Uncle Sam viert dit jaar zijn 350ste verjaardag Bourges-Manoury: „Slechts zelden onwettige handelingen Rumoer in Hilversum gevolg van zwakheden van ons omroepbestel Pleidooi voor Frans leger Maar bezwarend materiaal blijft van diverse zijden toestromen VRIJDAG 5 APRIL 1957 9 J607- 1957 In Jamestown begon de Amerikaanse geschiedenis Tumult over amnestie aan 24 communisten in Bonn Vergadering van Bondsdag tot heden verdaagd Zwedens arfeeidsvrede weer voor twee jaar getekend Werkgevers en arbeiders maakten nieuwe afspraak Nieuwe Franse telescoop Ambassadeur van Canada in Cairo om het leven gekomen Israel wenst prikkeldraad langs de grens met Gaza De Nederlands-Duitse onderhandelingen heden te Bonn hervat Congres Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid Waarom trok Washington steun voor Assoean in? Senator Fulbright vraagt Dulles opheldering Staking in Londense haven Franse auto-industrie moet helpen de franc te redden Belang der luisteraars ondergeschikt aan prestigekwesties (Bijzondere correspondentie) Miljoenen bezoekers verwacht men dit jaar in de rustige plaats Jamestown in de Amerikaanse staat Virginia. Wat lokt al die mensen? Een tentoonstelling. Daar in Jamestown heeft men ten koste van meer dan tachtig miljoen gulden een aantal paviljoens ingericht, waar de geschiedenis van de Verenigde Staten, te beginnen met de stichting van Jamestown, aanschouweiy k wordt voorgesteld. Tot 1 november blijft de expositie geopend. Waarom koos men Jamestown als stand plaats voor de grote jubileumtentoonstel ling? Het antwoord ligt besloten in de his torie. De Engelse koning James I, opvol ger van Elizabeth I, verleende in 1606 de eerste octrooien waarbij Engelsen gemach tigd werden om in Amerika koloniën te stichten. Zijn onderdanen lieten er geen gras over groeien. Reeds in mei 1607 ver schenen er drie kleine schepen voor de mond van een (toen nog) onbekende ri vier. De streek maakte een goede indruk op de Engelse avonturiers die ten getale van 144 aan land gingen en op de linker oever een nederzetting stichtten, die zij ter ere van hun vorst Jamestown noemden, terwijl zij de rivier de naam James-River gaven. Dit Jamestown was de eerste met welslagen bekroonde Engelse kolonie op het huidige grondgebied der Verenigde Staten. De Amerikanen beschouwen der halve Jamestown als de bakermat van hun nationaal bestaan. Idylle Reeds vóór de stichting van Jamestown waren er echter Engelsen in Amerika ge weest. Nu dit jaar de geschiedenis der Verenigde Staten zo luisterrijk zal worden herdacht, is het wel aardig om eerst een blik te werpen op de voorgeschiedenis van die machtige mogendheid. Dat voorspel droeg zo nu en dan een bijna idyllisch ka rakter! De man die er een belangrijke rol in speelde, was Sir Walter Raleigh, gun steling van koningin Elizabeth I en tevens (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse bondsdag is tijdens de behandeling van een voorstel om wegens politieke delicten gevangen zittende com munisten een algemene amnestie te ver lenen, groot tumult ontstaan. Adenauer's regeringspartij, de Christen-Democratische Unie, is tegen zulk een amnestie, de socia listen zijn er, met de vrije democraten, voor. De socialistische afgevaardigde Weh- ner, vergeleek de minister van Binnen landse Zaken Schroder met wijlen Visjinski, de vroegere openbare aanklager in de Sov jet-Unie. De meeste leden van zijn fractie verlieten heftig protesterend de zaal. Minister Schroder zinspeelde in zijn ant woord op Wehners politieke verleden. Hij is tot in de oorlog communist geweest en kort geleden werd hij er in een Zweeds blad van beticht, dat hij in de oorlogstijd als spion in Zweden zou hebben gewerkt. Minister Schroder zei dat Wehner beter had kunnen nalaten de schaduwen van zijn eigen verleden op te roepen. Er ont stond daarop zulk een kabaal, dat vice- voorzitter Schneider, die de vergadering leidde, de vergadering sloot en tot heden verdaagde.- Het gaat over het al of niet verlenen van amnestie aan 24 gevangenen, die, wanneer zij vrij gelaten worden, misschien weer ondergronds aan het werk kunnen gaan. Voorstanders van de amnestie menen dat men in Oost-Duitsland misschien meer dan 13.000 politieke gevangenen zou vrijlaten wanneer de communisten hier hun vrijheid zouden herkrijgen. Bondspresident Heuss heeft dezer dagen de vroegere voorzitter van de communis tische jeugdorganisatie Joseph Angerfort voorwaardelijk in vrijheid laten stellen. Het staat Angerfort vrij naar Oost-Duits land te verhuizen. Wanneer hij blijft, moet hij zich echter van politieke activiteit ont houden. (Van onze correspondent te Stockholm) Gedurende twee jaar zal er in Zweden arbeidsvrede heersen. Dit is het gevolg van een overeenkomst tussen werkgevers en werknemers. Deze nieuwe overeenkomst behelst, dat voor het jaar 1957 een alge mene salarisverhoging van twee percent zal worden gegeven. In 1958 zullen de arbeiders een verhoging krijgen van 2V2 percent. Aangezien de werkweek volgend jaar van 48 uur op 47 uur wordt gebracht, betékent dit in de praktijk, dat de arbeider dan een uur minder per week werkt en toch met een half percent meer loon naar huis gaat. Bovendien is rekening gehouden met een prijsstijging. Zou de index van de kosten van het levensonderhoud, die in 1956 nog 142 bedroeg (1949 1001 boven de 150 komen, dan kunnen de arbeiders nieu we onderhandelingen vragen Gemoedelijk Bij de loononderhandelingen is de ge moedelijke toon opgevallen. In de dertiger jaren hebben werkgevers en werknemers in een reglement vastgelegd hoe verschil lende conflicten moeten worden opgelost, omdat men had ingezien dat een conflict beide partijen kan schaden. Uit deze lang durige besprekingen is vertrouwen ge groeid en wederkerig respect. In grotere mate voelen de werknemers hun verant woordelijkheid Dit is ook gebleken tijdens een wilde staking in Gothenburg. Het kwam tot een proces en de stakende arbeiders werden veroordeeld zonder dat het vakverbond iets voor hun verdediging deed. Men weet, dat de afspraken moeten worden nage komen en dat de markt niet te veel schom melingen kan verdragen Het is ook in het belang der werknemers niet meer te eisen dan de produktie-stijging toestaat. een ondernemend man en een voortvarend ontdekkingsreiziger. On 25 maart 1584 ver kreeg Raleigh van zijn vorstin „patenten" die hem (ruim geformuleerd) het recht ga ven om in Amerika „belangen" te verwer ven. Eind april 1584 voeren reeds twee van Raleigh's schepen via de Canarische eilan den en West-Indië naar de oostkust van de Nieuwe Wereld. Op 4 juli 1584 kregen de schepen onder bevel van de kapiteins Amadas en Barlow met als stuurman-gids de Portugees Simon Fernandez land in zicht. Zij zeilden nog een 200 kilometer langs de kust in noordelijke richting. Ter plaatse waar nu de kust van Noord-Caro- lina is, liéten zij het anker vallen. Het land maakte een uitstekende indruk op de gezagvoerders. De bevolking was gastvrij, openhartig en eerlijk. De blanke mannen werden als geëerde gasten ontvan gen. Een der tochtgenoten schreef, dat een vriendelijker volk wel niet te vinden was. Ook de Engelsen waren vriendelijk en fat soenlijk, zodat wrijving en andere onaan genaamheden uitbleven. Hoe prettig, ja, idyllisch welhaast de be trekkingen waren tussen die eerste Engel sen in de (huidige) Verenigde Staten en de Roodhuiden blijkt uit het volgende relaas. Een groep Engelsen kwam tijdens een ver kenningstocht in een Indiaans dorp. De mannen waren moe en bezweet. De vrouw van het opperhoofd trad hen tegemoet, verwelkomde hen en zorgde voor hen ais een moeder. Zij liet ons plaatsnemen (al dus schreef een dier mannen) bij een groot vuur, trok ons onze kleren uit, waste die en droogde ze daarna. Een paar vrouwen trokken ons de kousen uit en wasten die, terwijl andere vrouwen onze voeten reinig den met warm water. De vrouw van het Opperhoofd gaf zich veel moeite om te zorgen, dat er goed voor ons werd gezorgd. Zij haastte zich om ons vleesspijs te geven. Toen we schoon en droog waren, bracht ze ons naar een plank bij de woning, waarop graan, geroosterd wildbraad, gekookte en gebakken vis, toebereide meloenen, diver se wortelen en fruit voor ons gereedston den. Toen enige Idianen van de jacht terug kwamen met wapens in de hand en wij even schrokken, joeg de vrouw van het Opperhoofd die mannen weg, liet ze hun pijlen en bogen breken en joeg nadien de arme kerels opnieuw de poort uitTot zover dit ooggetuigeverslag van een der eerste ontmoetingen tussen Engelsen en Roodhuiden in Virginia. Het moet inder daad een aardig tafereel geweest zijn. Geen der aanwezigen besefte toen en dit geldt zowel voor de blanke als voor de rode mannen welke gevolgen voor de rood huiden en de blanken uit de verovering van Amerika door de Europeanen zouden voortvloeien. Raleigh, een man die zijn wereldje ken de, doopte het door ziin kapiteins ondekte land Virginia om koningin Elizabeth I (die als de „Virgin Queen", de „Maagdelijke Koningin" bekend stond) te eren. James town later gesticht lag in Virginia. Aanvankelijk omvatte Virginia alle gebied ten noorden van Florida. De staat kreeg zijn tegenwoordige grenzen na de afsplit sing van Carolina (1622) en Pennsylvanië (1684). En het was, zoals wij zagen, bin nen de grenzen van het tegenwoordige Virginia, dat Uncle Sam 350 jaren geleden het levenslicht aanschouwde. John Cabot BIJNA een eeuw vóór Raleigh hadden de Engelsen Amerika bezocht. De grote ont dekkingsreiziger, die de eerste tocht vol bracht, heette John Cabot. Hij was Vene- tiaan van geboorte, heette in Italië Gavot- ta, doch ging onder de regering van Hen drik VII i: Bristol wonen en verengelste toen zij l naam. Cabot vatte het plan op om benoorden Amerika om naar Indië (Azië) te gaan. In mei 1497 vertr< hij en in augustus van dat jaar keerde hij in Engeland terug. De noordwestelijke door vaart 1 hii niet gevonden, maar wel had hij Labrador en Newfoundland ontdekt, Newfoundland, dat eens Engelands oudste kolonie in de Nieuwe wereld was en thans Canada's jongste provincie is. Tct beloning benoemde de Engelse koning Cabot tot groot-admiraal, een functie waarvan hij weinig ple' ier beleefde, want hstierf in 1498. Zün schip „The Matthew" gehe ten is een der beroemdste schepen uit de ontdekkingsgeschiedenis. Op de ten toonstelling te Jamestown kan men in het Engelse paviljoen een model (op een derd- van de ware grootte) van „The Matthew" zien. De expositie De geschiedenis der (huidige) Verenigde Staten was van 1607 tot 1776 Engelse ko loniale g-' Jiedenis. Dit is de reden, dat Engeland het enige „buitenland" is, dat met r n eigen paviljoen deelneemt aan de jubileumtentoonstelling van Uncle Sam. De Engelsen hebben die kans om hun nauwe relaties met de Verenigde Staten te demonstreren gaarne benut. Zij hebben er veel belangwekkende dingen die deels vei e tgaan buiten de directe Engels- Amerikaanse betrekkingen tentoonge steld. „The Matthew" noemden we reeds. Er zijn voorts een paar handschoenen van koningin Elizabeth te zien. Dan tal van do cumenten betreffende de historie der (voormalige) Amerikaanse koloniën en de pun' 1 van overeenkomst tussen beide landen op het stuk van wetten, recht, tra ditie, godsdienst, en wat dies meer zij. Het Engelse paviljoen in Jamestown is his torisch gezien stellig niet het minst be langwekkende! Te betr uren is het, dat Ne Ierland niet als voormalige „koloniale mogendheid" in een eigen paviljoen het een en ander ten toonstellen kon betreffende de historie van zijn Amerikaanse koloniën. Of is het vroegere I Jeuw-Amsterdam, het huidige New York, minder belangrijk dan James town in Virginia? Doch hoe dit zij, nu Uncle Sam zijn ver- jaardae luisterrijk viert, vonden wij het wel inte-essant om het een en ander te vertellen over gebeurtenissen die aan zijn „officiële geboorte" zijn voorafgegaan. (Nadruk verboden). Te St. Michel-de-Provence in Frankrijk wordt een telescoop gebouwd, die na die van het observatorium op- de Mount Palomar in de Verenigde Staten, de grootste ter wereld zal zijn. De foto geeft een beeld van het plaatsen van de as in de koepel van het observato rium. De spiegel voor de telescoop, die anderhalve ton weegt, wordt op het ogenblik in Parijs gepolijst. OTTAWA/CAïRO/WASHINGTON (Reu ter). De Canadese minister van Buiten landse Zaken, Lester Pearson heeft ver klaard dat de Canadese ambassadeur in Cairo, Herbert Norman, om het leven is gekomen tengevolge van een zenuwinstor ting, die veroorzaakt is door overwerk, overspanning en „een geval dat er op nieuw op hem geloerd werd". Pearson zei dat Norman erg terneergeslagen was „om dat een of twee mensen in Washington be paalde oude beschuldigingen inzake zijn loyaliteit die jaren geleden al van de baan waren opnieuw hebben opgehaald. De redenen voor deze hernieuwde aanval len kunnen wellicht duister zijn, maar de gevoerde taktiek verlaagt slechts diege nen die haar gebruikten". Vorige maand verklaarde Pearson dat Canada bij de Verenigde Staten zou pro testeren tegen een rapport van een onder commissie van de Amerikaanse Senaat, dat „lasterlijke en onbewezen aantijgingen" aan het adres van Norman bevatte. Hij zei toen dat een in 1951 in Canada ingesteld onderzoek heeft aangetoond dat de be schuldiging dat Norman communist zou zijn, ongegrond was. In een bekendmaking van de Canadese ambassade te Cairo wordt gezegd dat „in de laatste tijd omtrent zijn persoon open baar gemaakte beschuldigingen Norman sterk hadden ontmoedigd". „In deze toe stand van neerslachtigheid heeft Norman zich blijkbaar van het leven beroofd", al dus de bekendmaking. De gehuwde 48-ja- rige ambassadeur was een deskundige op het gebied van vraagstukken betreffende het Verre-Oosten. Deelneming John Diefenbaker, de leider van de op positie in het .Canadese parlement, heeft verklaard dat „de tragische dood van Nor man te wijten schijnt aan de neigingen tot heksenjacht van bepaalde inquisiteurs leden van het Congres in Washington, die zich bij gebrek aan plaatselijke slacht offers, gedrongen voelen Canadese ambte naren te belasteren en te veroordelen". De Amerikaanse minister Dulles heeft zijn Canadese collega deelneming betuigd met het overlijden van Norman. Dulles' departement heeft indertijd verklaard het niet eens te zijn met hetgeen in het rap port van de senaatscommissie over Nor man was gezegd. In antwoord op vragen over de dood van Norman heeft de commissie van de Ame rikaanse Senaat in 'n verklaring gezegd dat onderdanen van vreemde mogendheden, die geen diplomatieke onschendbaarheid bezitten, net als alle Amerikanen blootge steld zijn aan de werkwijze van de com missie. Zij zal met haar werkwijze voort gaan omdat zij het haar plicht acht. Voorts wordt meegedeeld, dat de commis sie in de afgelopen weken verklaringen heeft onderzocht over communistische ac tiviteit in de Verenigde Staten, die van grote betekenis kon zijn voor de bin nenlandse veiligheid. Een verslaggever riep uit: „Wie is jullie volgend slacht offer?" De beschuldging jegens Norman kwam gedeeltelijk na een besloten zitting aan het licht. De voorzitter der commissie, Morris, had gezegd: „Wij zijn in het bezit van verschillende rapporten van ate Ameri kaanse geheime dienst, die vele gegevens bevatten welke erop duiden, dat Herbert Norman communist is". JERUZALEM/CAIRO (Reuter/AFP). Israel zal misschien besluiten een afraste ring langs de 48-kilometer lange grens tussen Israel en het gebied van Gaza op te richten, indien de UNO haar plannen tot het bouwen van een dergelijke ver sperring niet uitvoeren, aldus heeft een woordvoerder van het Israëlische mi nisterie van Buitenlandse Zaken te Je ruzalem meegedeeld. Deze ambtenaar zei, dat zijn regering nog altijd bij de bevelhebber van' de UNO- politie, generaal-majoor Burns, aandringt op het aanleggen van prikkeldraadver sperringen door de UNO. De Amerikaanse ondersecretaris van de UNO, dr. Ralph Bunche, heeft na een be zoek van twee dagen aan het gebied van Gaza in Cairo verklaard, dat de bevel hebber van een Israëlische patrouille, met wie hij aan de bestandsgrens gesproken had, had gezegd, dat er zich geen moeilijk heden meer hebben voorgedaan sedert de legering van de UNO-troepen langs de be standslijn. Vandaag beginnen te Bonn onderhande lingen tussen de voormalige minister van Buitenlandse Zaken mr. J. W. Beyen en prof. Erich Kaufmann, over de Nederlands- Duitse kwesties. In maart is de eerste ron de van deze onderhandelingenreeks in Bonn begonnen, toen minister Luns daar met zijn Westduitse ambtgenoot Von Brentano geconfereerd heeft. De tweede ronde, die daarop volgde, bestond uit sa menkomsten van technici en adviseurs, die de derde ronde der onderhandelingen voorbereidden. Oud-minister mr. J. W. Beijen wordt bij deze eerste besprekingen terzijde gestaan door twee deskundigen van het departe ment van Verkeer en Waterstaat, ir. C. in 't Veld en mr. G. Hubée. Voorts nemen aan de besprekingen deel dr. H. J. Levelt, hoofd van de Directie Europa van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, en mr. J. I. M. Welsing, hoofd van de afdeling Midden-Europa van dat ministerie. De eerste besprekingen worden naar ver klaard wordt om praktische redenen in Bonn gehouden. De leiders der onderhan delingen, de heren Beyen en Kaufmann, hebben onlangs op de Hoge Veluwe hun eerste informele ontmoeting gehad en daarbij is overeen gekomen, dat de des kundigen voor de verschillende vraagstuk ken al naar gelang van de praktische wen. selijkheid in Bonn of in Den Haag zullen samen komen. PARIJS/TUNIS/RABAT/ALGIERS (Reu ter/ AFP/UP) De Franse minister van Defensie, Maurice Bourges-Manoury, heeft donderdag op een bijeenkomst in Parijs naar aanleiding van berichten over marte lingen, executies en vergeldingsacties van Franse militairen in Algerije verklaard, dat „onwettige handelingen" slechts zelden voorkomen. Hij voegde hieraan aan, dat hij „niet kan toestaan, dat men over het Franse leger zegt wat men wil". Men dient dit echter niet door censuur of in beslag nemen van kranten tegen te gaan, doch door gerechtelijk optreden. Parijse avondbladen publiceerden don derdag een brief van de deken van de juridische faculteit in Algiers, Jacques Pey- rega, aan Bourges-Maunoury, waarin hij verklaart zelf gezien te hebben hoe een parachutist een mohammedaanse gevan gene neersloeg en dood schoot. Ook ver meldde hij gevallen van mensen, die zoge naamd op de vlucht neergeschoten zou den zijn. Een delegatie van de M.R.P. heeft don derdagavond aan premier Mollet documen ten over gemelde onwettigen handelingen in Algerije overhandigd. De leider van de delegatie, de vroegere minister van Finan ciën Pflimlin, verklaarde tegenover de pers, dat hoewel de M.R.P. veel van de berichten tendentieus en overdreven acht, er een aantal gevallen is, dat te denken geeft, dat er excessen gepleegd zijn. Het Franse talmen bij het verlenen van financiële steun aan Tunesië zal de sym pathie, die Tunesië voor de Algerijnse nationalisten gevoelt, niet kunnen ver minderen, aldus heeft de Tunesische pre mier Habib Bourguiba in een radiorede verklaard. „Indien wij wegens gebrek aan finan ciën bepaalde ontwikkelingsprojecten moe ten stopzetten zullen wij uitzien naar hulp van andere zijde", zo voegde hij hier aan toe. Van, verantwoordelijke Franse zijde zou Bourguiba hebben vernomen dat Frankrijk het inhouden van financiële steun aan Tunesië zou willen toepassen als middel tot het uitoefenen van pressie inzake Algerije. De premier vroeg de Tunesiërs, geen vijandige houding tegenover Fransen of andere vreemdelingen in Tunesië aan te nemen. „Elke aanval op een Fransman of een vreemdeling is een aanval op mij per soonlijk", zo zeide hij. „Als hoofd van de regering ben ik in de eerste plaats ver antwoordelijk voor de veiligheid in Tu nesië." Premier Guy Mollet van Frankrijk heeft donderdag laten blijken, dat zijn regering zich aan haar politieke koers zal houden, ondanks de critiek, de problemen van de Algerijnse opstand en de toenemende in flatie. In een redevoering tot de American Club van Parijs bevestigde de premier op nieuw, dat hij stand zal houden. „Hoeveel het ons ook moge kosten de Franse poli tiek ten opzichte van Algerije zal niet worden gewijzigd door financiële over wegingen", verklaarde hij. Frankrijk en Marokko hebben overeen- De vrouwenbond van de Partij van de Arbeid houdt voor de zesde maal zijn tweejaarlijks congres, ditmaal in Krasna- polsky te Amsterdam. Gisteren, op de eer ste dag van de bijeenkomst die geleid wordt door de bondsvoorzitster, mej. mr. A. E. Ribbius Peletier, waren ruim 662 af gevaardigden van de 398 afdelingen tel lende bond aanwezig. In haar openingswoord zei de voorzit ster, mej. Ribbius Peletier, onder meer dat de bond thans ruim 49.000 leden telt, ver tegenwoordigende een derde deel van de partij. Het verheugde de spreekster te kunnen constateren, dat thans zeven vrou wen deel uitmaken van de Tweede Kamer fractie. In de Eerste Kamer is dit aantal van 1 op 2 gekomen. Zij memoreerde de totstandkoming van de wet op de Algeme ne Ouderdomsvoorziening en gaf een op somming van de sociale voorzieningen, die op stapel staan. Nadat de heer G. Ruygers, sprekende namens het bestuur van de P.v.d.A., gewe zen had op het nog steeds groeiende ar beidsterrein voor de vrouwenbond, sprak mej. Mary Saran als vertegenwoordigster van de Internationale der Socialistische Vrouwen, waaraan de Nederlands socialis tische vrouwen sinds het begin hebben deel gehad. De tweede buitenlandse gaste, mej. L. Blieck, bracht de groeten over van de socialistische vrouwen uit België. De rest van de dag werd onder meer ge wijd aan de behandeling van ingediende voorstellen en de verkiezing van het hoofd bestuur. stemming bereikt over de samenstelling van een commissie, die een onderzoek moet instellen naar de juridische aspecten van de onderschepping van vijf Algerijnse opstandelingenleiders in oktober, zo is uit goedingelichte kringen in Rabat vernomen. In de commissie, die spoedig in Genève zal bijeenkomen, zullen onder meer drie neutralen zitting hebben, namelijk een Pakistani, een Italiaan en een Bc j, zo weet het Marokkaanse blad „Al Alam" te melden. Zware strijd Bij een gevecht tussen 400 opstande lingen en 100 man Franse troepen in het berggebied tussen Constantine en Philippe- ville zijn ten minste 25 Franse soldaten om het leven gekomen. Dertien man wer den gewond en enkelen zijn .door de re bellen gevangen genomen. Regen en laag hangende volken maakte het de Franse luchtmacht onmogelijk aan de strijd deel te nemen. Een verliescijfer van 25 doden op een dag is een der hoogste, dat sinds het uitbreken van de opstand aan Franse zijde is opgegeven. Vijftig opstandelingen zouden bij deze strijd zijn gesneuveld. Het rapport deelde verder mede, dat „verscheidene andere Fransen vermist worden". De strijd duurde nog voort in het bergachtige gebied, toen Franse verster kingen al onderweg waren naar het toneel van de strijd. WASHINGTON (AFP/UP) De Ameri kaanse Democratische senator Fulbright heeft zich in de woordenstrijd gemengd die ontstaan is na het verschijnen van een levensbeschrijving van minister Dulles tussen John Beal, schrijver van de biogra fie, en Dulles zelf. Hij zegt niet te kunnen begrijpen dat er een dergelijk verschil van mening tussen Dulles en Beal kan bestaan over de redenen die de minister konden be wegen de Amerikaanse hulp voor de dam bij Assoean in te trekken. Het departement van Buitenlandse Zaken heeft, naar Ful- brights zeggen, beloofd hem op korte ter mijn een volledig verslag van Dulles hier over te doen toekomen. Beal noemt de in trekking van de toezegging tot steun een zet van de kant van Dulles in de koude oorlog. Dulles daarentegen verklaart dat de Amerikaanse regering er geenszins de bedoeling mee gehad had „de Sovjet-Unie te dwingen haar kaarten op tafel te leg gen". Namens het State Department is ver klaard dat het boek van Beal „geen ge autoriseerde biografie" is. Dulles heeft laten weten geen commentaar te hebben „over de juistheid van karakterbeschrij ving, analyses van de politiek en de ach tergronden van deze politiek". De speciale ondercommissie van de Ame rikaanse senaat die een onderzoek instelt naar de politiek ten aanzien van het Nabije Oosten (waarvan Fulbright voorzitter is), zal na ontvangst van Dulles' verslag beslis sen of het in het openbaar behandeld dient te worden. LONDEN (Reuter) In een groot deel van de Londense havens ligt het werk stil als gevolg van een staking van ladingkler ken, zonder wie de havenarbeiders niet kunnen werken. Op meer dan veertig sche pen kan niet worden gewerkt. Volgens de leiders zal de staking van de 1600 lading klerken meer dan 18.000 havenarbeiders het werken onmogelijk maken. De lading klerken hebben het werk neergelegd uit solidariteit met de ladingklerken in Til bury, die staken uit protest tegen het te werk stellen van niet-georganiseerd perso neel. Op verzoek van de Franse regering heb ben de grootste vijf Franse autofabrieken, Renault, Citroën, Peugeot, Panhard en Simca, besloten hun produktie te verhogen en tweederde van de verhoging uitsluitend voor de export te bestemmen. Door de gemeenschappelijke poging in deze richting zal de schatkist volgens mi nister Ramadier aan extra deviezen op honderd miljoen dollar mogen rekenen. Ramadier heeft dan ook een dringend be roep op de directies der Franse auto- fabrieken gedaan, door een eensgezinde actie te helpen voorkomen, dat de franc zal moeten worden gedevalueerd. Dat de vrees voor de toekomst van de Franse franc niet ongegrond is, blijkt ook uit het tekort van Frankrijk bij de Euro pese Betalingsunie, dat over maart ten minste 100 miljoen en misschien zelfs 140 miljoen dollar zal bedragen, het hoogste tekort sedert 1952. De koppen boven een artikel in de van daag verschenen Radiogids (VARA) doen meer onbeheerste verbolgenheid over de voorlopige uitslag van de concurrentie strijd met de AVRO om de amusements programma's vermoeden dan uit het arti kel zelf spreekt. Onder het opschrift „VARA krijgt er in het komende seizoen een zendavond bij' (En de AVRO betaalt het!) - Showboat (nu „kaperschip") vanaf september op dinsdagavond" zet de Vara uiteen, dat aanvankelijk met de voorzitter van de Avro overleg is gepleegd over de vraag of Avro alleen een „kapitein" wilde overnemen of dat zij het „gehele schip wilde stelen". Dat laatste werd door de voorzitter van de Avro van de hand gewe zen met de opmerking, „dat de Avro dan toch wel de demonstratie van geestelijke armoede zou geven", terwijl de voorzitter van de Avro ook uitdrukkelijk vaststelde, dat de gezamenlijk gemaakte afspraken moesten worden nagekomen en dat men geen medewerkers bij elkaar zou wegtrek ken. Het is duidelijk, dat er een verschil van interpretatie over die laatste overeenkomst bestaat tussen Vara en Avro. En wij gelo ven, dat de Vara de betekenis van deze afspraak overschat ten aanzien van het gebeurde met de medewerkers van haar Showboat. Er is immers niet veel anders gebeurd, dan dat er een aantrekkelijke vacature bij de Avro kwam, dat de Va ra- medewerker Karei Prior daarop sollici teerde en werd aanvaard en dat vervolgens de heer Prior, die nu tot taak kreeg ver strooiingsprogramma's voor de Avro samen te stellen, daartoe heeft „gesproken" met artisten, die hij kende. Deze artisten zijn alleen per seizoen als Varamedewerkers te beschouwen, want zij werken op contrac ten van een bepaalde tijdsduur. Daarna zijn zij vrij om die contracten al of niet te hernieuwen. Tenslotte is niet alleen de omroep daarin vrij, maar ook de betrokken acteurs, conférenciers en humoristen zijn dat. Wanneer men de zaak nuchter bekijkt, dan dient men het zelfs toe te juichen, dat in het aanstaande radioseizoen het geijkte schema, dat nu al jaren de verstrooiings programma's van de Nederlandse omroep heeft beheerst, wordt doorbroken. Dit redelijke inzicht blijkt ook aan het slot van het artikel in de Radiogids, nadat het Varabestuur zich daarin bevrijd heeft van, overigens wel begrijpelijke, opgekrop te gal: „Is dit alles nu een verlies voor de VARA? Wij menen van niet. Stellig zou den wij enkele van de artiesten die nu naar de AVRO zijn gegaan, gaarne in ons programma hebben gehouden. Maar het gebeurde dwingt ons nu op iets snellere termijn dan wij anders wellicht gehandeld zouden hebben, te komen tot een radicale wijziging van ons zaterdagavondprogram ma. Die verandering was toch noodzakelijk. Reeds in het begin van het lopende seizoen hebben wij besloten dat dit het laatste jaar zou zijn van de Showboat in zijn te genwoordige vorm en dat wij heel andere plannen moesten ontwerpen. Die plannen hebben wij nu gereed. Als wij de hele aangelegenheid een beet je realistisch bekijken, dan mogen wij zeg gen, dat er in ieder geval sprake is van winst voor de luisteraars. Want de luiste raars zullen nu op dinsdagavond zo onge veer het bestaande VARA-zaterdagavond- programma te horen krijgen en zij zullen daarnaast op de zaterdagavond een nieuw en stellig belangrijk verbeterd programma voorgezet krijgen". Dat laatste kan elke onbevooroordeelde luisteraar slechts aangenaam zijn. Intussen moet het ons van het hart, dat al die con troversen over in wezen toch eigenlijk on belangrijke verenigingsaangelegenheden ons rijkelijk overdreven voorkomen. Gis teren bijvoorbeeld nog ontvingen wij een met dereproducties van de handtekeningen der afzenders opgesierd communiqué van mevrouw Conny Stuart en van de heren Cees de Lange (als eerste ondertekenaar), Alexander Pola, Joop Doderer, Ko van Dijk, Rijk de Gooier en Johan Kaart. Ge noemde artisten verklaren, dat uitsluitend artistieke motieven en geen zakelijke over wegingen hun overgang naar een andere omroepvereniging hebben bepaald. Wij zijn geneigd naar aanleiding van deze plechtige verklaring slechts de titel van een vroegere Avro-rubriek in herinnering te roepen: „Men kan het geloven of niet". Meer dan eens hebben wij ons doen ken nen als voorstanders van een waarlijk na tionaal omroepbestel. De deining over de bezetting van bepaalde verstrooiingspro gramma's heeft eens temeer bewezen, dat het Nederlandse radioprogramma een speelbal is in handen van slechts elkander vliegen afvangende verenigingsbesturen. Voor de Nederlandse radioluisteraar is echter niet het welzijn van bepaalde om roepverenigingen belangrijk, maar uitslui tend de kwaliteit van de geboden program ma's. Het kan de doorsnee-luisteraar niets schelen voor welke microfoon een artist optreedt, maar slechts dat hij deze artist te horen krijgt. In enkele gevallen moet helaas worden geconstateerd, dat de luiste raar er slechts belang bij heeft, dat een artist niet te horen is. Deze waarborg wordt echter niet gegeven in een stelsel, dat slechts bestaat bij de gratie van onder ling gemaakte afspraken en een eventueel te tonen goede wil tot samenwerking. Die zekerheid kan in het geheel niet gegeven worden in een stelsel, waarin de meerdere of mindere bekwaamheid der omroepbe- sturen geheel afhankelijk is van de toe vallige samenstelling van de groepering waaruit zij voortkomen. H. Bartman

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3