Arbitrage bepleit door objectieve deskundigen De Landbouw zou positie in belangenstrijd hebben gekozen Blijspel van Walter Hasenclever door het Schlosspark Theater B. en W. willen rooms-katholieke jeugdbibliotheek subsidiëren Het tandartsenconflict Melksancring voor het hof 11 Kotr. Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst vreest gevolgen voor volksgezondheid en ziekenfondswezen Spoorwegman fraudeerde met gebruikte kaartjes Zijn vrouw wisselde ze op de stations van afgifte tegen geld in Bioscopen te Enschede twee weken gesloten Jaarbeursgebouwen worden misschien televisiestudio's Telexnet nu geheel automatisch Mr. Van Hall erelid Mij. voor Nijverheid en Handel Grondverkoop voor vier nieuwe huizen aan Oosterduinweg Examens Uitvoerige raadsagenda voor dinsdag 23 april IJmond-handbalvereniging nadert sluiting seizoen Studieclub „De Vezel" sloot het seizoen DONDERDAG 11 APRIL 1957 Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst meent, zowel op grond van de bezwaren, die voor een groot deel der bevolking zijn ontstaan door het wegvallen van de tandheelkundige verzorging uit het ziekenfondswezen, alsmede op grond van de gevaren die hier uit kunnen voortvloeien voor de gehele ziekenfondsverzekering en voor de geneeskundige verzorging van de verzekerden, dat het op zijn weg ligt als zijn mening uit te spreken, dat het in hoge mate moet worden betreurd, dat de verzekerden verstoken blijven van tandheel kundige verzorging via de ziekenfondsen, tengevolge van het feit, dat geen overeen stemming kon worden bereikt over de werktijden, een onderwerp dat moeilijk op verantwoorde wijze kan worden beslecht door onderhandeling. Voorts meent het hoofdbestuur dat de oplossing voor het geschil kan worden verkregen door een arbitraire uitspraak van een college van objectieve deskundigen over de totale werk tijd voor de tandarts met een gelijktijdige beoordeling van de gemiddelde tijden voor de diverse verrichtingen. Het hoofdbestuur der Maatschappij vreest dat het conflict, mede door het feit dat geen terugbetalingen worden gedaan, vér strekkende gevolgen zal hebben voor de volksgezondheid in het algemeen en voor de ziekenfondsverzekerden in het bijzon der. Bovendien meent het hoofdbestuur dat het goed functioneren van het ziekenfonds wezen in ons land hierbij in het geding is. Aangezien de tandheelkundige verzor ging voor een groot deel van onze bevol king nog in opbouw is door middel van het saneringssysteem, waaraan grote be dragen ten koste zijn gelegd, is het naar de mening van de maatschappij in hoge mate te betreuren, dat door dit conflict de be reikte resultaten verloren dreigen te gaan. Bij de bestudering van de achtergronden van het conflict is het aan het hoofdbe stuur der maatschappij gebleken dat er vier grondpijlers zijn waarop de overeen komst tussen tandartsen en ziekenfondsen zou moeten rusten, namelijk: het netto in komen, de bruto onkosten, de gemiddelde tijden voor de diverse verrichtingen en het aantal verrichtingsuren per week. Over de eerste drie punten werd over eenstemming bereikt. Geen akkoord kon worden verkregen over de vraag of gemid deld een tandarts met een volwaardige ziekenfondspraktijk per week 36 uur dan Voor de Haagse rechtbank stond een 27- jariige ex-employé van de Nederlandse Spoorwegen terecht, die bekende dat hij maandenlang regelmatig gebruikte trein kaartjes heeft verduisterd. Hij deed dienst als controleur aan de uitgang vam het Staatsspoorstation te Den Haag en mam de kaartjes in ontvangst van reizigers, die hun treinreis in Den Haag beëindigden. Talloze enkele-reis-kaartjes, bij voorkeur van men sen, die van ver kwamen, hield hij achter en liet ze door zijn 25-jarige echtgenote inwisselen op het station van afgifte. De vrouw kon als echtgenote van een N.S.- employé goedkoop reizen. Zij ging bijvoor beeld met een aantal kaartjes enkele reis ArnhemDen Haag naar Arnhem, om daar de kaartjes zogenaamd terug te geven, Meestal vertelde zij dat de kaartjes voor een gezelschap waren gekocht, maar dat men er geen gebruik van kon maken, omdat de reis om de een of andere reden niet kon door gaan. Haar verhalen klonken zo geloofwaar dig en dus kreeg ze altijd vlot de tegenwaar de van de treinkaartjes uitbetaald. De spoorwegman en zijn echtgenote speel den dit spelletje maanden lang. Men wissel de treinkaartjes in het oosten des lands. Een lokettiste in Arnhem kreeg tenslotte arg waan. Zij betaalde wel uit, maar waarschuw de de spoorwegrecherche. Op de terugreis naar Den Haag werd die vrouw aangehou den. Haar man is nu zijn betrekking bij de spoorwegen kwijt. Hij volgt thans in een rijkswerkplaats een omscholingscursus tot betontimmerman. De reclassering koestert goede hoop dat hij als handwerkmae onder goede leiding het rechte pad zal bewande len. Daarom en om de omscholingscursus niet te doorkruisen eiste de officier van Justitie nog een voorwaardelijke gevange nisstraf van negen maanden. Tegen de vrouw, die ook terechtstond, eiste de officier r-m voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden, omdat zij geheel onder in vloed van haar man gehandeld had. Op 23 april zal de rechtbank uitspraak doen. Protestactie van directeuren tegen hoge vermakelijkheidsbelasting Enschedese bioscoopexploitanten zijn verontwaardigd over het besluit van de gemeenteraad om een voorstel van B. en W. tot wijziging van de vermakelijkheids belasting op bioscopen niet aan te nemen. Het belastingtarief wordt gehandhaafd op het hoge percentage van 331/3 percent, zonder dat vooralsnog vooruitzichten be staan op invoering van een lager percen tage. Op grond hiervan hebben de En schedese bioscoopexploitanten het besluit genomen om hun theaters van vrijdag 12 april tot en met donderdag 25 april te sluiten. Zij wijzen er op, dat voor circus- en variété-voorstellingen, alsmede voor to neel, opera en concert een veel lager tarief wordt geheven dan voor de bioscopen het geval is. Voor handhaving van het exceptionele tarief voor de bioscopen, kunnen, naar de mening van de exploitanten, geen ge gronde motieven worden aangevoerd Deze discriminatie weegt des te zwaarder, aldus ,s de opvatting van de Enschedese bio scoopexploitanten, aangezien 282 van de 313 gemeenaten in ons land, waar biosco pen zijn gevestigd tot verlaging van de vermakelijkheidsbelasting zijn overgegaan. De onrechtvaardige bejegening, aldus de Enschedese bioscoopexpolitanten, heeft ons genoopt om bij de exploitatie van onze be drijven een aantal reorganisatiemaatrege- ton te nemen. Teneinde deze reorganisatie voor te bereiden zullen de bioscoopthe aters gedurende twee weken zijn gesloten wel 39'/» uur kan werken, afgezien nog van de tijd die nodig is voor voorbereidingen en voor het afwerken. De tandartsen stellen, dat zij gemiddeld niet meer dan 36 uur per week kunnen werken, zonder daarbij de kwaliteit van het werk in gevaar brengen. Van de zijde van de ziekenfondsen wordt gesteld, dat de noodzakelijke waarborgen voor een objec tieve beoordeling van deze cijfers ontbre ken. Van de zijde van de tandartsen echter kan met evenveel recht worden volge houden, dat de ziekenfondsen evenmin over voldoende deskundigheid en objectivi teit beschikken om te kunnen stellen, dat de tandarts zijn verantwoordelijk en licha melijk vermoeiend werk gedurende 39'/j uur per week zou kunnen presteren. Bij het opstellen van een overeenkomst moet men uitgaan van de gedachte, dat de tandarts verantwoord werk levert. Alleen daarop kan een goede honoreringsregeling worden opgebouwd. Daarom gaat het bij het geschil naar de mening der Maatschap pij tot Bevordering der Geneeskunst in eerste instantie over de hoogte van de honorering per verrichting. Geheel los van het antwoord op de vraag wie met betrekking tot dit meningsverschil het gelijk aan zijn zijde heeft, vraagt de maatschappij zich af of partijen er de verantwoordelijkheid voor kunnen dragen, dat als gevolg van een meningsverschil het ziekenfonds geen tandheelkundige hulp meer verstrekt. Het hoofdbestuur is van oordeel, dat hier bij uitstek een arbitraire uitspraak van deskundigen op zijn plaats zou zijn. Daar er verband moet worden aangenomen tussen to tale-werktijd en de gemiddelde tijden per verrichting, zou een eventueel arbitraire uitspraak over de totale werktijd van de tandarts gecombineerd moeten wor den met een neutrale beoordeling van deze gemiddelde tijden. Vredenburgcomplex doet te grote verkeersproblemen ontstaan Het is niet onwaarschijnlijk dat het jaar- beursbestuur binnen afzienbare tijd een beslissing zal nemen ten aanzien van het wel of niet blijven van de twee-jaarlijkse beurs in het centrum van Utrecht. Er be staan plannen, mede gezien de enorme verkeersproblemen, definitief het complex op het Vredenburg prijs te geven. Door het bestuur is contact opgenomen met het bestuur van de Nederlandse Televisie Stichting. Van deze zijde bestaat grote be langstelling om, indien het gebouw vrij komt, er studio's in te richten. De technische N.T.S.-afdelingen en ook die waar de décors worden ontworpen en vervaardigd, hebben met een ernstig ge brek aan ruimte in de in Bussum in ge bruik zijnde gebouwen te kampen. De de centralisatie van de televisie-diensten werkt remmend op de ontwikkeling. Het jaarbeursgebouw aan het Vredenburg zou voor alle problemen een oplossing beteke nen. Ook van de zijde der commerciële televisie, waarvoor zijn opgericht de O.N.T.V. en de T.E.M. hebben interesse voor het jaarbeursgebouw aan het Vreden burg. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, heeft in Den Haag de auto matische telegraafcentrale officieel in be drijf gesteld waardoor tevens de automati sering van het telexverkeer in ons land voltooid werd. Deze indienststelling ver richtte de minister door het zenden van een telexboodschap aan de n.v. Nederland se Aardoliemaatschappij in Oldenzaal, de verst verwijderde abonnee van de nieuwe centrale. Eerstvolgende vergadering van hoofdbestuur in Haarlem Het landelijk bestuur van de Nederland se Maatschappij voor Nijverheid en Han del zal 20 juni in Haarlem een algemene vergadering houden. Tijdens deze vergadering zal het bestuur voorstellen de jaarvergadering in 1958 in Amsterdam te beleggen. Tijdens de dinsdag gehouden vergade ring van het departement Amsterdam van de maatschappij is besloten de burgemees ter van Amsterdam, mr. G. van Hall te benoemen tot erelid van het departement, nu diens voorganger mr. A. J. d'Ailly het erelidmaatschap ter beschikking heeft ge steld. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorger* op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Het Internationaal Theater Instituut een dochterorganisatie van de UNESCO, met in dertig landen nationale centra - begint geleidelijk een grote activiteit te ontplooien. Hierbij blijft de Nederlandse afdeling niet achter. Eerder in dit seizoen kregen wij onder haar auspiciën de Edin burgh Festival Company en het gezelschap van Jean Louis Barrault op bezoek. Als derde buitenlandse groep vertoeft thans het ensemble van het Schlosspark Theater binnen onze grenzen. De korte tournee is dinsdagavond in de Rotterdamse Schouw burg begonnen. Hedenavond wordt de ge geven voorstelling - van het blijspel „Ein besserer Herr" van Walter Hasenclever - in de hoofdstad herhaald, donderdag komt Den Haag aan de beurt en tenslotte, vrij dagavond, Utrecht. Walter Hasenclever is in de toneelge schiedenis vooral bekend als een der eer ste triomfators van het na de eerste we reldoorlog opgekomen expressionisme, waarvan men hier Georg Kaiser en Frank Wedekind als voornaamste vertegenwoor digers heeft leren kennen. In dit snel ten ondergang gedoemde genre heeft hij het succes, dat onder Reinhardts leiding met „De Zoon" (met Paul Wegener, Werner Krauss en Ernst Deutsch in de hoofdrollen) werd behaald, nooit kunnen evenaren. Mede daarom begon hij zich op de lichte komedie toe te leggen. Naar ik meen is zijn „Huwelijken worden in de hemel ge sloten" ook in ons land veel gespeeld. „Ein besserer Herr" beleefde zijn première te Frankfort aan de Main in 1927. Met de komst van het nationaal-socialisme werd Hasenclevers werk tot tijdelijke vergetel heid veroordeeld. Hijzelf, gedeeltelijk van ioodsen bloede en overtuigd pacifist, nam de vlucht naar Frankrijk, waar hij in 1940 zelfmoord pleegde uit vrees anders de Gestapo in handen te vallen. In het programma van het Schlosspark Theater uit Berlijn kan men lezen, dat de opvoering van „Ein besserer Herr" meer bedoelde te zijn dan een eerbewijs aan een baanbreker van een generatie. Het stuk, zo wordt daar aan toegevoegd, confron teert ons met waarheden die nog gelden. Op mi.in beurt moet ik verklaren, dat ik bijzonder van deze spirituele voorstelling heb genoten zonder ook maar één ogenblik het gevoel te hebben gehad met andere dan slechts zeer vluchtige algemeenheden omtrent het liefdeleven in aanraking te zijn gebracht. In wezen is deze „schurken- komedie" zo niet van a tot z dan toch van a tot laten we zeggen m verouderd. De charme van het geheel was naar mijn smaak juist, dat men van die nood een deugd heeft gemaakt, waardoor de ondeu gendheid van het gegeven het plezierige accent kreeg van een onbescheiden, lichte lijk spottend kijkje in het bestaan, waar een vorig geslacht zo graag met een tikje weemoed hoog van opgeeft. Het stuk handelt over de miljonairsdoch- ter Lia Compass, die - het huwelijk als een zakelijke transactie opvattend - een an nonce in een dagblad plaatst in de rubriek: echtgenoot gevraagd. Zo komt zij in aan raking met een wonderlijke zwendelaar met een goed hart, de heer Möbius. exploi tant van een bureau dat voorziet in de behoefte aan liefde van vrouwen, die op een leeftijd zijn gekomen van een licht vaardig geloof in laatste illusies. Hij ont plooit in zijn veelzijdige wervingscampag- Voor het gerechtshof te Amsterdam is woensdag in appèl een kort geding ge voerd, dat een nasleep is van de invoering van de sanering der melkbezorging in Haarlem. De niet-sanerende melkhandelaar A. Hoogendijk te Haarlem heeft dit geding in eerste instantie bij de Haarlemse recht bank aanhangig gemaakt tegen de melk inrichting De Landbouw n.v., eveneens te Haarlem. Op de dag, dat de sanering van de melkbezorging werd ingevoerd 3 de cember van vorig jaar weigerde de melkinrichting namelijk de „vrije hande laar" de door hem gewenste hoeveelheid melk te verstrekken. Namens de heer Hoo gendijk heeft mr. dr. A. F. H. Schreurs de rechtbank toen verzocht te bewerkstelli gen, dat de maatregelen van de melkinrich ting ongedaan werden gemaakt. De presi dent van de rechtbank heeft in zijn uit spraak op 11 december 1956 de vordering van de heer Hoogendijk toegewezen en be paald, dat de melkinrichting verplicht is, de door de slijter gewenste hoeveelheid melk te leveren. Mr. F. van der Goot is na mens de gedaagde tegen deze uitspraak in hoger beroep gegaan. Vanmorgen hebben beide raadslieden voor het hof hun plei dooien gehouden. Op de dag, waarop de sanering van de melkbezorging werd ingevoerd, vroeg de slijter Hoogendijk aan de melkleverancier tachtig liter melk meer dan normaal. Hij zou deze hoeveelheid nodig hebben voor de bediening van die consumenten, die zich aan de sanering wensten te onttrekken. De melkinrichting weigerde de slijter echter zo'n grote extra-hoeveelheid te geven, omdat hierdoor moeilijkheden zouden kunnen ontstaan met de sanerende melk handelaren. In zijn verdediging voor de rechtbank heeft mr. Van der Goot gesteld, dat bij de melkinrichting slechts één „vrije handelaar" was aangesloten; er kon niet verwacht worden, dat de inrichting om deze ene klant haar belangen op het spel zette. Mr. dr. Schreurs heeft de maat regelen van de leverancier in strijd ge noemd met artikel twee var de zuivelver- ordening van 11 mei 1946, waarin staat dat de melk „op de gebruikelijke wijze" moet worden geleverd. Tussen leverancier en slijter is nimmer een afspraak gemaakt over de hoeveelheid te leveren melk. Op grond van het reeds genoemde arti kel van de zuivelverordening wees de rechtbank de vordering van de niet- sanerende handelaar Hoogendijk toe, waar bij bepaald werd, dat de melkinrichting verplicht was de door de slijter gevraagde hoeveelheden melk te leveren, zulks op straffe van de door mr. dr. Schreurs na mens eiser bepaalde dwangsom van vijf honderd gulden per dag. De rechtbank be paalde voorts, dat de melkleverancier zich niet alleen schuldig had gemaakt aan een onrechtmatige daad, doch ook aan een economisch misdrijf, daar de zuivelveror dening ondermeer is gebaseerd op de Wet economische delicten. Mr. Van der Goot heeft vanmorgen in een kort pleidooi voor de zesde kamer van het gerechtshof de handelwijze van zijn cliënt verdedigd, nadat beide raadslieden uitvoerig reeds schriftelijk eikaars opvat tingen over de rechtmatigheid van deze handelwijze hadden bestreden. „De melk inrichting kon onmogelijk anders hande len, omdat dan de vrede in de fabriek zou nes, optredend in allerlei toepasselijke ver mommingen, een fenomenale virtuositeit die hem aanzienlijke financiële voordelen door vrijwillige schenkingen oplevert. Als de ware hartstocht zich van hem meester maakt, wordt zijn beproefde methode ech ter buitenspel geplaatst. Maar zijn zakelijk inzicht verlaat hem niet en zo boekt hij een eclatante overwinning op de man, die zijn schoonvader wordt - een merkwaar dige figuur, die gewend is zich alleen in koersen en telefoonnummers uit te druk ken. Men aanschouwde in de dubbele zin van het woord wat men destijds „de moderne zakelijkheid" noemde, doch nu eens van de vrolijke kant. De voortreffelijke mvzi- kale illustratie (arrangement van populaire wijsjes van vroeger door Herbert Bau- mann) gaf reeds aanstonds toon en tempo aan: de korte, schokkende beweging van de charleston. Van begin tot einde heeft regisseur Hans Lietzau deze opzet met een lichtelijk parodistisch effect weten vol te houden. Kostelijk sloot het decor met een inwendig draaitoneel voor snelle change menten daar bij aan: zoetigheid met pikan te contrasten, waardoor de vrouwen ge toond werden als verleidelijk snoepgoed voor gulzige genieters in een periode van haastige spoed naar een toekomst, waar omtrent men nog in onwetendheid wenste te verkeren. De ping-pong-dialoog (waarvan Noel Coward de internationale recordhouder werd) is gelukkig tegenwoordig van het toneel aan het verdwijnen. Zo perfect als dit flitsende spel van futiele aforismen, waarvan enkele toch nog wel even steek hielden, werd bedreven door dit Duitse ensemble, was het niettemin een genoege- lijk tijdverdrijf, als hoedanig deze komedie, alle satirieke bedoelingen inbegrepen, toch eigenlijk is bedoeld. Martin Held gaf een briljante vertolking van de Don Juan met de allure van een Figaro, een schelm uit het oeuvre van Balzac met een humoristi sche inslag, die aan Chesterton deed den- Martin Held en Lore Hartling in „Ein besserer Herr" van Hasenclever. ken. En Lore Hartling zag er in haar sche merlampjurken met bobby-kapsel hartver- overend uit, bij alle doortastendheid van haar sportieve verschijning toch de verte dering wekkend, die ons ook kan bevangen bij het bekijken van foto's uit de jaren dat moeder jong was.... Een prima actrice, moet ik zeggen. De overige typeringen strekten niet verder dan de snel van aspect wisselende situaties toelieten, maar be antwoordden precies aan de eisen. Een ver rukkelijk hoogtepunt was de vergadering van in het lila gestoken oude vrijsters aan het slot, die door Martin Held als Möbius collectief tot vergeving uit liefde werden bewogen. Om tien uur stonden wij weer buiten in Rotterdam, temidden van de mo numenten van een nog nieuwere zakelijk heid. David Koning Ten behoeve van de bouw van vier wo ningen heeft de heer P. Zwart te IJmui- den de gemeente verzocht aan hem te ver kopen een perceel van ongeveer 560 m2 aan de Oosterduinweg te IJmuiden (Oost). Dit verzoek kan naar de mening van B. en W. worden ingewilligd voor f 9 per m2. De gegadigde heeft met deze prijs inge stemd. GRONINGEN: Geslaagd voor het docto raalexamen economische wetenschappen: H. C. de Meijer, Middelstum; voor het docto raalexamen sociale wetenschappen: J. Nie- zing, Groningen: voor het doctoraalexamen rechtsgeleerdheid. B. H. Bijlholt. Hoogezand; H. P. van der Wijk, Groningen. zijn verstoord", aldus mr. Van der Goot, die voorts stelde, dat van De Landbouw n.v. niet kon worden verlangd, dat zij er aan medewerkte dat een van haar zeven tig klanten zich ten koste van andere sa nerende slijters verrijkte. De maatregel moet beslist niet als een soort boycot wor den gezien. Pleiter wees er op, dat de heer Hoogendijk zeer grondig een actie tot win nen van klanten heeft voorbereid, om daarmee de sanering van de melkbezorging te dwarsbomen. Wel profiteert de slijter van de invoering van de sanering. De melk handelaar is trouwens niet overgeleverd aan het standaardisatiebedrijf, want hij had ook elders melk kunnen betrekken. Geen recht op inmenging ,.ïn Haarlem heeft de afgelopen maan den een melkoorlog gewoed en de strijd onder de slijters is hoog opgelaaid", zo be gon mr. dr. Schreurs, de raadsman van de heer Hoogendijk zijn betoog. Naar zijn mening staat het publiek aan de zijde van de niet-sanerende handelaren, want de huisvrouwen willen zich naar eigen inzich ten laten bedienen. Mr. Schreurs stelde, dat De Landbouw n.v. door de weigering een grote hoeveelheid melk te leveren op de dag, dat de sanering werd ingevoerd, zich mengde in de belangenstrijd van saneren- den en vrije slijters. De Landbouw heeft daartoe als standaardisatiebedrijf, dus semi-officieel bedrijf, geen recht; daartoe is juist de zuivelverordening in het leven geroepen. Dan pas zou een grotere hoeveel heid melk kunnen worden geweigerd, als het standaardisatiebedrijf zelf door deze levering in moeilijkheden zou komen. De heer Hoogendijk zet thans, naar mr. Schreurs meedeelde, ongeveer tachtig liter melk per dag meer af dan voor de sane ring. Het was echter pleiters persoonlijke mening, dat de concurrentie-strijd voor deze vrije handelaar „bijzonder zwaar zal worden". Tenslotte vroeg pleiter de uitspraak van de president van de Haarlemse rechtbank te bevestigen en De Landbouw te verplich ten de door slijter gewenste hoeveelheden melk te leveren. Het hof zal op 24 mei arrest wijzen. Subsidies en benoemingen aan de orde Voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Velsen op dinsdag 23 april 1957, te 19.30 uur, ten gemeentehuize, is de volgende agenda vastgesteld: Aangaan van een geldlening. Aankoop weiland nabij het Groenelaantje. Aankoop van het pand Hagelingerweg no. 144 te Santpoort, met de bijbehorende grond. Ver koop van grond te Santpoort. Overdracht van een terreingedeelte te Santpoort. Ver koop van grond te IJmuiden (oost). Ver koop van industrieterrein te IJmuiden. Wij ziging loonverordening 1955. Zes percent salarisverhoging per 1 juli 1956 voor poli tie- en onderwijzend personeel. Wijzigingen rechtspositie-regelingen. Medewerking van de oprichting en deelneming in het maat schappelijk kapitaal van de n.v. Gasvoor- ziening Noordwest-Nederland. Verlening van een bijdrage aan de gemeente Bever wijk in de kosten van de ongevallendienst. Vervoer van schoolkinderen wonende aan de Hofgeesterweg te Velsen. Verlenen van een subsidie aan de Stichting Katholieke openbare leeszaal en bibliotheek Velsen. Oprichting van een cursus voor opleiding tot metselaar aan de Technische School te Velsen. Verlenen van medewerking ingevolge ar tikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs te IJmuiden (oost). Verlenen van medewerking inge volge artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan het bestuur van de r.k. schoolvere niging „St. Laurentius" te IJmuiden (oost). Vaststelling van de vergoeding, bedoeld in artikel 36 van het besluit buitengewoon lager onderwijs 1949, uit te keren aan de besturen van de bijzondere scholen voor buitengewoon lager onderwijs, over het jaar 1954. Vaststelling van de vergoeding, bedoeld in artikel 101 bis van de Lager- onderwijswet 1920, uit te keren aan de be sturen van de bijzondere lagere scholen, over het jaar 1954. Benoeming van: a. een rector aan het gymnasium Felisenum, b. een lerares aan de gemeentelijke huishoud school te IJmuiden (oost) en c. een onder wijzeres aan de openbare Wilhelminaschool voor buitengewoon lager onderwijs te IJmuiden. Het bestuur van de Stichting Katholieke openbare leeszaal en bibliotheek Velsen heeft zich tot het college van B. en W. gewend met het verzoek een subsidie toe te kennen voor de jeugdbibliotheek, welke door deze stichting wordt geëxploiteerd. De stichting wordt thans gesubsidieerd door het rijk, de provincie en de gemeente over eenkomstig de rijkssubsidie-voorwaarden voor openbare leeszalen en bibliotheken e.d. Voor het behoud van het rijkssubsidie voor de gemeentelijke openbare leeszaal en bibliotheek is de gemeente verplicht een jaarlijkse subsidie toe te kennen aan de Stichting, zulks overeenkomstig de regelen als vermeld in de voorwaarden. Het op deze wijze berekende subsidie is het verplicht plaatselijke minimum. Bij het opstellen van de voorwaarden is geen rekening gehouden met de subsidi ering van de jeugd-lectuurvoorziening, zo dat in het gemeentelijk subsidie daarvoor dan ook geen bedrag is verwerkt. Met het bestuur van de Stichting zijn B. en W. van mening dat een goede lectuur voorziening voor de jeugd bijzonder be langrijk is. Desgevraagd heeft het bestuur medege- Voor de handbalvereniging „IJmond" gaat langzamerhand het competitieseizoen het einde naderen en waar de IJmond I- dames na haar kampioenschap zich kun nen gaan voorbereiden op de volgende maand te houden promotiewedstrijden, zul len de IJmond I-heren een van de laatste wedstrijden gaan spelen tegen Niloc 2 in Amsterdam. De thuiswedstrijd werd drie weken ge leden met slechts gering verschil door de IJmonders verloren en ook nu moet wor den verwacht, dat Niloc 2 de beste papie ren heeft. IJmond 3 ontvangt Tonegido uit De Hau- kes (Wieringen) en zal zondag opnieuw de kracht van deze sterke ploeg ervaren. Vastgesteld zijn voorts de juniorenwed- strijden voor dames: Concordia AIJmond A en Rapiditas AIJmond B en voor he renjunioren op „Watervliet" tussen Haar lem en Turno. De meisjesaspiranten spelen: De Blinkert CIJmond A en De Blinkert AIJmond B. De opstelling van IJmond I-heren is: J. Böhm, J. v. Buuren en W. Reisner, K. Schik, H. Boon en A. Blok. K. Sauer, J. Wolters, K. Klesser, E. Sauer en G. Unger. Handenarbeid als vrijetijdsbesteding De openbare lagere school van Heems kerk heeft woensdag een drukbezochte ouderavond gehouden. Het schoolhoofd de heer A. v. d. Laan heette in het bijzonder welkom de bewoners van de nieuwe wij ken. Hij deelde mede dat de toeneming van het aantal leerlingen een ruimte-probleem schept, dat echter binnenkort zal worden opgelost door de uitbreiding van de school met drie nieuwe leslokalen. De heer Th. Sterk uit Schoorl hield op deze avond een lezing over „Handenar beid als vrijetijdsbesteding" Met vreugde constateerdè de heer Sterk dat aan deze school een handenarbeid- lokaal verbonden is, dat zelfs een unicum voor de omgeving genoemd kan worden. Hij wees erop dat het kind in zijn vorm- tijd de gelegenheid moet worden gegeven om zijn gevoelens uit te leven. Onder andere kan dit gebeuren door handenar beid. Ook voor ouderen is dit belangrijk, vooral als vorm van passende vrijetijds besteding. Met vele voorbeelden toonde de heer Sterk, die verbonden is aan de Volkshoge school te Bergen aan, hoe belangrijk het is iets zelf te kunnen scheppen, vooral in dien men werkzaam is in een industrieel bedrijf, waar de mens slechts als „rader in het grote uurwerk" fungeert. Het betoog werd met grote aandacht ge volgd en van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik ge maakt. deeld, dat met de vorming van een ver antwoorde jeugdbibliotheek een uitgaaf van rond 5000 gemoeid is. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. de raad voor de stichting een één malige subsidie te verlenen van 5000 en daartoe te nemen het besluit tot wijziging van de gemeentebegroting, dienst 1957, het welk in ontwerp bij de stukken is ge voegd. Bij de papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. werd tien jaar geleden begonnen met een ontwikkelingscursus voor personeels leden, welke cursus in deze jaren een vaste plaats bij het bedrijf heeft ingenomen. On der de naam Studieclub „De Vezel" ver bonden zich de eerste cursisten ten einde op prettige, tevens leerzame wijze het con tact te blijven behouden door middel van lezingen op velerlei gebied. „De Vezel" sloot woensdagavond in ge bouw „Concordia" het seizoen af met een gezellige bijeenkomst van de leden, van wie de voorzitter, de heer A. Geerlofs, tot zijn teleurstelling moest ervaren, dat de be langstelling niet was als men had mogen verwachten. Het afgelopen jaar was voor de studieclub evenmin bevredigend voor wat de belangstelling betrof; het aantal be zoekers aan de gehouden bijeenkomsten was lager dan in voorgaande jaren. On danks veel activiteit was het bestuur er niet in geslaagd de belangstelling aan te wakkeren. Men had verwacht dit te berei ken met spreekbeurten over actuele onder werpen. De heer Geerlofs deed opnieuw een beroep op de aanwezigen om toch de constructieve lezingavonden in het vol gende seizoen te bezoeken en ook bij an deren belangstelling hiervoor te wekken. Voor de beëindiging van de ontwikke lingscursus wacht nog een gezellige avond met uitreiking van diploma's. Aangezien de heer W. F Engelhart had gemeend als se cretaris van „De Vezel" te moeten bedan ken kreeg hij met hartelijke dank voor zijn bijzondere activiteiten een boekenbon aangeboden. Onder leiding van de heer G. Bos, direc teur van de papiervakschool, kreeg een fo rum diverse vragen te beantwoorden, die wel op de huidige tijd aansloegen. Zo meende het forum, dat de acties voor de radio ten behoeve van liefdadige instellin gen, onder andere de Goed-zo-actie, wel degelijk verantwoord zijn omdat hier het particulier initiatief sprekend werkt. Beverwijk en Noord Ten aanzien van de vraag of het wen selijk is Velsen-Noord bij Beverwijk te voegen, omdat de Velsen-Noorder schijn baar makkelijker naar het noorden dan naar het zuiden gaat, liepen de meningen nogal uiteen. Hoewel de een meende, dat de twee gemeenten elkaar uiteindelijk zul len vinden, een ander aan annexatie dacht en een derde de begrenzing voor dit vraag stuk als leidraad nam, was er een vierde forumlid, dat meende dat een aansluiting van Velsen-Noord bij Beverwijk voor de inwoners noch materieel noch geestelijk veel voordelen zou opleveren. Voorts kwamen nog ter beantwoording of de rock-and-roll-rage als conventionele en culturele ontspanning wel acceptabel is, de gelijkberechtiging van man en vrouw, de moderne opvoeding van de kinderen en de gedachte van Euromarkt en Euratoom. Een gezellige hersengymnastiekwedstrijd werd gevolgd door het kienspel, waarna de voorzitter ten slotte mededeelde, dat de vacature van het secretariaat zal worden ingenomen door de heer W. Zeedijk. Met dank aan de directeur van de vak school voor de prettige samenwerking en de directie voor het verleende subsidie, die het clubwerk mogelijk maakt, sloot de heer Geerlofs deze gezellige avond. Expositie. Van 12 tot en met 28 april wordt in de expositiezaal van de Rotter damse Kunststichting een tentoonstelling gehouden van werken van Piet Geurts en Bouke IJlstra.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 13