BUIT BINNEN Autorijschool „IJmond" Veroordelingen wegens vernieling, oplichting en mishandeling Visserij- varia HET JONGENSEILAND (0"A. vyL 'fai Oranjefeest in Velsen-N. op 30 april Telefoon 4551 Agenda voor Haarlem ZONNEBRIL J. DE BOER Kerkelijke invloeden in Ghana Uitgebreid programma voor jong en oud KENNEMER LICHTDRUK- EN KOPIEERINRICHTING ZATERDAG 6 APRIL 1957 HAARLEMSE POLITIERECHTER KERKELIJK LEVEN Declamatieavond voor Beverwijkse scholieren Nieuwe Vlaardingse trawler Allerlei uit Castricum 5* 1 Mr. Opticien iicktdruuk fotokopie stmci£ fè&in-offset K 2510 TELA189 en 4827I ONS VERVOLGVERHAAL DOOR MARK CROSS Uitgevaren visserijvaartuigen LUXE VERHUUR 4 De Haarlemse politierechter, mr. J. P. onvoorwaardelijk met aftrek en twee voor- Petersen, heeft vrijdagochtend een aantal zaken van oplichting, poging tot diefstal, mishandeling en vernieling behandeld. Een 29-jarige stanser uit Zaandam werd ervan verdacht een schilderspatroon voor f 45 te hebben opgelicht. Hij gaf voor bij de man in dienst te willen komen als schil der en wist hem door het vertellen van zielige verhalen te bewegen een bedrag van f45 als voorschot op zijn loon uit te betalen. Hij zou echter in het geheel niet het voornemen gehad hebben bij de schil dersbaas in dienst te treden. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, noemde de verdachte een arbeidsschuw iemand en eiste een gevangenisstraf van vier maan den, waarvan twee onvoorwaardelijk met aftrek van de tijd in voorarrest doorge bracht en twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar met onder toezicht- stelling van de Protestants-Christelijke re- clessering. De raadsman, mr. D. Overbosch, bepleitte een geringere gecombineerde straf, omdat zijn cliënt een grote afbeta lingsschuld had, die hij zo snel mogelijk wilde voldoen. Hij zou reeds een baan in Schiedam hebben aangenomen. De uit spraak luidde conform de eis. Een 25-jarige los-werkman uit IJmuiden was in de nacht van 14 maart over enige hoge murerr geklommen en had zich door middel van het verbreken van een ruit toegang verschaft tot een consumotietent te IJmuiden. Binnengekomen werd hij ech ter verrast door de eigenaar van de tent. die hem een gevoelige klap toediende en hem aan de maréchaussée overleverde. Aan deze politiemannen had de verdachte een valse naam opgegeven. Zelf verklaarde hij dat hij na in de tent te zijn geklommen tot een beter inzicht gekomen was en uit eigen beweging was teruggegaan. Op de terugweg zou hij pas de eigenaar hebben ontmoet. De officier van Justitie achtte de poging tot inbraak bewezen en eiste een gevange nisstraf van vier maanden, waarvan twee Een der landen, waarover de laatste tijd nogal wat publikaties zjjn verschenen is Ghana in Afrika. De aanleiding hiertoe was zoals bekend dat dit voormalig gebied van de Goudkust onlangs zelfstan digheid heeft gekregen. Aan ons de taak om in deze rubriek iets te vertellen over de positie van de kerken in dit gebied. De anglicaanse bisschop Accra in Enge land schreef onlangs: „Er kan geen twijfel aan bestaan, dat de directe en indirecte in vloed der christelijke zending een van de belangrijkste factoren is geweest in de strijd om de onafhankelijkheid. Want het is de zending geweest, die de mensen van de Goudkust hun waarde voor God heeft geleerd, zonder onderscheid van ras. De zending bracht hier ook de scholen, de la gere en de middelbare, waarin verreweg het merendeel der leidende personen is ge vormd". De feiten spreken hier duidelijke taal. De zending in Ghana heeft de zaken blijkbaar energiek aangepakt. De bevolking bestaat namelijk voor ongeveer de helft uit chris tenen. De rooms-katholieken en de angli caanse kerken vormen een minderheid. Er is en wordt vooral veel werk verricht door de Bazeler zending en de zendingsgenoot schappen van de Hervormde Kerk in Schotland en van de Methodistenkerk. Om enkele cijfers te noemen: op dit moment werkt de Bazeler zending in Ghana met tweeënzeventig predikanten en meer dan drieëndertighonderd catecheten en voorgangers, terwijl het land kort ge leden bijna zeshonderd presbyteriaanse, hervormde gemeenten telde met in totaal honderdzesendertigduizend gemeenteleden. Onderwijs Van het begin af, dat zij met haar arbeid begon, heeft de zending vooral veel aan dacht besteed aan het geven van goed on derwijs. Het was een belangrijke gebeur tenis, dat, nu reeds dertig jaar geleden, een christelijke universiteit, 1- .t University College van Achimota in Ghana kon wor den geopend. In de huidige situatie wordt niet minder dan negentig percent der scho len en andere onderwijsinstellingen door de zending geleid. Hierbij is het echter niet gebleven. Reeds sedert jaren heeft men ook een open oog gehad voor de noodza- keilijkheid van het oprichten van hospita len en ziekenhuizen. Het gevolg hiervan is, dat ook van deze onmisbare instellingen thans verreweg het grootste deel uitgaat van de zending. Intussen zijn er voor de toekomst nog vele problemen. Een ervan is dat van de onderwijzers- en de predi kantenopleiding. In een land, waar zoveel aan het veranderen is, verdienen deze pun ten bijzondere aandacht. Ghana maakt mo menteel een zeer snelle culturele en tech nische ontwikkeling door. Wat dit voor de bevolking betekent valt voor mensen, die volkomen ingesteld zijn op de sfeer van het westen eigenlijk nooit ten volle te be grijpen. Materialisme De snelle technische vooruitgang is er oorzaak van, dat het materialisme hand over hand toeneemt. Dat dit ook gevaren oplevert en dat daarom grote belangstel ling aan dit verschijnsel dient te worden besteed spreekt wel vanzelf. De juiste me thodes te vinden om er tegen op te treden is vaak uiterst moeilijk. In ieder geval staat vast, dat men van het westen uit er voor dient te waken een houding aan te nemen, die er van getuigt, dat men zelf zoveel hoger staat als de mensen, die men tegemoe' treedt. Trouwens, wie in het wes ten zou hiertoe eigenlijk de moed durven opbrengen wanneer hij ziet op de situatie zoals die in het westen bestaat. Er kan al leen goed werk worden gedaan als men er in slaagt tot een goed gesprek te komen met de bewoners en door zowel woorden als daden aantoont welke grote gevaren het materialisme met zich meebrengt. Zoals gezegd, is in Ghana door de scho len voortreffelijk werk gedaan. Het is dan ook te hopen, dat ook verder dit stuk ker kelijk opvoedingswerk zal blijven door gaan. Daarnaast zal echter gezocht moeten worden naar nog andere wegen om hen te beweiken die op de cacaoplantages en in de industrieën werken. waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De raadsman, mr. K. A. F. J. Pliester, zei dat poging tot inbraak alleen strafbaar is, als buiten de wil van de verdachte iets gebeurt, waardoor hij van zijn plannen moet afzien. In dit geval kwam zijn cliënt de eigenaar van de tent tegen op de terug weg, nadat de verdachte zelf besloten had van zijn poging af te zien. Er was niets vermist. Op grond hiervan vroeg mr. Plies ter vrijspraak. Mr. Petersen veroordeelde de man tot een gevangenisstraf van zes weken met aftrek. Bij verstek werd een 25-jarige anker- wikkelaar uit Zaandam veroordeeld tot een boete van f 100, nadat de officier f 150 sub sidiair 60 dagen had geëist. De ankerwik- kelaar had zijn radio laten spelen, nadat deze door ambtenaren van de dienst van luister- en kijkgelden was verzegeld, om dat de verdachte zijn radioretributie niet had betaald. De ankerwikkelaar kon door zijn technische kennis van zijn radio ge nieten zonder het zegel te verbreken. Eveneens bij verstek werd een in Duits land geboren zeeman conform de eis ver oordeeld tot een boete van 150, wegens mishandeling en vernieling. Een 63-jarige garagehouder uit Velsen was op een avond met een taxi besteld door matrozen van een Zweeds schip. De Duitser wilde ook mee in de taxi, hetgeen belet werd door de garagehouder. Daarop heeft de zeeman een deuk in het portier van de auto getrapt en de garagehouder in het gezicht ge stompt. De officier van Justitie meende, dat wij geen behoefte hebben aan Duitsers, die hier nog meer komen vernielen en kwam tot zijn eis van 150. Wegens zakelijke geschillen had een 38- jarige eigenaar van een tegelhandel uit Amstelveen een medewerker van een con current van hem in Wormerveer sla gen op het hoofd toegediend. Hoewel zijn tegenstander een oud-bokser was had hij tegen de verdachte niet veel kans gehad, omdat deze 1,96 meter lang was. De officier van Justitie vond het een onfatsoenlijk gedrag om vanwege een za kelijk geschil iemand dusdanig te slaan, dat hij dagen lang barstende hoofdpijn had gehad en eiste een boete van 150, subsi diair 60 dagen. De uitspraak luidde f 100 of 30 dagen. Tweehonderdvijftig gulden, subs, zestig dagen eiste de officier tegen ee** 54-jarige Velsenaar, die als chef van een montage- ploeg, waarvan de leden zonder medewe ten van de werkgever schroot hadden ver kocht, kleine geldsbedragen had aange nomen. De Velsenaar verdedigde zich door te stellen, dat het een gewoonterecht is, dat de arbeiders het ijzerafval te eigen bate verkopen. Wegens heling veroordeel de de rechter de man tot een boete van f 75 subs, dertig dagen. Voor de vijfde achtereenvolgende maal werd op initiatief van „De Beverwijkse Boekhandel" in de bovenzaal van „het Centrum" te Beverwijk een declamatie avond, voor en door de leerlingen van de openbare-, christelijke-, r.k. jongens- en Duinvliet-muloscholen gehouden. Ook de leerlingen van de bisschoppelijke kweek school namen aan deze avond deel. Het was evenwel voor de jeugd een teleurstel ling, dat burgemeester J. G. S. Bruinsma, die toegezegd had deze avond te zullen inleiden, door ziekte verhinderd was. De heer J. W. v. d. Velden heette nu de aan wezige leerlingen, ouders alsmede de leer krachten hartelijk welkom en deelde mede, dat men niet per school de deelnemers zou laten declameren, maar willekeurig een greep zou doen uit de 33 kandidaten. Dit om eenzijdigheid te voorkomen. Een deskundige jury, bestaande uit mevr. N. Schuttevaer-Velthuys en de heren Jacq. Ringel en P. Fiege beoordeelde houding, uitspraak en voordracht van de deelnemers en deelneemsters. De uitslag zal zo spoedig mogelijk schoolsgewijs bekend gemaakt worden. Onder de executanten bevonden zich vaak velen die op soms waarlijk voor treffelijke wijze hun voordrachten hielden en niet alleen hun eigen schoolkameraden, doch ook de overige toehoorders beloonden hen met een klaterend applaus. Men kan het initiatief, dat de heer Van der Velden nu reeds vijf jaar achtereen neemt om leerlingen de liefde voor de voordrachtskunst bij te brengen, niet hoog genoeg aanslaan. Na zaterdag te hebben proefgevaren Is de nieuwste aanwinst van de Vlaardingse vissersvloot, de motortrawler Willem (VL 121) even in de haven van IJmuiden ge weest en daarna voor de eerste reis ter visserij vertrokken onder schipper T. van der Plas. De „Willem" is gebouwd bij de N.V. Scheepsbouw- en Reparatiewerf „De Hoop", v.h. Gebr. Boot te Leiden en is een zusterschip van de Dirk Maria KW 80 en de Maria Theresia KW 99. De bruto in houd van de „Willem" bedraagt 274 ton, de grootste lengte 40,25 m, de lengte tussen de loodlijnen 35 m, de breedte op spanten 7,60 m, en de holte in de zijde 3,80 m. Heb ben de „Dirk Maria" en de „Maria There sia" respectievelijk een motorvermogen van 500 en 420 pk; de „Willem" is aanmer kelijk sterker. Dit schip is namelijk uitge rust met een 8 cil. Deutz motor van 750 pk. Het visruim heeft een capaciteit van 1000 kantjes en 2500 kisten. Bij het door de biljartvereniging „On der Ons" georganiseerde biljartoernooi heeft de heer G. N. Oudejans de „Plas"- wisselbeker veroverd op de heer J. Lute. De lawntennisvereniging Bakkum heeft een clubblad uitgegeven, waarin naast verenigingsnieuws ook uitslagen zul len komen van nationale en internationale wedstrijden. De Castricumse schietvereniging heeft ook deze week haar onderlinge wedstrijden gehouden. Zij besloot op deze avond tevens gehoor te geven aan de uitnodiging van de schietvereniging Limmen om een wedstrijd te komen spelen. De uitslagen van deze week waren: 1. J. Admiraal, 2. A. v. d. Veen, 3. H. Scheerman, 4. S. Scheerman, 5. J. Houtenbos De Castricumse philatelistenvereni- ging houdt dinsdag 9 april een propaganda- avond, waarop het lid de heer Rosendaal zal spreken over „het ontstaan van ons staatspostbedrijf en de zegels van 1795 tot 1864". Het gesproken woord zal met pro- jectiebeelden worden opgeluisterd. Het Castricums Vrouwenkoor onder leiding van mevrouw Jo Immink heeft het plan om op vrijdag 26 april a.s. een uit voering te geven van het Stabat Mater van Perlogesi. De uitvoering zal plaats hebben in het gebouw van de Nederlands Her vormde Kerk. Medewerking zal worden verleend door vocale solisten, een instru mentaal quintet en mejuffrouw M. Levert, piano. Voor de lezing- en filmavond die in •hotel Emmelot gehouden werd in verband met het probleem der ontheemden, bestond goede belangstelling. Pater Methodius heeft hier een boeiende en interessante uiteen zetting gegeven van de vluchtelingen in de Duitse kampen en gepleit voor opneming van kinderen ook in Castricum. De lezing werd met de vertoning van een serie licht beelden geïllustreerd. In hotel „De Rustende Jager" wordt maandag een propaganda-filmavond ge houden ten bate van de Nederlandse Blin- denbond. Naast de film „Sport en spel door blinde kinderen" die zal worden vertoond, zal ook de Castricumse accordeonvereniging haar medewerking verlenen, terwijl de be gaafde blinde pianist Piet Nieuwenhuisen enige cabaretliedjes ten gehore zal brengen. De reisvereniging „Ons Genoegen" heeft besloten op dinsdag 4 juni een reisje te gaan maken naar Rotterdam en om geving. Prijzen van vrijdag Per 1 kg: heilbot f2.402.25, gr. tong f2.702.50, grm. tong f2.702.55, kim. tong f2.70—2.45, kl. tong I f2.75—2.45, kl. tong II f2.25—1.90, tarbot I f2.25—2, zalm f 7. Per 50 kg: tarbot II f96—84, tarbot IV f67—45, gr. schol f 43, grm. schol f 49, kim. schol f 51, kl. schol I f50, kL schol II f4912, schar f 238, bot f 108, v. haring f 1711, ma kreel f 19—13, gr. schelvis f 3626, grm, schelvis f 3418, kim., schelvis f 36—17, kl. schelvis I f 3417, kl. schelvis II f20—8, wijting f 148, gr. gul f33, mid. gul f20, kl. gul f 1512.10, poontjes f 8, kl. koolvis zw. f 1312. Per 125 kg: gr. kabeljauw f 12870, gr. koolvis zw. f 20.50—30. Aanvoer van vrijdag 310 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 500 schol, 310 schar, 45 bot, 338 haring, 160 ma kreel, 315 schelvis 350 wijting, 45 kabeljauw en gul, 5 poon, 85 koolvis, 15 diversen. In totaal 2480 kisten. NeeOepoetie was nergens te vinden. Rick en Bunkie konden hem niet ontdekken. En ook de andere jongens waren niets verder gekomen; het leek wel, of Oepoetie helemaal van het eiland verdwenen was. Maar dat kon toch niet? Ergens moest hij toch zijn, maar waar...? Nadat ze het hele eiland rond gespeurd hadden, kwamen de jongens terug naar het kamphuis. En daar vertelden ze, dat niemand Oepoetie had kunnen vinden. Meneer Pino keek erg bedenkelijk. Wat nu? 53-54 ADVERTENTIE De Oranjevereniging „Velsen" te Velsen- Noord heeft een uitstekende naam op het gebied van Koninginnedagviering, waarbij alle activiteiten van de laatste jaren liet hunne hebben bijgedragen met de grote kinderoptochten, de kinderprogramma's, de volksspelen en de altijd weer markante Oranjeavonden in gebouw „Concordia". Ook nu weer zal de Koninginnedagvie ring in „Noord" met een groots feest ge beuren, waar in de eerste plaats niet min der dan 2500 schoolkinderen zullen deel nemen van wie ruim 2000 kinderen van de lagere scholen in de te vormen optocht zullen meetrekken. Dit jaar zal deze grote feeststoet een bijzonder karakter krijgen wegens het wedstrijdelement in het ver sieren, aangezien de familie van wijlen de heer P. W. van Amersfoort, die jarenlang de actieve secretaris van de Oranjevereni ging Velsen was, een prachtige, grote bo kaal met de naam van de heer P. W. van Amersfoort als permanente wisselprijs heeft beschikbaar gesteld voor de school, die ter beoordeling van een jury de mooiste en karakteristiekste versiering in de stoet mee draagt. De schoolkinderen zullen zich op 30 april 's morgens om half negen al op stellen op het Stratingplantsoen om een half uur later de tocht door Velsen-Noord te beginnen met de muzikale medewerking van de drie geüniformeerde muziekkorpsen, ADVERTENTIE KOOPT NU REEDS UW 120 modellen, vanaf 2.75 LANGE NIEUWSTRAAT 789 ADVERTENTIE DUINVLIETSTR. 128 VELSEN-N. de R.K. Harmonie „St. Caecilia", de Hoog oven Harmonie en de Chr. Muziekvereni ging „Wilhelmina" uit IJmuiden. Bij gebouw „Concordia", dat opnieuw gratis door de directie van de papierfabriek voor de gehele dag wordt afgestaan, zal de feeststoet worden ontbonden, waarna in „Concordia" en het Hervormd Wijkhuis kindervoorstellingen de belangstelling zul len hebben; 's morgens van kwart over tien tot twaalf uur en 's middags van twee tot vier uur. De kinderschare krijgt hier de gebruikelijke ruime tractatie, tewijl de ruim 500 kleuters op de respectievelijke scholen hun feest en tractaties zullen krij gen.. Voor de schooljeugd zal in „Concordia" de jeugdcircusrevue onder leiding van Frans Weber uit Haarlem op de planken worden gebracht en in het wijkhuis komt de Amsterdamse goochelaar en buikspreker „Hedri" met zijn poppenkast. Het bestuur van de oranjevereniging heeft bij de samenstelling van het uitge breide programma tevens gedacht aan de schoolvrije jeugd, waarvoor 's middags op het Stratingplantsoen volksspelen om geld prijzen worden gehouden. Voor meisjes van 14 tot 16 jaar en van 17 tot 19 jaar zal er ringsteken op versierde fietsen zijn; voor jongens van 14 tot 17 jaar komt er sulkey- rijden, voor paren en voor oudere jongens is er een hinderniswedloop. Teneinde op de feestdag zelf gereed te zijn kunnen gegadigden voor de volksspe len zich tot 29 april 's avonds 8 uur aan melden bij de heer P. de Gooyer, Wijker- oogétfa'at 214. Voor oud en jong, doch speciaal voor de laatste categorie zullen er aan de Wijker- straatweg kermisvermakelijkheden zijn met onder andere zweefmolen, fietsmolen, speelgoedkraam, schiettent, luchtschommel, oliebollenkraam en andere attracties. Deze „Oranjekermis" begint al op 29 april 's avonds te zeven uur tot elf uur en is open op 30 april van 10 uur 's morgens tot elf uur 's avonds. Als gebruikelijk worden voor de ruim 430 leden van de vereniging twee avond voorstellingen in gebouw „Concordia" ge geven, te beginnen om zes uur en om negen uur. Het feestprogramma is afwisselend met het optreden van het Majoco-trio, de muzikale clown Nicky Noble, de conferen cier André Meurs, pianist Cor van Veen, Jacktine en partner met cocktail magie, het accordeonduo The Hodlars en Gino Ma- nelli, jongleur. Het bestuur van de Oranjevereniging „Velsen" dat met dit uitgebreide feestpro gramma ongetwijfeld opnieuw zijn grote activiteit demonstreert en niet voor niets in Velsen een faam heeft, zal huis-aan- huis in „Noord" het feestprogramma gaan verspreiden, waarin bovendien de te vol gen route van de grote kinderoptocht zal zijn aangegeven. Bij dit feestprogramma heeft het bestuur echter nog één wens namelijk, dat er van het gemeentebestuur van Velsen nu ook eens officiële belangstelling voor de activiteiten wordt getoond. 2Z „Zou dat namelijk wél het geval zijn, dan konden we ons detective-bureau wel op staande voet slui ten. Overigens werken we volkomen in het duister. En ik zou toch wel graag iets meer willen weten alvorens we definitief onze koers bepalen". „Als ik je goed begrijp", zei Everest, „dan betekent dat dus, dat je bij Scotland Yard gaat zoeken naar een of andere grote juwelenroof of bankoverval, waarvan het gestolene nooit boven water is gekomen ofschoon de daders gepakt werden, hun straf hebben uitgezeten en kort geleden uit de gevangenis zijn gekomen...." „Precies, Martin! Zijn we eenmaal zover, dan kunnen we tenminste in een bepaalde richting zoeken". „Die man in die zwarte auto behoort vast en zeker tot de troep", merkte de advocaat nu op, „en als hij al eens eerder in handen van de politie is geweest. Hij onderbrak zichzelf met een lach. „Maar laten we er nu verder op ingaan", zei hij, „naar mijn smaak zijn er nog teveel „indiens" „Zo denk ik er ook over", was Daphne het met hem eens, „maar als ik daar bij de politie niet verder kom, ga ik naar de firma, die het huis heeft gerestaureerd. Er zijn tien kamers in het huis en elk daarvan is in zeer goede staat, in tegenstelling met voorheen, toen alles er bedroevend uitzag, zoals de makelaars mij hebben mee gedeeld". „Maar wat dacht je daarvan wijzer te worden?" Daphne haalde haar schouders op. „Je kunt het nooit weten. In elk geval is het te probe ren. Laten we eens een ogenblik het standpunt van die misdadige heren innemen. We zijn erin geslaagd een grote slag te slaan: tienduizend guldens aan bankbiljet ten, juwelen of wat het dan zijn mag. We vinden een ver waarloosd huis, dat eruit ziet alsof het nog wel een paar jaar zo zal blijven. Vertel me eens" haar ogen gingen speurend in de kring van haar Raadgevers rond „waar zou je die spullen dan verbergen, zó, dat nie mand ze bij toeval zal ontdekken en je zelf in staat zou zijn ze gemakkelijk terug te krijgen als de gelegenheid schoon was?" „Gelieve slechts aan een kant van het papier te schrij ven, kindertjeszei Sylvester niet zonder sarcasme, „en geef vooral een reden op voor je keus". Maar Everest, die deze opmerking volkomen negeerde, zei nadenkend: „Zijn er stenen vloeren in het huis, Daphne?" „Jawel, in de provisiekamer en in de bijkeuken. Die heb ik allebei terdege onderzocht, maar ik kon geen spoor vinden van brekerij. Maar dat brengt ons niet veel verder. Zolang ik de aannemer van het restauratiewerk niet heb gesproken, weet ik niet hoe de toestand oor spronkelijk was". „Het huis is niet oud genoeg", vroeg Trevitter, „voor verborgen gangen en kasten in de muren, is het wel?" „Ik geloof van niet, Jimmy. Het is vroeg-Victoriaans en dat was een tijd, toen er niet gedacht werd aan zulk soort dingen. Het komt me voor, dat de aannemer de juiste man moet zijn om ons een aanwijzing te geven. Hij immers nam een huis onder handen, dat gedurende bijna twintig jaar onbewoond was geweest. Denk je heus, dat het hem erg vreemd zou voorkomen, als de muren vervallen waren, de balken verrot en de vloeren ten dele ingezakt? Nee, nietwaar? Zo iets hadden ze alleen maar verwacht. En vergeet niet, dat ieder, die de buit van een of andere overval in een verlaten en ver vallen huis verbergt, niet de kans wil lopen, dat een an der het bij toeval in handen krijgt voor hijzelf de gele genheid heeft gehad. Alleen een dwaas zou zo iets doen. Wanneer de dief dus een steen in de kelder heeft opge tild of planken in een kamer, zorgt hij er wél voor, dat alleen hijzelf in staat is de plaats te vinden". Everest knikte instemmend. „Ja, Jim", zei hij, „Daphne heeft gelijk. Die aannemer en zijn personeel hebben hun herstellingen van het huis aangebracht óver wat verborgen is. Vermoedelijk weten zij nog precies, wat zij hebben verbeterd en het kan dus zijn, dat zij ons een sleutel tot het geheim in handen kunnen spelen. Overigens, als zij het niet kunnen...." Hij voltooide zijn zin niet, maar eindigde met een nog al onheilspellende lach, die zijn gevoelens beter tot uiting bracht dan woorden hadden kunnen doen. Maar Daphne deelde zijn pessimisme niet en zei op koppige toon: „Hoor eens, Martin, tóch zal ik de oplossing vinden!" „Schitterend, meisje", riep Sylvester vrolijk uit, „de liefde en Daphne Wrayne vinden altijd een uitweg „Nu veel verder kunnen we vanavond niet komen", concludeerde Williamson. „Maar laten we morgenavond opnieuw bij elkaar komen, Daph, want deze affaire be gint me te boeien". Ze keek hem nieuwsgierig aan. „En waarom dan wel, Hugh?" Hij begon zorgvuldig zijn monocle te poetsen, terwijl de anderen hem met belangstelling gadesloegen, in af wachting van wat hij zeggen zou. Voornamelijk hierom, meisje, omdat ik evenmin als de anderen begrijp, hoe jij deze zaak verder wilt aanpak ken. Zo iets geks zijn we nog nooit tegengekomen. Zo even gebruikte je zeer terecht het woord „schaakmat", een werkelijk bewonderenswaardige samenvatting van de toestand: wij kunnen niets doen, maar zij kunnen het ook niet". „Luister eens", antwoordde Daphne, „alles wat men selijke slimheid in staat is uit te denken kan ook door diezelfde menselijke gewiekstheid tot een oplossing wor den gebracht". „Ja, dat is een zegswijze, die ik al langer ken", grin nikte hij, wat beduusd over de felheid, waarmee ze dat gezegd had, „en daarom heb ik er ook zoveel belangstel ling voor. Je hebt al zoveel verbijsterdkijkende konijnen uit schijnbaar volkomen lege hoeden getoverd, dat ik erg nieuwsgierig ben naar de volgende. Stel me niet teleur, liefje!" De volgende ochtend belde Daphne aan bij het kan toor van de aannemersfirma Proctor en Zoon, nadat ze vernomen had, dat dit bedrijf destijds de restauratie van het Witte Huis ten uitvoer had gelegd. Zij overhandigde de bediende haar kaartje en vroeg iemand van de direc tie te spreken. Dit laatste was eigenlijk overbodig, want uit de verrassing van de kantoorbediende, die haar te woord stond, begreep zij, dat deze dadelijk zijn hoogste baas van haar komst in kennis zou stellen. „Wilt u één ogenblik wachten, mevrouw", zei hij op eerbiedige toon, alsof hij met een prinses van den bloede in gesprek was. „Meneer James Proctor zal u dadelijk ontvangen". En zo was het ook. De heer James Proctor sprong uit zijn stoel op, toen zij binnenkwam en boog zich over de hand, die zij naar hem uitstak. Het was een kleine, ge zette, niet meer zo jonge man, met grijzend haar en twinkelende ogen achter glimmende glazen. (Wordt vervolgd). Zaterdag 23 maart: m.t. Ariadne IJM 18. Maandag 25 maart: m.t. Stadt Enckhuysen KW 82; m.l. Dirk KW 19, Nederland VI KW 37 (5 april binnen), Avontuur KW 114 (5 april bin nen), Oceaan II SCH 54, Martha Maria VL 199, Dinsdag 26 maart: s.t. Vios I IJM 24; m.t. Al batros KW 87; m.l. Wiron III IJM 221, Neptunus KW 45, Nelly Maria KW 70, Excelsior II KW 78, Willy KW 141, Onderneming KW 175. Woensdag 27 maart: s.t. Klaas Wijker IJM 85; m.l. Wilhelmina II KW 138. Donderdag 28 maart: m.t. Thorina IJM 33, Curasao IJM 99, Dirk Maria KW 80. Vrijdag 29 maart: s.t. Viking Bank IJM 183; m.t. Post Boy IJM 35; m.l. Everard Christina KW 40, Neelt.ie VL 166; m.k. Wilhelmina KW 46. Zaterdag 30 maart: m.t. Liesje en Rutger VL 153; m.l. Onderneming II SCH 27, Bertina VL 85. Maandag 1 april: m.t. Johannes Polderman IJM 20, Beatrice IJM 72. Eveline IJM 116, Dirkje RO 53: m.l. Annie IJM 14, Verwachting IJM 204, Fierman Eduard KW 5, Huberta Gerarda KW 9, Adrianus KW 10, Rijnmond IV KW 15, Arie Ni co KW 17, Grietje KW 20, Cornelis KW 24, Con cordia KW 26, De Verwachting KW 28, Bertha KW 38, Aafke Jacoba KW 41, Cornelis Marinus KW 48, De Vrouw Anna KW 52, Floris KW 59, Elizabeth KW 64, Saturnus KW 69, Huiberdina Gijsbertha KW 85, Willempje KW 89, Molva KW 91, De Vrouw Dirkje KW 104, Jacoba KW 107, Geertje KW 108, Petronella KW 125, Borneo KW 127, Bali KW 129, Willy Alida KW 155, De Vier Gezusters KW 162, Gebroeders KW 166, Een dracht KW 168, Aleida KW 169, Dolfijn RO 2; m.k. De Twee Gebroeders IJM 3, Dageraad IJM 4, Maartje IJM 8, Poolster IJM 11 (4 april bin nen), Mercator IJM 19, Klaas Junior IJM 22, Emisel IJM 31, Arend Willem IJM 40, De Hoop I IJM 45, De Hoop II IJM 59, Corrie IJM 78, Wi ron V IJM 208, Neelt.ie IJM 240, Magda IJM 272, Nehim» I AM 16, Nehim II AM 17, Nehim III AM 18? Nehim IV AM 26, Leendert Jacob KW 12, Arendje Jacoba KW 21, Anne Marie KW 27, Rein KW 30, Petronella KW 31, Limanda KW 33, Tiny KW 34, Stern KW 36, Prinses Margriet KW 51, Hermina IV KW 53, Cornelia Adriana KW 58, Gijsbertha KW 61, Alice KW 62, Gerda Marianne KW 71, Twee Gezusters KW 77, Zee arend KW 79, Johanna Cornelia KW 88, Adriana Catharina KW 92 (3 april binnen), Willem KW 94, Nico KW 96, Jacoba KW 105, Agatha Arie KW 126, Koningin Juliana KW 133, De Vrouw Alida KW 160, Alida Jacoba KW 165, Pieter Ja cob KW 178, Jana KW 210, Pietertje HD 87, Sa menwerking HD 125, Vier Gebroeders TX 14, Okko Bosker WR 25, Tiny Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34, Internos WR 49 (4 april binnen), Flevo WR 50, Stella Maris WR 51, Hendrikje BU 33, Coen Bot UK 3. Dinsdag 2 april: m.t. Emma IJM 15, Elie Che- neviere IJM 32, Cornelis Vrolijk Fzn SCH 171, Ada VL 7 naar Vlaardingen; m.l. Gorredijk IJM 75, Martenshoek IJM 283, Helena KW 39, Rijn mond III KW 44, Maria Jacoba KW 73, Doggers- bank KW 75, Toenadering KW 95, Voorwaarts KW 140, Gezina Geertrui KW 176, Anna Suzanna WR 88. Woensdag 3 april: m.t. Arie Ouwehand KW 122, Willem VL 121 (eerste reis); m.l. Nestor KW 101, Java KW 159. Donderdag 4 april: s.t. Abraham VL 77; iji.t. Shamrock IJM 129, Wiron IV IJM 209, Deining KW 8, Albertha Hendrika KW 81, Maria There sia KW 99. Francina KW 153; m.l. Robert Wil liam KW 123, Willy SCH 7; Jo VL 61; Prinses Juliana VL 97; m.k. Adriana Catharina KW 92. Vrijdag 5 april: m.l. Onderneming IV SCH 153. ADVERTENTIE M VISSER - Celsiusstraat 52 - IJmuiden ZATERDAG 6 APRIL Cinema Palace: »Een ter dood veroordeel de ontsnapt", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gevaarlijk spel", 14 jaar, 7 en 9.15 u. Studio: „De bigamist", 2.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hoogspanning in Table Rock", 14 j„ 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De kapitein van Köpenick", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Lido: Giant", 14 jaar, 7.45 uur. Luxor: „Vier mannen in de duisternis", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Televisie-uitzending KRO- programma „Krocodil", 8.30 uur. Stads schouwburg: De Haagse Comedie met „Drie koningenavond", 8 uur. ZONDAG 7 APRIL Minerva: „New York op stelten", alle leeftijden, 2 en 4.15 uur; „The Rose Tattoo", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Cor tina d'Ampezzo", alle leeftijden, 10.30 uur; „Een ter dood veroordeelde ontsnapt", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gevaar lijk spel", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 u. Studio: „Hans Christian Andersen", alle leeftijden, 11 uur; „De bigamist", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hoogspanning in Table Rook", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Dieren strijden om hun bestaan", alle leeftijden, 11 uur; „De kapitein van Köpenick", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Mozarts laatste liefde", alle leeft., 11 uur; „Giant", 14 jaar, 1, 4.30 en 8 uur. Luxor: „Vier mannen in de duisternis", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: De Haagse Comedie met „The Great Sebastians", 8 uur. Herenweg 141: D. J. Bruyn uit Was senaar, 5 uur. Sionskerk ds. E. B. Reyndi-rs spreekt. Zangdienst m.m.v. het kerkkoor, 7 uur. MAANDAG 8 APRIL Cinema Palace: „Een ter dood veroordeel de ontsnapt", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gevaarlijk spel" 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „De bigamist", 2.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De kapitein van Köpenick", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Lido: „Giant", 14 jaar, 2 en 7.45 uur. Luxor: „Vier mannen in de duisternis", 14 jaar 2 7 en 9.15 uur. Minerva: „The Rose Tattoo",' 18 jaar, 8.15 uur. Roxy: „Bankroof in duplo" 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Zang en Vriend schap: Vragenavond van „De grotere wereld", 8 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6