Woningzoekenden werd maar weinig hoop gelaten J Belangrijke beslissingen in Beverwijk over de Oostelijke stadsrand Visserij varia Alarmoefening van Rode Kruis op Kop van de Vissershaven A Joh. Meijer Zn In Polen gebouwde logger in Scheveningen aangekomen Noodslachthuis al beter dan het oude Dit zijn slechts enige modellen uit onze goed gesorteerde collectie Met Nederlanders naar Engeland INDUSTRIEPLAN „DE PIJP,, IN DE RAAD Handbal Vereniging „IJmond" breidde zich aanzienlijk uit Bekend Bakkummer overleden Marineschip zonk voor de pieren Exclusieve Damesmodes en -confectie VRIJDAG 12 APRIL 1957 EEN DER VELE uitbreidingsplannen, waarmee men in Beverwijk bezig is, kwam gisteravond tijdens de gemeente- raadsvergadering aan de orde, namelijk het „Industrieplan de Pijp'. Van zo goed als alle zijden werd dit plan met in stemming begroet, alhoewel het bij sommige fracties voor wat enkele onderdelen betreft, verweer ontmoette. Dit was bijvoorbeeld het geval bij de heer K o g e r (A.R.), die het niet eens kon worden met het door het college ontworpen pleintje achter de pastorie van de Agatha-kerk. De heer De Ruiter (C.H.U.) meende, dat de verbreding van de Bloksteeg op verweer van de huidige bewoners zou stuiten en daarom wel eens niet doorgevoerd zou kunnen worden, terwijl mevr. Allan (V.V.D.) het met de heer Koger eens was over het „pleintje''. Diverse firma's die schade door het plan zouden lijden werden door de heer M u s k e e (C.P.N.) naar voren gebracht, doch deze hele lange betogen vonden slechts één antwoord van de voorzitter, burge meester J. G. S. Bruinsma: dat uitbreidingen altijd gepaard gaan met „pijn lijden" en dat het college er op uit was om 'die pijn zoveel mogelijk te verzachten. De Bloksteeg zal worden verbreed tot 20 meter, waarvan 10 meter bestraat, aldus de voorzitter, en, dit in antwoord op verschillende vragen daaromtrent, er waren tientallen andere oplossingen gezocht, rechts van de Bloksteeg, die geen van allen genade in de ogen van het college hadden kunnen vinden. Als uitgangspunt was bij deze beoordeling gekozen de veiligheid van het verkeer van de tunnel naar de Breestraat, èn de overtuiging, dat de Bloksteeg toch het meest geschikte punt was om op de Breestraat te komen, gezien vanuit het standpunt van de Bree- straat-bewoners. Door de uitbreiding, die dus het „Meerplein" zal ondergaan, zal er veel grotere parkeergelegenheid voor veilingwagens ter beschikking komen, het geen door de raad aanvankelijk als onnodig, later, door verduidelijking van de heer De W e y e r (K.V.P.) als veilingdirecteur, acceptabel werd. Een verzoek om tot aanleg van spoor wegen over te gaan werd door wethouder A 1 b e r d a van de hand gewezen, omdat er ten eerste enorme kosten aan verbon den waren en ten tweede van de indus trieën zelf nog geen verzoek over was binnengekomen. Met de aanleg van het grote parkeerterrein bij de veiling, zo deelde de voorzitter mee, werd tevens be reikt, dat de wagens en karren niet meer op de Breestraat behoefden te parkeren, iets, wat reeds lang een doorn in het oog van vele Beverwijkers is. Gas en slachthuis Door het Industrieplan zou het Gasbe drijf aan een grotere vraag moeten kun nen voldoen, doch hierover zat wethou der A 1 b e r d a niet in: met de aanleg van een grotere „berging" zou men kun nen volstaan. Wat het slachthuis betrof, de huidige onderbrenging was reeds veel beter dan het oude slachthuis ooit was geweest, zodat men ook daarover geen zorgen behoefde te hebben. De rioolwaterzuiveringsinstallatie bleef in de aandacht van het college en zou, bij behoefte, zeker uitgebreid kunnen worden. Weer pleintje Het pxeintje achter de Agatha-kerk bleef de heer Koger toch wel wat benauwen, want hij meende, dat dit een saneringsge- val werd, iets. wat volgens hem niet ge rechtvaardigd was om in het onderhavige voorstel te worden opgenomen, omdat dit zuiver een industrie-uitbreidingsplan was. De voorzitter zag dit kennelijk anders en sprak tot de „opposanten in de hoek" (mevrouw Allan en de heren Koger en De Ruiter), dat, indien het college met een plan was gekomen, waarin dit pleintje niet zou zijn opgenomen, deze fracties geatten deerd zouden hebben op de mogelijkheid ervan. Het leek er toen op, dat zelfs de heer Koger een glimlach niet kon onder- De handbalvereniging „IJmond", die voor haar jaarlijkse algemene ledenvergadering donderdagavond in het CVB-paviljoen aan de Rooswijkerlaan bijeen kwam, kan we gens de geringe belangstelling hiervoor niet laten blijken met welk aanzienlijk aantal leden sedert ruim een jaar de ver eniging is uitgebreid. Dit vertelde echter de heer C. Klesser, voorzitter in zijn ope ningstoespraak wel duidelijk. Na een korte bespreking over enkele uit nodigingen voor toernooien, liet het jaar verslag van mej. K. Beers geen twijfel over de activiteiten van de vereniging, het geen extra werd onderschreven door de heer J. Gaartman, de ledensecretaris. Hij meldde een ledental van 122 op 1 januari 1956, dat aan het eind van dat jaar tot 154 leden was toegenomen en per 1 april 1957 zelfs tot 182 leden, dank zij veel interesse voor de handbalsport onder de jeugd. Het financiële verslag gaf evenzeer reden tot tevredenheid en ook de begroting 1957 kon de goedkeuring hebben. Aangezien de voorzitter, de heer C. Kles ser wegens werkzaamheden elders zijn functie ter beschikking stelde werd de heer W. Siebers met algemene stemmen in zijn plaats gekozen. De nieuwe voorzitter dankte zijn voorganger voor de stimule rende arbeid voor „IJmond". De aftreden de bestuursleden mej. K. Beers, secreta resse en mej. J. Nijman, redactrice van het clubblad werden bij acclamatie herkozen. In de elftalcommissie werden gekozen de heren K. Sauer, P. Siebers en B. v. d. Brink en de feestcommissie werd gevormd door de dames L. Klaver en R. Kamzol en de heren A. Blok en J. v. Buuren. Waar het jeugdwerk in „IJmond" een zeer belangrijk onderdeel is geworden van de activiteiten kon het bestuur zich gelukkig prijzen een jeugdcommissie samen te stellen met mej. T. v. Tunen en de heren C. Sluis en E. Jonker, die allen reeds er varing met het jeugdwerk in verschillende facetten hebben opgedaan. Voor het be stuur werd hierin de heer J. Gaartman als vertegenwoordiger aangewezen. Vervolgens kwam de zelfwerkzaamheid ter discussie, welke bezigheid door de leden op het sportpark „Watervliet" grote financiële voordelen kan opleveren. Voorts werd de sportuitwisseling met de vereni ging HVG uit Hengelo, die dit jaar naar de IJmond zal komen, besproken. Tijdens een geanimeerde rondvraag kwamen enige interne zaken ter tafel, waarna deze vlotte vergadering kon wor den toegevoegd aan de bloeiende activitei ten van „IJmond". drukken. Overigens begreep de voorzitter niet waarom men zich nu zo druk maakte, het was toch maar een klein pleintje, dat alleen maar bestemd was om trouw- en begrafenisauto's gelegenheid te geven bij de kerk te parkeren, terwijl het tevens aan de entree tot de stad een rianter uit zicht gaf. Niemand stemde tenslotte tegen. Technische krakeling Een even uitvoerige behandeling kreeg een voorstel van het college inzake het indienen van bezwaren tegen wijziging van het streekplan IJmond-Noord. De heer C o e 1 i n g h (P.v.d.A.) opende de rij van sprekers, door te zeggen, dat het er op leek, dat nu ten einde raad plan A in iets gewijzigde vorm werd geprefereerd. Hij was het met deze oplossing echter niet eens. Een beschouwing over plan A en C, al dan niet in gewijzigde vorm, een rapport van een spoorwegdeskundige en „een beetje voorbarige houding van de gemeen te Velsen" vormden de redenen van de heer Koger (A.R.), die niet kon inzien, waarom het Beverwijkse college steeds angstvallig vasthield aan plan C, terwijl geen enkele andere IJmond-partner dit kon delen. Hij verweet de Provinciale Planologische Dienst dat zij aan het „prut sen" was geweest in plan A, terwijl plan C zonder meer was afgekeurd. Hij vroeg zich dan ook af, wat hij als leek zou moe ten oordelen. Ditzelfde vroeg ook mevrouw Allan zich af, terwijl ze daaraan toevoegde, dat zij steeds meer grijze haren kreeg van de „ontzettend technisch, maar onbegrijpe lijke beschouwingen". Het hele plan C, aldus mevrouw Allan, „is een verloren zaak, de strijd die het college aanvaardt, is tijd en geld vermorsen". De huidige op lossing kon echter ook haar niet be vredigen. Voorzitter Bruinsma gaf toe, dat het college zelden een moeilijker geval on derhanden had gehad dan dit streekplan onderdeel en hij deed nog eens nauwkeu rig uit de doeken, hoe de situatie thans eigenlijk lag. Het plan, dat in gewijzigde vorm ter tafel lag, vertoonde een treffende gelijkenis met een „zak met krakelingen", aldus de voorzitter, waar „ieder normaal mens dol van werd". Samenvattend zei hij, dat ook B. en W. deze gang van zaken betreurden, maar dat hij toch wenste, dat er bezwaren tegen het plan zouden worden ingebracht, al was het alleen maar, om later, als er een plan ten uitvoer zou zijn gebracht, geen zelfver wijt te hebben, dat er niet voldoende actie tegen gevoerd zou zijn. Ten laatste merkte de heer De W e y e r (K.V.P.) nog op, dat er met het huidige plan alleen maar rekening was gehouden met economische belangen en de sociale kant van de zaak geheel achteruit was ge schoven. Hij veronderstelde, dat het toch misschien beter zou zijn de tegenwoordige spoorwegovergang maar te handhaven, hetgeen de burgemeester ten volle onder streepte. Het voorstel werd met algemene stem men aangenomen. Hoge huur Een volgende langdurige discussie ont spon zich rond het woningprobleem. Er was van het college een voorstel ter tafel gebracht over de bouw van 14 eengezins woningen, 42 bejaardenwoningen en 27 autoboxen in plan-Arendsweg-Zuid. Alle fracties verklaarden zich voor het plan, alhoewel de huurprijs van de bejaarden woningen wel een handicap vormde. Deze huur zal namelijk f 10,65 per week plus water en geyserhuur gaan bedragen, het geen veel te hoog werd geacht. Wethouder G e r r i t s e deelde hierop mee, dat voor de bejaarden, die „in zorg" waren bij So ciale Zaken, een regeling was getroffen, dat de volledige huur werd betaald (niet zelf halen, maar netjes thuisgebracht vol gens moderne stijl!), hetgeen ook weer reacties ontlokte van de heren Koger, De Ruiter en Schröer (K.V.P.), die vonden, dat er toch eens een eind moest komen aan de bemoeiingen van Sociale Zaken. Dat er eindelijk nu eens activiteit in de woningbouw merkbaar werd, vond de heer C o e 1 i n g h (P.v.d.A.) prijzenswaardig. Alleen wilde hij wel eens weten, hoeveel woningen er in 1957 ter beschikking zou den komen voor eigen inwoners, terwijl hij meer samenwerking tussen de omlig gende gemeenten zou willen zien in de huizenbouw. Ook het onderwerp openbare aanbeste ding, waarvan men zo langzamerhand te rug is gekomen gezien de slechte er varingen, kwam ter sprake, maar sterker werd de aandacht gevestigd op de wo ningbouwverenigingen, die steeds maar geen woningen te bouwen kregen. In dit kader werd ook het volgende voorstel tot de bouw van 242 woningen en 28 bedrijfsruimten in Oosterwijk tegelijk behandeld. De heer Schröer betreurde het ten zeerste, dat de woningbouwverenigingen steeds aan het lijntje werden gehouden en de gemeente steeds maar bouwde, zoals hij meende, zonder inmenging van deze verenigingen. Wethouder Vessies en de voor zitter betuigden hierop uitdrukkelijk, dat de bouwprijzen onrustbarend waren gestegen en dat de woningbouwvereni gingen dergelijke kapitalen niet konden opbrengen. De voorzitter deelde echter mee, dat er bij de aanbesteding van plan- Meerestein met de wensen van de woning bouwverenigingen rekening zou worden gehouden en dat zij daar de kansen zou den krijgen, zelf te gaan bouwen. Overi gens zou hij van het college uit de woning bouwvereniging de raad willen geven eens te gaan bestuderen, hoe bezitsvor ming in deze sector mogelijk was. Over de samenwerking met andere ge meenten zei wethouder Vessies, dat dit geen praktisch nut had, omdat Bever wijk aan het eind van zijn Latijn was voor wat betreft de aanwezige bouwgrond. Er werd echter voortdurend onderhandeld zoals bijvoorbeeld bij het bebouwen van plan-Oosterwij k, waarvan de gemeente Heemskerk in de begrotingsraad had mee gedeeld, dat zij ook dit jaar zou beginnen. Maar vijftien De mededeling, dat er dit jaar slechts vijftien huizen voor eigen inwoners ter be schikking zouden komen, verwekte wel enige beroering in de raad. De heer Schröer (K.V.P.) hakte hier direct op in, evenals de heer Coelingh (P.v.d.A.), terwijl de heer S w a r t s (C.P.N.) langs zijn neus weg meedeelde, dat het bouw volume in 1956 niet eens was vol gemaakt. Ook over het „bouw-team" was hij niet te spreken, er zaten te weinig vertegen woordigers van allerlei groeperingen in, zo meende hij. De voorzitter merkte naar aanleiding hiervan op, dat het bouw team bestond uit vertegenwoordigers van de gemeente, de provincie en Hoogovens, maar dat het zelf vertegenwoordigers kon aantrekken, die het nodig achtte. Een te. uitgebreide groep zou moeilijker beslis singen kunnen nemen en een vertegen woordiger van de Hoogovens in het team was alleen maar voordelig, omdat hierdoor weer bouwvolume toegewezen zou worden. De heer De Ruiter kon zich wel bij deze uitspraak, neerleggen en wenste net bouwteam veel succes. Omdat het toeval lig zo uitkwam, vroeg de heer Koger of het niet mogelijk was in de nieuwe wijk gevallen verzetshelden te herdenken door straatnamen naar hen te vernoemen. De voorzitter voelde daar in principe wel iets voor, alhoewel ook enige historische namen in aanmerking zouden kunnen komen. Omdat het huizenaantal te gering en de bevolking te groot was, zei de voor zitter, dat overwogen werd de woning zoekenden naar een buurtgemeente te ver wijzen, waarop de heer Schröer vroeg, dit dan maar ineens te gaan doen Niet voor hooiwagens De tunnel bij de St. Aagtendijk vond bij iedereen bijval, zodat het gevraagde krediet werd toegestaan en tot het maken van plannen zal worden overgegaan. De heer De Boer (P.v.d.A.) juichte dit recht-aan, recht-toe van harte toe, maar over de kosten van het project kon hij zich geen beeld vormen. Ook de heer Koger liet zich in die geest uit, terwijl hij het niet eens was met de gedachte hoogte, 2.40 meter, waardoor de boeren uit de omtrek met hun hooiwagens niet door de tunnel zouden kunnen gaan. Wethouder Vessies attendeerde op het feit, dat de Spoorwegen lang hadden gewacht met 't geven van toestemming tot het maken van plannen en dat de hoogte van 2.40 meter voldoende werd geacht voor een weg met secundair karakter. De kosten zouden tussen de lK en VA ton liggen, omdat de eisen die de N.S. aan een tunnel stelt, buitensporig hoog zijn. De landbouwers zouden van deze geringe hoogte alleen maar tijdens de hooitijd last hebben, maar dit waren er nog maar en kele, die toch binnenkort geheel zouden verdwijnen. Gemeentelijke pottenkijkers Een geheel ander punt van bespreking vormde het verzoek tot toekenning van subsidie aan het Velsense Avondlyceum. Tegen de „gemeentelijke pottenkijkers" oefende de heer Schröer (K.V.P.) nogal critiek. Hij meende, dat hierdoor geen zuivere bestuursvorm zou blijven. Het onderwijs moest in normale geldende ba nen gehandhaafd blijven, öf bijzonder, öf openbaar. Over de bestuursvorm van dit Lyceum was ook de heer Koger (A.R.) het niet eens, omdat het zichzelf aanvult en geen plaats laat aan gemeentelijke in menging. Hij voelde er eigenlijk wel iets voor het toekennen van subsidie afhanke lijk te stellen van een wijziging in die be stuursvorm, doch wilde het Lyceum niet dwarsbomen; hij was het ook niet eens over de oprichtingsmethode van dit insti tuut, waarbij Beverwijk in het geheel niet was gekend. Hij verzocht het college een en ander onder de aandacht van het Ly ceum-curatorium te brengen. Een zelfde standpunt huldigde ook de heer Coe lingh (P.v.d.A.), alleen vond hij het „pottenkijken" wel verantwoord, er werd tenslotte gesubsidieerd! Nadat wehouder Niesten hierover een betoog had gehouden, deelde de bur gemeester mee, dat aan het ministerie van Onderwijs verzocht zou worden deze school te erkennen, waardoor rijkssubsidie zou kunnen worden verkregen en dus de gemeentelijke lasten iets minder zwaar zouden worden. Hij zegde toe het bestuur van de school de meningen van de raad te zullen meedelen. De overige voorstellen, die te maken hadden met het toekennen van enkele kredieten werden conform aangenomen. Prijzen van donderdag Per 1 kg: heilbot: f 32.80, gr. tong f 3.40 2.90, grm. tong f 3.503, kim. tong f 3.90 3.40, kl. toog I f 3.702.90, kl. toog II f 3.30 2.50, tarbot I f 2.902.10, zalm f 4,90. Per 50 kg: kl. schol II f 44-15, schar f 188, bot f 11 8, v. haring f 15.50—11, makreel f3413.50, gr. schelvis f 53, grm. schelvis f 5647, kim. schelvis f 5547, kl. schelvis If 5245, kl. schelvis II f 3721, wijting f 178, gr. gul f4944, mid. gul f4135, kl, gul f3027, kl. koolvis zw. f 1712.50, kl. koolvis wit f 27. Per 125 kg: gr. kabeljauw f 224—108, gr. koolvis zw. f 4936, gr. koolvis wit f 7672, gr. leng f 9690. Aanvoer van donderdag 221 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 590 echol, 147 schar, 50 bot, 340 haring, 241 ma kreel, 130 schelvis, 255 wijting, 85 kabeljauw en gul, 5 leng, 120 koolvis, 15 diversen. In totaal 2300 kisten. Besommingen van donderdag VL 85 f 11.800, SCH 27 f12.800, WR 7 f 860, WR 67 f760, KW 128 f580, KW 56 f1260, KW 30 f980, RO 29 f 720, IJM 3 f1300, KW 35 f 1270, KW 61 f 1430. In zijn woning aan de Stetweg is in de nacht van woensdag op donderdag na een kortstondige ziekte op 66-jarige leeftijd overleden de heer G. v. d. Wolff, in leven gepensioneerd employé van het provinciaal ziekenhuis Duinenbosch. De heer v. d. Wolff was vooral in mu- ziekkringen een bekende en zeer geziene figuur en had zich dan ook vele vrienden gemaakt. In 1909 was hij met enige anderen een der oprichters van het fanfarecorps D.I.U., dat enige tijd geleden wegens gebrek aan belangstelling moest worden ontbonden. Ook heeft hij zich zeer verdienstelijk ge maakt voor de Castricumse Orkestvereni ging en evenals bij D.I.U. vervulde hij ruim 40 jaar verschillende bestuursfuncties in diverse muziekverenigingen. De Castricumse Accordeonvereniging, waarvan zijn zoon de heer Alb. v. d. Wolff de dirigent is, verliest in hem een grote steun en actieve bestuurder, wiens naam in dankbare herinnering zal blijven voort leven. Burgerlijke Stand van Heemskerk GEBOREN: Eduardus M., z v. Monitfoort en C. G. Boumans tie Castricum; Jacobus J., z. v. J. J. Vrengeoor en H. J. Zonneveld; Marijke A. H., d. v. B. A. Zuiderduin en H. M. Bol te Beverwijk; Johannes M., z. v. C. Glorie en H. Ph. v. Leeuwen; Irene C., d. v. P. Wagenaar en B. Jacobs; Neeltje C., d. v. C. de Vries en J. N. van Amersfoort; Petrus A. J., z. v. A. Rumping en A. H. Koopman; Margaretha A. M., d. v. B. E. de Jong en M. P. Droog. ONDERTROUWD: Adrianus Koper en Agatha Mulder; Barend Metselaar, Bever wijk en Adriana C. Smit; Johannes B. J. Castricum, te Beverwijk, en Brigitta Been tjes; Leonardus C. de Jong te Haarlem en Betsy C. Schuyt; Wilhelmus J. Numan en Theodora M. Biesterbosch; Andries Jong bloed en Suzanna Dernison; Josephus W. Kobesen en Bernardina M. A. Eugelink te Hummelo en Keppel. GEHUWD: Pétfu^C. Castricum en Adriana M. de Wit. DE REDDINGBOOT „ARTHUR" ter vervanging van de op de scheepswerf te Muiden liggende „Neeltje Jacoba" is gisteravond met de vlag in top de IJmuidense Vissershaven binnengelopen. Er waren 28 geredden aan boord. Geen echte geredden. Het was ook geen vlag van de reddingmaatschappij, die van top woei, maar de witte vlag met het rode kruis. De Rode Kruiskolonnes van Beverwijk en IJmuiden- Velsen hielden hier in de koude avond een alarmoefening op de kop van de Vissers haven, die werd beschenen door felle schijnwerpers, waarbij vooral het viertal van het brokken wagentje der politie goede diensten bewees. „Moeilijkheden" waren er te over voor de leden van de kolonnes, want de „Arthur" kon de steiger niet gebruiken, zodat de gewonden per kabelbaan vervoerd moesten worden. Aan de melding van de reddingboot naar de kustwacht, van de kustwacht naar Slingermuur aan de Zeeweg en vandaar per mobilofoon weer naar de kop van de Vissershaven: „Acht uur tien, van kust wacht aan Slingermuur, reddingboot „Ar thur" met 28 geredden is binnen de pieren" was al een heel drama^ van de zee vooraf gegaan. Omstreeks kwart voor acht bevond zich voor de IJmuidense pieren een onderzee boot jager met machineschade. Uit het zui den naderde toen met achttienmijlsvaart een tanker, terwijl het zicht vier tot zes mijl was. De gezagvoerder van de tanker was van mening, dat de jager de pieren wilde binnenstomen, maar toen hij op korte afstand was genaderd bleek, dat de jager lag te drijven. Er werd op de tanker onmiddellijk volle kracht achteruit ge slagen, maar een aanvaring was onver mijdelijk. De tanker ramde de jager midscheeps in de machinekamer, waar op dat moment een groot aantal machinisten aanwezig was, om de storing te verhelpen. Olieleidingen sprongen, binnen enkele minuten stond de machinekamer in lichterlaaie. De ketels sprongen, het zeewater drong met kracht binnen envdbf 'dë "bemanning bleef niet anders over dan het schip te verlaten. Ge- ADVERTENTIE ALLEENVERKOOP VOOR VELSEN KENNEMERLAAN 36 - IJMUIDEN - TELEFOON 4453 Met behulp van een kabelbaan worden de „gewonden" van de reddingboot „Arthur" naar de wal gebracht. wonden werden zo vlug mogelijk overge bracht op de tanker. De kustwacht, attent als altijd, had de aanvaring waargenomen en de bemanning van de reddingboot gewaarschuwd. Het was even voor achten toen schipper Cor Koper zijn schip naar buiten stuurde. Hij slaagde er in alle geredden aan boord te nemen en verzocht de kustwacht per radio om medische hulp voor de vele gewonden. Per kabelbaan Met groot materieel rukte het Rode Kruis omstreeks kwart oyer acht uit, toen de melding in „Slingermuur" binnenkwam. Een wagen met brancardstellingen werd door dr. Ferwerda, die de algehele leiding van de oefening had, naar de kop van de haven gedirigeerd; er werd een noodver bandplaats bij het Rode Kruis ge wondennest geheten opgetrokken en ettelijke leden van de kolonnes begonnen met de opstelling van een kabelbaan om de gewonden van de „Arthur" aan land te brengen. Bij het licht van de brokkenwagen werd het tussen kwart over acht en negen uur een zeer bedrijvig geheel aan de Vissers haven, dat de bemanningen van binnen komende visserschepen waarbij de traw ler „Elie" verrast zal hebben doen opkijken naar hetgeen hier aan de hand was. Zeekadetten Zes drenkelingen van de torpedoboot- jager konden lopend aan land gaan. Ge huld in dekens kwamen de mannen een voortreffelijke vertolking van de IJmui dense zeekadetten naar de tent om van daar op transport gesteld te worden naar het ziekenhuis (Slingermuur). De gewonden konden pas later aan land worden gebracht, toen de kabelbaan met enige vertraging was gereed gekomen. Zij kregen in de tent noodverbanden en voor de leden van de kolonnes was hier waar lijk veel werk aan de winkel. De aard van de verwondingen liep uiteen van brand wonden tot fracturen, van bloedingen tot pijn in de rug. Hier een roerganger, ge troffen door rondvliegende glasschreven; daar een matroos, die gevallen is op een scherpe ijzeren pen en nog een matroos, die een seinlamp in de buikstreek heeft gekregen. Per auto werden de gewonden naar Slingermuur overgebracht, waar voor ver dere medische hulp kon worden gezorgd. Dr. Ferwerda besprak daar tevens de ge hele oefening. Mr. J. R. van Eerde van de plaatselijke commissie der KNZHRM en de leden van het bestuur der afdeling IJmuiden-Velsen van het Rode Kruis waren aanwezig tij dens de alarmoefening. Het ligt in de be doeling van de afdeling om een gewonden nest, zoals gisteravond op de Kop van de Vissershaven in leen van de afdeling Haar lem werd gebruikt, aan te schaffen. ooomxxxmxxwmmmTrmymmicmmmiooocooa WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE OOOOOOOOOCXXXXXXXXXXXXXXXXXJOOUUOOUUUOOOOCXXXXXXXXXXXXXXX De Bosweg zal hierdoor worden ver beterd, de Grote Houtweg eveneens, het verkeerskruispunt Beeckzanghlaan/Von- dellaan zal onder de loupe worden ge nomen, de straatverlichting in de Koning straat, Hendrik Mandeweg, Bloksteeg, Raadhuisstraat, Creutzberglaan, Gla- diolenlaan en Westerhoutweg zal worden verbeterd. De panden Creutzberglaan 218 en 220 en Raadhuisstraat 4 zullen onbe woonbaar worden verklaard, en een aantal kleuterscholen ontvangt de aangevraagde kredieten. Over half elf dankte de voorzitter de ge meenteraad voor de welwillende mede werking verleend in de aankoop van een ambtswoning voor zijn gezin, die om streeks half juni zal kunnen worden be trokken. Met enige daverende hamerklappen voor de afdoening van enige mededelingen en ingekomen stukken werd deze zeer vlotte vergadering besloten. Expositie. De grote zomertentoonstelling in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" in Delft, zal dit jaar gewijd zijn aan het onderwerp „De molen in het Nederlandse landschap". De expositie, die van 8 juni tot en met 28 augustus wordt gehouden, zal schilderijen, foto's en maquettes om vatten. „Autumn Sun" stond er met grote, witte letters op de zwarte schuine steven van de logger, die gistermorgen in de eerste binnenhaven te Scheveninge meerde. Het was de eerste van een tweetal loggers, wel ke een Schevenings-Britse visserijmaat- schai pij op een Poolse scheepswerf heeft laten bouwen. Het schip zal onder Engelse vlag en onder een Britse gezagvoerder, doch met een grotendeels Nederlandse be manning, de haringvisserij op de Noordzee uitoefenen. Zaterdagavond laat is de ..Autumn- Sun" onder commando van de Britse „captain" F. J. Pye vertrokken uit Gdansk in Polen, waar het schip op de werf „Stocznia Pot- nocna" is gebouwd. De logger stoomde rechtstreeks, via het Kieler Kanaal, naar Scheveningen. Het enige oponthoud werd ondervonden vóór Scheveningen, waar het schip vier uur moest wachten op hoog water. Behalve kapitein Pye en een Britse stuurman bestond de bemanning uit negen Polen. Deze Polen zullen binnen enkele dagen per trein naar hun land terugkeren. In Scheveningen zal de „Autumn Sun" verder worden uitgerust, waarna een Ne derlandse bemanning het schip naar Great Yarmouth zal varen. Dit zal waarschijn lijk nog in de loop van deze week gebeu ren. Een ingenieur van de Poolse scheepswerf, die de reis naar Scheveningen meemaakte, vertelde ons, dat van dit type drijfnetlog- ger 40 eenheden in gebruik zijn bij de Poolse visserij. Het is het eerste schip van dit type, dat naar het buitenland gaat. In juli zal het tweede schip worden afgele verd. De logger is 34 meter lang, heeft geen bak, meet 183 brt en is uitgerust met een 300 pk motor, die het schip een snelheid geeft van 9,5 mijl. Het schip heeft gerief lijke accommodatie voor 18 koppen en kan 600 kantjes haring bergen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 17