Koning Hoessein kennelijk compromis gedwongen tot HET WEER Kabinet-Khalidi beëdigd, Naboelsi nu minister Nieuwe premier raadpleegde Hatta over buitengewesten Haarlems Dagblad Verrassende ontknoping in Jordanië Indonesisch noodkabinet bijeen Toestand van Fran^oise Sagan nog ernstig EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN ï&sMm6 riUKftü MfMjroufty DAMESPANTALONS in kleuren Het woord is aan Kroesjtsjev acht situatie in de wereld verbeterd Vrij zonnig Directeur van Chartered Bank in Djakarta vrij Westduitse leger wordt op halve sterkte opgebouwd Minister Strauss houdt rekening met kernwapens Optimisme in Londen Afro-Aziatische klacht over Algerije bij UNO Russen streven echt naar een ontwapeningsakkoord Gezuiverd V er keer songelukken DIT JAAR: 312 DODEN Vijf doden in het verkeer Stand van giro 777 Abdicatie? 71e JAARGANG No 237 DINSDAG 16 APRIL 1957 302e JAARGANG No 85 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. S Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman SYRIt IRAK SWISCHE WOESTJf Ei HAMMAD Mdfr*T .Nabto* MIDDELLANDSE ZEE 'ISRAELI SAOEDI TYPRI SYRlE NE DE5 ÏMIDOELLANDSE =ZEE^= JORDAINIE OBdyir JÉJ. Maan JORDANJE- 4 RD ES SAUWmN QRNaqb El Kwna >Akaba 'EIKdopr SAOEDi- ARABIE Mudauwara EGYPTE SAOEDI - ARABIE ADVERTENTIE BlPIEllORISSTR HAAKLEM "lEL 1 3439 fERD BOLSTR. 48 ADAM TEL 717162 Arabische zegswijze: Humaniteit is Godsvrucht. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Droog en tamelijk zonnig weer. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Volledige leerrapporten op pagina twee. Overal in de Betuwe staan de vrucht bomen in bloei. Onder de bloesem spant de boer zijn paard in. DJAKARTA (ANP) De directeur van dë Engelse Chartered Bank in Djakarta, Edward Curray, die veertien dagen ge leden door de militaire autoriteiten in de hoofdstad werd aangehouden, is dinsdag in vrijheid gesteld. Hem werd evenwel stadsarrest opgelegd. Tegelijkertijd werd de plaatsvervangend directeur van de Chartered Bank, William Watson, aange houden. Curray werd aansprakelijk gesteld voor het verbergen van een vuurwapen in het gebouw van zijn bank, dat tijdens militaire razzia's daarin werd gevonden. De president-directeur van de factorij der Nederlandse Handelmaatschappij in Djakarta, de heër H. A. Knook, die op ge lijke gronden werd aangehouden, bevond zich dinsdag nog steélls in hechtenis. BONN (UP) Het Westduitse bonds- leger, indertijd door minister Blank ont worpen op een sterkte van 400.000 man, zal vermoedelijk slechts 200.000 man sterk worden en pas einde 1961 gevechtsklaar zijn, aldus verneemt UP in Bonn. Onlangs zou minister Strauss zijn programma en doelstellingen hebben herzien overeenkom stig de nieuwe „kernwapen-strategie" van het westen. De minister stelt zijn ver wachtingen aanmerkelijk lager dan zijn voorganger, en ook dan hij zelf vier maan den geleden deed, toen hij nog over 300.000 man sprak. Blank wilde het leger nog voor 1960 gevechtsklaar hebben. Strauss zou voornemens zijn, een wijzi ging voor te stellen van de dienstplichtwet, waardoor een soort „nationale dienstplicht" zou worden ingevoerd waaronder ook de burgerbescherming en territoriale verdedi ging zouden vallen. De plannen gaan in de richting van twaalf divisies die voor twee derde uit vrijwilligers en voor een derde uit dienstplichtigen zouden bestaan. NEW YORK, PARIJS, (Reuter/AFP) De groep van Afrikaans-Aziatische landen in de UNO heeft maandag besloten by de secretaris-generaal van de wereldorgani satie een klacht in te dienen over de ont wikkelingen in Algerije. In de desbetreffende nota wordt gezegd,, dat de ondertekenende landen van oordeel zijn, dat alles moet worden gedaan om te verzekeren, dat de resolutie van de Alge mene Vergadering over Algerije wordt uit gevoerd. De nota was ondertekend door negentien landen, waaronder Egypte en India. De Franse minister-president, Mollet, heeft maandagavond in een radiotoespraak gezegd, dat de regering heeft besloten, dat dienstplichtigen van 1 juli aanstaande af niet langer dan twee jaar onder de wa penen zullen blijven. De normale diensttijd blijft anderhalf jaar. Premier Mollet zei, dat de Algerijnse op standelingen weten, dat er voor hen géén militaire oplossing is. In het afgelopen jaar is er één belang rijke verandering in de toestand in Alge rije ingetreden. Een jaar geleden waren de opstandelingenleiders er van overtuigd dat zij over een niet al te lange tijd de Europeanen uit Algerije zouden hebben gejaagd. Thans hebben zij dit idee vol komen opgegeven, aldus premier Mollet. Over de beschuldigingen van Franse wreedheden zeide de premier onder meer: „Er zijn in totaal 700.000 mannen naar Algerije gegaan. Indien er enkelingen zijn die zich hebben schuldig gemaakt aan buitensporigheden, moet men eisen, dat zij worden gestraft, maar het mag niet wor den toegestaan, dat wordt gezegd, dat 700.000 zonen van het Franse volk folte raars zijn." loooocxxxxxx* xx xxxvyx rx orxTnooocoooooocirxxxx- xxxyxxxxxjcxj* x> Koning Hoessein MOSKOU (UP) De Russische partij secretaris Kroesjtsjev, wiens openhartig heid, vooral tijdens recepties, een zekere vermaardheid heeft, was gisteravond in het Sovjetskaja-hotel in Moskou weer goed gemutst. Tijdens de receptie die daar ter ere van een Albanese regerings- en partij delegatie gegeven werd verklaarde hij dat de wereldsituatie na de crises in Hongarije en Suez verbetert, en dat er in de toe komst „geen NAVO, ZOAVO of Warschau pact" meer zal zijn. Ieder zal leven volgens zijn geweten, zo zei hij. Kroesjtsjev gaf zich veel moeite de Joe goslavische diplomaten in die vriendelijk heidscampagne te betrekken, hoewel het land en de regering van Tito tot voor kort nog heftig zijn aangevallen door de spreek buizen van de Russische regering. „De kracht van het vredes- en socialis tische kamp, geleid door de Sovjet-Unie, is thans zo groot, dat de vrijheid en on afhankelijkheid der volken tegen elke aan val van buitenaf kunnen worden verdedigd", zo verklaarde radio-Moskou gisteren. „Mil joenen mensen in het Westen zijn er van overtuigd dat in geval van een derde we reldoorlog de agressors er rekening mee dienen te houden dat de Sovjet-Unie ver nietigende slagen zal uitdelen tegen hun eigen gebieden, waar een netwerk van bases voor een aanval op de Sovjet-Unie en andere socialistische landen is ge vormd", aldus radio-Moskou. Reeds is men bezig met het in gereed heid brengen van het wegdek van de enorme brug over het Buiten IJ bij Schellingwoude. De arbeiders aan het werk op de zuidelijke oprit van de brug LONDEN (AFP, Reuter) De Britse vertegenwoordiger in de ondercommissie van de UNO voor ontwapening, Noble, heeft maandag verklaard, dat zijn regering het Amerikaanse voorstel steunt tot in stelling van een internationaal controle stelsel voor de produktie van splytbaar materiaal in de toekomst. De Verenigde Staten stelden vrijdag jongstleden voor, dat een commissie voor deskundigen van de vyf in de subcommis sie vertegenwoordigde landen op 1 sep tember 1957 bijeenkomt voor het opstellen van een inspectiestelsel, dat op 1 maart 1958 in werking zou moeten treden. In Amerikaanse kringen te Londen, die betrekkingen onderhouden met de sub commissie, was men maandagavond van oordeel, dat dc Sovjet-Unie ernstig streeft naar een beperkt akkoord over ontwape ning, zowel waf kern- als conventionele wapens betreft. De Russische vertegenwoordiger in de subcommissie, Zorin, heeft nog geen com mentaar gegeven op de Amerikaanse voor stellen van vrijdag jongstleden. Maar, zo werd in de Amerikaanse kringen gezegd, Zorin heeft maandag ter zake dienende vragen gesteld. Hij vroeg ondermeer hoe de aanwezige voorraad militair kernmateriaal ter be schikking zal moeten worden gesteld voor vreedzame doeleinden en of het Ameri kaanse plan voorziet in de vernietiging van bestaande voorraden. Stassen, de Amerikaanse vertegenwoor diger, antwoordde, dat zijn regering niet van plan is de bestaande voorraad kern wapens te vernietigen. Radio-Moskou heeft maandag opnieuw meegedeeld, dat de Sovjet-Unie bereid is de kernproeven voor een bepaalde tijd te staken als het westen niet kan instemmen met een verbod voor immer. Proef in de VS. LAS VEGAS (UP) De Amerikaanse commissie voor de kernenergie heeft mee gedeeld, dat de proef met zeer geheime wapens, die de vorige week verscheidene malen werd uitgesteld, in principe weer is vastgesteld op hedenmiddag zes uur (Ne derlandse tijd). De Japanse ambassadeur in de Sovjet- Unie heeft maandag op het Sovjet-minis terie van Buitenlandse Zaken een memo randum overhandigd, waarin de Japanse regering protesteert tegen het feit, dat zij niet tevoren op de hoogte was gesteld van de jongste Russische atoomproeven. Japan had reeds eerder geprotesteerd naar aan leiding van vorige proeven. LONDEN (Reuter/AFP) Na een crisis van zes dagen en een gemelde revolte van het leger is in Jordanië een kabinet gevormd onder dr. Hoessein Khalidi, waarin ook de socialistische ex-premier dr. Naboelsi zitting heeft. De meeste berichten, die gisteren over de kabinetsformatie zijn verspreid, waren dus niet juist. Het nieuwe kabinet, dat gisteravond door koning Hoessein be ëdigd werd, is als volgt samengesteld: Hoessein Kakhri El Khalidi (minister-president en minister van Defensie); Said el Moefti (vice-president en minister van Binnenlandse Zaken); Fawzie) Moelki (minister van Onderwijs en Openbare Werken); Soeleiman Naboelsi (minister van Buitenlandse Zaken en Verbindingen); Soeleiman Soekkar (mi nister van Financiën); Amin lagan (minister van Gezondheid en Sociale Zaken); Iladjid Abdoel Hadi (minister van Justitie);). Volgens radio-Caïro zijn vijf van de zeven nieuwe ministers partijloos. Het program van de nieuwe regering is vervat in een briefwisseling tussen de Koning en de premier. Beiden gaan ervan uit, dat Jordanië zijn „positieve neu traliteit" in de buitenlandse politiek handhaaft. Said El Moefti is voorzitter van de Senaat, Hadi president van de Hoge Raad en Fawziel Moelki ambassa deur te Cairo. Deze verrassende ontwikkeling volgde op berichten uit Bagdad dat Naboelsi gearresteerd was. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Zeven jaar geleden werd een aanvang gemaakt met de restauratie van de Oude Kerk te Delft. Het zal nog tot 1960 duren voor deze restauratie is voltooid. Een foto van het werk aan het interieur. Een woordvoerder van de Jordaanse re gering heeft verklaard, dat de toestand weer geheel normaal is en dat de burger luchtvaart weer gebruik maakt van de DJAKARTA (ANP) De minister-pre sident van Indonesië, ir. Djuanda Karta- winata en de voormalige vice-president van Indonesië, dr. Moh. Hatta hebben maandagavond hun aangekondigde ont moeting gehad. Deze duurde anderhalf uur. Na afloop weigerden beide staatslie den beslist, over het onderhoud enigerlei mededeling te doen. Met vrijwel dezelfde woorden zeiden beiden: „Ik heb niets mede te delen", en op verdere vragen van jour nalisten zwegen zij. Politieke waarnemers, die aan deze ont moeting grote waarde toekennen, zijn van mening, dat de nieuwe Indonesische pre mier aan de voormalige vice-president advies heeft gevraagd voor de oplossing van de binnenlandse problemen, die het land thans bezig houden. Naar zij geloof den, zou de premier aan Hatta een „be langrijke positie" hebben aangeboden in het bestuur van het land, zulks in over eenstemming met de wens van president Sukarno in dit opzicht en mede, om tege moet te komen aan de steeds dringender wordende eis van de buitengewesten, om Moh. Hatta in de regering op te nemen. Het nieuwe extra-parlementaire noodka binet, dat de vorige week door president Sukarno werd gevormd, is dinsdag voor de eerste maal in zitting bijeengekomen. Na afloop werd een communiqué verstrekt, De toestand van de Franse schrijfster FranchiseSagan, die zondagmiddag buiten Parijs met haar auto verongelukte en ern stig werd gewond, is nog ernstig. Zij is nog maar een paar uur bij bewustzijn geweest en moet nog steeds worden verdoofd. Haar kwetsuren aan het hoofd vooral zijn ge compliceerd. Er is evenwel door middel van een elektro-encephalogram vast ko men te staan, dat haar hersenweefsel en hersenen niet zijn beschadigd. Haar ge neesheren durven toch nog niet tot opera tie over te gaan. Op zijn vroegst zal opera tief ingrijpen woensdag of donderdag kunnen gebeuren. Uit de woorden, die zij sprak toen zij bij kennis was, maakt men op, dat zij zich van het ongeluk niets kan herinneren. De oorzaak van het ongeluk is nog niet duidelijk. Vast staat, dat zij niet harder heeft gereden dan zeventig tot tachtig kilometer per uur en dat twee wie len van haar auto plotseling zijn geblok keerd. Hoe dit mogelijk is geweest weet men niet. In het wrak van de auto heeft men nog het manuscript gevonden van haar laatste, nog niet uitgegeven boek „Paupières mortes" (Dode oogleden). Nader wordt bericht, dat Frangoise Sagan een rustige nacht heeft gehad. waarin werd meegedeeld, dat in een aantal presidentiële besluiten de taken van de verschillende nieuwe ministeries zullen worden vastgesteld. De militaire commandant van Zuid-Su- matra, luitenant-kolonel Barlian, heeft maandag majoor Rijacudu geïnstalleerd als de nieuwe commandant van het vijfde regiment, in de plaats van majoor Djuhar- tono, die als zodanig werd geschorst nadat hij in het begin van deze maand in verzet kwam tegen Barlian, omdat deze zich naar de mening van Djuhartono met de politiek zou bemoeien. De secretaris van het kabinet van presi dent S'-'-arno, Brotodiningrat, is maandag voor een verhoor door de militaire politie in Bindung opgeroepen. Naar werd verno men, zullen hem inlichtingen worden ge vraagd over een zaak, welke thans door de militaire autoriteiten wordt onderzocht. Na de bekendmaking van de chef-staf van de landmacht, generaal-majoor Nasu- tion, dat tegen corrupteurs en profiteurs krachtige maatregelen zullen worden ge nomen, werden vier oud-ministers en een aantal hoge ambtenaren door de militaire politie in Bandung aangehouden. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 312 personen, van wie 60 kinderen. Bij Geldermalsen zijn gisteravond twee ongevallen met dodelijke afloop ge beurd. De 26-jarige landbouwer J. van Haaften uit Neerrijnen kwam op zijn bromfiets met een paaltje langs de weg in aanraking, sloeg over de kop en bleef zwaar gewond liggen. Hij overleed in het ziekenhuis. De elfjarige M. van Galen, die een kerkdienst te Geldermalsen had bij gewoond en per fiets in gezelschap van een vriendje huiswaarts keerde naar zijn woonplaats Waddenoyen, werd op de Tie- lerweg, die geen rijwielpad heeft, door een der bestuurders van twee elkaar tegemoet komende auto's in het gedempte licht niet opgemerkt. Hij werd overreden en op slag gedood. Op de Oranje-Nassausingel ter hoogte van de Nieuwe Sloot in Alphen aan de R ij n zijn twee bromfietsers op elkaar ingereden. De 38-jarige heer De Groot kreeg een schedelbasisfractuur en is in zorgwekkende toestand naar het Acade mische Ziekenhuis te Leiden vervoerd, waar hij zonder bij kennis te zijn gekomen enkele uren later is overleden. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. De andere bromfietser, de heer De Boer uit Rijnsaterswoude, is met een zware hersen. schudding naar zijn woning vervoerd. De heer S. van Goor te Assen is bij het uitwijken voor een paard en wagen op de Wiiterstraat te Assen door een hem ach terop komende vrachtauto aangereden. De man werd in bewusteloze toestand naar het Wilhelmina ziekenhuis overgebracht, waar hij aan zijn verwondingen is overle den. De heer Van Goor was enigszins doof. In de afgelopen nacht omstreeks 1.15 uur is kapelaan G. A. Beek op de Henegouwen- weg tussen Boskoop en Waddinxveen, met zijn auto te water gereden en verdron ken. Kapelaan Beek kwam uit de richting Boskoop en zijn auto geraakte in een S- bocht plotseling van de weg. Zijn wagen raakte een bermpaaltje, waardoor hij de weg overschoot en ongeveer 50 meter ver der in het water van de Gouwe reed. En kele bewoners van nabijgelegen huizen waarschuwden de politie, die er pas om half vier in slaagde de wagen uit het wa ter te halen. Girorekening 777 van het Nederlandse Rode Kruis ten behoeve van de Hongaren heeft op 16 april de 5 miljoen overschre den. De stand is nu f 5.004.813.53. Dr. Khalidi, een vroegere partijloze minister van Bui tenlandse Zaken, was de eerste die door de koning was uitgekozen om een regering te vormen, nadat het kabinet-Naboelsi op verzoek van koning Hoessein was afgetreden.Hij slaagde echter niet in de hem toege stane 24 uur. Na- boelsi's minister van Binnenlandse Zaken en Defensie Aboel Halim Nimr was de volgende die een poging deed. Maar de ko ning verwierp zijn lijst van ministers. Said el Moefti, de partijloze oud-pre mier, die zondag de opdracht kreeg, evenmin slagen. Wapen v.Jorcfarup EGYPTE Vliegveld *=i Spoorliin Olieleidinq ■■Grens kon Koning Hoessein heeft meegedeeld, dat zyn politiek van „Arabische bevryding" onveranderd is. Als het land er naar zijn mening wel by zou varen, zou hij gaarne de troon verlaten. Hij waarschuwde tegen „revolutionaire elementen". Volgens ge censureerde telegrammen van het Jor daanse persbureau zyn er geen arrestaties verricht en zijn er geen botsingen geweest tussen militaire groepen. In Arabische kringen in Bagdad wordt gezegd, dat de jonge koning een revolte de kop heeft ingedrukt, waarbij zijn staf chef, generaal-majoor Ali Abi Noewar een brigade artillerie bevel gaf de hoofdstad en het koninklijk paleis te beschieten. De koning zou 38 politieke en militaire leiders, onder wie zeventien hoge legerofficieren, hebben laten opsporen. Te Damascus is officieel meegedeeld, dat de Syrische ambassadeur te Amman, Ka- damani, met een boodschap van koning Hoessein te Damascus is aangekomen. Na overleg met zijn minister-president, minis ter van Oorlog en minister van Buiten landse Zaken, heeft president Koewatli een antwoord gezonden. Te Damascus werd vernomen, dat generaal Ali Aboe Noewar zondagavond te Damascus is aangekomen. Hij wilde geen verslaggevers te woord staan. Van Arabische zijde te Bagdad is vernomen, dat de Jordaanse strijdkrachten onder leiding van koning Hoessein en de nieuwe stafchef, generaal Ali Elhijara, de toestand in Jordanië volkomen in de hand hebben. Honderden Jordaanse studenten hebben maandag te Caïro een betoging gehouden tegen koning Hoessein. De jongelieden drongen de Jordaanse ambassade binnen, waar zij een zitstaking begonnen. Zij rie pen: „leve de Jordaanse republiek" en eis ten het aftreden van de Jordaanse ambas sadeur in Egypte, Fzawzi el Moelki. Jordaanse vliegvelden. Hij ontkende, dat de grenzen tijdens de crisis gesloten zouden zijn geweest en dat zich in de hoofdstad ongeregeldheden zouden hebben voorge daan. Wel zijn er zondag en maandag op kleine schaal betogingen gehouden in Jeru zalem, Ramallah en Nabloes. De demon stranten werden echter zonder incidenten verspreid. De berichten, als zouden er leden van de vorige regering zijn aange houden, noemde de woordvoerder volkomen onwaar. De Jordaanse persdienst sprak ook berichten tegen volgens welke er een bot sing tussen groepen in het Jordaanse leger is geweest. Als gevolg van geruchten wa ren er „meningsverschillen" geweest in de gelederen van een regiment, doch die wa ren spoedig opgehelderd. Het leger staat verenigd naast de koning, aldus de pers dienst. Waarnemers geloven, dat door de vlucht van generaal Noewar en het mis lukken van een militaire staatsgreep op zondag de lucht gezuiverd is. Volgens het Egyptische blad „Al Sjaab" zijn de gebeurtenissen in Jordanië een ge volg van een Brits-Amerikaans komplot dat tijdens de Bermuda-conferentie was ge smeed. Er is een gevaarlijke toestand in het Nabije Oosten geschapen, die elk ogen blik tot een uitbarsting kan leiden, aldus het blad. Andere Egyptische bladen brach ten het nieuws uit Jordanië onder opschrif ten als „Imperialistische samenzwering", „Gevaarlijke toestand" en „Staatsgreep". LONDEN. De Britse premier MacMil- lan heeft gisteren een bijzondere vergade ring van het kabinet belegd, waarschijnlijk ter bespreking van de critieke ontwikke ling in Jordanië, waar nog steeds enige Britse troepen zijn. Groot-Brittannië is be gonnen zijn troepen uit Jordanië terug te trekken nadat de vorige maand het Brits- Jordaanse vriendschapsverdrag, op verzoek van Jordanië, beëindigd werd.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1