Parijs beleefde laatste dag van Brits koninklijk bezoek O Kroesjtsjev kiest partij voor verstoten bioloog Lysenko Koning Hoessein van Jordanië ontslaat kabinet-Naboelsi LINOFELT SMYRNA- KARPETTEN KASHMIR Seinevaart was idee van president Coty - opgedaan in Rotterdam Openlijke aanval op ministers van Landbouw en Staatsboerderijen €)p As ^Praatótoel Pro-Russische politiek overboord? Dr. Kunstenaar 3 PRIMA KOKOS - Topkwaliteit Suezkanaal officieel vrij, maar de vaart is gering Washington hoopt nog op een vergelijk Zweedse koning naar Londen Mao Tse Toeng naar Polen Israel overweegt plannen voor grote olieleiding Arabisch protest tegen vaart naar Eilath „Militie-methoden" „Prins Rainier III-prijs" voor Hervé Bazin Inkrimping Derde programma van BBC De Koningin bezocht De Hoge Veluwe DONDERDAG 11 APRIL 1957 (Van onze correspondent in Parijs) Frankrijk demonstreerde woensdag, op de voorlaatste dag van het bezoek van het Brits koninklijk paar zijn prestaties op het gebied van wetenschap en industrie. Ter wijl prins Philip 's middags door de hoge commissaris voor het atoomonderzoek, prof. Perren, in het centrum voor kernonderzoe kingen in Saclay werd rondgeleid, bracht koningin Elizabeth een bezoek aan de on langs geopende en genationaliseerde auto- fabrieken van Renault in Flins, waar in recordtijd de nieuwe wagens worden afge leverd. De vorstin, die veel belangstelling voor dit zeer moderne bedrijf aan de dag bleek te leggen, kreeg na afloop van directeur Dreyfus in aanwezigheid van de minister van Industrie en Nijverheid, Maurice Le- maire, zo'n gloednieuwe Dauphine aange boden. Zomaar geheel en al spontaan werd dit geschenk overigens niet gegeven. Van de zijde van de Britse auto-industrie, die nogal met moeilijkheden te kampen schijnt te hebben, waren tevoren ernstige bezwa ren gerezen tegen dit plan. Maar tenslotte was er in de geest van de Entente Cordiale toch een compromis gevonden. De auto voor de koningin zou na de overdracht weer worden gedemonteerd om vervolgens op Engels grondgebied door Britse arbei ders weer in elkaar te worden gezet. En als een symbool van deze Frans-Engelse samenwerking waren voor de plechtigheid gisteren naast tien Franse arbeiders dan ook nog tien Engelse collega's uitgenodigd. Passie Het was de bedoeling dat de vorstelijke bezoekers elkaar in de villa van generaal Nordstad, de Amerikaanse opperbevelheb ber van de NAVO-strijdkrachten in Europa weer zouden treffen, maar koningin Eliza beth kwam er acht minuten te laat. Want ADVERTENTIE van de Ned. Linoleumfabriek te Krommenie HOUTNERF, 200 br. «.90 MOIRé, 200 br. 7.90 VILTZEIL, 200 br. 3.13 in de warme Oosterse dessins 280 x 200 125.— het vermaarde fabrikaat van v. d. Brink en Campman te Laren 180 x 125 95.— 200 X 140 119. 300 x 200 254.— 325 x 225 310.— 100 breed 8.35 70 breed5.50 Kruisstraat 11 Haarlem Tel. 11491 CAIRO-WASHINGTON (Reuter-AFP- UP) Generaal Wheeler, de leider van de UNO-bergers, heeft in Cairo formeel ver klaard dat er zich in het Suezkanaal geen enkel wrak meer bevindt. Generaal Whee ler bracht in zijn verklaring hulde aan de 450 mannen uit zeven landen, die met 31 schepen de bergingswerkzaamheden ver richt hebben. Het was een prachtig voor beeld van internationale samenwerking in een echte UNO-geest, zo zei hij. Wheeler zei voorts, dat het kanaal op normale diepte is gebracht. De verbindingen werken ook weer, doch de verlichting is nog niet geheel hersteld. Het 12.839 ton metende Italiaanse schip „Oceania" voer gisteren als eerste passa giersschip bij Port Said het Suezkanaal binnen met ruim achthonderd passagiers. Woensdag zijn twaalf en dinsdag zes sche pen het kanaal gepasseerd. De Belgische tanker „Elizabeth", die 19.400 ton meet, is het grootste schip, dat sedert eind vorig jaar door het kanaal voer. De Egyptische kanaalmaatschappij heeft het Suezkanaal officieel geopend verklaard voor schepen van maximaal negen meter diepgang. De Egyptische minister van Fi nanciën, dr. Mone im El Kaissuny, heeft een besluit gepubliceerd, waarbij het aan Egyptische scheepvaartmaatschappijen wordt toegestaan zaken te doen met Britse, Franse en Australische scheepvaartmaat schappijen. Volgens het Egyptische blad „Al Sjaab" zijn de Egyptisch-Amerikaanse besprekin gen over het Suezkanaal vastgelopen, door dat Egypte de Amerikaanse voorstellen voor internationale deelneming aan de exploitatie van het kanaal heeft verwor pen. Volgens Amerikaanse kringen is er nog altijd hoop op een vergelijk zonder een beroep op de UNO. De Amerikaanse rege ring hoopt dat de Amerikaanse reders het kanaal zullen mijden zolang de onderhan delingen voortduren. De Zweedse reders nemen een afwach tende houding aan met betrekking tot een hervatting van de vaart door het Suez kanaal. De Zweedse redersvereniging acht de vaart nog geenszins veilig en evenmin wil men dubbele kanaalgelden betalen. toen zij vernam, dat zij zich in de nabij heid van de renstal van de befaamde Mar cel Boussac bevond, liet zij haar auto daar langs rijden. Een stalknecht toonde haar vier beroemde paarden, waaronder „Gal- cador", die in 1950 de Derby won en „Apol- lonia", in 1956 winnaar van de grote Franse wedrennen. Het laatste hoofdstuk zou intussen vooral van de koningin wel weer de nodige in spanning vereisen, want 's avonds moest zij een banket presideren in de grootste zaal van het Louvre-museum, waarvoor meer dan drieduizend gasten waren uitge nodigd. De koningin maakte hier om negen uur haar opwachting in een somptueus avondtoilet van groen satijn, waarvan de wijde rok met een sjerp met zilveren bloemfiguren was gesierd. Een tiara met de kostbaarste diamanten ter wereld ver volmaakten het toilet. Hedenmorgen hebben de vorstelijke gas ten vla Rjjssel, Tourcoing per vliegtuig Frankrljks bodem weer verlaten, nadat zjj door president Coty, premier Guy Mollet en zijn ministers en de leden van het corps diplomatique uitgeleide waren gedaan. De staatsievaart (AFP) Het succes van de festiviteiten op de Seine van dinsdagavond is alle ver wachtingen te boven gegaan, zowel wat de pracht van het schouwspel als de belang stelling van de bevolking betreft. Het idee van de vaart op de Seine is uitgegaan van president Coty, die zeer ge troffen is geweest door een boottocht, die hij in 1954 bij zijn staatsiebezoek aan Ne derland, in Rotterdam heeft gemaakt. Toen de kwestie van de ontvangst van koningin Elizabeth werd besproken, verzocht de pre sident de militaire algemene secretaris van het Elysée, generaal Ganeval, in één van de feestelijkheden de Seine een grote rol te doen spelen. Dinsdagavond deelde hij zijn geheim aan de koningin mede: „Ik moet u zeggen, me vrouw, dat ik dit schouwspel niet alleen voor uw genoegen heb gewild. Ik heb het ook gewild voor de vreugde van de Parij- zenaars, om tegemoet te komen aan de wens, die zovelen van hen hadden, u lange tijd te zien in de mooiste omlijsting van hun stad". LONDEN (UP) Koning Gustaaf XI van Zweden komt vandaag per vliegtuig in Londen aan ter bijwoning van de viering van het vijftigjarig jubileum van de Zweedse Kamer van Koophandel in het Verenigd Koninkrijk. De koning wordt door zijn gemalin, koningin Louise verge zeld. Het paar zal twee weken in Londen vertoeven. Prins Philip zal de 340 gasten op het banket van de Zweedse Kamer van Koop handel toespreken. HONGKONG (AFP-Reuter) De Chi nese president, Mao Tse Toeng, zal binnen kort een bezoek aan Polen brengen, zo heeft premier Cyrankiewicz van Polen, die thans in China is, in een toespraak te Hong kong meegedeeld. Volgens radio-Peking noemde Cyrankie wicz de Chinese president „de man, wiens vriendschap wij het meest op prijs stellen". Te Hongkong is men van mening, dat Mao naar Warschau gaat, nadat hij de Sovjet- Unie heeft bezocht. Volgens geruchten in Belgrado worden premier en minister van Buitenlandse Za ken binnenkort in Joegoslavië verwacht. De Russische „Pravda" heeft de Poolse communistische partij op het hart gedrukt de onbetrouwbare elementen uit de partij te zuiveren. „Er zijn partijleden die vrij heid bepleiten voor alle politieke krachten", zo heeft volgens de Pravda een Poolse krant geschreven. Verder schreef de Prav da dat de leninistische zienswijze en de Russische partij, belasterd worden in Poolse kranten. „Kader en partijleden moeten ver beterd worden," aldus de Pravda. LONDEN (Reuter, AFP) - De Israëlische regering overweegt drie plannen voor de aanleg van een olieleiding van Eilath aan de Golf van Akaba naar de Middellandse Zee. Dit heeft de Israëlische minister van Financiën Esjkol in de financiële commis sie van het parlement te Jeruzalem gezegd. Voor een plan heeft de Franse regering zich bereid verklaard de helft van de kosten 32 miljoen dollar te dragen. Het voorziet in de aanleg van een leiding van 40 cm van Eilath naar Asjdot Jam. Het tweede plan voorziet in een buisleiding van 80 cm van Eilath naar Asjdot Jam met een aftakking van 40 cm naar Haïfa. Het derde plan is voor een leiding van 40 cm van Eilath naar Beersjeba met een vertak king naar Asjdot Jam. Esjkol zei, dat bin nen twee maanden een beslissing zal wor den genomen. Volgens de Egyptische radio voeren ver scheidene Arabische regeringen onderhan delingen over een gemeenschappelijk pro test tegen „de schending van de Arabische territoriale wateren door Amerikaanse schepen". Dit slaat op het Amerikaanse tankschip „Kern Hills" (10.441 ton), dat via de Straat van Tiran en de Golf van Aka ba een lading olie naar Eilath heeft ge bracht en weer naar Djiboeti in Frans-So- maliland is vertrokken. Da lading olie, die in tanks in Eilath is opgeslagen, zal vol gende week door de nieuwe pijpleiding van twintig cm doorsnede naar Beersjeba worden gepompt en vandaar per trein naar Haifa worden vervoerd. Begin mei wordt een volgende olietank boot uit de Perzische Golf in Eilath ver wacht. In de haven van Eilath neemt nu de Deense vrachtboot „Brigitte Toft" lading in voor Ceylon. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft te Washington verklaard, dat de reis van de tankboot louter met handelsoogmerken is gemarkt en dat het niet de bedoeling is geweest vast te stellen, dat er vrije doorvaart door de Straat van Tiran en de Golf van Akaba moet zijn. (AFP) Saoedi Arabië heeft bij de Ver enigde Staten geprotesteerd tegen de schen ding van de Arabische territoriale wateren door de Kern Hills. „De Golf van Akaba is een gesloten zee", zo heeft de ambassa deur van Saoedi-Arabië in Washington volgens radio-Caïro verklaard. Volgens het Egyptische persbureau zou den de Arabische staten de kwestie ook met de Perzische regering willen opnemen, om dat de „Kern Hills" de olie in de Perzische haven Bandar Masjoer geladen had. Koning Saoed heeft, volgens Egyptische persberichten, Israel gewaarschuwd, dat Israëlische schepen die trachten door de Golf van Akaba te varen, opgebracht zul len worden. Deze berichten maken voorts melding van een Egyptisch protest bij de Verenigde Staten tegen levering van olie aan Israel via de Golf van Akaba. LONDEN (UP). De communistische party-leider Nikita Kroesjtsjev heeft maandag onverwachts de twee opper- machtigen in het Russische ministerie van Landbouw aangevallen, „omdat zij hun handen met goud gekleurd hebben als hei ligen". Hjj deed dit in een scherpe ge- dachtenwisseling over het gebruik van kunstmest. De rede van Kroesjtsjev, die pas veel later door radio-Moskou werd uitgezon den, opent een nieuwe strjjd rond de be roemde stalinistische bioloog Trofim Ly senko. De partij-leider maakte er een aanmer king op, dat de minister van Landbouw, Vladimir Matskewitsj en de minister voor de Staatsboerderijen, Ivan Benediktov, geen party hadden gekozen bij gelegen heid van een twistpunt betreffende Lysen- ko's theorie over kunstmest. Lysenko, die al beroemd was voor zijn theorieën over de erfelijkheidsleer, stelde het gébruik voor van gemengde orga nische en minerale kunstmest. „Ik ben het met deze methode eens", zei Kroesjtsjev in een rede in Gorky. Kroesjtsjev zei, dat een vergadering van een tak van de aca demie voor landbouw-wetenschappen (die een topinstelling is van alle Sovjet-repu blieken) welke vroeger gepresideerd werd door Lysenko, de organisch-minerale kunstmest-aanbevelingen van Lysenko als „wetenschappelijk onjuist" had veroor deeld. „Enkele geleerden spaarden kosten noch moeite om Lysenko te beschuldigen van alle zonden, toen hij president was van de hele unie omvattende academie", zei Kroesjtsjev. „Daarom stemden wij er mee in, toen gevraagd werd hem van zijn functie te ontheffen". „De mensen beweer den, dat Lysenko geen oppositie duldde en standpunten, die niet met het zijne overeenkwamen, eenvoudig negeerde", ging Kroesjtsjev verder. „Ik ken kameraad Lysenko. Hij weet, hoe hij een standpunt moet verdedigen en doet dat goed". De partij-leider ging voort met geleer den van de landbouwacademie aan te val len, omdat zij bij wetenschappelijke ge schillen ondemocratische „militie"-metho- den zouden hebben gebruikt. De vergelij king met de „militie" (verkeerspolitie in De chef van de generale staf, generaal B. R. P. F. Hasselman, heeft in Wash ington de vergaderingen geleid van de militaire commissie van de NAVO. Foto: Generaal Hasselman (rechts) in gesprek met de Engelse luchtmaar- schalk Sir William Dickson. Rusland) was een goede, zei Kroesjtsjev, omdat die dikwijls alleen maar eenrich ting verkeer op de weg toelaat. „Maar", vervolgde hij, „bij wetenschappelijke vraagstukken is de „militie"-methode schadelijk". Ongeveer twintig jaar lang beheerste Lysenko de Russische biologie met wat de deskundigen in de wereld de „valse" theorie noemden, die inhield, dat de om geving bij de vorming van meer belang is dan de erfelijkheid. Buiten Rusland werd Lysenko dikwijls niet anders be schouwd dan als een charlatan, die er al leen op uit was om de natuur te confor meren aan een vijf-jarenplan. In 1953 verloor Lysenko zijn machtige positie, maar toch zou het nog tot een jaar terug duren, voordat hij als president van de landbouwacademie zou worden ver vangen. In zijn rede in Gorky behandelde Kroesjtsjev met grote vrijheid de moei lijkheden van de Russische landbouw en hij maakte even een uitschieter toen hij een districts-partij-secretaris aanviel, om dat die niet geweten had, hoe lang een kuiken er voor nodig had om uit het ei te kruipen. „Die kameraad is net als een stads heertje dat naar het platteland kwam en zei: „Het riekt hier erg naar koeien", waarop hij zijn neus afwendde", zei Kroesjtsjev. „Maar diezelfde dag deed hij zich tegoed aan kalfsvlees, zonder te we ten, waar het eigenlijk vandaan kwam", spotte Kroesjtsjev. Prins Rainier III van Monaco en de Lit teraire Raad van Monaco hebben de zevende jaarlijkse „Prins Rainier III-prijs van een miljoen francs (ongeveer tienduizend gul den) voor 1957 toegekend aan de bekende jonge Franse romanschrijver Hervé Bazin. Prins Rainier en Prinses Gracia overhandig den de prijs aan Bazin op hun paleis. Hervé Bazin werd beroemd door zijn eer ste roman „Vipère au poing" en „La mort du petit cheval". dat daarop een vervolg was. De boeken, die hij daarna schreef, worden ook veel gelezen maar hebben minder succes dan zijn „Vipère au poing". Zijn laatste boek is „Celle que j'ose aimer". Thuis Een opinie-onderzoek heeft vastgesteld dat het Nederlandse volk driekwart van zijn vrije tijd thuis doorbrengt. En om dat het Nederlandse volk thuis-zijn als een deugd beschouwt, heeft het Nederlandse volk alle reden zich op de borst te kloppen. Dat hebben wij dan alweer gewonnen. Nu wil ik geen roet in de lekkere nationale pap der zelfvoldoening strooien (niets ligt mij verder dan dit) maar ik zou toch wel even, aarzelend, de vraag willen stellen: waarom is thuis zitten zoveel nobeler dan, om enkele voorbeelden te noemen, dansen om de meiboom, ravotten in het park, wan delen in het bos, zingen in de weide, jagen op groot wild, bergtoppen beklimmen of vissen op baars? Ik weet het nog zo net niet maar ik heb een klein vermoeden dat Michiel Adriaan- zoon en Maarten Harpertzoon de verdien sten van het thuis-zitten minder hoog aan sloegen dan alle braverds van thee-met- een-koekje. Uit het zelfde opinie-onderzoek, getoetst aan historische feiten, 'is komen vast te staan, dat het volk van Neerland in 1850 56 percent van zijn tijd besteedde aan werken, 33 percent aan slapen en 11 per cent aan vrije tijd. Nü slapen wij nog even veel, doch werken precies de helft en heb ben 39 percent vrije tijd. Aannemende dat slechts een te verwaar lozen minderheid des volks buitenshuis slaapt, kan dus worden vastgesteld dat wij met ons allen 33 percent 3/4 van 39 per cent dat is dus ten naaste bij 63 percent van ons leven thuis doorbrengen. Ik ben geneigd dit mooi te vinden en een zegenrijke situatie voor handelaren in thee, koffie en biskwie, doch anderzijds kan ik, dit levensgrote cijfer 63 in gedachten om en om wentelend, een gevoel van benauwd heid niet onderdrukken. Een gevoel van „kom nou jongens, vlieg er es uit, laat de thee de thee en de koffie de koffie en ga eens een beetje olifanten jagen, laat die schaal met koekjes nu maar eens onaangeroerd en klim eens de Hima laya op, zet die radio en die televisie nu eris af en dring eens een beetje het oer woud binnen". Drie en zestig percent van al uw tijd, van gans uw leven, in het slaapsalet en de huis kamer Het i s natuurlijk wel braaf en geen mens die er u op kan aankijken maar er is toch iets in dat cijfer dat mij kriebelig maakt. Elias AMMAN (Reuter, AFP) Koning Hoes sein van Jordanië heeft de regering van Soeieiman Naboelsi haar ontslag gegeven en dr. Hoessein Fakhri Khalidi, een sena tor die vroeger minister van Buitenlandse Zaken is geweest, opgedragen vandaag of morgen een nieuwe regering te vormen. Naboelsi zegt in zijn nntslagschrijven, dat op verzoek van de koning was inge diend, dat hij en zyn ambtgenoten de koning danken voor zyn hulp waardoor het nationale streven naar vrijheid, een heid en souvereiniteit in zekere mate is verwezenlijkt. Voor het ontslag is officieel geen reden opgegeven m„ar naar men meent te weten is een der oorzaken gebrek aan samenwerking tussen de redering en de koning. Aan het ontslag is een langdu rige spoedzitting van het kabinet vooraf gegaan, waarbjj de chef van de generale staf van het leger en de Jordaanse ambas sadeur in Egypte werden ontboden. Het paleis te Amman heeft laten weten, dat drie Arabische staatshoofden de uitno diging van koning Hoessein voor een con ferentie ter bespreking van de onafhanke lijkheid van de Arabische landen hebben aanvaard. De drie staatshoofden zijn koning Saoed van Saoedi-Arabië, president Nasser van Egypte en president Koewatly van Syrië. In zijn invitatie drong koning Hoessein aan op samenwerking in de be strijding van propaganda die in strijd is Bij tijd en wijle vlamt in de geneeskunst de strijd tussen bevoegd en onbevoegd fel op, aangeblazen door de blaas balgen van de onverdraag zaamheid of de beroepsijver. Dat er strijd blijft woeden, is geen onlogisch verschijnsel, aangezien ook op het bij uit stek maatschappelijke gebied der medische wetenschap het laatste woord nog niet ge sproken is. Want alle mensen gaan nog altijd dood. Misschien zit in die nuch tere en onmiskenbare feite lijkheid een uitgangspunt verborgen voor een nadere en verhelderende gedachte over het probleem. Zolang de mensen nog onvermijdelijk sterven, heeft de medische vaardigheid niet de eindfase bereikt waaruit haar begin is afgeleid. Want achter alle menselijke verlangens om ge nezen te worden en te doen genezen verbergt zich het verre ideaal der onsterfelijk heid. Filosofisch gezien is het medicineren zowel actief als passief een onwetenschappe lijke poging tot behoud van het leven. Niet tot behoud van het leven voor een be perkte periode, maar voor al tijd. Uit ingeboren zucht naar overwinning van de dood is uit de mensheid de dokter op gestaan, zoals uit haar ver langen om de gebondenheid met de aarde te overwinnen de vliegenier geboren is. En zij verschillen in feite zo weinig. Want gebonden heid met de aarde is gebon denheid aan de tijd en aan het tijdelijke. Het peilloze azuur heeft de mensen altijd de beloften van eindeloosheid en oneindigheid voorgespie geld. Het heeft de gedachten getrokken naar de geheimen van het universum, dat zich onttrokken leek te hebben aan de uren en jaren, de leef tijden en de vergankelijkheid van het aardse bestaan. Zeker niet het verlangen om zich van Amsterdam naar Tokio te begeven binnen een etmaal, teneinde op snelle wijze zaken te kunnen doen, heeft de gedachten van lucht vaartpioniers tot technische experimenten bevrucht. Dat hun werk niet verder ge komen is dan tot een aantal snelle sprongen door de dampkring, van het ene punt der aarde tot het andere, te kent de onmacht van de mens tegen de muur van de aardse tijdelijkheid. Doch deson danks leeft onverminderd in de fantasie de hartstocht voor een sprong over de drempel van onze wereld naar de on meetbaarheid van andere we relden. En dat de kans op rei zen tussen de sterren en in de mysterieuze ruimte daar achter reeds nu als technische mogelijkheid wordt aanvaard, tekent het voortbestaan van dat oorspronkelijke verlangen en het daarmee gepaard gaande, onverwoestbare stre ven in de richting der tij de- loosheid. Daarmee te vergelijken is het streven van de medische wetenschap om het leven te verlengen tot in het onein- dige. Dat zij niet verder ge komen is dan tot het bewaren van enkelingen voor een on tijdige dood, betekent niet dat zij in haar onbewuste wezen niet streeft naar een leven in eeuwigheid. Integendeel, op welk tijdstip in een mensen leven keert de medicus zich af van zijn patiënt met het argument, dat de zieke oud genoeg is om te sterven? Hij kan hulpeloos en machteloos de overwinning van de dood erkennen aan het ziekbed van een door de ouderdom verwoest mens. Doch in die machteloosheid erkent hij dan onweersprekelijk, dat de ouderdom zijn aartsvijand is dat hij de ouderdom, de vergankelijkheid van het lichaam, bestrijdt en zich ge roepen acht te streven naar de eindoverwinning: het eeuwige leven. Doch nog altijd sterven alle mensen. In het doel van de medische werkzaamheid van de mens zit dus méér ver borgen dan de geijkte weten schap heeft onthuld. Die wetenschap, bijgestaan door een evoluërende techniek en vastgelegd in de gedrukte overlevering van bibliotheken vol dikke boeken, is een deel van de roeping die de medi cinerende mens getrokken heeft naar zijn ambt. Het an dere deel, waarvan kleine de len gaandeweg door de we tenschap worden afgeknab beld en gevoegd bij de ge ijkte stellingen, ligt verbor gen achter de sterren, achter het nu nog ondoordringbare azuur van concrete kennis. En in de moeilijke kunst tot samenvoeging en exploratie van de twee afzonderlijke de len dient de medicus tegelijk een kunstenaar te zijn. Want zoals elke kunst kent ook de medische haar twee onaf scheidelijke grondpijlers van techniek en inspiratie, die te zamen de ontwikkeling der vaardigheid schragen. Voor wie de medische prak tijk als een louter technische bekwaamheid wil zien, waar van de beoefenaren door een wettelijke bevestiging be voegd kunnen worden ver klaard, eindigt de roeping der geneeskunst bij vervulling der exameneisen. Voor wie de medicus wil zien in zijn volle waardigheid als kunstenaar, is dat examen het begin van de verwezenlijking ener roe ping. Pas wanneer de kunste naar zijn techniek beheerst, kan hij zijn kunstenaarschap vrij baan geven ter vorm geving zijner heilige in spiratie. De dokter als kunstenaar de heelmeester als beoefenaar der geneeskunst de genees kunst een werkelijke, vol waardige en erkende muze: op dat punt pas, dunkt mij, zullen wettelijk bevoegden en geïnspireerde onbevoegden elkander kunnen ontmoeten in een gans nieuwe opvatting van hun beider opdracht. Doch het zullen enkel de ware kunstenaars zijn, die el kander daar vinden. Want de ontspoorde waandenkers en de ontgeestelijkte technici zullen elkander tot in de eeuwigheid bestrijden, omdat zij geen raakpunt hebben. Het gaat immers in iedere kunst zo. De vaardigheid met het penseel blijft bij velen een dood en onvruchtbaar fi gureren, omdat zij wel een academisch brevet doch geen goddelijke vonk ontvangen hebben. En tal van gestoor den zullen in technisch onge schoolde lijnen het waarde loze beeld van hun eigen waanidee blijven schilderen. Doch de geïnspireerde kun stenaar, geschoold of niet, ontdekt zijn broeder op de academie of in het leven. Hij voedt zijn kennis met diens talent of vervolmaakt zijn ta lent met diens kennis. Echte kunstenaars vinden elkander, omdat hun echte kunst uit hetzelfde mag netische materiaal bestaat. En echte kunstenaars putten hun inspiratie uit het krachtveld buiten alle menselijke reik wijdte, waarheen hun mach teloze verlangen opstijgt om vonkend terug te keren. Daarom zullen in de toe komst gebrevetteerde dok toren en onbevoegde para normalen een basis vinden, waarop zij elkander kunnen herkennen en erkennen. Sommigen hebben die basis reeds gevonden, doch de min derheid zal een meerderheid moeten worden om eens op die basis de eenheidsfiguur te kunnen doen groeien, waarin een technisch geschoold en inspiratief scheppend kunste naar zich aandient als de dokter der toekomst. J. L. met de Arabische tradities, de Arabische godsdienst en de Arabische beginselen. Hij waarschuwde ook tegen het Israëlische ge vaar en noemde Israel de beschermeling van het buitenlandse imperialisme. In februari opende koning Hoessein een aanval op het communisme. Hij waar schuwde tegen de gevaren van communis tische penetratie in de Arabische wereld onder het mom van nationalisme. Hij drong bij Naboelsi aan op maatregelen tot uitschakeling van de communistische pro paganda in Jordanië. Communistische bla- derl, vlugschriften en andere documenten zijn in Jordanië in beslag genomen. Hoewel in palieskringen geen reden is opgegeven voor het ontslag van het kabi net, herinnert men er aan, dat de koning herhaaldelijk de pro-Russische politiek van Naboelsi heeft gecritiseerd, met name toen de regering had aangekondigd, voor nemens te zijn diplomatieke betrekkingen met Moskou aan te gaan. Voorts is te ken nen gegeven, dat de leden van de regering, die waren uitgenodigd voor een diner ten paleize op woensdagavond, bericht van verhindering hebben gestuurd. De presi dent en de leden van de senaat, alsmede oud-premiers, waren echter wel op het diner aanwezig. In diplomatieke kringen te Bagdad is men van mening, dat het vertrek van Na- boelski de weg effent voor een nauwere samenwerking tusen Jordanië en de Ver enigde Staten. Men wijst er op, dat koning Hoesein Eisenhowers plannen welgezind is in tegenstelling tot Naboelsi. De eerste adjudant van de koning, Maay Tah, is bij koninklijk decreet bevorderd tot generaal en belast met de leiding der organisatie ter verzekering van de open bare veiligheid. Zijn voorganger in deze functie, generaal Bahjat Tabbarah, is met verlof gezonden. De Britse B.B.C. heeft aangekondigd, dat het Derde programma van klassieke muziek en lezingen over zeer bepaalde onderwerpen met twee uur zal worden ingekrompen en voortaan 's avonds om acht uur in plaats van om zes uur zal be ginnen. Overdag zal een groot gedeelte van de andere twee programma's (Home en Light) worden gecombineerd tot één uitzending. Er zal meer muziek voornamelijk lichte muziek worden uitgezonden. Verder zal een nieuwe uitzending worden ingelast, die onder de naam „Net drie" program ma's voor een speciaal publiek met een speciale belangstelling zal verzorgen. Deze reorganisaties besparen de B.B.C. op haar radio-uitzendingen een bedrag van tien percent van de totale kosten, die op 100 miljoen gulden worden geraamd. Inmiddels heeft een groep, die zich de „Vereniging tot verdediging van het Derde programma" noemt, een begin gemaakt met een nationale protestactie. De groep laakt de aankondiging van de B.B.C. als een aftocht in de concurrentie tegen de televisie en zij legt de gelofte af zich te zullen verzetten tegen aanslagen op de duur, reikwijdte, eenheid en onafhanke lijkheid van haar geliefkoosde uitzen dingen. Woensdagmiddag heeft koningin Juliana onverwachts een kort bezoek gebracht aan het nationale park De Hoge Veluwe. De vorstin arriveerde omstreeks kwart over twaalf bij het park, waarna zij, vergezeld van een hofdame, een wandeling van ruim een uur door de wildbaan maakte.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5