Forums over jeugdtoneel en jeugdproblemen Aanleg van de westelijke randweg is ten oosten van Leidsevaart begonnen 38 Creazione importata d'ltalia Ja, inderdaad Joh. EVSeijer fk Zn P. DE GROOT Miljoenenweg om Haarlem heen Zandaanvoer in mei 13 Sportshirts-collectie Agenda voor Beverwijk Goede prestaties in een pretentieloos spel VERLOVINGS- en FANTASIERINGEN Nieuwe onderwijzeres aan de Wilhelminaschool Dossier automatisering overwegen te Velsen Vijf kunstwerken Faillissementen Moeilijkheden Aanbeveling nieuwe rector „Felisenum" te Velsen Vroegere conrector Coornhertlyceum als nummer één Lezing over Marokko voor bejaarden „Excelsior-Scheywijck" won van ,,'t Gentrum" Burgerlijke Stand van Gastricum DONDERDAG 11 APRIL 1957 De IJmuidense afdeling van de Partij van de Arbeid heeft gisteravond in het Cultureel centrum weer een van haar zo langzamerhand bekend geworden forum avonden gehouden, waarvoor de belang stelling echter bepaald niet zo groot was als het bestuur zichzelf had toegewenst. Het vergaderingbezoek is dan ook nog een punt geweest, waarover het forum onder voorzitterschap van de heer J. Harmsen, lid van de Provinciale Staten en met wet houder H. de Boer en de heren J. van Os van den Abeelen, E. Sanders en R. Ver beek (wethouder) als leden zijn oordeel uit kon spreken. De heer H. de Boer, wet houder van Onderwijs, was van mening dat door het bestluur gezocht zal moeten worden naar nieuwe vergadermethoden. Als voorbeeld stelde hij daartoe een ver gadering zoals hij die meemaakte in Enge land, waar na vijf kwartier vergaderen tijd gemaakt werd voor meer luchtiger tijds passering. In Beverwijk werd door „Volks onderwijs" een forum gehouden, waar di verse jeugdkwesties werden doorgeno men. De benoeming van de Duitse generaal Speidel tot NAVO-bevelhebber, waarover in IJmuiden een vraag binnenkwam, bracht het forum er toe unaniem als zijn mening uit te spreken, dat men in het al gemeen niet uitgebreid genoeg georiën teerd is om er een juist oordeel over te geven. Doch, zoals de heer Van Os van den Abeelen opmerkte: „Tachtig miljoen Duit sers kunnen we nog steeds beter met ons dan tegen ons hebben". Het forum kreeg vervolgens de gelegen heid zich uit te spreken over de kwestie Nieuw Guinea. De meningen over deze zaak liepen niet zo ver uiteen als men zou vermoeden. De een wat sterker dan de ander kwamen allen tot de slotsom dat het voor het Nederlandse volk juister zou zijn Nieuw-Guinea te laten varen. Op de vraag hoe dit dan in de praktijk zou moeten ge schieden, wist men echter geen afdoend antwoord. Suggesties in de trant van overgeven aan de Verenigde Naties of aan de Indonesische regering konden het forum niet bekoren. De Verenigde Naties vormen volgens de heer De Boer bijvoorbeeld een tê zeer verdeeld lichaam, om hier enig gezag in te krijgen en de heer Sanders merkte op dat de Indonesische regerig voorlopig nog maar moet zien dat het haar eigen binnen landse troebelen tot klaarheid brengt. Tenslotte behandelde het forum in kort bestek het onderwerp „Is het in Nederland in de na-oorlogse jaren gekomen tot een daadwerkelijk billijker verdeling van het nationale inkomen?" De heer Van Os van den Abeelen be lichtte in dit verband de duidelijke ten- denzen, die in deze richting duiden, doch hij gaf toe dat het met die rechtvaardig heid dikwijls niet al te precies genomen wordt. De heer De Boer bracht nog in het mid den, dat vooral de laaste jaren de hogere groepen „het meest van de koek hebben kunnen meeëten" waaraan de heer Sanders met name de zijns inziens onbillijke winst deling der grote bedrijven toevoegde. De vraag of de grotere sociale zeker heid een verslapping van het eigen initia tief en werkkracht der verzekerden met zich meebracht heeft het forum niet voor grote moeilijkheden geplaatst. Zonder uit zondering meenden allen, dat in ons land de grotere sociale zekerheid de weg heeft bereid tot activiteiten buiten het werk waar het gehele volk de vruchten van kan plukken. ADVERTENTIE Vele modellen uit onze zijn geïnspireerd op de huidige Italiaanse mode 9 opvallend goede kleurcombina ties zeer fraaie boordmodellen natuurlijk weer iets aparts Alleenverkoop vóór Velsen Maatkleermakers exclusieve Herenmodes KENNEMERLAAN IÏMUIDEN - TEL. 4453 DONDERDAG 11 APRIL Luxor Theater, 20 uur: Filmavond voor „Mercurius": „Gouden oogst" en „Hon derd mannen en één meisje". Kennemer Theater, 20 uur: Arbeiders Toneelfonds: „De vrouw met het rode haar". K.S.A.-gebouw, 20 uur: Collectantenfeest avond. K.S.A.-gebouw, 20 uur: K.V.O.B. 't Centrum, 20 uur: Bijeenkomst met Hon garen. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 10-13 uur; lees- en studieclub ge opend van 10-13 en 14-17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10-11 en 17-18 uur. VRIJDAG 12 APRIL Kennemer Theater, alleen 19.30 uur: „Giant Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Je kunt het haar niet kwalijk nemen". W. B. Theater, 20 uur: „Wereld zonder einde". Deken Waarestraat 50 a, 20 uur: „Alcoho lics Anonymous". K.S.A.-gebouw, 9.30 en 20 uur: St. Eloy. Hotel „Parkzicht", 20 uur: Vergadering Werkmeesters. Openbare leeszaal, Prinsesselaan 19, ge opend van 15-17 en 19-20 uur. Jeugd leeszaal, Zeestraat 26, geopend van 18.30- 20 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 10-13, 15-18 en 19-21 uur; lees- en studieclub, geopend van 10-13, 15-18 en 19-21.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10-11 en 17-18 uur. De afdeling Beverwijk van Volksonder wijs hield tot slot van de jaarvergadering een forum-avond, waar eveneens een aantal actuele vragen werden behandeld en waar door de hoofden van scholen aan het adres van vele ouders waarheden zijn gericht, die, naar men hoopt, ter harte zullen wor den genomen. Dit forum bestond uit de hoofden van scholen, de heren J. G. Langendoen, H. Mein, J. Verbaan en B. P. M. Wortman en als voorzitter fungeerde de federatiebe stuurder van Volksonderwijs, de heer Reitsma uit IJmuiden. Een der vraagstukken, waarover dit fo rum zijn mening onomwonden heeft ge zegd, was het roken van kinderen in ver band met het gevaar voor longkanker. Dit college van pedagogen was het er unaniem over eens, dat het roken van de kinderen bij de scholen een ernstig karak ter heeft aangenomen. Over de vraag of het roken een groot gevaar zou zijn voor het ontstaan van kanker wilde men geen oordeel vormen, „dit is een medische zaak" doch het stond voor allen vast, dat het roken van sommige kinderen zulk een omvang heeft genomen, dat de kinderen vaak totaal lus teloos zijn op school. Het goede voorbeeld van het onderwijzend personeel zou niet veel invloed hebben, als de ouders niet meewerken. Men vroeg zich af, of de ouders wel weten dat hun kinderen met zoveel geld naar school gaan en ook zoveel snoep kunnen kopen. Het zou op een der scholen in Beverwijk zelfs zijn voorgekomen, dat het onderwij zend personeel unaniem weigerde mee te gaan met een schoolreisje, alleen om het misselijke gesnoep van de schooljeugd en het vele roken. De onderwijzer vraagt zich vaak af: „Hoe komt men aan zoveel geld". Gaat dat alles met medeweten van de ouders? Zo ja, dan zou men zeggen: be perkt u in de „liefde" voor het kind. Er zouden geen jeugdproblemen zijn, als er geen oudersproblemen waren. Enkelen wa ren er vast van overtuigd dat deze jeugd totaal bedorven wordt en dat zij op haar achttiende jaar niet eens meer tevreden is met een reis naar Italië of Parijs. Ze zou den reeds nu de echte natuurlijke vreugde missen, was het oordeel van het forum en men voegde er aan toe, dat men helaas de ouders van zulke kinderen nooit op een ouderavond ziet. Televisie en onderwijs In verband met de personeelschaarste werd de vraag gesteld of door het toepas sen van lessen per televisie het onderwij zerstekort misschien zou kunnen worden opgeheven. Men was er van overtuigd dat de tele visie meer nut zou hebben dan de school radioradio, doch het wordt uiterst moeilijk om de leerstof vast te stellen. Als het nief boeit zullen de kinderen er niet meer naar kijken. De onderwijzer zonder meer ver vangen zou dan naar hun mening ook niet gaan. Ook minder belangrijke vraagstukken werden behandeld na het houden van de jaarvergadering, waarin de verslagen wer den goedgekeurd. Het ledental was na af schrijving van 27 leden, die zijn vertrok ken naar andere gemeenten, met 25 geste gen en bedroeg nu 569. De toestand van de financiën was zoda nig, dat men landelijk tot contributieverho ging moet overgaan. De secretaris-penning- meester, de heer W. Nijsen ontving van de voorzitter, de heer H. L. Diederik, dank voor zijn vele werk voor Volksonderwijs. In de plaats van de heer P. van Oost veen, die niet herkiesbaar was, koos de vergadering de heer W. Amse als bestuur der. „Het spook van de Vrijburcht" De toneelclub van de voetbalvereniging „IJmuiden" heeft ons woensdagavond in het Hervormd Jeugdhuis aan het bestaan herinnerd van „Het spook van de Vrij burcht", een blijspel in drie bedrijven, dat enige tientallen jaren geleden door Mar. Janssen en Gerard Nielen werd geschre ven. Het stuk is zeker niet belangrijk ge noeg om aan de vergetelheid te worden ont rukt. Er zijn talloze van deze blijspelletjes voor het amateurtoneel beschikbaar ge steld. Ook hier is het weer de bulderende nijdas, die in de mening verkeert de huwe lijken zijner kinderen te kunnen regelen, om zich dan ten slotte toch bij de keuze te moeten neerleggen van de bruidegoms, die zijn dochters hem na allerlei listen en lagen komen voorstellen. De intrige kreeg dus nauwelijks kans ergens origineel te zijn evenmin als dit bij de typering van de ver schillende figuren mogelijk was. Maar toch wist „WIJ" onder regie van de heer F. Hunsche van dit volmaakt pre tentieloze gevalletje een waarlijk frisse op voering te geven, die bij het publiek een overtuigend succes heeft behaald. Ook voor de critische bezoeker was het een genoe gen deze voorstelling te aanschouwen, al was het alleen maar om de uitstekende rol- kennis, die de basis vormde voor een onbe rispelijk tempo. Vandaar dat het stuk vlot over het voetlicht kwam, waarmee aan de belangrijkste voorwaarde kon worden vol daan. Van de spelers kan evenmin een woord in hun nadeel worden verklaard. Een verrassing vormde hierbij het levendige spel van mejuffrouw L. van der Plas, die met uitstekende intonaties en volkomen na tuurlijke bewegingen een allercharmanste Peggy te aanschouwen gaf. Ook de heer J. Guijt vond vele komische typeringsmo gelijkheden in de bulderende en door jicht geplaagde kaasexporteur, waarbij hij toch menselijk genoeg bleef om deze echte kluchtspelfiguur niet te onsympathiek te maken. Dit trio van uitblinkers werd aan gevuld door de heer R. de Boer, die de pseudo-butler, wanneer de omstandigheden dit vereisten, vlot wist te verwisselen door de ondernemende en doortastende minnaar. De overige spelers hebben deze hoofdrollen kranig partij gegeven. Zo karakteriseerde mevrouw G. Nat een allerliefst omaatje en vormden mevrouw A. Smit en de heer J. van der Zwan een liefdespaar, dat door rustig optreden met Peggy en James een geslaagd contrast opleverde. Deze be zetting werd aangevuld met een gedeci deerde vrouwelijke „detective" van me vrouw J. Guijt, de opstandig wordende pleegzoon van de heer W. van der Zwan en het dienstmeisje van mejuffrouw T. Sten- neken. Een voorstelling, die door dit alles een bijzonder geslaagd seizoenbesluit ge worden is. Jan van Dam ADVERTENTIE ENORME KEUZE JUWELIER - HORLOGEMAKER KENNEMERLAAN 30 - TELEFOON 4127 Ter voorziening in de vacature van on derwijzeres aan de Wilhelminaschool voor buitengewoon lager onderwijs (afd. imbe cielen) te IJmuiden dragen B. en W. de raad ter benoeming voor: mej. H. A. Roelf- sema, onderwijzeres aan een school voor b.l.o. te Utrecht. De Velsense gemeenteraad heeft een dos sier bij de stukken gevonden, waarin de komende automatisering van de spoorweg- overgange in de Zeeweg te IJmuiden en de Wüstelaan te Santpoort wordt behan deld. Op dit kaartje, dat op een schaal van 1 50.000 is gereproduceerd, is met een dikke zwarte lijn aangegeven, hoe de ligging zal zijn van het gedeelte Wagenweg-Zijlweg van de westelijke randweg. Van de Wagenweg loopt het ontworpen tracé in westelijke richting over de Leidsevaart, kruist de spoorlijn om vervolgens naar het noorden af te buigen, waar de nieuwe weg op de plaats komt te liggen, waar nu de Houtvaart is. Deze vaart zal in weste lijke richting worden omgelegd. Het tweede gedeelte van de westelijke randweg is op dit kaartje nog niet aan gegeven: dit zal van de Zijlweg naar de Heussensstraat worden aangelegd, waar aansluiting zal worden verkregen met de Delftlaan. Met de aanleg van het eerste gedeelte is begin maart een begin gemaakt. De aanbesteding van het andere gedeelte wacht nog op de uitslag van besprekingen met het ministerie en de Rijkswaterstaat over de verdeling van de kosten. WIE LANGS DE LORENTZKADE in Haarlem komt, ziet aan de overkant van het water enige kleine houten loodsen staan en kan er mannen bezig zien met iets dat lijkt op het aanbrengen van een beschoeiing langs de waterkant. Zij zijn niet in gemeentedienst, maar werken voor de Rijkswaterstaat. Deze voor de leek nog onduidelijke werkzaamheden vormen het prille begin van de aanleg van de westelijke randweg, die in de toekomst een verbinding zal moeten gaan vormen tussen de Delftlaan en de Wagenweg. Ook aan de kant van de Wagen weg, ten oosten van de Leidsevaart, kan men bezigheden zien verrichten, die met het ontstaan van deze verbinding veel te maken hebben. De aanleg van de westelijke randweg zal zich in drie fazen voltrekken. In de eerste plaats wordt het weglichaam aangelegd. Daarna volgt de tweede faze, die gedeeltelijk met de eerste zal samenvallen en waarbij de vijf kunstwerken in de nieuwe noord-zuid verbindingsweg zullen worden aangelegd. Tenslotte zal het project worden voltooid met het verharden van de weg en het aanbrengen van de wegbewijzering. Zoals bekend is men ongeveer een maand geleden begonnen met de uitvoering van dit werk, dat onder leiding van de Dienst Wegen van de Rijkswaterstaat door de n.v. aannemingsmaatschappij Hillen en Roosen uit Amsterdam wordt tot stand gebracht. Zoals op bijgaand kaartje is te zien strekt het gedeelte van de westelijke randweg, dat nu wordt uitgevoerd, zich uit van de Wagenweg over de Leidsevaart langs de Houtvaart naar de Zijlweg. Het tweede gedeelte van Zijlweg naar Heussensstraat is nog niet aanbesteed, omdat nog geen definitieve financiële regeling getroffen is voor dit gedeelte. Aan het begin van het jaar hebben Gedeputeerde Staten van Noordholland nog hun teleurstelling uitgesproken over de trage en moeizame besprekingen met de minister van Verkeer en Waterstaat en de dienst van Rijkswaterstaat. Deze omstandigheid maakt, dat de vol tooiing van het eerste gedeelte Wagenweg- Zijlweg voorlopig nog geen oplossing zal bieden voor het doorgaande verkeer, dat na de opening van de Velsertunnel om Haarlem heen naar het zuiden zal moeten worden afgevoerd. Toch is het verheugend, dat met de aanleg van het eerste gedeelte van de weg een energiek begin gemaakt is. Men is bij de aanleg van de nieuwe weg begonnen aan de kant van de Wagenweg, omdat aan de zijde van de Zijlweg nog niet alle benodigde gronden in rijkseigendom overgegaan zijn. Het grondwerk bij de Wagenweg omvat de aanleg van een diep cunet over een af stand van tweehonderd meter. Hieronder wordt verstaan een ingraving, die later met zand zal worden volgestort, waaroverheen de nieuwe weg te zjjner tijd zal worden aangelegd. Dit is nodig, omdat men het wegdek wil laten rusten op een zand- lichaam van één meter hoogte teneinde 's winters het zogenaamde opvriezen van de weg te voorkomen. Deze kleine uitgra ving zal overigens slechts nodig zijn over de eerste tweehonderd meter lengte van de westelijke randweg, omdat van dat punt af de weg een stijging vertoont teneinde de brug over de Leidsevaart te kunnen bereiken. Aan de andere kant van de Leid sevaart ligt de grond laag genoeg om de vereiste één-meter-zandlaag aan te bren gen, zodat daar geen cunet behoeft te wor den aangelegd. Men hoopt 1 mei met de zandaanvoeren te beginnen, waarbij eveneens begonnen zal worden aan de kant van de Wagenweg. De nieuwe weg zal op de plaats komen te liggen, waar nu de Houtvaart ligt. Daar toe moet deze vaart in westelijke richting worden omgelegd. Met het oog hierop is men thans aan de Lorentszkade bezig met het maken van een diep cunet over een afstand van zeshonderd meter tussen Mun terslaan en Pijlslaan. De beschoeiing van de nieuwe Houtvaart zal op een gewapend betonnen damwand worden aangelegd. Voor de bouw van deze beschoeiing, die 420 meter lang wordt, zijn ruim 1000 plan ken nodig. Voorts maakt men thans bij de Vlaamse weg een noodbrug over de vaarsloot. Deze noodbrug dient om de bouwput van het aan te leggen kunstwerk een vaarduiker om de tuinders de gelegenheid te geven in de Houtvaart te komen te kunnen be reiken. Daartoe zal de Houtvaart eerst over een afstand van een paar honderd meter moeten worden omgelegd. Er komen in de nieuwe weg in totaal vijf kunstwerken. In de eerste plaats moet ter hoogte van de Brouwersvaart een vaar duiker worden gemaakt. Ook bij de Vlaam se weg moet een vaarduiker, gecombineerd met een klein bruggetje komen. Hetzelfde geldt voor de Pijlslaan, waar een vaardui ker met een bruggetje in de omgelegde Houtvaart moet worden aangelegd. Het vierde kunstwerk bestaat uit een dubbele spoelduiker, die het resterend ge deelte van de oude Houtvaart in verbin ding brengt met de nieuwe Houtvaart. Tenslotte volgt als belangrijkste de bouw van twee bruggen over de Leidsevaart: voor elke rijbaan één. Naast elke rijbaan is nog een ruimte van vijf meter over, wel ke voorlopig wordt gebruikt voor een voet pad van twee meter breedte en een paral lelweg van drie meter. Tussen de bruggen blijft ongeveer vijf meter onoverdekt wa ter. In de toekomst is het echter niet uit- De Haarlemse rechtbank heeft in staat van faillissement verklaard: M. H. Sporry, echtgenote van J. G. Aufen- acker, Nassauplein 9 te Zand voort. Rechter commissaris mr. J. P. Petersen en curator mr. B. J. die Boer, advocaat en procureur, Regentesseweg 5 te Zandvoort. M. E. Bloos, winkelier, Ged. Oude Gracht no. 36 te Haarlem, Rechter-commissaris mr. J. P. Petersen en curator mr. H J. Pot, ad vocaat en procureur, Ged. Oude Gracht 92 te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van A. W. M. van Hees jr. en A. W. A. van Hees, firmanten Vennioots- hap onder firma Techn. Bureau Gebr. Van Hees en beherend vennoot der Comm. Vennoot schap Van Hees Kunsthars, Rijksstraatweg no. 235 te Haarlem. Rechter-commissaris mr, H. J. Ferwerda en curator mr. J. H. Ekering, advocaat en procureur te Amsterdam. Bij arrest van het gerechtshof te Amster dam is, na hoger beroep, vernietigd het von nis van de rechtbank te Haarlem van 5 maart waarbij A. J. H. Kuyt, boekhouder, Jan Luy- kenstraat 33 te Haarlem, in staat van faillis sement is verklaard, met benoeming van mr. J. H. A. M, van Son, advocaat en procureur te Haarlem. gesloten, dat ook de aansluitende parallel wegen hun eigen brug krjjgen, zodat er dan vier bruggen naast elkaar zullen komen te liggen. Dit kostbaarste onderdeel van de weg zal waarschijnlijk pas het laatst wor den uitgevoerd, omdat hierbij moet worden gewacht op de opheffing van de tram- dienst ZandvoortAmsterdam in septem ber 1957. Zodra de tram niet meer zal rij den en de trambaan zal zijn afgebroken, kan men beginnen met de aanleg van de bruggen. Hiertoe zal de Leidsevaart in westelijke richting worden omgelegd, zodat men bij bet water ruimte krijgt voor het heiwerk en het aanleggen van de land- hoofden. Aan de andere kant van de Leid sevaart zal men vermoedelijk al voor 1 september met heien en ander werkzaam heden voor de bruggenbouw kunnen be ginnen, omdat daar geen obstakel als de trambaan aanwezig is. Behalve met de opheffing van de tramdienst hebben de uitvoerders van de westelijke randweg nog met andere omstandigheden, die aan hun directe invloed ontsnappen, te rekenen. Wij spraken al over de gronden, die nog onteigend moeten worden. Nog onlangs hebben wij geschreven over de kweker P. Klaase, die in zijn bestaansmogelijk heden werd bedreigd door de aanleg van de westelijke randweg, omdat hiervoor een stuk voor hem onmisbare tuingrond nodig was. Aanvankelijk leek de schadeloosstelling op moei lijkheden te stuiten, omdat de gemeen te Haarlem, die de grond moest ont eigenen, de tuinder geen goede teelt- grond kon aanbieden. Dinsdag konden wij gelukkig melden, dat de heer Klaa se een stuk grond tussen Wagenweg en Leidsevaart is aangeboden, waar hij „niemand in de weg zit". Dit is slechts één der onteigeningsmoei lijkheden. Aan de andere kant van de ge projecteerde weg, aan de zijde van de Zijl weg, zijn ook nog niet alle gronden, die nodig zijn, verkregen. Wel verwacht men, dat de moeilijkheden hier binnen niet al te lange tijd zullen kunnen worden opge lost, zodat dan ook aan die kant met de aanleg van de nieuwe weg zal kunnen wor den begonnen. Een derde aanrakingsvlak vormt de spoorweg. De Nederlandse Spoorwegen hebben tot taak in de verhoogde baan een viaduct voor de nieuwe randweg te maken. De uitvoerders van de spoorwegwerken moeten dus terdege rekening houden met de aan te leggen verkeersweg. Een toeval lige omstandigheid is daarbij, dat de werk zaamheden aan beide projecten voor een deel zowel in tijd als plaats samenvallen. Er is tenminste al contact tussen de dien sten van beide uitvoerders over werkter reinen en afrasteringen. Deze besprekin gen dienen voornamelijk om te voorkomen, dat de werkzaamheden aan beide projec ten „door elkaar gaan lopen". Deze en nog tal van andere zorgen heb ben de mensen, die vanuit de houten di rectieketen aan de Leidsevaart te Haarlem en verder weg in het gebouw van de Di rectie Wegen van de Rijkswaterstaat in Den Haag ervoor zorgen, dat bij de in- dienststelling van de Velsertunnel het weg verkeer althans over een gedeelte van een moderne noord-zuid verbinding gaat be schikken. Dan zal het wachten nog slechts zijn op het resterend weggedeelte van Zijl weg naar Heussensstraat. Hoe lang dit nog op zich zal laten wachten is nu nog niet te zeggen, maar de kostenfactor heeft op het tempo van de uitvoering van de plan nen een niet onaanzienlijke invloed. Door het college van curatoren is de volgende aanbeveling ingediend ter voor ziening in de vacature van rector aan het gymnasium „Felisenum" te Velsen, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd door dr. P. Brommer: 1. dr. A. B. Nederlof, leraar aan het gymnasium „Erasmianum" te Rotterdam; 2. dr. P. J. Reimer, leraar aan het Bar- laeus-gymnasium te Amsterdam. B. en W. van Velsen hebben deze aan beveling overgenomen en stellen de ge meenteraad, die dinsdag bijeenkomt, voor tot benoeming van een rector over te gaan. Dr. Nederlof, die op 20 maart 1908 ge boren is, is van september 1936 af bij het middelbaar en voorbereidend hoger onder wijs werkzaam. Hij begon zijn loopbaan als tijdelijk leraar aan een lyceum te Am sterdam en was daarna werkzaam aan gymnasia te Amsterdam, Rotterdam en Hilversum. Na korte tijd tijdelijk leraar aan het lyceum te Zaandam te zijn ge weest volgde met ingang van 1 januari 1941 zijn definitieve benoeming. Met in gang van 1 september 1948 werd hij be noemd tot leraar aan het inmiddels ge stichte Coornhertlyceum te Haarlem en op 1 september van het vorige jaar werd hij leraar aan het gymnasium „Erasmianum" te Rotterdam. Dr. Nederlof is onder meer lid van de sectie letterkunde, wijsbegeerte en ge schiedenis van het Provinciaal Utrechts Genootschap van Kunsten en Wetenschap pen. Hij woont nog in Haarlem. In het culturele programma van de Com missie voor Ontspanning voor Bejaarden in Velsen werd woensdagmiddag in het Patronaatsgebouw een causerie gehouden over Marokko door de heer Simon de Waard uit Rotterdam. Deze heeft onlangs in gezelschap van zijn assistent Pieter Buth een maandenlange reis door Noord- Afrika gemaakt, waarvan hij met talrijke indrukken en een interessante collectie fraaie kleurendia's en films is terugge keerd. De heer De Waard nam voor zijn reis verslag Casablanca als uitgangspunt, van welke moderne havenstad hij eerst diverse geslaagde kleurenopnamen vertoonde. Bij zonder interessant was het hierbij te kun nen zien, welk een schrille tegenstelling in deze stad door moderne Europese invloe den en eeuwenoude Afrikaanse tradities worden gevormd. Spreker nam zijn toe hoorders mee op een tocht door Noord- Afrika, waarbij onder meer een bezoek werd gebracht aan het Atlasgebergte, Mek- nes, de oude Berberstad en Moulay Idrin, het Mekka voor de arme Mohammedaan. Deze laatste stad ontving haar naam van de Arabier, die de Mohammedaanse gods dienst naar Afrika heeft overgebracht en wiens graf thans als bedevaartplaats dient. De heer De Waard vertelde vlot en in een gemoedelijke spreektrant, welke door zijn bejaarde toehoorders met aandacht werd gevolgd. Spreker stipte hierbij zijdelings ook de politieke situatie aan, door te wij zen op de haat der Marokkanen tegenover Frankrijk, waardoor bepaalde gedeelten van sommige steden voor Europeanen be slist nog levensgevaarlijk zijn. Hij herin nerde hierbij aan het feit, dat Marokko nu ongeveer een jaar onafhankelijk is. Zijn indruk van de huidige toestand was, dat het land evenwel nog niet geheel rijp is voor zelfbestuur en het bij verscheidene problemen de hulp van Frankrijk moeilijk zal kunnen ontberen. Na de pauze, waarin de bejaarden een kopje koffie werd aan geboden, vertoonde de heer De Waard zijn kleurenfilm, waarmee de toeschouwer een uitvoeriger beeld verkreeg van de stre ken, die voor de pauze reeds vluchtig wa ren behandeld. Het was een bijzonder fraaie film, waarvan de opnamen met een geoefend fotografisch oog bekeken waren. Een der hoogtepunten hiervan was een pa rade voor de sultan van Marokko. Daarbij leenden de duizenden overwegend rode uniformen zich uitstekend voor een ge slaagde kleurenfilm. Typerend was hierbij het fanatieke enthousiasme, waarmee de Marokkanen dit urenlange défilé hebben gadegeslagen. Na afloop van deze interessante middag maakte de heer IJ. Reitsma zich tot tolk van de aanwezigen, om de heren De Waard en Buth te bedanken. Om het biljartkampioenschap van het dis trict Haarlem speelde die Beverwijkse com binatie „Excelsior-Scheywijck" een wed strijd tegen ,,'t Centrum" uit Haarlem, welke in een 60 overwinning voor eerstgenoemde vereniging eindigde. De persoonlijke uitsla gen waren: A. Dekker (E.-S.) 275 275 30 48 9.16 2 M. v. d. Putten (C.) 175 127 30 20 4.23 0 H. Meyer 200 200 26 57 7.69 2 P. Dik 96 76 26 10 2.92 0 J. Lamers 400 400 18 118 22.22 2 C. Lunenburg 300 146 18 23 8.10 0 GEBOREN, 3 april: Mieke Marlon, d. v. J. Meere en J. J. H. die Waal, Pr. Margiriet- straat 15; 4 april: Agatha Caitharina Maria, d. v. F. Twisk en A. Th. Poel, Bakkummer- str. 105; Pc'-us Josefus, z. v. J. C. Twisk en B. N. Beentjes, Schoutenbosch 74; 5 april: Jacqueline Amolda Maria, d. v. H. H. Pronk en E. Appel, Vondelstraat 11; Gertrude Ma ria, d. v. W. HoutenboS en G. C. Koopman, Pernéstraat 44; 6 april: Hans Abram, z. v. A. P. Kuperus en H. Boonstra, Mient 45; 8 april: Verolique Caroline Petrus Marie, d. v. M. J. Jacobse en A. A. M. Rupert, Jul. v. Stolbergstraat 44; Edith Rrigitta Melania Maria, d. v. J. J. J. Hendriks en M. J. van Bon, Oude Haarlemmerstraat 32. ONDERTROUWD, 8 april: Jacob Zentveld wonende te Castricum Dr. Jacobilaan 2, en Maria van Kooten, wonende te Anna Pau- lowna. OVERLEDEN, 7 april: Frederik Lamber- tus Pieters, oud 82 jaren, wonende te Haar lem. Verlopen. Het gerechtshof te 's-Her- togenbosch heeft een oud-wielrenner uit Breda, die thans in zijn omgeving bekend staat als „smokkelkondng" veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijk, omdat hij ge tracht had met verlopen bankbiljetten van honderd gulden te betalen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 15