HET JONGENSEILAND DE BUIT BINNEN Ir. Bakker Schut: „In 1980 zijn de steden van Randstad Holland vol" f 42.50 Agenda voor Haarlem Kort en bondig Bevolkings- en industriespreiding Elke vestiging dient apart bestudeerd te worden „Nederlands emigratieplan 1956 vrijwel teniet gedaan" Automatisering van de girodienst zou veel werk besparen Hongarije weigert gratis pootaardappelen Partij zou niet gezond zijn Prinses Marijke deelde palmpasen uit Leden van inbrekersbende tot twee jaar veroordeeld Onderofficier verduisterde „compleet huishouden" De nationaliteit der gehuwde vrouw HOOGTEZON H. J. MAERTENS N.V. Apeldoornse schooljeugd krijgt melk in doosjes 'T SILVER STOEPKE Minister Klompé besprak het bejaardenprobleem „Creatieve wedstrijden voor de jeugd" Niets te leren, nu proberen - mooi en strak: Cetalac Huisvrouwenvereniging in vergadering te Hilversum Van Wood met Italiaanse prijs onderscheiden Boekverkopers ongerust over hoger posttarief r\ VERVOLGVERHAAL^ J DONDERDAG 11 APRIL 1957 „Technisch-economische aspecten van de industriële spreiding" en „Bevolkings spreiding uit het gezichtspunt van de ruimtelijke ordening" werden voor de af deling Technische Economie van het Ko ninklijk Instituut van Ingenieurs bespro ken door ir. Th. P. Tromp, lid van de raad van bestuur van het Philipscncern en dr. ir. F. Bakker Schut, directeur van de Haagse stadsontwikkeling. Ir. Tromp constateerde, dat aan indu striële spreiding „schokkend weinig is ge daan". Van de 5556 Nederlandse bedrijven werden tussen 1953 en 1957 slechts 157 ne venvestigingen opgericht waarvan Philip* 33. Met industriële spreiding heeft Philips overigens uitstekende ervaringen. Men heeft tijvoorbeeld te Sittard en Drachten, zowel als elders zeer veel latent vakman schap gevonden, dat voordien geen kans kreeg zich te ontwikkelen. De resultaten van de eigen opleiding waren vaak ver bluffend. Hier lag een reservoir, dat in meer ontwikkelde streken reeds was uitge put. Met de spreiding is de ervaring verkre gen, dat nevenvestigingen van 300 tot 200(1 man, maar liefst niet meer dan 1000, de best-5 zijn. Het contact met mensen en ge zinnen is dan nauw en de bedrijfsleiding kan de zaak overzien. Er is weinig verloop en het arbeidstempo is er, ondanks afwe zigheid van een staf van arbeidsdeskun- digen, beter dan in grote industrieconglo meraten. Randstad Holland Ir. Bakker Schut stelde vast, dat niet iedere industrie zich voor spreiding leent. Hij constateerde een controverse tussen sociale en economische desiderata. Steden in de handstad Holland, die in 1980 tussen de 5 en 6 miljoen inwoners zal tellen, zul- ADVERTENTIE Opgepast voor kille dagen! Draag de warmte mee in anti-reuma wol. Brei met Neveda Reumanon. Let op de „R op de omband! Emigratiecommissaris Haveman: Nederland hoopt, dat Zuid-Afrika spoe dig in staat zal zijn meer Nederlandse emigranten op te nemen, zo heeft de Ne derlandse commissaris voor de Emigratie, mr. ir. B. Haveman, woensdag verklaard op een bijeenkomst van de raad der Inter gouvernementele Commissie voor Euro pese Migratie (ICEM) in Genève. In tegen stelling tot vroeger gaan er nu meer Nederlanders naar Canada dan naar Aus tralië. De emigratie naar Australië wordt belemmerd door huisvestingsmoeilijk heden, aldus mr. Haveman. De Nederlandse regering tracht de emi granten bij de huisvesting te helpen met leningen op lange termijn, maar dit is in strijd met de binnenlandse politiek, waar een straffe kredietbeperking geldt. Voorts verklaarde mr. Haveman, dat het resultaat van het Nederlandse emi gratieplan vorig jaar vrijwel teniet is ge daan door de terugkeer van duizenden Nederlanders uit Indonesië en de aan komst van Hongaarse vluchtelingen. De toestand op het gebied der emigratie is op het ogenblik zeer onbevredigend in Nederland, zo voegde hy hieraan toe. Mr. Haveman wees ook op het feit, dat de overeenkomst voor een gemeenschap pelijke Europese markt onder meer voor ziet in migratie van arbeiders in de aan gesloten landen. Dit zal grote wijzigingen in de migratiepolitiek brengen. De ICEM zou daarbij behulpzaam kunnen zijn. Mr. Haveman achtte de tijd gekomen om een soliede basis te leggen voor het financieren van toekomstige ICEM-pro- gramma's. Hij hoopte, dat op de volgende bijeenkomst van de organisatie overeen stemming daarover zal kunnen worden bereikt. De P.T.T. zal een proef nemen met auto matisering van de girodienst met een Amerikaanse elektronische machine. Deze machine is in staat de honderdduizenden berekeningen, die per dag op de girodienst moeten worden gemaakt, vlug en foutloos te verrichten. Het grote probleem is ech ter, dat de opdrachten hiervoor eerst op magnetische banden worden vastgelegd. Voor dit zeer eentonige werk zouden, naar men aanneemt, zeshonderd werkkrachten nodig zijn. Daar de girodienst op het ogen blik bijna vierduizend werknemers telt, zou dit echter toch een enorme besparing aan arbeidskrachten betekenen. De girodienst zoekt in de automatisering niet in de eerste plaats economisch voor deel. De versnelling van de werkzaamheden en de besparing aan zeer moeilijk te krij gen personeel staan op de voorgrond. len weldra volgebouwd zijn, waardoor een „permanente woningnood" zal ontstaan. Voorbeelden hiervan zijn Den Haag, Lei den, Haarlem, Delft, Amsterdam en Rotter dam. Wonen, werken en recreatie, maar ook weg- en luchtverkeer eisen steeds meer ruimte. De vestiging van vele kan toren met vele werkkrachten in bijvoor beeld Den Haag vormen een groot pro bleem. Hoewel het vormen van satellietsteden mogelijk is, dient tussen Rotterdam, Den Haag, Haarlem en Amsterdam voldoende ruimte te worden behouden om vorming van stedelijke complexen als Londen en New York te verhinderen. Een stad van een miljoen inwoners is volgens dr. Bak ker Schut, de uiterste grens van doelma tigheid en leefbaarheid. Vestigingen in IJmond Het gedrang in het westen des lands is zoda dat ir. Bakker Schut voorstander is van „fysieke controle" op vestigingen met werkgelegenheid. By de IJmond heeft men bepaalde industriegroepen uitgeslo ten. Ir. Bakker Schut acht een streeksge- wüze bekijken of een industrie of kantoor in de randstad noodzakeiyk is of niet, een beter systeem. Hij sta_t daarbij samenwer king tussen overheden en bedryfsleven voor. Een vrije keus van vestiging is illusoir onder de huidige en komende omstandig heden. De mogelijkheden van decentralisa tie zijn door het rijk niet tijdig bekeken, waardoor het gedrang slechts groter is ge worden. Spreiding van bedrijfsleven en dus van bevolking acht hij langs deze weg de aangewezen methode. Hongarije heeft aan het Internationale Rode Kruis te Genève laten weten, dat het de Nederlandse geschenkzending poot- aardappelen (in totaal 2500 ton), weigert, omdat deze zending zou zijn aangetast door schurft en het aardappelaaltje, dat aard appelmoeheid verwekt. De partij is in gedeelten uit Nederland verstuurd. Men heeft nu het laatste ge deelte van de zending aan de Oostenrijkse- Hongaarse grens opgehouden. De eerste zendingen waren geaccepteerd en reeds onder de Hongaarse boeren gedistribueerd. Naar de Hongaarse regering thans mee deelt, zullen deze eerste zendingen bij de boeren worden teruggehaald. Na deze berichten is een Nederlands des kundige van de plantenziektenkundige dienst in Wageningen naar Oostenrijk ge reisd. Hij heeft daar in samenwerking met een Deense deskundige de partij onder zocht. De Nederlandse expert heeft woensdag een voorlopig rapport uitgebracht, volgens hetwelk de partij gezond bevonden is. Deze geschenkzending pootaardappelen werd voor de verzending op de normale wijze gekeurd door de Nederlandse keu ringsdienst voor zaaizaad en pootgoed en ook daar gezond bevonden. Ook de plan tenziektenkundige dienst heeft voor het transport, de normale exportkeuring ver richt. Het Rode Kruis zal nu beslissen wat er met de geweigerde aardappelen gebeuren moet. Naar voorts vernomen wordt, heeft de Hongaarse regering ook een geschenkzen ding zaaigranen van Duitsland „wegens inferieure kwaliteit" geweigerd. Woensdagmiddag bracht een achttiental kabouters van „De Kleine Totemkring", afdeling Soest, een bezoek aan het kinder tehuis „Treekerbergje" aan de Leusderweg in Amersfoort. De kabouters, waartoe ook Prinses Marijke, bekend onder de naam „Kabouter Helpgraag", behoort, deelden kleurige eigen gemaakte palmpasen uit aan de kinderen van het tehuis. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft de 21-jarige kantoorbediende R. N. en de 21-jarige scheepstuiger J. M. S. beiden uit Rotterdam, ieder veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee jaren, door te brengen in een jeugdgevangenis, omdat zij inbraken hadden gepleegd - in totaal meer dan vijftig - en bij een van deze inbraken een nachtwaker hadden mishandeld. De procureur-generaal had tegen deze jongemannen, die lid waren van een bende van negen leden, welke in de afgelopen jaren opereerde in Rotterdam, Wassenaar, Delft en Voorburg, drie jaren jeugdgevan- genisstraf gerequireerd. „U hebt een compleet huishouden bij elkaar gestolen", zei de auditeur-militair bij de krijgsraad in Den Haag tegen een adjudant-onderofficier uit Harderwijk, aan wie ten laste was gelegd, dat hij niet alleen hout voor een serre, een kippenhok en een volière had verduisterd, maar bovendien nog stoelen, armstoelen, een lamp, negen dekens, zeven kussenslopen, tientallen beddelakens, handdoeken, stofdoeken, zeemlederen lappen, theedoeken en zeep. Ook had hij een radiotoestel, behorend aan een soldaat, verduisterd. De adjudant had in een inventarislijst van goederen gera deerd, waardoor hij blijkbaar ontdekking van de verduistering had willen voorko men. De auditeur-militair vond het een ernstige zaak voor een onderofficier, die over twee jaar met pensioen zou gaan en 33 jaar tot volle tevredenheid gediend heeft. Hij vroeg zes maanden gevangenis straf, waarvan drie maanden voorwaarde lijk en ontslag uit de militaire dienst. De verdediger betoogde, dat de verdachte bezweken is voor de eisen van zijn vrouw, die geestelijke stoornissen vertoont en veeleisend was. De waarde van de goede ren bleef beneden de 1000 gulden. Omdat de feiten in 2 jaar waren gepleegd sprak hij over „verduistering op afbetaling". Ge zien de toestand bij de verdachte thuis vroeg de verdediger een onvoorwaardelijke straf gelijk aan het voorarrest en het over blijvende deel voorwaardelijk en boven dien eervol ontslag uit de dienst, omdat de adjudant anders zijn pensioen zou ver spelen. Het vonnis van de krijgsraad luidde acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De verdachte werd niet uit de militaire dienst ontslagen. ROMEINSE GRAVEN BLOOTGELEGD Onder auspiciën van het Rijksbureau voor Oudheidkundig Bodemonderzoek worden sinds maandag aan de Lange Nieuwstraat in Nijmegen opgravingen ge daan. Er zijn daar sinds kort in het be lang van de sanering van de binnenstad enige eeuwenoude huizen afgebroken. Gis teren heeft men een Romeins graf bloot gelegd en zijn de contouren van andere graven vrijgekomen. In het Romeinse graf werd een schedel losgegraven. Er werden tevens overblijfselen van middeleeuws aardewerk bovengebracht. De opgravingen worden voortgzeet. -. "f.ïYfVrCT - - Minister Samkalden heeft over de door hem geopperde wijziging van de wet op het Nederlanderschap en de nationaliteit van de gehuwde vrouw thans meegedeeld, dat zijn gedachten uitgaan naar de vol gende hoofdregels: de Nederlandse vrouw die met een vreemdeling huwt, verliest slechts dan de Nederlandse nationaliteit, indien zij daartoe volgens de wet van haar man bevoegd diens nationaliteit op aanvrage verkrijgt of niet verwerpt. De vreemde vrouw die met een Nederlan der trouwt, verkrijgt niet van rechtswege het Nederlanderschap, doch heeft het recht bij haar huwelijk het Nederlanderschap te verkrijgen. Het staat voor de minister vast, dat de kinderen van een Nederlandse vader steeds Nederlander zullen moeten zijn, onafhan kelijk van de nationaliteit van hun moeder. De met een Nederlander gehuwde vreemdelinge zal aan haar positie van vreemdelinge een eind kunnen maken door te opteren voor het Nederlander schap. ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem - Tel. 15228 De ongeveer 10.000 Apeldoornse school kinderen, die viermaal in de week een kwartliter schoolmelk gebruiken, zullen in het vervolg deze melk in een papieren verpakking ontvangen. Het transport en de distributie van de melk worden er aan merkelijk gemakkelijker en lichter door. Er zijn geen moeilijkheden meer over het afrekenen van de emballage of het stuk- vallen van flessen. De kans op glassplin ters in de melk is verdwenen en de hy giëne is, omdat de verpakking in tegen stelling met flessen slechts eenmaal wordt gebruikt, toegenomen. De pakjes zijn voorzien van een pro- duktiedatum en van allerlei verkeers tekens, hetgeen zijn nut nog heeft voor de bevordering van een veilig verkeer. Daar keek meneer Pino helemaal verbluft van op. „Van boven?", zei hij. „Wat deed je daar dan. We hebben je overal op het eiland gezocht!" Toen vertelde Oepoetie, hoe het in elkaar zat. Hij was op zoek naar cowboys en zocht een goed plaatsje tussen de struiken. En toenja, het was daar zo warm in het zonnetje toen was hij zowaar in slaap gevallen. En toen hij een poosje later weer wakker werd en niets meer hoorde, was hij naar het kamphuis gegaan. Maar daar was niemand te zien61-62 ADVERTENTIE per paar GROTE HOUTSTRAAT 49 - HAARLEM - TELEFOON 20049 De kleine zaak met de grootste keuze Vanmiddag heeft de minister van Maat schappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klom pé, het bejaardencentrum Moerwijk, gelegen aan de Twickelstraat te 's-Graven- hage, met een korte redevoering geopend. Het voornaamste vraagstuk van de ver schillende moeilijkheden, die gezamenlijk het bejaardenprobleem uitmaken, is vol gens de minister, het eigenaardige ver schijnsel, dat wij de plaats van de ouderen in onze maatschappij niet meer weten. Dt oorzaak hiervan ligt volgens haar bij de belangrijke structuurveranderingen van het gezin, dat zich uit in scheiding van ge zinsleven en arbeidsleven en in de omstan digheid, dat de kinderen veelal een eigen leven leiden, en de centrale, allesoverheer sende plaats, die het werk in de samenle ving inneemt. Üit heeft zijn weerslag op het leven van de bejaarden. Het verlies van het werk maakt, dat de bejaarde zich eenzaam en overbodig gaat voelen. De mi nister wees er in dit opzicht op, dat de fout, die veelal gemaakt wordt, bestaat in het vereenzelvigen van leven en werk. De minister deelde mee, dat het aantal bejaarden dat Nederland op 1 januari 1950 telde, namelijk 771.000, volgens berekenin gen van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, in dertig jaar verdubbeld zal zijn en in 1980 ruim 1.450.000 zal bedragen. Vooral in dé laatste decennia is er een sterke „vergrijzing" van de bevolking. Deze zal nog verder toenemen, aldus de minister, en volgens berekeningen zal in 1975 niet minder dan llVz percent van de totde Nederlandse bevolking 65 jaar of ouder zijn. De burgemeester van Sneek, de heer R. Rasterhof, zal maandag 15 april in het raadhuis een tentoonstelling openen van werkstukken, die de schooljeugd uit de drie noordelijke provincies heeft ingezon den voor de „Creatieve wedstrijden voor de jeugd", die zijn uitgeschrevei door de stichting „Het theebureau voor Nederland" en regionaal worden gehouden. De lande lijke jury wordt gevormd door de heren prof. dr. N. R. A. Vroom, Max Dendermon- de, ir. H. Badings, Berend Hendriks, J. Koperdraad, dr. P. H. Ritter Jr. en Pi Scheffer. ADVERTENTIE PLASTICVERF VAN CETA-BEVER De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen hield haar eenenveertigste al gemene vergadering en wel in theater Gooiland te Hilversum. De presidente, mevrouw H. G. van Anrooy-De Kempe- naer, heette de ongeveer 450 dames, afge vaardigden van bijkans alle afdelingen in het land, welkom in een rede, waarin zij aandacht schonk aan de economische si tuatie, zowel in eigen land als daarbuiten, in de vorm van een waarschuwing aan het adres van de huisvrouwen, als de voor naamste besteedsters van het gezins inkomen. De Italiaanse Nederlander Peter van Houten, die in Ifalië onder de naam Van Wood de leiding heeft van een kwartet, heeft t jaar „Het gouden masker" ge kregen, welke onderscheiding hem ten deel viel „als erkenning van zijn grote en zeer gewaardeerde werkzaamheden ter bevor dering van de lichte muziek". Deze Itali aanse on "erscheiding wordt jaarlijks uit gereikt. Van Wood komt dezer dagen naar Nederland om op - verscheidenen plaatsen op te treden. Ook werk hij mee aan de nieuwe Nederlandse fi-kft Kleren maken de man" met Paul Steenbergen in de hoofdrol. Ter inleiding vain d:e viering van zijn vijf tigjarig bestaan heeft de Nederlandse Boek verkopersbond in Arnhem een tweedaagse conferentie gehouden. Met algemene stem men is een resolutie van het bestuur aan vaard, waarin grote ongerustheid wordt uit gesproken over de ingrijpende verhoging van de posttarieven, die opnieuw een ern stige belemmering betekent voor de ver spreiding van het boek. Verwijzend naar de uitspraken van de UNESCO, dat de dis tributie van het boek onbelemmerd moet kunnen geschieden ter bevordering van het internationale begrip en waarbij de grote culturele waarde van het boek wordt onder streept, werd besloten ernstig te streven naar een uitzond eriingstariiaf voor de ver zending van boeken per post, zoals dat ook bestaat in Duitsland, Zwitserland en de Ver enigde Staten. Het standpunt van het be stuur om mede naar aanleiding van de voortdurende stijging van de onkosten aan de aandrang van overheidszijde boeken aan het rijksinkoopbure u met korting te leve ren geen gevolg te geven, is eveneens met algemene stemmen goedgekeurd. V_. 20 „M'n beste juffrouw Wrayne", riep hij uit, terwijl ze elkaar langdurig de hand stonden te schudden. „Wat leuk u weer eens te zien. Sir Geoffrey zei een paar dagen terug nog tegen me, dat het al weer een hele tijd geleden was, dat u zich hier had laten zien. Wat hebt u deze keer voor ons? Iets moois?" Ze glimlachte, terwijl ze de sigaret aanpakte, die hij haar aanbood. „Dat hoop ik", zei ze zacht, „maar, inspecteur, ik ben in een van mijn vraag-veel-en-vertel-niets-buien, al ge loof ik, dat u zich daar niet veel van aantrekt. Ik zit met een nogal zonderling probleem, waarover ik me voorlopig tegen u niet wil uitlaten, voordat ik wat meer grond onder de voeten heb. Ik hóóp", en ze legde sterk de nadruk op dat woord, „dat ik, als het slaagt, u een werkelijk grote zaak uit de doeken zal kunnen doen. Maar op het ogenblik zijn mijn collega's en ik nog niet verder dan een voorlopig onderzoek. Laat ik u evenwel nog eens verzekeren, dat we geen risico willen lopen. Daarvoor zijn we veel te voorzichtig met onze reputatie". „Accoord, vuur uw vragen maar af en laat me horen wat u wilt weten". Daphne moest om die opmerking van de hoofdinspec teur wel even lachen. „Wat leven we in een eigenaardige wereld", zei ze, „een paar jaar geleden „Luister nu eens even", viel de inspecteur haar in de rede, „een paar jaar geleden was het tot Sir Geoffrey en mij nog niet doorgedrongen, dat Daphne Wrayne en haar Raadgevers even goed vertrouwd konden worden als onze eigen mensen. Maar we hebben ons lesje geleerd. Vertel me maar wat u op het hart hebt, dan zal ik zien wat ik voor u doen kan. A propos, wanneer denkt u aan de gevel van uw huis in Conduit Street een tweede bron zen plaat te laten aanbrengen met het opschrift: „Afde ling van Scotland Yard?" Daphne moest wel even lachen om dit compliment. „Houd nu op met die gekheid", zei ze. „Ik kwam heus over heel wat anders praten, inspecteur. Misschien kunt u me vertellen, of de laatste weken gevangenen op vrije voeten zijn gekomen, die voor werkelijk grote roofover vallen hebben gezeten? En als ik zeg „grote roofoverval len", dan bedoel ik overvallen, die tienduizenden guldens hebben opgeleverd. Ik kan mijn verzoek om informaties nog iets nader omschrijven: het is me te doen om ge vallen, waarbij de daders zijn gegrepen, maar de buit nooit achterhaald kon worden". De inspecteur zat blijkbaar scherp na te denken, maar kon het niet laten haar nog een pluimpje te geven. „Ik heb zo'n idee", begon hij, „dat „....ik alle grote roofovervallen in de gaten houd", onderbrak Daphne hem met een lach. „Nu, zo is het ook. Ik zou u elke belangrijke overval van de laatste tien jaar kunnen opsommen. Maar wat ik niet wet en dat kunt u ook niet van me verwachten is, wanneer de heren, die erbij betrokken waren, uit de gevangenis ont slagen werden èn of het gestolene teruggevonden is. Dat staat namelijk niet in de dagbladen. En daar zit ik nu achterheen". De inspecteur knikte. „Inderdaad zijn er kortgeleden enige heren op vrije voeten gekomen", zei hij. „Ze waren destijds veroordeeld tot langdurige straffen wegens een bankoverval in het West End, waar driehonderdduizend gulden aan bank biljetten werden buitgemaakt, zonder dat dit bedrag ooit boven water is gekomen". „Was dat de overval op de Great Central Bank op Princeworth Square?" „Fantastisch, wat een geheugen!" „En die zware jongens lopen sinds kort weer vrij rond?" „Inderdaad. De juiste datum kan ik u op het ogenblik niet zeggen, maar dat is gemakkelijk genoeg te vinden. Ben ik „warm", zoals de kinderen bij hun spelletje zeggen?" „Wacht nog even", zei Daphne, terwijl ze haar hand tasje doorsnuffelde. Ze haalde een foto voor de dag en overhandigde hem die. Hij liet een scherp fluitend geluid horen. „Kent u hem?", vroeg ze nieuwsgierig. „Ik zou zeggen van wel, tenzij hij een tweeling-broer heeft. Ik heb hem destijds zelf gearresteerd in Windy- combe. Word ik al „warmer"?" „En of', zei ze. „Weet u toevallig waar hij woont?" „Ja zeker, in een klein dorpje, Mayne End, niet zo erg ver hier vandaan. Daar was hij trouwens ook geboren. We keerden z'n huisje binnenste buiten, maar we von den niets". „Hij was zeker wel bekend in dat dorp?" „Jawel, evenals zijn ouders vóór hem. Ben ik nog steeds op het rechte spoor?" „Dat zijn we, geloof ik, allebei", antwoordde Daphne, met zichtbare voldoening. „Maar vertelt u me eens: er waren toch drie mannen bij die overval betrokken?" „Precies. Ze werden binnen acht en veertig uur ge pakt. Die andere twee heetten Purssey en Roberts, alle bei uit Londen. De rechtbank had niet lang nodig om hen te veroordelen en ze gingen alle drie voor zeven jaar achter de tralies. Nu zijn ze weer een paar maan den vrij, hebben een behoorlijke baan en leiden, zo op het oog, een eerlijk bestaan. Maar het spijt me, dat ik u niet kan zeggen wat er met het geld gebeurd is. Mis schien kunt u ons de weg wijzen, juffrouw Wrayne. „Niet zo haastig, inspecteur. Ik houd niet van al te haas tige beloften. Eerst moet ik iets meer van die zaak te weten komen. Kunt u me de dossiers van die drie heren niet ter inzage geven? Ik ben er nogal belangstellend naar". Hoofd-inspecteur Frensham drukte op een bel op zijn tafel. En toen even later een politieman in uniform bin nentrad, overhandigde hij deze een papiertje, waarop hij iets had zitten schrijven. „Breng dit even naar het archief", zei hij, „en laat me de dossiers van deze drie mannen zo spoedig mogelijk bezorgen". Daphne had weer een sigaret aangestoken en leunde gemakkelijk achterover in haar stoel. Frensham kon aan de- uitdrukking van haar gezicht zien, dat ze tevreden was over de hulp, die hij bereid was haar te geven. „Als ik het wèl heb, heeft de Bank het verloren geld al helemaal afgeschreven", zei hij. „Dat begrijp ik. Zeven jaar is een hele tijd, of kregen die drie vermindering van straftijd?" „Ja, dat wel. En ze lopen al zes maanden vrij rond, als ik me niet vergis. Alles bij elkaar geteld, geloof ik, dat ze zes jaar hebben moeten brommen. Maar dat is een hele tijd als je zit te wachten!" „Dus u -denkt ook, dat ze het geld op een geschikte plaats hebben verborgen en dat ze van plan waren het daar te laten, totdat het juiste ogenblik was aangebroken om het te gaan halen?", vroeg Daphne, langs haar neus weg. (Wordt vervolgd). Tentoonstellingsreactor. Voor de kern reactor, die deze zomer op de tentoonstelling „Het Atoom" te Amsterdam in werking te zien zal zijn, is de meet-, regel- en beveili gingsapparatuur geheel door Philips ontwor pen en vervaardigd, De metingen en de regeling van de reactor geschieden langs elektronische weg. Ook werd een elektro nisch beveiligingssysteem ontwikkeld, dat bij eventuele storingen de reactor onmiddel lijk buiten werking stelt. Hierdoor is er zelfs bij storingen geen kans op gevaar. Deze in stallatie is gekeurd en goed bevonden door de Amerikaanse firma, die de reactor ver vaardigd beeft. Het is de eerste keer dat een dergelijk object door Nederlanders uitge voerd is. Handelsakkoord. De handelsbesprekin gen, die tussen een gemeenschappelijke dele gatie van Nederland, België en Luxemburg enerzijds en een Noorse delegatie anderzijds te Oslo zijn gevoerd, hebben geleid tot de parafering van een handelsakkoord tussen de Beneluxlanden en Noorwegen. Het is het eerste handelsakkoord, dat door de Benelux landen gemeenschappelijk met Noorwegen is gesloten. Poststempel eerste vlucht. Op 15 april zal de KLM de eerste vlucht uitvoeren van de geregelde luchtVerbioding Amsterdam Belgrado. Op de met deze vlucht te verzen den correspondentie waarop tenminste 1 „kraaizegel" is geplakt en waarop duide lijk en in het oog vallend is aangegeven: „Per eerste vlucht AmsterdamBelgrado" zal te Amsterdam CS een afdruk van een bijzondere stempel worden geplaatst. Wie geen relatie in Joegoslavië heeft kan zijn correspondentie ter terugzending aan de af zender richten aan: „Representatie K.L.M., Sremka 2, Beograd, Yougoslavië". Franse landho-wdelegatie. Van 30 april tot 6 mei zullen 8 leden van de land- bouwcommissie van de raad van de Repu bliek van Frankrijk een bezoek aan Neder land brengen onder leiding van de heer E. Restat. Onder meer maakt de Franse oud- mindster van Landbouw Houdet deel uit van de delegatie. Het is de bedoeling dat de groep op 1 mei ontvangen wordt door de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, contacten worden gelegd met Nederlandse parlementsleden en van gedach ten gewisseld wordt over gemeenschappe lijke problemen zoals de Euromarkt en de vrij handel szone Inbrekers. Het Haagse gerechtshof heeft twee leden van een Rotterdamse in brekersbende, een 21-jarige kantoorbedien de en een 21-jarige scheepstuiger, veroor deeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar. De jongemannen behoorden tot een bende van negen leden, die een zeer groot aantal in braken had gepleegd in Rotterdam, Wasse naar, Delft en Voorburg. Toen zij bij een inbraak te Rotterdam op heterdaad betrapt waren door een nachtwaker, hebben zij deze man mishandeld om te kunnen ontvluchten. Gift voor recreatiecentrum. De heer D. Repko, directeur van de AVRO, heeft in de Palmgrachtschool te Amsterdam aan het bestuur van de stichting „Bouw Kinderhuis De Palm" een chèque van ƒ10.000,over handigd. Dit bedrag is afkomstig uit de ontvangsten van AVRO's woordentoto. De gift is bestemd voor de bouw van een recreatiecentrum voor kinderen in de Jor- daan. Etherpiraten. Opsporingsambtenaren van de PTT hebben in samenwerking met de rijkspolitie in Gramsbergen de clandes tiene zender „De blonde man" opgespoord en in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 21-jarige landarbeider K. N. uit „De Krim" en tegen de 29-jarige textielarbeider J de J. uit Ane, die zondag ook al voor eenzelfde misdrijf was gever baliseerd. Rechtsvorderingsverdrag. Op vrijdag 12 april zal in werking treden het rechts- vorderingsverdrag, ondertekend te 's-Gra- venhage op 1 maart 1954, en wel tussen de volgende staten: Finland, Italië, Luxemburg en Oostenrijk. Het verdrag is bestemd om te vervangen het rechtsvorderingsverdrag van 17 juli 1905, evenals het onderhavige opgesteld door de Haagse conferentie voor internationaal privaatrecht. DONDERDAG 11 APRIL Minerva: „To catch a thief", alle leeftijden, 8.15 uur. Cinema Palace: „Een ter dood ver oordeelde ontsnapt", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gevaarlijk spel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „De bigamist", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De kapitein van Köpenick", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Lido: „Giant", 14 jaar, 7.45 uur. Luxor: „Vier mensen in de duisternis", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bankroof in duplo", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Theater met „Tocht naar het duister", 7.30 uur. Vrijzin nig Hervormde Kerk: Documentaire ge nezingsfilm van de Amerikaanse evangelist Oral Roberts, 8 uur. Concertgebouw: Emi gratieavond over Canada, Australië en Nieuw Zeeland, 8 uur. Gebouw H.J.M.V.: De heer G. Nabrink over „Geslachtsleven en geluk" voor NederL Ver. voor Sexuele Her vorming, 8 uur. VRIJDAG 12 APRIL Minerva: „Dr. Vlimmen", 18 jaar, 8.15 uur. Luxor: „Sinds Adam en Eva", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De bestorming van de Alamo", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Het uur der schande", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Giant", 2 en 7 45 uur. Studio: „The solid gold Cadillac", alle leeftijden, 2.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Jammer dat ze een canaille is", 14 jaar 2 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het leven van Zorro", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Foyer Minerva: Smalfilmavond, 8 uur. Concertge bouw: Negende concert N.Ph.Ó., serie V oXv. Jan Brussen, 8.15 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7