Golden Fiction Adenauer nodigt geleerden uit voor een bespreking e Schous j$rieven aan de redactie Vijftig jaar geleden Vier hunner namen invitatie al aan Dagelijks bestuur van Toneelcoördinatie afgetreden Mutaties bij „Theater" Frans Vroons adjunct directeur bij de Nederlandse Opera 3 KINDEREND Noorwegen antwoordt op de waarschuwing van Moskou NA VO tast het recht van zelfbeschikking niet aan Gromyko en Zjoekov in Roemenië Regeling van het verblijf der Russische troepen Reeds een maand geen incidenten op Cyprus Verticaal stijgend en dalend vliegtuig ZESENTWINTIG - bij Vondel en bij Golden Fiction Beperking van olie-uitvoer opgeheven Na onverwacht besluit van minister Cals 0p de <*praatótoel Johan Elsensohn naar „Het Zuidelijk Toneel" Spionnen in Zweden hadden nog geen contact gemaakt Uit Haarlems Dagblad van 16 april 1907 DINSDAG 16 APRIL 1957 (Van onze correspondent in West-Duitsland) Bondskanselier Adenauer heeft iets heel verstandigs gedaan. Hij heeft een paar van de voornaamste en bekendste atoom-geleerden, die verleden week de intussen vermaard geworden verklaring hebben ondertekend, waarin zij tegen de uitrusting van het Westduitse leger met atoomwapens protesteerden, telefonisch uitgenodigd om naar Bonn te komen. Hij wil de heren morgen, woensdag, in het paleis Schaumburg, zijn bondskanselarij, ontvangen om er een uitvoerig gesprek óver politieke en militaire aangelegenhe den met hen te kunnen hebben. De minis ters voor Defensie en voor atoomaangele genheden, Franz Joseph Strauss en Balke, en de generaals Speidel en Heusinger zul len aan de besprekingen deelnemen. Ook zal de minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, wanneer hij morgen ten minste in Bonn is, bij het onderhoud aan wezig zijn. Wij vernemen, dat de 78-jarige prof. Otto Hahn, een der grondleggers van de kernfysica, en de professoren Heisen- berg, Von Weiszacker en Wirtz, allen uit Göttingen, de uitnodiging al hebben aan genomen Het is inmiddels ook bekend geworden, dat enkele van de achttien geleerden al in het begin van januari in Bonn een gesprek met de ministers Strauss en Balke en met generaal Heusinger hebben gehad. Men had de geleerden toen medegedeeld, dat de Westduitse strijdkrachten nooit alleen maar steeds in het kader van de bij de NAVO aangesloten landen met atoomwa pens zouden worden uitgerust en dat men niet van de geleerden persoonlijk zou ver langen, dat zij bij deze militaire aange legenheden hun medewerking zouden ver lenen. Minister Strauss had kanselier Aden auer naderhand rapport over dat gesprek uitgebracht. Het protest van de professo ren tegen de atoombewapening heeft over al veel weerklank gevonden. Acht promi nente protestantse theologen uit de bonds republiek en uit West-Berlijn hebben een (ADVERTENTIE) ....daar is het nu volop lente! Mm Alles wat uw kleuters van 2 tot 8 jaar staat om te stelendat vindt u bij Schous: b.v. stevige Hazewind sport- kleding voor strand èn stromende regen; beeldige Hacoma jurkjes, over- gooiers en blousjes om jéren trots op te zijn. 100 service en kwaliteit, altijd bij Oude Groenmarkt 16-14 Haarlem-Tel.11266 (02500) OSLO (Reuter/UP) - Premier Einar Ger- hardsen van Noorwegen heeft de Russische premier Boelganin geantwoord op diens waarschuwing van 19 maart tegen het ge vaar, dat de NAVO-bases in Noorwegen en de Amerikaanse politiek jegens de NAVO-landen met zich brengt. In zyn antwoord zegt Gerhardsen, dat het, zo lang er geen internationale ontwapenings overeenkomst, met afdoende controle op de naleving hiervan, is gesloten, aan elke individuele regering overgelaten moet wor den de defensie van haar land te ver zekeren op de wjjze die zjj het beste acht. Gerhardsen legt er de nadruk op dat er geen sprake van is, dat Noorwegen tegen zijn wil gedwongen wordt bommenwerpers, oorlogschepen of kernwapens van vreemde mogendheden op zijn gebied toe te laten. Hij verklaart dat het een grondbeginsel van de NAVO is, dat elk lid van de ver dragsorganisatie zijn recht op zelfbeschik king behoudt. De Noorse premier herhaalt de eerder aan Moskou gegeven verzeke ring, dat Noorwegen nooit zal deelnemen aan een agressieve politiek en regelingen voor ontwapening toejuicht. Inzake Boelganins opmerking, dat de Hongaarse opstand een „fascistische" ge weest is, legt Gerhardsen er de nadruk op dat de Noorse regering de gebeurtenissen in Hongarije ziet als „de opstand van een volk voor zijn vrijheid en onafhankelijk heid". Voorts maakte hij gwag van het voorstel van Noorwegen, Canada en Japan om kernproeven van tevoren te registreren. Hij spreekt de hoop uit, dat de Sovjet-Unie deel zal nemen aan de bespreking van dit voorstel. De Noorse premier zegt niet dat Noor wegen van plan is het Amerikaanse aan bod van geleide projectielen te aanvaarden, maar laat deze kwestie open. Men verwacht dat het Deense antwoord op de brief van Boelganin in dezelfde trant -al zijn opgesteld in overleg tussen beide regeringen. LONDEN (UP) In Britse diplomatieke kringen heeft de Noorse reactie instem ming gewekt. De Britse regering heeft een copie van het Noorse antwoord ontvangen. Britse diplomaten beschouwen Gerhardsens brief als een beleefde maar krachtige af wijzing van het nauwelijks verholen Rus sische dreigement met represailles. telegram aan prof. Hahn gestuurd, waarin zij hun sympathie met de verklaring der achttien professoren betuigen.Zij danken in dat telegram voor de dienst, die deze geleerden door hun ernstige waarschuwing aan het Duitse volk en aan de mensheid hebben bewezen. Dr. Hans Keller in Mün- chen, een expert op het gebied van vol kenrecht, telegrafeerde uit naam van de Grotius Stichting, die zich ten doel stelt alles te ondernemen om het recht der vol keren te dienen, aan prof. Hahn, dat deze stichting hoopt dat het manifest der acht tien professoren de atoomgeleerden van alle landen aan het volkenrecht en aan hun plicht jegens de volkeren zal herin neren. Minister Strauss heeft in een televisie uitzending uit München verklaard, dat het uitrusten van kleine NAVO-staten met atoomwapens heus geen bijzondere geva ren met zich brengt. Zelfs wanneer de troepen van die landen van tactische atoomwapens worden voorzien, worden deze toch niet het eigendom van deze staten, en kunnen deze er zelf niet over beschikken. Ze zijn en blijven in het bezit van de Verenigde Staten en alleen deze kunnen er over beschikken. Minister Strauss wees er overigens op dat een modern leger zon der atoomwapens tegenwoordig ondenk baar is. MOSKOU (Reuter en UP). De Russi sche ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie, Gromyko en Zjoekov, zijn maan dag in Boekarest aangekomen voor het voeren van besprekingen over de aanwe zigheid van Russische troepen in Roeme nië. Tass, welk persbureau dit meldt, deelt mee, dat er aan het einde van de bespre kingen een overeenkomst zal worden ge sloten over de tijdelijke legering van Rus sische troepen in Roemenië. Daarover is reeds overeenstemming bereikt. Radio-Boekarest deelde mede, dat de Russische leiders werden verwelkomd door Ghiorghiu-Dej, de eerste secretaris van de Roemeense communistische arbeiderspar tij, Chivu Stoica, de Roemeense premier en andere hooggeplaatste partij- en rege ringsleden. Radio Boekarest maakte reeds een week eerder bekend, dat een Russische en Roe meense delegatie overeenstemming hadden bereikt over het legeren van Sovjet-troe pen op Roemeens grondgebied. Men verwacht in welingelichte kringen, dat het Russische-Roemeense pact dezelfde voorwaarden zal hebben als de onlangs met Polen en Oost-Duitsland afgesloten verdragen. Voor het begin van de Hongaarse revo lutie in October '56 hadden de Russen vol gens waarnemers één divisie plus lucht macht en marine-eenheden in Roemenië. Sindsdien heeft men echter reden om aan te nemen, dat de Russen vijf divisies heb ben aangevoerd. Roemenië heeft zelf een leger van naar schatting 230.000 man, maar voorts een aantal grenswachten, be roepssoldaten, arbeiderstroepen en derge lijke semi-militaire eenheden. Met schat het totaal hiervan op 400.000 man. PARIJS (AFP) Volgens in Parijs ont vangen berichten zouden zich vorige week in Bulgarije in het gebied van Koralow- grad botsingen hebben voorgedaan tus sen boeren en soldaten. Ook wordt be richt, dat er de laatste tijd verscheidene personen uit Sofia zijn weggevoerd. Terechtstaande Cyprioot zegt gemarteld te zijn NICOSIA (Reuter en AFP) De om muurde stad Nicosia is maandag, voor het eerst na meer dan een jaar, weer toe gankelijk verklaard voor Britse militairen, die vrij van dienst zijn. In Cyprus hebben zich een maand lang geen incidenten door optreden van verzetslieden voorgedaan. Het Cyprische hooggerechtshof heeft van morgen het beroep van drie ter dood ver oordeelde Griekse Cyprioten verworpen. Zij waren veroordeeld wegens bezit van wapens en munitie. Georges Sfongaras, een jonge Cyprioot, die terecht staat wegens het in augustus te Kyrenia plaatsen van een tijdbom, heeft zaterdag voor een rechtbank te Nicosia verklaard dat hij was geslagen door een Turkse politieman en dat twee Engelse politieagenten hem hadden gemarteld. „De twee Engelsen verklaarden mij te zullen doden, wanneer ik niet zou beken nen en zij voegden hieraan toe, dat zij daarvoor niet vervolgd zouden worden. Daarop begonnen zij mij te mishandelen (hierop gaf Sfongaras een beschrijving van deze mishandelingen). Ik heb. om verdere martelingen te ont gaan, toen maar bekend dat ik in Kyrenia een tijdbom had geplaatst", aldus Sfon garas. In antwoord op de vraag van de rechter, waarom hij zich niet had beklaagd over deze mishandelingen, toen een Britse po litiecommissaris de plaats, waar hij werd vastgehouden, bezocht, antwoordde Sfon garas dit uit vrees voor nieuwe mishande lingen te hebben nagelaten. WASHINGTON,' (UP) De Amerikaan se luchtmacht, heeft, zaterdag bekend ge maakt, dat voor het eerst een „volledige vlucht" is gemaakt met een straalvlieg tuig, dat verticaal opsteeg en landde. Dit historische stukje had donderdag plaats in de luchtbasis Edwards in Californië. Het betrokken toestel is de X-13 „Ver tij et", ontworpen door de Ryan Aeronau tical Co. De testpiloot van Ryan, Peter F. Girard, vloog met de kleine „Vertijet", die op zijn staart staande van de luchtbasis opsteeg, in horizontale positie kwam te lig gen, een normale vlucht maakte en ver volgens weer op zijn staart landde. Nieuwe steenkoollagen in Siberië ontdekt LONDEN, (Reuter) „Tass" meldt, dat in het dal van Toegnoei, ten oosten van het Baikal-meer en in de nabijheid van de Transsiberische spoorweg, nieuwe, hoog waardige steenkoollagen zijn ontdekt. (ADVERTENTIE) In een lange reeks drama's vestigde Vondel zijn reputatie als beroemdste treurspeldichter van onze Gouden Eeuw. Uit zesentwintig letters bouwde hij, zoekend en keurend, de ge dragen taal en beeldenrijkdom op, die hem tot de grootste dichter der Hollandse renaissance maken. Honderden tabakken, de samensteller van Golden Fiction zoekt, keurt, verwerpt. Zesentwintig tabakken houdt hij over, zesentwintig uitgelezen tabakken voor één Golden Fiction. Ervaring, vakmanschap en toewijding bundelen zesentwintig tabakken tot een uitzonderlijke sigaret. Uw Golden Fiction! EEN GULDEN GENIETING VOOR 90 CENT (Verkort weergegeven) Verkeer Een trein of tram door dorp of stad, De conducteur voorop! En als hij het één keer vergat, Kreeg hij danig op z'n kop! Zo verzorgde men in vroeger tijd Voor het publiek de veiligheid. Thans razen vaak met sneltreinvaart De monsters door de straten, En daag'lijks leest men uiteraard Wie wéér 't leven hebben gelaten. Ik vraag mij af, „waartoe die haast," Ten koste van menig leven; Heeft snelheid niet de tijd verdwaast Door steeds'naar sneller streven? Met een gevaar voor klein en groot Van alle kanten loert de dood, Heeft thans, op deze aarde Een leven dan geen waarde? Ik smeek de minister: „Met beleid, Stop toch dat snelheid-streven, Bezorg 't publiek weer veiligheid, Wil maximum-snelheid geven!" Geen snelheidsvaart in dorp of stad, Geen conducteur voorop. Maar rijdt veilig en bespaar Uzelf En anderen een strop. EX-SLACHTOFFER. Protest. Drie artikelen in uw blad van 13 april j.l. verdienen mijns inziens nog eens onder de aandacht te worden gebracht van uw lezers. Samengevat kunnen zij misschien een waardevolle bijdrage leveren, om het Wereldgeweten te alarmeren inzake het blijven voortzetten van atoomproeven voor oorlogsdoeleinden. De waarschuwing van de vijftien voor aanstaande Duitse atoomgeleerden, dat men zichzelf het beste kan beschermen en tevens de vrede dienen, door vrijwillig af stand te doen van alle soorten atoomwape nen, benevens hun verklaring dat zij niet bereid zijn mee te werken aan de ontwik keling of beproeven van atoomwapens, be schouw ik als een lichtend voorbeeld in de duistere en sinistere atoom-bewapenings wedloop. Het is een daad, waar wij het grootste respect voor moeten hebben en dit niet alleen. Wij moeten dit voorbeeld steunen waar wij kunnen. Hoe pover doet bij dit protest van de Duitse geleerden, de aankondiging van onze minister van Oorlog aan, die na zijn terug keer uit Amerika alleen maar de belofte meebracht dat het Nederlandse leger zo spoedig mogelijk zal worden uitgerust met de nieuwste raketwapens, om, hoe kan het anders, zelf des te eerder aan de dui velse vernietigingskrachten ten onder te gaan met hen, die wij dachten voor te zijn. Hoe terecht is dan de eindconclusie in uw artikel „Van dag tot dag" als u de vraag stelt, of Nederland zich wel van zijn hoge roeping bewust is. Dat hoop ik van harte met u, geachte redacteur. C. SPOOR, Velsen. Protest. Gaarne wil ik u verzoeken mijn onderstaande mening toe te voegen aan de protesten van verschillende lezers tegen het opslaan van kern (atoom- en waterstof) wapens in ons land. Men kan vaststellen dat er grote beroering is onder ons gewone mensen. Wij klimmen niet zo snel in de pen. Zoals in het artikel „Bezorgdheid" van j.l. zaterdag staat: „Wanneer tien mensen protesteren, betekent dat, dat honderdtal len zich daarbij zwijgend aansluiten". Laat De maatregel van 13 november, waarbij de uitvoer van een aantal produkten van de aardolie-industrie aan vergunning per transactie werd gebonden, wordt met in gang van 16 april ingetrokken. Dit be tekent, dat voor de uitvoer van ruwe aardolie, zware en halfzware olie, lichte olie, waaronder benzine, smeermiddelen op aardoliebasis, asfalts en enkele aanver wante produkten van de aardolie indus trie, de situatie van vóór de Suezcrisis is hersteld. ieder dan die schrijven kan zijn mening schrijven zodat er honderden protesteren en er zich honderdduizenden bij aanslui ten. Wat betekent het voor ons om aan het hoofd van de met kernwapens gewapende NAVO een voormalig Wehrmachtsofficier zonder geweten te hebben? En een bond genoot als de Westduitse kanselier Ade nauer, welke het geweten van het Duitse (volk wil overstemmen door de 18 protes terende atoomdeskundigen op een zeer lichtzinnige wijze tot zwijgen te brengen. Was eerst nog in de overeenkomst met West-Duitsland vastgelegd dat het geen atoomwapens mocht hebben, nu wil men ze daar zelf gaan vervaardigen en opslaan. Wij zijn het geweten van ons Vaderland en zullen ook de politieke leiders moeten wakker schudden uit hun meegaande hou ding. Laten wij ons niet in een totale on dergang laten meeslepen doch met alle kracht hiertegen protesteren. G. J. DALMAN Het dagelijks bestuur van de stichting Toneelcoördinatie is en bloc afgetreden nadat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, had besloten het advies van de Toneel- coördinatie om het gezelschap „Puck" een subsidie te verlenen op basis van een vrjj uitgebreide spreidingsgroep, niet op te volgen. Minister Cals heeft, naar verluidt, daarentegen beslist het volgend seizoen opnieuw een subsidie te verlenen aan het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap, dat volgens de voorstellen van de Toneelco- ordinatie niet meer voor overheidsbijdra gen in aanmerking diende te komen. Zoals wij reeds verscheidene keren heb ben bericht heeft de stichting Toneelcoör dinatie kort geleden besloten het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap niet meer van de organisatie deel te laten uitmaken. De toneelgroep „Puck" zou de plaats van het N.N.T.G. innemen, waardoor het uit breiding behoefde. Maatregelen hiertoe waren reeds genomen. Ook het N.N.T.G. had zich al aangepast bij de nieuwe situatie. Het N.N.T.G. had tevens een brochure opgesteld en verspreid in ver band met de mogelijkheid, dat het gezel schap zou worden opgeheven. Hierin werd de gang van zaken achter de schermen belicht en met nadruk gewezen op de on rechtvaardigheid van zijn eventuele op heffing. Naar men mag aannemen hebben de daarin genoemde argumenten invloed gehad op het laatste besluit van minister Cals. Naar verluidt zou de minister het N.N.T. G. een subsidie verlenen als een doublure gezelschap een bedrag dat lager is dan dit seizoen toen het N.N.T.G. als tripluregezel- schap begon. Voorwaarde voor de toeken ning van deze subsidie is, dat ook de ge meente Amsterdam het N.N.T.G. een sub sidie zal toekennen. „Puck" zou nu een subsidie krijgen als enkelvoudig gezel schap. Het naar aanleiding van dit besluit af getreden dagelijks bestuur van de stich ting Toneelcoördinatie werd gevormd door de heren mr. J. J. van Schaik, jhr. mr. P. J. W. de Brauw, mr. P. Cleveringa, Guus Oster, Paul Steenbergen, Hans Tobi en Jan Kassies. Over veertien dagen komt het voltallige bestuur van de stichting bijeen om een nieuw dagelijks bestuur te kiezen, maar het is zeer de vraag of dat gevormd zal kunnen worden. Men verwacht boven dien dat het Toneelfonds zijn taak zal neer leggen. Het wordt niet onmogelijk geacht dat de stichting Toneelcoördinatie door deze gang van zaken komt op te houden te b°«taan. Het tableau de la troupe van de toneel groep „Theater" wordt gewijzigd door een aantal mutaties. De toneelgroep verlaten namelijk Lies Franken (naar Rotterdams Toneel), Frans van der Lingen (naar Haag se Comedie), Louki van Oven, Jules Croiset (naar Haagse Comedie), Ad Noyons en Jan Verhoeven (naar Zuidelijk Toneel). Fientje Berghegge zal niet meer in vaste dienst van „Theater" zijn. Hun intrede bij „Thea ter" zullen doen Hans Culeman, Elly van Stekelenburg (Zuidelijk Toneel), Bob Goed hart (Nederlandse Comedie) en Huib de Vries (Zuidelijk Toneel). Definitief bij „Theater" komen Hans Tiemeyer, Tine de Vries en Cruys Voorbergh. Als gaste voorts Enny Mols-de Leeuwe en met een gastrol Ellen Vogel. Klein, klein zwervertje Nu gdan wij weer met ons allen. Het toerisme begint. Wij staan op sprong. Als het startschot losbarst tegen de blauwe hemel rennen wij naar de plaats onzer toeristische bestemming. En leest de ad vertenties maar: de hele wereld is een bezoek waard. In iedere plaats van de gehele wereld-atlas staat nu net precies het droomhotel van uw diepstgekoesterde verlangen. En iedere plaats biedt, nauw keurig en zonder uitzondering, net datgene wat u zoekt. Dat is ook zo en dat is het mooie van een wereld, die nog mooier zou zijn als de heer Kroesjtsjev niet door een zijner onderzaten, officieus en per luid spreker, liet rondbazuinen dat Amersfoort, Utrecht en Den Haag met één kleine H- bom van de aarde zullen worden wegge vaagd wanneer het op H-bom-werpen zou uitdraaien. Helemaal idyllisch kan de aarde blijkbaar nooit zijn. Ik denk niet dat de aanstaande weg- zwervers zich veel van de bomdreiging en het luguber vooruitzicht op de mogelijk heid van luchtigjes-weggevaagde steden, aantrekken. Men heeft zijn heerlijk reisje voor de boeg en de doelen in 't oog en dat is te heerlijk om op hetzelfde moment zor gelijk te gaan zitten nadenken over het mogelijk wegvagen van Amersfoort en Den Haag. Wy gaan nu met ons allen naar elders. Wij stellen de huiselijkheid hoog in de vaderlandse familiewapens, doch zodra wij maar even de kans, de gelegenheid, de mid delen er toe krijgen, vervullen wij ons strikt-onhuiselijke verlangen: juist ergens anders te zijn dan waar het klokje-thuis tikt. Zodra wij de dans op het huiselijk ritme kunnen ontspringen zullen wij dat doen en niet nalaten. Goed. Maar opa Kip - ons aller alleroudste - was voor 't eerst in honderd zes jaar in Amsterdam, laat staan dat hij ooit over de Promenade des Anglais kuierde. Hij was altijd tevreden in zijn kleine dorp. Hij zoog altijd zijn ganse levensvreugd uit zijn korte pijp. Hij is er niet minder oud om gewor den en misschien zou hij, nu, niet geluk kiger zijn wanneer hij tachtig jaar geleden in Parijs op een brug over de Seine had gestaan. Ik behoor niet tot de school-Kip en ik voeg mij, welgemeend, bij de uitzwermers. Maar soms bekruipt mij als een kil reptiel de twijfel: uitzwermen om toch, na een paar weken, maar weer terug te keren achter de vaderlandse theekop en het ver trouwde soepbord, is ook het ware zwer ven niet. Dat is te bedeesd, te petieterig, te arm. Men zou jaren lang of een geheel reste rend mensenleven, trekkend van land tot land, van stad tot stad moeten gaan om het gehele onderste uit de kan te krijgen. Alleen het uiterste is de moeite waard. Elias Het leger van India gaat niet prat op zijn schitterende uniformen, zijn ge heime wapens of zijn feilloze exercities, maar op het bezit van een uitzonder lijk lange soldaat. De 26-jarige Janak Singh Rajpoet steekt met zijn 2 meter 15 meer dan een hoofd boven zijn kameraden uit. 'I - De operazanger Frans Vroons is benoemd tot adjunct-directeur van de Nederlandse Opera. Tot dirigent van de Nederlandse Opera is benoemd de heer Alfred Eich- mann, tot nu toe eerste kapelmeester van het Landesthealer in Hannover. De heer Eichmann zal de plaats innemen van Alexander Krannhals, die naar Karlsruhe is vertrokken. Hij zal een tot twee jaar bjj de Nederlandse Opera blijven. Dit is bekend gemaakt op een maandag middag in Amsterdam gehouden perscon ferentie. Frans Vroons zal met de direc teur Piet Tiggers alle bevoegdheden delen. De nieuwe adjunct-directeur studeerde aan het Amsterdamse Conservatorium. In de dertiger jaren bekleedde hij een muzi kaal organisatorische functie bij de V.A.R.A. In 1939 werkte hij onder leiding van Bruno Walter mee aan het Mozart Festival in Cannes. Van 1946 af maakte hij deel uit van het solistenkorps van de Ne derlandse Opera. Hij trad veel buitens lands op, onder andere in Amerika. Sinds 1954 regisseert Frans Vroons. Hij is tevens lid van de Raad voor de Kunst. Het is de bedoeling, dat de heer Vroons, Piet Tig gers, wanneer deze de pensioengerechtigde leeftijd zal hebben bereikt, zal opvolgen als directeur. In het nieuwe seizoen zal de Nederlandse Opera werken brengen van Verdi (Rigoletto), d'Albert (Tiefland), Wolf-Ferrari, Puccini en Von Flotow. Al deze werken worden in een nieuwe mon tering uitgevoerd of zijn premières voor Nederland. De toneelspeler Johan Elsensohn, die ver bonden is aan het „Nieuw Nederlands To neelgezelschap", is voor het komende seizoen geëngageerd door „Het Zuidelijk Toneel". STOCKHOLM (Reuter) Een woord voerder van het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de berichten in de Zweedse pers tegengesproken, dat de Sovjet-Unie betrokken is bij het jongste spionagegeval in Zweden. De woordvoerder zei in een verklaring, dat de gearresteer den Damstedt en Jakobsson geen contact hebb n gehad met een of andere buiten landse mogendheid. Beiden zijn voor de rechtbank van Stockholm aangeklaagd wegens spionage. De openbare aanklager, Ryhninger, ver klaarde op een persconferentie, dat de beide verdachten bekend hebben, dat zij vorig jaar zomer op onwettige wijze co- pieën van tekeningen van onderzeeboten en geheime plannen hadden gekregen, met de bedoeling die documenten aan een vreemde mogendheid te verkopen. Voorzo ver de veiligheidspolitie heeft kunnen na gaan, zijn Damstedt en Jakobsson er niet in geslaagd contact met een vreemde mo gendheid te verkrijgen om de documenten te verkopen. NEW YORK. Er heeft hier sinds het laatst van Maart een ondraaglijke hitte geheerscht, welke de landerijen deed uitdrogen en alle activiteiten, in de stad vrijwel verlamde. Deze hittegolf is niu plotseling omgeslagen in een scherpe koude, gepaard gaande met hevige sneeuwstormen. Na eenige uren lag de sneeuw op de wegen reeds bijnia een meter dik, zoodat alle verkeer onmoge lijk werd. Wel een zeer onaangename verandering!

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5