zodoende een aanvaardbare figuur voor het hem tegemoetkomende deel van het publiek opgeroepen. Dat hij de belang stelling op zich geconcentreerd wist te houden is geen geringe verdienste. Van de verdere optredenden moeten spe ciaal Elly van Stekelenburg, Johan Elsen- sohn en Herman Bouber (de laatste als de schoolmeesterachtige ondervrager) worden genoemd en niet te vergeten Annie van de Vorstenbosch als het „zuivere" meisje te midden van de vrouwen, die van de liefde een wat al te opzichtig beroep hebben ge maakt. Jan Verkoren was bevredigend als de barkeeper, Robert Sobels wat oneven wichtig als de vijandelijke commandant en Ad van Gessel iets te geforceerd in zijn flemerige duivelstoon als de louche „vriend". In de afmattende verhoren tij dens het tweede gedeelte van de avond, waarin Friedmayer voortdurend uitstel van executie poogt te verkrijgen om met zich zelf in het reine te komen, voorwendend dit te doen om zijn medewerker te sparen, gaf Cor van Rijn treffende reacties te zien. Dank zij Guus Hermus als vader Holst kreeg het rammelende geheel nog een ge voelig slot. Davicl Koning. ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 - Haarlem Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem Tel. 15220 Tel. 15228 In het gebouw van Arti et Amicitiae in Amsterdam wordt van 4 tot en met 11 april een door een Amsterdamse boek handel georganiseerde tentoonstelling ge houden van binnen- en buitenlandse tech nische en wetenschappelijke boeken en tijdschriften. Ongeveer vijfenveertighon derd exemplaren vaklitteratuur van uit eenlopende aard worden hier getoond. De onderwerpen zijn onder meer: wiskunde, natuurkunde, kernenergie, mechanica, scheikunde, chemische technologie, archi tectuur, weg- en waterbouwkunde, ma chinebouw, scheepsbouw, vliegtuigbouw, elektrotechniek, metaalbewerking, geolo gie, mijnbouw, mineralogie en bedrijfs organisatie. Maandag 8 en dinsdag 9 april geeft het Ballet der Lage Landen onder leiding van Mascha ter Weeme in Carré in Amsterdam twee openbare voorstellingen van de eerste akte van „De notenkraker" van Lev Ivo- nov/Walter Gore op muziek van Tsjaikofs- ky. Deze uitvoeringen worden gegeven in trainingskostuums en zonder decors. Zij vormen een voorbereiding op een volledige uitvoering van „De notenkraker" op 29 mei ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de balletgroep. Op 8 april wordt tevens uitgevoerd de eerste en tweede akte van „Coppélia" van Ivanov/Jack Carter op mu ziek van Delibes. Op 9 april wordt even eens uitgevoerd „Sonatina" van Pieter van der Sloot, op muziek van Gretsjaninov, „De kennismaking" van Netty van der Valk op muziek van Duke Ellington en „De een zame" van Walter Gore op muziek van Busoni. Tijdens de onlangs in Krasnapolsky in Amsterdam gehouden jaarvergadering van de Nederlandse Bioscoopbond werden tot leden van het hoofdbestuur herkozen de heren M. Desmet in Eindhoven, J. Wee ning in Amsterdam en A. F. Wolff in Utrecht. De vergadering machtigde het hoofdbestuur om bij de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid de nodige stappen te doen tot het in het leven roe pen van een stichting bedrijfspensioen fonds voor het film- en bioscoopbedrijf en verder alle maatregelen te nemen, die voor het in werking stellen van genoemd pen sioenfonds en alles wat daarmede verband houdt noodzakelijk is. Van 11 tot 30 maart is in het Nederlands Instituut in Parijs een tentoonstelling ge houden van driehonderd etsen en een groot aantal tekeningen van Rembrandt, van zijn meesters en van leerlingen. Het Parijse publiek heeft voor deze na bloei van het Rembrandt jaar een grote be langstelling getoond. Het aantal jongeren onder de bezoekers was ook verrassend groot. Blijkens een enquête, die onlangs door het Franse blad „Arts" onder de Pa rijse studenten is gehouden, staat Rem brandt bovenaan in hun waardering van schlders uit vroegere eeuwen. Van de schil ders uit de moderne tijd nam Van Gogh de eerste plaats in. LEIDEN: Geslaagd voor het semi-artsexa- men: E. J. M. Crabbendam te Zandvoort; C. W. Kok te Leiden; J. W. L. H. Meertens te Amsterdam; L. Rook te Delft en Ph. Weers- ma te Den Haag. Geslaagd voor het arts examen: mejuffrouw J. M. J. van der Bel te Leiden; mejuffrouw M. J. de Koningh te Strijen en R. Colthoff te Den Haag; H. van der Schaar te Rotterdam en H. van Wagens- veld te Den Haag. LEIDEN: Geslaagd voor het doctoraal examen psychologie: R. F. van Naerssen, Leiden, en A. Buma, Den Haag. Voor het doctoraalexamen rechten in de vrije studie richting: C. L. Steenbergen, Den Haag; A. Pronk, Velsen, en P. C. Nieman, Voorburg. Gepromoveerd tot doctor in de godgeleerd^ h-eid op proefschrift „Divioatie, met name bij Rudolf Otto": R. Boeke te Hoge Beintum. AMSTERDAM (Gemeente Universiteit): Bevorderd tot arts: A. Middel-hoek, A. J. M. Kuijper en O. P. J. Mejlaender, allen te Am sterdam. Artsexamen le ged.: mejuffrouw H. van Vugt en de heren H. H. Souwerbren, F. Wafelbakker, W. Scheffer en P. v. Mook, allen te Amsterdam. AMSTERDAM (Gemeente Universiteit): Kandidaatsexamen psychologie: H. L. de Vries, Zaandam. Kandidaatsexamen politieke en sociale wetenschappen: A T. van Mourik, Bussum. Kandidaatsexamen rechten: mej. B. S. Kolenbrander, miej. A. M. L. R. Djajasoe- brata, mej. C. W. Sterk en de heren S. J. Fontein, P. B. Brugse, S. E. Wemers, allen te Amsterdam; L. Jacobs, Haarlem. Docto raalexamen rechten: mej. E. Polak en de heren W. J. C. Wijsmuller, C. H. Verstegen, W. L. v. d. Putt en C. van Steenderen, allen te Amsterdam. GRONINGEN: Op het proefschrift „Over vrije radicalenreacties geïnitieerd door don kere elektrische ontladingen" is gepromo veerd tot doctor in de wis- en natuurkunde: Geert Gasper Vegter, geboren te Groningen, ADVERTENTIE uitgeroeid met Minister Mansholt: De harde werkelijkheid heeft geleerd dat de landbouw afhankelijk is van factoren die de individuele boer niet kan beïnvloe den. Zelfs nationaal kan dat niet. De om standigheden zijn niet zo, dat ze als vanzelf tot welvaart leiden, een zekere ordening is daarbij noodzakelijk. Een welvarende boe renstand betekent een stuk ordening in de totstandkoming van de produktie. De mi nister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, dr. S. L. Mansholt, heeft dit vandaag verklaard in een rede die hij heeft gehouden in het Beursgebouw te Leeuwar den op de algemene vergadering van de Friese Maatschappij van Landbouw. De minister sprak daar over: „Waar staat de landbouw, waarheen gaat zijn?" Het Nederlandse volk laat de landbouw niet in de steek, zo zeide dr. Mansholt ver der, het is bereid de landbouw door de moeilijke periode heen te helpen. Maar ook is gebleken, dat het die bereidheid niet tot elke prijs wil tonen. Het Nederlandse volk weet onder andere dat er nog veel man keert aan de produktie-methode. Wij staan op het ogenblik voor belang rijke beslissingen, zoals de landbouw ook in 1890 en 1930 voor belangrijke beslissin gen heeft gestaan. Veel is er sindsdien ge wijzigd maar een ding is niet gekomen en dat is een duidelijke aanpassing aan de snel veranderde omstandigheden. Wij moeten er voor zorgen, aldus de mi nister, dat er mogelijkheden worden ge schapen tot vergroting van de arbeidspro- duktiviteit. Daartoe zullen nodig zijn het bestaan van krachtige organisaties en be- stuurskrachtige lichamen en daarnaast een doelbewust leidinggevende regering. Anders bestaat het gevaar dat de landbouw slechts kunstmatig in het leven moet worden ge houden. Er zal dus in de landbouw een structuurwijziging moeten komen, aldus de minister, maar dat zal tijd en geld kosten, een wijziging welke bewust streeft naar aanpassing aan de gewijzigde omstandig heden. Ds. A. H. Schippers, Christelijk Gerefor meerd predikant, heeft bedankt voor het op hem uitgebrachte beroep naar Den Haag. Naar alle kanten zwermden de jongens nu over het eiland. Oepoetie moest gevonden worden. Ook Rick en Bunkie zochten natuurlijk mee. Ze gingen naar de kant, waar het meeste struikgewas stond en keken daar overal rond. „Snap jij nou, waar Oepoetie gebleven kan zijn?", zei Bunkie. „Nee, ik. begrijp er ook niets van", zei Rick„Ik. had er eerst niet eens erg in dat-ie niet bij ons was". Samen zochten ze verder, tussen de dichte struiken49-50 In Amsterdam zijn twee Canadese mi litairen aangehouden, die in enkele grote plaatsen in ons land inkopen deden en be taalden met cheques in dollars zodat zij nog wisselgeld terugkregen welke later van de bank in Canada terugkwamen, daar zij „ongedekt" bleken. Beide militairen, de 30-jarige N. W. (een geboren Rus) en de 20-jarige P. de W. (een geboren Nederlander) waren na hun verlof niet naar hun onderdeel in Bellinghofen in Duitsland teruggekeerd. Van de voor enige duizenden guldens ge kochte artikelen is nagenoeg niets achter haald. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Putten (toez.) G. H. van Kooten te Genemuiden; te Friedrichsfeld (Evang. Kirche Rijnland) W. K. Post te Warmenhuizen; te Culemborg A. K. Ab- couwer te Oldehove. Geref. gemeenten Beroepen te Sioux Center (U.S.A.) K. de Gier te 's-Gravenhage. ADVERTENTIE O 7 „Nee, Alan, op dit punt verschillen wij blijkbaar van mening", zei ze. „Ik ben er van overtuigd, dat ze alleen maar op een ongeluk hadden gerekend omdat zo iets veel beter in hun kraam te pas zou zijn gekomen. Ik weet haast wel zeker, dat die vent, die uit een hin derlaag op haar schoot, zich een aap schrok, toen hij zag wat hij gedaan had. En toen hij bovendien zag, dat mijn mannen zich plotseling ter plaatse bevonden, had hij helemaal de angst van zijn leven". „Je wilt dus zeggen, dat, als onze mensen niet aan wezig zouden zijn geweest, die man in zijn zwarte auto „Precies, Martin. Dit was de tweede verdedingslinie, om het zo eens uit te drukken. Kijk, naar mijn inzicht zit de zaak zó". Even deed Daphne een trekje aan haar sigaret en ver volgde toen: „Sheila brengt haar auto na het schot automatisch tot stilstand. Ze vraagt zich met schrik af wat er gebeurd is, omdat ze nooit had kunnen denken, dat iemand op haar zou schieten. Dan komt de „Zwarte Slee" aanrijden, vol medelijden, verbazing en belangstelling. Hij biedt haar aan haar naar huis te brengen, heeft zelf ook dochters, die volmaakte gentlemanNatuurlijk neemt ze zijn aanbod aan, al is het eigenlijk volkomen onbelangrijk of ze dat doet of niet. De weg, waarop ze zich bevinden, is immers een zijweg met weinig verkeer. En als dan de andere broef nog te voorschijn komt, is het de eenvou digste zaak van de wereld het arme meisje te ontvoeren. Zó waren de plannen maar.ongelukkig genoeg sta ken wij een spaak in het wiel en de „Zwarte Slee" moet razend zijn geweest, toen hij zag, dat er nog een paar anderen waren.Inderdaad hebben Saunders en Masterson me gezegd, dat hij inwendig brieste van woe de, al deed hij zijn best het te verbergen! Het speet hun overigens, dat het geen zin had hem te volgen. Het was hem duidelijk, dat wij hem dóór hadden, maar je be grijpt, dat als Saunders en Masterson of een van beiden hem nagereden waren, hij hen door heel Engeland had laten toeren om ze maar op een dwaalspoor te brengen". „Het ziet er dus zo uit", zei Williamson op zijn gewone ietwat lijzige manier van spreken, „dat het huis van de dames Morstone veel weg heeft van een belegerde stad?" „Zeer goed, Hugh", antwoordde Daphne, „al vraag ik me af, of het niet beter is te spreken van „schaakmat" tussen beide partijen". „Juist", viel Martin haar bij, „we hebben nu twee van onze mensen in het Witte Huis, Weshalve de vijand er niet in durft. Maar de bewoners durven er niet uit! Ik begrijp, dat je het een ingewikkelde situatie noemde. We kunnen onze mensen daar natuurlijk niet eeuwig houden. Aan de andere kant zou het volmaakte dwaas heid zijn ze terug te trekken en die twee vrouwen aan de genade of ongenade van die schurken over te laten". „Scotland Yard kan evenmin helpen, als we die erin zouden mengen", zei Trevitter, „want ze kunnen dat huis evenmin ten eeuwigen dage blijven bewaken als wij dat zouden kunnen". „Maar de Yard wil ik er in elk geval niet in betrek ken tenzij er iets veel ergers dat dit gebeurt", merkte Daphne enigszins scherp op. „Er moet toch een methode zijn om deze zaak aan te pakken en die dienen wij te vinden". Na een wat drukkende pauze was het woord weer aan Everest. „Laten we deze affaire eens uit een andere gezichts hoek benaderen, Daph", zei hij. „Waar denk jij, dat die lui zo begerig naar zijn? Wat het ook is, het moet iets zijn, dat van veel waarde is. Daarover zijn we het alle maal eens. Wat zou het kunnen zijn?" „Jaik heb er mijn hersens al mee gepijnigd, Mar tin", antwoordde zij op langzame toon. „Morgen ga ik naar Scotland York, nee, natuurlijk niet om hun het hele verhaal aan de neus te hangen", viel ze zichzelf haastig in de rede, toen de anderen haar ietwat ver baasd aankeken, maar om te kijken of ik daar wat wijzer kan worden. Laten we de feiten nog eens samen vatten en nagaan of ze op jullie dezelfde indruk maken als op mij". Terwijl ze achterover in haar stoel lag, als naar ge woonte de vingertoppen precies tegen elkaar, kwam er een glimlach op het gezicht van Everest. Zij was namelijk zijn assistente geweest in tal van zaken, vóórdat ze het waagstuk van Conduit Street be gon, een gedurfde onderneming voor een jonge vrouw, die zoveel in de advocatuur beloofde. Toch was alle spijt, die hij had toen zij de rechtspleging vaarwel had gezegd in ruil voor haar tegenwoordige recherchewerk volkomen verdwenen. Niettemin viel het hem moeilijk te geloven, dat alleen reeds het noemen van haar naam de onderwereld schrik inboezemde, al wist hij terdege, dat aan dit feit niet te tornen viel. „Tot twee jaar geleden", zo begon zij, „was dit huis onbewoond en sedert twintig jaar had niemand er enige belangstelling voor gehad. Ik geef toe, dat in die twintig jaar een beperkt aantal mensen er hun oog op hadden laten vallen en soms zelfs een bod hadden gedaan. Maar niemand had er ook maar iets meer dan vluchtige be langstelling voor getoond, zoals de makelaars mij mede deelden. De eigenares vond de geboden prijzen te laag en de zaak ging dus over. Totdat juffrouw Morstone aan de beurt was, juist op het tijdstip, dat de eigenares was overleden en het huis in handen was gekomen van haar erfgenamen. Het was toen een ware ruïne en de tuin was een oerbos. Nu, die erfgenamen begrepen heel goed, dat het bod van Sheila Morstone ten bedrage van tiendui zend gulden een buitenkansje was. Als zij dit niet aan vaardden, dan zouden zij het huis misschien nooit meer kwijtraken. Sheila bleek namelijk bereid er nog eens dertig- of veertigduizend gulden aan te besteden om het bewoonbaar te maken. Die erfgenamen snapten terdege, dat dit soort mensen bijzonder dun gezaaid is en zo kwam het Witte Huis in het bezit van de dames Morstone. Shei la toog dadelijk aan het welk en ik kan jullie verzeke ren, dat ze er werkelijk iets aardigs van gemaakt heeft, zowel van buiten als van binnen. En ze denkt er niet aan het te verkopen." Even zweeg ze, maar toen niemand iets vroeg, ging ze met haar verhaal verder. „Terwijl ze zich dus verheugde over het ongestoorde bezit van dit landhuisje, kwam er, zoals ik jullie zo zo straks vertelde, als het ware uit de lucht een heer vallen, die zich bereid verklaarde het huis tegen een door haar te noemen prijs te kopen als zij daar tenminste zin in had. Ze liet er geen enkele twijfel over bestaan, dat ze er eenvoudig niet aan dacht, zolang haar leven en ge- zondheid werden geschonken. Toen kwam er een tweede figuur, zij het tijdens haar afwezigheid, die met een voorwendsel kans zag het hele huis van onder tot boven te bekijken. De derde gebeurtenis was het stuk vergif tigd vlees, dat midden in de nacht voor Farao werd neer gelegd en tenslotte deed een derde man een aanslag op haar, waarop nummer vier haar probeerde te ontvoeren". (Wordt vervolgd). Café. In de naciht van dinsdag op woensdag is het café annex woonhuis „De Postduif" te Bergeijk tot de grond toe afge brand. De brand, waarvan de oorzaak niet bekend is, ontwikkelde zich zo snel, dat caféhouder Wilborghs met moeite zijn vier kinderen van de bovenverdieping kon red den, waarbij hij ernstige brandwonden op liep. Het gehele gebouw ging in vlammen op. Hoogleraar. De gemeenteraad van Amsterdam heeft dr. H. O. Huisman, tot dus ver chemicus bij de n.v. Philips-Roxane te Weesp, benoemd tot gewoon hoogleraar in de organische scheikunde aan de gemeente- universiteit van Amsterdam. Kolendampvergiftiging. Aan de Go- rechtkade 129 te Groningen zijn twee be jaarde mensen, de 73-jarige heer J. K. F. Arkes en zijn 74-jarige echtgenote K. Arkes Houwer om het leven gekomen door kolen damp. Buren troffen het echtpaar in de woonkamer levenloos aan. Een dode bij dakinstorting. Van een in aanbouw zijnde fabriekshal van Smarius' brood- en beschuitfabrieken te Tilburg is een gedeelte van het betonnen dak inge stort. De 27-jarige timmerman F. P. D. Jans- sens, wonende te Tilburg, werd onder het omlaag stortende beton bedolven en kwam om het leven. Hij laat een vrouw en een kind achter. Blijkens een aankondiging in de Franse staatscourant zullen Franse importeurs van goederen uit landen van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap niet worden verplicht een deposito van 25 percent van de waarde der goederen te storten. De hoge autoriteit van de E.G.K.S. heeft des tijds krachtig geprotesteerd tegen dit voornemen van de Franse regering. ADVERTENTIE Voorjaarsweelde uit ITALIË Prachtige voorbeelden hiervan zijn de nieuwste HEREN- in verrassend mooie dessins van zuiver kamgaren in alle moderne tinten In coupe en afwerking voortreffelijk DONDERDAG 4 APRIL Minerva: „Als de dauw hangt valt er regen", 18 jaar, 8.15 u. Lido; „Battle Hymn", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Richard III", 14 jaar, 7.30 uur. Rembrandt: „De kapitein van Köpenick", alle leeftijden, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: „Kruispunt Bhowand", 14 j., 7 en 9.15 uur. Studio: „Leve de Jantjes", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Congo- desperado's", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Een van het circus", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: Schubert-avond met George van Rennesse, piano. Nutsgebouw: „Wat doen wij met onze vrijheid", door B.' van der Meer, 8 uur. Zuiderkapel: J. Klein Ha- neveld, 8 uur. Jeugdkapel Sionskerk: Voor drachtsavond door Aafje Top voor cultureel comité „Over de brug", 8 uur. VRIJDAG 5 APRIL Cinema. Palace: „Een ter dood veroordeel de ontsnapt", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gevaarlijk spel", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.16 uur. Studio: „De bigamist", 2.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hoogspanning in Table Rock", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 u. Rembrandt: „De kapitein van Köpenick", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Giant", 14 jaar 2 en 7.45 uur. Luxor: „Vier mannen in dé duisternis", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Stads schouwburg: Rotterdams Toneel met „Het lied van de moordenaar", 8 uur. Concertge bouw: Salzburger Marionetten Theater met „Die Zauberflöte", 8 uur. Wilhelminastr. 22- Ver. van Spiritisten „Het Licht" met psy chometrische avond, 8 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9