GEBREK AAN LOGIESRUIMTE IN ONS LAND VRAAGT OPLOSSING Toeristen blijven niet wachten Visserij-varia Agenda voor Velsen HOE WERKT DE BEURS t Effectencocktails DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs VRIJDAG 5 APRIL 1957 Volgend jaar mogelijk expositie in Parijs Verkeersbrokken in Velsen Prof. A. G. van Kranendonk overleden Burgerlijke stand van Beverwijk Een tunnel onder de Mont Blanc Vanmorgen in de vishal en op zee Vier ton verzwegen voor de belasting Fraude in IJmuider marinekamp berecht Examens - - - m JL> MOETEN ER in Nederland meer hotels komen? Wie deze vraag ter discussie stelt gooit de knuppel in het Horeca-hoenderhok. Want zelfs al bestaat er over de noodzaak van hotelnieuwbouw een zekere overeen stemming, aan de gestelde vraag koppelt zich terstond een tweede: Kunnen er meer hotels in Nederland komen? Neen, zeggen dan vele hoteleigenaren. Ja, is het antwoord van andere hoteliers, van mensen, die bij de bevordering van het vreemdelingenver keer betrokken zijn, van bouwexperts. De waarheid ligt niet eens in het midden om de eenvoudige reden, dat beide „partijen" gelijk hebben. Tegen- en voorstanders van hotelnieuwbouw gebruiken dezelfde woor den en bedoelen andere zaken. De neen- zeggers denken aan hotels in de traditio nele zin, aan etablissementen, die logies en pension verstrekken in een sfeer van vér gaande dienstverlening. De voorstanders hebben meestal iets anders op het oog: ho tels, waarin veel van de gebruikelijke en tourage als overbodig en belemmerend voor de rentabiliteit wordt achterwege gelaten. Sommigen verwachten veel heil van mo derne hotels met inkomsten uit nevenbe- drijven, zoals de exploitatie van zalen, flats, winkels, die de rentabiliteit kan ver groten. HET HOTEL VRAAGSTUK is in deze tijd zeer actueel. Want de Algemene Ne derlandse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer en andere verwante instellinger kunnen zoveel succes met het werven van buitenlandse toeristen hebben als zij maar willen. Wat baat het toeristen naar ons land te laten komen als het niet behoorlijk on derdak kan worden gegeven. In de afgelo pen jaren hebben onze hotels in de grote steden vooral zich gedwongen gezien voor het vakantieseizoen vele duizenden aan vragen van buitenlanders af te slaan. Ne derland is trouwens niet het enige land, dat in een zo ongunstige positie is komen te verkeren. Rapport Volgens een rapport getiteld „toerisme in Europa" van de Organisatie van Europese Economisohe Samenwerking werden er in 1955 bijna achtentwintig miljoen toeristen in de Europese logiesbedrijven geregistreerd van wie ongeveer een half miljoen Ameri kanen. Nederland trok bijna anderhalf mil joen toeristen. Het rapport spreekt te ver wachting uit, dat het aantal buitenlandse toeristen in Europa jaarlijks met vijftien percent zal toenemen. Kort na 1960 zullen er in ons werelddeel vijftig miljoen zijn, van wie anderhalf miljoen Amerikanen. In de Europese steden, aldus het rapport, dienen er tweeenzeventigduizend hotelbed den bij te komen. Buiten de grote steden is een' vermeerdering met tien percent noodzakelijk. Nederland komt volgens des kundige schattingen in zijn grote gemeenten drieëntwintighonderd bedden te kort. De recente Haagse hotelnota kwam tot de con clusie, dat Den Haag alleen al zeker nog aan duizend hotelbedden behoefte heeft. Het klassieke bezwaar van de gevestigde hoteliers tegen een uitbreiding van het aantal hotelbedden is, dat er slechts een klein deel van het jaar van een volledige bezetting sprake is en buiten het topseizoen een hotel zeer moeilijk te exploiteren is. Ongetwijfeld maakt het seizoenkarakter een groot deel van de hotellerie kwestbaar- der dan andere takken van bedrijf. Maar of voor de hotels in grote steden de on gunstige cijfers gelden, waar mee zo vaak wordt geschermd? De European Travel Commission, aldus het rapport, verwacht gemiddeld zeventig percent bezetting der hotels in de steden. Jhr. W. Boreel, direc teur der Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, gaf als zijn mening, dat de bestaande hotellerie in het algemeen behoorlijke winsten maakt. Ach ter de klachten der hoteliers over de ge ringe rentabiliteit verschuilt zich nogal eens het streven de concurrentie beperkt te hou den. Wat niet wegneemt, dat degenen, die bij het vreemdelingenverkeer betrokken zijn, er alles aan gelegen moet zijn een zo groot mogelijke spreiding te bewerkstel ligen. Te duur HET BOUWEN va neen goed hotel kost op het ogenblik dertigduizend gulden per bed. De prijs voor logies en ontbijt zou dan dertig gulden moeten bedragen. Op die ba sis is vrijwel geen hotel te exploiteren ,zo kan men van de zijde der gevestigde ho tellerie vernemen. Maar met deze redene ring gaat men er van uit, dat het nieuw te bouwen hotel dezelfde service en acco- modatie verschaft als bestaande etablisse menten. Dit nu beschouwt de tegenpartij als een misvatting. De toerist van onze da gen is typisch de man van het bescheiden budget. De hotels van voor de oorlog bie den niet wat de gemiddelde toerist ver langt. Of liever gezegd: zij bieden te veel. Vaak geeft de vakantieganger in deze tijd de voorkeur aan de nieuwe vormen van verblijf: bungalows, kamphuizen, caravans, motels. Als hij echter een hotel uitver kiest, wenst hij geen geld neer te tellen voor bijkomende zaken, waaraan hij geen be hoefte heeft: geperfectionneerde service en luxe. Het hedendaagse toerisme is bij uit stek mobiel. Men kan van mening verschil len over de vraag of dit element van vluch tigheid een zinvolle vakantiebesteding ten goede komt, het feit bestaat. De mensen die voor enige tijd een week, twee weken neerstrijken in een hotel om daar als goedverzorgde pensiongasten te verblijven, worden steeds zeldzamer. Niet alleen wordt de verblijfsduur van de meeste toeristen in de hotels korter, zij verlangen ook een minimum aan gebondenheid. Bepalingen als het verplichte demi-pension ervaart hij als hinderlijk. Vergeleken met vroeger neemt het hotel in het geheel der vakantie besteding een veel minder overheersende plaats in. De tijd lijkt rijp voor bedrijven, die hun gasten gerieflijk, maar eenvoudig onderdak met ontbijt verschaffen tegen een redelijke prijs en hem verder geheel vrij laten. „Slaaphotels ANDERHALF JAAR geleden heeft het bouwcentrum op verzoek van het ministe rie van Economische Zaken zich bezig ge houden met de vraag of de bouw van goed kope toeristenhotels in ons land mogelijk is. De conclusie van het rapport luidt, dat nieuwe „slaaphotels" ten plattelande niet, in de grote steden wel te verwezenlijken zijn. In het tweede geval kan worden ge rekend op een behoorlijke gemiddelde be zetting van zeventig tot vijfenzeventig per cent. Volgens de cijfers in november 1955, zou een dergelijk hotel als prijs voor logies en ontbijt vijf en een kwart gulden moe ten vragen en bij een jaarbezetting van zestig percent ruim zes en een halve gulden bedragen, die gezien de prijsstijgingen van de laatste tijd wel enigszins moeten wor den verhoogd. Ook dan zijn zij, vergeleken met de prijzen der bestaande hotellerie, aanvaardbaar. Op een rondetafelconferen tie over hotelbouw werd onlangs gesteld, dat een slaaphotel tienduizend gulden per bed zou moeten kosten. Voor logies en ont bijt zou ongeveer tien gulden dienen te worden berekend. Eén ding is zeker: hoe langer nieuwbouw op zich laat wachten, hoe hoger de kosten en hoe moeilijker te verwerkelijken de eis van méér hotelbed den in de grote steden. Wil de hotellerie niet nog meer achterkomen bij de moderne logiesverstrekkende bedrijven dan moeten er eenvoudige slaaphotels komen. Voor deze belangrijke bijdrage tot de bevorde ring van het toerisme zal men, bij een tekort aan middelen een beroep mogen doen op andere bedrijven, die van het vreemdelingenverkeer profiteren. Op ver voersondernemingen en op de overheid. Er bestaat een hotelkredietbeschikking, die echter volgens vele hotelexperts te kort schiet. Er bestaan echter andere mogelijk heden van overheidssteun. Jhr. Boreel zei: „Een goed geleid hotel geeft voor een gemeente en haar inwoners meer verdiensten. De gemeente kan en mag belang nemen in zo'n object. Misschien is rechtstreeks financieel niet mogelijk, •=arom zou het gemeentebestuur ge rond niet voor een gulden of he- .;ratis ter beschikking van hotelbou- Vv c runnen stellen?" „De gevestigde hotellerie", aldus de jhr. Boreel „zal misschien van oneerlijke be voordeling spreken, maar men mag nooit uit het oog verliezen, dat die vooroorlogse hotels op veel lager kapitaalslasten zitten". Verder vraagt jhr. Boreel zich af, of de gemeentebesturen het uitbreiden van de logiesruimte in hun gebied niet kunnen be vorderen door tegemoetkomingen in de prijs van gas, elektriciteit, water en dergelijke. Het zou niet de eerste keer zijn, dat be paalde takken van bedrijf in het algemeen belang worden gesteund. Hoe dan ook, als Nederland de internationale concurrentie slag om de toerist niet wil verliezen, dan zal er wat moeten gebeuren. De vakantie ganger blijft niet op ons wachten. Bloemlust-tento onstelling De ervaringen, dit jaar met de eerste buitenlandse Bloemlust-tentoonstelling in Keulen opgedaan, waren van dien aard, dat het bestuur van de Bloemlust-tentoon stelling volgend jaar deze gelegenheid weer zal aangrijpen om de bloembollen onder de ogen van het buitenlandse pu bliek te brengen. Naar wij thans van be voegde z\jde vernemen, bestaan er plannen om in voorjaar 1958 een bloemenexpositie in Parijs te organiseren. Wat betreft de vergroting van de bollenexport biedt Frankrijk nog zeer goede mogelijkheden. Het Bloemlust-bestuur heeft zich echter nog niet over deze plannen beraden en dus ook geen besluit over de organisatie van de volgende buitenlandse tentoonstelling genomen. Drie geparkeerde auto's aangereden Geparkeerde auto's zijn gisteren in het Velsense verkeer tot drie keer toe de dupe geworden. Op de Lange Nieuwstraat, waar bij de oostelijke doorgang een ietwat moei lijke doorgang was ontstaan doordat er aan weerskanten van de rijweg auto's gepar keerd stonden, kwam omstreeks twee uur uit westelijke richting met matige snelheid een personenauto. De chauffeur van een tegenligger schijnt hem door de zon niet te hebben opgemerkt, gooide het stuur om en botste tegen een rechts geparkeerde auto op. Beide voertuigen werden aan zienlijk beschadigd. Op het doodlopende stuk van de Meervlietstraat probeerde de chauffeur van een vrachtauto tussen twee geparkeerde auto's te kruipen, welke ma noeuvre verkeerd afliep; de achterste per sonenauto werd aangereden en liep scha de op. Verder is een bus van de fa. Bruinsma, die in' de Vissershavenstraat geparkeerd was, aangereden door een onbekende auto. Bij een aanrijding op het kruispunt van de Middenhavenstraat en een nog naam loze straat in het nieuwe Duinwijk, ont stond een botsing tussen een brommer en een auto; de brommer gaf geen voorrang en zijn voertuigje werd bijna geheel ver nield; hij zelf liep geen letsel op. Prijzen van donderdag Per 1 kg: heilbot f270—2.15, gr. tong f2.80 2.40, grm. tong f2.902.50, kl. tong f2.90 2.55, kl. tong I f 2.70—2.50, kl. tong II f 2.10— 1.90, tarbot I f2.70—2, zalm f7—3.40. Per 50 kg: kl. schol II f41—14, schar f 12—8, bot fll9, v. haring f 17«11, makreel f 1710, gr. schelvis f 3622, grm. schelvis f 3222, kim. schelvis f33—20, kl. schelvis I f 32—19, kl. schelvis II f 218, wijting f 14—8, gr. gul f31—24, mid. gul f25—21, kl. gul f28—14, ham f114—98, kl. wolf f40, poontjes f 24— 15, kl. koolvis zw. f 128.50, kl. koolvis wit f2521.. Per 125 kg: gr. kabeljauw f170— 75, gr. koolvis zw. f 3126.50, gr. koolvis wit f6458, gr. leng f6051. Aanvoer van donderdag 100 kisten tong en tarbot, 15 heilbot, 315 schol, 20 schar, 20 bot, 1600 haring, 510 ma kreel, 1355 schelvis 1050 wijting, 300 kabel jauw en gul, 15 leng, 5 ham, 5 wolf, 10 poon, 620 koolvis, 30 diversen. In totaal 6070 kisten Besommingen van donderdag IJM 10 Hattem f 10.470, IJM 28 Amsterdam f 20.600, IJM I Tzonne f 14.540, 1 trawler met f 11.000, SCH 153 f 11.690, IJM 211 f6480, TX 33 f 2070. VRIJDAG 5 APRIL IJmuiden Fotokring „Velsen", 20 uur: Bijeenkomst Cultureel Gebouw IJmuiden. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. Velser Gemeenschap: hotel „Royal", sectie zang, vormingsavond, leiding de heer An ton de Beer met „Het wel en wee der zang". Ned. Bijbelgenootschap, geref. kerk, Sant poort: Filmavond „Diep in donker Afri ka", „Het rijk der olifanten". Pieter Vermeulenmuseum, geopend van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur: Cul tureel Gebouw, IJmuiden. Thalia: „Don't knock the Rock". Rex: Geen opgave. ZATERDAG 6 APRIL IJmuiden Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur. Thalia: 19 en 21.15 uur: Don 't knock the the Rock. Rex: geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, geopend van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur: Cul tureel Gebouw, IJmuiden. Velser Accordeonvereniging, Patronaats gebouw, 20 uur. Velsen-Noord Feestavond Kinheim: Concordia 20 uur. Prins Philip in een nieuwe 3lh liter Jaguar op het circuit van de Britse „Motor Industry Research Association" in het graafschap Warwickshire. Hij maakte met deze wagen, die alleen voor de export bestemd is, een proefrit waarbij hij een snelheid van 160 km per uur bereikte. Vóór hem had de testchauffeur Norman Dewis de auto met een snelheid van ruim tweehon derd kilometer over het circuit voortgejaagd. Te Leiden is overleden prof. A. G. van Kranendonk, oud-hoogleraar aan de uni versiteit van Amsterdam. Prof. Van Kra nendonk, die 73 jaar geworden is, studeer de aan de rijksuniversiteit te Groningen Engelse letterkunde. Daarna was hij leraar bij het middelbaar onderwijs in Gorin- chem, Brielle en Delft, tot hij in 1933 bui tengewoon hoogleraar werd aan de Am sterdamse universiteit, waar hij Engelse taal- en letterkunde doceerde. In 1946 werd hij gewoon hoogleraar. Prof. Van Kranendonk heeft verscheidene publika- ties over de Engelse letterkunde op zijn naam staan. Spreekuur burgemeester De burgemeester van Velsen heeft op maandag 15 april 1957 geen spreekuur. GEBOREN: Marie-José A. D„ d. v. W. H. Hulscher en A. de Sévrèn Jacquet; Petrus J. M., z. v. N. M. van Son en M. A. Ruiter; Christina G. A., d. v. H. Steenbakker en M. A. Ellens; Simon P., z. v. C. B. Bosland en C. P. Nielen; Maria E., d. v. L. P. Groenland en E. Appel; Marion J., d. v. N. A. Claasen en J. B. Hop; Rob, z. v. E. van den Berg en H. Klijn; Roelf, z., v. C. Berghuis en K. de Doodt; Ronald, z. v. J. M. Swaager en C. J. Emmerich; Egbert, z. v. P. Klompmaker en M. J. Drenth; Gijs, z. v. F. F. Polder en B. A. de Boer; Ilse, d. v. G. van der Werf en G. de Vries; Catharina G. M., d. v. P. Zijm en M. C. van Doorn; Margaretha L. A., d. v. W. Zonneveld en M. M. Ruiter; Alexander F. J. z. v. F. J. Scholten en J. M. Kuenen; Alphons z. v. J. P. Merts en N. de Bouvré; Cornelia J., d. v. J. van der Waa en G. van der Does; Albertus G., z. v. C. van der Born en S, H. Pijkeren. ONDERTROUWD: L. C. Handgraaf en J. C. Zoontjes; L. Visscher en H. J. L. Toen; J. Heij en G. Dijkman; H. P. van Noort en W. Peggeman; J. G. van der Heijden en W. Heine; E. J. van der Meij en M. J. Kunnen. GETROUWD: G. M. Weiland en A. Visser; P. Siebers en J, W. E. Veen; T. J. van der Scheer en J. Kriek; C. J. Oostenrijk en A. M. Huisman. OVERLEDEN: A. H. Broese, oud 78 jaren, wed. v. J. F. Broekhoff; J. Stet, oud 79 j.; G. F. W. Emmerling, oud<53 jaren; J. J. Bus sing, oud 67 jaren. HET Franse parlement heeft na lang beraad een plan tot aanleg van een tunnel voor het wegver keer dwars door de Mont Blanc, de hoogste berg van Europa, aangenomen. Voor dit besluit heeft men an derhalve eeuw nodig ge had, want in 1800 hield men zich al bezig met de vraag of de uitvoering van een dergelijk kostbaar pro ject lonend zou zijn. De totale kosten bedragen meer dan zeventig miljoen gulden. De tunnel zal vlak bij de Zwitserse grens ko men en daarom draagt de stad Genève vijf miljoen gulden bij. De lengte wordt twaalf en een halve kilo meter. Het zal drie tot vijf jaar duren voordat het werk is voltooid. Een al gemeen voordeel zal zijn, dat de weggebruikers in die streek niet meer drie honderdvijftig kilometer hoeven om te rijden om van Frankrijk naar Zwit- hhm Grens I ILtrWrfcves ■■■Onf-worpen hjnoe! \V\\ !f/W«fc «iiithJ Mf Blancmasster Courmaywr seriand te komen. Het behoeft evenwel geen verbazing te wek ken, dat er tegenstanders van dit plan zijn. Het was niet voor niets, dat in de afgelopen anderhalve eeuw twintig plannen voor dit project zijn gestrand. Marseille is bijvoorbeeld bang, dat de nieuwe verbinding ten nadele van zijn haven een voordeel voor Genua zal zijn. Het grootste aantal van de dorpen en steden langs de Franse rivièra vreest, dat het toerisme zich als gevolg van de tunnelbouw zal verplaatsen naar Italië, terwijl men in Italië bang is, dat de toeristen naar Frankrijk zullen trekken. Ook Zwitserland is, buiten Genève, niet zo bar enthousiast om dat vermoedelijk een deel van de toeristenstroom, die naar Italië trekt, veelvuldiger via Frankrijk zal reizen. De voorstan ders zeggen echter, dat het handelsverkeer van de Noordzee tot de Middellandse Zee een voordelige invloed zal ondergaan. Het boren van de tunnel zal van twee kanten geschieden. De werk groepen zullen worden uitgerust met lorries waarop veertien boren gelijktijdig kunnen worden gebruikt. In het midden zullen de Italiaanse en Franse ploegen elkaar ontmoeten. Op de druk ste momenten zullen ongeveer driehonderdvijftig auto's van de tunnel gebruik kunnen maken. De uitlaatgassen stellen de uit voerders nog voor een probleem, daar men voor honderd auto's per twintig minuten een hoeveelheid verse lucht nodig heeft gelijk aan de gehele inhoud van de tunnel. De tunnel zal wor den voorzien van foto-elektrische cellen, die iedere verkeersop stopping automatisch aan de centrale controlepost doorgeven. Bovendien zullen de automobilisten zich in veiligheidsnissen langs de wanden in verbinding kn i stellen met de centrale post. In het vorig artikel merkten wij reeds op, dat de „effectencocktails", een collec tieve beleggingsvorm met als eerste doel risicospreiding voor beleggers, op ver schillende manieren kunnen worden be reid. Zo heeft men te Amsterdam bijvoor beeld de Holinda-depots, die uit acht groepen bestaan, waarvan elke groep be legging zoekt in een bepaalde bedrijfstak. Men spreekt van Holinda-Textiel, Holin- da-Scheepvaart, enzovoort. Verder treft men beleggingscomplexen aan van uit sluitend Nederlandse fondsen, van uit sluitend buitenlandse fondsen, al dan niet van gemengde samenstelling zowel wat de landen betreft als wat de soorten (gewone en/of preferente aandelen, obligaties enz.) en de bedrijfstakken aangaat (bijvoorbeeld Belegging Nederland-Overzee, Canada prefs, Z. A. Goudmijnen, Africatrust, Amerikabelegging enz. enz.). Ieder be grijpt, dat het aantal combinaties hier le gio is; de laatste tijd kan men zelfs ook collectief beleggen in Duitse fondsen. Het is vooral Amerika waar de beleg ging in collectieve vorm de grootste af- meningen heeft aangenomen, zowel in aantal als in omvang. De Massachusetts Investors Trust, een management-trust (een trust met vrij beheer dus en met een op en neer gaand werkkapitaal, ook wel „open-end-trust" genoemd in tegenstel ling tot de „closed-end-trust", de „fixed- trust", die wij in het vorig artikel be schreven) had op 30 september 1956 een portefeuille te beheren van1038 miljoen, dus meer dan vier miljard gul den. Hij is dan ook de grootste ter wereld. Het spreekt vanzelf dat in het groeien van deze trusts het gevaar van machts concentratie aanwezig is, dat echter zowel in Amerika als ten onzent zoveel mogelijk beperkt wordt door wettelijke maatrege len (Amerika) en door maatregelen van de Vereeniging voor en Effectenhandel (bij ons). Niet te voorkomen is, bij het vrije spel van vraag en aanbod, de invloed van grote aan- en verkopen in een bepaald fonds door één maatschappij of door Schrale vrijdagmarkt De aanvoeren voor vrijdag waren be paald niet groot: alleen de VL 27 was er met 320 kisten haring, 140 makreel en 140 open plus 180 dichte schelvis, 80 dichte en 230 open wijting, 80 koolvis, 25 kabeljauw en gul, 5 varia en de kleine vaart had 8000 kilo tongen en 350 kisten schol. Voor export bestemd De export nam hiervan de grote tongen voor f 2,50 tot f 2,60 de kilo af en betaalde de groothandel met f 2,50 tot f 2,70 terwijl voor de kleinhandel f 2,60 tot f 2,75 kwam. De enen haalden f 2,55 tot f 2,75 en de tweetjes deden f 2,10 tot f 2,30. Grote schol maakte, eveneens voor het buiten land, van f 31 tot f 39 en voor de groot middel werd van f 36 tot f 49 betaald. De zetschollen haalden f 38 tot f 51 en de enen f 41 tot f 50 terwijl voor de grote kabeljauw per regel van f 55 tot f 60 ge geven is en voor de kleine van f 34 tot f 38. De kisten gingen van de hand voor f 70 tot f 88. Binnenlandse markt De binnenlandse prijzen waren: grote gullen voor f 33 tot f 35 en middel voor f 25, torren f 13 tot f 16 en zwarte kool f 30 tot f 31. De grote en kleine gullen- maat koolvis is met f 12 tot f 13 betaald en voor de kleinmiddelschelvis gaf de handel deze ochtend f 34 tot f 36 terwijl de pennen voor f 30 tot f 36 van de hand gingen. Braadjes haalden f 15 tot f 20 en wijting deed f 10 tot f 11 per kist. De schol II varieerde sterk in prijs naar ge lang van de kwaliteit. De mooie Noord schol deed tot f 50, maar de kustschol haalde niet meer dan f 36 en voor de schol II liepen de koersen uiteen van de f 12 tot de f 36. Lengen haalden f 70 tot f 76. Haring deed f 11 tot f 13 en de makreel van f 16 tot f 19. En op zee Om de Noord is de visserij over het al gemeen schraal. De haring die zich in het begin van de week nogal liet vangen is nu weer verdwenen. Langs de kust is het niet veel beter. De loggers en kotters moesten het doen met etmaalvangsten van 80 tot 100 kg tong en 8 tot 10 manden diversen. Bij de Pittboei werd nog minder ge vangen: etmaalvangsten van 60 tot 80 kilo tong, 2 manden tarbot en 6 tot 10 manden diversen. De dikke mist die nog steeds boven de visgronden hangt doet geen goed aan de visserij. De grote loggers die thans langs de kust en bij de Pittboei opereren zullen volgende week wel naar Het Zand vertrekken om makreel te vangen, want langs de kust is voor hen geen droog brood te verdienen. Wat er komt Voor de zaterdagmarkt was er vrijdag morgen geen aanvoer van de trawlervloot bekend. De handel rekent wel op aanvoer van de kustvloot. Deze aanvoer zal echter wat tongen betreft schraal zijn. Wat er was De logger Burgemeester Heusdens VL 27 (1220 kisten verse vis) en 19 vaartuigen met platvis zorgden vrijdag voor een to tale aanvoer van 1900 kisten verse vis, 200 stijve kabeljauwen en 8000 kilo tong. Er waren 320 kisten schelvis, 310 wijting, 25 gul en kabeljauw, 80 koolvis, 32Ö ha ring, 140 makreel. meer beleggingsmaatschappijen tegelijk. Maar meestal treedt het eigenbelang van deze maatschappijen (bij aankoop betalen zij immers niet graag te veel en bij ver koop ontvangen zij niet graag te weinig) hier wel corrigerend op, doch dat zij wel wat in de melk te brokkelen hebben, wijst de praktijk wel uit. In ons land kent men behalve de depot- fractiebewijzen en de participatiebewijzen ook de aandelen in beleggingsmaatschap pijen, deelneming in een belegging in ven nootschapsvorm dus. De grootste onder haars gelijken is hier de N.V. Administra tiekantoor „Unitas", een gewezen familie vennootschap, met een te beheren vermogen van 282.2 miljoen, terwijl daarop volgt het Rotterdamsch Beleggingsconsortium met 210.6 miljoen en de Interunie met 62.5 miljoen, welke cijfers golden op het eind van 1956. Deze drie beheerden dus een totaal vermogen van c.a. 555 miljoen, een bedrag dat tegenover de beurswaarde van alle te Amsterdam genoteerde fondsen nog niet groot is. Voor de beleggers in N.V. vorm heeft de Vereeniging voor den Effec tenhandel geen beperkingen opgelegd zoals bij de andere vormen, bijv. dat niet meer dan 10 °/o van het bedrag dat van een bepaald fonds uitstaat in het depot mag voorkomen. Moeilijkheden zijn desondanks nog niet voorgekomen. Ook hier spreekt alweer het eigenbelang der groot-beleggers mee, n.l. dat men niet teveel op één kaart wil en mag zetten om een verantwoorde beleggingspolitiek te effectueren. De N.V.-vorm brengt mee, dat de aan delen in percenten van de nominale waar de worden genoteerd en het dividend in percenten wordt uitgekeerd en niet in eens- gevend geld, zoals bij de andere vormen. De winst van de beleggende vennootschap is door de overheid vrijgesteld van ven nootschapsbelasting (immers de maatschap pijen in welker aandelen is belegd, betalen zelf reeds vennootschapsbelasting), zodat zij de dividenden welke zij ontvangt, wat dat betreft zonder „korting" kan doorgeven aan aandeelhouders. Van rente op obliga ties e.d. moet zij echter wel vennootschaps belasting betalen, om welke reden men dan ook weinig belegging in obligaties bij deze vennootschappen aantreft. Koers winsten mogen onbelast worden gereser veerd, doch niet onbelast worden uitge keerd. Daar deze en ook wel andere baten in de vennootschap blijven, wordt zij in nerlijk sterker, hetgeen in de koers tot uit drukking komt. Niet ondenkbaar is echter ook koersverlies, waarvoor dan een stoor- blok is gevormd. Een volgend maal in het kort over obli gaties, die ook een min of meer uitgebreid assortiment hebben. Tegen een 57-jarige makelaar in koffie en agent van buitenlandse huizen uit de hoofdstad heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam wegens het doen van onjuiste aangiften voor de in komstenbelasting 1950 en 1951 en de ver mogensbelasting 1952 totaal vier ton te laag acht maanden waarvan vier voorwaardelijk gevangenisstraf geëist. De verdachte ontkende onjuiste aangif ten te hebben gedaan. Jarenlang had hij bij zijn aangiften een systeem gevolgd, waarop de belastingdienst nooit aanmer king had gemaakt. Zijn belangrijke vor deringen in het buitenland waren echter niet aan de Nederlandse Bank opgegeven en gekweekte tegoeden bij een handel maatschappij had de makelaar ook niet aangegeven. De verdediger, mr. C. baron de Vos van Steenwijk, betoogde dat de makelaar vol komen te goeder trouw een systeem heeft gevolgd dat naar zijn eerlijke overtuiging toegestaan was. Hij heeft nooit de bedoe ling gehad de fiscus iets tekort te doen. Thans is door deze affaire en door de voorlopige hechtenis zijn zaak ten gronde gegaan. Pleiter vroeg, daar opzet tot be lastingontduiking ontbrak, vrijspraak. Op 18 April zal de rechtbank uitspraak doen. De voormalige commandant van het Marine-bewakingskamp te IJmuiden, een der vroegere bewakers en een IJmuidense koopman, alle drie betrokken bij de jaren lange verduisteringen in dit kamp, zijn thans in hoger beroep door het gerechts hof te Amsterdam veroordeeld. De 30-jarige ex-commandant J. R. D. uit IJmuiden, die door de rechtbank te Haar lem tot een jaar was veroordeeld, zal als nog negen maanden moeten ondergaan, evenals de 38-jarige vroegere bewaker A. J. H. uit IJmuiden, die van een vonnis van tien maanden in beroep was gekomen. De 52-jarige IJmuidense koopman A. W„ in eerste instantie tot zes maanden ver oordeeld, is thans wegens heling door het hof vier maanden opgelegd. Geen dezer verdachten is destijds in pre ventieve hechtenis gezet, zodat van de thans opgelegde straffen geen voorarrest kan worden afgetrokken. Het hof kwalifi ceerde ten aanzien van de commandant en de bewaker de gepleegde feiten als „het mede plegen van verduistering in dienstbe trekking, meermalen gepleegd". Van 1953 tot 1955 verdwenen uit het IJmuidense kamp talloze goederen. Vol gens de procureur-generaal hebben de ver dachten een groot aandeel gehad in de clandestiene verkoop van de gehele ver koop van het magazijn van het kamp. AMSTERDAM (Gem. Universiteit): Be vorderd tot doctor P de geneeskunde de heer M. W. van der Kooi. Geslaagd voor het doc toraal examen scheikunde de heren J. Kuyt, Zaandijk, en D. L. Vogel, Zaandam; voor het kandidaatsexamen wis- en natuurkunde: mejuffrouw F. H. Polak en de heren J. D. Hilgen, T. H. Jap, R. H. Siegmann te Am sterdam en W. C. Aten, Zaandam. LEIDEN: Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „De reactiviteit der vinylgroepen in groeien de vinyl-divinyl copolymeren", de heer L. Minnema te Rijswijk. Gepromoveerd tot doc tor in de wis- en natuurkunde op proef schrift getiteld „Difference in density and growth in a cockle population in the Dutch Wadden-sea", de heer I. Kristensen te Bus- sum. GRONINGEN: Doctoraalexamen geschie denis: mevrouw J. VoermanRahder, Gro ningen; doctoraalexamen godsgeleerdheid: C. Mataheru, Haren (Fr.). Artsexamen 1ste ged.: E. J. Fabels, Hengelo (O.); J. H. G. de Jong, Maastricht; D. Kramer, Leeuwarden; K. Visser, Schiedam. Bevorderd tot arts: mejuffrouw A. A. La verman, Den Oever; R. P. Kiewiet, Winsum; A. E. Vonk, Middel burg. UTRECHT: Mevrouw H. M. In 't Veld1 Langeveld te Amstelveen is gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift „Migratiemotiieven, migra- tiebeheersing en hun selectieve betekenis. Een onderzoek in Oost-Groningen". AMSTERDAM De Philipsaandelen blijven de belang stelling van Londen opvragen, 's Morgens nog os» 261 genoteerd, openden deze aan delen donderdagmiddag op 264 om onder flinke belangstelling van publiek zowel als van arbitragezijde (Londen) tot 267 aan te trekken, tegen woensdag slotprijs 26014. In de hoek van Koninklijke Olie was het zeer rustig. De tendens was aan de vaste kant door kleine aankopen voor Zwitserse en Parijse rekening. De koers schommelde de gehele middag rond f 183.20, tegen woensdag f 182.00 slotprijs. Unilever, waarvan donderdag het jaar verslag is verschenen, kon 1 punt aan de vaste stemming van de laatste dagen toe voegen. De gunstige jaarcijfers, die ter beurze als „prachtig" werden gekwalifi ceerd, van het concern, waren reeds in de koers verdisconteerd. Rond de 384 werd vrijwel de gehele middag gehandeld. De omzetten waren niet zo groot. AKU kon de grote winst van woensdag handhaven en bleef onveranderd 19814. Van de scheepvaartwaarden waren voor al Maatschappij Nederland aan de vaste kant op het verschenen jaarverslag, dat ter beurze een goede indruk maakte. De koers was ongeveer 3 punten beter dan woensdag. Ook Rotterdamsche Lloyd en Scheepvaart Unie konden een punt hoger noteren. In cultuurwaarde ging heel weinig om en de koersen waren nauwelijks prijshou dend. Staatsfondsen onveranderd in een stille markt. Donderdag laatste dag in han del van claims Zwanenberg: advies f 75. Eerste verhandeldag van participatiebe wijzen in het Beleggingsfonds van Conver teerbare Obligaties (Converto), voor de grote bewijzen werd een koers genoteerd van f 1046 en voor de kleine f 211. Prolon gatie 3% pet. (ANP). NEW YORK Sterke koerswijzigingen - in reactie op particulier bedrijfsnieuws - bij enige indi viduele fondsen gaven de beurs een accent van kracht, hoewel het verloop in feite vrij ongeanimeerd en onregelmatig was. Het industriegemiddelde sloot 0,88 lager op 477,43; spoorwegen onveranderd op 145,21 en openbare nutsbedrijven 0,05 ho ger op 71,66. Het samengesteld gemiddelde van 65 fondsen daalde met 0,16 tot 168,92. Van de 1.101 verhandelde fondsen sloten er 499 lager, 331 hoger en 271 onveranderd. Er werden 41 nieuwe hoogtepunten en 21 nieuwe laagtepunten bereikt. De omzet be droeg 1.820.000 tegen 2.160.000 op woens- Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3'/! Nederl. '47 86% 3 °/o Nedl. 1962/64 91 A. K. U 199 198 Calvé Delft 312 'A Van Gelder Zonen 204 K. N. Hoogovens 301 Nederl. Ford 302 N. Kabelfabriek. 280 gew. Philips Gloeil. 26TA 268 pref .Philips Gloeil. 150 Unilever 385 385 Wilton Fijenoord 223 Dordtsche Petrol. 912 Vu. Konkl. Petroleum f 183,30 i co 00 r-4 A'dam Rubber 81 Holl. Amer. Lijn 168 K N. Scheepv. Unie 178/4 Phs. v. Ommeren 287 H. V. A 9VA Verg. Deli Mijen 93'A Amsterd. Bank 201 Ned. Handel Mij. 168>/ü Rotterd. Bank 166 Twentsche Bank 165% 1 Anaconda Copper 68% Bethlehem Steel.. 175 U. S. Steel 61'/i General Motors.. 39 Vs Shell Union 82 35'A

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 13