Sport in het kort Sturka kleding Togido in promotie - degradatie strijd met Smash (Amsterdam) Vijftiende partij afgebroken, maar Smyslov staat vrij hopeloos Die Raeckse greep laatste kans en versloeg Professoren wijk CIOS door reserves van Die Raeckse geklopt DE TAFELTENNISCOMPETITIE Haarlemse basketbalteams naar Rotterdam Be Quick (Gr.) terug naar het amateurirsme? Schorsing van Wilf Mannion opgeheven Heemstedenaar E. L. Sanders zweefde naar Abbeville IICLXCJTLILox- OM DE WERELDTITEL SCHAKEN Engelse motorcoureurs niet naar Tsjechoslowakije Kampioen van Haarlem remise met Tj. de Jong - tailors to the Man-about-Town DE VOLLEYBALCOMPETITIE Om de schaaktitel van Nederland Oostenrijkse scheidsrechter leidt NederlandBelgië WOENSDAG 10 APRIL 1957 Het complete eerste tafeltennisteam van Togido was aanwezig, toen Scylla uit Leidgn en Smash uit Amsterdam elkaar gingen be strijden in de beslissingswedstrijd in de hoofdklasse, waarbij de voorlaatste plaats de inzet was. De verliezer van deze ontmoe ting zou deel moeten nemen aan promotie degradatiewedstrijden en wel in dezefde afdeling, waarin kampioen Togido ook uit zal komen. De meest sombere verwachtingen over een door zenuwen beheerste wedstrijd schenen in de eerste wedstrijd de beste al bewaard- heid te worden. De Amsterdammer Kenter en de Leidenaar Verkerk lieten een taai spelletje zien van backhand geprik, dat zelfs de meest geïnteresseerde toeschouwer bijna in slaap bracht Kenter won de eerste game met 21—16, verspeelde de tweede na een 114 voorsprong, maar won de laatste met 21—14. Kramerv. Zoelen was een hele verade ming. De Amsterdammer trok enthousiast ten aanval, was echter niet tegen de veel sterkere tegenstander opgewassen en verloor met groot verschil. HabeS'v. d. Voort werd een geweldige, en voor Smash uiterst on prettige, verrassing. Voor de aanvang van de wedstrijd sch: immers vast te staan dat Hafoesv. Zoelen de wedstrijd zou worden, die de doorslag zou moeten geven. Welnu, v. d. Voort, voor deze gelegenheid in stralende vorm, forceer de tegen Habes de beslissing al veel vroe ger. Fel aanvallend bereikte de Scylla-man een ruime voorsprong, die echter dioor Habes prachtig werd weggewerkt: 24—22. V. d. Voort gaf echter de moed niet op en won de tweede game met maar liefst 2114. In de derde game kon Habes zijn tegenstander betre bijhouden en kwam hij met 20—18 voor te staan,. Door een gelukkige bal kwam v. d. Voort opnieuw gelijk, waarna hij, zeker verdiend, met 24—22 kon winnen. Kenter was hierna een gewillige prooi voor v. Zoe len, al bood de Amsterdammer dan ook in de tweede game knap tegenspel. Habes verpletterde hierna Verkerk, waar na Kramer echter het tweede slachtoffer van de onstuimige v. d. Voort werd. Scylla had zich hierdoor al een veilige 42 voor sprong verschaft. Het werd 43 toen Habes zijn grote tegenstander v. Zoelen op bepaald indrukwekkende wijze met 2113 en 2111 kansloos van de tafel sloeg. Vooral de back hand van de Amsterdammer was hijzonder fraai. Nog waren dus alle kansen voor Smash niet verkeken. Op papier immers had Ken ter een prima kans tegen v. d. Voort. Maar Kenter was hopeloos uit vorm en werd ken- nleijk het meest vam allle spelers door zenu wen geplaagd. Vreselijke missers op de meest simpele ballen waren er het gevolg van. Vam dier Voort kon zodoende vrij ge makkelijk winnen met 21,17 en 217. Scylla was hierdoor veilig, terwijl Smash degradatiewedstrijden zal moeten spelen. Om de beker In de bekercompetitie werd de eerste ramde gespeeld. In de overganigs-eerste klas se kwamen geen verrassingen voor. HBC A versloeg GTTC kansloos, TOG A bleef heer en meester over Bapddiity B, en Rapidity A kwam door een kleine overwinning op Pro- wano een ronde verder. Heemstede versloeg voorts Johez met gemak. Oranje Zwart was kansloos tegen Hotac en voor TOG B gold tegen TYBB hetzelfde. In de tweede klasse versloeg bekerhouder TYBB GTTC C met behoorlijk verschil. Verrassend was de nederlaag van. HBC C tegen CSV A. VGZ diende zich als serieuze kandidaat aan door Rapidity C te kloppen, terwijl Te Zaanen A een goede beurt maakte door Oranje Zwart B uit te schakelen. Bij de dames kwam voor bekerhoudster Jofhez mu ai het einde van de strijd door een verrassende nederlaag tegen Rapidity A met vijf-vier. Oranje Zwart weerde zich geducht tegen Hotac en won met acbt-een. Johez B deed het beter dan; het A-team en klopte Spinmeweg met zeven-twee. TOG tenslotte boekte een monsterzege, pp TYBB. De overige resultaten waren: 3e kl.: TYBB D—Geel wit B 3—6; GTTC D—DSB A 6—3; Oranje Zwart CRapidity E 81; Johez B ADVERTENTIE In de Ahoy-Energiehal in Rotterdam zullen vertegenwoordigende Haarlemse basketbal teams zondag 14 april deelnemen aan een stedentoernooi. Hoewel ook het Helderse district voor dit toernooi had ingeschreven, bleek het voor deze basketballers niet mo gelijk naar Rotterdam te komen, zodat het toernooi beperkt zal blijven tot de districten Den Haag, Haarlem en Rotterdam. De ver tegenwoordigende Haarlemse teams zijn als volgt samengesteld: Dames: J. Koblens (aanv.), E. Hofstra, F. van Veen (allen White Stars); H. v. d. Laan, J. Huigen (bei den HOC); M. Schrama, T. van Deursen, A. Krom (allen Antilopen) en T. Jonker (Typhoons). Heren: H. Argelo (aanv.), R. van Elk, F Hooijveld, M. Dinkelberg, H. van Elk (allen Typhoons); C. Fiekert (White Stars), P. Veenenbos, J. Swierstra en K. Dimsshoff (allen Antilopen). Tijdens dit toernooi zal ZBVS de eerste promotiewedstrijd voor een plaats in de hoofdklasse spelen tegen het Rotterdamse Rode Duivels. Nog deze maand zal de return wedstrijd in het Haarlemse Krelage huis worden gespeeld op een nog nader vast te stellen datum. Het team van The Blue Stars zal vrijdag avond ndiet in het Krelagehuis aanwezig zijn tegen Antilopen. In plaats van deze wed strijd is thans vastgesteld de ontmoeting An tilopenHerly (Amsterdam). Velsen A 27; Te Zaanen BColumbia A 8-1; Te Zaanen CTOG C 54; 4e kl.: Co- rodex ADSB B 45; Doko BHeemskerk B 27; Spinoeweb A—Johez C 90; Velsen BDoko A 45; Heemskerk ARapidity F 3—6; Columbia B—DSB C 3—6; TOG D— Rijtelbi A 18; Ready ASpinneweb B 63. Dames 4e kl.: Oranje Zwart B—Spin neweb B 63; GTTC AVelsen A 90; Jo hez C—Uitgeest A 5—4; TOG B—Geel Wit A 0—9; Ready A—HBC B 9—0. De voetbalvereniging Be Quick (Gr.), dat zaterdag zijn 70-jarig bestaan viert, verkeert momenteel in zeer ernstige moeilijkheden. Reeds geruime tijd was men in de besturen van Be Quick en Velocitas gedwongen door de nood der voetbaltijden bezig om tot een fusie te geraken, en nadat men aan vankelijk tot een voorlopige overeenkomst was gekomen, wijzigde zich plotseling de situatie en was er van een fusie geen sprake meer. Daarop is bij Be Quick de commissie voor het betaalde voetbal in haar geheel afge treden. Het bestuur van Be Quick belegde daarop een bijeenkomst met een groep van lieden en oud-leden, op welke bijeenkomst een commissie van advies werd benoemd, die het bestuur moest adviseren wat er thans moet gaan gebeuren. Deze commissie heeft reeds een bijeenkomst gehad met de leden van het oude Be Quick uit de glorie jaren van 1920, en deze groep van oud-leden heeft de commissie geadviseerd terug te keren tot het amateurisme, aldus verneemt De Sport kroniek. Wilf Mannion, de vroegere linksbinnen van Middlesbrough en het Engels voetbal elftal, waarin hij 26 malen speelde (onder andere in 1946 in Huddersfield tegen Ne derland) heeft van de F.A. de mededeling ontvangen, dat zijn, schorsing is opgeheven. Mannion werd in 1955 door de F.A. voor onbepaalde tijd geschorst toen hij weigerde de door hem in artikelen geuite beschuldi gingen' omtrent „betalingen onder tafel" waar te maken. (ADVERTENTIE) Begunstigd door uitstekende thermiek zijn de eerste grote afstamdsvluehten ge maakt voor de zweefvlieigcompetitie 1957 van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart. Van het zweefvliegcentrum Teriet uit bereikten drie vliegers noord- Frankrijk mg respectievelijk 360, 340 en 265 km te hebben afgelegd. De Heemsteedse KLM-telegrafist E. L. Sanders van de Zaanse Zweefvliegclub landde na 6 uur vliegen bij Abbeville. Hij legde de 360 km in minder dan 6 uur af met een Skylark 3 zweefvliegtuig, hetzelfde type dat verleden jaar voor de wereldkampioen schappen is gebruikt. Drs. P. W. Seton uit Dordrecht van die Gilzer Zweefvliegclub vloog in 6 uur 45 min,. 340 km naar Arnhem met een Skylark 2, terwijl luitenant J. Kaay, linkstradnerin- structeur van de Kon. Luchtmacht, met een Sky-vliegtuig in 6 uur 265 km aflegde tot niaibij St. Quentin. De vliegers Sanders en Seton voldeden met hun vlucht aan de afstandsproef voor het zogenaamde brevet, waarvoor men 300 km moet afleggen. Zij moeten nu nog de de tevens voorgeschreven vlucht met3000 meter hoogtewinist uitvoeren. ADVERTENTIE dit mark garandeert U da sterkste matras tot op heden gemaakt. dankzij de gapatentaarda binnanvaring volgens hst Amerikaanse systeem D.W.U.-SOUPLEX MATR ASSENFABRIEK EN, UTRECHT, AMSTERDAM, ROTTERDAM De vijftiende partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap tussen Botwinnik en Smyslov is na de 40ste zet van Smyslov (zwart) afgebroken. Botwinnik gaf zijn 41ste zet onder couvert af. In de vijftiende partij, de achtste waarin Bot winnik wit had, werd de gewoonte getrouw, door de wereldkampioen met de c-pion geopend. Evenals in de zevende en dertiende partij ont stond een Nimzo-Indiër, ook nu weer onder toe passing van een suggestie van Donner, waaruit men mag afleiden dat Smyslov zijn nederlaag in de dertiende partij niet aan deze variant heeft toegeschreven. De partij had het volgende verloop. Wit Botwinnik. Zwart: Smyslov. Nimzo-Indisch 1. c2—c4 Pg8—f6; 2. Pblc3 e7—e6; 3. d2—d4 Lf8b4; 4. e2—e3 b7-b6; 5. Pgl—e2 Lc8-a6; 6. a2a3 Lb4xc3f, 7. Pe2xc3 d7—d5; 8. b2—b3 0—0; 9. Lfle2 d5xc4; 10. b3xc4 Pb8c6; 11. a3a4 Tot en met de tiende zet van zwart hebben beide spelers de zevende matchpartij getrouwe lijk gecopieerd. Toen speelde wit op de 11de zet Pc3—b5. De tekstzet werd gespeeld in de der tiende partij en wel op de 9de zet. Men zal zich herinneren dat de dertiende partij tot en met de zet van zwart parallel liep met de onderhavige. 11Dd8-d7; 12. Pc3—b5 Dezelfde manoeuvre welke we ook in de ze vende en dertiende partij gezien hebben. De be doeling is nu evenals toen om de druk van loper a6 op pion c4 bij voorbaat enigszins te neutrali seren 12. Tf8-d8; 13. Lel—b2 In deze stelling het natuurlijke veld voor deze loper. Zwart moet vanaf dit moment bijzonder letten op de consequenties van d4d5, waardoor de lange diagonaal voor wit open zou komen. 13Pc6—a5; 14. Ddl—c2 c7—c6; 15. Pb5— a3 Het paard dekt pion c4 nu rechtstreeks. De tekstzet is overigens gedwongen. 15Dd7—e7; 16. 0—0 c6—c5; 17. Pa3-b5 La6—b7; 18. Lb2-a3 De constellatie op de damevleugel roept her inneringen op aan die in de dertiende match partij. Ook toen heeft de strijd zich voortdurend om het punt c5 bewogen. 18. Pa5—c6; 19. Tfl—dl a7—a6. Voor de tweede maal wordt het witte paard verdreven. 20. Pb5—c3 Pc6b4. Grappig, dat zwart nu dezelfde paardmanoeu- vre uitvoert, welke wit reeds tweemaal beproefd heeft. 21. Dc2b3 a6—a5; 22. Pc3-b5 Driemaal is scheepsrecht denkt het witte paard. Het kan nu niet meer door een zwarte pion van b5 verdreven worden. 2 2h7—h6. Tot dusverre heeft de partij een rustig karak ter. Beide spelers vermijden riskante voortzet tingen. 23 La3—b2 Ta8—c8; 24. f2-f3 Om de werkingssfeer van loper b7 wat in te korten. 2 4c5xd4. Zwart geeft vrijwillig het centrum op ten ein de op de koningsvleugel de handen vrij te krijgen. 25. e3xd4 Pf6—h5; 26. Le2—fl Deze defensieve zet heeft het voordeel dat hij de overige witte stukken niet in hun bewegings vrijheid belemmert. Overigens kwam een zet als Lb2—cl eveneens in aanmerking. 26 De7—g5; 27. Lb2—a3 Botwinnik moet de mogelijke gevolgen van de zwarte koningsaanval wel heel scherp berekend hebben dat hij het aandurft op de damevleugel rustig op pionroof uit te gaan. 2 7Ph5—f4; 28. Kgl-hl h6—h5. Een poging om de witte koningsstelling te gaan openbreken. 29. La3xb4 a5xb4; 30. Db3xb4 De zwarte damevleugel is nu geruïneerd. In dien de zwarte aanval niet doorslaat moet wit winnen. 3 0h5h4. Op 30 Pf3h3 verdedigt wit zich een voudig met 31. Db4el en op 31Lb7xf3 volgt dan 32. Tdl—d3 met stukwinst. 3^ Tala3 Geeft het veid f3* het kritieke veld van de wit te defensie, een extra steuntje. 31 Tc8c5 Op verrassende wijze gebaseerd op de on gedekte positie van toren dl weet zwart een toren naar het front over te brengen. 32. Tdl—el 1 li 1 Ontpent pion d4; toren c5 moet dus nu spelen. 32Tc5—f5: 33. Pb5—d6 De bom barst! Het is nu zo langzamerhand wel duidelijk dat Botwinnik de situatie beter heeft beoordeeld dan Smyslov. Wit dreigt de zwarte stelling op korte termijn te vernietigen, terwijl de zwarte aanval met minimale midde len in bedwang wordt gehouden. 33. Pf4xg2. Zwart moet zijn va-banque-spelletje nu wel voortzetten in de hoop dat uit deze complicaties nog iets goeds zal voortkomen. Maar Botwinnik laat zijn voordeel niet meer los. 34. Lflxg2 h4—h3; 35. Lg2xh3 Weliswaar gedwongen, maar tevens afdoende. 35Lb7xf3t; 36. Ta3xf3 Tf5xf3; 37. Pd6x f7 Voor de tweede maal slaat dit paard toe. 3 7Tf3xf7; 38. Lh3xe6 Forceert een even eenvoudige als overtuigen de afwikkeling. 3 8Td8xd4; 39. Db4xb6 Td4—f4; 40. Le6x f7t Tf4xf7. Hier werd de partij in voor Smyslov hopeloze positie afgebroken. Botwinnik gaf zijn 41ste zet onder couvert af. De stelling na de 40ste zet van zwart luidt als volgt: Wit (Botwinnik): Khl, Db6, Tel, pionnen a4, c4 en h2 (6). Zwart (Smyslov): Kg8, Dg5, Tf7, pion g7 (4). Op het voorjaarscongres vain de F.I.M., dat vandaag iin Venetië begint, zal Enigeland met een voorstel komen om de internationale motorzesdiaagse dit jaar niet in Tsjechoslo wakije te doen houden. De Britse industrie weigert elke ondersteuning van deze wed strijd op Tsjechische bodem, omdat Tsjecho slowakije iedere invoer van buitenlandse motorfietsen verbiedt. De wedstrijden om de persoonlijke schaak titels van Haarlem zijn begonnen. Slechts weinig partijen kwamen tot een beslissing. In de hoofdklasse moest de huidige kam pioen A. Herfst ('t Oosten) in zijn partij met Tj. de Jong (Haarlem) genoegen nemen met remise. Herfst wist zich ten koste van een. geïso leerde diutobel-randpion te verzekeren van, 't loperpaar en een sterke aanval. Door een nauwkeurige verdediging slaagde Tj. de Jong erin, die balans in evenwicht te houden, waarna tot remise werd besloten. R. Faase (HSG) boekte tegen J. Wolff ('t Oosten) een fortuinlijke overwinning. Door goed spel had Wolff de kwaliteit voor een pion veroverd. In tijdnood overzag hij ech ter stukverlies. De afgebroken partij werd later zonder verder spelen door Wolff ge wonnen gegeven. De overige partijen in de hoofdgroep kwaaien nog niet tot een be slissing. Evenals in de hoofdklasse werd ook de eerste klasse op het laatste ogenblik met een tiende deelnemer uitgebreid. De enige partij die tot een beslissing kwam, was die tussen W. Kievit en P. Pancras (HWP). De partij werd overtuigend door Kievit gewonnen. In de tweede klasse moest A. van Driel die meerdere erkennen in C. J. Severijnee. In dezelfde afdeling boekte H. C. Honsbeek een overwinning op W. van Retten. De competitie In de competitie van de NHSB slaagden de reserves van het Haarlems Schaak Gezel schap erin het eersteklasserschap te verove ren. Evenals in het eerste treffen ging HWP met 64 ten onder. Er resten niu nog enkele wedstrijden. Voor een plaats in de over gangsklasse: 11 april 1957: Rolland,Wee- nink; 23 april 1957: WeeninkRolland. Voor een plaats in, de eerste klasse: 17 april 1957: Zaandam 3Caïssa; 23 april 1957: Caïssa Zaandam 3. DE ENGELSE LEAGUE. In de Engelse league won dinsdagavond Sheffield Wed- nesday met 31 van Portsmouth. ADVERTENTIE Bedankt Italiaanse meester» In dessin en kleur - bedankt voor de geraffineerde stof van Sturka's nieuwe sportcolberts. Ze zijn er, Man-about-Town, met vloeiende schouders, ingezette klep-zak en weer éven korter. En Sturka's maat- opvatting garandeert perfecte pasvorm! En hier is nieuws van Sturka's elegante, zo goed-vallende en correcte broeken: Weer iets slanker op de voet en ook de héle pijp wat afgeslankt. En in de fijnste kamgareo mattings, flannels, multi-colours. - or i V - i i' - - ;;.d' ;-V V I T;> -j •<- 'w - '-tj MAN-ABOUT-TOWN colberts - pantalons ADVERTENTIE De herenploeg van Die Raeckse heeft gisteravond in het Krelagehuis het Leidse Professorenwijk een overtuigende neder laag toegebracht en hiermede de kleine kans om ook het volgende seizoen in de hoofdklasse uit te komen, behouden. Er resten de rood-witten nu nog twee ont moetingen beide voor eigen publiek namelijk tegen OVC uit Den Haag en CSVD uit Delft. Die Raeckse startte uitstekend. Al direct werd de Leidse verdediging met goede smashes op de proef gesteld en de Leide- naren zagen geen kans om zich in de eer ste set aan de Haarlemse druk te ont trekken. Met de alles zeggende setstand 153 begonnen de rood-witten hoopvol. In de tweede set trachtte Professoren- wijk de bakens te verzetten en Die Raeck se Werd even in 'heft riauw gedrukt" (0—4). Tijdig herstelde jQie Raeckse zieji en via 24 kwamen de ploegen wëèr op gelijke stand (55). De Leidse aanval ging zich nu goed roeren maar door uitstekende bloks werden de harde smashes van de gasten gekeerd en liep de score ten gunste van de Haarlemmers op (106). Toch kon Die Raeckse de druk niet blijven weer staan en via 119, 1110, 1310, 1312 en 1412 kwam de balans in evenwicht (1414) en werd de laatste fase van de juist voor Die Raeckse zo belangrijke set onder grote spanning gespeeld. Profes- sorenwijk nam de leiding met 1514 en Die Raeckse onderbrak met een time-out. Na 1515 nam nu Die Raeckse een punt voorsprong, door misverstanden van de zenuwachtige Leidenaars, toen een time out voor de gasten. Maar Die Raeckse had nu weinig moeite om ook het winnende punt te scoren (1715). Aangemoedigd door het succes liep Die Raeckse in de derde set al vrij snel uit tot 81. Professorenwijk trachtte met een time-out nogmaals Die Raeckse de wind uit de zeilen te nemen. Maar dit lukte niet. Door harde Tsjechische serves van Hans Wetterhahn, gesteund door harde smashes waarbij vooral De Leeuw zich onderscheidde, liep Die Raeckse uit tot 12—4. Nog even zag het er voor de gast heren bedenkelijk uit toen de Leidenaren ophaalden tot 127 en 139. Maar nadat een prachtige rally door De Leeuw met een scherpe smash ten gunste van Die Raeckse was afgesloten bleek de tegenstand van de gasten gebroken en won Die Raeckse de derde set na 1410 met 15—12. Wetterhahn, De Leeuw en aanvoerder Moolenaar waren de uitblinkers bij Die Raeckse. CIOS verrast Die Raeckse 2 speelt de laatste weken veel sterker dan in het begin van de com petitie en dit heeft CIOS in een aardige Twee oefenmeesters hebben Dinsdag avond in Boxtel de spelers, die in aan merking komen voor het Nederlands voetbalelftal en de nationale B-ploeg, onder handen genomen. George Hard- wick, de bondscoach, werd namelijk - evenals op de laatste oefenbijeenkomst voor de wedstrijd tegen Duitsland - terzijde gestaan door de heer Jelles, docent aan het CIOS in Overveen. De Engelsman verzorgde de bal-technische training, terwijl de heer Jelles de con ditietraining leidde. Vooral-de methode van de laatste viel bij de keuzecommis sie en df>, spelers, die door hem geen moment gespaard werden, zeer in de smaak. De spelers van Feijenoord, Fortuna en VVV waren wel aanwezig, doch namen niet aan de oefeningen deelDit in verband met wedstrijden, die zij vandaag moeten spelen. (Feijen oord de bekerwedstrijd tegen Hermes DVS, VVV en Fortuna vriendschappe lijke wedstrijden tegen respectievelijk Fortuna Düsseldorp en Schalke '04). Bovendien ontbrak Kuys wegens stu dieredenen. Op de foto ziet men hoe de heer Jelles (geheel rechts) onder andere Wiersma, Klaassens en Schaap onder handen neemt. wedstrijd ervaren. De eerste set ging naar de reserves (15—11) maar CIOS herstelde zich direct (158) waardoor de partijen weer op gelijke voet kwamen. De twee laatste sets werden met 1512 en 158 weer door Die Raeckse gewonnen. Door deze verrassende zege heeft Die Raeckse 2 zich nu veilig gesteld. Dames Bij de dames ging het reserveteam van Die Raeckse in de strijd tegen Vesmia goed van start en won de eerste sets veel belovend: 159 en 1512. In de derde game kwam in deze ontmoeting echter een ommekeer want door sterk serveren en onvoldoende opvangen bij Die Raeckse liep Vesmia uit tot 103. Hoewel Die Raeckse iets van de achterstand afknab belde ging deze set toch met 159 ver loren. Ook in de laatste set verloor Die Raeckse door onvoldoende verwerking van de serves met liefst 152. Door deze puntenverdeling hebben beide teams zich weer Verder van de onderste regionen gedistancieerd en het staat nu wel vast dat OVRA en De Blinkert voor degra datiewedstrijden in aanmerking komen, terwijl Onze Gezellen en Velox volgend seizoen hun geluk in de tweede klasse moeten beproeven. Eclecta kampioen Het damesteam van Eclecta heeft in de tweede klasse A door een zege op haar concurrente PSVH (159, 155 en 1510) ongeslagen het kampioenschap behaald. De ploeg van mevrouw Westerwal zal door middel van de promotie-degradatie- wedstrijden nu de eerste klasse trachten te bereiken. De promotie-degradatiewed strijden zullen beginnen op dinsdag 23 april. De uitslagen De uitslagen van gisteravond luidden: Heren: CIOSDie Raeckse 2 13. Die RaeckseProfessorenwijk 30. PWN 2 WIK 2 3—0. OSS—OVRA 2 0—3. CIOS 4— DSS 1—3. SSO—HPS en SV 1—3. Spaarne- stad—OVRA 4 3—1. De Blinkert 2—VVSH 1—3. HBC 2—Velox 2 3—0. AW—WIK 3 1—3. Boru 2—OVRA 3 0—4. Dames: AVC 2Die Raeckse 5 31. Die Raeckse 4HVS 2 31, Die Raeckse 2 Vesmia 2—2. Eclecta—PSVH 3—0. Eclecta 4Spaarnestad 04. Die Raeckse 6 PSVH 2 0—3. PWN—OG 2 0—4. Sizo 2— Vesmia 2 03. Programma hedenavond Heren eerste klasse: HVS 2PSVH (zeven uur), Rapiditas—HBC (acht uur), SantpoortEclecta (negen uur). Tweede en derde klasse: GiosPSCB, Die Raeckse 3Eclecta 2, CIOS 4PWN 2, Gios 3—SSO, OSS—WIK 2, OG—AW. Dames eerste klasse: AVCOVRA (ze ven uur), MHBSDe Blinkert (zeven uur), Die Raeckse—Vesmia (half negen), Rapi ditasVelox (half negen), HBCOnze Ge zellen (9.15 uur). Tweede en derde klasse: HBC 2Eclec ta, GiosDie Raeckse 3 (7.45 uur), Eclecta 3—PWN, VVSH—JBS, Gios 2—De Blin kert 2, OSSSantpoort en SSOAW. HETTIE BALKENENDE. De Amster damse zwemster He<ttie Balkenende heeft uit La Louvière (België) een invitatie ont- vamgen om zaterdag 13 april in het raam van de internationale zwemwedstrijden tus sen België, Nederland en Duitsland, enkele demonstraties te geven in het kunstzwem- men. De Z.A.R.-zwemster heeft de uitnodi ging aangenomen. TAFELTENNISTEAM. Voor de tafel- tenmisinterland BelgiëNederland, die zater dag 13 april in Boom wordt gehouden, zal de Nederlandse ploeg bestaan uit de Amster dammers Bert Onnes, Frans Schoofs en Paul Gimbel. Non-playing captain is A. van Ot- terdijk. GROTE PRIJZEN VAN SPANJE. Zon dag zijn de Grote Prijzen van Spanje voor motoren gereden. In de 125 cc-klasse won Carlo Ubbiali (Sp) met M. V. Augusta. Bij de zijspannen won Otto Schmidt (Did) met BMW. De eerste plaats in de 500 cc-klasse was voor John Surtees (G.B.). MORROW. De Amerikaan Bob Morrow, Olympisch sprintkamipioen, heeft tijdens wedstrijden in Austin (Texas) de 100 yards gelopen in 9,3 sec. Hij evenaarde daarmee het wereldrecord, doch de prestatie komt niet voor erkenning in aanmerking, aange zien er een sterke wind stond (windkracht: 8 mijl per uur). WALES—ZUID-ARIKA. De hockey wedstrijd tussen de herenteams van Wales en Zuid-Afrika, in Cardiff gespeeld, eindig de onbeslist 0—0. IN IJMUIDEN Verkrijgbaar bi): Kledingbedrijf sedert 1899 KENNEMERLAAN 100 De afgebroken partij uit de vierde ronde van het toernooi om het persoonlijk schaak kampioenschap van Nederland tussen Don ner en Van den Berg is geëindigd in een overwinning voor Donner. Spanjaard won de afgebroken partij uit de achtste ronde tegen Van Scheltinga. De uitgestelde partij RoesselBarendregt uit de vijfde ronde is afgebroken. De afgebroken partij Donner Bouwmeester uit de zesde ronde is dioor Donner gewonnen. De afgebroken partij uit de zesde ronde tussen Van Scheltiniga en Roessel is door Van Scheltinga gewonnen. Graaf v. d. Bosch won voorts zijn afgebroken partij uit dezelf de ronde tegen Visser. De. stand na de achtste ronde is nu: 1. Donner, 6 punten plus 1 afgebroken partij; 2. Van den Berg, 5% pnt.; 3/4. Bouwmeester en Spanjaard, 5 pnt.; 5. Barendregt, 4 pnt. plus 1 afgebroken partij; 6/7. Cortlever en Van Scheltiniga, 4 pnt.; 8/9. Kramer en Or- baan, 3 pnt.; 10. Roessel, 2% pnt. plus 3 af gebroken partijen; 11. Graaf v. d. Bosch, 2Vs pnt. plus 1 afgebroken partij; 12. Visser, p. Verwacht wordt, dat Roessel zijn afge broken pairtijen tegen Donner en Barendregt zal winnen. In de afgebroken partij tegen Graaf v. d. Bosch zijn de kansen voor Roes sel daarentegen ongunstig. De partij Van den Berg—Kramer uit de zeven de ronde had het volgende verloop: Wit: C. B. van den Berg. Zwart: H. Kramer. Nimzo-Indisch 1. d2d4 Pg8—f6; 2. c2—c4 e7-e6; 3. Pbl—c3 Lf3 b4; 4. e2—e3 0—0; 5 Lfl—d3 d7—d5; 6. Pgl—f3 c7—c5; 7. 0—0 Pb8—c6; 8. a2—a3 Lb4xc3; 9. b2x c3 d5xc4; 10. Ld3xc4 Dd8c7; 11. Lelb2 Van alle voortzettingen in deze overbeken de variant tot nu toe gespeeld is de tekstzet van Taimanov afkomstig, betrekkelijk nieuw. Hoewel de loper op b2 als een pion staat te kij ken, is zijn ondersteuning van het witte centrum zeer belangrijk. 1 1e6e5; 12. h2—h3 Een belangrijk zetje, waarmee het anders zo sterke 12Lg4 wordt voorkomen. 1 2e5—e4. Zwart besluit het centrum vast te zetten. Op 12Td8 zou 13. De2 zijn gevolgd. 13. Pf3-d2 Pc8—a5; 14. Lc4—a2 c5—c4. Ogenschijnlijk ziet de zwarte opstelling er krachtig uit, maar reeds met zijn volgende zet weet wit zich los te werken. 15. f2f3 Lc8xh3; 16. Pd2xe4 Vanzelfsprekend neemt wit het aangeboden offer niet aan. Na 16. Gh3:, zou zwart met 16. Dg3t minstens remise door eeuwig schaak hebben. 16. Pf6xe4; 17. f3xe4 f7—f6. Een zwakke zet. Beter was f5 waarna zwart bevredigend zou hebben gestaan. 18. e4—è5! De weerlegging van zwarts vorige zet. De lo per moet nu worden teruggetrokken en daarna wordt de zwarte koningsstelling opengescheurd. 18Lh3-d7: 19. e5xf6 Tf8xf6; 20. Tflxf6 g7xf8: 21 Ddl—h5 Th8—f3; 22. Tal-fl Ld7—e8; 23. Dh5—h4 Neemt de zwakke pion op f6 onder druk. 2 3Dc7—g7; 24. e3-e4 Hierna komen de beide lopers van wit tot le ven. En dat betekent tevens de beslissing. 2 4Le8g6; 25. Lb2-cl Tf8—e8; 26. e4e5 Sterk gespeeld. Op 26fe5: volgt 27. LhS Dd7; 28 Df6 en wint. 26f6—f5; 27 Lel—g5 Dg7—d7; 28. Lg5— f6 b7b5; 29. La2—bl Kh8—f7; 30. Dh4—h3, zwart geeft het op. f5 is niet meer te redden en daarna stort de zwarte stelling ineen. De interlandwedstrijd Nederland'België, die op 28 april in het Olympisch stadion in Amsterdam wordt gespeeld, staat onder lei ding vam de Oostenrijkse scheidsrechter F. Grill. Zijm beide landgenoten F. Mayer en R. Roman fungeren als grensrechter. KERES. De Rus Keres heeft 't schaak toernooi van Mar del Plata gewonnen waaraan 18 grootmeesters en meesters deel namen. In het eindklassement staat hij op de eerste plaats met 15 punten voor Najdorf (Arg.) 14 pnt. en Kotov (Rusl.) en Panno, die

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11