Stijl in feest en leven: visie van twee dichters Nieuwe luchtlijnen worden zo spoedig mogelijk geopend r Huurverhoging blijft 25 pet Agre-gola f^>< Van dag tot dag Propaganda Over een looncompensatie wordt nog overleg gepleegd George van Renesse speelde Schubert raatótcel K.L.M. tevreden over nieuw luchtvaartverdrag In juni al vluchten naar Houston 3 Zes slachtoffers van de aanvaring in de Theems Vrijere loonvorming en toonde daarmee zijn meesterschap ÓO Parlementair commentaar Mobilofoon voor zee- en Rijnvaart CULTURELE DAG NOQRDHOLLAND: Joyeuze entrén van Toon Hermans T andartsenconflict Minister is tegen toepassing art. 8 Ziekenfondsbesluit Op de „Seven Seas"-toesteIlen op de nieuwe lijnen Examens Kort nieuws VRIJDAG 5 APRIL 1957 De meisjes zijn weer terug. De meisjes: dat zijn natuurlijk de twin tig Haarlemse Bloemenmeisjes, die in Londen in de afgelopen dagen de Engelsen een groet hebben gebracht van Haarlem, dat zich op grond van historische rechten nog steeds de Bloemenstad noemt. Nu staan wij zelf altijd lichtelijk scep tisch tegenover dergelijke manifestaties van het moderne reclamewezen, waar schijnlijk omdat we het een zot idee vin den, dat er zelfs voor die zaken, waarvan de kwaliteiten voor zichzelf spreken en daartoe rekenen we ook de aantrekke lijkheden van Haarlem en omgeving een propaganda gemaakt moet worden die in wezen niet op het niveau staat van dat gene wat men wil aanprijzen. Overigens haasten wij ons te verklaren, dat de ge dachte van bloemenmeisjes als charmante ambassadrices vooral in haar uitwerking sympathiek is geworden, omdat men na drukkelijk niet heeft gestreefd naar een reeks kandidaten voor de wereld-schoon- heidstitel, maar Doorsnee-meisjes heeft gekozen, die daarom des te beter de Haar lemse vrouwelijke jeugd vertegenwoor digen. Doch men moet vooral deze soort van propaganda voor het vreemdelingenver keer hierheen niet uit het oogpunt van ons zelf beoordelen: wij zijn in het alge meen immers moeilijk te porren voor al les wat een beetje buiten het dagelijkse straatje valt. Van belang is slechts hoe degenen op deze Bloemengroet hebben ge reageerd voor wie ze was bestemd. En wat dat betreft behoeven bestuur en directeur van Haarlems Bloei zich niet te beklagen. In Engeland is het gehele publiciteitsappa- raat in de weer gekomen om zijn schijn werpers op de Haarlemsen en daarmee op Haarlem en omstreken te richten. Men heeft entrée gehad bij de Minister-Presi dent en bij de Lord Mayor van Londen. En hoewel de scepticus in ons dan fluis tert, dat de Grote Kerk er geen zier in drukwekkender door wordt en de tulpen geen grein mooier, het doet ons toch ple zier, dat stad en streek (want van IJmond tot Leiden en van Zandvoort tot Aalsmeer profiteert men van deze reclame mee) hierdoor een ogenblik wat meer bekend heid genieten dan anders het geval schijnt te zijn. Natuurlijk moet men afwachten wat tenslotte dit goodwill-bezoek zal uit werken. Veel zal daarbij afhangen van de wijze waarop de gelegde contacten verder worden geïntensiveerd. Wat dat betreft zou men er goed aan doen daartoe een programma op lange termijn op te stellen. Maar zeker is dat wij in Londen vooral daarom een goede beurt hebben gemaakt, omdat Nederland in het algemeen en voor al ook handel en industrie op het punt van gerichte propaganda in Engeland verstek laten gaan. Juist van de zijde van het bedrijfsleven beseft men te weinig het nut van een dergelijk vlagvertoon, zoals wij al meer dan eens vooral ook bij de Haarlemse bedrijven hebben opge merkt. Hetgeen in deze tijd, waarin alles gericht dient te zijn op de sanering van onze betalingsbalans en dus op export bevordering, wel zeer merkwaardig mag worden genoemd. ADVERTENTIE Over de aanvaring tussen de 2947 ton metende kolentanker „Sir John Snell" en de kustvaarder „Lisbeth M" (939 ton) in de Theemsmonding wordt door Reuter nader bericht, dat de gezagvoerder en twee leden van de bemanning van de „Lis beth M" om het leven zijn gekomen. Er worden nog drie man vermist. Het reddingswerk ondervond vertraging door de mist. Daardoor konden er geen vliegtuigen aan het opsporingswerk deel nemen. De „Sir John Snell" kreeg slechts lichte schade. In de straat van Dover zijn donderdag ochtend in dichte mist het 9821 ton me tende Noorse „Myken en het 9922 ton metende Liberiaanse „Mparmpa Chris- tos" met elkaar in botsing gekomen. Het Noorse schip, dat met ijzererts van Venezuela naar Rotterdam onderweg was, kreeg een gat, aan stuurboord maar kon de reis voortzetten. Het Liberiaanse schip, dat van Amsterdam kwam, had geen hulp nodig. CVan onze Kamerverslaggever Het C.N.V. en de K.A.B. dringen er de laatste tijd op aan de huurverhoging met ingang van 1 juli te beperken tot de helft van de voorgestelde 25 percent. Die sug gestie is ook gedaan in de Eerste Kamer. Daarop antwoordde minister Suurhoff, dat 25 percent volstrekt noodzakelijk is uit een oogpunt van volkshuisvesting. Het per centage is bovendien overeengekomen bij de kabinetsformatie en het zou niet ver standig zijn daarop terug te komen. Over de compensatie met een loonsverhoging is nog overleg gaande met de Stichting van de Arbeid. Met de Stichting van de Arbeid wil mi nister Suurhoff ook zoeken naar een ander systeem voor vrijere loonvorming. Hij ge looft zelf echter niet een systeem te kunnen vinden voor een gedifferentieerde loon vorming, waaraan in een tijd van hoog conjunctuur geen bezwaren zijn verbonden. Het produktiviteitscriterium is voor grote groepen, bijvoorbeeld voor de verpleegsters, niet te hanteren. Binnen afzienbare tijd verwacht de minis ter te kunnen beschikken over het ontwerp voor een loonwet met richtlijnen voor de loonvorming. Dat ontwerp wordt besproken in de ministerraad en zal vervolgens wor den gestuurd aan de S.E.R., die bij de loon vorming ook een taak krijgt. Over het tandartsenconflict zei de minis ter dat de Ziekenfondsraad thans bezig is een regeling uit te werken, waardoor de gelden, die worden uitgespaard door de ziekenfondsen als gevolg van het niet be talen van tandheelkundige hulp, worden gereserveerd, zodat zij te eniger tijd aan de verzekerden ten goede kunnen komen. Van een nieuwe ziekenfondswet moet men niet verwachten, dat daarmee conflic ten tussen de ziekenfondsen en de artsen worden voorkomen. In de ons omringende landen komen dergelijke conflicten ook telkens voor. De enige oplossing zou zijn, dat de belangstellenden in geval van een conflict zich neerleggen bij arbitrage, maar minister Suurhoff heeft niet gemerkt, dat „Laat de duivel dat spelen!" moet Schu bert eens in een wanhopige bui uitgeroe pen hebben, toen hij er niet in slaagde de speeltechniek, die zijn eigen Wanderer- Fantasie eist, geheel onder de knie te krij gen. Er zijn wel eens meer pianisten over dit moeilijkste pianowerk van Schubert gestruikeld. Een week geleden maakten wij nog zo'n geval mee. Maar voor de deceptie, daarbij ondervonden, werden wij donder dagavond ruimschoots schadeloos gesteld door de machtige en zeer beheerste vertol king, die George van Renesse van het stuk gaf in zijn recital in de Haarlemse Concert zaal, dat geheel aan composities van Schubert gewijd was. Heel het wezen der Schubertiaanse romantiek, met haar harts tocht en haar nooit bevredigde verlangen, met haar vlagen van opstandigheid en haar gelaten deinen tussen melancholie en gemoedelijke schijnvreugde, wist George van Renesse voor ons op te roepen uit dit merkwaardige opus, dat in zijn tegenstel lingen een volmaakte eenheid vormt. Aan grijpend van klankdynamiek leidde hij het thema der onvoldaanheid in („Die Sonne dünkt mich hier so kalt") om het daarna met parelende techniek te variëren en in felle spanning op te stuwen tot een wan hoopskreet en door uiteindelijk in doffe berusting als het ware te stamelen „dort wo du nicht bist, dort ist das Glück". Even treffend als in dit kerngedeelte van de compositie werden een ideale versmelting van geest en vorm bereikt in de rest van het werk, dat op hoogspanning kwam in de geduchte finale. Aan dit kapitale stuk was voorafgegaan de Fantasie-Sonate in G., opus 78, die om haar organische eenheid eveneens tot een van Schuberts belangrijkste pianocompo sities mag gerekend worden. De interpre tatie van Renesse onderscheidde zich ook in dit werk door een subtiele kleurgeving. Geraffineerd toucher en warmhartige musiceergeest maakten het beluisteren van de kortere stukken van het programma (Moments musicaux, Impromptu's enzo voorts) tot een waar genoegen. Het is dan weliswaar niet de grote kunst van Schu bert, maar zij is er niet minder echt en aantrekkelijk om en kan ons toeklinken als een vriendelijke les in bescheidenheid. George van Renesse dankte zijn geest driftig publiek met een korte improvisatie op het Rondo-thema uit de Sonate in D, dat hij als laatste nummer van zijn pro gramma gespeeld had. Al gauw echter schakelde hij aan deze fantasie een cyclus walsen van Schubert vast, zodat het recital een volmaakt genoeglijk besluit kreeg. Jos. de Klerk De „Explorer", een der twee experi mentele onderzeeboten der Britse marine tijdens snelheidsproeven. De onderzeeboot bracht dezer dagen een bezoek aan Londen. Zij werd gebouwd bij Vickers Armstrong in Barrow-in- Furness en is uitgerust met een motor, die bijzonder hoge snelheden kan ontwikkelen. de geneigdheid daartoe bij de artsen bij zonder groot is. Tenslotte deelde de minister mee, dat overwogen wordt in het najaar te gaan inenten tegen kinderverlamming. Zeker heid hierover bestaat echter nog niet. De Kamer heeft wegens het late uur geen replieken meer gehouden en de be groting van Sociale Zaken en Volksgezond heid zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. ADVERTENTIE N.V. PHILIPS-ROXANE AMSTERDAM (Van onze parlementaire redacteur) De manier, waarop minister Algera de senatoren beantwoordde bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Water staat was niet indrukwekkend. Hij las op eentonige manier lijvige stukken voor, kennelijk datgene bevattende dat zijn ambtenaren voor hem hadden bijeenge gaard, zonder feitelijk iets van betekenis te zeggen. Gaarne nemen wij aan, dat de minister van Verkeer en Waterstaat de Zaken, waarmee hij zich heeft bezig te houden, wel degelijk beheerst, doch uit zijn „rede" een kleurloos samenraapsel van alles en nog wat viel dit niet bepaald op te maken. Dat hij overigens van goeden wille Is, zou ik niet willen ontkennen, want hier van gaf hij zeker ook blijk, toen hij de Eerste Kamer met lofwaardige spoed wilde inlichten over de pas te Washington ge sloten Nederlands-Amerikaanse luchtvaart- overeenkomst, waarover hij, even voordat hij in de senaat aan het woord kwam, na dere telegrafische inlichtingen had ontvan gen. Nu zou niemand hem kwalijk geno men hebben, indien hij vijf minuten schor sing van de vergadering had verzocht, ten einde gelegenheid te krijgen deze inlich tingen even te bestuderen om in de Kamer goed beslagen ten ijs te komen. Hij deed dat echter niet, zodat zijn relaas niet bijs ter indrukwekkend was. Vermeldenswaard acht ik van de verdere ministeriële uiteenzettingen, dat die de conclusie rechtvaardigen, dat het met het tot stand komen van de economische Be- nelux-unie nog niet zo goed wil vlotten, blijkbaar in het bijzonder doordat er zich met betrekking tot de kwestie van de Rijnvaartpremies verwikkelingen voor doen. De minister sprak de hoop uit, dat in het kader van het te sluiten unieverdrag voor menig netelig vraagstuk een goede oplossing zal worden gevonden en voegde hieraan toe „in dit opzicht bepaald niet overmatig pessimistisch te zijn." Meer durfde noch kon deze voorzichtige minis ter er niet van zeggen. Een motie-Matser over rijkssteun voor de IJtunnel veroorzaakte nogal wat emo tie. De volgende week zullen hierover ver moedelijk wel enige pro-Amsterdamse se natoren nog een appeltje met minister Al gera willen schillen. De mobilofoon, zoals die al in gebruik is b(j politie, brandweer en taxicentrales, zal binnenkort ook in dienst van de zee- en rijnvaart worden gesteld. Tijdens in het be gin van dit jaar gehouden conferenties in Den Haag en Brussel zijn de nodige in ternationale afspraken gemaakt over fre quentiebanden, kanalenafstand en type van modulatie voor dit communicatiesys teem en de PTT heeft inmiddels twee vaste posten in IJmuiden en Hoek van Hol land voor deze ultrakortegolf telefonie ge reed gemaakt. (Van een onzer redacteuren) Niemand kan ontkennen, dat onze volksfeesten en andere openbare vreugde manifestaties zich kenmerken door een ontstellend tekort aan stijl en waardig heid. Wat zijn daarvan de oorzaken en hoe zou men hierin eventueel verbetering kun nen brengen? Dat waren de netelige vragen, waarmee de Derde Culturele Dag Noordholland, gis teren in het Hilversumse raadhuis gehou den, zich beziggehouden heeft. En hoewel men noch in de beide inleidingen, noch tij dens de discussies verder kwam dan tot een voorzichtige benadering van de bui tenkant van dit probleem, is er voor de ruim 270 d^elnemprs aan deze dag - waar onder vele gemeentelijke en provinciale bestuurders, vertegenwoordigers van cul turele organisaties en individuele „cultuur dragers" toch gelegenheid geweest tot een nuttige uitwisseling van gedachten over het euvel der stijlloosheid. Geen feestcultuur Eerste inleider was de dichter-journalist Gabriel Smit, die begon met de „voor een katholiek ietwat beschamende biecht" dat hij enkele weken geleden voor het eerst een carnaval in het zuiden had bezocht. Hij had het een boeiend, maar weinig verhef fend schouwspel gevonden, al die hossende en lallende mensen „en al werd ik vrij spoedig mijns ondanks meegesleurd in die storm van collectiviteit, ik zou het stellig niet als een voorbeeld van stijlvol feest vieren willen aanmerken". Bij de Hollan der „boven de grote rivieren" liggen de zaken heel anders; hij wordt in zijn uitin gen van massale feestvreugde geremd door een ingekankerde houterige schuwheid en komt pas op dreef na het genieten van een zekere hoeveelheid drank of bijvoor beeld, bij aan de „nationale eer" of de gok lust appellerende sportmanifestaties. Het ontbreken van een feestcultuur is, wat Noordholland betreft, echter ook het ge volg van de zeer bijzondere bevolkings structuur in ons gewest, dat met zijn groot aantal forensen allerminst een gunstig kli maat heeft voor de ontwikkeling van een steedse of dorpse gemeenschapsbeleving. Toch zal het volgens Gabriel Smit tot de vorming van dergelijke gemeenschappen moeten komen en daartoe zal het naar zijn mening nodig zijn, de mensen eerst op een andere manier te benaderen. De basis daarvoor is echter bepaald zwak: onze hele samenleving groeit naar grotere natio nale en internationale verbanden en het besef van de saamhorigheid binnen de eigen, lokale leefkring dreigt daardoor steeds meer teloor te gaan zelfs in de plattelandsdorpen. Hoe men dit besef weer tot leven zou kunnen wekken, achtte Ga briel Smit een uitermate moeilijke vraag. In de samenbindende kracht van de volks dans en d*. muziekbeoefening zag hij niet veel perspectief. Meer mogelijkheden bie den wellicht de sport en vooral het ama teurtoneel, dat zijns inziens een belangrij ke bijdrage kan leveren tot vorming van de persoonlijkheid en tot opvoeding in stijlbesef. De dichter Guillaume van der Graft (ds. W. Barnard) ontwikkelde deze gedachten verder in een geestig betoog waarin hij van het volgende standpunt uitging: „Stijl is niet iets, dat men in z'n eentje heeft; zij bestaat bij de gratie van een zekere ver bondenheid. Iedere kerk, elk gezin, en zelfs elke P.E.N.-club heeft iets van Ali Baba en de veertig rovers: men hoort bij elkaar als groep of als samenzwering en uit dat groepsverband groeit als vanzelf een kenmerkende (en duidelijk herkenbare) levensstijl. Het grote probleem in onze hui dige samenleving is, dat deze groepsver banden verwateren: zij bestaan nog wel, maar zij die ertoe behoren, voelen zich steeds minder gebonden aan de groeps geest, zij ervaren die niet meer als iets „exclusiefs" of iets om trots op te zijn en dit resulteert weer in het wegebben van alle spanning en stijlgevoel. Hetzelfde geldt trouwens volgens Guil laume van der Graft ook voor de mens als-individu in zijn persoonlijke levensstijl, die door de techniek, de industrialisatie, de radio en andere massificatie-verschijnse- len soms niets „persoonlijks" meer over houdt. Dit is het afschuwelijke verschijn sel van de verwisselbaarheid der mensen: eerst de verpulvering van het collectief be wustzijn, daarna die van de ikheid, en ten slotte de samenklontering het ondergaan in de vormloze massa. Ook volgens deze dichter-predikant dient de remedie gezocht te worden in het stimuleren van de groeps vorming en het groepsbewustzijn, want daar bij het bewust zich onderscheiden van anderen en bij het trotse beleven van die onderscheidenheid in een eigen uit drukkingswijze, is het begin van alle echte „stijl". Individueel zullen wij, stugge noor derlingen, onze krampachtige angst voor uiterlijkheid moeten trachten te overwin nen, en ongeremd durven lopen, dansen en zingen, zonder dat daar enorme hoeveel heden alcohol voor nodig zijn. In de middaguren volgde een levendige discussie over het betoog van de beide in leiders, waarbij echter weinig nieuwe ge zichtspunten naar voren kwamen. Leerlin gen van het Goois Muzieklyceum lardeer den deze geanimeerde Culturele Dag met stijlvolle muzikale intermezzi. Vanavond zal Toon Hermans de pre mière geven van zijn nieuwe eenmans- show in het Leidsepleintheater te Amsterdam. Toon Hermans „met zijn bas" bij het betreden van het theater. Minister Suurhoff is niet bereid ertoe mee te werken dat ziekepfondsen, met toe passing van artikel 8 van het Ziekenfonds- besluit, restitutie kunnen geven aan patiën ten die gedurende het huidige tandartsen conflict zelf de tandheelkundige behande ling betalen. Hij heeft dit aan de Maat schappij tot Bevordering der Tandheel kunde meegedeeld in antwoord op het telegram dat deze maatschappij hem had gestuurd. De minister vraagt zich af of het genoemde artikel wel voor een situatie als de huidige is geschreven en merkt op dat hij de toepassing ervan in ieder geval niet kan overwegen, zonder daarover advies van de Ziekenfondsraad te hebben ontvangen. De Ziekenfondsraad heeft medegedeeld dat nu de algemene ziekenfondsen geen be talingen meer kunnen doen aan tandartsen, die zich van 1 april 1957 af niet meer als medewerkers der fondsen beschouwen, en de fondsen krachtens de wettelijke en reglementaire voorschriften aan de ver zekerden evenmin tegemoetkomingen in de kosten van tandheelkundige hulp kunnen verstrekken, gelden vrijkomen. Deze zullen wordt gebruikt in het belang van de ver zekerden. Maar over de wijze, waarop dit ten aanzien van de verplichte verzekering zal geschieden, kan de Ziekenfondsraad zich pas een oordeel vormen na de proble men, zowel die welke de verstrekkingen, als die welke de premiebetaling raken, te hebben bestudeerd. Wat de vrijwillige verzekering betreft, mag worden verwacht, dat de ziekenfond sen hierover voorstellen zullen doen. Lijn In de hall van het hotel in Brussel ge raakte ik plotseling in een menigte duur uitgedoste dames en vóór ik het wist had een betoverende „dame de reception" mij naar een tafeltje geloodst, waarop een machtig thé-complet in slagorde stond op gesteld. Achter de snackjes en zoetigheidjes ge zeten, keek ik schichtig in het rond om vast te stellen waarin ik eigenlijk verzeild was geraakt, maar op hetzelfde ogenblik sprak de lieve stem van mijn loodsvrouw- tje via de luidspreker: „De eerste creatie, die wij u presenteren, is een pakje van kiezelkleurig wollen pi qué. Let u eens op hoe het bolero'tje aan de voorkant in de bustenaad verdwijnt. De hoge Panamahoed, die erbij gedragen wordt, is gegarneerd met „Een modeshow! Wat doe ik op een modeshow??", vroeg ik me ontredderd af, terwijl het tot mij doordrong, dat ik hier door beslist te laat zou komen voor de film, die ik vóór mijn vertrek nog even had willen waarnemen. Maar op dat moment schreed de eerste mannequin de zaal binnen. Een koninklijke mannequin, mag ik wel zeggen, van half- top tot teen gehuld in een uiterst fraai gewaad van een mij volkomen onbekende snit, dat er evenwel op berekend was alle goede kwaliteiten van de draagster het volle pond te geven. En dat werd mijn ondergang want, vrienden, een modeshow is voor een man wat een doos roomtruffels is voor de vrouw. Elke keer denk je: „Dat was de laatste, nu houd ik ermee op; hoe wel nog ééntje, de allerlaatste dan". En die allerlaatste brengt je prompt in de verleiding om nog éven door te zetten tot de doos leeg is. Ik zag dus alle creaties en alle lijnen, die onze echtgenoten de komende zomer in hun soepele doch kostbare greep zullen houden. Overigens is dat gedoe met die Lijnen mij niet sympathiek. De mode koningen sollen maar met de vrouwelijke anatomie of het geen geld kost. Dan de buste hoog, dan laag, dan helemaal niks. Het ene jaar wel heupen, het volgende jaar geen heupen en niemand, die de mening vraagt van ons, mannen. Zou daar niet eens wat aan te doen zijn? Al die lijnen imponeerden mij dus niet bijzonder, behalve de Slanke Lijn. Die van de mannequins, bedoel ik. Zij zweefden in de meest gecompliceerde robes langs de tafeltjes van de gevulde, de mollige, de gezette en de rondweg dikke bezoeksters, die zich de hapjes en de taartjes en de koekjes best lieten smaken. Kijk, dat vind ik nu een fout in de organisatie van zo'n show. Men moest daar de dames uitslui tend sodawater aanbieden en daarbij dis creet een doosje vermageringspillen onder het programma leggen. Want hoe raakt men anders die gewaden kwijt met plooien opzij en plooien van voren en een queue van achteren? Ik vraag u, mevrouw, wie kan zoiets dragen? Ja, u natuurlijk wel, dat bedoel ik niet. Maar uw vriendinnen, ■mevrouw, die moeten iets dragen, dat af- kleedt, iets donkers lijkt me, iets eenvou digs, want anders Toen ik na afloop tussen de maatjes 4?. de zaal verliet, dacht ik: „Als ik ooit nog eens modekoning word, zal ik mijn manne quins kleden in nauwsluitende, de vormen der jeugd accentuerende, fraai gedecolle teerde robes en mijn Lijn zal ik dan noe men: La Grande Illusion". Am. de Vita „HET LUCHTVAARTOVERLEG met Amerika is, zo geen volledig, dan toch een gedeeltelijk succes geworden", verklaarde de president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, gistermiddag op een persconferentie in Den Haag. „Wij hebben deze keer weliswaar niet alles gekregen, wat we hebben gevraagd, maar dat neemt niet weg, dat we zeer tevreden zijn met het resultaat van deze onderhandelingen." „De lijn AmsterdamNew YorkLos Angeles is niet verloren voor de K.L.M., want de Amerikanen hebben de deur voor verder overleg nog open gelaten." De heer Aler vestigde de aandacht op de briefwisseling Van der Beugel—Herter, die aan de nieuwe luchtvaartovereenkomst is gehecht. Uit deze briefwisseling blijkt, dat de Nederlandse regering de onderhandelingen over de lijn naar Los Angeles zo spoedig mogelijk wil voortzetten, volgens de procedure die in artikel 12 van het verdrag is vastgesteld. De nieuwe luchtlijn AmsterdamMon trealHouston (Texas) zal indien er geen al te grote, vertragingen optreden begin juni worden geopend. Dit zal dan de eerste rechtstreekse verbinding tussen Texas en Europa zjjn. Deze dienst wordt voorlopig twee maal per week onderhou den, maar tegen de winter tot driemaal per week worden uitgebreid. Wat de lijn Amsterdam—New York—Curacao betreft: het is de bedoeling, dat de K.L.M. op de duur een dagelijkse dienst naar dit eiland zal instellen. Voorlopig zullen de vliegtui gen echter drie maal per week vertrekken. Beide diensten bieden, volgens de heer Aler, gunstige commerciële perspectieven. De K.L.M. zal dan ook op beide lijnen DC-7 c's de modernste toestellen, die nog dit jaar in gebruik zullen worden ge nomen inschakelen. Amerikaanse reactie WASHINGTON (AFP/Reuter) De Amerikaanse Senaat heeft donderdag een wetsontwerp aangenomen, dat de bevoegd heden van de president op het gebied van internationale lucht vaarto vereen komsten beperkt. De aanleiding tot het nemen van dit besluit is de totstandkoming van de Amerikaans-Nederlandse luchtvaartover eenkomst, welke door de regering werd goedgekeurd ondanks protesten van Ameri kaanse luchtvaartmaatschappijen en con gresleden. Er waren bij de behandeling van het wetsontwerp, dat thans naar het Huis van Afgevaardigden gaat, minder dan twaalf senatoren aanwezig. Een soortgelijk wetsontwerp is vorig jaar door de Senaat goedgekeurd, maar door het Huis ver worpen. Op de Nederlandse Antillen is het resul taat van de luchtvaartbesprekingen in Washington met instemming begroet. Hoe wel men de teleurstelling wegens het niet toekennen van landingsrechten in Los Angeles kan begrijpen, hecht men grote waarde aan de verbinding New York Curagao. Een goede K.L.M.-verbinding tus sen Amerika en de Nederlandse Antillen is immers van het grootste belang voor de ontwikkeling van het toeristenverkeer, dat algemeen beschouwd wordt als de toe komstige pijler waarop de economie van de Nederlandse Antillen zal moeten rusten, zo merkte men donderdag in Willemstad op. NEW YORK (Reuter) Drs. E. H. van der Beugel, die de Nederlandse delegatie naar de luchtvaartbesprekingen in Wash ington heeft geleid, is donderdag met de „Nieuw Amsterdam" uit New York naar Nederland vertrokken. ROTTERDAM: Geslaagd voor het kandi daatsexamen economische wetenschapp _n: L. Krak, Den Haag en J. Lindenaar, W. Huys- man, C. J. Abspoel, R. Rutten en H. J. G. de Regt, allen te Rotterdam. Geslaagd voor het doctoraal examen: mejuffrouw C. J. M. Breys, Rotterdam; C. J. Schulze, Schiedam; L. M. M. Vingerhoeds en A. Lith, allen te Rotterdam. Tandarts veroordeeld. De tandarts A. P. S. te Rotterdam is door de kantonrechter veroordeeld tot f 1000 boete of drie maanden hechtenis. Hem was ten laste gelegd, dat hij in een tandheelkundige inrichting een tand prothese had toegepast, zonder dat hij daar van tevoren schriftelijk mededeling had ge daan aan de gemeentelijke inspecteur van staatstoezicht op de volksgezondheid, en ook, dat hij reclame had gemaakt in België door middel v»u Jclantenjagers".

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5