Russische waarschuwingen aan Den Haag, Bonn en Londen Britse defensie wordt op nieuwe leest geschoeid Amerikaanse bases staan bloot aan represailles mm HET WEER Sukarno zal extraparlementair zakenkabinet vormen Haarlems Dagblad oi'MORRlS "mmim/ Bezwaren tegen blokkering van helft der huurverhoging Tweede Kamer vindt looncompensatie van 2 pet onbevredigend Passeren van Hatta wekt ontstemming Tussen Haarlem en Leiden Oslo en Denemarken zijn niet onder de indruk Suèdine Damesjasjes 45. Den Haag: geen commentaar Speidel weer in Frankrijk Ontslag aangezegd aan Rids-personeel Onderhandelingen over de verkoop mislukt Het woord is aan Noodmaatregelen op Cyprus verzacht Rebellenleider Grivas komt niet opdagen KLM niet aangesloten bij nieuwe Oostenrijkse luchtvaartmaatschappij I Kouder in het noorden Technische wapens vervangen mankracht Drie doden in het verkeer Verkeersongelukken DIT JAAR: 280 DODEN m 71e JAARGANG No 228 VRIJDAG 5 APRIL 195 7 302e JAARGANG No 76 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 «ur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman LONDEN/OSLO/WASHINGTON (Reuter/UP) De Sovjet Unie heeft Nederland, West-Duitsland en Groot-Brittannië gewaarschuwd dat het gebruik van kernwapens door Amerikaanse strijdkrachten op hun grondgebied een onmiddellijke tegenaanval met dezelfde wapens tot gevolg zal hebben. Vorige week ontvingen Denemarken en Noorwegen, eveneens aangesloten bij de NAVO, dergelijke waarschuwingen. De Russische nota's waren voor de premiers en ministers van Buitenlandse Zaken van de Scandinavische landen aanleiding in Oslo een conferentie te beleggen. In een serie commentaren op de achtste jaardag van de Noordatlantische Verdragsorganisatie heeft radio-Moskou de Nederlanders gewaarschuwd, dat de Sovjet Unie, indien zij wordt aangevallen, „gedwongen zou zijn de doeltreffendste maatregelen te nemen om de aan valler een vernietigende slag toe te brengen en de militaire bases, van waaruit de aanval was ondernomen, te vernietigen". „Een bom op Soesterberg zou genoeg zijn om Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Amersfoort en het gehele gebied tussen deze steden weg te vagen", aldus de radio. In een waarschuwing aan de Britten wordt verklaard, dat de kleine en middelgrote landen, vooral die welke in West-Europa bij elkaar liggen, over hun gehele lengte en breedte hard kunnen worden getroffen. „Het is een grote dwaling zelfs een ogen blik te denken, dat aanvallen met warmte- kernwapens (zoals waterstofbommen) een zijdig kunnen of zullen zijn". In een uit zending voor West-Duitsland zei de radio, dat de levering van kernwapens aan het Westduitse leger vele gevaren voor West- Duitsland met zich zou brengen. „Ingeval van een oorlog met kernwapens zou West- Duitsland het voornaamste strijdtoneel zijn. De logica van die oorlog eist, dat de vernietigende slagen worden toegebracht juist op die plaatsen waar zich kernwa pens bevinden". Radio-Moskou zei in een commentaar op het Britse witboek over de defensie, dat de aangekondigde verandering der Brit se politiek niet als een stap in de richting van een vermindering der internationale spanning kan worden beschouwd. De voorbereidingen voor een kernoorlog be horen nog steeds tot de fundamentele doe len der Britse politiek, aldus radio-Moskou. Noorwegen en Denemarken zijn over eengekomen de waarschuwingen van pre mier Boelganin ieder voor zich te beant woorden. Beide landen zullen zich in de antwoordnota's uitdrukkelijk het recht voorbehouden, zelf te bepalen hoe hun de fensie wordt georganiseerd, aldus verluidt in politieke kringen te Oslo. Het standpunt van beide regeringen zou ADVERTENTIE BARTELJ0R1SSTR. HAARLEM IEL HUI HRD BOLSTR. 48 ADAM TEL 717162 niet in het minst door de brieven van Boel. ganin zijn beïnvloed. Noorwegen heeft grote belangstelling voor raketten ten be hoeve van de luchtafweer. Eisenhower President Eisenhower heeft ter gelegen heid van het achtjarig bestaan van de NAVO verklaard, dat de Atlantische ge meenschap steeds meer aan eenheid en aan kracht zal blijven winnen. Door samen werking hebben de NAVO-landen een sterk verdedigingsschild gemaakt, dat van grote betekenis is voor de handhaving van de vrede in Europa. De samenwerking van deze landen is nu ook uitgebreid tot niet- militaire activiteit, aldus Eisenhower, die als zijn oordeel uitsprak, dat deze ontwik keling zich zal voortzetten. Troepen van vijf landen, waaronder Ne derland en West-Duitsland, hebben giste ren deelgenomen aan een parade in Mön- chen-Gladbach ter gelegenheid van de acht ste verjaardag van de ondertekening van het NAVO-verdrag. Het was tevens de zes de verjaardag van de oprichting van SHAPE bij Parijs. In Den Haag onthoudt men zich van of- ficeel commentaar op de Russische waar schuwing. Men wijst er op, dat de waar schuwing (nog) niet in een officiële nota aan de regering is vervat. Zolang dit niet het geval is bestaat er geen enkele aan leiding de Russische stap van commentaar te voorzien. Van bevoegde zijde wijst men er overi gens op dat 't Russische dreigement geen enkel nieuw element bevat. Het is een her haling van reeds eerder door de Sovjet regering te berde gebrachte argumenten. In Den Haag beschouwt men de verkla ring van radio-Moskou als een onderdeel van een algemene deels op propaganda berustende waarschuwingscampagne aan de westelijke landen. Luitenant-generaal Speidel heeft woens dag in het hoofdkwartier van de Noord atlantische Verdragsorganisatie te Fon- tainebleau ter gelegenheid van zijn instal latie als commandant van de NAVO- landstrijdkrachten in Centraal-Europa, een erewacht van NAVO-officieren ge ïnspecteerd. Naast Speidel ziet men de Franse generaal Jean Etienne Valluy en achter hem de Belgische generaal- majoor Hontoy. Naar wij vernemen zijn de laatste kan sen op een verkoop van de Haarlemse che mische fabriek Rids verkeken. Daarom hebben de curatoren besloten thans de eerste fase van de executie van dit in sur séance van betaling verkerende bedrijf te laten gaan. Vanavond wordt aan het nog ongeveer veertig man omvattende perso neel ontslag aangezegd. De aanvrage voor een ontslagvergunning wordt morgen bij het Gewestelijk Arbeidsbureau ingediend. De beslissing over deze aanvrage zal ver moedelijk aanstaande woensdag worden genomen. Indien deze vergunning wordt verleend, gaat het ontslag veertig dagen later in. Intussen bestaat de kans, dat het bedrijf nog enige tijd door derden wordt voortgezet. Dit betreft een alleen tijdelijke exploitatie, die geheel los staat van de po gingen om het bedrijf door anderen te doen overnemen. Wat de dochterondernemingen betreft zijn de onderhandelingen over de verkoop van de trotylfabriek O.C.I.O. te Ossen- drecht nog gaande. Ten aanzien van de kleurstoffenfabriek „Colora" te Zand- voort beoordeelt men de kansen om deze opnieuw althans gedeeltelijk op gang te brengen niet ongunstig. Comtesse Diane: In de volwassen mens sluimert het kind, en andere kinderen maken het soms wakker. NICOSIA (Reuter/UP). De noodmaat regelen op Cyprus, zjjn donderdag ver zacht. Zo is de doodstraf voor alle schen dingen van de noodmaatregelen afge schaft, behalve voor het afschieten of dra gen van een vuurwapen en het werpen van bommen met de opzet te doden of te verwonden. Voorts is bekendgemaakt dat de bisschop van Kitium en de secretaris van de Etnarchische raad niet langer huis arrest hebben. Ook de noodbepalingen voor de pers zijn ingetrokken. De positie van de gedetineerden zal wor den herzien om uit te maken wie op vrije voeten kan worden gesteld zonder dat de openbare rust en veiligheid gevaar lopen verstoord te worden. Na een conflict van bijna anderhalf jaar is nu eindelijk een grote Oostenrijkse luchtvaartmaatschappij opgericht, waarin de twee vroegere maatschappijen „Air Austria" en „Austrian Airways" zijn ge fusioneerd. Als buitenlandse partners treden op de „SAS" en de „Fred Olsens Flyselskap". Het benodigde kapitaal van 60 miljoen schilling is als volgt verdeeld: 15 percent wordt door de SAS verstrekt, 15 door „Olsens Flyselskap", 28 percent door de „Austrian Airways" en 42 percent door „Air Austria". De KLM, die aanvankelijk met de „Air Austria" wilde samenwerken, heeft zich, zo wordt officieel verklaard, op 31 decem ber 1956 vrijwillig teruggetrokken. Uit be trouwbare bron is vernomen, dat onze luchtvaartmaatschappij geen combinatie met een buitenlandse concurrentie-onder- neming, in dit geval de SAS wenst aan te gaan, zoals dit door de Oostenrijkse instan ties tenslotte werd voorgesteld. De KLM blijft echter regelmatig op Oostenrijk vliegen. Naar verluidt, zal de nieuwe Oostenrijkse luchtvaartmaatschap pij in de loop van deze zomer het lucht verkeer in beperkte omvang opnemen. Een groot gedeelte van het nu reeds beschik bare personeel werd destijds door de KLM opgeleid. jOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOCOOCOOOOOOOOCOOOOOCX 8' VERWACHTING, medegedeeld door 3 het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van 8 vrijdagavond tot zaterdagavond, op- 8 gemaakt om 11.15 uur: Overwegend droog weer met in 8 het noorden van het land uit zee binnendrijvende bewolking of 8 mist en lagere middagtempera- 8 turen. In het zuiden van het land nog overwegend zonnig en wei- 1 nig verandering in temperatuur. 8 Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. 8 Volledige weerrapporten op pagina twee. xxxxx>Doooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooaoooc DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S Uit het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot instelling van een Grootboek voor de Woningverbe tering blijkt, dat vele leden bezwaren heb ben tegen de blokkering van de helft der voorgenomen huurverhoging van 25 pet. Naast principiële bedenkingen werd aan. gevoerd, dat de blokkering nagenoeg geen, dan wel een averechts effect zou hebben. Voorts achtte men de financiële resultaten van een en ander twijfelach tig. Verscheidene leden waren van oordeel, dat het voorstel getuigt van een overschat ting van de staatsalmacht en van een mis kennen van de werking van de fundamen tele menselijke rechten en de wetten der economie. Andere leden gaven eveneens blijk van onoverkomelijke bedenkingen. De voorge stelde regeling grijpt naar hun mening on gerechtvaardigd en diep in in het recht van de verhuurder om over de huurop brengst te beschikken. Een dergelijk in grijpen leidt tot steeds verder ingrijpen. Deze leden vreesden voor de totstandko ming van een permanent fonds, gevormd door heffingen ten laste van de huiseige- DJAKARTA (ANP). President Su karno heeft donderdagavond bekend ge maakt, dat h(j een extra-parlementair zakenkabinet zal vormen, om aan de hui dige politieke crisis het hoofd te bieden. De president deed deze bekendmaking tijdens de bijeenkomst met partijieiders uit het gehele land, welke donderdag avond in zijn paleis te Djakarta werd ge houden. Hij zei, dat hij „de burger Su karno" heeft aangewezen om een „extra parlementair zakenkabinet" te vormen. De mededeling heeft de leidende politici in Djakarta onaangenaam verrast. Nationalistische en communistische bla den hebben het besluit van Sukarno ge prezen, maar de leiders van de invloed rijke islamitische partijen, met inbegrip van de Masjumi, de Nahdatul Ulama en de P.S.I.I., waren vrijdag niet bereid com mentaar te leveren en zeiden slechts af te willen wachten. De leiders van de christe lijke en kdtholieke partij nemen hetzelfde standpunt in. Verscheidene religieuze leiders hebben er echter hun teleurstelling over uitge sproken, dat Sukarno de voormalige vice- president, drs. Hatta, niet heeft uitge nodigd om de bijeenkomst op het presi dentiële paleis van donderdagavond bij te wonen. Zij zeiden het voorts te betreuren, dat gerespecteerde en kundige figuren zo als sultan Hamengku Buwono van Djokja karta, Sutan Sjahrir en de voorzitters van de katholieke en christelijke partij, niet tot de genodigden behoorden. Politieke kringen verklaarden niet te hebben verwacht, dat de president formu lieren onder de 70 aanwezigen op de bij eenkomst van donderdagavond zou laten distribueren met de vraag, of zij al dan niet bereid waren zitting te nemen in een kabinet, dat door Sukarno zou worden gevormd. In welingelichte kringen verklaarde men, dat de meeste islamitische leiders hadden geantwoord niet bereid te zijn in een dergelijk kabinet te treden. Anderen hadden verklaard, dat zij er eerst over wilden nadenken. Slagen verzekerd Maar zoals de president donderdag avond mededeelde heeft het merendeel van de aanwezigen de bereidheid uitge sproken wèl deel te nemen aan een re gering, indien zij hiertoe door Sukarno worden uitgenodigd en waarnemers in Djakarta zijn dan ook van mening, dat de nieuwe formateur zeker zal slagen. Het nationalistische blad „Suluh Indo nesia" heeft er bij de president op aange drongen er zich niet om te bekommeren of het kabinet de steun van het parlement zal krijgen en stelde zelfs voor dat de pre sident kandidaten zal „opdragen" in het kabinet zitting te nemen. „Zij, die zouden weigeren, zouden falen in hun plichten als burger", aldus het blad. Het onafhankelijke blad „Indonesia Raya" voorspelt echter, dat het negeren van Hatta zeker niet zal worden aanvaard door de opstandige buitengewesten en de militaire commandanten, die de wens heb ben uitgesproken voor het herstel van de samenwerking tussen Sukarno en Hatta. Sukarno is vrijdagmiddag uit Djakarta naar het paleis in Bogor vertrokken. Het is niet bekend wanneer hij de samenstel ling van het nieuwe kabinet bekend zal maken. Sukarno heeft geen tijdslimiet ge steld. Autonoom De initiatiefnemers van de proclamatie van 2 maart in Oost-Indonesië, waarbij het bestuur over dit gebied werd over genomen door luitenant-kolonel Ventje Samual, zijn donderdag in Makassar bij eengekomen en hebben met algemene stemmen besloten hun proclamatie te handhaven, „ongeacht wat de gevolgen van deze revolutionaire stap zullen zijn". Dit heeft de voorlichtingsdienst van het militaire bestuur in Oost-Indonesië vrij dag bekendgemaakt. Op deze vergadering werd voorts besloten een organisatie in het leven te roepen „om de betrekkingen tussen het gebied en de centrale regering in Djakarta te onderhouden". Meer dan TROUW- I. KAN ADVERTENTIE en naren. Met een dergelijk fonds zou een belangrijke schrede gezet zijn op de weg naar socialisatie van het woningbezit, meenden zij. Vele andere leden brachten in herin nering, dat bij de kabinetsformatie tegen het beginsel van de blokkering door geen der bij het overleg betrokken fractievoor zitters bezwaar werd gemaakt en dat, voor zover toen voorbehoud werd gemaakt, dit slechts de wijze van uitvoering betrof. Looncompensatie te laag'. De mededeling, dat de regering zich met de beschouwingen van de S.E.R. ten aanzien van de compensatie heeft kunnen verenigen, waaruit valt af te leiden, dat zij met een algemene loonsverhoging per 1 juli 1957 van 2 pet. akkoord gaat, werd algemeen onbevredigend genoemd. Men achtte dit percentage vooral in de steden te laag. Algemeen werd gevraagd, welke com pensatiemaatregelen de regering ten be hoeve van de niet-loontrekkenden voor og^S staan, bijvoorbeeld voor de uitoefe naars van zelfstandige beroepen en voor de middenstand, waar men naast de ver hoging van de huishuur ook de huurver hoging voor winkel of bedrijfspand zal hebben op te brengen. Welke compensatie, zo vroeg men verder, denkt de regering te bieden aan de economisch zwakkeren on der de niet-loontrekkenden, de weduwen met kinderen, de ouden van dagen, de invaliden, de kleine zelfstandigen? Is voor hen, zo vroegen vele leden, een huurtoe- slag te verwachten? Komt er een aanpas sing van de kinderbijslag? (Van onze correspondent in Londen) Het witboek van de Britse regering over de reorganisatie van de defensie, is geba seerd op het alles overheersende feit, dat de wijze van oorlogvoering sinds 1939 fun damenteel is veranderd en dat geen enkel land zich geheel alleen kan verdedigen. De gevolktrekking hiéruit is, dat ook de poli tieke basis dier defensie een collectief ka rakter heeft gekregen. De nieuwe defensie berust op een con centratie van technische wapens met een ontstellende kracht. De tijd van massale legers wordt voorbij geacht. De nieuwe Britse defensie-politiek wil vooral het be sef wakker roepen, dat een agressie-oorlog door een grote mogendheid een krankzin nige daad zou zijn. Op die manier, aldus de redenering, die ten grondslag ligt aan de defensie-opvattingen van de Britse rege ring, kan een oorlog worden voorkomen. De waterstofbom wordt als de belangrijk ste vredeskracht beschouwd. De voorgestelde stroomlijning zal, naar men gelooft, opnieuw moeten leiden tot samensmelting van alle militaire onder delen tot een enkele defensie strijdmacht. Volgens het witboek is het bezit van een luchtmacht die kernwapens kan vervoeren op zich geen volledig afschrikwekkend middel en moeten de grenzen van de vrije wereld, vooral in Europa, krachtig op de grond worden verdedigd. Alleen op deze manier kan het duidelijk worden gemaakt, dat agressie zal worden weerstaan. Groot- Brittannië moet een billijk aandeel leveren aan NAVO maar het kan niet voortgaan een onevenredige bijdrage te leveren. Traditie hersteld Met nadruk wordt gewezen op het be lang van Cyprus als luchtbasis ter onder steuning van het verdrag van Bagdad. Het plan voorziet in een terugbrenging van de bestaande strijdkrachten tot bijna de helft in vijf jaar. Volgens sommigen is dit tempo met het oog op de bezuinging, te langzaam. De nieuwe wapens hebben een oude traditie hersteld. In vredestijd heeft In Hollands bloementuin tussen Haar lem en Leiden liggen dank zij het zon nige weer uitgestrekte velden in bloei. De narcissen, hyacinten en vroege tul pen pronken met hun veelkleurige schoonheid. Op de Keukenhof te Lisse verleent een molen uit 1892 een nog Hollandser cachet aan het landschap. Vrijdag is de molen aan het bestuur van de Keukenhof overgedragen, nadat de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, de bloeiende hof officieel had geopend. Zondag zullen velen de bollenstreek bezoeken en aan een van de stands langs de wegen een narcissenslinger of bosje bloemen kopen. En volgende week vrijdag, een dag voor het bloe mencorso, zullen in de gehele streek bloemmozaïeken worden uitgelegd, zodat de sliert praalwagens zal rijden tussen de meest uiteenlopende schilderijen van bloemen. modellen VERLOVINGSRINGEN Barteljorisstraat 2 - Tel. 13004 Groot-Brittannië nooit de dienstplicht ge kend. De huidige werd slechts enkele maanden voor de tweede wereldoorlog in gevoerd. De Britten vertrouwden voor hun defensie op hun vloot, die thans voor een belangrijk deel veranderd is in drijvende vliegvelden, die moeten dienen om een tegenstoot te lanceren en konvooien te be schermen. De verdediging is geconcen treerd op een bliksemsnelle represaille door middel van bestuurbare raketten. Vol gens het witboek is Groot-Brittannië tegen een waterstofbomaanval onverdedigbaar. Men wil daarom de oorlog voorkomen door de agressor bevreesd te maken voor repre sailles. Ontwapening blijft het voornaam ste doel der regeringspolitiek. Het nieuwe plan betekent het einde van vele beroemde regimenten en de afvoering van duizenden officieren en manschappen. De vloot zal zich, behalve op vliegdek schepen, ook concentreren op anti-onder zeebootwapens. Bij de luchtmacht zullen jager- en bommenwerperafdelingen wor den vervangen door anti-vliegtuigprojectie- len. Straaljagers blijven nodig ter bescher ming van de bommenwerper-bases. Kostbare toekomst De defensie-uitgaven zullen in het vol gend belastingjaar met 217 miljoen pond worden verminderd. Daarbij komen beta lingen van de bondsrepubliek en de Ver enigde Staten met een totaal van 63 mil joen pond sterling. De regering waarschuwt dat de vermindering der defensie-rekening in de eerstvolgende jaren geen gelijke tred zal houden met de inkrimping van de strijdkrachten. Het wetenschappelijk on derzoek en de produktie van nieuwe wa pens vereisen hoge uitgaven, het beroeps leger gaat per man meer kosten en het burgerpersoneel moet worden uitgebreid De economie zal op den duur worden ver licht. Het plan betekent ook de vrijmaking voor de industrie van geschoolde krachten, wetenschappelijke onderzoekers en techni ci. Zowel export als kapitaalbelegging zul len er bij winnen. Om meer beroepsmili tairen aan te trekken zal de militaire dienst aantrekkelijker worden gemaakt door betere soldij, beter voedsel, betere barakken en betere recreatie. Ook zullen oud-militairen bij het verlaten van de dienst betere kansen krijgen in de burger maatschappij. Door een tekort aan geleer den moet het wetenschappelijk onderzoek beperkt blijven tot de meest noodzakelijke projecten, zoals de ontwikkeling van kern wapens. De regering heeft besloten de plannen voor een supersonische bommen werper op te geven, omdat deze niet voor 1967 gereed zal zijn en er dan mag worden verwacht, dat er grote voortgang zal zijn gemaakt met de raketten en de bestuur bare projectielen. De luchtmacht zal waar schijnlijk ook geen behoefte meer hebben aan nog snellere en betere straaljagers dan de in aanmaak zijnde P-l. Op een overpad tussen Wildervank en Holscher is de 85-jarige E. Burger onder een trein gekomen. Hij overleed ter plaatse. Het bijna vierjarige dochtertje Elly van de familie Bolle aan de Leidseweg te Voorschoten is tijdens haar spel onder de tram gelopen en zo ernstig verminkt dat de dood onmiddellijk moet zijn inge treden. De 64-jarige mevrouw G. H. uit Amster dam is, toen zij ter hoogte van de Spijker laan de Steenstraat te A r n h e m overstak, tegen een voorbijrijdende personenauto op- gelopen. Zij werd daarbij ernstig aan het hoofd gewond. Per ziekenauto is het be jaarde slachtoffer naar het gemeente ziekenhuis overgebracht, waar zij is over leden. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 280 personen, van wie 51 kinderen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1