De Ruyter leidt in Europees biljarttoernooi driebanden Kansen op schaaktitel voor Donner steeds gunstiger Verdiende overwinning van Rapiditas op HBC-ers Selectie voor de middelbare scholen moet scherper worden IP -- Ook Duitser Tiedtke nog ongeslagen Naaste concurrent speelde remise Vesmia bezorgde Die Raeckse verliespunt EERSTE KAMER Aantal leerlingen dat niet mee kan neemt de laatste jaren zeer sterk toe DONDERDAG 11 APRIL 1957 9 'n tip, rijdt VOLVO topkwaliteit OVERVEEN Tel. K 2500 - 18997 25455 - 11125 de betere pleister Voetbalclub Sunderland zeer zwaar gestraft agrmvogels loopt een punt in op Blauw Wit Protest tegen Excelsior werd toegewezen Finale persoonlijke dam titel Kennemerland Wereldtitel schaken Vijftiende partij eindigde toch nog in remise Feijenoord en Amsterdam in volgende ronde Jiskoot verbeterde het record 200 m rugslag KNVB-bestuur erkent overschrijvingsfout Noord-Ierland bedwong elftal van Wales DE VOLLEYBALCOMPETITIE Voorlopig hockeyelftal voor Bloemendaal 1/- H|T 'M'yj 1 m m v Goed zo Johan Nederlandse militairen speelden gelijk tegen de Belgen: 3-3 Sport in het kort Politieke zendtijd Nieuwe commies-griffier Woensdag begon in Antwerpen het Euro pees kampioenschap driebanden, waaraan wordt deelgenomen door de Europese titel houder René Vingerhoedt, zijn landgenoten Steylaert en Clasens, de Duitsers Tiedtke, Spielmann en Rudolph en de Nederlanders Popeyus en Henny de Ruyter. In tegen stelling tot Nederland, waar men in driebanden 55 punten moet maken, be draagt de partijlengte in dit kampioen schap zoals in alle overige Europese lan den 50 caramboles. Henny de Ruyter, debutant in een inter nationaal kampioenschap, zorgde meteen al voor een verrassing door Popeyus na een langdurige partij te verslaan. De Neder landse kampioen had na 55 beurten een veilig lijkende voorsprong (40-22), maar bad niet op de nu volgende „tussensprint" van de Waalwijker gerekend. In de volgende zeven beurten namelijk scoorde De Ruyter 19 caramboles en kwam voor te staan, want Popeyus stelde hier precies 7 poedels tegenover. Popeyus be ging hierna de fout verdedigend te gaan spelen, waardoor hij zelf ook niets meer maakte. Toen De Ruyter in de 70ste beurt met enige verrassende oplossingen een serie van 7 produceerde en daarmee zijn totaal op 49 bracht, was het met de kam pioen gedaan. Hij miste zelfs nadat de Ruyter in de 72ste beurt de partij had uitgemaakt, de nastoot en bleef op 42 staan. René Vingerhoedt, voor iedereen opnieuw de grote favoriet voor de titel, speelde een schitterende partij tegen Clasens, die na 48 beurten de vlag moest strijken (50-29). Vingerhoedt maakte in de 32ste beurt een serie van 7 en besloot de partij met een 4. De Duitse kampioen Tiedtke had eveneens weinig moeite met Rudolph, die weliswaar in zijn laatste 6 beurten 17 caramboles maakte (o.m. een 7), maar te ver achter had gestaan om nog gevaarlijk te worden. De Nederlanders waren woensdagavond goed op dreef. Henny de Ruyter veroverde de harten van de Antwerpse biljartken- ADVERTENTIE ners, die voor het eerst in groten getale de zaal bevolkten, met sublieme haarfijne stootjes, maar speelde af en toe nog wel eens wat te zacht, waardoor hem enkele caramboles ontgingen. Niettemin bleef hij tot en met de 28ste beurt met een gemid delde van 1 spelen, terwijl Clasens ver achter bleef (28-16). Toen zakte de Waal wijker af, maar beëindigde de partij toch nog met een gemiddelde van 0.819. Clasens bleef op 31 staan. Popeyus begon sterk tegen Rudolph (9 in 9 beurten), kreeg daarna een inzinking (18 in 24 beurten), herstelde zich met 18 punten in de volgende 10 beurten, maar kon dit fraaie gemiddelde niet volhouden. Zijn zege stond echter vast, want Rudolph had een grote achterstand, die aan het slot 21 punten bedroeg. De sensatie van de eerste dag was de prachtige partij, die de jonge Belg Stey laert des avonds speelde tegen zyn leer meester Vingerhoedt. Tegen het slot werd in deze party om elke carambole gevoch ten. Minuten lang stonden de tegenstanders iedere nieuwe positie te bestuderen alvo rens toe te stoten. In een zenuwslopende finale, waarin eerst Steylaert na 64 beurten dankzij een 4 weer voorstond (48-45), maar waarin Vingerhoedt dankzij zijn enorme routine weer langzaam inliep en gelijk kwam (49- 49) na 72 beurten, was tenslotte de remise die Vingerhoedt in de nastoot bevocht een welverdiende beloning voor zijn doorzet tingsvermogen. Van het begin af was de partij tussen Steylaert en Vingerhoedt een achtervolging van de meester tegen de leerling geweest. Steylaert had bijna de gehele partij de leiding gehad. Aanvankelijk zelfs een vrij grote voorsprong (18-8 in 15 beurten), maar Vingerhoedt had die langzaam ingelopen en was na de 45ste beurt zelfs tot geringe winst gekomen (37-41 in 51 beurten). Het pleit echter voor Steylaert dat hij op dit moment de moed niet liet zakken en met hetzelfde raffinement, dat hem door Vin gerhoedt is bijgebracht, antwoordde. Dank zij het resultaat van bovenstaande partij echter staat Henny de Ruyter na de eerste dag op de eerste plaats in het klassement Weliswaar gelijk in matchpunten met de Duitser Tiedtke, maar dankzij een beter algemeen gemiddelde heeft de Waalwijker de leiding. De uitslagen waren: ADVERTENTIE hoofd-agenl ttt. f tmeefmifsetrayon Haarle rayon Haarlem ^7wUsafpróduct_ Na een onderzoek van de boeken door een gemeenschappelijke commissie van de F.A. en van de League zijn de president van Sunderland, E. W. Ditchburn en W. S. Martin, mede-directeur, blijvend geschorst. Zy zullen geen bestuursfunctie in de voet ballerij meer mogen bekleden-én in geen enkel opzicht bemoeiingen met voetbal mo gen hebben. Voorts zyn S. Ritson, vice- president en directeur van de club, en L. W. Evans, directeur, voor onbepaalde tijd geschorst. Zij zijn ook leden van de finan ciële commissie van Sunderland. Aan de club is een boete van 5000 pond sterling op gelegd. Verder zal een onderzoek worden inge steld door de F.A. en de League naar on wettige betalingen die gedaan zouden zijn aan niet met name genoemde spelers. Deze spelers zullen als getuigen worden ver hoord. Over eventuele maatregelen tegen W. Murray, manager van de club, en G. Crow, secretaris, zal later een beslissing worden genomen. De boete van 5000 pd.st. is de zwaarste in de geschiedenis van de Engelse voetbal sport. Sinds de oorlog heeft Sunderland, de enige club die altijd in de eerste Engelse divisie heeft gespeeld, zeer grote bedragen aan transfer uitgegeven. De club was altijd op zoek naar „sterren",, en tot het einde van het vorige seizoen is daar een totaal bedrag van 210.000 pd.st. mee gemoeid geweest. Sindsdien is daar nog een som van VD.000 pd.st. bij gekomen voor hetzelfde doel. Edwin Ditchburn is 70 jaar. Hij heeft 26 aar lang deel uitgemaakt van het bestuur an de club. In oktober 1949 werd hij pre sent. De spelregel- en protestcommissie van (le KNVB heeft woensdagavond in Den Haag vergaderd. Onder meer is een protest behandeld van Stormvogels, inzake de op 24 maart gespeelde wedstryd Storm- vogels-Excelsior, die eindigde in een ge lijk spel, 22. Stormvogels had geprotesteerd tegen het afkeuren van een doelpunt. Aanvankelijk had scheidsrechter Jelders het doelpunt toegekend, doch op advies van de grens rechter annuleerde hij het. De commissie wees het protest toe, zodat de uitslag 32 in het voordeel van Stormvogels wordt. In de standenlijst van de eerste divisie B blijft Stormvogels evenwel tweede staan, de achterstand op Blauw Wit be draagt vijf punten. De club uit IJmuiden heeft echter één wedstrijd minder ge speeld dan de Amsterdammers. Excelsior zakt van de zevende plaats naar de tiende en volgt na RCH met 25 punten. De bekercompetitie Vingerhoedt 50 48 7 1.041 Clasens 29 48 3 0.604 H. de Ruyter 50 72 7 0.694 Popeyus 42 72 4 0.583 Tiedtke 50 62 5 0.806 Rudolph 42 62 7 0.677 Steylaert 50 79 5 0.632 Spielmann 35 79 3 0.443 De Ruyter 50 61 3 0.819 Clasens 31 61 5 0.508 Popeyus 50 56 4 0.892 Rudolph 29 56 3 0.517 Spielmann 31 76 3 0.407 Tiedtke 50 76 6 0.657 Steylaert 50 77 5 0.649 Vingerhoedt 50 77 5 0.649 ,De stand luidt: 1. De Ruyter4 7 0.751 2. Tiedtke 4 6 0.724 3. Vingerhoedt 3 7 0.800 4. Steylaert 3 5 0.641 5. Popeyus 2 4 0.718 6. Rudolph 0 7 0.601 7. Clasens 0 5 0.550 8. Spielmann 0 3 0.425 Na een vrijwel gelijkopgaande strijd io de voorronden, met als slot enige herkampen, zijn thains de acht spelers bekend, die in de finale van het damtoemooi om het persoon lijk kampioenschap van Kennemerland zullen -uitkomen in de hoofdklasse. Vanavond zal de eerste ronde van dit toernooi in het clublokaal van St. Bavo te Heemstede wor- diem verspeeld met de partijen: H. v. Berk ('t Oosten)—F. Slot ('t Oosten); B. Dukel (DCIJ)G. Postma (DCIJ); T. Tielrooij (DCIJ)—L. Fopma (KNO en J. Draaijer (St. Bavo)H. Beliën (St. Bavo). Gelijktijdig zal de finale eerste klasse aanvangen met de partijen H. Schuringa H'lem O.K.)—C. Lodder (DCIJ) en J. Janus (St. Bavo)H. Le Noble (KNC). Kwartetwedstrijden In de door St. Bavo georganiseerde be- drijfskwartettenwedstrijd is ook in de groep beginnelingen de beslissing gevallen. Door een beter bordgemiddelde bereikte 't Over schotje de eerste plaats voor de Raadsheren. De strijd om d<e eerste en tweede prijs zal nu gaan tussen 't Overschotje en de Steen houwers (kampioen groep gevorderden) terwijl de Raadsheren en de Zuiderlingen elkaar de 3de en 4de plaats zullen betwisten. De vijftiende partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen Botwinnik en Smyslov, waarin Botwinnik de witte stukken had, is in Moskou uitgespeeld. Bij de 57ste zet werd tot remise besloten. De stand is thans: Smyslov 8 punten, Botwinnik 7 punten. De vijftiende partij had verder het volgende verloop Wit: Botwinnik. Zwart: Smyslov. 41. Db6-e6 Dg5—f4: 42. De6—c6 Tf7— f5: 43. Dc6—a8i Kg8-h7: 44. Da8—e4 Df4xe4t; 45. Telx e4 Tf5a546. Khl—g2 Kh7-g6; 47. Kg2—f3 Kg6—f5; 48. Te4—f4t Kf5—e5: 49. Tf4—e4 Ke5— f5; 50. Te4 f4t Kf5—e5: 51. Kf3-g4 Ta5xa4; 52. Kg4—g5 Ta4a6; 53. h2-h4 Ta6—c6 54. h4—h5 Ke5—e6; 55. Kg5—g6 Ke6—e5t; 56. Kg6—g5 Ke5 e6. Hier werd tot remise besloten. De voorgescheven taktiek in dit eindspel ware geweest zoveel mogelijk de zware stukken te binden en vervolgens dameruil af te dwingen of toe te laten, maar slechts dan wanneer de overblijvende witte toren gunstig stond opge steld om de witte pionnen op de dame vleugel te kunnen beschermen dan wel te kunnen assis teren bij hun opmars. Het is bijna onbegrijpelijk dat juist Botwinnik, die toch bekend staat als een uitnemend kenner van het eindspel, tegen deze algemene beginse len zwaar gezondigd heeft. Dit alles frappeert te meer, omdat zowel Botwinnik als zijn secondant ruimschoots de tijd hadden zich in de proble men der stelling te verdiepen. Men moet wel haast aannemen dat zij aannemende dat Smyslov wel zonder meer zou capituleren zich in het geheel niet met het analyseren hebben bezig gehouden. Hoe dit ook zij, reeds na enkele zetten bood Botwinnik dameruil aan en Smyslov ging hierop gretig in, met zozeer omdat deze transactie hem in elk geval een der gevaarlijke vrijpionnen op leverde, maar veeleer omdat de stelling na da meruil voor wit niet meer te winnen was. Dat Botwinnik de rest van de partij, in hevige tijd nood moest uitspelen was slechts van secundai re betekenis want winst zat er niet meer in. De 15de partij was onderbroken in de volgende stand Wit (Botwinnik): Khl. Db6, Tel, pionnen a4, c4 en h2 (6). Zwart. (Smyslov): Kg8, Dg5, Tf7, pion g7 (4). De sintstelling luidt als volgt: Wit (Botwinnik)Kg5, Tf4, pionnen c4 en h5 (4). Zwart (Smyslov): Ke6, Tc6, pion g7 (3). Voor de derde ronde van de bekercom- oetitie van de KNVB is woensdag in Rot terdam de wedstrijd Feijenoord—Hermes DVS overgespeeld. Feijenoord won de ont moeting met 5-1. De wedstrijd AmsterdamHet Gooi, die in het Olympisch Stadion is gespeeld, is door Amsterdam gewonnen met 3-2. In het toernooi om het persoonlijk schaakkam pioenschap van Nederland is de partij Bouw meesterVan den Berg uit de negende ronde in remise geëindigd. Roessel heeft zijn afgebroken partij tegen Van den Bosch uit de zevende ron de zonder verder spelen opgegeven. De partij BarendregtDonner uit de negende ronde is ge ëindigd in een overwinning voor Donner. De partij RoesselCortlever had remise tot resul taat. De partij DonnerRoessel uit de achtste ronde is zonder verder spelen door Donner op gegeven. De laatste uitslagen van de partijen uit de negende ronde luidden: Van ScheltingaVan den Bosch remise, KramerSpanjaard 10. De partij VisserOrbaan werd afgebroken. De kansen van Donner op het kampioenschap zijn goed. Door een vlotte overwinning op Ba rendregt is hij een vol punt voorgekomen op zijn naaste concurrent Van den Berg, die remise speelde met Bouwmeester. Aan deze vlotte over winning heeft Barendregt wel het zijne toe bij gedragen. Barendregt, die wit had, begon heel romantisch met het konings-gambiet; een ope ning, die in de vroegere jaren toen de theo rie nog niet zo doorvorst was als nu opgeld deed. Door de moderne verdediging te kiezen, liet Donner van de romantiek niet veel over. Hij verkreeg een bevredigende stelling en toen wit verzuimde op het juiste ogenblik de gam bietpion terug te nemen, kwam zwart snel in voordeel en verzekerde zich door krachtig spel van de winst.. Snel Bouwmeester en Van den Berg hadden het gauw bekeken. Waarschijnlijk drukte het ge wicht van de partij, want in een Konings-Indi- sche verdediging laveerden beiden zeer voor zichtig en toen de witspeler in een stelling, waarin van alles nog mogelijk was remise aan bood, werd dit door zwart dadelijk geaccepteerd. In de partij RoesselCortlever koos de zwart- speler weer zijn geliefkoosd Schlechter-systeem, waarmee hij tegen Donner in de eerste ronde zulke slechte ervaringen had opgelopen. Ook nu opende wit dadelijk de c-lijn, maaV zwart speel de beter tegen en hoewel hij gedrukt bleef staan, slaagde hij erin alle gevaren af te wenden en nadat veel materiaal van het bord was ver dwenen, werd tot remise besloten. Spannend Een spannend verloop nam de partij Kramer Spanjaard toen zwart in een Siciliaanse verde diging de kwaliteit verspeelde, maar niettemin hierdoor allerlei tegenkansen verkreeg. De zaak werd zeer ingewikkeld doordat beiden op aan val speelden. Op het hoogtepunt der verwikke lingen wist Kramer echter zeer fraai de partij met een torenoffer in zijn voordeel te beslissen. Eveneens zeer levendig was de ontmoeting Van Scheltinga—Van den Bosch. In een Reti- opstelling verwaarloosde wit in de strijd om po sitioneel voordeel zijn ontwikkeling. Zwart trok hier handig profijt van en kreeg een zeer ge vaarlijke koningsaanval in handen. Hij offerde In het sportfondsenbad in Dordrecht heeft die Merwede-zwemmer Jan Jiskoot een ge slaagde poging gedaan 't Nederlands record op die 200 meter rugslaig te verbeteren. Jis koot zwom de afstand in 2 min. 24,4 sec. Hij verbeterde daarmee het record, dat sedert 26 november 1055 (Antwerpen) met 2.28,2 op naam stond van Gerrit Korteweg (AZC). Vertegenwoordigers van BW, Eindho ven en Willem II hebben in Utrecht met een kleine deputatie van het bondsbestuur van de KNVB (Hopster, Martens en Egberts) een bespreking gehad inzake de kwestie Kruin. Genoemde clubs hebben hierbij hun standpunt aan de hand van de reglementen en bepalingen uiteengezet. Het bondsbestuur erkende, dat het aan Kruin verlenen van overschrijving naar Elinkwijk een fout is geweest. Óp het ver zoek van de clubvertegenwoordigers deze fout volledig te herstellen zegde de KNVB- voorzitter, ir. H. F. Hopster, toe de kwestie nog eens in het bondsbestuur te zullen brengen. De voetbalwedstrijd Noord Ierland Wales, voor de competitie tussen de teams van Noord-Ierland, Schotland, Wales en Engeland, is geëindigd in een gelijk spel 0-0. Noord Ierland was gedurende bijna de gehele wedstrijd sterker, doch de voorhoede van de gastheren miste de gemakkelijkste kansen. Slechts rechtsbinnen Jimmy Mc- Ilroy slaagde er enkele malen in gevaar lijke aanvallen op te bouwen. Zijn teamge noten begrepen hem evenwel niet en alleen Peter McParland, die op de linkervleugel opereerde, kon de verdediging van Wales met zijn snelle rushes verontrusten. De aanvoerder van Wales, middenvoor John Charles, werd zeer straf gedekt door de Ierse stopper Wilburg Cush. Bijna elk duel tussen deze twee werd in het voordeel van de Ier beslist. Donner een paard, dat wit niet mocht aannemen en slechts door zeer nauwkeurig te spelen wist wit de aanval af te slaan. Er ontstond een algehele afruil, waarna de partij remise werd gegeven. De enige afgebroken partij uit deze ronde is die tussen Visser en Orbaan. In een dame-gam biet kreeg wit de pionnenmeerderheid in het centrum tegenover die van zwart op de dame vleugel. Na een algehele afwikkeling volgde een eindspel van paard tegen loper, waarin wit aan vankelijk een pion achter was. Dit materieel overwicht speelde op zichzelf geen rol en in de stelling, die is afgebroken, zijn de krachten on geveer in het evenwicht. De stand De stand na de negende ronde luidt: 1. Donner 7 pnt.; 2. v. d. Berg 6 pnt.; 3. Bouw meester 5Vo pnt.; 4. Spanjaard 5 pnt.: 5/6. Cort lever en Van Scheltinga 4V2 pnt.; 7/8. Baren dregt en Roessel 4 pnt. en een afgebroken par tij; 9/10. v. d. Bosch en Kramer 4 pnt.; 11. Or baan 3 pnt. en een afgebroken partij; 12. Visser Ms pnt. en een afgebroken partij. Het voorlopig Nederlands hockey-elftal (hieren), dat zaterdag 13 april om kwart voor vier in, Bloemendaal tegen „De Boekaniers" aantreedt, is als volgt samengesteld: doel: Mulder (Amsterdam); achter: Terlingen (Be Fair) en Drijver (Togo); midden: Wage- naar (Hilversum), Loggers (Laren) en Van Dijck (Kampong); voor: Hooghiemstra (S.CH.C.), Van Grimbergen (EMHC), Van Erven Dorens (Laren), Bouwman (BMHC) en Van Beaumont (Togo). Rapiditas heeft gisteravond de laatste kans om zonder degradatiewedstrijden het eersteklasserschap te behouden goed ge bruikt en ïIBC met 31 geklopt. De zege kwam de Rapidianen zeker toe, want zy waren in vele opzichten de Heemstede naren de baas. In de eerste set nam Rapi ditas door sterk serveren een 91 voor sprong, maar deze ruime voorsprong was voor Rapiditas toch nog niet voldoende om de eerste set te winnen (1513). De ove rige sets werden door de Rapidianen ge wonnen, waarby de tweede en vierde set niets aan duidelijkheid te wensen lieten: 15—4, 15—13 en 15—1. PSVH maakte een slechte beurt door tegen HVS 2 slechts met vijf spelers te verschijnen, waardoor HVS zich met deze reglementaire winst wel heel gemakkelijk in veiligheid kon stellen: 30. Eclecta klopte in een aantrekkelijke wedstrijd Santpoort. Uit de setstanden blijkt dat men in deze wedstrijd niet over spanning te klagen heeft gehad: 1614, 12—15, 17—15 en 15—9. De competitielei ding van de afdeling Haarlem acht het echter niet juist dat Kroonenburg, die dit seizoen reeds voor VCK (Velsen) uitkwam, nu meespeelt met Eclecta waardoor de uitslagen van de wedstrijden die Eclecta tegen PSVH, OVRA en Santpoort speelde en won nog in het geding zijn. Dit maakt de situatie nu het seizoen ten einde loopt niet bepaald overzichtelijk. Te zijner tijd komen we hier nog op terug. Dames In de eerste klasse dames heeft een goed en enthousiast spelend Vesmia de Ilaar- lemse kampioene Die Raeckse het eerste verliespunt bezorgd. De setstanden wer den: (DR-V.) 15—10, 12—15, 15—10 en 4—15. Zaterdag speelt Die Raeckse in Alkmaar om het districtskampioenschap en de Haarlemse dames ontmoeten in hun poule de kampioenen van de afdelingen IJmond (De Kennemers), Den Helder (LOS) en Enkhuizen (Madjoe). We verwachten dat Die Raeckse in deze poule als winnares zal eindigen en in de finale zal moeten aantreden tegen het Alkmaarse Catapult dat reeds jaren tot de concurrente van Die Raeckse in deze kampioenschappen be hoort. HBC bleef baas over Onze Gezellen met de setstanden 1511, 1513 en 1510, ter wijl ook Rapiditas zegevierde over Velox, zij het weinig overtuigend: 1614, 13—15, 152 en 1511. OVRA begon tegen AVC goed en won de eerste set (15—8), maar in de overige sets moest de ploeg van Ank v. d. Poll de eer aan AVC laten: 159, 157 en 154. MHBS speelde technisch sterker dan De Blinkert en won met 158, 156, 1315 en 15—10. Die Raeckse 3 kampioen Onder luide aanmoedigingen van haar supporters heeft Die Raeckse 3 tegen de jeugdige Gios-ploeg het kampioenschap van de tweede klasse B behaald. De rood-witten bezaten een winstpunt minder dan Gios, dat dus aan een gelijk spel voldoende had. In de eerste set ging de strijd aanvankelijk gelijk op: 44 en 99. Na veel spanning won Gios deze set: 15—13. in de overige sets moest de betere techniek van Gios wijken voor het mentaal sterker en enthousiaster Die Raeckse, dat minder last had van de zenuwen. Met 1511, 159 en nogmaals 159 WOn Die Raeckse. Gios behoeft ech ter met een dergelijke jeugdploeg niet te wanhopen. In de tweede klasse B heren kwam kampioenspretendent PSCB tegen Gios niet verder dan een puntenverdeling: 22. De uitslagen De uitslagen van gisteravond luidden: Heren: HVS 2—PSVH 3—0. Rapiditas— ■HBC 31. SantpoortEclecta 13. Gios PSCB 2—2. Die Raeckse 3—Eclecta 2 3—0. Gios 4—PWN 2 0—4. Gios 3—SSO 2—2. OSS—WIK 2 4—0. OG—AW 0—3. Dames: AVC—OVRA 3—1. HBC 2— Eclecta 03. Die RaeckseVesmia 22. GiosDie Raeckse 3 13. Eclecta 3 PWN 1—3. VVSHJBS 3—0. Rapiditas— Velox 3—1. HBC—OG 3—0. MHBS—De Blinkert 31. Gios 2De Blinkert 22. OSS-Santpoort 30. k#/1H HI X% - o .7, s -■> X- GROTE PRIJS VAN NEDERLAND. Naar aanleiding van geruchten als zou de Grote Prijs van Nederland, die voor zondag 16 juni op het internaftiooaile programma staat, niet doorgaan, heeft het secretariaat van de KNAC medegedeeld dat nog geen officiële beslissing over het aü of dan niet doorgaan van de Grote Prijs is genomen. VVV—FORTI NA (Düsseldorf)In Nij megen is een vriendschappelijke voetbal wedstrijd gespeeld tussen VVV (Venlo) en Fortune (Düsseldorf)De Duitse ploeg won de ontmoeting met 21. Deze stand was reeds bij de rust bereikt. Op het V.V.A.-terrein aan de Jan van Galenstraat in Amsterdam werd woens dagmiddag een voetbalwedstrijd ge speeld tussen een elftal van radio artiesten van de Avro en een team uit de bekende „club van honderd". De opbrengst van deze wedstrijd is be stemd voor de „Actie Goed Zo" van de N.C.R.V., vandaar dat Johan Bodegra ven, zoals de foto laat zien, de aftrap verrichtte. Links van hem ziet men Willy Alberti en rechts Cees de Lange De wedstrijd tussen de militaire voetbal ploegen van Nederland en België, die op het PSV-terrein in Eindhoven werd ge speeld, is geëindigd in een gelijk spel: 3-3. Bij de rust hadden de Belgen met 3-1 de leiding. De wedstrijd werd gespeeld in het kader van het internationale militaire voet balkampioenschap, doch was van geen be lang meer, aangezien België zich reeds voor de eindronde had geplaatst. In de eerste helft waren de Belgen ze ker beter dan de Nederlanders. En al slaagde Rutten (MW) er in de tweede mi nuut al in de score te openen (1-0), toch werd het steeds duidelijker dat de Belgen over een gavere techniek, een hechter ploegverband en een betere lichaamscondi tie beschiikten. Het was dan ook volko men overeenkomstig de verwachtingen van de toeschouwers dat Nederland door drie doelpunten van linksbinnen Bertles spoe dig met 1-3 achterstond. Na de hervatting had Nederland even al les mee. Na twee minuten kogelde Oonk (Enschedé) uit een vrije trap de bal langs doelman Nicolay (2-3). En zeven minuten later profiteerde Luyten (NAC) van een fout van stopper Claes (3-3). De eindstand luidde: België 4 3 1 0 7 14— 6 Nederland 4 1 1 2 3. 1112 Luxemburg 4 1 0 3 2 714 Van deze groep gaat België over naar de halve finalegroep. POTGIETER. De reusachtige Zuidafri- kaanse zwaargewicht bokser Ewart Potgie ter is ondanks een gewdchtsvoordeel van, ongeveer 50 kilo, op punten verslagen door de Amerikaan Johnny Noman uit Chicago. VAN DER PIJL. Hermes-DVS uit Schie dam (eerste divisie) zal io het komende sei zoen worden getraind door Timus van der Pijl, die sinds 1949 in dienst is van HBS. ADOAMSTERDAM. De wedstrijd ADOAmsterdam, voor de kwartfinales van, het toernooi om de Nederlandse voetbal- beker, zal woensdagavond 17 april bij kunst licht op het terrein van VUC in Den Haag worden gespeeld. SCHALKE—FORTUNA. De Neder landse eredivisieclub Fcxrtana uit Geleen heeft in Gelsenkirchen een lichtwedstrijd gespeeld tegen de Duitse eersteklasser Schalke. Fortuma verloor met 42. Onge veer 25.090 toeschouwers woonden de ont moeting bij. (Van onze Kamerverslaggever) In de Eerste Kamer is gisteren nog even gesproken over het verrichten van betaal de werkzaamheden door de schooljeugd tijdens de vakanties. De heer Van Hulst (C.H.) vond het funest als scholieren na schooltijd regelmatig gaan werken, bij voorbeeld door het bezorgen van kranten. Maar het werken in de vakanti kan men volgens hem verschillend beoordelen, hoe wel moet worden opgepast, dat het niet ontaardt in zwarte arbeid voor midden standers, met het doel de sociale wetten te ontduiken. De heer Derksen (K.V.P.) liet een pro test horen tegen een advertentie van de gemeente Rotterdam, waarin u.l.o.-leerlin- gen worden opgeroepen tegen het erbij vermelde loon in de vakantie te werken in de psychiatrische inrichting „Maas oord". Dit is geen werk voor schooljeugd, zei de heer Derksen. Het is nu al zo, dat de schooljeugd inlichtingen uitwisselt, waar men een gulden of meer per uur kan verdienen in de vakantie. Minister C a 1 s maakte gisteren slechts een begin met de beantwoording van de vijftien sprekers, die over de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het woord hebben gevoerd. Volgende week zal hij zijn rede voortzetten en dan ook de salariskwesties behandelen. Hij verklaarde dat van de leerlingen in de eerste klas van een school voor voorbereidend hoger of middelbaar onderwijs, een kwart ge deelte de tweede klas niet haalt. Bij vele scholen ligt het percentage boven de 30. De laatste jaren neemt het aantal leerlin gen, dat niet mee kan, aanzienlijk toe, en dat is een vervelend verschijnsel in een tijd, waarin het do^r gebrek aan leerkrach ten moeilijk is de leerlingen op te vangen, die wél in staat zijn het middelbaar onder wijs te volgen. De selectie van de leerlin gen voor h.b.s., gymnasium, middelbare meisjesscholen, lycea en handelsscholen zal scherper moeten worden. Op een in terruptie van prof. Schermerhorn dat dan het toelatingsexamen niet deugt, antwoord de minister Cals, dat er inderdaad een sterk vermoeden is in die richting. Er wordt hier en daar te lichtvaardig tot toe lating overgegaan. Als 30 percent van de leerlingen voor de overgang van de eerste naar de tweede klas afvalt dan is de selec tie bij de toelating niet zorgvuldig geweest. Bij het gebrek aan leerkrachten kunnen we ons niet veroorloven, dat in de laatste klas slechts een paar leerlingen overblij ven. Staatssecretaris Höppener deelde mee, dat de regering binnenkort in een nota haar standpunt kenbaar zal maken ten aanzien van het verlenen van radio-zend tijd aan politieke partijen. Voor een ont wikkeling van de televisie op lange ter mijn kan het beleid pas worden uitgestip peld wanneer een beslissing is genomen over de commerciële televisie. Daaruit moet men echter niet afleiden, dat tot zo lang de normale ontwikkeling van de te levisie wordt stopgezet. Over de schilderijencollectie van wijlen de heer Van Beuningen verklaarde de staatssecretaris, dat de gemeente Rotter dam bijzonder veel prijs stelt op deze col lectie voor het museum Boymans. Mr. Höppener meende dat het behoud van deze unieke collectie voor Nederland van na tionale betekenis is. De financiering van de aankoop brengt problemen mee, waarover beraad gaande is.' De regering zoekt ern stig nair een mogelijkheid de collectie voor Nederland te behouden. De Eerste Kamer heeft gistermiddag een nieuwe commies-griffier benoemd. Voor deze functie waren dertien sollicitaties binnengekomen. Gekozen werd mr. M. G. L. J. Schuttelaar te 's-Gravenhage. ADVERTENTIE Geop««d:6-mo<inViauur. Dinsd.totiau—S

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9