Parijzenaars jubelden Engels koninklijk paar uitbundig toe Huis met vele verrassingen Alles herinnerde aan glorie van historische allianties HOOFDPIJN? WEG HOOFDPIJN! Tot in de bomen en in de lantaarns <*Praatótoel ^Hoe is het ontstaan?^ WOENSDAG 10 APRIL 1957 3 Algerijns leider vraagt rondetafel-overleg ümbmmm. IBk Hongaarse vluchtelingen in Joegoslavië zijn radeloos Socialisten en liberalen tegen kernbewapening 0p d<£ COJO Amerikaans voorstel op de ontwapeningsconferentie Dit woord: PUIK Dat bij de behandeling van de begroting voor onderwijs in parlementaire kring tal van vragen en problemen oprijzen, ligt stel lig voor de hand. Een onderwerp als dit, waarvan de facetten door nieuwe inzich ten en gebleken behoefte aan vernieuwing op geheel andere wijze worden belicht, brengt uiteraard een complex van deels onoverzichtelijke vraagstukken mee, dat niet in een handomdraai en zeker niet door louter op financiële basis rustende dis cussies zal kunnen worden opgelost. Het is echter verblijdend dat in parle mentaire kringen sterk blijkt te worden nagedacht over dit onderwerp en vooral, dat deze overpeinzingen zich ook richten tot algemeen geldende factoren van maat schappelijke verandering, die zijdelings hun invloed op het onderwijs en de daarbij betrokkenen doen gelden De aanpas sing van het onderwijs aan de zich veranderende mens, die zich in onze tijd zeer geprononceerd en snel blijkt te ont worstelen aan verouderde opvattingen en tal van conventionele remmen verwerpt, is een eerste vereiste. In die zin zouden ook de klachten moeten worden beschouwd, die opklinken uit docentenkringen over ver slapte aandacht en verminderde werklust der leerlingen. In verband daarmee is een opmerking in de Eerste Kamer van belang, die het verschijnsel der „werkstudenten" aansneed en het verrichten van betaalde arbeid in vakanties en weekeinden laakte, omdat daardoor het onderwijs op de tweede plaats zou komen en de leerling teveel be lang zou gaan hechten aan materiële voor delen. Deze opvatting werd niet algemeen ge deeld. Het is trouwens moeilijk, daarover een gedecideerd oordeel te vellen. Enerzijds is het verrichten van betaalde handarbeid door studerende jongelui een blijk van ini tiatief en ondernemingslust; het kan boven dien een maatschappelijk verheugend ver schijnsel zijn van een toenemende zin tot onafhankelijkheid; het kan een zeer edele ingeving zijn zelfs, wanneer het gebeurt om de last der ouders te verlichten en zelf het geld bijeen te brengen voor eigen ontspan ning. Het kan echter evenzeer tot schromelijke uitwassen leiden en hier is een punt, waar op het onderwijs duidelijk de opdracht tot opvoedende leiding heeft. Leren met geld omgaan en zichzelf in de besteding ervan beheersen zijn nieuwe elementen in de op voeding geworden, waaraan zowel in het gezin als op school scherpe aandacht zal moeten worden besteed. Langzaam ontstaat een nieuw leervak: levenskunst. Want uiteindelijk behoort het hierboven genoemde probleem daartoe. Het vak „Levenskunst" is even belangrijk als „Mathematica" en „Talen". Het universele patroon van vorming der jonge mensen heeft in het onderwijs totnutoe talrijke ga ten vertoond. De onderwijsvernieuwing kan eenvoudig worden samengevat in de nood zakelijkheid tot opvulling van die leemten en de onderscheidene opvullingen vormen samen het nieuwe vak „Levenskunst", waarvoor docenten genoeg voorhanden zijn. ADVERTENTIE PARIJS (UP) Van het eiland Belle lie, voor de Bretonse kust, heeft de aldaar in ballingschap verkerende leider van de na tionale Algerijnse beweging, Messaly Hadj, zich per vlugschrift tot de Franse premier Mollet gewend met het voorstel een ronde tafel-conferentie te houden over Algerije. Als plaats voor deze conferentie stelde hij Aix Les Bains voor en als doel: het zo snel mogelijk tot stand brengen van een wapenstilstand tussen de Algerijnse op standelingen en het Franse leger. De vlugschriften zijn dinsdag op vele plaatsen in Parijs uitgedeeld, en in diplo matieke kring is de gedachte geopperd, dat de brief geïnspireerd is door niet-commu- nistische linkse groeperingen in de Franse politiek. Hadj is, hoewel strijder voor Algerije's onafhankelijkheid, gematigder dan zijn ri valen van het nationaal bevrijdingsfront. De meeste van zijn onderbevelhebbers zijn door de volgelingen van het Nationaal Be vrijdingsfront met zachte*of harde drang uit hun functies in de opstandige beweging weggewerkt. Negen Franse soldaten zijn om het leven gekomen bij een noodlottige vergissing. Een helicopter daalde met 10 scherpschut ters en een piloot aan boord midden op een door opstandelingen bezet terrein. Het gebeurde op 245 kilometer ten zuid oosten van Algiers. Nauwelijks stond de helicopter op de grond of de opstandelin gen openden een moordend vuur. Vrijwel onmiddellijk was het vliegtuig met kogels doorzeefd. Opstijgen was niet meer moge lijk en de inzittenden zochten dekking in de omgeving. De helicopter ging in vlam men op en na elkaar sneuvelden negen van de 11 man, de twee overigen werden gewond. Tenslotte konden zij door andere Franse eenheden ontzet worden. BH «S&HBgm w (Van onze correspondent in Parijs) Dinsdag, de tweede en voorlaatste dag van het bezoek van het Brits ko ninklijk paar aan de Franse hoofdstad, was het, ofschoon toch ook het ceremo nieel der officiële plechtigheden zeker niet werd verwaarloosd, toch vooral wel de beurt van het Parijse volk om zijn evoelens jegens de vorstelijke gasten nbaar te maken. Die gelegenheid hebben de Parijzenaars stellig niet on gebruikt laten passeren. Naar voorzich tige schatting hebben zeker een half miljoen mensen op de bruggen, langs de kaden en zelfs in de bomen en lantaarn palen hun gevoelens, men mag wel zeg gen, uitgeschreeuwd, toen de „Borde fretigny", de boot waarop zich het hoge gezelschap bevond, langzaam passeerde. Er heerste langs en op de Seine dins dagavond weer iéïs van die stemming, waarvan het volk van Parijs het geheim schijnt te bewaren. Spontaan, hartelijk, warm-menselijk en toch nooit zonder waardigheid, zo hebben de Parijzenaars hun feest ter ere van de Frans-Engelse alliantie, die officieel nu haar vijftigste jubileum vierde, beleefd. Tegen deze uitbarstingen van hartelijk heid bleek zelfs de stoïcijnse reserve, die het Britse protocol schijnbaar voor moet schrijven, op den duur niet meer bestand. Wij hebben tenminste bijzonder plechtig uitgedoste heren uit het onmiddellijk ge volg van de koningin gezien, die soms ken nelijk moeite hadden hun emotie te be dwingen. Koningin Elizabeth, op wie zich in de eerste plaats deze hulde richtte, bleef de eenvoud zelf, glimlachend, jeug dig en beminnelijk. Het was prins Philip en president Coty eveneens aan te zien, hoe zeer zij door deze massale ovaties wer den getroffen. Het schouwspel, dat de koninklijke gas ten bij deze rondvaart werd aangeboden, was intussen ook om andere redenen uniek. De stad Parijs had een feest op Koningin Elizabeth 11 bestijgt de trap in het Paleis van Versailles op de tweede dag van het Brits koninklijk bezoek aan Parijs. Rechts slechts ge deeltelijk zichtbaar prins Philip. touw gezet, dat nergens anders plaats had kunnen vinden. Duizenden projectoren zet ten de oevers van de rivier, de gevels van de oude huizen en de bomen in een licht, dat nog lichter scheen dan de dag, terwijl op gezette tijden een historisch tafereel werd opgevoerd, geïnspireerd door de Franse geschiedenis. Bij de Notre Dame werd hare majesteit ineens door een koor van 150 kinderen toegezongen, dat de Complainte de Notre Dame, een chanson uit de dertiende eeuw, ten gehore bracht. Bij de Pont des Invalides werd de vorstin het militaire saluut gebracht door soldaten in de uniformen van de Napoleontische tijden en elders trad Henri Quatre naar voren, omstuwd door zijn hovelingen. Zo werden symbolisch op deze tocht op de Seine de voornaamste pagina's van het boek der Franse historie voor de koningin en haar gevolg getoond en dan weer omge slagen. Een volksfeest zonder vuurwerk is als een bloem zonder geur en ook in dat op zicht heeft Parijs als gastvrouwe zich ze ker niet onbetuigd gelaten. Zeker een uur lang schoten de pijlen in een veelvoud van kleuren de lucht in en zelden had Parijs in zo'n zee van kleur en licht geschitterd. De dag van gisteren was ingezet met een receptie op het Parijse stadhuis, waarbij koningin en prins officieel door het vol tallige gemeentebestuur waren ontvangen. Geen moeite en kosten waren ook hier gespaard om het Parijse Hötel de Ville dat feestelijke aanschijn te verlenen, dat dit wat s'.ive gebouw van nature moeilijk op kan brengen. Maar ook hier mocht het resultaat wel weer volkomen geslaagd worden genoemd. Alles wat Parijs aan of ficiële, mondaine, artistieke, wetenschap pelijke en andere beroemdheden bezit, had zich hier verenigd om het Engelse vorsten paar te huldigen, een hulde, die door ko ningin Elizabeth opnieuw in ontvangst werd genomen met die sympathieke een voud, waardoor aan het ceremonieel en de strenge etiquette nog onmiddellijk een ac cent van menselijkheid wordt verleend. De solidariteit tussen het Franse en het Britse volk, zo sprak hier de burgemees ter van Parijs, monsieur Ruais, de konin gin toe, heeft zich onlangs nog gemani festeerd toen de internationale rechten met voeten werden getreden. En die soli dariteit vertegenwoordigt, zo vervolgde de burgemeester, de voornaamste garantie van onze Westerse beschaving. Deze toespeling op de gebeurtenissen rond de Egyptische crisis werd door koningin Elizabeth met fijnzinnige tact beantwoord, toen ze op merkte, dat een duurzame welvaart slechts kan worden verzekerd, indien wij, Engel sen en Fransen, bereid blijven onze idealen der beschaving te verdedigen. En deze overtuiging, zo besloot Engelands koning in, wenst mijn volk ook te zien uitgedragen tijdens het bezoek, dat ik nu uit zijn naam mag brengen. Daarna hebben de Britse gasten zich naar Versailles begeven, waar president Coty als gastheer optrad bij een lunch voor 250 genodigden, die in de grandioze Galerie des Glacés, de vroegerer danszaal, werd geserveerd. Een symbolische plaats al Wu r, omdat hier ruim een eeuw geleden, in 1855, koningin Victoria, Elizabeth's over grootmoeder, ter gelegenheid van een staat- siebezoek had gesoupeerd tezamen met Lodewijk de Zestiende. Na de maaltijd in Versailles werd in deze voormalige zomerresidentie der Franse ko ningen een briljante voorstelling gegeven van Rameau's ballet „Les Indes Galantes", dat hier in 1739 zijn première had beleefd. En met die uitvoering werd tevens dit kos telijke theater uit de achttiende eeuw na een restauratie van vier jaren, eindelijk zijn vroegere bestemming hergeven. In het'Grand Trianon, waar in vroeger tijden de grote Lodewijken, en later Na- popeon en Louis Philippe hun recepties hebben gehouden, ontving Elizabeth nu de ambassadeurs van de verscheidene landen van het Gemenebest en andere vooraan staande Britse persoonlijkheden. Langzamerhand was r tussen de avond gevallen en werd in Parijs het feest voor- beri id, waarover in het begin van dit ver haal al verslag werd gedaan. En na dat feest zouden de rollen worden omgekeerd, omdat de koningin en prins dan het Franse staatshoofd, president Coty, en zijn ge volg op de Engelse ambassade zouden ont vangen. Een ontvangst, waarbij ook intus sen de actuele politiek een duidelijk woord schijnt te hebben meegesproken, want hier moeten de Franse en Engelse ministers van Buitenlandse zaken besloten hebben de Egyptische kwestie opnieuw bij de Veilig heidsraad aanhangig te maken. Ofschoon men van staatsieplechtigheden in het algemeen geen onmiddellijke politie ke gevolgen verwachten moet, zou dit Britse bezoek aan Parijs toch wel eens een uitzondering op deze regel kunnen maken. Maar voor het moment laait overal de feestvreugde nog te hoog op, dan dat iemand er behoefte aan zou gevoelen de politieke balans van deze eerste ontmoe ting tussen Engelands jonge vorstin en het Franse volk reeds op te willen maken. GENèVE (UP). De hoge commissaris voor de vluchtelingen, Auguste Lindt heeft, na een reis door Joegoslavië verklaard, dat de 19.000 Hongaarse vluchtelingen in dit land zich in een staat van diepe neer slachtigheid bevinden, omdat de overbren ging naar westelijke landen gestagneerd is. Lindt hield een redevoering voor de raad van de intergouvernementale commissie voor Europese migratie, in Genève bijeen. De hoge commissaris zeide „zeer bemoe digd" te zijn door de vele pogingen, die zijn ondernomen de vluchtelingen in Oostenrijk te helpen. Tot op heden zijn 128.000 of meer dan 75 percent der vluch telingen door andere landen opgenomen. „Ontmoedigend" achtte hij de Joegoslavi sche situatie. Minder dan 5 percent van het totaal aantal, ruim 800, zijn door andere landen opgenomen. Hij deed een beroep op de westelijke lan den „de internationale solidariteit met en de verantwoordelijkheid voor de vluchte lingen, waarmede in Oostenrijk zo veel tot stand is gebracht, ook op de vluchtelin. gen in Joegoslavië van toepassing te laten zijn". „De wereld behoort een regering, die de generositeit heeft haar grenzen open te stellen voor politieke vluchtelingen, niet alleen te laten staan", zo zeide hij. De Amerikaanse Senator Joseph R. MacCarthy heeft zich opgeworpen als voorstander van het toelaten in de Ver enigde Staten van 75.000 Hongaarse vluch telingen uit Oostenrijkse kampen. Binnen enkele dagen zal MacCarthy, die destijds de beruchte heksenjacht ontketende, een wetsontwerp in die zin bij de Senaat aan hanging maken. BONN (DPA) Naar aanleiding van de uitlatingen van de Westduitse minister van Defensie, Strauss, over de kwestie der uitrusting met kernwapens verklaart men in kringen van de sociaal-democratische partij* dat de minister precies het tegen overgestelde standpunt inneemt in verge lijking met kortgeleden, toen hij nog de mening verkondigde, dat slechts de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie over noe menswaardige voorraden kernwapens be horen te beschikken en niet allerlei kleine re landen. Het gevaar van een oorlog met zijn verwoestende gevolgen zou toenemen, wanneer kleinere landen bij plaatselijke i conflicten kernwapens kunnen gaan ge bruiken, aldus zou Strauss gezegd hebben. De sociaal-democraten zijn voorts van mening, dat bondskanselier Adenauer de uitwerking van tactische kernwapens ba gatelliseerde, toen hij zei, dat deze wapens slechts een verdere ontwikkeling van de artillerie zijn. Het kleinste tactische kern wapen heeft de explosieve kracht van dui zend bommen uit de tweede wereldoorlog, aldus zegt men in socialistische kringen. Men betoogt van socialistische zijde, dat het er in de eerste plaats om gaat te ko men tot een ontwapening onder controle, ook op het gebied van de kernwapens. Ook in kringen van de vrije democrati sche partij (liberalen) waarschuwt men tegen het opslaan van kernwapens in West- Duitsland en tegen uitrusting van de West duitse strijdkrachten met deze wapens. ADVERTENTIE Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H. apothekers, drogisten, kappers en de speclaalbranche. Net als vroeger Dikwijls hebben wij de nagels zitten bijten als wij dachten aan de wereld en vooral aan de beschaving na afloop van de Eerste Atoomoorlog; ieder mens heeft zo zijn muizenissen. Wij dachten dat er niets meer zou overblijven, maar nu heb ben wij ergens gelezen, dat de insecten zullen blijven bestaan. En dat betekent dat de beschaving in goede handen - of liever haakpootjes - is en dat heeft ons weer heel wat opgeruimder gemaakt. Het is bijvoorbeeld een hartversterkende gedachte dat ook dan die zéér-bepaalde, knusse, café-bodega's-bars zullen blijven bestaan, zij het dan in een enigszins andere vorm. Er leeft namelijk een tor (ook na de Eerste Atoomoorlog) Ptilocerus gehe ten, die een levendige toef rood haar draagt, die onweerstaanbaar aantrekkelijk werkt op bepaalde mierensoorten. In deze rode kuif wordt een kostelijk vocht gepro duceerd, waaraan genoemde mieren zich dusdanig te buiten gaan, dat zij omrollen (na enige verward gelal) en geen vin meer kunnen verroeren. Dan lacht kroegbaas Ptilocerus in zijn rode baard en rolt de klanten: hij steeks zijn zuigbekje in de hals van de beschonken buitenmannetjes en berooft hen. Alles blijft dus bij het oude t.a.v. de „uitgéschudde buitenman" in de grote stad. Een andere nuttige burger van de nieu we wereld is de Empididus, een overigens onbetekenende kwant, die op het liefdespad gaat met een mach tig voedselpakket in de armpjes. Hij biedt dit aan aan de dame op wie hij het veel- facettige oog zijner arglistige keus heeft laten vallen. Neemt zij het nu aan, dan, dat hebt gij reeds begrepen, wereldwijze lezer, dan is zij erbij. Gij kent de Sluipwesp, een aardig spits individu. Deze verlamt met één chi rurgische prik in het ruggemerg haar slachtoffer-rups en sleept hem daarna in haar hol. Bij deze geconserveerde rups legt zij haar eieren en waarborgt de nieuwge borenen, bij het eerste levenslicht, verse maaltijden aan de wieg. Het element „kin derbijslag", „belasting", etc. herkent men gemakkelijk in dit gehele optreden. Maar let nu op de sluwe Sarcopha- gida, die vanachter een grasspriet alles heeft staan afloeren en nu steels op de haakteentjes binnengaat, de eieren wreed aardig op straat gooit en zelf de rups gaat consumeren. Hier bemerkt men tendenzen naar de instelling die „successierecht" heet en ook iets dat lijkt op de beweging bij erfenisdelingen. En hoe vindt gij het optreden van de W o ekermier (An er g at e s S tr a- tulus S chenck) die, bijna te vadsig om te lopen, het huis van de nijvere grasmier tjes binnendringt en daar dan zo geraffi neerd gaat zitten intrigeren, dat de stum pers tenslotte de eigen koningin om hals brengen en de indringer adopteren en voe den? Zijn het niet precies mensen? En vooral de namen als sabelmieren, gastmieren, slavenmieren en jagersmieren doens het beste hopen. Ook zijn verschillende politieke tinten reeds te herkennen bij de rode roofmieren, de zwarte wegmieren én dat dan nog al leen maar wat betreft de mierenrassen. Heus: de beschaving gaat niet verloren. In dit opzicht behoeft men de Eerste Atoomoorlog niet te vrezen. Duif ADVERTENTIE COMPLETE COLLECTIE Sportoverhemden Gen. Cronjéstr. 40-44, H'lem. Tel 15438 jlllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||. Wanneer ik de naam Paolo Caliari noem, zai er vermoede lijk geen lichtje bij u gaan branden. U zult er hoogstens een associatie met Italië door krijgen en dan bent u in ieder geval warm. Misschien zegt Veronese u meer? Juist, de be roemde zestiende eeuwse schil der, tijdgenoot van de befaam de Tintoretto en even gevierd als hij. Ik wil het vandaag eens met u hebben over een weinig bekend, Roewei gigan tisch werk van Paolo Caliari, alias Veronese. We begeven ons daartoe van Venetië uit ongeveer zestig kilometer in noordwestelijke richting, waar we in de uit lopers van de Dolomieten het plaatsje Maser vinden. Een on aanzienlijk dorp, weinig door vreemdelingen bezocht. Zij die er komen, verlaten het meestal snel omdat zij niet weten, dat zij op zijn minst een poging moeten doen de Villa Barbaro te bezichtigen. Ik werd aan de deur ont vangen door een even char mante als donkere jongedame, de secretaresse van het huis. Zij leidde me, verrukt lachend om de indruk, die haar ont hullingen maakten, door de gangen, kamers en zalen, waar Veronese onvergelijkelijk ori gineel zijn muurschilderingen heeft gepenseeld. Haar welge vormde mond stond daarbij geen ogenblik stil; ik ken de geschiedenis van het huis nu tot en met de geringste details. De hal bracht de eerste ver- De vreugde van het reizen kan worden verveelvoudigd door het vinden van dingen, die bijna niemand weet. Dat kost wat meer moeite, vaak ook wat meer tijd, dan het domweg nalopen van de geijkte attracties, maar men wordt dan ook beloond met een veel grotere voldoening. rassing. Toen ik er binnentrad, werd ik welwillend vanaf een balkon bekeken door twee da mes uit het oude geslacht Bar baro. Ik stelde me in postuur voor een beleefde buiging, doch ontdekte gelukkig juist op tijd, dat zowel de vrouwen als het balkon met zijn ge draaide marmeren pilaren, verbluffend van dieptewer king, indertijd door de heer Veronese op de volkomen gladde wand waren aange bracht. „De bouw van de villa is in 1560 begonnen", ratelde mijn lieftallige gids. „Danielo Bar baro gaf voor de verfraaiing van het landhuis opdrachten aan de beroemdste kunste naars van zijn tijd. Veronese was toen tweeëndertig jaar. Hij was sinds kort getrouwd met Helena Badile, de dochter van zijn leermeester. Deze op dracht, waarin hij volkomen vrij werd gelaten, kwam dan ook niet alleen zeer gelegen, maar in het laaiend geluk van zijn wittebroodsweken leefde hij er al zijn fantasie in uit, zodat het resultaat iets heel bijzonders werd." Ze overdreef in geen enkel opzicht. Ik knikte verstrooid, want mijn aandacht was al weer gevangen door de won derlijke voorstellingen in een zo goed als lege, doch door de ingewikkelde fresco's gevuld lijkende zaal. Tegenover mij bevond zich .een half open staande deur. Een oude dienst maagd, alleen door haar kle ding buitentijds, overigens be- driegelijk echt, keek half om de deur heen het vertrek in, alsof zij wilde aankondigen, dat het diner was opgediend. Aan weerszijden van deze mo numentale toegang tot een an dere zaal waren twee nissen aangebracht, waarin meer dan levensgrote beelden stonden. Eerst toen ik tot op enkele meters was genaderd, kon ik constateren, dat het speelse vernuft van Veronese ook hiervoor verantwoordelijk was. „De bouw en de decoratie hebben zeven jaar gevergd", vervolgde het meisje, vastbe sloten me niets te onthouden. „Danielo Barbaro, het hoofd van een der voornaamste Ve- netiaanse geslachten en dus schatrijk, beloonde zowel de schilder Veronese als de ar chitect Palladio vorstelijk. Dat mocht ook wel, want hij kon trots zijn op het huis. Heel Venetië sprak erover en daar was men toch wel het een en ander aan bouwkunst en ex centrieke dingen gewend. Vooral de fresco's spraken tot de verbeelding van de mensen. Toch zat er voor Veronese een klein bijsmaakje aan het zoet van de roem. Hij heeft zich er later weieens over beklaagd, dat zijn tijdgenoten enthou siaster waren om de goed ge slaagde artistieke grap dan om een deel van zijn werk, dat hijzelf veel hoger stelde." We gingen Weer verder. On danks mijn bewondering voor de fantasie en de kunstzinnige vaardigheid van de zestiende eeuwse meester, bekroop me de gedachte, dat ik toch niet graag in dit huis zou wonen en zeker niet wanneer ik vier eeuwen vroeger had geleefd. De bewoners van 1567 moeten immers wel het gevoel hebben gehad van alle kanten te wor den beloerd. Nu mag de in druk dan niet zo realistisch zijn, omdat de figuren door hun kleding onmiddellijk wor den herkend als te antiek om echt te lijken, dat neemt niet weg, dat er een spookachtige sfeer in de zalen hangt. Wan neer de jongeman, die met zijn muts in de hand een kamer schijnt binnen te komen, mij nog aan 't schrikken kan ma ken, hoe moet de Italiaan uit de zestiende eeuw dan wel hebben gereageerd? Nadat de villa in de loop van de jaren verscheidene malen in andere handen was over gegaan, is de enige herinne ring aan de oorspronkelijke Barbaro nog de naam. Wie er echter ook het beheer over heeft gehad, allen verdienen een compliment voor het on derhoud van de kostbare wandschilderingen. Nergens zijn de kleuren vervaagd of vervaald en nog is het ver gezicht op een van de muren het betrekkelijk kleine ver- trek krijgt er een enorme ruimte door zo fris, alsof men werkelijk door brede ven sters over fraai aangelegde tuinen naar een berglandschap op de achtergrond kijkt. Slechts het licht, dat door een zijraam naar binnen stroomt, valt verkeerd, maar dat kon Veronese ook niet helpen. Het Italiaanse meisje van deze eeuw, opvallend afste kend bij de één-dimensionale personen, die zwijgend deze zalen bevolken, had de groot ste verrassing tot het einde bewaard. „Dit is momenteel een slaap kamer", zei ze, terwijl ze een deur opende. „Ik weet niet of dit vertrek altijd dezelfde be stemming heeft gehad. Het lijkt me een beetje onvrij om hier te slapen. Op een van de wanden is een deur geschilderd. Daar door betreedt een jager, bege leid door zijn hond, de kamer. „Veronese heeft zijn eigen gezicht voor de kop gebruikt", verklaarde ze. „Hij wou er zelf toch ook bij zijn." ^'IlllllimilllllllllllllllllllllllUIIIIillJllllilUIIUlillUUlillliUJlJillilllPJiJilllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll J. J. F. Kemming lillik LONDEN (Reuter). In Londen ver luidt dat Harold Stassen, de Amerikaanse vertegenwoordiger op de ontwapenings besprekingen te Londen, heeft voorge steld dat de grote mogendheden hun be wapeningsuitgaven in de komende twee jaar met een kwart zullen verminderen. De Russische vertegenwoordiger Zorin verklaarde dat hij veel belangstelling had voor het Amerikaanse voorstel en dat hij het zorgvuldig zou bestuderen. Stassen had reeds voorgesteld de be wapeningsuitgaven in het eerste jaar, dat door een ontwapeningsovereenkomst zou worden bestreken, met tien percent te verminderen. Hij had opgemerkt dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie het eens zijn over een aanbeveling, dat de strijdkrachten van de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en communistisch China elk de twee en een half miljoen man niet te boven zouden mogen gaan en dat een maximum van 750.000 man zou moeten gelden voor de weermachten van Groot- Brittannië en Frankrijk. Stassen zei be reid te zijn de Amerikaanse regering aan te bevelen de bewapeningsuitgaven in het tweede jaar, dat een ontwapeningsover eenkomst van kracht zou zijn, met vijftien percent te verminderen. Zorin had geantwoord het belangrijk te achten dat de Verenigde Staten bereid zijn over nieuwe stappen, om tot ontwapening te komen, te spreken, daar dit de deur opent voor verdere onderhandelingen. Puik hang samen met een niet met voorkomend werkwoord puiken: uit lezen, uitkiezen. Het betekent: uitgele zen, uitstekende koopwaar. De beste v1- heette: het puikje van de vismarkt. Ir het bijzonder echter bezigde men he' voor de allerbeste kwaliteit laken. Ir 1550 schrijft Aert van der Goes „da alle de lakenen die binnen den lande va» Hollant gemaeckt worden, alle grov lakene zijn, behalve de puyeken binnei Delft gemaeckt". Dit Delftse lake: heette dus puyek. In samenstellinger als puikbest kreeg het woord zijn a! gemene betekenis van: het beste in zijr soort. Men gebruikt het thans voorna ^melijk van aardappelen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5