Haarlems Dagblad Jordanië kan hulp krijgen als het wordt aangevallen HET WEER HAZENBERC'S Sfeer bij ontwapeningsoverleg beter dan ooit tevoren Ewijk's Bre% cfr'MORRI Beroep op Oost en West na gesprek met atoomgeleerden Omzichtige uitlating van president Eisenhower op zijn persconferentie Nadere uitwerking van controlestelsel EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Bonn is bereid met Moskou over handel te spreken Repatriëring van Duitse burgers een voorwaarde In pggenmantèls Iets meer wind T egenwaardegelden bestemd voor de tunnel >ii Velsen Zeeuwse ieesttrein Plechtigheid in Praag Twee doden in het verkeer V erkeersongelukken DIT JAAR: 316 DODEN Stassen meent: Brug opgeblazen in Ulster: twee treinen gespaard Het woord is aan Nederlandse en Zwitserse legaties thans ambassades Adenauer bond in De Koningin bracht bezoek aan „Oud Sitio" te Doorn PATISSERIE DEKKERS 71 JAARGANG No 239 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 18 APRIL 1937 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No 87 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON/AMMAN/DAMASCUS. (Reuter/AFP). President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie te Washington verklaard dat in bepaalde om standigheden zowel de Brits-Frans-Ameri- kaanse verklaring van 1950 als het Eisen- liower-plan voor het Nabije Oosten aan gewend zouden kunnen worden om Jor danië tegen een aanval te beschermen. Hjj zei dit in antwoord op een verzoek om een toelichting op een verklaring van het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken, welke heette te betekenen dat de Verenigde Staten zich tegen elke tussenkomst van buitenaf in de huidige Jordaanse crisis zouden verzetten. Naar radio-Cairo meldt hebben Egyp tische dagbladen bekendgemaakt, dat de Sovjet-Unie, Egypte, Syrië en Jordanië heeft gewaarschuwd op hun hoede te zijn voor „de oorlogszuchtige bedoelingen van Israel en zijn agressieplannen". Koning Hoessein van Jordanië heeft in een radiotoespraak voor Arabische een heid gepleit. „Ik zal niemand toestaan tus sen mij en mijn volk, noch tussen mij en mijn leger te komen". Het wereldjoden- dom en het zionisme zijn er op uit Israels positie in de Arabische wereld te verster ken, maar de Arabieren zijn zich, met Jor danië in de frontlinie, van dit gevaar be wust, aldus Hoessein. Generaal-majoor Ali Hiyari is benoemd BONN (Reuter, DPA) De Westduitse regering heeft in antwoord op een Russi sche nota meegedeeld, dat zij bereid is da delijk onderhandelingen met de Sovjet- Unie te beginnen over de handel, de repa triëring van Duitsers en de consulaire be trekkingen. Voorgesteld wordt de bespre kingen in Moskou te houden. Het hoofd van de Westduitse delegatie zal de rang van buitengewoon ambassadeur hebben en de bevoegdheid overeenkomsten te para feren. In een brief aan premier Boelganin zegt bondskanselier Adenauer, dat de betrek kingen tussen beide landen slechts kunnen verbeteren als de repatriëring van de Duitse staatsburgers uit de Sovjet-Unie wordt opgelost binnen het verband van de hangende problemen. Volgens de Westduit se regering zijn er nog ongeveer 100.000 Duitsers in de Sovjet-Unie. De Sovjet-re- gering heeft echter meegedeeld, dat de re patriëring voltooid is. Boelganin had voor gesteld te spreken over de hereniging van Duitsland, handelsbesprekingen, het slui ten van consulaire overeenkomsten en sa menwerking op wetenschappelijk en tech nisch gebied. In Boelganins brief werd niet gerept over het repatriëren van Duitsers. Adenauer zegt in zijn brief, dat de So vjet-Unie zich niet van het streven van het gehele Duitse volk tot hereniging kan af maken door er op te wijzen, dat er thans twee Duitse staten bestaan. „Het zou mis kenning van de werkelijkheid zijn om de zogenaamde „Duitse Democratische Repu bliek", die niet op wettige wijze tot stand is gekomen en door het overgrote deel van haar inwoners wordt verworpen, een we zenlijke pi ats in het Duitse volksleven toe te kennen. Doch er bestaat wel een ande re werkelijkheid, die verankerd is in de geschiedenis van Duitsland, namelijk dat de Duitsers één volk vormen. Het Duitse volk wil, als een natuurlijk recht, in één staat wonen, waarvan het zeiin een vrije stemming, de vorm heeft bepaald. Dit recht is ook door Duitslands tegenstanders uit de tweede wereldoorlog, waaronder de Sovjet-Unie, steeds erkend", aldus Aden auer. ADVERTENTIE GROTE HOUTSTR. R7 HPRRLEM XXXXXXOOCXXXXXDOCXXXXXXXXXXXODOOOOOOCXXXXOOCCOOCOOOOOOOO» VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Zwaar bewolkt met tijdelijk wat lichte regenlater van het noord westen uit enkele opklaringen. Matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige zuidwestelijke wind, ruimend naar west. Iets kouder overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. oouooom *XXJUUOCXXAXXJ<XXXXXXXXXX)CXXOOOC)CXX)OOOOOOCOOOOO( DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHTENTWINTIG PAGINA'S tot staf-chef van het Jordaanse leger. Hij werd plaatsvervangend stafchef toen generaal Noewar het land verliet. De be noeming van Hiyari is bekendgemaakt in een koninklijk decreet dat is uitgevaardigd na een langdurig onderhoud van koning Hoessein met dr. Khalidi. Naar verluidt zou door zekere legeroffi cieren druk uitgeoefend zijn op het kabi net om generaal Noewar als stafchef te handhaven ofschoon koning Hoessein zijn vervanging voorstond. Tot plaatsvervan gend stafchef is benoemd brigade-generaal Habes Majali, die is bevorderd tot gene raal-majoor. Er wordt op het ogenblik op hoog niveau in Jordanië een zuivering van afvallige officieren en herbenoeming van een aantal vorig jaar ontslagen officieren overwogen, aldus verluidt- te Beiroet, de hoofdstad van Libanon. Een aantal hoge officieren zou worden ontslagen. Enkele officieren zouden zijn gevlucht. ADVERTENTIE Wij nemen gaarne uw bestelling aan t/m vrijdag. U kunt er dan van op aan dat u met de Paasdagen van onze kwaliteits producten kunt genieten. Hazelnoottaarten, gebakjes, petit-fours met Paasidee. Exclusieve sortering PAASEIEREN. te klas banketbakkerij CENTRUM GALERIJ - TEL. 6479 Aantal oude projecten vervangen door preferentie verdienende De regering van de Verenigde Staten van Amerika en de Nederlandse regering hebben overeenstemming bereikt over maatregelen, te nemen met betrekking tot het gebruik van tegenwaardegelden voort gevloeid uit de economische hulpverlening van de Verenigde Staten aan Nederland in de periode 19481953. Onder de tegen woordige omstandigheden werden enige projecten meer wenselijk geoordeeld dan enige ander projecten, opgenomen in het eerder overeengekomen programma. De herprogrammering door de vervanging van de laatstbedoelde projecten komt neer op een ander gebruik van bestaande tegen waardegelden betekent geen nieuwe dol larhulp. De vervangende projecten zijn: verster king van de zwakke plaats in de hoog waterkeringen (f 30.000.000), Deltawerken (f 40.000.000), aanleg van wegen in het kader van het Europese wegenplan (f30.000.000), slotfase herstel Walcheren (f 5.000.000), tunnel onder het Noordzee kanaal bij Velsen (f 10.784.000). Voor de bovengenoemde projecten en voor projecten waarover eerder overeen stemming tussen de twee regeringen was bereikt, is de regering van de Verenigde Staten thans akkoord gegaan met het ge bruik van tegenwaardegelden tot een be drag van f 363.585.000 door de Nederlandse regering. Een feesttrein reed gisteren door Zee land ter opening van de thans geëlek trificeerde lijn Roosendaal-Vlissingen. In alle plaatsen langs de lijn toonde men zijn vreugde over deze verbetering. Burgemeesters en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven boden de spoor wegdirectie geschenken aan en in Goes werd de Stationsweg omgedoopt in Frans den Hollanderlaan. Daarmee eerder de inwoners hun oud-stadgenoot ir. F. Q. den Hollander, president directeur van de Nederlandse Spoor wegen, die zelf het naambordje ont hulde door de arm van een imitatie seinpaal op „veilig" te zetten. Op de Nieuwe Waterweg, tegenover de in aanbouw zijnde werf van Verolme liep de Noorse tanker „Bjornholm" aan de grond. Het schip, dat op een Nederlandse werf gebouwd is, zat ste vig vast en men besloot het achter schip leeg te pompen, alvorens pogin gen te gaan doen het los te trekken. Toen dat gebeurd was, slaagden vier kloeke sleepboten erin, de tanker los te krijgen en zij brachten deze naar Rotterdam terug. De bekende zeesleper „Maas", die ook al zijn paardekrachten ter beschikking stelde, behoefde er niet eens aan te pas te komen. (Luchtfoto Aero Nederland) In Praag zijn de stoffelijke overschotten van 52 Nederlanders, die door de nazi's naar Tsjecho-Slowakije werden gevoerd en daar om het leven kwamen, aan vertegen woordigers van de Nederlandse Oorlogs gravenstichting overgedragen, in tegen woordigheid van de Nederlandse zaakge lastigde in Praag, de heer H. C. Jorissen, en de chef van het protocol van het Tsjechoslowaakse ministerie van Buiten landse Zaken. De heer Miroslav Klinger, bracht namens de Vereniging van Strijders tegen het fascisme in herinnering, dat de nazi's 170.000 Nederlanders hebben vermoord: „Wij wensen van ganser harte, dat de verschrikkingen van de oorlog nooit meer zullen voorkomen". De 63-jarige mevrouw R. Rip-Bonda uit Zwanenburg is woensdagavond omstreeks zeven uur 'bij een ongeval op het kruis punt Kruisweg—IJweg in Hoofddorp om het leven gekomen. De vrouw reed op haar bromfiets op de IJweg in de richting Zwanenburg en heeft vermoedelijk geen voorrang verleend aan een auto, die de Kruisweg in de richting Heemstede bereed. De bestuurder van de wagen heeft nog ge tracht de vrouw te ontwijken. Zij werd echter aangereden en tegen het wegdek gesmakt; de auto reed in een sloot en moest later met een kraanwagen worden opgetakeld. De vrouw overleed ter plaatse; de bestuurder van de auto had geen letsel. Het 2-jarige meisje M. J. Lodder uit Rid derkerk, is te Ridderkerk onder een vrachtauto, geladen met zand, geraakt. Het kindje overleed ter plaatse. Tengevolge van verkeersonge lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 316 personen, van wie 62 kinderen. LONDEN (Reuter, AFP en UP). De subcommissie voor ontwapening van de UNO is woensdag te Londen begonnen met het vierde punt van haar uit zeven punten bestaande agenda, namelijk het probleem van internationale controle-organen en in spectiestelsels voor ontwapening. Van een westelijke deelnemer aan de conferentie werd vernomen, dat de voornaamste Brit se afgevaardigde, kapitein-luitenant-ter- zee Noble, en de leider van de Franse af vaardiging, Moch, hebben verklaard, dat hun landen nog vasthouden aan het Brits- Franse plan van mei van vorig jaar. De Amerikaan Stassen stelde voor, dat een controle-organisatie uit drie grote or ganen zou bestaan: 1. Een controleraad van veertien leden. 2. Een conferentie van leden. 3. Een dienst voor de regeling van de bewapening, die toezicht zou moeten oefe nen op de naleving van een ontwapenings akkoord. Stassen zei in te stemmen met een Rus sisch voorstel, waarbij het plan van presi dent Eisenhower inzake een luchtverken- nings-controle-systeem, gedeeltelijk wordt aanvaard. Na eerst het plan van Eisenhower in 1955 te hebben afgewezen, stelden de Rus sen in november voor, dat de internatio- ADVERTENTIE PAASNIETJWS van Voor hen die iets bijzonders willen hebben wij voor de Paasdagen iets fijns, n.l. een PAASSTOL. Hoofdzaak rozijnen met een pikante smaak, de prijs is voor dit bijzondere product 1.90 pl.m. 1000 gr. Ruim gesorteerd zijn wij in TAARTEN zoals chipolata, mocca, crème, choco lade, hazelnoot, slagroom en vruchten taart. PETIT-FOURS 15 ct. GEBAKJES vanaf 20 ct. KOEKJES, CHOCOLADE voor elk wat wils. Grote variatie in opgemaakte eieren. REKLAME VAN DEZE WEEK PAASTAARTJES 80 ct. Willemsbeekweg 1 - Tel. 4640 - IJm.-O. nale controle-vliegtuigen zouden kunnen komen binnen een zone, die zich aan elke zijde van het IJzeren Gordijn uitstrekt over 500 mijl. Stassen verklaarde thans, dat dit voor stel aanvaardbaar zou zijn op één voor waarde: de zone zou zich aanzienlijk ver der moeten uitstrekken dan de 500 mijl, die nauwelijks tot Rusland zélf reikt. De Russen stemmen ermee in, dat deze eerste open zone slechts het begin moet zijn en geleidelijk aan moet worden ver groot. Brits antwoord aan Japan De Amerikaanse president, Eisenhower, zei op zjjn persconferentie, dat hij van de Amerikaanse vertegenwoordiger in de huidige ontwapeningsbesprekingen te Londen, Stassen, heeft vernomen, dat de sfeer op de Londense conferentie naar diens mening beter is dan ooit tevoren. De Britse premier MacMillan heeft zich in het Lagerhuis, zoals elders in dit blad bericht is, in gelijke zin over de ontwape ningsbesprekingen uitgelaten. Woensdag is in Londen MacMillans brief aan de Japanse premier Noboesoeke Kisji gepubliceerd. Daarin wordt verklaard, dat de wereldvrede op het ogenblik afhangt van reusachtige afschrikwekkende wapens in Britse en Amerikaanse handen. MacMillans brief, die woensdag in Lon den is gepubliceerd, is een antwoord op een brief van Kisji. MacMillan schreef, dat het irrationeel zou zijn als Japan en an dere Aziatische landen een neutrale positie zouden innemen omdat Engeland en de Verenigde Staten de maatregelen nemen, die nodig zijn om hun defensiepolitiek de vereiste technische en praktische steun te geven. „De vrije Aziatische landen profi teren zelf nét zo veel als de westelijke landen van de bescherming, die deze de fensiepolitiek verschaft", aldus MacMillan. Boodschap van Schweitzer Op dinsdag 23 april zal door de voor zitter van het Nobel-Vredesprijscomité uit het Noorse parlement, Gunnar Jahn, voor de staatsradio van Noorwegen een boodschap van dr. Albert Schweitzer over de gevaren van radio-activiteit voor het menselijk ras worden uitgezonden. Deze wordt zowel in het Noors als in het Frans, Duits en Engels voorgelezen. Schweitzer zelf nam het initiatief hiertoe. TOKIO (Reuter). Japanse observato ria hebben de afgelopen twee dagen een sterke en voortdurende radio-activiteit waargenomen als gevolg van onlangs in de Sovjet-Unie genomen kernproeven, zo is in Tokio bekendgemaakt. BELFAST (UP) Een dubbel treinon geluk dat dreigde na een dynamietaan- slag op een spoorbrug bij Aghayallogue (uit te spreken: Atsjellie) in Noord-Ier- land is op het nippertje voorkomen. Om 02.30 uur vannacht weerklonken verschei dene luide knallen uit de omgeving van het plaatsje, dat dicht bij de Britse douanepost Kileen ligt. De politie ontdekte dat in de spoorbrug twee grote gaten ge slagen waren en dat de rails over een lengte van veertig meter ontzet waren. Op dat ogenblik moest de nachtposttrein van Belfast naar Dublin bijna bij de brug zijn. Een spoorwegman spoedde zich met een arm vol mistsignalen langs de lijn en met korte tussenpozen liet hij deze ont ploffen. De machinist van de posttrein hoorde de knallen, zette de remmen aan en bracht zijn trein enkele honderden meters voor de brug tot stilstand. Pogingen van de politie de trein door tekens met zaklan taarns te doen stoppen waren tevoren mis lukt. De tweede trein, die op weg was naar zijn ondergang de snel-goederentrein van Dublin naar Belfast, kon men ten zui den van de brug voor een onveilig signaal laten stoppen. Mattheüs 26: -56 „Toen lieten alle discipelen Hem alleen en vluchtten". Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat de Nederlandse en Zwit serse regeringen besloten hebben hun we derzijdse gezantschappen, respectievelijk te Bern en te 's-Gravenhage, te verheffen tot de rang van ambassade. ADVERTENTIE Suèdine Damesjasjes 45. (Van onze correspondent in W est-Duitsland) Bondskanselier Adenauer heeft bijna zeven uur lang in het paleis Schaumburg in Bonn met vijf van de achttien atoom geleerden gesproken, die verleden week het inmiddels wereldvermaard geworden ma nifest hadden ondertekend. In een com muniqué, dat naderhand ter beschikking van de binnen- en buitenlandse pers werd gesteld, werd meegedeeld, dat de West duitse Bondsregering de bezorgdheid van de atoomgeleerden deelt en dat zij hun verantwoordelijkheidsgevoel begrijpt. De bondskanselier en de heren van de weten schap, zo heet het verder, achten het nood zakelijk, dat op de regeringen van het Oosten en het Westen invloed wordt uit geoefend, opdat men tot een algemeen ge controleerde vermindering van de bewape ning kan komen. Daardoor zou men de mensen van de hele wereld van de vrees voor een atoomoorlog kunnen bevrijden. Zij willen ieder streven ondersteunen, om het gevaar, dat de mensheid door de ont wikkeling van de atoomwapens bedreigt, uit de wereld te helpen. In het communiqué wordt er overigens ook nog eens de aandacht op gevestigd - wat feitelijk niets nieuws is - dat West- Duitsland nog altijd zelf geen atoomwapens mag produceren. Daarom bestond er voor de regering ook geen aanleiding de Duitse atoomgeleerden om hun medewerking te verzoeken bij de ontwikkeling van nu cleaire wapens. De atoomgeleerden wijzen er van hun kant op, dat het niet hun bedoeling was geweest gedaan te krijgen, dat alleen de Bondsrepubliek niet met atoomwapens zou worden uitgerust. Zij hadden graag gezien dat het gevaar in heel de wereld verdween en ze hadden gemeend dat ze met hun appèl in de staat moesten beginnen, waartoe zij zelf behoren. Aan de besprekingen hebben de profes soren Otto Hahn en Von Weiszacker, beiden uit Göttingen, Gerlach uit München, Von Laue uit Berlijn en Riezler, van de univer siteit in Bonn, deelgenomen. Prof. Heisen- berger uit Göttingen had van tevoren laten weten, dat hij om gezondheidsredenen verhinderd zou zijn naar Bonn te komen. Behalve Adenauer waren verder zijn minister voor Defensie, Franz Josef Strauss, de staatssecretarissen van Buitenlandse Zaken van de Bondskanselarij en van het ministerie van Defensie Hallstein, Globke en Rust aanwezig en ook de generaals Heusinger en Speidel. De generaals hebben in de loop van het gesprek verklaard, dat geen van de NAVCJ- landen zich kon veroorloven niet aan de atoombewapening mee te doen, wanneer de overige hun legers wel van atoomwapens voorzagen. Eén van de atoomgeleerden ver telde, dat men zich niet tegen waterstof bommen kon beschermen, maar de uitwer king van tactische atoomgranaten alleen maar in het centrum van de ontploffing met de bom van Hiroshima kan worden vergeleken. Op een grotere afstand daaren tegen zijn de uitwerking en het daarmee verbonden gevaar voor radio-activiteit veel geringer. Het heeft een vreemde indruk gemaakt, dat de bondskanselier zijn minister voor Atoomaangelegenheden, ir. Balke, niet had uitgenodigd ook aan het onderhoud met de atoomgeleerden deel te nemen. Balke had na het bekend worden van het manifest terstond partij voor de geleerden gekozen. Balke had voorts op Adenauer's eerste, niet zeer vriendelijke reactie op dat manifest duidende, gezegd dat men niet onmiddel lijk mocht zeggen, dat anderen geen ver stand van de een of andere aangelegenheid hadden. Terwijl de atoomgeleerden in het paleis Schaumburg aanwezig waren, heeft bonds kanselier Adenauer ook Prins Bernhard ontvangen, die de avond tevoren in Bonn op een bijeenkomst van de „Deutsche Ge selschaft fur Internationale Politik" over economische hulp aan minder ontwikkelde landen had gesproken. Men heeft ons erop gewezen, dat het bezoek van Prins Bern hard uitsluitend van particuliere aard was. De Koningin heeft woensdagmorgen om streeks 11.30 uur een informeel bezoek ge bracht aan „Oud Sitio", het in Doorn ge legen tehui, voor bejaarden van de vereni ging „Pro Senectute", van welke vereni ging de Koningin beschermvrouwe is. Het tehuis is in 1955 door mevrouw P. E. 't Hooft-Spakler en mejuffrouw S. Spakler aan de vereniging ten geschenke gegeven. „Pro Senectute" heeft aan dit gebouw een nieuwe vleugel laten bouwen, zodat „Oud Sitio" thans aan ongeveer 30 bewoonsters en bewoners plaats biedt. De Koningin bezichtigde eerst een twee persoonskamer in het oude gedeelte en daarna enkele kamers in het nieuwe ge deelte. Zij bezocht de 81-jarige Th. H. A. Meijer, die bedlegerig is, alsmede mevrouw N. S. van Gelder-Breeman (84 jaar) en de 73-jarige mevrouw H. C. Lagerwerff- Westerburg, die beiden moeilijk ter been zijn. gKXXXXXXJOOOOOOOOOOCOCOOOOOOOOOOOOO^^ S Morgen 19 april, Goede Vrijdag, 1 8 zal ons blad niet verschijnen. 8 XXOOOOOOOOOODOOOOOOOOOOOOOCXXXXXXXXXXXDOOOCXXXXXXXDOOOOOOC Na een rondgang door het gebouw „Oud Sitio" te Doorn liet de Koningin een aantal directrices van andere tehuizen aan zich voorstellen. In de conversatiekamer gebruikte de Koningin temidden van de bewoners de koffie. De Koningin, die eerder op de ochtend met prinses Margriet een bezoek aan de Keukenhof gebracht had, bracht twee grote bossen tulpen mee voor het tehuis. De vereniging „Pro Senectute" houdt zich bezig met de verzorging van oude da mes en heren uit intellectuele kringen. De vereniging werkt samen met haar zuster vereniging het Friesch tehuis „Pro Senec tute", die twee tehuizen in gebruik heeft. Zij verschaft aan circa 350 dames en heren, waarvan de gemiddelde leeftijd meer dan 80 jaar bedraagt, een onbezorgde levens avond. ADVERTENTIE Wij wensen u PRETTIGE PAASDAGEN Zie ook onze kennisgeving op pagina 8 CENTRUM GALERIJ

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1